Groningse Pers Bank lost personeelsproblemen geruisloos op Verschrijvingen” artsen met apotheek ter discussie SER-advies Staten en raadsleden Veel deodorants zijn schadelijk kwaliteit valhelm voorbarig Gigantische olievondst bij Noorwegen I? on Wegener koopt helft Drents- Hoger personeel Philips niet blij met inkomen bedrijven diw 3 Minister: „Elke conclusie over spaarvorm Amrobank komt met nieuwe MWWGELD ,1 NVV-BOND MERCURIUS ONEENS MET WERKNEMERSBELEID Trein ontspoord bij Rotterdam Consumentenbond en ANWB handhaven mening Amerikaans regeringsbureau: 16 ECONOMIE 17 1974 AUGUSTUS V R IJ D A G 30 55 MINISTER DE GAAY FORTMAN: Volgens enquête Niet bestreden DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp van Verkeer en Water staat meent dat elke conclusie over een onvoldoende kwaliteit van de Nederlandse bromfietshelm op dit ogenblik voorbarig is. Het nader on derzoek dat hij in gang heeft gezet moet aan het licht brengen wat er precies aan de hand is. De defini tieve uitslag zal nog twee weken op zich laten wachten. Zolang de re sultaten van dit onderzoek niet be kend zijn ziet de minister geen aan leiding de ingangsdatum van 1 no vember voor het verplicht dragen van de valhelm te wijzigen. i W erkgelegenheid Boosheid in Ziekenfondsraad over brief (Van een onzer verslaggevers) Binnenkort zullen de deskundigen van (ADVERTENTIE) Kil van talie, 3 snel verkoopprijzen) ion de niet Westerterp zei het gevaarlijke Drs. AMSTELVEEN Op de vergadering van de Ziekenfondsraad, die gisteren in Amstelveen werd gehouden, heeft een aantal leden zijn verontwaardiging over de gang van zaken rond de aangetekende brief aan de apotheekhoudende artsen kenbaar gemaakt. (Van onze sociaal-economische redactie) Volgens minister Het NVV pleit in zijn orgaan „De Vakbeweging” voor schadevergoeding of inruilmogelijkheid voor gedupeerden van de „Helmenaffaire”. Tenzij contraproe- ven alsnog tot andere conclusies leiden, moet volgens het NW worden aangeno men dat geen enkele van de bromfiets helmen ook werkelijk deugt. (100) (100) (10.000) (100) Idel lotion. ngt ar me nnen ddel ende (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) (100) DEN HAAG. (ANP)— Uit een tweeja rig onderzoek van een Amerikaans rege ringsbureau voor warenonderzoek is ge bleken, dat de veiligheid en werkzaam heid van vele deodorants en andere bacteriedodende produkten beneden peil is. Dit meldt het reclame-weekblad „Ad- formatie.” Ondauks alle beweringen van het tegendeel, blijft de NVV-bond van mening dat door de automatisering de gegeven moment niet wordt verlengd. Dat is met name het geval als een betrokkene ziek wordt. Deze gang van i,aken steunt op artikel 1639 h. lid 4 van het Burger lijk Wetboek, dat bepaalt dat het verbod om een werknemer te ont slaan tjjdens de eerste twee jaar van ziekte niet geldt bij een opzegging van een verlengd tijdelijk dienstver band. Wel is de werkgever dan ver plicht een ontslagvergunning aan te vragen. Die wordt verkregen dank zij het artikel uit het BW. In het onderhavige geval werd een schoonmaakster ziek die sinds 1 de cember 1971 in tijdelijke dienst was. Het dienstverband, dat steeds met een jaar verlengd was, werd daarna slechts met drie maanden voortgezet. Toen de betrokkene begin dit jaar weer ziek werd, kreeg ze opnieuw Het bureau is na twee jaar onderzoek tot de conclusie gekomen, dat slechts een handjevol van de honderden deodo- rantprodukten écht veilig en werkzaam zijn. Voorlopig wordt het onderzoek nog voortgezet, speciaal op het gebied van de deodorantzepen. Deze zepen hebben in de Verenigde Staten elk jaar een omzet van 190 miljoen dollar en hebben de verkoop van gewone zepen omlaag ge drukt. De nieuwe vondst is gedaan op onge veer 150 kilometer ten westen van de monding van de Sognefjord, dichtbij de Britse sector van de Noordzee. Volgens het ministerie