Turkije verwerpt Overleg met betrokken instanties vandaag Russisch plan Einde klopjacht van Minister naar Athene en Personeelschef IKA-Renault vermoord Guerrilla’s gebruikten Jordaanse sluipwegen Giscard maakt balans op VN-soldaten mogen niet schieten F Nixon: „Willen Amerikanen mijn lijk” Intrekking personeelsstop op gezondheidszorg mogelijk Finland achtergrond Uil t. I 3 Kritiek van Vondeling op ziekenfondsraad Riskant spel van Hoessein Staatsportret in alledaags kostuum Nu ook moord op koffiehuishouder opgelost SURINAME LEVERT BANKROVERS UIT BINNEN- EM BUITENLAND AUGUSTUS 1974 28 WOENSDAG (Van onze parlementsredactie) Handtekeningen Beddegoed Kris kras 1 (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) DEN HAAG Er lijkt een goede kans te zijn dat staatssecretaris Hen driks van Volksgezondheid in het overleg met de organisaties en instanties uit de gezondheidszorg, dat hij vandaag voert, definitieve toezeggingen over de intrekking van de personeelsstop zal doen. Ingewijden verwachten een zodanige overeenstemming, dat in ieder geval de gewraakte term „personeelsstop” van de tafel zal verdwijnen. NICOSIA „Wat doen die VN-soldaten hier eigenlijk? Zo dra de Turken er aankwamen, trokken zij zich onmiddellijk terug”. De Grieks-Cyprische vluchteling die dit zegt, in een kamp bij de Britse basis Dekelia, staat niet alleen met zijn klacht. De vredesmacht van secretaris generaal Kurt Waldheim is niet erg populair op Cyprus; nóch bij de Grieken, nóch bij de Turken. 1 t? J I President Giscard d’Estaing (Zie ook Achtergrond-artikel op deze pagina) nd- lar- ok- tge- de dat ;ede iben der- leze :oek ubi- ide- van het ige- ioor De ren- aan lan- slag iere door van van wen i op (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) „Weet u waarom wij ze weg willen hebben uit de buurt van Famagusta?” vraagt een Turkse sergeant bij de wegversperring op de weg Nicosia- Larnac, „omdat ze niets hebben ge daan tegen de massmoorden in Alod- ha, in Angolemi, in Altilar, in Pa phos, in Alominos. Wat hebben we aan die mensen?” Majoor Bill Locker, van het Cana dese VN-contingent in Nicosia, kan wel wat begrip opbrengen voor die klacht. „De mensen verwachtten te veel van ons. Wij hebben doodeen voudig geen mandaat om krachtig op Op de fabriek, die gedeeltelijk eigen dom is van de Franse Renault-fabrieken. wordt reeds drie maanden wegens loon eisen gestaa:t. Het conflict bij ..IKA- Renault” had zich juist toegespitst en aangenomen wordt dat de moord op de personeelschef daarmee verband houdt. Volgens de politie werd Goya door onbekenden vermoord. Deze hadden zijn auto aangehouden. Van de daders ont breekt elk spoor. Met het oog op dat werk ten be hoeve van de vluchtelingen is prins Sadruddin Aga Khan de afgelopen dagen kris kras over Cyprus gevlo gen, per helikopter, om de nood met eigen ogen te aanschouwen. „Ik wil proberen zo nauwkeurig mogelijk na te gaan hoe groot de behoeften zijn. JERUZALEM. Voor het eerst sinds vier jaar zijn Palestijnse guerrillastrij ders Israel vanuit Jordanië binnenge drongen. De eerste eenheid, die uit drie man bestond, werd gedurende het week einde gepakt in de stad Jericho op de bezette Jordaan-westoever. Een tweede groep van vier man werd maandagmor gen na een klopjacht in de Jordaanvallei aangehouden. Beide groepen waren af komstig van Palestijnse bases in Syrië en hadden Jordaanse sluipwegen benut. Het leidt geen twijfel dat dit is gebeurd met medeweten en goedvinden van de Jordaanse autoriteiten. (Van onze redacteur in Jeruzalem mr. Jaap