GROTE VERSCHUIVINGEN BIJ DE AMATEURS Telstar-trainer Castenmiller volgde titelstrijd Telstar moet vrijuit spelen GERARD SCHOONEWILLE VOELT ZICH THUIS BIJ TELSTAR Weinig aanvallers ■k iSi >1 99 99 te JÉ 19 VOETBALKRANT WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1974 (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) Boeiend Werkklimaat Hitwerk kregen. De voetbalsupporter is ongetwijfeld verwend. Er zal waar voor het geld geboden moe ten worden, willen de profs hun aanhang tevreden kunnen stel len. flink door elkaar zijn geschud. Verrassingen zullen dan ook nog meer dan anders zich voor kun nen doen. HAARLEM/VELSEN Pre cies zes weken na de grandioze finale om het wereldkampioen schap voetbal tussen Nederland en West-Duitsland rolden in ons land alweer de eerste ballen in competitieverband. Op 18 augus tus beten de eerste-divisieclubs reeds de spits af. Daarna volgden in het afgelopen weekend enkele amateurverenigingen. Kennemer clubs kwamen, zowel in het ama- VELSEN Voor Joop Castenmiller is het een uitgemaakte zaak dat het nog vers in de herinnering voortlevende toernooi om het wereldkampioen schap voetbal in positieve zin zal doorwerken op de alledaagse voetbalge- beurtenissen, zoals bijvoorbeeld de nationale competitie. Het is een van de conclusies die Telstars nieuwe oefenmeester uit de vierjaarlijkse voetbal- happening, die hij van de eerste tot en met de laatste dag persoonlijk bij woonde, heeft getrokken. Castenmiller: „Ik ben ervan overtuigd dat de Nederlandse voetballers, waarvan je gevoeglijk mag aannemen dat ze vrij wel zonder uitzondering het hele gebeuren op de televisie hebben gevolgd, in de ban zijn geraakt van bijvoorbeeld de tactische ontwikkelingen. Dat geldt niet alleen voor de spelers, maar net zo goed voor de trainers. Dat lijkt me een uitermate hoopgevende zaak, als het nu maar niet zo wordt dat iedere club wil voetballen volgens het concept zoals het Nederlandse elftal dat hanteerde. Daarvoor is bepaald niet ieder elftal in de wieg ge legd”. In deze voetbalbijlage beste den wij aandacht aan de clubs uit Kennemerland. Haarlem en Telstar in het betaalde voetbal, EDO als de enige hoofdklasser en verder natuurlijk alle andere verenigingen die vanaf zaterdag weer honderden velden zullen bevolken. teurvoetbal als bij de profs nog niet binnen de lijnen. Dat gaat in het komende weekend gebeuren, wanneer het geweld pas goed los barst met de start van de ere divisie en een voornaam deel van de amateurs. Een week later volgt het restant amateurs. Voor de betaalde voetballers ligt er dit seizoen de moeilijke opdracht het publiek toch nog te vermaken na alles wat men drie weken lang via de televisie van uit Duitsland te zien heeft ge- Ook bij de amateurs heeft dit jaar een bijzonder aspect. Voor het eerst zullen de ploegen in de nieuw gevormde hoofdklasse uit komen, terwijl ook daaronder alle indelingen door de versterk te promotie/degradatieregeling Andere boeg Klantenservice profs belangrijk SPORIEF Trainer Joop Castenmiller met de enige Telstar-aanwinst Gerard Schoonewille. BERT BREVOORD Dit seizoen wil ik er alles aan doen Jerzy Willim: nog niet terug. BERT BREEVOORD In totaal heb ik 78 wedstrijden bijge woond, waarvan veel internationale”. Weliswaar is Schoonewille inzetbaar in de voorste lijn, maar in wezen is hij eerder een middenvelder”. ”Dit jaar wil ik alles voor voetbal doen. Nu wil ik mijn top halen. Daar heb ik veel voor over. Haal ik het niet, dan zit het er doodgewoon niet in. Ik blijf voor alles reëel. Telstar heeft zeventien kan didaten voor het eerste elftal. Iedereen moet voor zijn plaats (de favoriete stek van Sschoonewille is rechtermiddenvel der, red.), dus ik zeker. Maar ik heb wel er. De spelers zien in dat een optimale fysieke conditie een van de noodzaken is. Je hoeft ze niet meer te motiveren, dat doen ze nu zelf wel.” bare zaak. De mensen rekenen natuur lijk wel op het een en ander. Wat dat betreft is mijn taak geen gemakkelijke, want je kunt als trainer, zuiver egoïs tisch