GROOT AANTAL CONCERTEN BIJ VIERING VAN 25-JARIG BESTAAN Barney Kessel op jubileumfeest Laatste aflevering Coronation Street Met mode goochelen bij Lucyna Konarska 9 ‘II I (machine-) bankwerkers ESTEL Hoogovens vraagt voor de 4-ploegendienst elektromonteurs en HOOGOVENS^ LI saab-show bij van loon bloemendaal van 29t|m31 augustus van 9-21 uur. 13 DOOR ZENDTIJDUITBREIDING TROS Cristina Deutekom zingt in New York Auteursraad voor reproduktierechten door Cees Straus L KK&I V3DDAG 50 AUGUSTUS 1974 KUNST Jazzbandballs Jazzcafés L i NOORDHOLLANDS PH1LHARMONISCH ORKEST Korte Kleveriaan 30-44 BloemendaalTel. 023-259311 OP DEZE WERELD kunnen mensen om velerlei belangrijke of minder belangrijke redenen van zich doen spreken. In het Amsterdamse modemilieu is dat ongetwijfeld de energieke ma dame Lucyna Konarska, die in de loop der jaren de faam heeft weten op te bouwen door voor haar huis de fijnste en elegantste zaken uit Italië en Frankrijk te verwerven. Wat op zich ook weer niet zo heel erg verwonderlijk is, want de jazz club telt onder haar leden veel verpleegsters, door Heeck omschreven als „een grote groep ongetrouwde jongejuffrouwen op zoek naar een man”. Haarlemse Jazz Club: meer dan een muzikale functie Lj (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) voor onderhouds- en reparatiewerKzaamheden. I Geb. datum: Adres: Woonplaats: onder redactie van Bé ter Maat De VARA zegt te beseffen dat met de verdwijning van Coronation Street een groep trouwe kijkers (het programma had de laatste jaren een vrijwel constante kijkdichtheid van ongeveer 10), teleur gesteld zullen zijn. Aan de andere kant was het de VARA onmogelijk, tengevolge van de veranderde zendtijdindeling, in het televisieschema een plaats te vinden, waar Coronation Street met een regel matige frequentie kon worden uitgezon den. De zaterdagavond, waar Coronation Street de laatste jaren iedere veertien HILVERSUM (ANP) Als gevolg van de zendtjjduitbreiding van de TROS en de daarmee gepaard gaande gewijzigde zendtijdindeling van de televisie als ge heel, heeft de VARA „Coronation Street" uit het programmaschema gehaald. Door middel van de raad moet gezonde inspraak van de auteurs bij de invoering van de nieuwe- wetsbepalin gen” worden verzekerd. De WL ver wacht. dat de raad onder meer de taak zal krijgen de incasso van de reproduk tierechten centraal te regelen. NEW YORK Christina Deutekom zal onverwacht moeten invallen voor een rol in de opera De Siciliaanse vesper van Verdi, die op 23 september in New York in première gaat bij de Metropolitan Opera. Leeftijd 21-50 jaar. Vakopleiding en ervaring vereist. Afhankelijk van vak bekwaamheid en de afdeling waar u geplaatst wordt begint u met een bruto inkomen van circa 1.834,- tot 2.026,- per maand, waarin o.a. de ploegendiensttoeslag is begrepen. (Vakantietoeslag en winst uitkering zijn niet mee gerekend.) Belangstelling? stuur dan nevenstaande bon in, waarna wij u nader zullen informeren. Adresseer als volgt: Hoogovens, Personeels voorziening, Antwoord nummer 94000, IJmuiden (plak dus geen postzegel). Na ontvangst wordt contact met u opgenomen. Telefonische inlichtingen: 02510 - 94000. dagen te zien was, is nu nog slechts eens per vijf weken ter beschikking van de VARA. De VARA startte met Coronation Street op 8 september 1967. In november 1970 werd een grote sprong gemaakt in het verhaal om de achterstand met „Enge land” in te halen en om op kleur over te kunnen