WK ROEIEN DAMES JAN PETERS IN ORANJE-SELECTIE Ans Gravesteyn mist directe halve finale Duel Pele-Cruyff Teruggekeerde bondscoach stimuleert atleten VAKKENNIS WESTPHAL DWINGT RESPECT AF KNVB mengt zich in zaak Quick-N. Canjels: meer dan één punt gemiddeld KOERSEN DUINDIGT SPORT?» „Meer invloed van overheid op wedstrijdsport” sau 4 BROKAMP MAG WEG VOOR 1 MILJOEN I n DS- bij i- 21 SPORT AUGUSTUS 1974 V R IJ D A G 30 20 Talent 50 Verzoek ijn) .V. :oon 518- kum wijl igs. ers, leg- le- Stelling f 'ffll PSV-ers zeggen tegen zullen beschikbaar Jan Peters: eerste A-selectie. In van en (Van onze sportredactie) Wü Westphal: perfectionist. (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) is Limburgse ennis (Amateurs, Brokamp: toch nog weg? liaanse Cruyff. „De ontmoeting tussen Pele en Cruyff zou het grootste voetbalgebeuren van de laatste jaren worden, misschien nog wel groter dan de wereldbeker”, zo meldde het dagblad Diario de Sao Paulo. Zaterdag komt Santos uit tegen Es- pagnqj en Barcelona tegen de Brazili aanse ploeg Palmeiras. De 33-jarige Pele zal zich 4 oktober officieel uit het profvoetbal terugtrek ken. Op die datum loopt zijn contract met Santos af. Naast de twee aankopen is de ploeg vrijwel niet gewijzigd- Het is afwach- tussen den DEN HAAG. De Wiardi Beekman - stichting het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid wil dat de overheid veel meer invloed krijgt op de wedstrijdsport in Nederland. Zowel door te dreigen met het dichtdraaien van de subsidiekraan als door een stren gere wetgeving zou de overheid uitwas sen in de sport kunnen uitbannen. amateurhoofdklasser Quick. De van Quick hadden eind vorig het bestuur verzocht vergoedin- gaan geven voor het komende AMSTERDAM (ANP). Jan Pe ters van NEC, door Ajax niet gezond genoeg bevonden voor een contract, is door bondscoach George Knobel op genomen in de selectiegroep van zes tien spelers voor het Nederlands elf- tal. De zestien spelers, die maandag naar Stockholm zullen reizen voor de op woensdag 4 september te spelen wedstrijd tegen Zweden zijn: hebben en de 20-jarige Jan Peters is een van hen. PSV had ook een paar van dergelijke spelers en ik heb dui delijk laten uitkomen dat ze op een selectie konden rekenen en op een min of meer vaste plaats wanneer ze hun beloften in de toekomst zouden inlos sen”. E. Westphal: „Ik zou me kunnen voor stellen dat de clubs via een kiesdeler een financiële vergoeding krijgen, wan neer ze mensen voor die niveaus afleve ren. De clubs moeten het in eerste instantie maken. Dat betekent weer dat de opvang in de clubs duidelijk verbe terd dient te worden. Je kunt het de een opgaande lijn nu niet meteen moet komen met excuses in de geest van: in het buitenland wordt veel geslikt of gespoten. Dat is niet reëel, want dat eventuele spuiten is maar een onder deeltje van het geheel. En er zijn bij ons tal van zaken die hoog nodig verbetering behoeven. Laten we maar eens een vergelijking maken met Oost-Duitsland. Als een Nederlands en Oostduits meisje van 17 jaar 1.80 m hoog springt, dan is er dit verschil, dat die Oostduitse dat niveau door een alge mene training haalde, en ons meisje via een specifieke training. Ook bij ons moet het „gouden ei” eruit komen”. Ajax en Coerver van Feyen alle medewerking toezegden Michels trouwens) verbood 1 der ook Nordqvist en Edsti Zweden mee te spelen. De