Actiegroepen landbouw beraden zich over toekomst EEG koopt Arbeidsmarkt in minder graan Helmond te krap uit Amerika voor Philips Waterschappen tegen uitstel Oosterscheldewerken Portugal gaat circulatiebanken nationaliseren aan Kamer Personeelsstop gezondheidszorg wellicht voorbij Open brief van ondernemers Andere plavuizen SWOOESTMANT HAARLEM KAMPERMAN jy Wasmiddelen duurder Piekfijne vakantie honderden guldens goedkoper! j Benzineprijs sterk in beweging I bedrijven GELD intercodam M k nijman Haarlem Gran Canaria Mallorca Nedrnmam Vliegreizen saab-show bij van loon bloemendaal van 29t|m31 augustus van 9-21 uur. Oostenrijk donderdag PROTEST TEGEN KABINETSBESLISSING Sublieme bontcouture bij Karnperman in Haarlem! (®VN BONTSPECIALISTEN <M’/^ AUGUSTUS 2 9 1974 ECONOMIE k 1 Haarlem Kruisweg BBtet023-327172/327173 Niet tevreden houtmarkt 21 tel: 023-319 309 '4' ■sncmanHi ■bi Er zijn andere pla vuizen. Mooier, eenvoudiger in on derhoud, en toch niet zoveel duurder. Wij hebben er lang naar moeten zoeken. Voor u ligt de zaak veel eenvoudiger: u vindt ze in onze show-room. Vraag het GRATIS nieuwe winter- vakantieboek van Korte Kleverlaan 30-44 BloemendaalTel. 023-259311 X Vü Amstel 135, Amsterdam (naast Carré). ma t/m vrij 09.00-1700 za 10 00-16.00 uur. Kies uit tientallen vliegvakantiereizen naar talrijke zuidelijke- en winter sportbestemmingen. Boeking en informatie bij alle Amro Banken met het Amro Reizen vignet of wintersport 7// VLOTTE. I ('gEDfENlfVe) 3 r M (ADVERTENTIE) Eén oppositie-motie aangenomen Van der Sanden van de KVP kreeg on- ADVERTENTIE) Wasmiddelen (ADVERTENTIE) alarmsystemen licht- en kracht installaties centrale antenne systemen meet-en regel techniek geluidsinstallaties groepen min ol' meer tevreden zijn. Als voornaamste pijler van het door hem en zijn aanhang gewenste beleid ziet hij prijsaanpassingen, waardoor het besteed bare uurloon van boer en tuinder gelijke tred houdt met de loon- en salarisont wikkeling in Nederland, en driemaande lijkse bijstelling van de prijzen ter com pensatie van tussentijdse kostenstijgin gen. (10.000) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) Wagenweg 11 Haarlem Tel. 31 20 86 100 meter van Houtplein, parkeren voorde deur' van wel o 0' De modellen voor de nieuwe modieuze bontcollectie worden ’s zomers in eigen atelier vervaardigd. Nu al willen wij voor u een tip van de sluier oplichten en met genoegen deze nieuwe bontweelde laten zien en passen. Ook bijzondere wensen kunnen wij nu voor u realiseren. Op het ogenblik zijn deze banken nog gemengde ondernemingen- De Banco de Portugal brengt Portugees bankpapier in omloop, Banco de Angola doet hetzelfde voor het Portugese overzeese gebiedsdeel Angola en Banco Nacional Ultramarino voor de overige koloniën. De allerwege uitgeoefende druk en de argumentatie van land- en tuinbouw hebben indruk gemaakt, de regering is verder gegaan dan ze zich aanvankelijk voorstelde, maar niet alle ongenoegen is weggenomen. Er is nog heel wat werk. Aldus het oordeel van drs. R. J. Zijl- stra, voorzitter van het overlegorgaan van de drie centrale landbouworganisa ties. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bij de stemmingen gisteren over elf moties die de vorige dag bij het landbouwdebat in de Tweede Kamer werden ingediend zijn op één na alle moties van de oppositie verworpen. Alleen een motie van de VVD’er Waalkens haalde de eindstreep. In deze motie, die alleen door de progressieve drie (PvdA), PPR, D’66) en PSP werd bestreden, wordt van de regering een betere opvang van energiekosten in de glastuinbouw ge vraagd. Dinsdag was al duidelijk geworden dat moties van de KVP het met steun van de meerderfieid van de Kamer zouden halen. In een motie van Ter Woorst wordt van de regering gevraagd om de BTW-compensatie, die inmiddels ai is verhoogd tot twee percent, direct ten goede te laten komen aan die sectoren van de land- en tuinbouw waar de nood het hoogste is. Alleen de fracties van VVD. Boeren en RKPN hadden daartegen be zwaren. de rekening gehouden met de zeer vele en hoge uitgaven die niet onmiddellijk in verband doorlatende rechtstreeks voortvloeien uit de wijzi ging van de plannen”, zo wordt gezegd. De fabrieksprijzen zijn dit jaar sterk gestegen, maar dé consument heeft dit tot dusver niet sterk gemerkt als gevolg van de aanmeldingsplicht van prijsver hogingen en wachttijden die de fabri kanten in acht moeten nemen bij prijs verhogingen. Door de „sterke concurrentie” in was middelen in de detailhandel zijn prijs verhogingen tot dusver ook vaak uitge bleven, aldus Levers. De dagelijkse besturen van de water schappen Schouwen-Duiveland. Tholen, Noord-Beveland en de brede .watering van Zuid-Beveland laten minister Wes- terterp weten dat zij „in ieder geval iedere verantwoordelijkheid voor een voortdurende en zelfs toenemende on veiligheid van alle belanghebbenden uit drukkelijk moeten afwijzen.” De verantwoordelijkheid voor gevaren en nadelen die uit de wijziging in het staan met dammen, zijn zin in de eis dat landbouwminister Van der Stee het overleg met het land bouwschap moet heropenen over het verschil in basisberekening tussen de prijzen van zwavelarme en zwavelrijke olie. Tegen deze motie stemden de frac ties van PPR, Boeren en RKPN. Bij de stemmingen werd duidelijk dat de CHU andermaal uit de christen democratische boot van KVP, ARP en CHU viel. Twee moties van de CHU’er Tolman werden niet door KVP en de ARP gesteund. Ze werden ondanks de steun van onder meer de VVD dan ook verworpen. De CHU op haar beurt had wel de nodige bezwaren tegen de KVP- motie van Ter Woorst maar stemde aarzelend voor. Opmerkelijk was dat de CHU alle moties van de VVD steunde. Het blok dat voor verdergaande maatre gelen voor de land- en tuinbouw (tegen de zin van de regering in) stemde maar toch de meerderheid niet kreeg, bestond uit de fracties van VVD, CHU. CPN. SGP, GPV, RKPN en Boeren. De regering werd door de Tweede Kamer ondubbelzinnig gesteund in de mening dat voor de onderhandelingen van de Europese landbouwministers op 3 september in Brussel niet al te veel moet worden uitgeweid over het Neder landse standpunt. Dat is vooral uit tac tisch oogpunt niet erg slim. Twee moties van CHU en VVD waarin nu alvast stringente opdrachten aan de regering werden gegeven zijn dan ook verworpen. AMSTERDAM (ANP) (aan- en verkoopprijzen) bankpapier lulden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc Duitse mark Italiaanse lire Portugese escudo Canadese dollar Franse franc Zwitserse franc Zweedse kroon Noorse kroon Deense kroon Oostenrijkse schilling Spaanse peseta Griekse drachme Finse mark Joegoslavische dinar (Van onze correspondent) ZIERIKZEE. De vier waterschap pen rondom de Oosterschelde hebben besloten in protest te gaan tegen de voorlopige beslissing van het kabinet- Den Uyl om de afsluitingswerken vol gens het bestaande Deltaplan in de mon ding van deze zeearm stop te zetten. In een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat, schrijven zij, dat „de tot nu toe vastgestelde plannen on verwijld