schakelen. Morgen, na bijna zeven jaar, besluit de VARA met de 420ste aflevering, deze se rie over het kleine, soms grote wel en wee van de bewoners van Coronation Street. HAARLEM. „Primair heeft de Haarlemse Jazz Club de functie van het ten gehore brengen van jazzmuziek, de musici in de gelegenheid stellen om te kunnen spelen. Maar daarnaast hebben we ook een club- functie: bevordering van het sociale contact, mensen elkaar laten ont moeten op basis van de muziek. We worden zodoende nog wel eens een „alternatief huwelijksbureau” genoemd. Dat is niet geheel onjuist, want het aantal in het huwelijk tredende paren dat elkaar voor het eerst op de club heeft ontmoet, is relatief gezien zeker zeer behoorlijk te noemen”, aldus HJC-voorzitter Rob Heeck. HF 293j Volgens de VVL is het van essentieel belang dat auteurs en fotografen hun belangen bundelen, nu per 1 juli in veel gevallen voor het maken van kopieën vergoedingen aan de auteursrechtheb benden zullen moeten worden betaald. VOOR DE WINTERSPORT Of een pittige strandwandeling zijn er dikke gebreide vesten afgezet met leer. De sportief elegante vrouw zal zich zon der twijfel behaaglijk voelen in een knitwear jasje met bontgarnering. Voorts trof ik kostelijke zijden jersey jurkjes aan, alsmede zeer fijne wol len jersey japonnetjes met mooie handbedrukte dessins. Gedessineerde wollen jersey pakjes combineert ma dam Konarska met de fijnste blouses; ton sur ton. AMSTERDAM (ANP). De Vereni ging van Letterkundigen (VVL). de vak bond van schrijvers, heeft donderdaga vond in het Vincent van Gogh-museum in Amsterdam en auteursraad voor re produktierechten opgericht. Gehuwd/ongehuwd Van Italiaanse origine is dit prach tige wollen ensemble bestaande uit een japon met vest en jasje. Tweed en mohair vormen de compo nenten van deze Italiaanse sportieve outfit. De zangeres is voor de rol van de her togin van Elena gevraagd nadat bekend was geworden dat de Spaanse sopraan Montserrat Caballé, die de rol oorspron kelijk zou moeten vertolken, voor een operatie in het ziekenhuis moet worden opgenomen. Concertgebouw Haarlem HEDENAVOND 20.15 UUR Zomerconcert o.l.v. ANDRÉ VANDERNOOT solist: JAN WIJN - piano. programa: J. Chr. Bach - Sinfonia in E Grieg - Pianoconcert, Beethoven - Sympfonie no. 2. Entree f 4,50 (a.i.) c. j. p. geldig. Kaartverkoop vanaf 19 uur aan de kassa van het Concertgebouw. Lange Begijnestraat 13. MANTELS VORMEN IN DE col lectie van Lucyna Konarska een hoofdstuk apart. Opvallend en overi gens zeer praktisch is bijvoorbeeld een cashmere mantel van Pierre Bal main, waarvan de rok afritsbaar is. Je begint met een hele mantel, maar door het simpele ritsgebaar creëer je in een oogwenk een aantal andere kledingstukkenmantelpak, blouson voor op de rok of pantalon en een rok die uiteraard apart kan worden gedragen. Zo kunt u uzelf tot mode- goochelaarster promoveren. Laten wij voorts eens even kijken naar die prachtige wollen mantels van Fabia- ni, gesignaleerd van 7/8 lengte tot kuitlang. Regenmantels die niet nat worden hebben de griffes Fabiani- rain en lijken van zeemleer te zijn. Beeldschone modellen overigens, soms voorzien van pellerines en dan ook in het geheel niets weg hebbend van de klassieke, veelal saaie regenjas. VOOR DE BIJZONDER feestelijke winteravonden toonde Lucyna Ko narska mij onder andere ragfijne la mé japonnen en bedrukte velours rokken met effen topjes. Daarnaast waren er ook nog fraaie zijden jer- sey-combinaties van lange