van Wesel) aar te in oog laai leef dan de een om oen te ko- het och na eb- rlijk ders bij sens jrg- ids- van irag zijn ocl- E de sten ij na hat- de leo- ese, laar van te- af- rdse zoor i In icus azi- ién” tke- tot veer t de het ont” de ging i ’53 een die leis- ïker be- van mse i, is de een tof- on- dat >ar- ide- op >nt- >nt- wee en ren van ren, jde- ider ge- stil i er oor- van aren >ffi- üeijl noet rote iard xtra en. Mogelijk zou de staatssecretaris er nu mee akkoord gaan dat de personeelsfor matie in elke instelling (ziekenhuis, ver pleeginrichting) kritisch wordt bekeken. Aan de hand van deze inventarisatie zou dan geval voor geval vergunning tot President Clerides van Cyprus heeft gisteren de Turkse Cyprioten van „ka- nonneerbootdiplomatie” beschuldigd en gewaarschuwd dat een Griekse guerril- la-oorlog op het eiland onvermijdelijk kan worden. Politiemannen en journalisten staan bij het stoffelijk overschot van Ri chard Mangum, een van de drie ge vaarlijke ontsnapte gevangenen waar sinds donderdag jl. jacht op werd gemaakt nadat zij uit de gevangenis van Stephenville in de Amerikaanse staat Texas gevlucht waren. Mangum werd tijdens een schietpartij gedood. Zijn medeplichtigen zijn gearres teerd. Het drietal had in vier dagen twee mensen gedood, vijf gewond en twee vrouwen verkracht. In Israëlische militaire kringen neemt men vooralsnog een voorzichtig stand punt in. Koning Hoessein wil Israel waarschuwen vóór wat het te wachten staat als Jordanië buiten het vredesover leg wordt gelaten. Aan de andere kant bevat de guerrilla-activdteit vanuit Jor danië voor de koning minstens zoveel risico’s als voor Israel, daar de comman- moet eraan denken, dat we ons in een overlegsituatie bevinden”, aldus een be stuurder. „Dan moet eerst het resultaat worden afgewacht. Het betogen terwijl een bespreking aan de gang is, vinden wij minder juist.” Het Ledra Palace Hotel in het centrum van Nicosia, het sjiekste ho tel van de stad, is omgebouwd tot ANKARA. (AFP en Reuter) Tur kije heeft gisteravond het Russische voorstel voor een internationale confe rentie over Cyprus verworpen. BUENOS AIRES. (DPA en UPI) —De personeelschef van de grootste Argen tijnse automobielfabriek IKA-Renault, Ricardo Goya, is gisteren in de omgeving van de stad Cordoba, 700 km van Bue nos Aires, doodgeschoten. do’s een levensgrote bedreiging zijn voor de troon van de koning. Israel heeft twee mogelijke antwoor den. Het kan met kracht terugslaan, zoals het vóór 1970 gedaan heeft en het leven aan de andere kant van de rivier de Jordaan onmogelijk maken. Dat zou echter een zeer drastische aanpak zijn, die de zaak geinakkelijk zou doen esca leren. Daar heeft Israel op het moment niet de minste behoefte aan. gelen ruim 16.000 handtekeningen aan bieden. Reeds eerder werden met hetzelfde doel aan Tweede-Kamervoorzitter Von deling 12.000 handtekeningen aangebo den. Dat gebeurde bij de behandeling van de begroting van volksgezondheid. Het was aanvankelijk de bedoeling de 16.000 handtekeningen op 8 juni, tijdens de landelijke manifestatie in Utrecht onder het motto „Stop de personeels stop” aan te bieden. Voor dit evenement, dat het LAG samen met de overheids- personeelsbonden en andere organisaties had opgezet, was de staatssecretaris wel uitgenodigd, maar hij kwam niet. Het gesprek van vanmiddag zal wor den gelardeerd met een demonstratie van het LAG voor het ministerie. Men wil. getooid met spandoeken en sand- wichborden, de eisen die de bonden op tafel gaan leggen kracht bij zetten. Met de