ROB BOERSMA WIL NIET MEER TERUG NAAR DE RESERVEBANK COR POT: HAARLEM GEEN DEGRADATIEPLOEG I „IK VANG TEGENVALLERS NU BETER OP” „Iedere speler voelt zich er nu bij betrokken" u J o F VOETBALKRANT 1974 WOENSDAG 28 AUGUSTUS (Van onze sportredactie) IOR Verschil Sfeer Mentaliteit 1 ’67 4 IAC -9-12, sters. Eigen Bron F ■KsE 1 vBR S. 3 O HU W.Sï.ifc ÉB - Hf® O» lili ■B - 23-7- I. Boersma: Stoop heeft liever voetballers niet minder opleiding. PIETER MUL 7 CANJELS BROKAMP VINK Cor Pot: veel doelpunten in de oefenduels Hughes en het andere Haarlem (Van onze sportredactie) iber. dag) MARC SERNE. Barry Hughes: „Dit seizoen gaan we het maken”. Het merkwaardige is dut Haarlem er ”Als ik onrecht zie dan doet het er niet toe of ik daar kort of lang ben. Je moet van je hart geen moordkuil maken en misschien ben ik wel wat brutaler dan anderen”. Pot heeft in elk geval geen spijt van zijn houding in het conflict al zou hij het een volgend keer tactischer naar buiten brengen. na zijn vertrek echter kwalitatief niet op achteruit gegaan lijkt. In voetballers als Rob Boersma en Cor Pot heeft Hughes nu spelers, die zich hoe dan ook bij Haar lem willen bewijzen. Pot heeft dat nu al onderstreept ook al gebeurt dit dan in pretentieloze oefenwedstrijd)es, door re gelmatig doelpunten te produceren. Ten slotte heeft Haarlem er Douglas Ggorge bijgekregen. „Een niet helemaal Engelse voetballer”, zoals Hughes hem omschrijft. ”Als ik met het A-elftal mocht meedoen was dat in rotsituaties, bijvoorbeeld met nog een half uur te spelen terwijl Sparta achterstond. Toen Jerzy kwam wilde ik er eerst helemaal mee stoppen. Maarten Vink, die als opvolger van Knobel bij M.V.V. was aangesteld, belde me op en vroeg of ik interesse had naar Maas tricht te gaan. In eerste instantie wees ik dat af maar later heb ik toch ja ge zegd, vooral omdat ik gelegenheid zou krijgen om Sparta’s ongelijk te bewijzen. Dat was voor mij een prestige zaak”. selectie (”op het laatste moment afge vallen”). Het verblijf van een jaar bij M.V.V. ziet hij beslist als een verloren seizoen ”en het is echt niet zo dat ik blij ben daar weg te zijn”. aaias >rd Den head echt, (Os- Peter >rden t van Wim ij vers t met Aad Wim bach, Rinus Arie :s de Nie- eters, veen, Rene Hughes: „Omdat de nieuw aangetrok ken spelers tot nu toe uitstekend vol doen was het ook niet nodig meer om Van de Ban van Amsterdam te kopen. Zo’n jongen als Pot weet dat ik volledig achter hem sta. Toen ik nog bij Go HAARLEM Uitgerekend de komst naar Sparta van Jerzy Sadek, de man naast wie hij als spits bij zijn nieuwe club Haarlem opereert, was voor Cor Pot de druppel die de emmer deed over lopen. Vijf jaar had hij in het B-elftal van de eredivisieclub aan deze kant van de Maas gevoetbald en in al die tijd werd hem „geen reële kans gegund zich in het A-team waar te maken”. Toen de club dan ook besloot de niet meer zo jonge Sadek helemaal uit zijn vaderland te halen begreep Pot dat zijn kansen praktisch verkeken waren. Er is weer eenheid. Ik merk dat ook aan een jongen als Marijt, waarvan ik blij ben dat wij die hebben kunnen behou den. Als zo’n jongen, die van nature niet zoveel praat, naar mij toekomt en zegt: trainer het gaat lekker, dan ben ik tevreden. Daarom zijn we dit jaar ook enkele dagen in trainingskamp gegaan. Dat is toch heel wat beter dan het afgelopen seizoen. Toen gingen er spelers in een dergelijke situatie klaverjassen of slapen. Nu is dat niet meer. Iedereen Voelt zich bij het geheel