vense manager liet het t Knobel voorkomen dat hij derlandse spelers zelf had 1 slissen. Het was de eerste teleurstel ling voor Knobel die stelde dat de vakman voetballer na wat gepres teerd is in Duitsland zijn verantwoor delijkheid ten opzichte van de natio nale ploeg behoort te kennen. In de selectie-ploeg ontbreken na het wereldkampioenschap Treytel, Is rael, Rijsbergen, Keizer, Strik, de Van de Kerkhof’s, Van lerssel en Vos. Knobel: „Iedere trainer zal zijn oog op de toekomst gericht houden. Tij dens het wereldkampioenschapstoer- nooi heeft een aantal spelers het hoogtepunt uit zijn loopbaan bereikt. Wanneer je terug moet vallen op anderen omdat er afzeggingen zijn geweest vind ik dat het niet juist is om weer een beroep te doen op de dertigers. Er zijn voldoende spelers die hun hele toekomst nog voor zich FRANKFURT (DPA). Jürgen Gra bowski, aanvoerder van Eintracht Frankfort, heeft zich donderdag als der de international (na Gerd Müller en Wolfgang Overath) niet meer beschik baar gesteld voor het Westduitse natio nale voetbalelftal. Wanneer het team van Cruyff, Barce lona, zaterdag de halve finale van het Ramon Carranza voetbaltoernooi wint, zal het zondag tegen Santos uitkomen. ARNHEM Het gebeurde dit seizoen in Brussel. Op het plein voor het Heysel- stadion ijsbeerde een onrustige Wil Westphal, die helemaal alleen een fikse teleur stelling wilde verwerken. Zojuist had hij zijn 4 x 100 m heren-estafetteploeg op een afschuwelijke manier zien falen bij het wisselen. Juist voor dat kwartet was hjj naar Brussel gereisd. Een urenlange rit voor ruim 40 seconden actie op de baan. Zonde van die verspilde reisuren, zou je dus kunnen zeggen. Enkele atleten brachten dat ook te berde, daarmee een reactie uitlokkend die voor Westphal typerend is: „Als alles goed gaat, is mijn aanwezigheid niet belangrijk; juist nu ben ik blij dat ik ge komen ben. Ik heb nu gezien wat er mis ging. Daaraan kunnen we nu wat gaan doen”, klonk het nuchter. Canjels: „Vooral voor eigen publiek proberen wij ons eigen spel te spelen. Niet alleen verdedigend, ook aanval lend. Soms gegroepeerd, soms met snelheid uitwaaierend over de vleu gels. Het inzicht moet er komen om tijdig het spel te kunnen verplaatsen. Knobel vond het jammer dat Rijs bergen wegens een blessure de eerste interlandwedstrijd na Duitsland moet missen. „In het wereldkampioenschap was Rijsbergen een openbaring. Ik zal op dit moment moeten zoeken naar andere openbaringen. Ik heb met Rijsbergen gesproken en die had er alle begrip voor dat hij nu nog geen deel kon uitmaken van de groep”. „nee Teleurstellingen en vreugdesprongen liggen in de sport dicht bijeen. Kortgele den in Oslo was bondstrainer Westphal weer getuige van een geheel mislukte wissel van het estafettekwartet. Voor perfectionist Wil Westphal reden om even de handen voor de ogen te slaan, want juist die wisseltechniek is een van zijn paradepaardjes. Geen wonder dat in de Noorse hoofdstad onmiddellijk na een geslaagde tweede estafette - van het 400-meter viertal - zijn eerste enthousi aste reactie was: „Wat een geweldige wissels, he clubs nu niet kwalijk nemen dat er een groot tekort aan kader is. Toch zal daar hard aan gewerkt moeten worden. Zo is de trainster van Ciska Janssen, Diny Blom, een van de weinigen die een atletiekspecialisatie heeft gevolgd. De re sultaten zijn dan