handtekeningenactie zijn de vier sa menwerkende bonden (ABVA, NCBO. KABO en ARKA) en de drie organisa ties van verpleegkundigen en ziekenver zorgenden het eens. De vakbonden zijn het echter niet eens met de manier waarop het LAG zijn acties verder voert. Zij hadden erop gerekend dat het actiecomité in nauw overleg met hen verdere stappen zou nemen, maar dit is niet gebeurd. „Men te treden. Wij mogen niet schieten. Eigenlijk hebben we uit New York alleen een mandaat gekregen om het vliegveld van Nicosia met onze eigen wapens te verdedigen. En dat doen we dan ook. Laatst kwamen er nog een paar Turkse tanks snuffelen. Toen hebben wij ons geschut op ze gericht en ze de uitgang gewezen. Maar frustrerend is het wel”. Bij de ingang van de Oostenrijkse VN-basis bij Larnaca, ten zuiden van Famagusta, hangt de vlag halfstok. Luitenant-kolonel Rieger, comman dant van de basis, vertelt dat drie van zijn mannen door een Turks vliegtuig zijn aangevallen, toen zij in hun duidelijk herkenbare witte pa trouillewagen in de buurt van Larna ca reden, tijdens de tweede campagne van het Turkse leger. „Eerst werd de wagen in brand geschoten. Mijn mannen vluchtten, maar het vliegtuig kwam terug en bestookte ze met na palm. De geestelijke van het kamp gaat, na enige aarzeling, een foto halen, waar de afschuwlijk verbrande lichamen van de drie Oostenrijkers op te zien zijn. Deze gehele kwestie wordt voortdu rend kritisch begeleid door het Landelijk Aktiekomitee Gezondheidszorg (LAG), waarin plaatselijke actiecomités van werkers uit de gezondheidszorg, leerlin genraden, werkgroepen, jongerenverbon den en het landelijk overleg van medi sche studenten zijn vertegenwoordigd. Het LAG zal staatssecretaris Hendriks vanmiddag als protest tegen de perso neelsstop en andere bezuinigingsmaatre- DEN HAAG (ANP). Tweede-Ka- mervöorzitter Vondeling heeft gisteren kritiek geuit aan het adres van de zie kenfondsraad. Drie jaar geleden reeds kreeg deze raad het verzoek een advies uit te brengen over de verstrekkingen wet maatschappelijke dienstverlening. Eerst op 26 september aanstaande zal de ziekenfondsraad zijn standpunt over de ze wet bepalen. PARAMARIBO (ANP). De drie Franse bankrovers, die het wereldnieuws haalden door bij hun aanhouding in Suriname te verklaren 200.000.000 francs te hebben geroofd van de bank in St. Laurent in Frans Guyana, worden door de Surinaamse autoriteiten uitgeleverd aan de Franse politie. In verband met de aanhouding van de bankrovers zijn inmiddels vier Franse politiemannen in Suriname gearriveerd. Turan Gunes, de Turkse minister van Buitenlandse Zaken, zei na een onder houd van een uur met de Russische ambassadeur in Ankara, dat volgens Turkije een conferentie van de garante landen (Turkije, Griekenland en Enge land) en vertegenwoordigers van de bei- DEN HAAG. Minister Van der Stoel, die gedurende het komende week einde een werkbezoek aan Athene zal brengen, wil zich in de eerste plaats door middel van persoonlijke gesprekken op de hoogte stellen van de situatie in Griekenland. Hij zal de gast zijn van zijn collega Mavros en zal ook premier Karamanlis ontmoeten. Majoor Locker: „Eigenlijk is het enige dat we kunnen doen rapporten schrijven en die dan opsturen naar New York. Maar nu kan de civiele afdeling van de VN natuurlijk wel belangrijk werk gaan doen voor de vluchtelingen”. VN-secretaris-generaal Waldheim heeft verklaard te hopen dat hij het mandaat van de VN-troepen gewijzigd kan krijgen, opdat zij zich kunnen op stellen tussen de Turkse invasietroepen „en