redenerend, beter een club overne men die een slecht seizoen achter de VELSEN. Door het wegvallen van Jerzy Willim, die zijn gezin niet nog eens een groot deel van het jaar in de steek wilde laten, is Telstar wat het aantal voorhoedespelers betreft in een kwetsbare positie terechtgekomen. In de A-selectie zijn het er in feite maar drie (Stout, Van Kooten en Couperus), het absolute minimum. Ook vorig seizoen, toen Willim er nog wel bij was, stonden de spitsspelers bij Telstar niet te drin gen. Doordat er slechts incidenteel van blessures sprake was (Van Kooten, Wil lim) bleven nadelige gevolgen voor de Velsenaren uit ,maar dat is geen garan tie voor de komende competitie. rug heeft dan een die duidelijk in de Ifit zit, zoals Telstar. Maar gezien de ont wikkeling van de jonge spelers (met name de middenvelders Helling en Jon ker zijn daar exponenten van, red.) ben ik er niet bang voor. En de ambitie is In het jaar dat Joop Castenmiller als voetbaltrainer niet op de spelersbank maar een x-aantal rijen hoger zat, is hem, zegt hij, eens en vooral duidelijk geworden dat het publiek in eerste in stantie voor het spektakel komt. „Vooral in Duitsland kwam dat heel sterk tot uiting. Een ploeg als Polen, die met twee echte buitenspelers opereerde, sprak erg tot de verbeelding. Bovendien maakte Polen, en ook Nederland natuurlijk, dui delijk dat die speelwijze het meeste succes oplevert. De aanpak van Polen was ook daarom zo sympathiek, omdat die ploeg het zuiver op voetbal liet aankomen en er bijvoorbeeld niet op uit was de tegenstander te vernederen. Ook dat zien de mensen namelijk niet graag. Wel even, maar niet te lang. Nederland maakte het in dat opzicht af en toe wel eens wat te bont, vond ik.” heb er lol in. Ik heb nu zelfs muziek thuis gekregen om zelf een singletje te maken. Misschien doe ik dat ooit nog wel eens, maar voorlopig niet. Om mijn aan dacht over drie dingen te verdelen, daar begin ik direct niet aan. Vooral niet om dat ik al mijn zinnen op dit voetbalsei zoen heb gezet”. Als voetballer doet Gerard Schoonewille (”dat zeggen anderen tenminste van me, je zult het mij niet horen zeggen”) een beetje denken aan types als Willem van Hanegem en Piet Keizer. ”Ja, ik speel nu eenmaal graag een beetje met het koppetje en ik weet van mezelf dat ik een redelijke bal kan trappen. Ik heb een vrij goede pass in de benen. Toch weet ik van mezelf dat ik als voetballer iets mis, maar, en dat is gek, wat daar kom ik niet achter. Ik heb er vaak over lopen piekeren, maar ik weet het ge woon niet. Dit jaar ben ik in ieder geval bereid me leeg te knokken, misschien kwam ik op dat gebied toch iets tekort. Bij looptrainingen ben ik de afgelopen weken vooraan te vinden geweest. Dat is anders niet mijn stijl, eigenlijk ben ik niet zo’n uitslover. Maar het past in mijn instelling van het moment: inzet voor 200 procent”. En behalve de begeerde erkenning als eredivisie-voetballer is er nog een reden waarom Gerard Schoonewille zich graag van wat zweetdruppels ontdoet. ’’Mijn vrouw is niet dol op voetballen ik trouwens ook niet zo op ballet, maar toch vindt ze het maar wat fijn dat ik het doe. Ze heeft namelijk een hekel aan gezette types en zolang ik zo hard train loop ik wat dat betreft weinig ge vaar (van onze sportredactie) VELSEN Toen definitief bekend werd, dat er voor de Volewijckers het komende seizoen geen plaats meer zou zijn weggelegd als zelfstandige vereni ging in het betaalde voetbal, nam Ge rard Schoonewille zich voor koste wat kost als semi-prof werkzaam te blijven. ”Ik wilde persé blijven voetballen” zegt Schoonewille, ’’maar niet als amateur. Daar had Ik geen trek in”. De 27-jarige Amsterdammer, wiens landelijke be kendheid niet inherent is aan zijn hel dendaden als voetballer maar aan het feit dat hij eind vorig jaar topballerina Olga de Haas als levensgezellin koos, kreeg zijn zin. Vrij onverwacht dook hij Joop Castenmiller was in West-Duits- lang geen volgzame slaaf van het Neder lands elftal, maar observeerde vooral het