Tweede Kamer bezorgd over positie agrariërs Kamervragen over affaire met helmen Vrouw moet evenveel Geen boerenstorm als man verdienen over Den Haag en Nederland Reprorechten gebundeld Sterk stijgende handel DDR Koper gezocht voor Singer bedrijven te FME vreest „opgeschroefde looneisen van vakbeweging gj «SB few Landbouwschap bezet even 99 in 2 WETSONTWERP NAAR KAMER DEMONSTRATIE VERLIEP KALM GEVAAR BESTAAT ZICH UIT DE MARKT TE PRIJZEN 4 13 WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 SPORT Incident f Investeringen Herstel (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer heeft gisteren van de regering een groot aantal maatregelen ter verbetering van de positie van land- en tuinbouw geëist. Tijdens het debat over de landbouwinkomens drong de VVD’er Waalkens er bij de regering in moties op aan: Op korte termijn voorstellen te doen die leiden tot verlichting in de inkomstenbelasting, de vermogensbelasting, verbetering van de oude dagsvoorziening van de premiedruk der sociale verzekering. Tijdens de ministersbijeenkomst in Brussel, op 3 september, krachtig een tussentijdse prijsverhoging met tenminste vier percent voor alle ordeningsprodukten te bepleiten. Op korte termijn haar beleid duidelijker uiteen te zetten en daarin bij de aanpassing van de energiekosten mede rekening te houden met de inkomensontwikkeling in de glastuinbouw. ROTTERDAM (ANP) De ver eniging voor de metaal- en elektro technische industrie FME verwacht dat de vakbeweging bij een even tueel overschot op de betalingsba lans haar looneisen zal opschroeven. De FME schrijft dit in het zojuist verschenen jaarverslag van de ver eniging. Zou aan opgeschroefde looneisen tegemoet worden ge komen dan bestaat volgens de FME het gevaar dat arbeidsintensieve be drijfstakken zichzelf uit de markt prijzen. Dit gevaar is des te groter omdat landen die kostbare energie moeten importeren alles in het werk zullen stellen om de eigen ex port te vergroten en de overige im port te beperken om hun betalings balans althans min of meer in even wicht te houden. Jmp1 Kg: ÜB - 1 T' Verbetering inkomens landbouw geëist (Van onze parlements redactie) (Van onze parlementsredactie) tegen (Van onze Haagse redactie) voor D MM Volgens de FME kenmerkt de con juncturele ontwikkeling zich nog steeds door een, in de gegeven omstandigheden opmerkelijke, stabiliteit. De vereniging waagt zich niet aan prognoses in het economische vlak voor de rest van dit jaar. Er is sprake van een groot aantal onzekerheden, mede veroorzaakt door de instabiliteit van de monetaire situatie voor ’t internationaal opererende en in ternationaal vaak sterk onderling ver weven bedrijfsleven maken de zwevende wisselkoersen de zaak er volgens de FME 2.65- 6.14- 6.54- schiktheid zo mogelijk op 1 juli 1975 te bepalen in plaats van een jaar later. Het Landbouwschap in Den Haag is gis teren door boeren even bezet geweest. Op de foto: een agent neemt de secreta ris van het schap, de heer N. Vaandra ger, in bescherming tegen een geëmotio neerde boer. Het is voor de Nederlandse industrie van fundamenteel belang zodanige op lossingen voor deze vraagstukken te vin den dat een gunstige positie van de betalingsbalans nu op langere termijn niet ten nadele van de industriële ont wikkeling uitwerkt”, aldus de FME. Opnieuw bleek dat, achter een over schot op de arbeidsmarkt voor metaal bewerkers als totaal, grote tekorten en overschoten op de verschillende deel markten van arbeid voor de metaalin dustrie schuil kunnen gaan. Het wordt steeds duidelijker, aldus het jaarverslag, dat de arbeid voor de me taalindustrie een schaarse produktiefac- tor is. De gevolgen van de oliecrisis worden voor de metaalindustrie beperkt genoemd. ARP-woordvoerder De Koning veroor deelde de wegversperrende boerenacties. Deze belemmering van de vrijheid van anderen is een aantasting vai de rechts orde die ontoelaatbaar is en de eerste reactie van het kabinet op deze acties is bepaald onvoldoende geweest, vond De Koning. Wegblokkades, het aansporen tot staking van belastingbetaling en soortgelijke aantasting van de rechtsorde zijn voor de ARP onaanvaardbaar. DEN HAAG. (ANP)De handel tus sen de Duitse Demokratische