Supporters van Regionale samenwerking op brandweergebied blijft uit Telstar zondag op de fiets naar Haarlem om Volkstuinders exposeren in Benoeming clubgebouw directeur regionale OBD PRETTIGE VAKANTIE GEHAD? SPIJKER Velsens college wil communicatie Velserdorp Auto tegen geve in Recherche krijgt meer personeel criminaliteit aan te pakken met burgerij bevorderen L Zomer- voordeel DIM MOTELS 6 metnico scheepmaker Feest rond honderdjarig Noordzeekanaal I i |j| l DONDERDAG 2 9 AUGUSTUS 1974 PLAATSELIJK NIEUWS (Van een onzer verslaggevers) GEVONDEN VOORWERPEN Archief t t l aakt Geniet nü nog van 10% zomerkorting IJMUIDEN Bij de Velser po litie zal de afdeling recherche wor den uitgebreid en zullen er meer specialisten worden opgeleid. Dit heeft tweeërlei oorzaken. Allereerst is de criminaliteit een onderwerp dat meer aandacht vraagt; terwijl daarnaast de afdeling recherche ook te maken krijgt met ingewik kelde fraudes en verduisteringen. Ofschoon de recherche met een te lage bezetting werkt is het percen tage opgeloste misdrijven, landelijk bezien, zeer hoog. i VELSEN In de aanbiedings brief voor de begroting 1975 wordt door het Velsense college van B. en W. ook de nodige aandacht aan de voorlichting besteed. Een en an der met de bedoeling de communi catie tussen het gemeentebestuur en de burgerij te bevorderen. Hier bij wordt dan door het college on der meer gedacht aan het openbaar vergaderen van de raadscommissies, het houden van openbare contact en informatiebijeenkomsten, het organiseren van regelmatige ge sprekken met de pers en het in richten en beheren van een lees kamer met eventueel een informa tiecentrum voor het publiek. Wel realiseert het college zich dat in een dergelijk geval moeilijk kan wor den ontkomen aan enige uitbreiding van het personeel van het bureau voorlichting. (Van een onzer verslaggevers) H WWW n Fw I l (Van een onzer verslaggeefsters) L l Maak nu uw huis gezellig. n Nu gaat de wetgever er vanuit dat t s i i t Moet dergelyk bluswerk voornamelijk door vrijwilligers worden gedaan, of uit sluitend door dagelijks oefenende beroeps brandweerkorpsen, dan wel in samenwer king met elkaar? Dat is een van de vra gen welke zich voordoen by de regio nalisering van de brandweer. Behalve genoemde centrale commissie fungeert nog een bureau dat de voorbe reidende werkzaamheden verrichten de uitvoering van de verschillende onderde len van het programma zal begeleiden. Tot dit bureau behoren van Velsense zijde de heer A. Toonen, directeur van de WV Velsen-IJmuiden; de heer G. W. F. de Man, hoofd van het bureau voor culturele zaken; de heer Jan Dooijes, ambtenaar voor de voorlichting en de heer J. H. Verhoogl chef van de afdeling Public Relations Studio van Hoogovens. sdiematisch programma, waar een groot aantal manifestaties in is samengevat dat zich uitstrekt over het gehele jubi leumjaar 1976. Het Velsense gemeentebestuur pleit vervolgens ook voor een algemene ram- penbestrijdingswet, die ook in groter verband meer vorm geeft aan de organi- aanwinst voor de politie welke wordt gevormd door de nieuwe meldkamer, waardoor verbindingen sneller tot stand kunnen komen. De meldkamer van de Velsense politie is een belangrijke verbetering bij het tot stand brengen van verbindingen. Niet alleen inter-gemeentelijk, doch ook re gionaal. Het algemeen bestuur van de Stich ting komt weer bijeen op 3 oktober, maar niet alle leden zullen dan terugke ren. Enkele raadsleden van de vijf deel nemende gemeenten zullen worden ver vangen op grond van de nieuwe samen stelling van de gemeenteraden in de vijf deelnemende gemeenten. Snelliusstraat 23-27 - IJmuiden Telefoon 1 56 53 Droomvitrages voor uw huis en uw beurs. SPECIALISTEN IN DEKORATIESTOFFEN Kies uit ons fantastisch assortiment. Nieuwe vitrages verhogen het aanzicht van uw woning. i 1974 eken sten opp« k. Bontmodehuis