LANCERING ANS UITGESTELD TOT VRIJDAGMIDDAG Rapport uit Noord-Holland A Fi Ministers confereren met 65 ambassadeurs Positief advies over bouw Nieuw- Dennendal Rotterdam bant chloor uit drinkwater 1 HORIT DBDEnta ditf® 0 M w Start gaat niet doorontstekingsmechanisme weigert TWEE MILJOEN SCHADE Jaarlijkse bijeenkomst in Den Haag BIJ BRAND IN MINDER STERKE GROEI VAN AFNAME DOOR GROOTVERBRUIKERS SU BA FABRIEKSLOODS os WOENSDAG 2 2 8 AUGUSTUS 1974 BINNEN- EN BUITENLAND „Venster” (Van onze Amsterdamse redactie) Sti Veto .SE Spanning <££17^ Voor tante Heleenc...y waar de kinderen zo heerlijk hebbenr^V gelogeerd. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! WEERRAPPORTEN (Van onze correspondent) DARMSTADT. Kort na zes uur gistermiddag kwamen Gemeenten eisen snel besluit munitie-opslag v (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) JNHRUORR Op het grondgebied van elk van deze gemeenten bevindt zich een munitie-op- slagplaats die volgens de klassificatie van de nota die het provinciaal bestuur al eerder mïfekte' in ’Sameïiwérkirïg tn’ét hét ministerie van Defensie (PPD-nota 1), tot categorie 1 behoort. „Binnen de ge varenzones bevinden zich grote concen traties woonbewoning, wegen of spoor lijnen met een hoge verkeersintensiteit of één van deze omstandigheden zal zich mist onbew. mist onbew. onbew. onbew. mist mist onbew. mist geh. bew. onbew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. mist regen licht bew. onbew. zwaar bew. mist onbew. onbew. half bew. licht bew. regen onweer geh. bew. onbew. regen zwaar bew. half bew. regen geh. bew. licht bew. onbew. onbew. onbew. 2.19 10.22 29 28 29 17 26 18 21 27 26 24 24 17 27 29 uur uur uur uur 0 0 op het oppervlaktewater, waar ook voor betaald dient te worden. men en zonder een al te hoog zoutgehal te. Vier minuten en 23 seconden voor de lancering bleek echter dat de telemetrie- kabel tussen de satelliet en de lanceerto- ren niet wilde loslaten. Rode lampen gingen branden; het project werd stop gezet. waterleidingbedrijf enkele jaren geleden met de toepassing van ozon te experi menteren in een speciale proeffabriek. In eerste instantie zal de gemiddelde leveringscapaciteit van het nieuwe be drijf 42 miljoen kubieke meter drinkwa ter per jaar bedragen. De kosten van de eerste bouwfase zijn geraamd op 105 miljoen gulden. In bank politi DE Stoel eind' bren door op d Griel zijn Kara PA ruim sider balar taal brac! hij s de k ophe verbi tiemi staat: M mee mati plee; Aan dan E dril uit ove een „pe PA Fran haak Surii te h Laur de S aan tc 3 cc i T Cfi CS) iiia1 C cc 2 1 2 0.6 3 4 7 1 0.1 2 0 0 0 0 7 0 0 0 4 0 25 0.2 0 14 0 0 0 0 0 30 0.3 11 0 0.1 1 o 0.1 12 Wat het Midden-Oosten betreft, stemt het tot voldoening dat de boycot tegen Nederland is opgeheven. De regering streeft ernaar de samenwerking met alle In Rijnmond bijvoorbeeld nemen de industrieën de laatste maanden aanzien lijk minder water af dan voorspeld was. De industrie bezint zich op haar groei wat waterverbruik betreft, omdat het mes aan twee kanten snijdt. Enerzijds moet men meer uitgeven aan drinkwa ter, anderzijds meer wegens lozing ervan Al jaren speelt de problematiek rond de opslagplaatsen van munitie in diverse gemeente in Noord-Holland. Gedreven door een sterke verontrusting over de trage gang van zaken is een aantal gemeentebesturen gaan overleggen hoe zij konden bijdragen tot een bespoediging van de besluitvorming. Vertegenwoordi gers van de besturen van Amstelveen. Beemster, 1 