Republiek en Nederland heeft zich de laatste jaren dynamisch ontwikkeld. Vooral het aan knopen van diplomatieke betrekkingen tussen beide landen anderhalf jaar gele den heeft stimulerend gewerkt. De om vang van de wederzijdse handel is vorig jaar met 151 percent toegenomen ten opzichte van 1972. AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen buitenlands niet makkelijker op. Dit geldt in het bijzonder voor de metalektro-industrie. In het jaarverslag constateert de FME nog eens een toenemende druk van vak- bewegingszijde tegen de ondernemings raad. De wens van de vakbonden om de ondernemingsraad te vervangen door een personeelsraad, die als verlengstuk van de vakbeweging zou moeten functi oneren, heeft volgens de FME te maken met de vrees van de bonden dat de eigen positie wordt aangetast als de ondernemingsraad een steeds belangrij- ker rol in het bedrijf gaat spelen. „Het gaat niet om het behartigen van de belangen van alle werknemers, maar het streven van de industriebonden is in hoofdzaak gericht op eigen macht en op een geprivilegeerde positie voor een vak- bonds elite”, aldus de vereniging FME. De fractie zegt voorts dat zo spoedig mogelijk een begin moet worden ge maakt met de produktie van kwalitatief deugdelijke valhelmen. Zij informeert verder of er sprake is van een kopers- staking en of er enig inzicht bestaat in de schade bij de betrokken bedrijven nu er. volgens de vragen, sprake is van een verminderde afzet. De economische ontwikkeling in de metaaalindustrie heeft zich in 1973 her steld. Die ontwikkeling was in 1972 vooral in de sector metaalprodukten en machinebouw sterk vertraagd. De wer kelijke produktie naderde steeds meer de produktiecapaciteit. Naar het zich thans laat aanzien heeft de oliecrisis vrijwel geen remmende invloed op de volumeconjunctuur in de metaalindus- strie uitgeoefend, aldus het jaarverslag. DEN HAAG. Vrouwen moeten voor het verrichten van dezelfde arbeid even veel verdienen als mannen. Dat is de kern van een wetsontwerp dat minister Boersma van Sociale Zaken gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Zou het parlement nog dit jaar met het voorstel akkoord gaan, dan kan de nieu we regeling al op 1 januari 1975 ingaan. DEN HAAG. De PvA-fractie in de Tweede Kamer meent dat de kosten van de arbeidstijdverkorting in de fabrieken die bromfietshelmen fabriceren ten laste moeten komen van degenen die verant woordlijk zijn voor het toekennen van een keurmerk aan ondeugdelijke valhel men. Volgens de PvdA’ers moeten de ministers Lubbers (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) zodanige maatregelen nemen, dat de kosten van de werktijdverkorting niet ten laste worden gebracht van de sociale verzeke ringen. in de agrarische wereld aan de gang is.” Tolman betreurde het dat de wensen van de georganiseerde landbouw niet volledig gehonoreerd worden. CPN-woordvoerder Meis meende dat de moeilijkheden in de agrarische sector voortvloeien uit de politiek van afbraak die de EEG voert. De boeren hebben gelijk dat ze de straat op gaan om hun bestaan te verdedigen. De CPN meent dat een gegarandeerd minimuminkomen, gelijk aan het minimumloon, al een verbetering zou betekenen. De heer Voortman (PvdA) stelde tegen over de kritische geluiden van zijn voorgangers de opvatting dat een struc turele achterstand in inkomensontwik keling niet met een paar weken actie en het eisen van verhogingen van 20 tot 50 percent valt in te lopen. Een simpel beroep, druk zelfs op regering en parle ment, heeft niet tot gevolg dat deze op stel en sprong de zaak gezond maken. Volgens Voortman zijn de eisen van boeren en tuinders vooral geadresseerd aan de Europese en nationale overheid, maar de gemeenschappelijke landbouw politiek schiet tekort. Uitbreiding van het gemeenschappelijk instrumentarium met verdergaande correctiemechanismen is gewenst. Ook Voortman meende dat de zich nu in versterkte mate over de hele linie voordoende kostenstijgingen tussentijdse prijsaanpassingen en marktmaatregelen in EEG-verband rechtvaardigen. „Waar om zou de landbouw daarmee tot het voorjaar van 1975 moeten wachten?” zo vroeg hij. Zich stellend achter de hoofdlijnen van het regeringsbeleid