Wagenweg 146, fceju Haarlem. Tel. 023-316529 Er bleek grote opschudding te zijn, we kregen verklaringen van hoogwaardige politici over de uitspraak van Vredeling. en gelukkig kregen we op den duur ook nog enkele uitspraken van de minister in Vrij Nederland te zien ook, want anders had ik niet geweten waar liet over ging. Blijkbaar gaat men er bij het journaal van uit, dat iedereen naar élke aflevering kijkt (in het laatste journaal bijvoorbeeld werden alleen die uitslagen van de eerste divisie doorgegeven die niet al om acht uur waren gemeld). satie van de rampen-bestrijding. Verder gaan er stemmen op om bij de rampen organisatie ook tot regionalisatie te ko men, daar het voor gemeentebesturen niet doenlijk is een lokaal rampenbe- strijdingsapparaat in het leven te roe pen, dat opgewasen is tegen elke situa>- tie die zich bij een ramp voordoet. Niets bleek minder waar. We kregen gewoon „weg uit de haattraditie” te zien, over Vredeling werd niet gerept en de kans om even full-speed een actueel actualiteitenprogrammaatje te maken in de geest waarin Henk Vredeling inter views geeft aan Bibeb van Vrij Neder land, werd niet aangegrepen. Verbazing wekkend om met Frans Andriessen te spreken. deze bewaarplaats wordt beheerd door een door de raad benoemde gemeentear chivaris. Vandaar dat de benoeming daarvan de raad, te gelijk met de kre dietaanvrage zal worden voorgelegd. Het nieuws van acht uur' had ik gemist, dus ik zat geheel ontspannen te kijken naar het dagboek van een onder wijzer, met al die aardige of semi-; aardige schoffies uit een Romeinse ach terbuurt. die met zoveel verve zichzelf spelen. Er zat gisteren een zwakkëXé. scene in, waar onderwijzer Gruno met een collega bekvechtte over zijn onder wijsmethoden. Gruno redde het nog wel. maar zijn collega zag je weinig overtui gend toneelspelen, een schril contrast dus met het doen en laten (van spel is geen sprake, alleen van doen en laten) van al die jongens die onder hun eigen naam de camera’s wegspelen. Deze centrale commissie is inmiddels al begonnen met het opstellen van een Daar de survaillance in de gemeente intensiever is geworden en de interge meentelijke surveillance is uitgebreid dit laatst in verband met de steeds vastere vorm aannemende regiovorming moet in de toekomst ook worden gedacht aan verdere uitbreiding van het wagenpark en de opleiding van specia listen voor de afdeling Verkeer en Tech nische dienst. Dit staat te lezen in de begroting voor het dienstjaar 1975 van Velsenr. In de aanbiedingsbrief wordt er door het college verder aan herinnerd dat de gemeenteraad, krachtens de Archiefwet van 1962 een verordening dient vast te stellen voor de zorg en beheer van alle archiefbescheiden van de gemeentelijke organen. Dit betreft dus niet alleen de secretarie, maar ook de gemeentelijke diensten, bedrijven en instellingen. Vastgesteld werd ook de datum van een informatie-avond ten behoeve van het buitengewoon onderwijs, die op 25 september zal worden gehouden. I We moesten wachten tot het overigens wel a; ’!ge filmpje over die Noordierse en was afgelopen (u kunt geld storten op giro 9992 van de stichting Actie Hulp Noord-Ierland te Utrecht), voordat we wat nader geïnformeerd werden door Den Haag Vandaag. Daarin hoorden we van Ed van Thijn dat Vre deling een bloemrijke figuur is en dat men in de PvdA veelbetekenend tegen elkaar gezegd had: „Henk Vredeling wm weer op het oorlogspad Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. Ik zag er een aardige parallel in met het onderdeel „sneltekenen” in „Zomaar een zomeravond”. Ook daarin ratelen de kinderen onbevangen hun eerste indruk- ken van de tekening af, terwijl de volwassenen kennelijk meer bevangen zijn door het alziend oog en meestal pas met een gissing komen als ze enige kans van slagen hebben. Een belangrijk onderdeel hiervan zal bestaan uit