ook duidelijk aanwijs baar”, is de ervaring van Wil Westphal, die beseft dat dit alles niet van de ene op de andere dag gerealiseerd kan wor den. kampioenschap zijn”. Die verwachting geldt niet voor de spelers die onder trainer Rijvers sor teren, al dient mogelijk een uitzonde ring gemaakt te worden voor Jan van Beveren. De doelman wil liever eerst terug zijn in het wedstrijdritme voor hij zich weer kandidaat stelt voor een plaats in de nationale selectie. Na vijf gesprekken met manager Ben van Gelder kreeg Knobel te horen dat de andere spelers die hij had willen selecteren, Van Kraay en de Van de Kerkhof-tweeling, de invitatie voor de selectiegroep afwezen. Ter wijl Knobel er van uitgaat dat het Nederlands elftal na Duitsland ver plicht is zijn reputatie hoog te hou den, stelt PSV zich op het onver wachte standpunt dat de clubbelan gen voor gaan boven het Nederlands elftal. „In Duitsland”, zei Knobel, „is gebleken dat dit Nederlands elftal geen clubje meer is. Als iemand daar niet wil bij horen, heb ik dat te aanvaarden, wat ook de konsekwen- ties zijn”. tegenstelling tot Kraay de voormalige NAC-speler om niet pessimistisch tegen het nieuwe sei zoen aan te kijken. „Wij hebben iets meer mogelijkhe den dan vorig jaar. Tegenover het wegvallen van doelman Körver en de middenvelders Hoenen en Pot staat het aantrekken van de aanvallers Jo Geyselaers van Beerschot en de Belg Ludo van Broekhoven van KV Me chelen. Meer lieten de zeer beschei den financiële middelen niet toe. Daarom zou het des te prettiger zijn wanneer we zouden slagen, al was het maar voor 80 percent”. Aldus trainer'-coach Leo Canjels, die vorig jaar oktober de ontslagen Maarten Vink bij MVV opvolgde en nu nog voor twee seizpenen is gecon tracteerd. Leo Canjels kan naar eigen inzichten werken bij de Maastrichtse club en hij doet dat met groot animo en een nuchtere kijk op de gang van zaken. De dubbeltonige hoorn, die aangeeft dat een boot de eindstreep is gepasseerd, klonk tweemaal kort achtereen. De 23- jarige Utrechtse secretaresse, zich be wust dat ze duidelijk in derde positie lag, meende dat de eerste toon van het tweede hoornsignaal beduidde dat haar race ten einde was en liet de boot lopen. De kleine 19-jarige Marise Ernst begreep wat er gebeurd was. Zij verhoogde het tempo en op een meter van de streep ontnam de kleine Zwitserse de Triton- roeister haar plaats in de halve eind strijden. Roeibondbestuurslid Rien Veenstra poogde voorzitter mr. Udo Suer- mondt nog over te 'halen een protest in te dienen. De praeses van de KNRB begreep echter dat dit een onmogelijk heid was. Weliswaar werd de hoorn kort daarop vervangen door een exemplaar dat een enkele duidelijke toon gaf. Voor Nederland was het kwaad echter al geschied. „Je wordt gehuurd om prestaties te leveren”, is een - inmiddels weer bewe zen - stelling van Westphal, die zes jaar geleden de dames-estafetteploeg zelfs naar een wereldrecord leidde. Wanneer men echter aan die stelling de veronder stelling koppelt dat Westphal alles opof fert aan de prestatie dan vergist men zich. „Als je op prestaties mikt, hoef je geen onmenselijk type te worden. Het andere uiterste is de vrijblijvendheid die de Nederlandse atletiekwereld beheerst. Het is nu nog veel te gemakkelijk om bij een KNAU-selectie te behoren. Er is een duidelijk hardere lijn nodig, er zijn nu 17 