zal het olieveld zich tot in de Britse sector uitstrekken: om dit te kunnen bevestigen moeten eerst verdere boringen worden gedaan. In de brief werd aan de artsen bericht dat de controle op de berekende prijzen voor medicijnen zal worden verscherpt, omdat gebleken is, dat er nogal wat verschrijvingen plaatsvinden. Ook kun nen artsen, die zich „verschreven” heb ben, dat aanmelden zonder dat daar sancties op staan. Consumentenbond en ANWB al toege zegd aan minister Westerterp dat zij onder voorwaarden willen meewerken aan een nader onderzoek van de valhel men. Er komt, zoals bekend is, een nieuwe regeling voor de financiële vergoeding voor leden van gemeenteraden. Daarbij wordt een vaste beloning voor de werk zaamheden van het raadslid geïntrodu ceerd, aldus minister De Gaay Fortman. De nieuwe regeling maakt een verho ging van de uitkeringen uit het gemeen tefonds noodzakelijk. Het overleg met minister Duisenberg van Financiën hier- UTRECHT (ANP). Volgens een en- enquête is het hogere personeel van Phi lips ontevreden over het inkomensbeleid van dit concern. Zeer velen vinden hun salaris te laag vergeleken met de over heid en ze menen ook dat hun relatieve inkomenspositie dit jaar belangrijk is verslechtend. een verlenging met drie maanden, tot 1 juli. Daarbij was de mededeling gevoegd dat na die datum het dienst verband niet meer zou worden ver lengd, omdat een schoonmaakbedrijf de werkzaamheden had overgenomen. Dit lijkt, volgens Mercurius, een voorbeeld voor alle werkgevers, hoe zieke werknemers vlot te lozen door een tijdelijk dienstverband van een jaar tot drie maanden terug te bren gen. „Dat komt goed van pas als je weet dat door automatisering de werkzaamheden die door mensenhan den worden verricht in omvang zul len verminderen”. De verontwaardiging in artsenkring over het gebeurde is groot. Er bestaat wel degelijk begrip voor het feit dat de ziekenfondsraad zich als toezichthoudend orgaan tot de artsen richt. Maar de. generaliserende berichten worden vooral afgekeurd omdat zij een vertekend beeld van de werkelijke situatie geven. Na tuurlijk zijn er artsen, die het niet zo nauw met de voorschriften nemen en hun optreden wordt hun door hun colle ga’s zeker niet in dank afgenomen. Maar het in de brief gesignaleerde euvel is zeker niet algemeen en daarom is de verontwaardiging in kringen van artsen dan ook groot. dit bureau, waarschijnlijk in 1975, laten weten dat deodorantzepen en honderden andere antiseptische middelen wellicht schadelijk zijn voor de volksgezondheid. Uit het onderzoek blijkt, dat veel tran spiratie reukverdrijvende middelen in feite broodnodige bacteriën doden en schadelijke de kans geven zich te ver menigvuldigen. De deskundigen zullen gaan waarschuwen tegen het zonder on derscheid door elkaar gebruiken van meer dan twaalf soorten bacteriedoden de chemicaliën, die terug te vinden zijn in een reeks antiseptische spuitbussen, zepen en lotions. AMSTERDAM (ANP). De Amro- bank gaat een nieuw spaarboekje invoe ren, dat de directe opvraagbaarheid on aangetast laat, maar een rente geeft die 2 percent hoger ligt dan de gebruikelijke rente op spaarboekjes, het spaarplus- boekje met een rente van 7,25 percent. Tegenover deze rente staat een boete bij het opnemen van geld van één percent. In de praktijk betekent de nieuwe spaarvorm, dat men sparend op de tra ditionele manier in het algemeen een rendement van ongeveer 7* percent kan bereiken. Het boekje kan ook in reke ningvorm worden verkregen, aldus de Amrobank. De samenwerking is bedoeld ter ver sterking van de positie van zowel de dag- als de huis-aan-huisbladen en zal geen gevolgen hebben voor het personeel van de DGP en evenmin voor de redac tionele inhoud van de DGP-bladen, al dus de NDU. Als commissarissen van DGP zullen optreden WPluygers en G. Spanhaak, president-directeuren van respectievelijk