betrokken.” im— iead age- Ex- •ta— echt, ag— ijen- les igen, sior, IW. wen- isior- ZV— iag— De iam- jjen- les— ■lem- SV- ite Wa- LC— •lem, raaf- ite Isior, TVV, fc raaf- iport- Brand Soda min- FC ipar- ap Da- Ge- Don- nans, ■ijnen van Mar- Am- JC, Haarlem heeft qua toeschouwersaan tallen en daardoor ook qua exploitatie een zeer slecht seizoen achter de rug. Iedereen is er dan ook wel van over tuigd dat er geprobeerd moet worden om de gunst van dat publiek te herove ren. Anders zijn de centen die de vere niging voor Vosmaer heeft gekregen weer op voordat men het weet. Hughes: SANTPOORT. Zeker na de tegen slagen van het afgelopen seizoen is Haar- lem-trainer Barry Hughes wat voorzich tiger, gedraagt hij zich ook wat gematig der met betrekking tot zijn prognoses voor het komende seizoen. Zelfs een aantal uitstekende oefenwedstrijden, met «als hoogtepunt de overwinning tegen Arsenal, vormen dit keer voor Hughes geen aanleiding tot de nodige groot spraak. Daarvoor is er in het afgelopen seizoen teveel negatiefs gebeurd. Het re sulteerde ondermeer in het vertrek van Vosmaer, op zich Haarlems beste voet baller maar er kwam totaal niets meer uit omdat hij zich niet met het beleid van Hughes-Van Duivenbode kon vere nigen. naar AZ. Rob Boersma ziet verlangend uit naar het seizoen ’74-’75 en in het bijzonder naar die tweede wedstrijd. Want Boers ma popelt van ongeduld om zich waar te maken. Maar liefst zeven jaar heeft hij genoegen genomen met een plaatsje op het bankje langs de lijn en zoiets gaat vervelen. Vooral als je niet afhan kelijk bent van je voetbalinkomen. Want daarvoor heeft de 28-jarige Alkmaarder zorgvuldig gewaakt. Een fullprofbaan was zijn meug niet en mede daardoor kwam de 28-jarige gymleraar weinig aan de bak. In zijn geboorteplaats Den Haag speel de Boersma voetbal en honkbal in het roemruchte VUC de club waaruit Haarlem onder meer Bob Vosmaer weg haalde. Net voor hij in dienst moest trok PSV de 20-jarige Boersma aan, tegelijk met de jaren oudere Willy Heyink. Tot „Daarom wordt die eerste wedstrijd te gen Telstar belangrijk. Een soort boks wedstrijd waarbij er één knock-out moet. En al ben je dan een middenmo ter; je moet toch resultaten halen wil het publiek komen kijken. Dat moet met deze selectie mogelijk zijn. De eenheid is er. En hoe belangrijk dat is heb je ook met het Nederlands elftal tijdens de wereldkampioenschappen kunnen zien.” HAARLEM Op de tweede competitiedag van het nieuwe voet balseizoen vindt er een duel met een bijzonder pikant tintje plaats. Plaats van handeling: het Ensche- dese Diekmanstadion. Uitvoeren den: de eredivisieclubs Twente en Haarlem. Hoofdpersonen: de kee pers van beide teams want on gelooflijk, maar toch waar het duo beschikt samen over 15 jaar bankzitten in de eredivisie. In het Twentse doel Henny Ardesch en bij Haarlem Rob Boersma, als (ex) Hagenaars zeer goede bekenden van elkaar, maar nauwelijks van het vaderlandse voetbalpubliek. Heil Spar- Cabel, sister, mdijk Iders, oever (S.C. Dirk Bob eden- t. (Ein- ifstra, Adri Wim Ahead werkte heb ik al achter hem aan gezeten. Bij MVV is hij weggezakt. Hier is hij één van de boys. Dat is het verschil.” Het belangrijkste is echter dat de selectiegroep bij Haarlem niet langer verdeeld is. Qua mentaliteit is het heel anders dan vorig jaar. Hughes: „Dat is het punt dat ons vorig seizoen heeft gebroken. De mentaliteit verslechterde toen met de wedstrijd. Nu is dat anders. verlengd verblijf aan de kant niet meer zo