bondstrainers, er is meer accom modatie, meer geld, maar is er de laatste jaren ook meer uit gekomen?” Een reto rische vraag. Westphal weet het - ont kennende - antwoord. „Ik vind dat je bij het verdedigen van het uitblijven van NIJMEGEN (ANP). De KNVB heeft een speciale commissie belast met het onderzoek naar de handelwijze van de volledige selectiegroep van de Nij meegse spelers seizoen gen te seizoen, Voor het eerst in vele jaren dus weer Wil Westphal tijdens een internationaal kampioenschap in de rol van trainer coach. Dit jaar ging de Noordhollander in op een verzoek van de atletiekleiders om na de overbekende Mexico-affaire terug te komen als een van de bonds- trainers. „Dit op basis van een oriënte rende opdracht”, aldus de 37-jarige Westphal, die dus onmiddellijk met de 4x400 m. ploeg een prachtig succes boekte. Wil Westphal kan met voldoening te rugzien op de eerste maanden van zijn rentree, waarin hij niet alleen pure vakkennis aan de dag legde, waarvan ook zijn pupil de lang geblesseerde hordenloper Frank Nusse, profiteerde. Wil Westphal kan de atleten motiveren en stimuleren. Zijn rentree was name lijk niet eenvoudig. De kwalificatie van de 400-m-estafetteploeg in Oslo was niet zo’n simpele zaak als wellicht uit die fraaie recordtijd geconcludeerd mocht worden. Wil Westphal moest werken met een kwartet waarin zich twee atle ten bevonden (Nusse en Heerenveen) die al zeker waren van de reis naar Rome. Zonder hun motivatie, zonder hun inzet, hadden Toine van den Goolberg en Rijn van den Heuvel het wel kunnen verge ten LUZERN (ANP). Ans Gravesteyn was zonder twijfel de ongelukkigste roeister op de eerste dag van de wereld kampioenschappen op de prachtige Rot- see-baan van Luzern. Een derde plaats en derhalve deelneming aan de halve finales van het skifnummer leek zeker. Op een tiental meters voor de finish lag zij nog driekwart lengte voor de Zwit serse vertegenwoordigster. Toen kwam het incident dat grote opschudding ver oorzaakte in het Nederlandse kamp. Het bestuur van NAC dreigt met aftreden nu de gemeente Breda als voorwaarde voor het verlenen van sub sidies een zetel in dat bestuur heeft geëist. Bill Nicholson heeft na vijftien jaar ontslag genomen als coach van Totten ham Hotspur. Dit gebeurde na de vierde achtereenvolgende nederlaag die het team in de Engelse eerste divisie leed. Het bestuur van de internationale atletiekfederatie heeft zich uitgesproken voor terugkeer van Zuid-Afrika in de organisatie. Het land werd vier jaar geleden uit de IAAF geweerd. In de eerste ronde van het Ameri kaans kampioenschap in Forest Hills versloeg Tom Okker Eric van Dillen in vier sets (5-7, 6-1 7-5 en 6-2). Betty Stöve won van de Frantjaise Madeleine Fuchs en Tine Zwaan toonde zich de meerdere van Karen Krantzcke (1-6, 6-2 en 6-3). De Nederlandse dames-basketbal- ploeg verloor in Cagliari met 58-72 van Joego-Slavië. ten wat de jongeren gaan doen. Wij hebben voldoende talentvolle krach ten van de amateurs aangetrokken. Laten we hopen dat het eruit komt”. „Ik ben ervan overtuigd dat we best kunnen meedraaien in de eredi visie. Vorig seizoen haalden we ge middeld een punt per wedstrijd. Na tuurlijk mikken we nu op meer. Alles verloopt naar wens; wij hebben ons kunnen voorbereiden zoals in de bedoeling lag. In het trainingskamp in Hoogeveen is zeer hard gewerkt. Daarna is ook alles volgens