randgebeuren van het WK-spekta- kel. „Die nevenverschijnselen van de voetballerij hebben me altijd al enorm geboeid. Nu ik, omdat het wereldkampi oenschap zo dicht bjj huis was, inder daad de kans had om zo’n evenement van nabij mee te maken, heb ik ook niets willen missen. Ik ben ook in de trainingskampen geweest van de Polen en de Argentijnen. Dat waren geweldig nuttige ervaringen. Het afgelopen jaar ben ik als trainer niet aan de bak geweest (het in de eredivisie terugge keerde Excelsior was daarvoor Casten- millers werkgever). Die periode is eigen lijk te lang, maar het kan beslist geen kwaad als je eens een poosje je vak als toeschouwer kunt beoordelen. Ik heb dat jaar overigens allesbehalve stil gezeten. sferen ook de komende 34 wedstrijden te kunnen bewandelen. Castenmiller: Een voetbalcompetitie is een onvoorspel- als contractspeler op bij Telstar, dat met hem een verbintenis voor één seizoen aanging. Niet alleen Telstar dong naar de gun sten van de als vrij grillig bekend staan de voetballer. FC Den Haag, FC Utrecht en een aantal eerste divisieclubs infor meerden naar de mogelijkheden van een overeenkomst, maar toen was de hand tekening op het Telstar-contract al ge zet. ”En dan vergeet ik FC Amsterdam (de club waarin de Volewijckers is op gegaan, red.) nog. Op mijn trouwdag verscheen Stoop op de receptie. Hij vroeg of ik een proef wedstrijd wilde spelen, maar dat heb ik niet gedaan. Ze hadden me van FC Amsterdam het graag in zien. Het nieuwe image moet echter nog sterker naar buiten komen. We kunnen, als we iedere wedstrijd in tactisch opzicht uitgebalanceerd gaan voetballen, misschien één of twee winst punten meer pakken dan wanneer we dat niet doen. Natuurlijk kijken de spe lers naar de portemonnee en denken zij dus het eerst aan de punten, maar een geheel aan de tegenstanders aangepaste speelwijze gaat onherroepelijk ten koste van de amusementswaarde en heeft een nadelig effect op het toeschouwersaan tal”. Behalve van het feit dat het WK’74 in speltechnisch opzicht voor rendement zal zorgen, is Joop Castenmiller ook over tuigd van een impuls voor het voetbal als passieve recreatiefactor. „Normaal gesproken”, zegt Castenmiller, „kan dat niet anders. Ik heb de laatste tijd men sen gesproken, die eigenlijk nooit veel fiducie in de voetballerij hebben gehad, maar die na drie weken wereldkampi oenschap helemaal voor dé sport gewon nen waren. Daar hebben die mensen natuurlijk de absolute top aan het werk gezien, dus je moet nog maar afwachten of zij ook potentiële tribuneklanten zijn”. „Ik ben ook mensen tegengekomen die zeiden: ik ben in geen jaren op een voetbalveld geweest, ik ga dit seizoen toch maar weer eens kijken. Die mensen kun je aan je club binden als je maar zorgt dat er iets tegenover hun bezoek staat. Bijvoorbeeld een beetje comfort. Daar moeten we hard naar toe. Wat dat betreft waren al die stadions in West- Duitsland om je vingers bij af te likken. Via de weg der geleidelijkheid moeten we ook in Nederland een dergelijke situatie zien te creëren. Geleidelijk ja, omdat, als je de mensen qua accommo datie iets heel goeds wilt bieden, er een heleboel geld mee gemoeid is”. Gerard Schoonewille combineert zijn bezigheden als semi-prof met een voor een sportman niet-alledagse baan: hij is plugger (vertegenwoordiger) bij de grammofoonplatenmaatschappij Polydor. Een baan, die hem zij het zéér ano niem onlangs zelfs op de nationale hitparade bracht, want Schoonewille maakte deel uit van de pluggers-forma- tie ”Us”, die met opzienbarend succes de single "Music in the air” lanceerde. Gerard Schoonewille: ”Die twee dingen zijn vrij gemakkelijk te combineren. Ik ben gek op muziek en ik ben gek op voetbal, wat wil je nog meer. Mijn in teresse gaat naar nog wel meer uit, maar daarvoor kom ik wel eens tijd te kort. Maar om goed te werken èn goed te trainen, hoef ik me echt niet te for ceren. Die twee zaken sluiten uitstekend op elkaar aan. Waar ik het meeste plei- zier in heb? Ik zou het verdomd niet weten. De combinatie