de' NDU en Wegener. De betaalde oplage van dagbladen van de DPG is 41.000, de oplage van de huis- aan-huis-bladen is 110.000. De Nederlandse Vereniging van Jour nalisten, de grafische vakorganisaties en de betrokken ondernemingsraden zijn ingelicht. De ondernemingsraden van NDU en Wegener hebben hun instem ming met de samenwerking betuigd. Een aantal leden had geen bezwaar tegen het feit dat de raad als controle rend orgaan dergelijke brieven verzendt, maar wel tegen het feit dat vooraf geen overleg met de andere partij heeft plaatsgevonden en tegen het feit dat als toelichting op de brief een persbijeen komst is belegd, waarbij geen vertegen woordiging van de apotheekhoudende artsen aanwezig was. DEN HAAG. (ANP)— De Sociaal-Eco- nomische Raad wordt advies gevraagd over de vraag of in het Burgerlijk Wetboek een verplichting moet worden opgenomen voor particuliere werkgevers om hun werknemers vrijaf te geven voor hun werkzaamheden in provinciale staten en gemeenteraden. Minister Boersma vindt het SER-advies noodza kelijk, aldus heeft minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken aan de Tweede-Kamercommissie van Bin nenlandse Zaken meegedeeld tijdens een mondeling overleg over de positie van staten- en raadsleden. bankbedrijf voltrekken. „Door de van oudsher bestaande sterk hiërarchische opbouw van bet bankbedrijf en als gevolg van de wijzigi gen komen ve len onder grote psychische druk te staan. Het zou de moeite waard zijn de oorzaken van de gevallen van arbeids ongeschiktheid in het bank- en ver zekeringswezen te vergelijken met die van andere bedrijfstakken”, aldus het bondsblad. Mercurius stelt verder dat er on rust is bij de ABN, ook onvrede over het salarisniveau en de onderlinge verschillen in salariëring. De situatie bij de ABN was inmiddels voor de samenwerkende bonden aanleiding onder het personeel een circulaire te verspreiden met een enquêteformu lier. De problemen zijn ook bespro ken in de regionale commissie van de ABN-ondernemingsraad. Ook de vertegenwoordigers van de ziekenfondsen distantieerden zich giste ren trouwens van de gang van zaken. De apotheekhoudende artsen zijn overigens van mening dat daar, waar werkelijk sprake is van fraudes, die in de tonnen lopen, het controle-apparaat van de zie kenfondsen niet goed heeft gefunctio neerd. Dit deelde de bewindsman gisteren mee in de Tweede Kamer in antwoord op vragen van het KVP-Kamerlid Van Zeil en de socialisten Van der Doef, Poppe en Roethof. Hij gaf twee moge lijkheden aan: het verplicht dragen van een valhelm of het verplicht dragen van een goedgekeurde valhelm, al naar ge lang de uitslag van het onderzoek. werkgelegenheid minder wordt. De banken willen geen vaste medewer kers ontslaan. Zij stellen daarom tij delijke krachten aan, waardoor een ontslag niet zo hard aankomt. „Maar het betekent wel dat een aantal werknemers van belangrijke rechten wordt beroofd”. Mercurius pleit voor een normaaly, vast dienstverband, ook voor part timers met geljjke rechten, ook pensioenrechten, bescherming bij Edicotn niet ten gronde. De uitgeverij Edicom is niet bezig ten gronde te gaan. Dit heeft de directie gisteren in de jaarvergadering de aandeelhouders te verstaan gegeven. De directie gaf toe, dat er fouten zijn gemaakt en dat er misstanden waren. Er zijn en wor den echter ingrijpende maatregelen getroffen. Volgens d3 directie zijn de resultaten over de eerste zeven maan den van dit jaar niet achteruitgegaan. De aandeelhouders leverden veel kri tiek op het beleid. De resultaten wa ren het afgelopen jaar namelijk zeer teleurstellend. De pers, zo meende een aantal spre kers, heeft het hier en daar voorgesteld, alsof er sprake is van een miljoenen fraude. Er komen natuurlijk, zo werd gezegd, hier en daar wel eens verschrij vingen voor en ook zullen er wel eens medicijnen worden