zitten. Naast de uren die hij al gaf in het Amsterdamse Huis van Bewaring, werd hij docent aan de hts in Alkmaar. Amsterdam wilde hem echter niet laten gaan en Boersma beleef. Beslist niet met tegenzin, want de sfeer in de ploeg wordt door hem gerc.emd. „Dat plezier van Amsterdam is er wel degelijk, maar je moet het niet overdrijven. Natuurlijk wordt er veel gelachen, maar denk niet dat je zomaar op de vijfde plaats te rechtkomt. Er wordt keihard voor ge werkt”. Twee jaar terug was Boersma klaar op de academie en toen zag hij een De nu 23-jarige Pot wilde echter graag naar de Academie voor Lichamelijke Opvoeding en in Maastrichts wijde om geving is zo’n opleiding niet te vinden. Wel in Den Haag en vandaar dat de Rotterdammer met graagte op het aan bod van Haarlem inging, een ploeg die volgens Pot beslist niet als degradatie kandidaat moet worden gezien. ’’Daar is Haarlem toch te goed voor. Volgens mij is het verschil met Telstar en AZ, on danks de ranglijst van het afgelopen seizoen, echt niet zo groot. Haarlem scoorde alleen te weinig. Ik heb de indruk dat ik ben aangetrok- We hebben onderlinge tenniswedstrijden georganiseerd. Dan zondert niemand zich af van de groep, maar komt iedereen kijken. Terwijl dat toch niet verplicht is. Na zijn tweede PSV-jaar, achter Doesburg op de bank doorgebracht, ver liet Boersma de militaire dienst. De sfeer bij de bedrijfsclub, in hoge mate I Met Pot en Ajacied Bram Braam was ook oefenmeester Maarten Vink nieuwe ling in de Maastrichtse voetballerij, met voor Vink de bekende trieste gevolgen. Het eredivisiespektakel was welgeteld vijf weken losgebarsten of Vink mocht bij M.V.V. de aftocht blazen. Regionale vedette Willy Brokamp was de grote aanstichter van het vuur waarin Vink moest branden en vrijmoedige Rotter dammer Pos was een van de weinigen die het voor de trainer opnamen. En Brokamp tegenspreken was een voor Limburgers opmerkelijke daad. II zijn eigen verrassing stond de 1.93 meter lange ex-amateur al na vier duels in het eerste team van de Eindhovense vereni ging- Boersma werd gelegerd in Oirschot en draafde het jaar lustig in de topformatie mee. ..Mijn prestaties waren niet onrede lijk en manager Ben van Gelder zei ook zoiets tegen mij. Wel vertelde hij dat PSV naar wat jeugdkeepers zocht maar dat verontrustte me niet. Daarom teken de ik op de voorlaatste dag van de transferperiode. Prompt werd 24 uur later Pim Doesburg bij Sparta wegge kocht. En dat betekende een behoorlijke dreun, die ik noodt helemaal heb kunnen verwerken. Een zwakke, karaktertrek van mij is destijds in ieder geval dat ik het hoofd nogal snel laat han gen. Daarbij kwam dat ik door mijn diensttijd zo’n beetje als fullprof leefde”. door Van Gelder bepaald, was mede aanleiding om uit Eindhoven te vertrek ken. („Tel maar eens na hoeveel aange trokken Nederlandse spelers het daar uithouden”.) Boersma wist inmiddels ze ker zich niet volledig op voetbal te willen concentreren. Terug naar Den Haag waar een sportacademie was en is gevestigd,was zijn hartewens. En daar zou hij weer gewoon bij VUC in het doel gaan staan. Totdat opnieuw aan het eind van de transferperiode een beslis sende wending plaatsvond. Dit keer ten goede want Dé Stoop, van wat toen nog DWS heette, wilde de rijzige Hagenaar, als reserve voor Jongbloed hebben. „Ik was al aangenomen op de acade mie voor lichamelijke opvoeding, maar dat vond Stoop helemaal geen bezwaar. Hij en de verschillende trainers hebben me volop medewerking