WEHNER LAAT STEUN VOOR WIENAND VAREN Bewakers in hechtenis Rusland-VS ruimteplan A'/oriMou n Ford Opheffing van Frans wapenembargo Laga licht zijn ankers Rusland heeft nu evenveel kernduikboten als NAVO Schoonvader van president Mexico ontvoerd 7 horen^zien en „Kissinger vijand in twijfel „Nixon heeft genoeg geleden van Israel” Droom van iedere Engelsman... itpdeFirato IJL asv ij «.•rij V) 4 Gevangenis Mannheim Sojoez-15 terug Israel vreest export naar Egypte Franse marine binnen 10 jaar suprematie in W.-Europa Likud-oppositie Poolse partijleider in oktober naar VS „Drugs-smokkelaars kaapten jachten” A U<} U S T U S DONDERDAG 29 1974 ZX aUIXENLAND (Van onze redacteur in Bonn) Souplesse I Gevoelige knauw Ingrijpend gewijzigd t Geen bescherming 30aug.-8sept. i gg i ■f 'A- hi Beslissing Duits omkoopschandaal morgen (Van onze redacteur in Bonn) 1 hierover JD president alleen „Israels vijand A toegang f5.- AMSTERDAM rail 1 t c geopend 10-17en 19-22 uur, zondags 10-17 ^Trein-Toegang-biljetten bij NS stations-xT?***^ jiste- >uden Hij arige van vlak- ingse een Leven tntale ensen ont- aoeu- i i (Van onze redacteur in Parijs, Frank Onnen) Wienands positie binnen de sociaal democratische partij kreeg niet alleen het een zeker einde van zijn carrière betekenen. Inmiddels heeft Warren Burger, lid van het opperste gerechtshof gisteren geweigerd te bevelen dat het proces over de pogingen om de Watergate-affaire in de doofpot te stoppen dient te worden uitgesteld. Dit proces zal op 30 septem ber beginnen in de federale rechtbank in Washington. De president deelde mee dat zijn mi nister van buitenlandse zaken, dr. Henry Kissinger, in de loop van oktober de Russische leiders zal ontmoeten om met hen de mogelijkheden na te gaan van een nieuwe overeenkomst inzake de be perking van de strategische bewapening. Uitstel van het proces was verzocht door de voormalige adviseur van Nixon. John Ehrlichman, een van de beklaag den in het proces. kunnen wij niet beschermen”, zoals de olievoorraden in de Noordzee en de grootste koopvaardijvloot ter we reld. i, die jssen met ■n te nber leden het 1672 WASHINGTON. (AFP)— Edward Gie- rek, de eerste secretaris van de commu nistische partij in Polen, zal op 8 okto ber in Washington een onderhoud heb ben met de president van de Verenigde Staten, Gerald Ford. Het zal het eerste bezoek van een communistisch staats hoofd zijn sinds Fords ambtsaanvaar ding. t het efini- let is ar in >oden pers- ;troe- jens- drie >epen Iding tsjes. >uder (iste- een en. tera- ster- etjes ïging sr en we- een vater mder be- geer- mese, haar ta de dak- arnber naar im. irkse irkse se- Hij ggen d is trant heer Toch van eén ikele ge- ■mee. Mets echts >orde i en BONN Aan de politieke car rière van de 47-jarige zakelijk lei der van de bondsdagfractie van de sociaal-democratische partij, Karl Wienand, komt wellicht nog deze week een einde. Het fractiebestuur van de SPD-fractie komt morgen bijeen om over het politieke lot van Wienand te beslissen. naar aanleiding van de Pan Internatio nal affaire een gevoelige knauw. Hij speelde in 1973 een dubieuze rol in de zogenaamde Steiner-affaire. De voorma lige CDU-bondsdagafgevaardigde Julius Steiner beschuldigde Wienand toen van omkoperij. Wienand zou volgens Steiner 50.000 mark aan hem hebben betaald. Ford wees erop dat tot op heden nog geen enkele rechtbank of „Grand Jury” stappen tegen Nixon had ondernomen. Hij voegde er aan toe dat voor zover hem