het voorbereiden van de herdenking van het honderdjarig be staan van het Noordzeekanaal in 1976. Onder voorzitterschap van de burge meester van Velsen, drs. J. Reehorst en met de gemeente-secretaris mr. A. P. van Uffelen als secretaris is reeds een centrale commissie samengesteld, met als leden vertegenwoordigers van het gees telijk en maatschappelijk leven en het onderwijs uit Velsen, uitgebreid met vertegenwoordigers van het bedrijfsle ven uit Velsen, Haarlem en Zaanstad en van de gemeentebesturen van Velsen, Beverwijk, Heemskerk, Haarlemmerliede en Spaamwoude en Zaanstad. Zo nodig zullen voor de uitvoering van bepaalde programmaonderdelen nog werk groepen worden gevormd. Een voorbereidingskrediet van 25.000 is in dit verband reeds op de begroting voor 1975 opgevoerd. Overigens blijft bij het voorlichtings beleid de aandacht verder gericht op overdracht en informatie via de gebrui kelijke technieken en kanalen, zoals de plaatselijke dag- en weekbladen en in de vorm van speciaal op de burgerij gericht drukwerk. Wat de brandweer betreft moet wor den vastgesteld, dat de gedachte om in 1974 met concrete voorstellen te komen inzake regionale samenwerking op brandweergebied, niet is uitgekomen. In het komende jaar zal dit vraagstuk na der worden uitgewerki. Uitgangspunt zal daarbij zijn de duidelijke wens van een aantal gemeentebestueren, dat de zelf standigheid van de korpsen gehandhaafd blijft. Aan de orde komen daarbij dan vragen als: „hoe dient de totale sterkte van personeel en blusmateriaal te zijn binnen de regio Zuid en Midden Kenne- merland” „zal de hulpverlening in belangrijke mate aan de beroepsbrand weer worden overgelaten of dient de hulpverlening te geschieden in nauwe samenwerking met de thans vrijwillige korpsen” en „hoe dienen de kosten van een mogelijke samenwerking te worden verdeeld. Bij de Velsense brandweer kan men straks ook weer even verlicht ademha len nu men in Beverwijk na Heems kerk ook een beroepskracht voor de brandweer zal aantrekken. De Velsense brandweer verleent hier namelijk bij stand in de vorm van onderhoud van en de controle op het brandweermaterieel en door het verstrekken van technische adviezen op het gebied van de brandpre ventie. VELSEN. Bij de Velsense politie zijn de volgende voorwerpen als gevon den aangegeven: ring met sleutel, bos sleutels. Lipssleutel, koffersleutel. étui met drie sleutels, étui met zes sleutels, ring met zeven sleutels, étui met sleu tels. ring met zes sleutels, poes, draagba re radio, windscherm, herenpolshorloge, honderiem, bedrag aan geld, jasje, ge reedschap in poetsdoek, doos met verf rollers, paar rolschaatsen, fietstas met regenbroek, trui en hoed, kinderstep, spijkerjack, hangertje, portemonnee met inhoud, bankbiljet, d.amespolshorloge, knipportemonnee, hond, kabelslot, paar kinderschoenen, damessjaal, tas met kle ding. Dit voorlichtingsapparaat heeft vol gens B. en W. behalve de beleidsvoor- lichting en informatieoverdracht ook een taak bij het onderhouden van goede betrekkingen met de burgerij en de overige relaties van het gemeentebe stuur. Met als gevolg een organisatorisch en publicitair optreden bij tal van ge beurtenissen, als openingen, jubilea en manifestaties met een feestelijk karak ter. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Nü de voetbalcompetitie voor de ere-divisie zondag 1 september weer een aanvang neemt, onder meer met de streek-derby Haarlem-Telstar, heeft de supportersvereniging „Telstar” voor deze wedstrijd een fietstocht naar het Haarlem-terrein georganiseerd. De deelnemers kunnen zich hiervoor op het Marktplein in IJmuiden verzamelen van 13.15 uur af, waarna men een kwartier later zal vertrekken. Op deze wijze hoopt het bestuur van de supportersver eniging met een indrukwekkende stoet Telstar-aanhangers in Haarlem te arri veren. Tevens wordt ei’ nog even