dienen te worden voortgezet. Vervolgens (na de afsluiting) heeft men dan voldoende gelegenheid om na te gaan of en zo ja op welke wijze herstel van een beperkte getijbeweging kan worden bewerkstelligd.” De notering voor superbenzine in Rot terdam is op dit moment inderdaad laag: 116 dollar per ton. Begin dit jaar was die notering 175 dollar per ton. Bij de grote oliemaatschappijen meent men dan ook, dat vele binnenlandse handelaren enorme verliezen lijden. Zij zouden de in januari of februari (uit speculatieve) overwegingen duur ingekochte benzine nu tegen elke prijs moeten verkopen om ruimte te maken voor huisbrandolie- Aan het eind van deze week zullen de actiegroepen weer bijeenkomen om be sluiten te nemen over wat zij verder zullen gaan doen. WASHINGTON (AP. Reuter). De Europese Economische Gemeenschap zal volgend jaar de aankopen van mais en andere graansoorten uit de Verenigde Staten met tien percent verminderen. Dit is een gevolg van de kleinere op brengst van landbouwprodukten in Amerika als ook van de prijsstijgingen. Dit heeft de Europese landbouwcom missaris Lardinois bekend gemaakt. Op een persconferentie zei hij dat hij de aanbeveling zal doen om meer binnen landse granen te gebruiken voor vee voer. 2.65- 2.75 6.14- 6.44 6.54- 6.84 LISSABON (Reuter) De voorlopige Portugese regering heeft plannen be kendgemaakt om de drie circulatieban ken van het land Banco de Portugal, Banco de Angola en Banco Nacional Ultramarino tot volledig staatsbezit te maken. min. verkoopprijs 501 198, min. verkoopprijs 266,- J LEIDSCHENDAM. De personeels stop in de gezondheidszorg wordt over een maand wellicht opgeheven. Deze be zuinigingsmaatregel, die staatssecretaris Hendriks (Volksgezondheid) op 21 no vember 1973 afkondigde, zal dan onge veer tien maanden hebben gewerkt. Plannen worden nu ontworpen om toch een strikte beheersing van de kosten in de personeelssector van de gezondheids zorg te kunnen handhaven. De prijzenslag begon een paar dagen geleden in West Duitsland. Bij witte pompen in Hannover zakte de prijs tot 80,9 pfennig, in Stuttgart ging men zelfs nog verder: 78,9 pfennig per liter. Dins dag volgde het oosten van het land, thans hebben de prijsverlagingen ook het westen bereikt. De firma Desgee, die aan vele witte pompen levert, kondigde aan dat de prijs nog verder zou dalen. Het minftterie van Economische Zaken in West-Duitsland schreef de prijsdaling toe aan de lagere noteringen op de vrije markt in Rotterdam. DEN HAAG (ANP) Het overlegor gaan van de centrale ondernemingsorga nisaties in het midden- en kleinbedrijf heeft gisteren in een open brief aan de Tweede Kamer, een klemmend beroep gedaan de middenstand metterdaad bij te staan. Het overlegorgaan wil, dat de Tweede Kamer het tot nu toe gevoerde beleid „hoogst onvoldoende”, aldus de open brief ombuigt, omdat het anders „tot onherstelbare schade zal leiden”. Het overlegorgaan kreeg eveneens gis teren van premier Den Uyl het bericht, dat de regering niet van plan is vóór Prinsjesdag maatregelen voor het mid den en kleinbedrijf bekend te maken. Nu de benzineprijs in Duitsland steeds verder af zakt en in de laatste dagen weer opnieuw is gedaald beneden de in Nederland geldende prijzen, loopt de omzet van de tankstations, vooral in de Limburgs-Duitse grensstreek belangrijk terug. Er zijn momenteel reeds pomp houders die hun omzet met bijna de helft zagen dalen. De drie circulatiebanken zijn altijd beleidsinstrumenten van de Portugese autoriteiten geweest. Volgens waarne mers betekent het voornemen van de voorlopige regering voornamelijk dat de particuliere aandeelhouders een schade loosstelling zullen ontvangen van de staat. De toekomst van Banco de Angola en Banco Nacional Ultramarino als cir culatiebank is overigens twijfelachtig aangezien Portugal voor zijn overzeese gebiedsdelen het recht op onafhankelijk heid heeft erkend. 