voorgeschreven, die strikt genomen niet nodig zijn, maar er is geen enkele aanleiding om de apo theekhoudende artsen nu maar voor te stellen als een gilde dat collectief pro beert zich onrechtmatig ten opzichte van de ziekenfondsen te verrijken. over is reeds gaande. Zodra dit tot overeenstemming heeft geleid, zal de regeling in de ministerraad kunnen wor den behandeld. Volgens de bewindsman is over de positie van de leden van Provinciale Staten nog onvoldoende bekend om thans tot een weloverwogen wijziging van de bestaande regeling te kunnen besluiten. Omstreeks het einde van dit jaar komen de resultaten beschikbaar van een onderzoek, ingesteld op verzoek van het interprovinciaal overleg, naar de kwalitatieve aspecten van het Statenlid maatschap. Aan de hand van de daar mee verkregen gegevens zal worden be zien of voor de leden van Provinciale Staten een soortgelijke regeling overwe ging verdient als nu voor leden van gemeenteraden in voorbereiding is, aldus de minister. 2.65- 2.75 6.14- 6.44 6.54- 6.84 100.25-103.25 37.00- 40.50 8.50- 10.00 2.70- 2.80 54.00- 57.50 88.75- 91.75 58.50- 61.50 47.00- 50.00 42.50- 45 50 14.30- 14.60 4.60- 4.90 7.00- 8.50 69.25- 72.25 16.00- 19.00 Het onderzoek maakt deel uit van een uitgebreidere studie naar anti-microbi- sche middelen. In de loop van volgend jaar gaat het bureau optreden tegen fabrikanten, die voor hun farmaceuti sche produkten ten onrechte reclame maken als „beperkt infectie, desinfec teert huid of wond, versnelt het gene zingsproces.” Lening Nationale Investeringsbank. De Nationale Investeringsbank NV zal overgaan tot de uitgifte van 60 mln 11 pet. obligaties 1974 per 1975-1984 tegen een nog nader vast te stellen uitgiftekoers. De inschrijvingsdatum is 10 september en de stortingsdatum 15 oktober. Op 6 september zal de uitgif- tafcoeri bekend worden gemaakt, zo heeft de bank medegedeeld. Van Nelle verwacht gelijk resultaat. De Erven wed. J. van Nelle NV heeft in het eerste halfjaar 1974 een resultaat behaald dat per aandeel ongeveer lag op het peil van verleden jaar. De resultaten in Nederland vertoonden een duidelijke teruggang, welke echter werden goedgemaakt door de winst- verbeteringen in het buitenland. Hoe wel de vooruitzichten voor de resulta ten van de Nederlandse bedrijven ook in het tweede halfjaar zeker tot enige reserve aanleiding geven, verwacht Van Nelle toch dat door de winstont- wikkeling van de buitenlandse deelne mingen het resultaat over geheel 1974 dat over het jaar 1973 (nettowinst 10 mln) zal evenaren, zo niet overtreffen, zo meldt het bedrijf. De onderzoekcommissie concludeert op basis van de meetresultaten van het Britse instituut dat 15 van de 20 be proefde merken een redelijke tot goede bescherming geven bij de meestvoorko- mende ongevallen. Voor de overige vijf blijft van toepassing wat ook ANWB en Consumentenbond gelukkig onmiddellijk hebben gezegd: een hèlm is beter dan geen helm. Aldus een enquête door de Federatie hoger Philips personeel, waarop 2000 staffunctionarissen van Philips reageer den. Als meest teleurstellend wordt erva ren „de lage waardering die men kenne lijk heeft voor het inkomen in het licht van de inspanning die men moet leveren en de waarde die men voor de onderne ming meent te hebben.” Het federatiebestuur vindt de voorlo pige uitkomsten van de enquête „schok kend”. Ook wordt geklaagd over de personeelsdiensten van Philips. Geen van deze diensten komt boven een gemiddeld oordeel van redelijk. De meeste ant woorden bewegen zich rond de begrips omschrijving onvoldoende. De federatie heeft de bedrijfsonderde len die het slechts uit de enquête naar voren zijn gekomen, verzocht zich te bezinnen op maatregelen. ROTTERDAM. (ANP) Wegeners Courantenconcert n.v. in Apeldoorn zal de helft van het aandelenkapitaal over nemen van de Drents-Groningse b.v. in Emmen, een werkmaatschappij