everwijk. Edam, Haarlem mermeer. Heemskerk. Den Helder, Ou- deramstel, Uitgeest, Uithoorn en Velsen zijn daartoe bij elkaar gaan zitten. de twee topmannen van de ANS-vlucht, ir. L. Cramer van Philips en drs. W. de Leeuw van Fokker de bedrijven die de ANS hebben gebouwd vertellen dat „een van de vinnen die de uitstro- ming van de gassen stuurt, vast zat. waardoor de raket onbestuurbaar was. Op het moment dat de ontstekingsknop werd ingedrukt, reageerde het inge bouwde beveiligingssysteem vanaf deze vin, waardoor de ontsteking ongedaan werd gemaakt”. Het kon een vertraging van tien mi nuten geven, waardoor het lanceertijd- stip al ernstig in gevaar kwam. Slechts gedurende tien minuten per 24 uur, tussen vijf en kwart over drie Neder landse tijd in de middag, is van 27 augustus tot 21 september zoals het heet AMSTERDAM „Wij willen de alarmklok luiden over het munitie- opslagprobleem in Noord-Holland, nu in de defensienota weliswaar wordt toegegeven dat de huidige situatie onverteerbaar is voor de betrokken gemeenten, maar er wéér geen termijn wordt gesteld waarbinnen be sluiten zullen worden genomen over de bouw van een centraal munitie depot”. Dit zei burgemeester Beelaerts van Blokland van Amstelveen bij de introductie van een nieuwe nota over dit onderwerp. Zon Maan op Weer in binnen- en buitenland landen van het Midden-Oosten te ver diepen. In dit verband noemde de minis ter het Nederlandse aandeel in de be gonnen Europees-Arabische dialoog zin vol. Hij waarschuwde dat er niets moet worden gedaan dat een duurzame vrede in het Midden-Oosten in de weg zou kunnen staan. De minister concentreerde zijn betoog verder op de problemen van de NAVO, de Oost-West-verhouding en de algeme ne aspecten van de Europese samenwer king. Men kon zich in Californië nog in de handen wrijven. Een opstijging van een halve meter, zou genoeg zijn geweest om het hele kostbare project 90 miljoen Nederlandse guldens in gruzels te doen vallen. Het is al eerder voorgeko men dat een raket niet reageerde op het lanceerbevel, enkele minuten later toch vertrok en korte tijd later neerstortte na eerst een toeschietende technicus te heb ben verzengd. 8 5 5 7 6 10 7 8 13 7 7 21 18 18 12 8 8 10 9 10 7 12 15 15 8 6 14 20 18 8 18 13 5 19 18 14 14 9 16 21 2 Ook in de PPD-nota werd al gepleit voor een spoedige ontruiming van een aantal (de meest urgente, in de categorie 1) opslagplaatsen. Ter vervanging daar van werd de stichting van een groot munitiecomplex op het voormalige vliegveld Bergen aanbevolen. De ge meente Bergen, die om die reden ook bij het overleg van de twaalf „gevaarlijkste” gemeenteen was betrokken, heeft over dat plan een veto uitgesproken. „Begrijpe lijk”. zegt Beelaerts. Het rapport van de gemeente gelooft dan ook meer in een centraal depot, dat zou moeten worden gesitueerd in een „gebied waar de veiligheid niet wordt bedreigd en de ruimtelijke ontwikkeling niet wordt geschaad. Te denken valt aan gebieden als de Flevopolder”. Het rap port „dringt er met klem op aan bij alle autoriteiten die het aangaat op de kortst mogelijke termijn de voorgenomen con centratie van opslagplaatsen te realise ren”. De brandstoftanks met waterstofper- oxyde, uitermate explosief en zeer vluchtig, zijn verwijderd, ook een van de oorzaken van de langdurige vertra ging. Kort na zes uur gistermorgen was een w c c •5? -3 ft) 18 18 18 20 18 17 17 18 19 18 18 18 26 26 18 22 19 20 16 10 18 19 29 24 19 Aa concl tijdei loofd hij i erg i lijk moes kan garde dent