bekend was de staf van het Witte Huis en de bijzondere aanklager Leon Jaworski nog geen contact hadden opge nomen met Nixon en zijn advocaten. Op de vraag of de andere mensen die bij het Watergate-schandaal betrokken zijn geweest, verder vervolgd zullen worden zei Ford dat Jaworski verplicht is die stappen te nemen die hij in overeen stemming met zijn eed als rechter nodig vindt. De president herinnerde aan wat hij kort na zijn ambtsaanvaarding zei: „Ik hoop dat onze vroegere president, die aan zoveel miljoenen vrede heeft gebracht, nu zelf ook vrede zal vinden”. Hij vond dat Nixon dooi’ het Watergate- schandaal al genoeg heeft geleden. stijgende inflatie. Bij de Russische marine zou men echter waarschijn lijk geen last hebben van besnoeiin gen. In het Westen, waar om elke cent moet worden gevochten, zouden de marineleiders wellicht gedwongen worden tot een herwaardering van de plaats van een technologie, die steeds duurdere apparaten en ingewikkelder problemen voortbrengt, zonder dat daarbij voldoende rekening wordt ge houden met de voornaamste tactische behoeften. 1 de ver jaar elden r het tien t na- ribu- htige Tot dusver zijn uit het gaullistische kamp nog geen reacties op dit nieuwe „verraad” van president Giscard d’Es- taing gekomen. De gaullisten hebben dan ook nauwelijks een andere keus dan alle initiatieven van het nieuwe staats hoofd te slikken. Pas wanneer president Giscard d’Estaing het Franse kern- zwaard en de militaire „onafhankelijk heid van Frankrijk” op ’t spel zou zetten, valt voor hem eventueel te vrezen dat de orthodoxe gaullisten zich uit de rege ringsmeerderheid terugtrekken. Op het militaire vlak echter houdt Giscard zich tot dusver zo ongeveer aan de traditione le gaullistische lijn. Voor Israel is het besluit intussen niet veel meer dan een verlaat moreel zalfje op een wonde, die overigens al weer was geheeld. Israel had allang in Amerika de wapens gevonden die het door Frankrijk werd geweigerd. Daarentegen heeft Je ruzalem wel enige redenen te vrezen dat met het verdwijnen van alle restricties de Franse wapenexport naar de Arabi sche landen de komende maanden nog zal worden opgevoerd. De Britse vloot werkt nog aan een program van kostbare onderzeeboot- jagers en fregatten, terwijl het kem- onderzeebootprogram wegens de ho ge kosten wordt beperkt. Als gevolg daarvan worden er onvoldoende sche pen aangebouwd die dringend nood zakelijk zijn voor patrouilles en de bescherming van vitale Britse belan gen. De Franse marine heeft klaarblij kelijk van deze problemen geen last, aldus Moore. De plannen voor ker- aandrijving van vliegdekschepen en de bouw van nieuwe onderzeeboten zullen Frankrijk binnen tien jaar de suprematie geven in West-Europa. De Westduitsers en de Spanjaarden wer ken ook aan de uitvoering van nieu we vlootprogramma’s. Speciaal in Egypte is een nieuwe wa- penmarkt vrijgekomen sinds de betrek kingen met de Sovjet-Unie aanzienlijk zijn bekoeld en de herstelde vriendschap met de Verenigde Staten nog niet die graad schijnt te hebben bereikt waar door de Amerikanen die leveranties van de Russen al zouden kunnen overnemen. De opheffing van het Franse wapenem bargo zal de besprekingen tussen Parijs en Cairo over het onderwerp dus maar kunnen vergemakkelijken. Ook de Britse marine heeft te lij den van de opvatting dat het meren deel van de bezuinigingen gedragen moet worden door de nationale de fensie, aldus Moore. Volgens hem ko men de Britten