andere elementen”. AMSTERDAM (ANP). De moord op de 41-jarige Amsterdamse koffiehuis houder Cees Gijsman is opgelost. Als verdachte is aangehouden een 17-jarige Antwerpenaar. Hij werd in zijn woon plaats gearresteerd en zou een volledige bekentenis hebben afgelegd. De koffiehuishouder werd op zondaga vond 18 augustus gewurgd aangetroffen in zijn woning in de Eerste Sweelinck- straat in de hoofdstad. Hij stond in de buurt bekend als homofiel. De Belg was een van de laatsten die op de avond van 16 augustus in gezel schap van Gijsman was gezien. De verdachte is al eerder wegens vermogensdelicten in aanraking met de Belgische justitie geweest. Het tweetal ging s nachts lopend naar de woning van Gijsman, waar zij na enige tijd ruzie kregen. De Belg, die dinsdagochtend door twee Amsterdamse rechercheurs in de woning van zijn moeder in Antwerpen werd aangetrof fen, bekende dat hij Gijsman had mis handeld en vervolgens gewurgd met een stuk elektriciteitssnoer. Aan die opsomming verbond hij de conclusie dat de veranderingen die hij tijdens de verkiezingscampagne had be loofd zonder dat de kiezers, zo erkende hij ruiterlijk en niet zonder realisme, erg in die beloften geloofden, dus moge lijk zijn gebleken en dan ook energiek moesten worden voortgezet. Frankrijk kan opnieuw de natie van de avant- garde worden, zo verzekerde de presi dent en ook in die richting kondigde hij verschillende nieuwe initiatieven aan, waaronder een herziening van de echt- scheidingswetten. In zijn toespraak liet het staatshoofd evenmin na, te wijzen op de zorgwek kende situatie van de Franse economie. Hij riep de medewerking in van alle Fransen de inflatie te helpen bestrijden, waarvoor een belasting op de winsten zou worden ingesteld. De belangrijkste belofte in dat ver band was niettemin de toezegging voor eind maart een belastinghervorming door te zullen voeren, die hij, als minis ter van Financiën, niettemin gedurende zes jaar altijd had tegengehouden. Ook onthulde het staatshoofd dat de regering een „Handvest voor de kwaliteit van het leven” zal opstellen, waarin de beginse len voor een nieuw stedelijk beleid zou den worden geformuleerd. Ten aanzien van de buitenlandse poli tiek betreurde de president de afwezig heid van Europa met betrekking tot alle belangrijke gebeurtenissen Cyprus, Griekenland, Turkije van de laatste maanden. Hij signaleerde bovendien en terecht dat de afgetreden noch de nieuwe Amerikaanse president in hun redevoeringen de naam van Europa ook maar hadden uitgesproken. Europa moet alleen op zichzelf rekenen, zo consta- aanvulling of uitbreiding van het perso neelsbestand kunnen worden gegeven. Er zijn ook andere mogelijkheden om het zeer stringente karakter van de „stop” te niet te doen. In juni al deed Hendriks de samen werkende bonden van overheidsperso neel toezeggingen, die op een versoepeld hanteren van de stop neerkwamen. On langs hebben de bonden hem echter geschreven dat de toen gemaakte afspra ken nog steeds niet zijn uitgevoerd. Voor de zomer zou de toezichthoudende in stantie op de zekenhuizen, het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven (COZ), richt lijnen krijgen. Directe versoepeling zou tot stand ko men doordat de instellingen rekening mogen houden met de per 1 januari ingevoerde arbeidstijdverkorting, de uit breiding van het aantal verlofdagen en de partiële leerplicht. Ontstane perso neelstekorten zouden dan op korte ter mijn kunnen worden aangevuld. In een brief van de staatssecretaris over deze zaak worden volgens de bonden zo