verse waar schei In evem kend- Hij Fran: waar zou 5 De band eind door ter v zes j onthi een leven len v den Tei tiek heid belan Griel maan en ti de ni redev maar allee; begin gemaakt met het doornemen van alle controlepunten, in nauw contact met het vluchtcentrum van ESOC (Eu ropean Space Operation Center) in Darmstadt, dat voor deze, ofschoon wat Europa betreft louter Nederlandse aan gelegenheid, de benodigde faciliteiten verstrekt een Houston Misson Con trol in bescheidener afmetingen. Om vijf over 12 Nederlandse tijd werd de raket van horizontale in verticale positie ge bracht. De spanning steeg. Tot 4 minuten en 23 seconden voordat de Scoutraket Western Test Range had moeten verlaten, verliep het af telpro gramma zonder noemenswaardige pro blemen. Om half twee was een telefoon kabel gebroken tussen Madrid en Lon den, waardoor men in het vluchtcen trum in Darmstadt gedurende een half ROTTERDAM. Bij de drinkwater- leidingbedrijven in Nederland, met ette lijke grootverbruikers (zware industrie ën), is de laatste tijd een veel minder sterke groei in de afname van water te bespeuren. Dit werd gisteren duidelijk op een persconferentie ter gelegenheid van de nieuwbouw van het Rotterdamse drinkwaterleidingbedrüf, dat zjjn 100 jaar oude vestiging aan de Nieuwe Maas gaat vervangen- De bevolking van Rotterdam, Capelle, Delft, Schiedam, Vlaardingen en Hoek van Holland heeft hier geen boodschap aan. Dankzij een nieuw procédé van zuivering, waarin de rol van chloor bijna geheel is overgenomen door ozon, krijgt men in 1977 glashelder water, zonder chloorsmaak, zonder borstelwor- Staatssecretaris Brinkhorst verklaarde tegenover het gezelschap dat over het algemeen sedert het optreden van nieu we regeringsleiders (Wilson, Giscard d’Estaing, Schmidt, Ford) het politieke klimaat duidelijk is verbeterd, hoewel er vooral wat Engeland en de EEG betreft complicaties zijn, die hun oorsprong vin den in de Britse interne problemen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Las Palmas Tel Aviv Tunis De ervaring die men hierbij opdeed, zal in het nieuwe bedrijf „Kralingen” worden gebruikt. Het bedrijf zal, evenals de bestaande Rotterdamse produktiebe- drijven voor drinkwater, worden gevoed met water uit de spaarbekkens in de Biesbosch- In noodgevallen kan worden overgeschakeld op het water van de Oude Maas en in extreme situaties ook op dat van de Nieuwe Maas (ofwel onversneden Rijnwater). DEN HAAG. Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft de gebeurtenissen sinds de zomer van vorig jaar op het gebied van het Nederlandse buitenlandse beleid de stormachtigste uit zijn loopbaan genoemd. Hij zei dit giste ren op de jaarlijkse bijeenkomst van de ministeriële top met Nederlandse ambas sadeurs. Het overleg, waarvoor 65 van onze buitenlandse vertegenwoordigers zijn verschenen, neemt drie dagen in beslag. uur verstoken was gebleven van verbin ding met Californië, maar dat beïn vloedde het aftellen daar niet. „het venster geopend”, waardoor de Scoutraket de ANS in de ruimte kan brengen. De vertraging bleef beperkt tot zeven minuten en 40 seconden, maar in het vluchtcentrum te Darmstadt was de al in berusting overgaande spanning om te snijden. Nauwelijks gaf het dan ook opluch ting onder de tientallen technici toen zo’n zeven minuten voor het „venster” gesloten zou zijn het aftellen van de resterende vier minuten en 23 seconden werd hervat. Men zag het al amper meer zitten, ook al gingen de Amerika nen die het project