257- beleid voortvloeien, komt volgens de waterschappen volledig bij het Rijk. Over de nu in Den Haag gevolgde gedragslijn het kabinet heeft in prin cipe besloten om een open cassondam in de Oosterschelde te bouwen spreken de waterschappen dan ook het „onaan vaardbaar” uit. Bovendien vinden zij het in strijd met de Delta-wet dat de werk zaamheden in de Oosterscheldemonding zijn gestaakt, zonder dat vast staat op welke wijze afdoende maatregelen ter bescherming van de gebieden rondom deze zeearm zullen kunnen worden ge nomen. De vier waterschapsbesturen komen tot de conclusie dat de extra kosten, verbonden aan de wijziging van de Oos- terschelde-afsluiting, heel wat hoger zullen liggen dan de commissie-Klaasesz heeft begroot. „Er is geen of onvoldoen- Dit is het resultaat van een gesprek, dat de staatssecretaris gistermiddag voerde met afgevaardigden van de sa menwerkende bonden van overheidsper soneel en verplegenden, de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Genees kunde. de Nationale Ziekenhuisraad, het Georganiseerd Overleg Ziekenfondsen en het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven. Voortaan zal de bewindsman regelmatig met deze partners overleggen over kwesties als de kostenbeheersing. In het gesprek hebben alle vertegen woordigers van de gezondheidszorg sterk aangedrongen op het opheffen van de stop. Staatssecretaris Hendriks zal het kabinet pas machtiging tot intrekking van deze maatregel vragen als er ge schikte plannen zijn ontworpen voor de gang van zaken daarna. Het COZ zal nu op korte termijn de gevraagde plannen gaan ontwerpen. Een delegatie van het Landelijk Ak- tiecomité Gezondheidszorg (LAK) heeft gisteren de staatssecretaris een grote in jectiespuit aangeboden. In dit (nage maakte) medisch gereedschap zaten lijs ten met 17.000 handtekeningen tegen de personeelsstop. ROTTERDAM. Wasmiddelen zijn de laatste tijd in prijs gestegen: de winkelbedrijven brengen de hogere in koopprijzen aan de consumenten in re kening. Wasmiddelen stijgen thans per jaar ongeveer even sterk als de inflatie, aldus een woordvoeder van Levers Zeep Maatschappij (Unilever), een van de gro te fabrikanten. SFBEft. De advieskoersen voor buitenlands (100) (100) 100.25-103.25 36.75- 40.25 8.50- 10.00 2.70- 2.80 54.00- 57.50 88.75- 91.75 58.50- 61.50 47.00- 50.00 42.50- 45 50 14.32- 14.62 4.60- 4.90 6.75- 8.25 69.25- 72.25 16.00- 19.00 HELMOND (ANP) Volgens de af deling sociale zaken van Philips biedt de arbeidsmarkt in Helmond en omgeving onvoldoende ruimte voor een eventuele Philipsvestiging in de toekomst. Theore tische berekeningen wijzen volgens een rapport van sociale zaken uit dat in 1980 1300 arbeidsplaatsen over zouden zijn. „Aan dit getal mag echter geen absolute waarde worden toegekend. Een afwij king van ruim één percent bij vraag en aanbod zal dit theoretisch verschil tus sen beschikbare beroepsbevolking en be zette arbeidsplaatsen geheel teniet doen.” Aldus Philips sociale zaken in het rap port dat een uitvloeisel is van het ak koord dat in april werd bereikt na de bezetting van Philips USFA in Helmond. In het rapport komt de afdeling bo vendien tot de conclusie dat een eventu ele