veel slagen om de arm gehouden, dat er nog niets is bereikt. Bovendien is deze brief nog steeds niét in het bestuur van het COZ behandeld, zodat de bonden de indruk krijgen dat de in juni verkregen toezeggingen in feite niets hebben opgeleverd. De kritiek zal nu in het overleg tot uiting komen, in het bijzijn van vertegenwoordigers van het COZ, van de Nationale Zieken huis Raad en van het Georganiseerd Overleg der Ziekenfondsen. De Republikeinse afgevaardigde Dan Kuykendall heeft in Memphis laten we ten dat het voormalige staatshoofd hem had opgebeld om hem te vragen naar de opvatting van het Amerikaanse volk in zake eventuele gerechtelijke vervolging in verband met het Watergate-schan- daal. Op sombere toon had hij gevraagd: „Denk je dat zij mijn lijk willen?” De afgevaardigde van Tennessee, een van de laatste getrouwen van Nixon, ook na zijn bekentenissen, merkte op dat de oud-president „duidelijk sterk, maar triest” leek. Binnenkort zal prins Sadruddin zijn eerste oproep richten tot de le den van de Verenigde Naties, om geld. Eerst voor directe hulp aan de vluchtelingen, later voor de meer de finitieve oplossing van de problemen van de ontwortelde Cyprioten, onge veer 250.000 in getal, die allen perma nent zullen moeten verhuizen als het door de Turken voorgestane federa- tie-plan een feit wordt. VN-centrum, precies op de groene lijn, die de Griekse en de Turkse wijk van de stad scheidt. Uit alle ramen van het hotel hangt bedde goed van de soldaten die, blijkens een bord in de hal, toiletten en bad niet mogen gebruiken. De waterleiding doet het niet. In de lobby van het hotel hangt, aan een fraaie kroon luchter, een strop. „Daar hangen we elke dag een journalist aan op”, ver telt een melige Canadees achter de balie. Hij zit al een half jaar op Cyprus en heeft er genoeg van. „Wat ik het ergste hier vind? Geen meisjes. Met die meiden hier is niets te begin nen en naar „Suzy Street”, (de be scheiden rosse buurt van Nicosia) mogen we niet”. MEMPHIS. (AFP) Oud-president Richard Nixon heeft zijn ongerustheid geuit met de vraag of de Amerikanen zijn „lijk” wensen. Israel kan verder doen alsof zijn neus bloedt en volstaan met het nemen van strenge interne veiligheidsmaatregelen, zoals nu gebeurd is. Dit lijkt op hfet ogenblik de meest voor de hand liggende politiek. Dat neemt niet weg dat er door de huidige gang van zaken met grote verachting over de Jordaanse monarch wordt gesproken, wat uiteraard niet be vorderlijk is voor het onderhandelrings- klimaat. Dat er bij de volgende ronde in Genè ve met Jordanië onderhandeld zal wor den lijkt zeer waarschijnlijk, al heeft Egypte voorrang. Israel zal dan echter niet over een troepenscheiding willen praten zoals Jordanië eist, maar alleen over een vredesakkoord. Daarbij gaan de Israeli’s ervan uit dat, ook voor de Amerikanen, een troepenscheidingsover- eenkomst met Jordanië geen hoge prio riteit heeft. Vast staat wel dat ondanks alles Israel Jordanië zich er beide van bewust zijn dat zij een keihard gemeenschappe lijk belang hebben: de PLO buiten spel zetten. Daarom vooral wordt vooralsnog in Israel aangenomen dat koning Hoes sein commando-acties op grote schaal van zijn grondgebied niet zal toestaan. teerde hij en stelde voor samen met de acht overige staats- en regeringsleiders! van de EEG binnenkort over de toe komst van het Oude Continent een be raad te beleggen. Uit zijn toespraak trad Giscard d’Es taing opnieuw naar voren als een presi dent die alle routines en overjarige tra dities wil doorbreken om, zoals