weldra in een positie te verkeren van ..Wat wij hebben. half honderd jachten In een voorwoord van de hoofdre dacteur. de Britse kapitein John E. Moore, staat dat geen enkele marine over de hele linie superieur is. De Verenigde Staten hebben b.v. een voorsprong op het gebied van vlieg dekschepen. China beschikt over de grootste vloot van lichte schepen, maar dit land ontwikkelt zich snel op het gebied van met raketten uitgerus te onderzeeboot jagers en fregatten, terwijl er gewerkt wordt aan een indrukwekkend onderzeebootpro- gramma. De redactie voorziet dat China wellicht in de naaste toekomst een van de grootste vlootmogendhe- den ter wereld zal worden. Kapitein Moore is verder van oor deel dat de verhouding tussen de diverse vloten mogeljjk ingrijpend zal worden gewijzigd als gevolg van de Enige tijd na de ontvoering werden twee briefjes van de ontvoerders ont vangen. Volgens officiële kringen is de ontvoe ring het werk van de „revolutionaire strijdkrachten van het volk”, een uiterst linkse beweging, die dit in een telefoon gesprek met een plaatselijk blad heeft laten weten. Een Mexicaans radiostation heeft bekendgemaakt dat de ontvoerders de vrijlating eisen van 100 politieke gevangenen en een losgeld van 1,6 mil joen dollar voor de vrijlating van Gua- delupe Zuno, die een vooraanstaand re gionaal politicus is. Dat ondanks deze affaire Wienand zijn belangrijke functie van zakelijk leider van de sociaal-democratische bondsdag fractie kon behouden, is te danken aan het feit dat SPD-voorzitter Herbert Wehner, Wienand steeds de hand boven het hoofd heeft gehouden. Wehner ver klaarde zelfs zijn politieke lot aan dat van Wienand te verbinden. De fractie voorzitter heeft deze uitspraak inmiddels ingeslikt. In dit stadium van de zaak zal DEN HAAG. (ANP)— De treiler Laga. die sinds het weekeinde op de Noordzee ligt tussen de radioschepen Veronica en Noordzee, heeft gisteren iddag zijn an kers gelicht en is op eigen kracht met onbekende bestemming in westelijke richting weggevaren. De schepen zouden gekaapt zijn door benden die verdovende middelen smok kelen. De eigenaars van de jachten en hun mede-onvarenden zijn spoorloos verdwenen. de laatste ingesteld en Pompidou wordt geliquideerd. Wienand wordt vooral geroemd om de grote mate van souplesse die hij in het politieke spel aan de dag legt. In het seniorenconvent van de Westduitse bondsdag slaagde hij er vaak in drage lijke compromissen tussen regeringscoa litie en oppositie tot stand te brengen. Ook binnen de sociaal-democratische partij trad hij vaak als bemiddelaar op. Hij werd als de eigenlijke plaatsvervan ger van Herbert Wehner beschouwd en nam vaak aan kabinetszittingen deel. Ministers riepen hem te hulp als er moeilijkheden met collega’s waren en tijdens de laatste regeringscrisis kwamen zowel Herbert Wehner als Helmut Schmidt bij Wienand om raad vragen. Wienand zal morgen niet bij het be raad van het fractiebestuur aanwezig zijn. Zijn gezondheid is erg slecht. In Nadat fractievoorzitter Herbert Weh ner heeft laten weten dat Wienand er goed aan zou doen zijn functie beschik baar te stellen, tot een juridisch onder zoek naar de aanklachten tegen hem heeft plaatsgevonden; en nadat het offi ciële orgaan van de SPD, Vorwaerts, Wienands aftreden heeft geëist, twijfelt niemand in Bonn meer aan de politieke val van deze machtige sociaal-demo- craat. Wienand wordt er van verdacht onwaarheid te hebben gesproken voor een