wat de uitvoering betreft als een gewoon Amerikaans be schouwen, met zelfs een op één na hoogste prioriteit rustig door. Snel nu liep op de tv-schermen de tijd In Frankrijk en Duitsland is het ge bruik van ozon bij de bereiding van drinkwater uit oppervlaktewater al vrij wel ingeburgerd. Ook op Ameland en in Dordrecht wordt het toegepast. In na volging hiervan begon het Rotterdamse Chloor is te beschouwen als het klas sieke ontsmettingsmiddel voor drinkwa ter. Ozon, een gas dat verwant is aan zuurstof en in de hogere luchtlagen in grote hoeveelheden voorkomt, is een veel krachtiger oxydatie- en ontsmet tingsmiddel. Maar boven alles mist het de smaakbedervende eigenschappen van chloor. Door het gebruik van ozon is het mogelijk volkomen helder, kleurloos, smaakloos en reukloos water te produ ceren. terug tot 0 minuten, 0 seconden, maar toen de raket aan het begin heette te staan van zijn vlucht die de satelliet in ruim negen minuten 512 kilometer hoog moest brengen, gebeurde er helemaal niets. De 34e viertraps-Scoutraket bleef onbeweeglijk op de grond, anders dan zijn 33 voorgangers uit deze serie. Op de vergadering van vorig jaar waren er minder ambassadeurs aanwe zig. Het gold toen vooral een kennisma king met de nieuwe regering. Het was op die conferentie dat minister Van der Stoel zijn afkeer van Angola-koffie ken baar maakte en de ambassadeurs ervan op de hoogte stelde dat de regering contact met diverse actiecomités waar devol achtte. Portugal en Griekenland zijn thans positieve lichtpunten in een vaak nog duistere atmosfeer. Ve polit: mini: van kenl: de G te bi de r veris op 1< ook defer Zo Nede hij n hard zoek Finis zal c de k van mus! aantr nach op korte termijn gaan luidt die klassificatie. De werkgroep, die door de gemeente in het leven werd geroepen, kwam in haar nota tot de conclusie dat de muni tiemagazijnen „een ernstige belemmering vormen voor de planologische ontwikke ling in Noord-Holland. Ze zijn een hin derpaal voor wegenaanleg, recreatie en vooral voor woningbouw. Zo belemmeren in deze provincie zes opslagplaatsen de bouw van meer dan 4000 woningen”, aldus het rapport, dat overigens niet pretendeert met volkomen nieuw cijfermateriaal te komen, maar de dingen nog eens duidelijk op een rijtje heeft willen zetten. Dit alles in de hoop dat de drie betrokken ministeries, de vaste Kamercommissie voor defensie en de Tweede Kamer zich daardoor genoopt zullen voelen eindelijk besluiten te nemen over een centraal depot. De aanwezigheid van de opslagplaat sen brengt volgens het rapport ook de veiligheid van hen die wonen en verblij ven in de gevarenzones in gevaar. Toe lichtend zei burgemeester Beelaerts: ,.Er zijn weliswaar nooit rampen geschied en we mogen hopen dat dit zo blijft, en de bevolking verkeert zeker niet in een onterechte staat van paniek, maar als besturen dienen wij rekening te houden met het potentiële gevaar dat die muni tie oplevert voor de mensen. Bovendien spelen andere aspecten ook een rol. zoals de remmende werking van de depots op de meest wenselijke planologische ont wikkelingen”. Hij hoopte echter dat het inzicht in Groot-Brittannië zal groeien dat zelfs een groot land zoals dit zijn problemen niet in zijn eentje kan oplossen. De vrees bestaat echter dat de bestaande structuren binnen de EEG ontoereikend zullen blijken om een terugval naar het nationale egoïsme te voorkomen. Fleurop interflora Nederland. Gegarandeerd goed. VRIJDAG 30 AUGUSTUS Hoog water 2.19 uur en 14.43 Laag