hij zei. een nieuwe samenleving in deze oude natie te kunnen installeren. Het wordt steeds duidelijker dat Giscard d’Estaing eerder een linkse of sociaaldemocrati sche dan wel een rechtse en conservatie ve signatuur aan zijn ambtsperiode wenst te verbinden. Een verlangen dat eveneens wordt geconcretiseerd in het officiële staatsportret dat gisteren van de president der republiek werd ver spreid en waarvoor de heer Giscard d’Estaing in een alledaag kolbertkos- tuum zonder sjerp of andere ordeteke nen op het bordes van het Elysée in plaats van in het ceremoniëelse kader van een bibliotheek heeft geposeerd. de gemeenschappen op Cyprus nuttiger is en gemakkelijker tot resultaat komt. Rusland wil een conferentie van alle 15 leden van de Veiligheidsraad plus Griekenland, Turkije en vertegenwoordi gers van Cyprus. Turkije waardeert de constructieve houding van Rusland in het conflict om Cyprus, aldus Gunes, maar vindt dat de Veiligheidsraad niet over de toekomst van andere landen mag beslissen. Tur kije is er niet van overtuigd dat sommi ge permanente leden van die Raad steeds hebben gehandeld volgens begin selen van onpartijdigheid, billijkheid en objectiviteit. Wat betreft het Russische voorstel dat alle buitenlandse strijdkrachten Cyprus verlaten, zei de Turkse minister, dat dit zou leiden tot beperking van de onaf hankelijkheid van het eiland. Griekenland heeft het Russische voor stel wel aanvaard. Turkije zegt in zijn antwoord aan de Sovjet-Unie, dat het niets weet van pogingen van de NAVO om de republiek Cyprus als onafhanke lijke en soevereine staat te liquideren, zoals door de Russische regering is be weerd. PARIJS. In een televisierede van ruim een kwartier heeft de Franse pre sident, Giscard d’Estaing, gisteravond de balans opgemaakt van het eerste kwar taal dat hij in het Elysée heeft doorge bracht. Een zeer positieve balans, waarin hij alle hervormingen verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd tot 18 jaar, opheffing van de censuur en van het verbod op de verkoop van anti-concep- tiemiddelen. de reorganisatie van de staatsomroep opsomde. „We moeten echter tot elke prijs vermijden dat er hier, op kleinere schaal, een nieuw Palestijns probleem ontstaat. De vluchtelingenkampen mogen in geen geval een permanent karakter krijgen.” Verder zal hij contact met andere politici opnemen. De aandacht van de minister gaat vooral uit naar het behoud van de nog fragiele democratie in Grie kenland. Het ligt niet in zijn bedoeling de Griekse regering op andere gedachten te brengen wat betreft haar besluit om de militaire organisatie van NAVO te verlaten. Maar hij zal er wel de nadruk op leggen dat het behoud van de vrede ook een Nederlands belang is en diverse defensie-aspecten bespreken. Zondagochtend zal de minister naar Nederland terugkeren. Dinsdag vertrekt hij met koningin Juliana en prins Berp- hard naar Helsinki, voor het staatsbe zoek dat onze koninklijke familie aan Finland zal brengen en dat tot vrijdag zal duren. De minister zal daar, evenals de koninklijke gasten, worden voorzien van speciaal voor hen aangemeten anti- muskietenkledij, die zij zullen moeten aantrekken wanneer ze in Lapland de nacht in tenten zullen doorbrengen. In elk geval zullen er duizenden tenten moeten komen, dekens en voorlopig ook voedsel, melkpoeder bijvoorbeeld”, vertelde de Aga Khan na zijn bezoek aan Larnaca, waar hij sprak met vertegenwoordigers van de benarde Turkse gemeenschap. |L -a gL-J gï Tg. 1

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3