Ernstig conflict dreigt binnen kabinet over opvang stroom Surinamers r Vredeling in interview voor Blijdorp Klacht zaak-Westdijk ongegrond verklaard ru B. EN W. VOORBURGOPTREDEN AMBTENAAR WAS NIET LAAKBAAR „Den Uyl is grootste nationalist die er bestaat” Spaarrente tot A/ N B V Cadeau 31 *:,i 99 So Po Isr Motivering CMT nog niet bekend Lil in I QC DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1974 BINNEN» EN BUITENLAND 2 (Van onze Haagse redactie) Luns Consequenties w. rek, nisti ber ben Stat< bezo hoof ding es SJ£? DEN HAAG „Die jongens van Nieuw Links hebben niet in de gaten dat de PvdA internationaal niets voorstelt. De PvdA is zo nationalistisch als de pest. Joop den Uyl is de grootste nationalist, die er bestaat. Dat heb ik hem recht in z’n smoel gezegd, in een ministerraadvergadering. Dan kijkt-ie heel ongelukkig. Ik bedoel dat pedagogisch”. „Corps-pik” J JL De rente die wij vergoeden op spaargelden, S3R ff ff loopt van 5% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, HM T^ffff tot n% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening HH ff^^^ (5 jaar vast). Bgjgi KM Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons ff R «h spaarpapier dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, H^R ff S® I I VAN DOORN DE GAAY FORTMAN voor uniformen Over Marcel van Dam: Over Luns: Over het interview: WEERRAPPORTEN (ANP)— Het (ADVERTENTIE) NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 701087 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Binnen het kabinet dreigt een ernstig conflict tussen mi nister De Gaay Fortman, die belast is met Surinaamse en Antilliaanse za ken, enerzijds en minister-president Den Uyl en minister Van Doorn van CRM anderzijds. Inzet van het ge schil is de opvang van de stroom Surinamers, die in het vooruitzicht van de Surinaamse onafhankelijkheid naar Nederland komt. 15 25 21 26 20 18 18 22 13 25 25 29 31 uur uur uur uur 0 0 0 In het interview zegt Vredeling over zichzelf: gulden zou moeten betalen aan Suri name om de sociale zekerheid van de Surinamers gedurende de eerste vijf jaren te waarborgen. „Die man irriteert me zo geweldig.Als ik die vent nog één keer voor mijn voeten krjjg, schop ik hem de goal in. Hij praat naar dat-ie verstand heeft en dat is niet veel. Hij mag. Vrijheid van meningsuiting staat bij mij heel hoog genoteerd, maar niet alleen voor hem.” het nog door de Tweede Kamer wor den goedgkeurd. „Mijn ambtenarenals ik moet, loop ik over al die lui heen. Max van der Stoel niet. Ik geef de aanwijzingen. Defensie Planning Questions van de Na- to, daarvan vind ik dat ik dat zelf moet Over Max van der Stoel en het minis terie van Buitenlandse Zaken: „Marcel van Dam heeft tegen dit in terview gewaarschuwd. Dat werkt op mij averechts. Daar ga ik dwars tegen zegt: geen De Argentijnse regering heeft het linkse ochtendblad Noticias een defini tief verschijningsverbod opgelegd. Het is het derde linkse dagblad dat dit jaar in het land van mevrouw Peron verboden wordt. mist motregen onbew. onbew. zwaar bew. geheel bew. geheel bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. onbew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. regen zwaar bew. half bew. zwaar bew. regen geheel bew. zwaar bew. zw. bew. licht bew. onbew. licht bew. onbew. 8 19 12 8 12 14 9 12 7 10 15 13 11 12 13 20 18 10 17 14 8 14 18 14 15 10 19 18 21 22 19 M( ruim teruf Tass kosrr taak van noer zij 1 ging< welk tion er i< meld naar nauti On Het gezai ruim waai twee kaar zal x de F de S Ame lijke PA pene: dat beke: sped vloei woor gege' tisch Mira teger verd: gerig haar het I Dit alle bisch nië) geva Die i aan Israe onde van oorlc JE rege van tegel Ame num: a 12 10 10 9 12 13 10 10 13 11 De heefl teruj gezai muni Ame zegd van Ve won< ning Ford Zij gens te J< „K ons”, Hain bedr Lanc Vaar west w.st. n o zzo ono no w.st. o w.st. nw n o ono o w.st. w w.st. ozo nnw w.st. 15 2 0.1 0 M3 VS C co o 0 0 0 o o o o o o o 0.1 o o o o o o