drong Voortman erop aan de ingangsdatum voor de volksverzekering tegen arbeidsonge- De daling van de bedrijfsinvesteringen in 1971 en 1972 zette in 1973 niet door. Zij werd zelfs in 1973 ruimschoots ge compenseerd. De investeringen in bedrijfsgebouwen herstelden zich nog niet tot het niveau van 1970. De investeringen in transport middelen namen weliswaar zeer sterk toe, maar de investeringen in personen en vrachtwagens ontwikkelden zich langzamer dan in 1972. Dit laatste werd geheel veroorzaakt door geringe verko pen van personenauto’s De expansie van de afzet van vrachtwagens was bevredi gend. De groei van de uitvoer van de me taalindustrie was in 1973 opmerkelijk, vooral in de sector metaalprodukten en machinebouw. Vooral de ontwikkeling van de uitvoer en die van de investerin gen droeg bij tot de stijging van de to tale afzet met 7,2 procent. DEN HAAG. Het is in Den Haag niet tot grote boerendemonstraties geko men tijdens de debatten over de inko menspositie van de Nederlandse agra riërs in de Tweede Kamer. Naar schat ting 150 boeren en tuinders stonden achter dranghekken op het Binnenhof. De politie had zo’n 2000 man verwacht, maar de oproep van de drie centrale landbouworganisaties om niet naar Den Haag te gaan bleek opgevolgd te zijn. Nadat zij eerst met de algemeen se cretaris van het schap, n?r. M. L. de Heer, een verhitte discussie hadden ge voerd, formuleerde de heer W. van den Berg uit Meerkerk, voorzitter van de Stichting Vrije Recreatie, de volgende eisen tegenover de heer Knottnerus: vrijwillige heffingen van het Landbouw schap, toelating van de Bond voor de Vrijheid in de Landbouw (BVL) als gesprekspartner in de meerjarenplanning voor de landbouw en vrije handel tussen producent en consument. Nadat ir. Knottnerus op de eisen ge antwoord had, zagen de bezetters af van verdere acties in het gebouw. Om tien uur gisteravond was de bezetting opge heven. (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse franc (100) Zwitserse franc (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) taalprodukten en machinebouw daalde de consumptie. De consumptie van elek trotechnische produkten daarentegen nam sneller toe dan de macro-consump- tie. Dit hangt samen met de voorkeur van de consument voor dit soort pro dukten. Onder invloed van de oliecrisis daal den de verkopen van personenauto’s in 1973 met een half percent. Daarmee nam ook de consumptie van de trans portmiddelenindustrie af. In het gebouw van het Landbouw schap aan de Raamweg luisterde een kalme voorzitter van die organisatie, ir C. S. Knottnerus, naar de eisen die een kleine groep, het gebouw binnengedron gen boeren, hem daar voorhield. Zij waren het gebouw aan de achterzijde binnengekomen, maar waren door de ambtenaren op uiterst hoffelijke wijze met koffie ontvangen. In de sectoren „metaalprodukten en machinebouw” en „elektrotechniek” nam vooral de groei van de vraag uit het buitenland toe. In de transportmiddelen industrie daarentegen nam de expansie van de uitvoer en daarmee ook de groei van de produktie af. In de metallurgie vertraagde de produktiegroei in vergelij king met 1972 toen er uitbreidingen van capaciteit waren. De binnenlandse vraag naar consump tiegoederen uit de metaalindustrie steeg in 1973 niet meer. Per sector in de metaalindustrie liep de ontwikkeling nogal uiteen. Vooral in de sector me- Het wetsontwerp voorziet onder ande re in de instelling van een commissie voor gelijk loon voor vrouwen, waar vrouwelijke werknemers of werkgevers advies kunnen vragen als er een geschil over de hoogte van het loon zou kunnen ontstaan. Met het advies van de com missie in de hand zou men dan voor de kantonrechter de zaak verder kunnen uitvechten. De commissie moet bij het vaststellen van het verschuldigde loon uitgaan van de arbeidsverdeling binnen de onderne ming waarvoor de aanvraag geldt. Mochten er geen mannen zijn die het zelfde werk verrichten dan de vrouwen, dan wordt afgegaan op de situatie in vergelijkbare ondernemingen en op een stelsel van functiewaardering, dat even tueel door de commissie zelf opgesteld kan worden. De wet zou niet van toepassing zijn op degenen die werken bij rijk provincie, gemeenten of publiek