water 10.22 uur en 22.39 VRIJDAG 30 AUGUSTUS op 5.47 uur onder 19.33 18.14 uur onder 3.21 uur en uur en In Nieuw-Delhi is gisteren bekend gemaakt dat dit jaar tot dusver naar- schatting bijna 30.000 mensen aan pok ken zijn overleden. De meeste sterfge vallen hebben zich voorgedaan in de deelstaat Bihar. In de Spaanse stad Cadiz is de vroegere leider van de Italiaanse neo fascisten, prins Junio Valerio Borghese, overleden. Borghese nam de wijk naar Spanje nadat hij er in maart ’71 van was beschuldigd een samenzwering te gen de staat op touw gezet te hebben. Nadat het onderzoek in de zaak van de dood van de 54-jarige Amsterdamse zwerver J. G. Bleijswijk is afgesloten, is de moordbrigade ervan overtuigd dat de man niet door misdrijf, maar door een val om het leven is gekomen. Het stof felijk overschot van Bleijswijk werd on langs aange' -offen in een autobusje, dat aan het Singel in de hoofdstad gepar keerd stond. Een mengsel van olie en chocolade melk heeft gisteravond het verkeer op de rijksweg Den Haag-Utrucht opont houd gegeven. De drabbige brij ont stond door een aanrijding tussen twee vrachtwagens tussen Waddinxveen en Bodegraven. Het verkeer moest geduren de enige uren omgeleid worden. Doordat een aantal leidingen van het elektriciteitsnet overbelast waren, heeft bijna half Italië het gisteren tijde lijk zonder stroom moeten stellen. Onder meer Rome en Napels lagen in de ge troffen gebieden. Bedrijven kwamen stil te liggen, er reden geen treinen en er ontstond een grote verkeerschaos door dat de verkeerslichten niet werkten. In Den Haag is bekendgemaakt dat de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer het Chinese Volkscongres hebben uitgenodigd een delegatie naar Neder land te sturen. Als de Chinezen deze uitnodiging aanvaarden, kan het bezoek volgende maand al plaatsvinden. Pas gisteren is ontdekt, dat het af gelopen weekeinde uit een Nederlandse vrachtwagencombinatie in Italië voor 160.000 aan koper is gestolen. In verband met zijn 25-jarig jubi leum als Kamerlid is de heer A. Vonde ling benoemd tot erelid van de Club van Actieve Niet-rokers (CAN). In Amsterdam zijn, volgens het hoofd van de sanitaire dienst, in onge veer 250 straten woningen bezocht door de moeilijk uitroeibare faraomieren. De strijd tegen dit taaie volkje is al jaren lang aan de gang en zal, bij gebrek aan mankracht en problemen bij de finan ciering, ook nog wel jaren in beslag nemen. Drie agenten van een particuliere Amsterdamse bewakingsdienst zijn door de politie aangehouden, verdacht van diefstal van goederen ter waarde van vele duizenden guldens uit gebouwen van de universiteit van Amsterdam op het Roetereiland. Op 76-jarige leeftijd is gisteren In München overleden de Duitse politicus Otto Strasser, de man die in Nazi- Duitsland „Hitlers vijand nummer één” /erd genoemd. Strasser was aanvanke lijk sociaal-democraat, trad in ’23 toe tot de NSDAP maar verliet die partij weer in ’30, toen hij na herhaaldelijk met de „Führer” in conflict te zijn geweest, het nationaal-revolutionaire „Zwart Front” oprichtte. Hij vluchtte in ’33, na de machtsoverneming, naar Wenen en ging later via Praag naar Canada. Pas in ’53 keerde hij naar Duitsland terug. o Als uitvloeisel van een Koninklijk Besluit moeten per 5 september houders van de zgn. „nunchaku”-wapens deze bij de politie inleveren. Nunchaku-wapens worden ook wel aangeduid als wurg- stokjes. Een commissie van de ziekenfonds raad heeft becijferd, dat op basis van het huidige