van de Nederlandse Dagblad Unie n.v. in Rot terdam. De overdracht zal op 1 oktober plaatsvinden. Wegener en de NDU zullen ook ieder voor de helft deelnemen in een uitbreiding van het aandelenkapitaal van de DGP, aldus een mededeling van de NDU. OSLO. (AP) Het Noorse ministerie van Industrie heeft bevestigd dat in de Noorse sector van de Noordzee het grootste gas- en olieveld is ontdekt, dat ooit in dit gebied is aangetroffen. Vol gens het ministerie bevat het veld, dat „Statfjord” zal worden genoemd, reser ves van ten minste twee miljard vaten olie en vijftig miljard kubieke meter aardgas. De sneltrein Dordrecht-Rotterdam is gistermiddag even na vier uur vlak voor het binnenlopen van het Rotterdamse Centraal Station ontspoord. Geen van de inzittenden werd gewond. Oorzaak van de deraillering is een stalen plaat van een viaduct waaraan schilderswerkzaam- heden worden verricht. De plaat was zo dicht bij de rails achtergelaten dat de trein haar meesleurde. Op het emplace ment bleef de plaat tenslotte in een wis sel steken, waardoor de trein uit de rails liep. Het ongeluk ontwrichtte het trein verkeer. Pas vanochtend was over dit traject weer een normale treinenloop mogelijk. houden de conclusies van hun onderzoek dan ook volledig overeind. Het Engelse instituut heeft zich bij de keuring van de helmen precies gehouden aan de aanwijzingen die de minister daarvoor heeft opgestemd, aldus de bond. rechten, bescherming ziekte en dergelijke. De bond vindt ook dai de wet in zoverre moet worden veranderd, dat een arbeids overeenkomst voor een bepaalde tijd, bij stilzwijgende verlenging tij delijkheid verliest en overgaat in een normaal dienstverband. Volgens Mercurius ervaren veel medewerkers dagelijks de problemen van de veranderingen die zich in het AMSTERDAM (ANP) De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands TNO gedaan. Eerder gisteren hebben bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische franc Duitse mark Italiaanse lire Portugese escudo Canadese dollar Franse franc Zwitserse franc Zweedse kroon Noorse kroon Deense kroon Oostenrijkse schilling Spaanse peseta Griekse drachme Finse mark Joegoslavische dinar Consumentenbond heeft Westerterp niet bestre den dat een aantal valhelmen ten on rechte is voorzien van een goedkeu- ringsmerk van TNO, zo zegt de bond in een reactie op de uitspraken van de minister. Consumentenbond en ANWB Volgens een woordvoerder van de Consumentenbond heeft het TNO. toen deze organisatie helmen begon te keuren vanuit het biutenland aanbiedingen ge kregen om een deel van de onderzoeken voor TNO uit te voeren als deze organi satie daarvoor niet voldoende capaciteit had. Ook het Engelse instituut dat de helm voor Consumentenbond en ANWB heeft getest, heeft zo’n aanbieding aan AMSTERDAM. Banken lossen personeelsproblemen geruisloos op, doordat zij tijdelijk aangestelde werknemers zonder meer kunnen ontslaan als ze niet meer nodig zijn. „Mercurius”, het blad van de gelijk namige NVV-bond voor administra tieve beroepen, doet jver de situatie zoals die jij de Algemene Bank Ne derland bestaat, deze week een boek je open naar aanleiding van een be paald geval. Banken bieden getrouwde vrouwen de mogelijkheid in dienst te treden. Daarbij gaat het om eenvoudig werk, dat meestal verband houdt met de automatisering. Deze dames komen niet in vaste dienst, maar krijgen een tijdelijk dienstverband, dat op een misverstand te bespeuren dat de brom fietshelm in Nederland een volstrekt ondeugdelijk artikel zou zijn. Ook als wij volstrekt afgaan op het onderzoek van ANWB en Consumentenbond komen - gemeten naar hun eigen maatstaven - op het punt van de veiligheid van de 28 helmen er drie als slecht uit de bus. De rest varieert van zeer goed tot matig. - toegangf5.- AMSTERDAM rail

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17