rok met blouse met hier en daar een bloem motief, waarbij dan tevens de moge lijkheid bestond een effen blouse in een van de bloemmotiefkleuren te kie zen. Totaal indruk: Verrasende moge lijkheden te over in deze nieuwe, kleurige en verfijnde Konarska-collec- tie. Het is de bedoeling, dat organisaties wier leden als auteurs en publicisten belang hebben bij de inning en verdeling van reproduktierechten in deze raad vertegenwoordigd zullen zijn. „een Ook het publiek begon dat door te krijgen, want langzamerhand kreeg de HJC weer een stevige kern van luiste raars binnen haar poorten. De concerten van Ben Webster, Dexter Gordon en onlangs hog Beryl Bryden brachten de penningmeester steeds in vervoering. Hóe ziet het HJC.publiek er uit vol gens Rob Heeck? De grootste groep is die van de jongeren tussen 20 en 30 jaar, werkende jongeren die op kantoor zitten. Je hebt bij ons opvallend weinig jeugd uit de arbeidersklasse. Dat betreur ik eigenlijk wel”. In tegenstelling met de moderne avonden worden de oude stijl avonden steeds zeer druk bezocht. Heeck: „De belangstelling voor oude stijl is inderdaad zeer groot, maar we probe ren in onze programmering toch steeds een evenwichtige verhouding tussen ou de stijl en modern te vinden. Het Haarlemse muziekpubliek is dui delijk niet progressief, de avant garde jazz blijft het moeilijkste voor ons om te „verkopen”. Je merkt wel een pro gressievere tendens bij je publiek, maar de smaak loopt steeds achter bij wat de meest progressieve musici plegen te spe len. Ons dogma is het brengen van alle stijlen en vormen. We blijven dus door gaan met de modernste vormen". DE AANTREKKELIJKE VAL der verleiding is door haar voor het ko mende herfst- en winterseizoen weer volledig opengezet. Allereerst zag ik voor u in de collectie fijne flannel en jersey korte en lange rokken met in de laatstgenoemde categorie ook mooie zijden exemplaren. Gedragen tezamen met crêpe de chine blouses of handbedrukte zijden jersey blouses van de onvolprezen Ken Scott (wat een heerlijke kleuren!) zijn deze wit teen het koperen jubileum moest wor den gevierd, voor het eerst subsidie ge kregen. Ondanks deze steun braken er sombere dagen aan. „De jazz zakte als een pudding in elkaar toen de periode van de reguliere pop aanbrak. We kre gen een groot ledenverlies, niet in het minst door de overgang naar de Kou- denhornkazerne. Ook het feit dat de HJC voor velen een soort studieclub was, leek geen goede basis te zijn voor een lange ledenlijst. Onder invloed van deze negatieve ten- denzen besloot het bestuur af te treden. Als voorzitter werd Jan Hupkens geko zen die de jazzclub een flinke duw in de richting van meer activiteiten gaf. Hup kens kreeg zijn zin zo dat wekelijks een optreden werd gegeven en dat er een eind kwam aan het groot aantal lezingen. Hupkens was na een jaar echter weer opgestapt en nieuwe besturen dienden zich aan. Ze zorgden voor een aantrek kelijk sfeertje in de Koudenhomkazerne, waaraan velen nog altijd met een zekere weemoed zullen terugdenken. Het sei zoen 1969- 1970 zou het laatste jaar in de kazerne worden, een vernietigende brand deed de HJC naar elders uitwij ken. Na een kort verblijf in Heemstede werd door de gemeente het voormalige EG aangeboden. En al mag de intieme, door rookslierten gekenmerkte atmosfeer van de Koudenhomkazerne niet in de had tot nog toe door mijn studie veel vrije tijd voor de club”. Als ik met een paar maanden met de studie klaar