o o o o o o o o o 7 o 1 o o In Duinkerken zijn bij een frontale botsing tussen twee auto’s zes mensen om het leven gekomen. De botsing ont stond door een foutieve inhaalmanoeu vre. Aldus minister van Defensie ir. Henk Vredeling in het interview dat hij aan Bibeb gaf en dat in grote opmaak in het gisteren verschenen nummer van Vrij Nederland is gepubliceerd. „Ik hoor nu tot het soort waar ik zelf zo de schurft aan had", luidt de hoofdkop. En in kleine letters eronder: „Ik pleit voor het goed recht van arbeiders niet te weten waar Guinee-Bissau ligt.” vijfde divisie. Ach, ze weten niet waaro ver het gaat. Het zijn net schapen. Nadat ik mijn verhaal had gehouden, heb ik gewonnen. Ik ben niet onder de indruk van al dat gesodemieter. Als de PvdA redelijk wil bezuinigen op defen sie, hebben ze de verkeerde vent inge huurd”. „Bij die jongens van de VVDM voel ik me meer tlhuis dan by de generaals. Ik ben in de vakbeweging groot geworden, dus dat klikt altijd méér. Dat solidari teitsgevoel heb ik ten opzichte van mili tairen niet. In feite ben ik volstrekt allergisch voor uniformen. Of' het nou politie is ofKomt door de Duitse tijd. Een uniform geeft een mens vaak een status, die hem rechtens niet toe komt.” „Ik heb in Nieuwspoort gezegd: ik pleit voor het goedrecht van de arbei ders niet te weten waar Guinee-Bissau ligt. Dan denken die jongens: hij hoort bij de rechtse hap. Misverstand. Ik be doelde, wil je geen politiek van de happy few bedrijven, dan moet je de tussenfasen niet overslaan. Het is veel belangrijker dat je de textielarbeiders in Twente over de ontwikkelingssamenwer king vertelt dan dat je in Boekarest gaat praten over de economische groei Dat is mijn grief tegen Jan Pronk. Dat is een elitedenker, een Corps-pik. Die vreselijke elite is zogenaamd links. Studenten? Wat zijn dat eigenlijk. Ver tegenwoordigers van de happy few, op enkele uitzonderingen na. Ik hoor ze wel, maar versta er geen moer van. Laat ze maar blaten. Al die aangeleerde zoge naamde radicale wijsheden.” baantje niet al te sterk hangen, dan ga je foute dingen doen.” En aan het slot zegt hij: „Ik ben iemand, die altijd de consequenties van zijn daden aanvaardt. Ik aanvaard ook de consequenties van dit vreemde gesprek.” Over de defensienota en de PvdA; „Welnee, geen enkele concessie ge daan, bijna wel, maar ik zei: ik ga naar de koningin. Ik heb het toen op dat moment wel verloren. Toch vond ik dat ik de sterkste papieren in handen had. Het ging over de mechanisatie van de „Ik ben een soort vrijbuiter. Het liefst zou ik de zaken kritisch volgen, en acties maken voor een goed doel. Ik ben me er altijd van bewust geweest dat er in het Europese veel meer zit dan in het Nederlandse kabinet. Maar ik stap er verdomd gemakkelijk uit.” „Ik heb het gevoel dat ik moet aftre den na dit interview. Maar als ik daar mee door het behang ga, dan wil ik niet eens meer minister wezen.” Amsterdam zwaar bew. half bew. onbew. onbew. onbew. half bew. zw. bew. onbew. geh. bew. half bew. De vereniging „Vrienden van Bij dorp” heeft gisteren de Rotterdamse dierentuin twee jonge gorilla's aangebo den. Het zyn het wijfje Salomé (links op de foto) en het mannetje Shamsam. De diergaarde koestert intens de hoop, dat de kleintjes te zijner tijd een echtpaar zullen vormen en het zo broodnodige go- rillakroost zullen produceren. doen. Nee, zeiden ze van Buitenlandse Zaken. Die denken dat ze alles te vertel len hebben. Ik was zo ontzettend kwaad. Ik ben daar zo mordicus tegen. Weer In binnen- en buitenland De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Zd.-Llmburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort i Genève i Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis VOORUITZICHTEN VOOR ZATERDAG: Enkele regen- on ofweersbulen gevolgd door afkoeling. Aantal uren zon: 3 tot 10, minimumtempera tuur: omstreeks 12 graden, maximumtempera tuur: omstreeks 19 graden, kans op een droge periode van tenminste 12 uur: 90 percent, kans op een geheel droog etmaal: 50 percent. Deze twee artsen gingen toen bij het CMT in beroep en de familie Westdijk ging in beroep omdat twee van de overige artsen, een hoogleraar-internist en een huisarts, waren vrijgesproken. Hoewel in het kabinet nog geen beslissing is gevallen over de te ne men maatregelen, is al duidelijk dat er een felle strijd uitgevochten zal gaan worden tussen de progressieve en christen-democratische bewindslie den. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Van Leeuwen (ARP) verklaarde gis- Over eventuele consequenties van het interview maakt de heer Vredeling zelf al de nodige toespelingen. „Als ze zou den vinden dat ik het verkeerd doe”, zo noteerde Bibeb, „dan zeggen ze het maar. Dan stap ik op. Je moet aan dit geheel in openbaarheid behandelde. Er werden twee zittingen aan gewijd (fe bruari en april van dit jaar). Eerder moesten voor het medisch tuchtcollege, de instantie in eerste aanleg, vijf betrok ken artsen zich verantwoorden. Twee van hen, assistent-artsen uit het zieken huis Dijkzigt, kregen toen een waar schuwing. De Gaay Fortman sr. wijst een dergelijke oplossing fel van de hand. Een dergelijke manier van ontwikke lingssamenwerking acht hij in strijd met de opvattingen van de VN over ontwikkelingshulp. Verder vreest hij dat het invoeren van bijvoorbeeld een gunstige WW-regeling in Suriname tot grote passiviteit zou kunnen lei den van bepaalde groepen van de bevolking. Een woordvoerder van Vredeling zei gisteravond dat de minister het inter view van tevoren heeft gelezen en goed gekeurd. „Het blijkt een persoonlijke zaak te zijn geweest tussen de minister en de journalist, en de minister heeft van het interview niemand van tevoren in kennis gesteld”, aldus de woordvoer der. Minister Pronk van Ontwikkelings samenwerking hecht niet aan deze taakverdeling. Volgens hem zou de hele problematiek een zaak van de minister voor Ontwikkelingssamen werking moeten worden. Over één belangrijk beleidspunt antwoordelijkheid bij Van Doorn; voor W- en AOW-uitkeringen is Boersma de verantwoordelijke be windsman. Sm 20 21 21 20 20 18 20 21 19 19 Dit gesprek van de ambtenaar was niet te beschouwen als politieke inmen ging, want het ging om bezwaren van persoonlijke aard en richtte zich niet tegen een vertegenwoordiging van de WD-fractie in het college. Dit hebben Bi en W. geantwoord op vragen van de WD-raadsleden Schouwenburg en Erd- brink. Alleen wethouder Jacobsen deelt de bestaat volstrekte eensgezindheid in het kabinet. Elke minister is van mening dat Nederland de stroom Su rinamers die naar ons land komt, niet mag gaan af remmen. Een dergelijk beleid laat men over aan de Suri naamse regering, die de mogelijkhe den daartoe onderzoekt. Verwacht wordt niettemin dat eind volgend jaar, als de Surinaamse onafhanke lijkheid een feit moet zijn, ruim 120.000 Surinamers in Nederland zijn. De Gaay Fortman voelt zich gepas seerd door minister Van Doom, die zijn opvattingen in het kabinet wil doordrukken. Van Doorn is van me ning dat Nederland alle Nederlandse sociale voorzieningen moet invoeren in het onafhankelijke Suriname, zo dat veel Surinamers in ons land weer naar hun geboorteland zouden terug keren. Van Doom heeft al laten be rekenen dat Nederland 500 miljoen Over Groenevelt: „Ik heb destijds de vakbeweging ver weten dat ze niets aan een betere be handeling van gastarbeiders doet. Groe nevelt geldt nu als de radicale haan. Ik moet hierover het eerste woord nog van hem horen. En daarvoor op de bres staan, dat noem ik pas radicaal.” Terwijl waarnemers reeds over het aftreden van minister Vredeling specu leerden, reageerde de PvdA met een haastig opgestelde verklaring. Gezegd werd dat het interview hoogst ongebrui kelijk is voor iemand op zo’n hoge post. „We nemen echter aan”, aldus de verklaring, „dat deze uitlatingen onder ling tussen de betrokken kabinetsleden zullen worden uitgepraat. Overigens zijn wij van mening dat ieder vogeltje