Plenckers opent na le jaar r eigen sportschool in IJmuiden totfevishal MULTIBONT Beekman Muziekschool „Velsen” gaat over tot tariefsverhoging I W- krachtpatser Philips batterijen 1095,- 1975,- 3995,- Zweeds lam Nutriette Pearl Chevron Nerts Chevrette Nerts Pieces jasje 695,- Nerts Murmel Br. Persianer Nerts mantels 495, 495, 495, 595, Speciale aanbieding Nerts Cardia f995,- AMSTERDAMMER BOUWDE HIER CARRIERE OP DIRECTEUR HANS WA ANDERS: „OEFENING BAART NOG ALTIJD KUNST” IS 'II 11- M DONDERDAG 2 9 AUGUSTUS 1974 5 PLAATSELIJK NIEUWS 4 door Jan van Dam Klokuren „Open huis” Studio Applicatie NEDERLANDS GROOTSTE BONTMAGAZIJN VELSEN „Het is in zekere zin triest, maar ook bij de muziek school „Velsen” zullen wij voor het nieuwe cursusjaar niet aan een ta riefsverhoging kunnen ontkomen”. Aldus Hans Waanders, de directeur daarvan, die desondanks over de toekomst van het instituut aller minst pessimistisch blijkt te zijn gestemd. Want daarvoor is zijn en thousiasme en dat van de docenten te groot, evenals zij van van de noodzaak van goed muziekonder wijs voor de culturele vorming van de mens zijn overtuigd. „Het is een oud gezegde, maar daarom niet min der waar dat oefening nog altijd kunst baart”, wil Hans Waanders in dit verband wel even kwijt. Enkele prijsnoteringen uit onze 1974 kollektie van duizenden bontmantels, bontjasjes, stola's, etc. Maten 38 tot 52. WH!: (Van een onzer verslaggevers) ;raat- ;traat (ADVERTENTIE) AMSTERDAM BEO die gaan maar door 45: jeugd Toen de levensvatbaarheid van de sport school van de heer Plenckers zonneklaar vast stond, heeft hij de grote stap ge waagd. Weer met medewerking van het gemeentebestuur kon hij het ontwerp van de Heemskerkse architect N. Groen realiseren aan de Beteigeuzestraat, met uitzicht op het Canopusplein. Aan de rand van Zeewijk dus. Hier werd een fors gebouw verwezenlijkt, dat voor de helft in beslag wordt genomen door de Sportschool. Daarin domineert de eigen lijke sportzaal met een judo-mat van honderd vierkante meter. Daarop wordt les gegeven in judo, karate en yoga. Aan de wanden zijn voor het karate beoefe nen maki-wara’s aangebracht. Twee iets van elkaar verwijderde planken waarte gen met hand, vuist en voet gestoten moet worden. - Hans Waanders, directeur van de mu ziekschool „Velsen’’. Tenslotte kan hier nog aan worden toegevoegd dat deze maand ir. K. Holler uit Santpoort door de gemeentebestuur is benoemd als voorzitter van de stich ting „Muziekschool Velsen”. Hij volgt in deze functie drs. W. J. van Benten op, die in verband met zijn aanstelling tot adjunct-directeur van de leraren-oplei- ding „De Witte Lelie” in Amsterdam geen tijd meer voor de muziekschool kan vrijmaken. Eventjes vrij oefenen op de grond. Een enorm leuk gezicht, die kleine kereltjes aan het werk te zien onder het toeziend oog van hun judoleraar. elsen- rwer- tot 17 Haarlem - Bloemendaal - IJmuiden Telefoon 31 46 50 - 26 33 50 talla- 1 zal ge- houdt eplan Een at de lering i een latre- e het 1 een gaan ..zij ..Mr. „(J WSDGD StDfRT 1929 tariefgeroep door de overheid in de vorm van subsidie nog altijd ruim 600 wordt bijgepast. Dit verschil is nog gro ter bij een leerling uit een gezin van de tariefgroep A, die ten bedrage van 65 voor een cursus algemene muzikale vor ming wordt ingeschreven. In een derge lijk geval is de overheid bereid ruim 800 op de lessen toe te leggen. In zijn enthousiasme voor vrijwel alle vormen van het actief beoefenen van de muziek, is Hans Waarders bereid het onderwijs in deze richting met alle hem ter beschikking staande middelen te pro pageren en te stimuleren. Hij zou daar om gaarne nog meer kinderen willen bereiken, hoewel de muziekschool „Vel sen” zich erop mag beroemen naar ver houding in de provincie Noord-Holland het drukst te worden bezocht. egro- stuur i het idart- On- acili- niets ïdoelt idart- shting Vel- ;estu- Vel- n die i een i in Zoals wij al schreven is de officiële opening bepaald op 21 september. Om vier uur die middag houdt wethouder C. Ockeloen zijn toespraak. Vervolgens