aan herinnerd dat voor deze wedstrijd in Velsen kaarten in voorverkoop zijn te verkrijgen bij het tabaksbuis Visser aan het Marktplein en sigarenmagazijn „De Magpeet” aan de Lange Nieuwstraat. Kortom: ik heb gisteren op duizend gemakken televisie zitten kijken, niet wetend dat ik op een vulkaan zat, om dat ik daarover tussen de journaals door niet werd ingelicht. Elke dag een echte actualiteitenrubriek zou toch waarlijk geen overdreven luxe zijn. In de Meervlietstraat in Velserdorp kreeg een 66-jarige automobilist uit Culemborg de schrik van zijn leven toen hij bij het keren van zijn wagen de macht over het stuur verloor. In zijn zenuwen gaf de man bovendien nog gas in plaats van te remmen. De auto ploegde door een tuin en kwam tegen een gevel tot stilstand. Er ontstond flinke materiële schade. De man kwam met de schrik vrij. Daarbij moet voor het bewaren van de archiefbescheiden die ouder zijn dan vijftig jaar, een centrale gemeentelijke archiefplaats worden aangewezen. Voor de bouw en inrichting van een dergelij ke bewaarplaats bestaan ook richtlijnen, waarde huidige ruimten in het souter rain van het stadhuis echter niet aan voldoen. IJMOND. Tijdens de dinsdagavond gehouden vergadering van het algemeen bestuur der Stichting Onderwijsbegelei dingsdienst Midden-Kennemerland is de sollicitatieprocedure vastgesteld voor de benoeming van een directeur. Er zijn 21 sollicitanten. Ik besloot toch maar naar Aznavour te gaan luisteren, met z’n bekkie. Dat viel me lang niet tegen, al krijg je toch het gevoel dat je nu al twintig jaar naar dezelfde straatgeluiden zit te luisteren. Daarna kwam Kenmerk over Portugal, de multinationals en na Kenmerk kwam, zoals de afspraak was, het laatste nieuws. Eigenlijk had ik besloten weer eens naar Rita Boas-Koopman te luiste ren met een van haar korte verhalen, maar meteen aan het begin van het nieuws werd ik opgeschrikt door een geagiteerde Hans van der Werf, die de laatste frontberichten uit Den Haag doorgaf. - Het ligt dan ook in het voornemen van het college om binnenkort bij de gemeenteraad een voorstel in te dienen voor het verlenen van een krediet, te neinde de bouw van een dergelijke be waarplaats aan de zuidzijde van het reeds eerder genoemde souterrain te kunnen realiseren. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Zaterdag 31 augustus en zondag 1 september zal door de volks- tuindersvereniging „IJmond” in haar clubgebouw op het complex aan het Groenelaantje in Driehuis de jaarlijkse dahliatentoonstelling worden gehouden. Ook bevat deze expositie een aantal vrije inzendingen van de leden. Het clubgebouw is te bereiken via de oude rijksweg naar Haarlem en de tentoon stelling is voor een ieder toegankelijk. Na het dagboek keek ik eerst even (nog steeds geheel ontspannen) naar „Storm over Rusland”, wat me óen grootscheepse maar half mislukte film leek, al intrigeerde het me wel dat de naam „Poegatsjov” in de ondertiteling op de Italiaanse manier gespeld was als „Pugacioff”. Een Hilversums eerbetoon aan de Italiaanse regisseur en de Itali aanse producer van deze Amerikaanse film? Het nieuws was afgelopen volko men verpletterd door de overstelpende gebeurtenissen zat ik verslagen in mijn stoel, niet meer bij machte me te con centreren op Rita Boas-Koopman, toen bij de TROS opeens Wibo van de Linde verscheen, in vol ornaat en bijna het gehele beeldscherm vullend met zijn machtige gestalte. Dat is waar ook. dacht ik, hij zou eigenlijk met een programma over Noordierse kinderen komen die enkele weken in Nederland hebben doorgebracht, maar Wibo ken nende zai hij de gelegenheid wel met beide handen hebben aangegrepen om de aardbeving in Den Haag te lokaliseren en tot nog grotere proporties terug te brengen. Verder wordt erin gewezen op de iSi Bs SBiSfiÈfeigsSB - i." - i.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7