Ruim een miljoen kleurentelevisies verkocht Nederlander grootste besteder luister- en kijkdingen van Hoe komt men het snelst bij Firato Klokradio met Wat te doen tegen storing? ingebouwd FM-antennes zijn stemgeluid zeer veeleisend JAPANSE VINDING SPELEN MET COMPUTER OP FIRATO VIDEO NOG TE DUUR VOOR AMATEUR Uitzendingen MENGTAFEL radio en TV van Firato F DE „SNAP-SHOT”: Openingstijden J Teleac-cursus Beroepenvoorlichting door Sociale Zaken (Van onze correspondent) Prijsstijgingen 5,5 uur - weg, (Van onze correspondent) trouwens 3. ONTVANGST VAN REFLECTEREN DE SIGNALEN 4. INTERMODULATIE DOOR ANTEN- (Van onze correspondent) NEVERSTERKERS (Van onze correspondent) Eventuele 1. ACHTERGRONDRUIS STORING VAN MOTORVOERTUI- 2. GEN sep- In een stand van Phonogram op de Firato in de Amsterdamse RAI wordt de bezoeker een indruk gegeven hoe opname en pro- daarvoor uitkomst. De video-apparatuur zal echter voor veel amateurs nog te duur zijn. Aanschaf van camera-recor der beloopt altijd nog enkele duizenden guldens. Vandaar dat de fabrikanten op deze Firato nog veel aandacht besteden Het gemiddelde Nederlandse gezin be zit zo’n vier of vijf apparaten uit de Firato-branche. Het onderhoud is gering: slechts één keer in de twee, drie jaar moet er een en ander gerepareerd wor den. Hoewel de oliecrisis in deze branche iets minder heeft huisgehouden dan bij andere, stijgen ook hier de kosten. Lang' heeft men prijsstijgingen weten te voor komen, onder andere door kostenbespa ringen in de technische en produktiesec- tor, maar de voorzitter van de Cebubera, de heer G. D. J. Hofhuis, vreest toch dat prijsstijgingen in de toekomst niet ach terwege kunnen blijven. De video-longplayer is een soort pick- up. Als de „grammofoonplaat” draait is niet alleen het geluid hoorbaar, maar AMSTERDAM. Het synchroon la ten lopen van beeld en geluid is het ideaal van elke filmamateur. Video biedt AMSTERDAM. U komt het snelst bij de Firato in de Amsterdamse RAI op de volgende manieren: Per auto Een paar voorbeelden van die sterke groei: kleuren-tv 1971: 10 percent, ver wachting 1974: 32 percent. HiFi-stereo radio 1971: 9 percent, verwachting 1974: 27 percent. Cassette apparaten 1971: 18 percent, verwachting 1974: 50 percent. blijkt dat per etmaal per persoon van 12 jaar en ouder gemiddeld 5,5 uur een van deze apparaten aanstaat, oftewel 2000 uur per jaar per persoon. Behalve de spectaculaire groei van de kleurentelevi sie gaat de belangstelling van de consu ment naar méér zaken uit. gf Teneinde de ontvangst van onge wenste stations te onderdrukken dient de antenne te zijn opgebouwd uit twee of meer elementen (richtwerking); antenne en het verkeer, kan deze vorm van storing tot een minimum reduceren. De totale omzetverwachting voor 1974 is 2.400.000.000 gulden. Dat betekent 570 gulden per gezin per jaar en dat is dan aanzienlijk' meer dan wat de gemiddelde Europeaan voor dit soort zaken uitgeëft: die doet het wel voor 350 gulden per jaar. H De antenne dient zo hoog mogelijk te worden opgesteld, teneinde de invloed van obstakels (bijvoorbeeld gebouwen) tussen zender en antenne te elimineren; AMSTERDAM. De „snap-shot” is een apparaat dat, aangesloten op de tv, van ieder beeld van een programma een fotoafdruk kan maken en daarvan bin nen 15 seconden een afdruk levert. De snap-shot is een Japanse vinding waar van nog maar één exemplaar op de gehele wereld bestaat. De toekomstige importeur heeft de hand kunnen leggen op die enkeling om het apparaat op de Firato te kunnen tonen. zeggen wanneer de snap-shot in Neder land op de markt zal komen en wat de prijs zal zijn. Een voorzichtige schatting: een paar duizend gulden. In de National Snap-Shot wordt een speciale 6,35 cm beeldbuis gebruikt die voorzien is van een optische witte plaat om zwarte en witte video-signalen (in spiegelbeeld) om te zetten