parlementaire enquêtecommissie, die de praktijken moest onderzoeken van de Westduitse maatschappij Pan Internatio nal. Op 6 september 1971 verongelukte bij Hamburg een vliegtuig van deze lucht vaartmaatschappij, waarbij 22 mensen om het leven kwamen. Uit het onder zoek dat vervolgens werd ingesteld bleek dat Wienand 122.500 mark van de char termaatschappij had ontvangen. Zowel de directeur van Pan International, Trommer, als Wienand verklaarden dat dit slechts een terugbetaling van een persoonlijke lening betrof. Trommer heeft nu - onder de druk van nieuwe justitiële onderzoekingen - toegegeven dat hij de parlementaire enquêtecom missie heeft voorgelogen en dat Wienand dit geld in zijn hoedanigheid van advi seur van de maatschappij heeft ontvan gen. Bovendien zou Wienand over een groot deel van zijn honorarium geen belasting hebben betaald. Bij een con trole van zijn bankrekeningen werd een bedrag van 600.000 mark aangetroffen, waarvan men vermoedt dat geen belasting werd betaald. WASHINGTON(AFP, REUTER, UPI. AP). „Ik wil mij op dit moment op geen enkele wijze uitlaten over de vraag of ik de vroegere president Richard Nixon zal vrijwaren van strafvervolging of hem gratie zal verlenen als hij in verband met de inbraak in het Waterga- tegebouw en het verdoezelen van de gehele affaire schuldig zal worden be vonden en veroordeeld.” Dit zei de Ame rikaanse president Gerald Ford gisteren op zijn eerste persconferentie in het Witte Huis sinds hij op 9 augustus werd beëdigd als president van de Verenigde Staten. JERUZALEM. (AP) De Israëlische regering heeft het Midden-Oostenbeleid van Henry Kissinger gisteren verdedigd tegen een aanval van de oppositie, die de Amerikaanse minister - nummer een” noemde. Bonn neemt men aan dat hij zich niet zal verzetten tegen een advies van het fractiebestuur om zijn functie beschik baar te stellen. In hoeverre ook de positie van Herbert Wehner in het ge ding is staat momenteel nog niet vast. Alhoewel in verschillende nieuwsmedia, de Springer-pers en het weekblad Der Spiegel, een campagne tegen Wehner is ontketend, ziet het er naar uit dat de grote strateeg van de SPD, die al 20 jaar in de partij aan de touwtjes trekt, ook deze aanval zal overleven. PARIJS. De opheffing van het wa penembargo voor het Midden-Oosten, dat gisteren door de Franse regering bekendgemaakt werd, valt moeilijk een spectaculaire verrassing te noemen. Het vloeit onmiddellijk voort uit het ant woord dat Parijs al op 7 augustus had gegeven op de onthulling van het Egyp tische staatshoofd Sadat, dat Libische Mirage-jagers in oktober in de oorlog tegen Israel waren ingezet. Vanwege die verdragsschending maakte de Franse re- gerig de volgende dag wereldkundig haar politiek van militaire leveranties in het Midden-Oosten te zullen hierzien. Die herziening houdt nu dus in dat alle wapencontracten zowel met de Ara bische landen (Egypte Syrië en Jorda nië) als met Israel in de toekomst van geval tot geval zullen worden bekeken. Die revisie maakt nu derhalve een einde aan de eenzijdige achteruitstelling van Israel, waarmee dan tevens een nieuw onderdeel van de diplomatieke erfenis van generaal De Gaulle tijdens de oorlog van 1967 werd het embargo door Over de situatie in het Verre Oos ten wordt in het voorwoord gezegd: „Nu met raketten bewapende schepen van Singapore en Maleisië via de Straat van Malakka de toegang tot dit gebied van het westen uit beheer sen, Australië lijdt onder een gevaar