vestiging gericht op alleen mannelij ke of alleen vrouwelijke werknemers of hoger gekwalificeerd personeel evenmin haalbaar is. Het rapport besluit met de opmerking dat de onderhavige arbeids- marktverkenning geheel vanuit Philips optiek is gedaan. I In een eerste reactie zei NKV-dis- trictsbestuurder J. Vianen dat het rap port precies is uitgevallen zoals het door het NKV werd verwacht. „Philips is gekomen met bewijzen van haar kant dat vestiging in Helmond niet haalbaar is”, aldus Vianen. Hij zei de verdere eonsequerities van het rapport nu nog niet te kunnen overzien. „Daarvoor zul len we het rapport eerst uitvoeriger moeten bestuderen"- Goede omzetgroei AGO. Het verzeke ringsconcern AGO heeft in dé eerste zes maanderi van 1974 een „verheu gende” groei in de omzet bereikt. Het premie-inkomen levensverzekering vertoonde een stijging' van 15 percent 175 miljoen tegenover 152 mil joen in dezelfde periode 1973). Het verzekerd kapitaal nam toe van 12,8 miljard tot 14,5 miljard, een groei van 13 percent ten opzichte van het eerste halfjaar 1973. De premiestand van het schadebedrijf, exclusief het beursbedrijf, steeg met 10 percent van 125 miljoen tot 138 miljoen, zo heeft het concern meegedeeld. Bescheiden vraag Hoogovens. Voor de aandelen van 20 nominaal van Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken, die woensdag voor de eerste maal werden verhandeld op de effectenbeurzen van Zürich, Bazel en Genève, bestond op de Zürichse beurs een bescheiden vraag. Na een opening van 73,75 Zwitserse franken kwam het slot op 74,75 franken. Hoewel ze op een aantal punten tege moetkomingen heeft gedaan, heeft de overheid de minimumeisen van de geor ganiseerde landbouw op het gebied van het binnenlandse beleid toch niet hele maal ingewilligd. Het is daarom van des te meer belang dat er straks meer besluiten worden genomen, zowel door de EEG-ministerraad in Brussel als. op prinsjesdag, door de Nederlandse over heid. Aldus het dagelijks bestuur van het Landbouwschap na kennis te hebben genomen van het Tweede-Kamer debat. Ook landelijk actieleider K. Olieman uit Zevenhuizen is niet tevreden over de uitslag van het debat. De eisen van de actiegroepen zullen aanvaard moeten worden. Pas dan, zegt hij, zullen die de bouw maar die ROTTERDAM. Er wordt momen teel al heel wat gerommeld met de benzineprijzen. Gebleken is dat sommige zogenoemde witte pompen de begeerde brandstof tegen aanzienlijk lagere prij zen leveren. In Stadskanaal kost één liter super momenteel 91,9 cent. Al en kele dagen verkocht een andere witte pomphouder deze benzine voor 92,5 cent. De normale prijs bedraagt 98 cent. Een steekproef leerde gisteren dat in Rotterdam bij enkele pompen 94 cent w’ordt neergeteld. Een van de prijsbre kers verklaarde zijn besluit volkomen verantwoord te vinden, omdat de hem toeleverende groothandelaar ook goedko per is geworden. „We zijn van mening dat wij onze consumptie moeten verminderen als u dat ook moet doen”, zei Lardinois. De Amerikaanse minister van Landbouw Earlbutz, die Lardinois voor besprekin gen in Washington had uitgenodigd, zei dat Europa de grootste afzetmarkt voor de Amerikaanse boeren zal blijven, danks de verminderde Europese aanko pen. Niet alleen in de Verenigde Staten maar ook in Europa en elders in de wereld zullen de prijzen van levensmid delen omhoog gaan als gevolg van de droogte die tot een gedeeltelijke misluk king van de Amerikaanse graanoogsten heeft geleid, meent Lardinois. i.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23