in „negatieve polariteit”. Het negatieve beeld wordt overgenomen op lichtgevoelig papier („dry silver”) dat met de beeldbuis in contact is gebracht. Dankzij „dry proces sing” vergt het apparaat weinig onder houd. In sommige gevallen is het mogelijk dat de ontvangantenne naast het directe signaal van de zender een door bijvoor beeld een hoog gebouw gereflecteerd signaal ontvangt. Deze zogenaamde re- flectiestoring kan veelal worden verhol pen door het toepassen van een meer- elements ontvangantenne. AMSTERDAM. Wie zijn FM-stereo- programma’s goed wil ontvangen, moet wél beschikken over een speciale anten ne: want FM eist nu eenmaaf een ster ker antennesignaal dan mono. AMSTERDAM Wij Nederlanders besteden een groeiend percentage van ons inkomen aan radio’s, televisies, bandrecorders en aan verdere zaken die op de Firato tentoongesteld zijn. Om exact te zijn is dat twee percent van onze totale consumentenbestedingen. Dat vooral de kleuren televisies dit jaar zo’n enorme sprong omhoog hebben gemaakt, ligt aan de wereldkampioenschappen voetbal. Rondom die tijd kochten wij bijna 100.000 kleurentelevisies. Maar ook in de andere sectoren is er duidelijk sprake van sterk toenemende kooplust misschien niet in de laatste plaats doordat de prijzen van al deze artikelen relatief veel minder ge stegen zijn dan van andere luxe artikelen. Sony verwacht niet eerder dan 1977 op de Nederlandse markt te komen. Het Sony Longplay-systeem, dat Mavicard heet, heeft al een opname- en afspeel- mogelijkheid die tien keer zo groot is als bij de tot nu toe gebruikte methode. Al die apparaten worden ook druk gebruikt: uit een onderzoek Een goede FM-antenne moet aan de volgende eisen voldoen: Nederlandse gezinnen bezitten te za- men iets meer dan één miljoen kleuren televisies (oftewel ruim een derde van de hele tv-markt), 10 miljoen radio’s en 6 miljoen grammofoons en-of recorders. AMSTERDAM. Een van de nieuwe teleaccursussen die in het ko mend seizoen zullen worden uitge zonden is de cursus „Natuurkunde is overal”. Tijdens de Firato zal teleac een aantal televisielessen daarvan op videorecorder voor belangstellenden vertonen. Het multi-mediale pakket omvat 13 televisielessen, een cursus boek, een natuurkunde-weekend en een bril voor het volgen van een experimentele drie-dimensionale uit zending. AMSTERDAM. Het ministerie van Sociale Zaken is op de Firato aanwezig met een stand waarin aandacht wordt besteed aan een van de vele taken van de gewestelijke arbeidsbureaus: het ge ven van beroepenvoorlichting. De stand staat echter niet voor niets op de Firato, dus wordt hier het grote scala aan beroepsmogelijkheden op elk niveau dat de elektrotechniek te bieden heeft in het bijzonder onder de loep genomen. Het ministerie van Sociale Zaken hoopt op deze wijze jonge mensen die belangstelling hebben voor een elektro technische loopbaan - en eventueel hun ouders - een inzicht te kunnen geven in de mogelijkheden om tot een voor hen verantwoorde beroepskeuze te komen. Passerende of stationair draaiende motorvoertuigen kunnen een hinderlijke storing veroorzaken. Een hoog opgestelde antenne - ver verwijderd van de weg waar storend verkeer over gaat - met zo mogelijk het huis als scherm tussen de H De kabel tussen antenne en ontvan ger c.q. tuner dient van een zodanige kwaliteit te zijn dat de hierin optreden de verliezen minimaal zijn. aan de video-cassetterecorders .en in mindere mate aan de video-longplayers. Om er een paar te noemen: portable zwart-wit televisies als tweede mogelijk heid in huis; portable radio’s, liefst met een cassetterecorder-mogelijkheid erop: HiFi-stereo apparatuur - zeker nu de draadomroep aan het einde van dit jaar roemloos verdwijnt -; radio- en afspeel apparatuur voor in de auto; de vraag naar betere apparatuur buiten radio en televisie om; maar vaak ook vervanging