zingt zoals het gebekt is en Vredeling is bepaald geen nachtegaal.” in. Als iemand tegen me borrel dan neem ik er drie.” teren dat de ARP zich fel zal keren tegen de voorstellen van minister Van Doom. Het standpunt van Van Doom komt tegemoet aan de wensen van de PPR. Het PPR-Tweede-Kamerlid Van Gorkum verklaarde vorig jaar tijdens een bezoek van de Nederlandse parle mentaire delegatie aan Suriname, dat Nederland de sociale voorzieningen van Suriname gedurende de eerste jaren voor zijn rekening zal moeten nemen. Te verwachten valt dat bij het conflict in het kabinet ook andere bewindslieden een rol zullen gaan spelen. Zo zou minister Boersma van Sociale Zaken steun geven aan zijn collega De Gaay Fortman. Boersma zou niet gelukkig zijn met het stre ven van Van Doom om de Neder landse sociale voorzieningen over te plaatsen naar Suriname. Als het gaat om bijstandsuitkeringen, ligt de ver- Het geschil tussen de bewindslieden kwam gisteren aan het licht, toen De Gaay Fortman zich boos uitliet over het feit dat Van Doom onuitgenodigd toch aanwezig was tijdens het overleg met de vaste Tweede-Kamercommis- sie. Minister Van Doom kwam mee met de minister-president, die wel uitgenodigd was. De premier haalde de voorzitter van de commissie, de PvdA’er Franssen, over om ook minis ter Van Doom aan het woord te laten. mening van de anderen in het college van B- en W. niet. Hij stelt dat de betrokken ambtenaar invloed heeft wil len uitoefenen op de personele samen stelling van het nieuwe college. „Door het accepteren van deze vorm van amb telijke activiteit dreigt een ontoelaatbaar novum ons bestuurlijk bestel binnen te treden”, aldus de wethouder om wie de kwestie speelt. B. en W. zeggen dat de hoofdambte naar in het gesprek gedoeld heeft op spanningen die waren ontstaan in de samenwerking met wethouder Jacobsen, en die van invloed waren op de werk sfeer. „Aan een ambtenaar kan het recht van iedere burger, zijn mening over een bepaalde situatie of persoon kenbaar te maken, niet worden ontzegd”, vinden B. en W. Inmiddels staat al vast dat de heer Jacobsen niet als wethouder terugkomt. CDA, PvdA, PPR én liberalen Voorburg hebben al overeenstemming bereikt over een verdeling van de wethouderszetels over deze partijen. De VVD-fractie de grootste in de Voorburgse raad is daarbij buitenspel gehouden, toen deze fractie geen andere kandidaat naar vo ren wilde brengen dan de heer Jacobsen, die voor de andere fracties onaanvaard baar was. De 69-jarige, van geboorte Albanese, zuster moeder Teresa, die door haar werk onder de armen van Calcutta de bijnaam verwierf „Moeder van de dak lozen”; brengt van 1 tot 5 september een bezoek aan ons land. Zij komt naar Amersfoort, Nijmegen en Amsterdam. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Centraal Medisch Tuchtcollege heeft de klacht ongegrond verklaard tegen vier Rotterdamse medici die in juli 1972 waren betrokken bij de behandeling van de 20-jarige Jan West dijk. Deze stierf in een kraakpand nadat hij eerst in het Dijkzigtziekenhuis was opgenomen, onderzocht en vervolgens weggezonden. De motiveringen van de uitspraak zijn nog niet bekend. Het CMT, de hoogste instantie van het medisch tuchtrecht, zal een 'zgn. geblindeerde uitspraak ook wel „blanket” genoemd doen publice ren, o.a. in het artsenblad Medisch Con tact. Dit is een uitspraak met overwe gingen waarbij het college de bevoegd heid heeft bepaalde delen weg te laten en waarin de namen van de betrokke nen niet worden genoemd. De raadsman van de familie Westdijk, die de zaak aanhangig maakte, dr. mr. W. Schuurmans Stekhoven, was gisteren ook nog niet op de hoogte van de uitspraak. Pas als hij die kent, wil hij overwegen nadere stappen te nemen, zoals het instellen van een civiele proce dure. Duidelijk is wel, dat de rechtsgang in het medisch tuchtrecht met deze uitspraak i s beëindigd. Van verwijzing naar het gerechtshof, zoals de raadsman had gevraagd, kan dus geen sprake zijn. Het geval