verleend. Na vier trainingen bij Amsterdam had ik al in de gaten dat ik achter een geweldige keeper terecht was gekomen. Die erken ning is voor Jongbloed, ook financieel, veel te lang achterwege gebleven”. Boersma zat al die jaren op de bank en leerde naar eigen zeggen de schijnbewe ging van elke eredivisievoetballer ken nen. Een keer was Jongbloed ziek en mocht de aanstaande gymleraar tegen Sparta handelend optreden. Verder keepte hij afwisselend in de b-ploeg. „Er waren dagen dat je ziek werd van het zitten op de bank, maar daar praatte de trainer me dan over heen. En natuurlijk heeft de studie altijd zwaarder gewogen. Aanbiedingen voor het Amerikaanse prof-voetbal en later het rugby heb ik laten lopen.” ken als de man die voor de doelpunten moet zorgen (wat in oefenduels tot nu toe aardig lukte - red.). Iemand die de ruimte zoekt en aan wie de middenvel ders de bal kwijt kunnen. Bij Sparta scoorde ik veel zelf met name uit moei lijke posities.” Pot zou dus het antwoord moeten zijn op Hughes” voornaamste probleem, een tekort aan produktiviteit. De 1.80 m lange Rotterdammer, die binnenkort naar Haarlem wil verhuizen, hoopt het vertrouwen van de oefenmeester niet te beschamen. ’’Zo’n type als Hughes, die de spelers opjuint, dat mag ik wel. Ik kan het erg waarderen dat hij zoveel vertrouwen in zijn spelers heeft. Voor het publiek is zo’n oefenmeester ook interessant want hij geeft een apart facet aan het hele schouwspel”. PIETER MUL. Pot draaide bij M.V.V. het hele seizoen in het eerste mee en leerde daar Canjels kennen als toptrainer. ”In de elf jaar dat ik bij Sparta was heb ik wel een paar trainers meegemaakt, ondere an dere Kessler, Schwartz en Steegman, maar voor Canjels heb ik veel bewonde ring". In z’n Sparta-jaren kwam Pot uit voor een vertegenwoordigend Rotterdams elftal, haalde hij het militaire team, maar werd nooit gekozen in de UEFA- Enkele maanden geleden wist Boersma zeker dat zijn portie geduld op was en dat hij weg wilde. Terug naar de ama teurs leek de meest waarschijnlijke op lossing. En een bemiddelaar kende al een vereniging in de omgeving van zijn woonplaats Alkmaar die hem wilde heb ben. Van Haarlem-zijde werd echter al in april contact opgenomen en Amster dam was ditmaal genegen hem voor een laag bedrag vrij te geven. „Volgens mij omdat Stoop in zijn hart liever voetballers met minder opleiding in de ploeg wil. Voor mij was het nu of nooit en daarom heb ik bij Haarlem voor een jaar getekend. Niet langer, want voor beide partijen is er uiteraard een stuk risico. Ik denk dat ik tegenval lers nu beter opvang, maar dat moet je nog bekijken. En Haarlem moet maar zien of ik mijn bankervaring in het veld rendabel kan maken. Wie weet doe ik het wel erg goed, want uiteindelijk ben ik aan de kant gebleven omdat ik achter Nederlands beste doelman stond.” „Van een tientje zakgeld kreeg ik opeens zomaar 5000. En dat verschil was te groot. Net als toen ik van een strenge MULO op een vrtfe HBS terecht kwam. Dat schooljaar ging namelijk eveneens fout. Maar op het moment dat de directeur thuis vertelde dat het niets werd en dat ik maar van school af moest, op dat moment wilde ik me waarmaken. Die stok achter de deur heb ik nodig”. Breeduit lachend bekent hjj dat Jan Zwartkruis, de coach van het militaire elftal, hem later tegenover een studiegenoot van de Academie voor Li chamelijke Opvoeding terecht „een dweil” noemde. ■'-""ü L_

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21