van oude radio’s met slechts AM in ruil voor FM-stereo-ontvangst. Bezoekers van de Firato zullen de snap-shot kunnen uitproberen: via een camera zullen televisiebeelden van het publiek op een monitor worden getoond en door een eenvoudige druk op de knop van de snap-shot kan dan elke vier seconden een foto worden gemaakt. De afdrukjes meten 6 bij 7 centimeter en worden na een kwart minuut door het apparaat „uitgespuwd”. De snap-shot leent zich volgens Haag- techno-Kalorik, de importeur, bijzonder goed voor het vastleggen van grafische en statistische voorstellingen zoals weersverwachtingen en schema’s van wedstrijduitslagen. Maar men kan ook beelden van acteurs en zangers en van geliefde tv-programma’s fotograferen. Spijtig is, dat de importeur nog niet kan duktie van een grammofoonplaat tot stand komen. Vakbekwame geluidstechnici zullen het publiek tijdens de live-opnamen, waaraan bekende artiesten deelnemen, demonstreren hoe men met deze apparatuur tot een kwalitatief perfect eindprodukt kan komen. De foto toont een mengtafel waarmee de geluidstechnici werken. Een onvoldoende hoog antennesignaal aan de ingang van de ontvanger of tuner is de oorzaak van ruis. In het algemeen is een betere antenne-installa- tie de oplossing van dit euvel. Verder zal het KRO-radiopro- gramma „Spreekuur” op 30 au gustus, de officiële openingsdag, aandacht aan de tentoonstelling besteden. De video-cassetterecorder is ideaal om uw eigen favoriete tv-programma in te blikken. Veel cassetterecorders zijn in staat om als u zelf niet thuis bent automatisch een tv-programma op te nemen. Later kunt u dan dit programma rustig bekijken. AMSTERDAM. Tafeltennis spelen met een computer, de computer een eenvoudig programma laten uitvoeren: dat zijn spelletjes die de bezoekers van de Philips-workshop op de Firato kun nen spelen. Ook wordt er gedemon streerd met een rekenmachine die tele visiebeelden kan innemen en bewerken en zelfs bepaalde patronen kan herken nen. Ook in de semi-professionele sector neemt het gebruik van de video-casset terecorder steeds meer toe.'Deze players en recorders zelf worden ook steeds meer gebruikt voor instructie. Is die cassette eenmaal gemaakt, dan kan met behulp van een player en een televisie toestel het programma overal worden vertoond. Ook bestaat de mogelijkheid de cassetteplayer zo af te stellen, dat het programma automatisch wordt herhaald. „Mobiel”, AVRO-radio, directe uitzending op 3 september. 9 „Hobbyscoop", NOS-radio, directe uitzending eveneens op 3 t ember. Ook kunnen mensen die actief willen bezig zijn zelf verschillende schakelin gen bouwendiodeschakeling. alarm- schakeling of knipperlichtschakeling en men mag van allerlei elektrische compo nenten de stroomspanningskarakteristie- ken meten. Verder kunnen in de work shop proeven worden gedaan met diverse professionele test- en meetapparaten die in industrieën, laboratoria en bij het onderwijs worden gebruikt. Ongetwijfeld zeer interessant voor mensen die geregeld met kapotte elek tronische apparaten te,kampen hebben: in de workshop wordt één aspect van de technische service (nazorg op verkochte apparaten) nader toegelicht: het opspo ren en verhelpen van storingen in kleu rentelevisie, radio of versterker. De mensen van de workshop hopen door de grote zelfwerkzaamheid in hun stand vooral bij de jeugd interesse te kweken voor „een vak van de toekomst y (Van onze correspondent) AMSTERDAM. -* Firato 74: een Rai- gebouw in Amsterdam vol radio- en televisie-apparaten, opneem- en af speelapparatuur, antennes en antenne- installaties, elektronische muziekinstru menten, toebehoren en onderdelen, grammofoonplaten, banden en casset tes. radio-, tv- en grammofoonmeube- len, vakliteratuur en tijdschriften. Met tienduizenden zullen de mensen er wel weer op afstromen. Twee jaar geleden, bjj de