geeft Wim Ruska een demonstratie voor de jeugdleden. In de avonduren demon streert hij voor de oudere leden. Verder is er die avond voor de leden een karate-demonstratie door Rob Zwartjes, een van de bekendste karate-specialisten Keizersgracht 510 -Tel.: 020-6 2693 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur donderdag tot 21.30 uur Te bereiken met tram 1 en 2 ROTTERDAM Karei Doormanstraat 358 Tel.: 010-12 7546 Jonker Fransstraat 128A Tel.: 010-13 8065 Open: maandag t.m. zaterdag 9-18 uur vrijdag tot 21 uur. is. Het gebruik van de studio met appa ratuur is geheel gratis, alleen het ge bruikte bandje dat als eigendom kan worden meegenomen moet uiteraard in rekening worden gebracht. Maar de kosten hiervan zullen hoogstens twintig of vijfentwintig gulden bedragen. Gega digden kunnen zich voor een afspraak telefonisch onder nummer 02550-10684 met de muziekschool „Velsen” in verbin ding stellen. Men heeft immers onlangs berekend dat de kosten per leerling voor een uur muziekonderwijs in Nederland per jaar ongeveer achttienhonderd gulden bedra gen, de zogenoemde „klokuren” dus. In Velsen wordt wekelijks een half uur les gegeven, zodat hiermee negenhonderd gulden is gemoeid. Dit impliceert dat voor het hoogst berekende cursusgeld 290 voor instrumentaal onderwijs bij een leerling uit een gezin met de hoogste De heer Plenckers, die zelf derde dan is, telt onder zijn jongens een tiental zwarte banders. Onder de overigen va rieert de kleur van de banden uiteraard sterk. De sportzaal is zodanig in het gebouw gesitueerd, dat men vanuit de kantine erin kan kijken, hetgeen met name voor ouders een uitgezóchte gele genheid is om ongemerkt hun pupillen aan het werk te zien. Een kantoorruim te, douches en toiletten completeren het geheel, dat gedreven wordt door de heer Plenckers en zijn echtgenote. IJMUIDEN. Na tien jaar onderdak te hebben gekregen in verschillende Vel- sense scholen is de Amsterdamse gedi plomeerde sportleraar J. L. Plenckers erin geslaagd in IJmuiden een eigen sportschool te realiseren. Ofschoon de officiële opening is vastgesteld op 21 september, is de sportschool toch al in gebruik genomen. Niet alleen door he le groepen jeugdige sportbeoefenaartjes, maar ook door een groot aantal volwas senen, die judo, karate of yoga willen beoefenen. Hij heeft dat gedaan en er geen spijt van gehad, alhoewel de inwerkperiode niet zo eenvoudig was. Dankzij de mede werking van de gemeente kon hij onder dak krijgen in de Moerbergschool eerst en in de Duin en Dennenschool later. Als directeur van ed muziekschool streeft Hans Waanders door dit alles dan ook naar een zo ruim mogelijke bekend heid van het instituut. Om dit te bevor deren is nu onlangs besloten de eigen studio van het gebouw open te stellen voor alle amateur-musici in de IJmond, zodat zij met de hier aanwezige geluids apparatuur hun instrumentale presta ties op de bgnd kunnen vastleggen. Deze mogelijkheid wordt opengesteld voor alle musici, of zij nu als solist dan wel in groeps- of korpsverband willen optreden maakt voor de school geen enkel verschil. Dit betekent dat zowel dë IJmuider Harmonie als een popgroep of een trio met klassieke muziek voor een opname in de studio terecht zal kunnen, terwijl de eenzame pianist, blokfluiter of andere instrumentalist eveneens welkom in Europa, die onlangs als vierde dan uit Japan is teruggekeerd. Diezelfde avond kan men ook kijken naar een demon stratie van jazz-gyrhnastiek. IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 970 kg tong; 8 kisten tarbot en griet; 2 kisten kabeljauw; 497 kisten wijting; 93 kisten schol; 31 kisten schar; 47 kisten makreel; 2 kisten ha ring; 22 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg: grote tong 8.60-8.03; groot- middel tong 10.15-9.50; kleinmiddel tong 9.71-9.13; tong één 9.82-9.15; tong twee 5.85-9.33; tarbot 10.86-10.64. Per 40 kg: tarbot 357-148; griet 216- 131; kabeljauw drie en vier 132; kabel jauw vijf 84; schol één 112-90; schol twee 112-82; schol drie 96-90; schol vier 73-60; wijting