salarispeil in ’75 een bedrag van ongeveer 88 miljoen nodig zal zijn ter dekking van de kosten van de soci- aal-psychiatrische diensten. Inclusief de stijging van salarissen en sociale lasten zullen deze kosten waarschijnlijk bijna 94 miljoen bedragen, tegen naar schat ting 73.4 miljoen dit jaar. De Haagse zedenpolitie zoekt een naar schatting zestienjarige jongen, die de afgelopen dagen drie fietsende meis jes met een mes heeft gestoken en zeker twee anderen met een mes heeft be dreigd. Tijdens de behandeling gisteren van enkele zaken tegen heroïnehandelaren uit Arnhem en Deventer heeft de offi cier van Justitie in Arnhem mr. W. Zeijl gezegd dat meer prioriteit gegeven moet worden aan de opsporing van de „grote jongens” onder handelaren in hard drugs. De politie zou daarvoor extra mankracht beschikbaar moeten stellen. Bij een brand in een grote fabrieksloods van de karton, en papierfabriek De Halm in Hoogkerk (Groningen) is gisteren voor ruim twee miljoen gulden schade aange richt. De Halm is tegen brand verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. Ondanks het verloren gaan van een belangrijke partij grondstof (het oud papier wordt gebruikt voor de vervaar diging van grijs karton) heeft de directie goede hoop dat de produktie ongestoord voortgang kan vinden. UTRECHT (ANP). De plenaire ver gadering van de ziekenhuiscommissie heeft aan staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) een positief advies uitgebracht over de aanvraag van de stichting leef- en werkgemeenschap Nieuw-Dennendal voor de bouw van een experimentele zwakzinnigeninrichting. De hoofdinspectie voor de geestelijke volksgezondheid heeft zich achter dit advies gesteld. Op grond van het advies kan de staatssecretaris nu „medewerking in be ginsel” toezeggen, waarna de zieken fondsraad moet adviseren over een er kenning van Nieuw-Dennendal in het kader van de AWBZ. De concrete bouw plannen moeten vervolgens opnieuw aan de ziekenhuiscommissie worden voorge legd. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. voordoen”, zo De lancering van Nederlands eerste satelliet, de ANS, is uitgesteld tot op zijn vroegst vrijdag middag vijf over drie. Op het moment dat op de Western Test Range in Cali fornië de 25 meter lange Scoutraket met de ANS (Astronomische Nederlandse Sa telliet) de ruimte in had moeten gaan, weigerde het ontstekingsmechanisme doordat een stuurvin van de eerste trap onbeweegbaar bleek. De reparatie vergt ten minste twee dagen. Vluchtleider ir. L. Cramer noemde het uitstel „teleur stellend, maar voor het wetenschappelijk programma geen verschrikkelijke te genslag”. Deze ontwikkeling betekent een kleine kink in de kabel bij het Rotterdamse nieuwbouwproject, dat overigens in drie fasen zal worden gerealiseerd. In 1977 staat het eerste deel er, tegen het jaar 2000 het gehele complex. Het betekent dat tussen de uitbreidingsfasen van het project meer tijd zal liggen wanneer de afname door grootverbruikers achter blijft. VOORUITZICHTEN VOOR VRIJDAG: Zonnig en vrij warm, maar later kans op bul. Aantal uren zon: 1 tot 10, minimumtempera tuur: omstreeks 12 graden, maximumtempera tuur: 23 graden, kans on een droge periode van tenminste 12 uur: 90 percent, kans op een geheel droog etmaal: 60 percent. u WZW v. a.d. w. st. WZW zzw wnw w.st. zw zw zzw zzo nno w.st. w.st. nnw o w zo ono o v. a.d. w nnw o w no w. st. nw w.st. wzw nnw n nno zzo nw zzo w n w.st. n ono X

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2