vorige. Firato. kwamen er zelfs meer dan een kwart miljoen. De Firato wordt om het jaar gehouden. Dat is een afspraak met de organisa toren met de Funkausstellung in Ber lijn de Duitsers in de oneven jaren, de Rai in de even jaren. Daarom moesten wij het vorig jaar doen met de Hifi Rai, een soort Firato zonder televisie. Hifi Rai en (echte) Firato zullen elkaar trouwens blijven afwis selen. De Firato 74 is open van 30 augustus tot en met 8 september, elke dag van tien tot vijf en van zeven tot tien, met uit- zondering van de zondagen, want dan is de Rai ’s avonds dicht. Voor 5, mag men binnen. Bjj de spoorwegen kan men trouwens tt-biljetten kopen, waarop men met de trein naar Am sterdam en ’s avonds weer naar huis kan, een hele dag onbeperkt van de Amsterdamse trams en bussen ge bruik kan maken en toegang heeft tot de Firato. Vanuit richting Utrecht na het passeren van de brug over de Amstel linksaf. Aan het einde van die laan Kenne- dylaan bevindt zich de RAI. Vanuit het Gooi: na Diemen de Gooise- via rotonde Berlagebrug over, rechtdoor tot splitsing bij „wolken krabber”, links Rooseveltlaan op, aan het einde ligt de RAI. Vanuit Den Haag: na afrit van rijksweg linksaf Amstelveenseweg pp, meteen weer link’s de Boelenlaan op, uitrijden tot bij Esso Motor Hotel, links Europa Boulevard op aan einde ligt de RAI. Vanuit de richting Coentunnel: weg via tunnel volgen tot aan Cornells Lely- laan, linksaf tot aan circuit Suriname- plein. Brug over, rechtsaf Amstelveen seweg op, doorrijden langs Olympisch Stadion. Bjj tweede stoplichten links af, Boelenlaan Esso Moor Hotel, linksaf Europa Boulevard, aan einde ligt de RAI. Vanuit IJ-tunnel weg volgen, linksaf klein tunneltje door komt uit in Weesperstraat, Wibautstraat, rotonde Amstelstation, rechtsaf Berlagebrug over, doorrijden tot „wolkenkrabber” links Rooseveltlaan op, aan einde glit de RAI. Per openbaar vervoer Bij Centraal Station lijn 4. Bij Amstelstation bus 15 en bus 18. Bij Muiderpoortstation bus 8. De NS-bus vanuit Den Haag heeft een halte vlak vóór de RAI. Het toepassen van antenneversterkers teneinde de ontvangst van verafgelegen meestal buitenlandse stations mogelijk te maken, veroorzaakt dikwijls een zo genaamde intermodulatiestoring. De ont vangst van de sterkere dichtbij gelegen stations kunnen namelijk door de grote signaalsterkte in deze versterkers, een oversturing veroorzaken. De hierdoor ontstane bijprodukten zullen daardoor een hinderlijke storing in de ontvangst veroorzaken. Bij toepassing van anten neversterkers moet de zojuist genoemde mogelijkheid van oversturing worden uitgesloten. onvolkomenheden bij de ontvangst van stereoprogramma’s kun nen desondanks toch voorkomen. Maar er is vaak' wél iets aan te doen. ziet u op een televisiescherm gelijktijdig uw favoriete artiest. AEG-Telefunken zal waarschijnlijk de eerste firma zijn, die op deze Firato al met een video- longplayer komt. Vlak voor het begin van de tentoonstelling zal de directie daarover een beslissing nemen. Philips wacht nog twee jaar en toont haar video-longplay-systeem pas in 1976. Dit systeem wordt dit jaar al in Japan geïntroduceerd. Er zijn al heel wat klokradio’s in de handel, maar een klok met inge bouwde stem is nog niet vertoond. Als op bovenstaand apparaat de knop wordt ingedrukt, vertelt de inge bouwde stem u de tijd. De klok kan ook automatisch elk uur de tijd aan kondigen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Tijdens de Firato zal een aantal omroepverenigingen radio- en televisieprogramma’s ter plekke opnemen en in de meeste gevallen ook meteen uitzenden. Dat zullen in elk geval de volgende pro- dukties zijn: 9 „Met de muziek mee’’, VARA- televisie, opname op 29 augustus. 9 „Primeur Party’’, TROS-televisie, directe uitzending op 6 septem ber.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15