vier 40-19.20; makreel één 68; makreel drie 25-20.20; haring één 41; schar 50-27; bot 15-10; kiene kreeft 124; rode poon 68-50; poontjes 13-7.20. De besommingen waren: KW 174 14.640, EB 28 4.560, UK 18 2710, UK 56 f 4920, VD 15 ƒ3960, VD 20 ƒ3450, VD 25 3570, Won 61 130. straat, 'an 12 i, tel. plant- i van et op Dag. st op ag 20 sn de scho- 034. g 20.30 riem. En gelet op het jaarlijks afnemend kindertal sinds 1967 wonen er in de gemeente Velsen bijna driehonderd kin deren in de leeftijden van zeven en acht jaar minder wordt hier voor de mu ziekschool toch een steeds stijgend per centage cursisten uit gerecruteerd. Zjj het dan ook dat op deze wijze aan een afnemend aantal leerlingen niet valt te ontkomen. In ieder geval wordt het huidige cursusjaar door ruim vijftien honderd leerlingen vevolgd, hetgeen on geveer zestig minder is dan in 1973. Met het oog op de inschrijvingen voor het nieuwe cursusjaar 1975 wordt reeds thans een zogenoemd „Open huis” voor bereid, waar belangstellende ouders met de school kunnen kennismaken. Hiervoor is de week van maandag 16 tot zaterdag 21 december gereserveerd, op welke dagen het gebouw elke avond van 19 tot 21 uur voor geïnteresseerde bezoe kers zal zijn geopend. Zij kunnen dan een aantal muzieklessen bijwonen, ter wijl ook de directeur en de docenten voor het eventueel verstrekken van in lichtingen aanwezig zullen zijn. Voorts wordt nog een kleine expositie van mu ziekinstrumenten ingericht. Een en ander zondag 15 december ingeleid met het koffieconcert in de gehoorzaal van het gebouw, dat om 11.30 uur begint. Het programma zal door de docenten worden uitgevoerd, waarbij onderwijl nog een kopje koffie wordt geserveerd. met toneel en film. In zijn fantasie ziet hij reeds allerlei groepjes leerlingen be zig met het experimenteren op dit ge bied, zoals toneelstukjes schrijven en opvoeren en films maken. Trouwens, hoeveel ouders zijn immers al niet in het bezit van een goede filmcamera. En nog beter lijkt het hem wanneer een en ander van een eigen muzikale begelei ding kan worden voorzien. ositie geo- i met chey- 10 tot rij P. 02510- De door hem betreurde tariefsverho ging is inmiddels reeds door het ge meentebestuur van Velsen goedgekeurd en zal voor de algemene muzikale vor ming, de samenspelklas en de drie andere groepen nogal verschillend zijn. Naar gelang de hoogte van het belast baar inkomen bedraagt zij voor het nieuwe cursusjaar namelijk tien tot vijf entwintig gulden. Een en ander moet volgens Hans Waanders worden toegeschreven aan de ook voor de muziekschool stijgende per soneelskosten met sociale lasten, de reeds lang verhoogde lokaal-huren en steeds duurder wordende instrumenten en lesmaterialen. Toch vindt hij het muziekonderwijs in Velsen naar verhou ding nog spotgoekoop. Zijn komst naar IJmuiden tien jaar geleden is puur toeval. Hij wilde voor zichzelf beginnen, doch dan niet in Am sterdam met daarbij de kans leerlingen en leden mee te nemen van de sport school waar hij werkzaam was en waar van de eigenaar eerst zijn leermeester en naderhand zijn werkgever is geweest. Daar op les was een knaap uit IJmui den, die adviseerde: „Kom dan naar IJmuiden”. 21.15 30 u.: 15 u.: In dit verband heeft ook de onlangs ingestelde applicatiecursus voor onderwij zend personeel, met ongeveer honderd- tien leerkrachten als deelnemers, de volle instemming van Hans Waanders. Deze kon worden georganiseerd in sa menwerking met de onderwijsbegelei dingsdienst, waarmee dan wordt beoogd een deel van de algemene muzikale vorming over te hevelen naar het basis onderwijs. Op deze manier kan in de toekomst alle leerlingen daarvan reeds op school een elementaire kennis van de muziek worden bijgebracht, zodat de muziekschool zich dan uitsluitend tot de praktische beoefening kan beperken. Overigens zou Hans Waanders gaarne zien dat de culturele vorming van de schooljuegd nog eens wordt uitgebreid CERTIFICAAT F VAN ECHTHEID fS BIJ IEDERE BONTMANTEL «S s« s ^■Ss®ss -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5