van beide, denk ik. Als ik lekker pittig getraind heb, een douche heb genomen en terug naar Amsterdam rijd, voel ik me geweldig fijn als ik de radio keihard aan heb”. Bij welke gelegenheden Schoonewille een gerede kans loopt hitwerk te horen, dat hij zelf heeft helpen opdringen bij de gunst van hete publiek. ’’Voor het duo Bolland en Bolland doe ik vrij veel en de laatste hit van de George Baker Selection heb ik ook mee helpen plug gen. Binnenkort nemen we zelfs met „Us” trouwens een tweede single op. Ach, ik ben toevallig in dat werk gerold en ik hele seizoen kunnen zien als ze dat ge wild hadden. „W.K. WERKT DOOR IN DE COMPETITIE Wat bij Gerard Schoonewille eveneens het geval is. ”Ik heb bij Telstar een ge weldig werkklimaat getroffen. In de ne gen jaar dat ik nu betaald voetbal speel (Fortuna '54, uitstapje naar amateur- amateurclub S.V.N. uit het Limburgse Nieuwenhagen, M.V.V., Blauw-Wit, Ajax en de Volewijckers) heb ik, en dat meen ik echt, nog nooit zo’n fijne sfeer ontmoet. Heel wat anders dan vo rig jaar bij de Volewijckers, dat was het meest waardeloze seizoen dat ik ooit heb meegemaakt. Dat zou ik van mijn leven niet willen overdoen. Er ontbrak van alles aan, er was geen sfeer, geen span ning, geen ambitie, nikt. Dat is nu wel even anders”. Trainer Castenmiller: „Ik heb goede hoop dat er vanuit de C-selectie een paar bruikbare krachten op korte ter mijn kunnen doorstromen. Want inder daad is de situatie met slechts drie spitsen een gevaarlijke. Drie man is te weinig, al was het alleen maar omdat concurrentie stimulerend werkt. Voor de middenvelders, de verdedigers en de keepers is er alle aanleiding om voor hun vaste plaats te knokken, die situatie moeten we voorin ook zien te krijgen. De overtuiging die Joop Castenmiller in zijn periode van zeer betrekkelijke non-activiteit heeft opgedaan, moet bijna wel impliceren dat Telstar het komende seizoen attractief aanvalsspel gaat demonstreren. Castenmiller: „Dat is stellig de bedoeling. Van de noodzaak daarvan hoop ik de spelers dan ook te overtuigen- Maar het afgelopen seizoen al heeft Telstar laten zien, dat het niet de kleurloze club is die velen er zo Gera'rd Schoonewille nam later contact op met Telstar-trainer Joop Castenmiller (”ik had hem af en toe wel eens ge sproken en van die gelegenheden een zeer positieve indruk overgehouden”) en die heeft links en rechts informaties ingewonnen. Logisch, hij wilde ook we ten waar hij aan toe was. Toen ben ik op een goeie dag uitgenodigd en hoorde ik dat hij het wel zag zitten”. „Mij is vroeger ingepeperd, toen ik in dit vak werd opgeleid, dat je een voor hoedespeler ervan moet doordringen nooit op het doel te schieten als er geen sprake is van een doelrijpe kans. Dat is, zo werd dan gezegd, onnodig balverlies. Alles goed en wel, maar ik heb wel gemerkt, dat de mensen aan dat soort acties juist de meeste lol beleven. Dan vraag je je wel eens af of je het allemaal wel goed hebt geleerd. De mensen willen wel in een incidenteel geval een wedstrijd „schaakvoetbal” zien, maar ook niet vaker. Ze komen in eerste instantie voor strijd, voor sensa tie”- „De clubs die toch geen kampioen kunnen worden, en daarvan is Telstar er één, moeten het over een andere boeg gooien. Door vrijuit te voetballen kun je het de erkende topclubs nog moeilijk genoeg maken. Het elftal van Australië vond ik in dat opzicht een knap voor beeld tijdens het wereldkampioenschap. Het bood het publiek alles wat binnen de mogelijkheden van het team lag en kweekte daar heel veel goodwill mee. Wat Australië deed, moet Telstar ook doen. Die plicht heeft het tegenover zijn publiek. Die plicht heeft trouwens iedere club”. Met nog meer spektakel dan het afge lopen seizoen (dat met een uitstekende zesde plaats werd afgesloten en dat onder andere thuisoverwinningen op Feyenoord en Ajax te zien gaf) hoopt Telstar de weg naar hogere ranglijst- gemerkt dat Castenmiller een man is die je een eerlijke kans geeft”. W:>:

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 19