ben en een baan heb gevonden, dan is dat voorbij. Dan zullen er meer mensen bij Zanderzaal terug te vinden zijn, de laat ste opknapbeurt biedt een onberispelijke entourage voor gezellige concerten. gekiende combinaties voor- velerlei doeleinden geschikt. Extra feestelijk wordt een lange rok met blouse als daar zo’n snoezig gebreide débardeur met lurex op wordt gedragen. Wellicht was dat 25 jaar geleden ook al het geval. Er waren na de oorlog over al in het land dansavondjes waarop waarschijnlijk meer voor de gezelligheid dan voor de muziek stevig kon worden geswingd op de muziek van oude stijl- formaties. Het was de tijd van de zoge naamde jazzbandballs, die in Haarlem werden verzorgd door de Jig Rhythm Club. Dit orkest was in 1946 door Han Baas opgericht en telde onder zijn leden onder meer John Easton en Cas Jeekel. Dit drietal zou in 1949 de basis leggen voor de toekomstige Haarlemse Jazz Club. In dat jaar werd besloten om naast de jazzbandballs ook sessionavonden voor de jazzmusici te organiseren. En meteen al op de eerste avond op 24 september zou een gedenkwaardige worden. Easton. Jekkel en Baas hadden het gebouw Cul ture aan de Jansstraat uitgekozen voor de sessions, waarvan de Jig Rhythm Club de kern zou gaan vormen. Het succes was zo overstelpend dat het drie tal er niet meer onderuit kon: bij een schuimende pint was de Haarlemse Jazz Club een feit geworden. Besloten werd om behalve de Jig Rhythm Club ook Jurkje van dunne wollen, met de hand bedrukte jersey. gastorkesten uit te nodigen. Op de vier de avond was het meteen raak: de Dutch Swung College Band zorgde voor een vol huis. Het ging in de jaren ’50 snel crescendo met de club. Beryl Bryden, de „Hot mama” van de blues maakte al bij het eerste lustrum in Brinkmann kennis met de HJC. Gasten als Don Byas en Big Bill Broonzy en het destijds zeer popu laire orkest van de Wanderers behoor den tot de toppers van het seizoen. De HJC Leeft het lang zonder subsidie moeten doen. Heeck: „De visie van toen bestond uit een zakelijk zeer goed gelei de organisatie die kon rekenen op de belangelozen medewerking van vele men sen. De situatie was trouwens heel an ders dan nu. Er bestond een reisvergoe- ding voor de orkesten, maar daar moest het bij blijven. Nu liggen de gages voor de musici veel hoger en dat beperkt je automatisch in je mogelijkheden”. Heeck kwam zich in 1963 als lid melden. De club ademde in die tijd een volkomen andere sfeer dan tegenwoor dig. „Als je om acht uur binnenkwam zaten er al mensen aan de leestafel te studeren in jazzboeken. Het moest vol komen stil zijn, echt een bibliotheek- sfeertje”. De club had in het seizoen 1962-1963. Voornaam: jazzliefhebbers van iedere stijl aan hun trekken moeten komen. De avant gardisten krijgen 7 sep tember Frank Wright met zijn kwar tet te horen. Oude stijl wordt op 14 september gespeeld door het Duitse toporkest Abbi Hübner’s Low Down Wizzards. Vrijdag 20 september het Nederlands Jazz Orkest: een 18-mans bigbandformatie mei Herman Schoonderwalt, Ferdinand Povel en Piet Noordijk. De klapper- van het feest moet het optreden worden van gitarist Bamey Kessel die met twee begeleiders op 13 september na-ar de club komt. De reeks van festiviteiten wordt volgende week zaterdag geopend. Na een receptie op de club zal dan op de Grote Markt in Haarlem een open luchtconcert worden gegeven door het huisorkest Roaring Seven Jazz Band en Herman Dijkstra’s Friends of Jazz. Na afloop