van Jan Westdijks tragische dood was de eerste zaak die het CMT Baron van hier tot gundert, laat ze barsten. Max van der Stoel loopt er achteraan met zijn bekkie. Krijgt-ie daarvoor 120.000 per jaar. Te veel, ik vind dat ministers 30.000 moeten krijgen, dan kan je eindelijk zien wie het echt wil zijn.” VOORBURG. (ANP)— Het college van B. en W. van Voorburg vindt er niets laakbaars aan dat een hoofdambte naar van deze gemeente in een persoon lijk, informatief gesprek met de voor malige voorzitter van de VVD-fractie heeft gezegd, dat hij en een collega ontslag zouden nemen, indien de VVD- wethouder Jacobsen ook in het nieuwe college van B. en W. zou komen. De ontwikkelingsgelden zouden volgens De Gaay Fortman beter be steed kunnen worden aan opbouw programma’s, zoals het tweede vijfja renplan. Dit plan, dat uitgevoerd moet worden tussen 1972 en 1976, kost Nederland 400 miljoen gulden. Hoewel het program al loopt, moet De Rotterdamse politie heeft giste ren een 15-jarige scholier aangehouden op beschuldiging van verkrachting. Hij zou in de wijk Kralingen een 19-jarige studente aangerand hebbn. Hoogstwaarschijnlijk tengvolge van de ontploffing van twee gasflessen vlak bij haar woning, heeft die Groningse mevrouw H. Bakker, 72 jaar oud, een hartaanval gekregen die haar het leven heeft gekost. Volgens het ePrzische regeringspers- agentschap hebben Perzische grenstroe pen in de nacht van dinsdag pp woens dag drie Iraakse tanks vernietigd en drie soldaten gedood. De Perzische troepen zouden gehandeld hebben uit vergelding voor Iraakse aanvallen op grensplaatsjes. Met een groot aantal feestelijkheden heeft de stad Groningen gisteren het ontzet van de stad in augustus 1672 herdacht Bij een overval op een garagehouder in Culemborg hebben onbekenden giste ren ongeveer duizend gulden en een aantal kentekenbewijzen meegenomen. Tot tweemaal toe zijn er gistera vond vechtpartijen geweest in Amster dam tussen bewoners van de Walletjes en leden van de religieuze beweging „Christ is the answer”. Een barkeeper en een elektricien werden gearresteerd we gens geweldpleging en mishandeling, een lid van de beweging werd in het water van een gracht gegooid en een ander liep een gebroken neusbeen op. De be weging waarschuwt tegen „seksbegeer- te”. Tot op het ogenblik dat deze krant ter perse ging, voelde de 24-jarige heer J. tl. Majoor uit Laren zich goed. Toch had hij gisteravond, in het kader van een wedstrijd georganiseerd door eén Soester winkelcentrum, binnen enkele uren negentien frikadellen tot zich ge nomen. Goede tweede werd hij daarmee. Nummer één, de 24-jarige heer A. Mets uit Soest, kreeg er weliswaar slechts achttien naar binnenmaar hij scoorde het grootste totaal in voorronden en finale. De politie van Goes wil jongelui, die bijna 16 jaar zijn in een aantal lessen gaan bijbrengen hoe zij zich straks met een bromfiets in het verkeer dienen te gedragen. De lessen, die op 24 september beginnen, rijn gratis. „Niet speciaal namens de Turkse regering maar namens de gehele Turkse natie” arriveerde gisteren de Turkse se nator Inan uit Londen op Schiphol. Hij gaat minister Van der Stoel uitleggen wat het standpunt van zijn land i» inzake de kwestie-Cypru» ZATERDAG 31 AUGUSTUS 5.49 18.33 Volgens het jaarverslag van de openbare bibliotheek Amsterdam is ver leden jaar als gevolg van de dat jaar ingevoerde verhoging van de leesgelden voor de lezertjes beneden de 17 jaar het aantal jeugdige lezers met bijna tien percent gedaald. Het bestuur bepleit na drukkelijk het afschaffen van contribu tie voor de leer- en vormingsplichtige jeugd. *0 c C o •h uur onder 19.31 uur onder 4.28 Zon op Maan op ZATERDAG 31 AUGUSTUS Hoog water 2.56 uur en 15.18 Laag water 11.02 uur en 23.17 „Ik ben volstrekt allergisch BS—1 19 25 23 21 18 33 28 27 11 26 20 v. a.d. 22 ono 26 wnw w. st. 20 v. a.d. 17 ozo w. st. w.st. n z zw ■ès dj; O ono o o o o ono no ono ono I E»

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2