rechtelijke lichamen. De vrouwelijke werknemer heeft recht op gelijk loon in die zin, dat bij de vaststelling van de verschillende be standdelen bijvoorbeeld basisloon, over- werktoeslag enzovoort dezelfde maatsta ven worden toegepast als die voor de mannelijke werknemer zijn of worden gehanteerd. Met de term „gelijk loon” wordt, aldus de toelichting, niet bedoeld, dat de man en de vrouw altijd een even hoog bedrag aan geld ontvangen. Er kunnen immers verschillen optreden, bijvoorbeeld doordat de man meer over werk heeft verricht dan de vrouw. Ook bij de beoordeling van part-time werk zal het evenredigheidsbeginsel worden gehanteerd. FGH werkte bevredigend. De Friesch- Groningsche Hypotheekbank kwalifi ceert de gang van zaken in het eerste halfjaar 1974 als bevredigend. De re sultaten zijn ten opzichte van de eer ste zes maanden van vorig jaar geste gen, ondanks de aarzelende economie. Blijkens het halfjaarbericht stegen de baten aan interest en provisie van 61,4 mln tot 77,3 mln. Na aftrek van allerlei kosten, afschrijvingen en reserveringen bedroeg de winst voor aftrek vennootschapsbelasting 10,9 mln 9,45 mln). De post hypothecaire leningen en kredieten bedraagt op de balans per 30 juni 1748,7 mln tegen 1688,1 mln per 31 december 1973. Gezien de economische situatie geven de verkoopresultaten in de vastgoed- sector aanleiding tot tevredenheid. De ze resultaten stegen van f 2,5 mln tot 3 mln. De huuropbrengsten van vastgoed in exploitatie stegen van 6,7 mln tot 6,8 mln. De resultaten in deze sector werden evenwel gedrukt door de stijgende rente op de kapi taalmarkt en de uitwerking van de Machtigingswet. De winst voor aftrek van belasting bedroeg voor de vast- goedmaatschappijen en andere diversi ficaties 3,3 mln tegen 3,8 mln in de eerste jaarhelft 1973. Het vastgoedbe- zit van de Nevamij BV is ingebracht in de op 1 april opgerichte beleggings maatschappij NV Agora, waarin ook anderen zullen gaan deelnemen. Het ligt in de bedoeling te zijner tijd de aandelen NV Agora op de beurs te tatroduceren. Zowel Waalkens als Tolman ontwik kelden bezwaren tegen de door de rege ring aangekondigde maatregelen om de land- en tuinbouwinkomens op te pep pen. Waalkens: „Je gaat ernstig twijfe len of de minister en over zijn hoofd heen de regering als geheel zelfs maar bij benadering door heeft wat er Overigens had de heer Wilbers ge zorgd dat een aantal boeren en tuinders met grote spandoeken en borden met nogal ludiek aandoende leuzen op het Binnenhof liepen. Kamerleden gingen hier en daar een debat aan met boeren, die het met het regeringsbeleid niet eens bleken te zijn. Een verwachte boeren storm was uitgebleven. „Een bos bloe men doet meer dan een vracht mest”, zei een Kamerlid tegen een collega. De boeren hadden de fractieleiders bloemen en uien aangeboden. Deze laatste geste om te getuigen dat de situatie in de landbouw „om te huilen” is. Vlak voordat de vergadering van de Tweede Kamer begon, kwam het tot een klein incident. Een jonge boer had al enkele malen een voetzoeker tussen po litie en pers gegooid. Toen hij dat weer probeerde, kreeg hij een waarschuwing. Dat nam de man niet en gaf de politie man een klap. Direct schoten zo’n tien agenten toe, die de boer met geweld over de dranghekken trokken. Het bloed van de omstanders begon te koken, maar Frans Wilbers, de directeur van de Stichting Public Relations Land- en Tuinbouw, kreeg de mensen rustig. Hij kon hen van het nutteloze van geweld overtuigen. DEN HAAG (ANP). Singer Nijme gen BV (kantoormachines) krijgt gedu rende september en oktober financiële steun van de regering om te kunnen blijven draaien. Per 1 november moet een koper voor het bedrijf gevonden worden, die dan verdergaande tegemoet komingen van de regering zal krijgen. Voorwaarde voor de steun aan Singer tot 1 november is dat er in die tijd geen ontslagen vallen. Dit is gisteren bekend geworden na het gesprek op het ministerie van Eco nomische Zaken in Den Haag, tussen vertegenwoordigers van de vakbonden en het ministerie. Tijdens dat gesprek, waarbij ook minister Boersma (Sociale Zaken) aanwezig was, hebben zowel het ministerie als de directie van Singer de naam genoemd van een potentiële