begint een gratis toegankelijke open avond in het Groot Heiligland en ook hier weer een keur van artiesten. Zaterdag 21 september ’s middags eerst een streetparade door de Haar lemse binnenstad en later op de dag een zogenoemde Riverboatcruise. Het motorschip Kasteel Staverden ver trekt rond 16 uur voor een tien uur durende Riverboatcruise. Aan boord zijn elf orkesten die voortdurend te beluisteren zullen zijn. Een keus uit het pakket: Diamond Five, Dixie Disciples, Roaring Seven. Martin Haak, Fred Leeflang met het trio van Peter ten Have en Ruud Jansen. Uitgezonderd de boottocht zijn alle concerten gratis toegankelijk voor HJC-leden. Informaties over het programma worden telefonisch ver strekt onder no. 336680 of 325974. ^Ik stel prijs op nader I contact over plaatsing als 1 (machine-)bankwerker/ i elektromonteur. I Naam: EIND VOLGENDE maand, om pre cies te zijn 24 september, zal het 25 jaar geleden zijn dat tijdens een ge zellig en swingend avondje in het Kennemerlyceum besloten werd tot de oprichting van de Haarlemse Jazz Club. De club, die aanvankelijk alleen sessionavonden wilde organiseren, is een kwart eeuw later uitgegroeid tot een volwassen en volkomen gezonde organisatie die borg kan staan voor het laten horen van prima jazz in de Bavostad. Rob Heeck, met wie bijgaand ge sprek werd gehouden, heeft die op richtingsdatum niet meegemaakt. De 28-jarige student in de sociologische economie, die net zijn laatste docto raal achter de rug heeft, maakte kennis met de HJC in 1963. In 1966 werd hij in het bestuur opgenomen en sinds enkele jaren is hij voorzitter. Samen met een klein aantal goedwillende medewerkers verwezenlijkte hij tal van initiatie ven. Na een moeilijke periode voor wat betreft de accommodatie heeft de HJC sinds eind 1971 onderdak kun nen vinden in de Egelantier, het voormalige Elisabeth Gasthuis aan het Groot Heiligland. Behalve het organiseren van de vaste jazz-avonden wil de HJC nog veel meer doen. Er komen regelmatig Amerikaanse musici voor bijzondere optredens en de laatste tijd rollen er elpees met een grote regelmaat van de persen. Wat betreft deze laatste twee activiteiten: ze vallen ónder de zorg van HJC’s dochterorganisatie Stichting Cat Jazz Haarlem. De Haarlemse Jazz Club gaat haar zilveren jubileum op grootse wijze vieren. Er wordt vanuit gegaan dat Er zijn de laatste jaren nogal was jazzcafés in Haarlem gekomen. Heeck ziet ze niet als concurrentie. „Je merkt een sterke opleving van de jazz, de HJC deelt daarin mee. De jazzcafés werken in dit geheel zeker positief. Ze brengen het publiek wat gemakkelijker met de jazz in aanraking dan dat wij dat doen. Bij een café heb je nu eenmaal niet die drempelvrees te overwinnen die je eventueel voor een club zou hebben. Vanuit het jazzcafé is misschien ook het stapje naar de jazzclub te maken”. Een gunstige financiële situatie. („Over de subsidiëring door de gemeente en de samenwerking met sport- en jeugd zaken ben ik zeer content”), een hechte groep luisteraars en een stijgende kwali teit van spelen bij de musici doen Heeck als een tevreden voorzitter naar het komende jubileum kijken. Niettemin wil hij in het volgende jaar een groot deel van zijn werkzaamheden neerleggen. „Ik de werkzaamheden op de club moeten worden betrokken. Maar ik heb wel gemerkt dat het erg moeilijk is om de geschikte mensen te krijgen die hun vrije tijd aan de club willen geven”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13