lijk besnoeid bouwprogram voor de marine en Nieuw-Zeeland nauwelijks in staat is zijn eigen kust en havens te beschermen, nadert het tijdstip waarop de Verenigde Staten hun landstrijdkrachten terugtrekken”, al dus „Jane’s Fighting Ships”. LONDEN (Reuter) De Sov jet-Unie beschikt op het ogenblik al over evenveel atoomonder- zeeboten als alle NAVO-landen tezamen, terwijl zij ook een voorsprong heeft op het gebied van raketten die van schepen worden afgeschoten. Dit staat in de jongste uitgave van het ge zaghebbende vlootnaslagwerk „Jane’s Fighting Ships”. WASHINGTON. (DPA)— Sinds 1971 zijn meer dan gekaapt en daarbij zijn ruim tweehon derd Amerikanen om het leven geko men- MOSKOU. (AP) Het Russische ruimtevaartuig Sojoez-15 is op aarde teruggekeerd, zo meldt het persbureau Tass. Volgens het persbureau hebben de kosmonauten Sarafanov en Demin hun taak voltoond. Zij waren maandagavond van de Russische lanceerbasis in Baiko- noer gelanceerd. Tass meldde toen dat zij het onderzoek en de experimenten gingen voortzetten van de Sojoez-14 welk ruimtevaartuig aan het ruimtesta tion SaIjoet-3 koppelde. Vermoedelijk is er iets mis gegaan, want gistermiddag meldde de Sovjet-Unie dat de Sojoez-15 naar de aarde terugkeerde. De cosmo- nauten zijn in goede conditie. Onze ruimtevaartmedewerker schrijft: Het wordt vrij onwaarschijnlijk dat de gezamenlijke ruimtevlucht waarbij een tweemans-Sojoez in de ruimte aan el kaar zullen worden gekoppeld, doorgang zal vinden. Het voortijdig afbreken van de Russisch bemande ruimtevlucht van de Sojoez 15 heeft de zorgen van de Amerikanen over deze gemeenschappe lijke onderneming bijzonder vergroot. Sprekend over de defensiepolitiek van zijn regering zei Ford voorstander te zijn van een „beperkte uitbreiding” van de Amerikaanse Vloot in de Indische Oceaan en dit niet te zien als een bedreiging voor de vrede. Uitbreiding van de Amerikaanse basis op Diego Garcia in de Indische Oceaan betekent, aldus Ford, geen uitdaging voor de Sov jet-Unie die in dit gebied al over drie grote bases beschikt. Een dergelijke uit breiding van de Amerikaanse marine „behoeft geen enkele escalatie van de problemen in het Midden-Oosten met zich te brengen”, aldus Ford. Amerikaans-Russische van juli volgend jaar, driemans-Apollo en een Een subcommissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden, die dit uitgezocht heeft, zegt dat de jachten zijn verdwenen in het zuidoosten van de Atlantische Oceaan, in de Golf van Mexico en langs de kust van de Stille Oceaan. 'U - Een gigantische theepot en eindeloze rijen kopjeshet kon de droom van iedere Engelsman zijn, of tenminste van het Britse ambtenarenkorps. De thee pot, ivaar de 11-jarige Virginia Rogers uit het Engelse plaatsje Tipton naast staat, dateert uit 1851, is momenteel in de stad Wolverhampton te bezichtigen en is goed voor 350 kopjes thee ofwel zo’n 60 liter. Gevangenen die bereid zijn tegen bewakers te getuigen, worden naar andere gevangenissen overgebracht. De dood van een van de gevangenen op 27 december van het vorig jaar is waarschijnlijk mede het gevolg van het optreden van enkele personeelsle den van de gevangenis, toen collega’s kwamen vragen om bij het „kalme ren van een gevangene te helpen”. Een ander personeelslid heeft toege geven omstreeks Pinksteren van dit jaar een brandende sigaret in het gezicht van een gevangene te hebben uitgedrukt. Ook zou in de gevangenis van Mannheim op grote schaal omkoperij