koper voor het bedrijf (800 werknemers). De naam van deze koper is niet bekend ge maakt. De Koning miste in het pakket maat regelen de beleidsvoornemens van de minister ten aanzien van de prijzen als de raad van ministers straks in Brussel bijeenkomt. KVP-woordvoerder Ter Woorst eiste in een motie, gesteund door PvdA, ARP en D’66, dat het equivalent van de twee percent BTW beschikbaar wordt gesteld om de ergste nood in de meest getroffen sectoren te lenigen. Hij dacht in het bijzonder aan de hele vleessector en aan de tomaten- en bloembollentelers. De uitbetaling dient snel plaats te vinden. PPR-woordvoerder Waltmans zei dat de boeren slachtoffers zijn van de tech nocratie en alles wat dat begrip inhoudt. Slachtoffers van de schaalvergroting: met steeds minder mankracht zorgen voor steeds grotere oogsten. Naar de mening van de radicalen zullen de klei ne boeren een minimum bestaanszeker heid moeten krijgen. Ook de kleinere partijen drongen aan op maatregelen ter leniging van de nood onder de agrariërs. AMSTERDAM (ANP). Op initiatief van de Koninklijke Nederlandse Uitge versbond en de Nederlandse Organisatie van tijdschriftenuitgevers zullen binnen kort uitnodigingen worden verzonden aan twintig auteurs- en uitgeversorgani saties om in het BUMA-huis in Amster dam bijeen te komen. KNUB en NOTU hebben deze organisaties voorgesteld een centraal orgaan op te richten, die de belangen van auteurs en uitgevers met betrekking tot het fotokopiëren centraal te gaan behartigen. Ondernemingen zijn al sinds 1 juli van dit jaar voor het fotokopiëren en andere maniern van vermenigvuldigen een billijke vergoeding verschuldigd. De overheid en instellingen van algemeen belang gaan daarvoor per 1 januari 1975 betalen, evenals het onderwijs en de bibliotheken, aldus NOTU en KNUB. Het nieuwe orgaan zal onder de naam Stichting Reprorecht door de betrokken organisaties van auteurs en uitgevers met medewerking van de overheid begin oktober kunnen worden opgericht. Op de Efficiency-beurs in midden oktober hoopt de stichting met een voorlich tingsstand aanwezig te zijn. BUMA (mu- ziekauteursrechten) is bereid het beheer en de administratie van Reprorecht te verzorgen. 2.75 6.44 6.84 100.50-103.50 36.75- 40.25 8.50- 10.00 2.70- 2.80 54.00- 57.50 88.75- 91.75 58.50- 61.50 47.00- 50.00 42.50- 45.50 14.32- 14.62 4.60- 4.90 6.75- 8.25 69.25- 72.25 16.00- 19.00 CHU-landbouwspecialist Tolman eiste in een motie verhoging van de BTW- compensatie met 6,25 percent en deze compensatie voor een vol jaar te laten duren. Deze periode zal moeten kunnen worden verkort of verlengd al naar gelang andere nog te treffen nationale maatregelen die het agrarisch inkomen gunstig beïnvloeden voldoende effect sorteren. Tolman nodigde verder de re gering uit maatregelen te treffen die overeenkomen met een BTW-verzach- ting van twee nercent. Dit zei gisteren de handelsraad bij de ambassade van de DDR in Den Haag, de heer H. Goulnik, in een persbijeenkomst ter gelegenheid van de komende na- j aarsbeurs in Leipzig van 1 tot en met 8 september. Het aandeel van de DDR in het handelsvolume van Nederland is ech ter nog steeds klein, maar de DDR hoopt in de naaste toekomst deze goederen-uit. wisseling met circa 25 pet. te verhogen. Op deze internationale beurs zullen vooral de landen uit het oostblok hun produkten tonen, maar ook de westerse landen zijn goed vertegenwoordigd. De Leipziger Messe wordt gehouden op een tentoonstellingsterrein van 620.000 vier kante meter. In 44 hallen en paviljoens kan de bezoeker de voorjaarsbeurs trok ruim een half miljoen mensen zich op de hoogte stellen van de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van machinebouw, chemie, textiel, auto mobielen, levensmiddelen, kunstnijver heid en andere consumptiegoederen. Er hebben ruim 6.000 exposanten uit 50 landen ingeschreven. Uit Nederland ko men elk jaar meer deelnemers naar Leipzig. Hun aantal is nu gestegen tot rond 120. Op de beurs worden circa 2.000 Nederlandse kopers verwacht. Minister Lubbers van Economische Zaken zal op 4 en 5 september de Leipziger Messe bezoeken, zo deelde de handelsraad nog mee. - O 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13