zijn gepleegd. Zo zou een gevangenis bewaker voor geld een ontmoeting tussen een gevangene en zijn vriendin hebben gearrangeerd. Een ander per soneelslid haalde tegen betaling uit de kelder van de verloofde van een gevangene honderd flessen wodka, overhandigde de gevangene slechts 27 flessen, en verkocht de andere 73 in de gevangenis voor 100 Mark per stuk. De minister van Justitie van de deelstaat Baden-Württemberg, Trau- gott Bender, heeft inmiddels ver klaard dat de ambtenaren die „hun perverse excessen in de gevangenis hebben af gereageerd”, consequent uit hun functies zullen worden gezet. Voordat de treiler wegvoer heeft een sleepboot uit de haven van Schevenin- gen geprobeerd zich aan de Laga vast te maken. De sleepboot verdween echter snel, toen de mijnenveger M818 Drunen van de marine, die „toevallig” in de buurt was, een kijkje kwam nemen, aldus een woordvoerder van de marine. De rijkspolitie te water maakt zich over het verdwijnen van de onder het beslag uitgevaren Laga niet erg druk. Hetzelfde geldt voor de officier van Justitie, mr. J. C. H. Pieters, wiens commentaar gisteravond luidde: „Wij moeten gewoon afwachten waar Olij- hoek zijn schip naar toevaart. Als hij eenmaal in een buitenlandse haven ligt, kunnen de schuldeisers eventueel probe ren opnieuw beslag op het schip te laten leggen. Meer kan er niet worden ge daan.” Een jaar daarvoor moest Steiner vóór kanselier Brandt stemmen toen in april 1972 door de oppositie een motie van wantrouwen tegen Brandt was inge diend. MANNHEIM. Het gevangenis schandaal in de Westduitse stad Mannheim neemt een steeds grotere omvang aan. Twaalf leden van het bewakingskorps zijn inmiddels in hechtenis genomen en tot nu toe zijn meer dan vijftig strafbare handelin gen geregistreerd. GUADALAJARA. (UPI, Reuter, AF- P)Vier gewapende mannen hebben gisteren de bejaarde schoonvader van president Luis Echeverria van Mexico ontvoerd. Zij hielden de auto aan waarin de man, J. Guadalupe Zuno Hernandez, reed en dwongen hem in een andere auto over te stappen. De rechtse oppositie, het Likud-blok, heeft het parlement van het zomerreces teruggeroepen voor een debat over een gezamenlijk Jordaans-Amerikaans com muniqué. In dit communiqué hebben de Amerikaanse en Jordaanse leiders ge zegd te zullen streven naar de scheiding van de Jordaanse en Israëlische troepen. Veel Israeli’s hebben zich nogal opge wonden over het communiqué van ko- ning Hoessein van Jordanië en president Ford, dat 18 augustus werd gepubliceerd. Zij zijn tegen een troepenakkoord vol gens welk het Israëlische leger de bezet te Jordaanoever moet ontruimen. „Kissinger vormt een bedreiging voor ons”, zo verklaarde Likud-woordvoerder Haim Landau in het parlement. „Hij bedriegt ons en solt met ons.” Volgens, Landau komt Israels veiligheid in ge vaar wanneer dit land zich van de westelijke Jordaanoever terugtrekt. Moore merkt in dit verband op dat de Verenigde Staten in zes jaar tijd de omvang van hun vloot vrijwel hebben gehalveerd van bijna 1000 schepen tot 514 en streven naar een moderne vloot, gebaseerd op smaldelen met vliegdekschepen, kern- onderzeeboten en amfibiestrijd- krachten. Als gevolg van de hoge kosten van vliegdekschepen met atoomaandrijving zou men evenwel mogelijk genoodzaakt worden kleine re met stoom aangedreven vliegdek schepen te bouwen ter vervanging van de verouderde schepen die nu dienst doen. tl- L -=E

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3