plan verlopen. Eerste doel was uiteraard het aanscherpen van de conditie. Ik zie de competitie met vertrouwen te gemoet. Er heerst een fijne sfeer omdat we kunnen werken zoals we dat willen”. MVV wil het publiek niet alleen beter voetbal bieden, maar ook meer service. Een groot deel van de staan- tribune wordt overdekt en in het voorjaar komt de lichtinstallatie ge reed. Voorts ligt het in de bedoeling elke thuiswedstrijd te omlijsten met attracties, zoals onder meer het op tredenvan muziekkorpsen en sport- demonstraties. Om MVV beter te kunnen „verkopen” is naast de voet- balvakman Leo Canjels de onderne mende MO-leraar lichamelijke op voeding Gerard van der Heijden als part-time zakelijk leider aangesteld. De KNVB heeft de selectiegroep nu ten laste gelegd dat zij als amateurspe- lers het bestuur aangespoord hebben tot het plegen van een onrechtmatige daad. Van het onderzoek van de KNVB zal het afhangen of de zes spelers (Vergeer, Reubsaet, Engels, Van der Neut, Mole naar en Wijsman) een schorsing zal worden opgelegd. Deze zes spelers, die de zaak bij het bestuur aanhangig hebben gemaakt, deelden het bestuur enkele weken gele den mee dat zij niet meer in het eerste elftal wilden spelen als zij geen vergoe dingen zouden ontvangen. Na een be spreking met het bestuur hebben zij hun motieven enigszins gewijzigd en gezegd dat de verre reizen naar het Noorden van het land hun voornaamste motief waren. Het bestuur van Quick zal echter onder geen enkele voorwaarde overgaan tot betaling van zijn spelers. Van de zes is Wijsman inmiddels teruggekrabbeld. Hij zal weer deel uitmaken van de hoofdmacht van de Nijmeegse hoofd klasser. AMSTERDAM-MAASTRICHT. Wanneer Ajax besluit Willy Bro kamp te contracteren, zal daarmee een transferbedrag van rond één mil joen gulden gemoeid zijn. Met deze wetenschap keerde Ajax-manager Hans Kraay van de eerste „oriënte rende” bespreking met de commissie van toezicht van MVV naar Amster dam terug. Daar zal hij op korte termijn de mogelijkheden van een eventuele transfer met het bestuur van Ajax bestuderen. Hans Kraay zelf weigerde donder dagavond nadere mededelingen te doen. „Ik bevestig en ontken niets- Ik verstrek geen enkele informatie”, al dus de manager. WiUy Brokamp nam donderdagmiddag normaal deel aan de training van MVV. Zijn deelname aan de competitiewédstrijd MW PSV staat vast. De grillige Limburgse vedette plaatste zich weer ééns in het nieuws door een ruzie met trainer Canjels die er vooralsnog van uitgaat dat Brokamp bij MVV blijft. Reden voor Inderdaad perfecte wissels Raymond Heerenveen, Rijn van Heuvel, Frank Nusse en Toine van den Goolberg, die er niet alleen toe bijdroe gen dat Nederland bij de zondag in Rome startende Europese kampioen schappen met een estafettekwartet van de partij is, maar dat op dat zelfde moment Wil Westphal ook zeker was van zijn afvaardiging. Inmiddels zijn ook de taken verdeeld. Jaap Noordenbos begeleidt in Rome het zestal dames en Wil Westphal de zeven Nederlandse he ren. Jan Jongbloed, Piet Schrijvers, Wim Suurbier, Arie Haan, Ruud Krol, Ruud Geels, Johnny Rep, Theo de Jong, Wim Jansen, Wim van Ha- negem, Dick Schneider, Johan Cruijff, Johan Neeskens, Rob Ren- senbrink, Rene Notten en Jan Peters. De nieuwe bondscoach vertelde donderdagmiddag tijdens een persbij eenkomst van de KNVB te Amster dam dat er nu duidelijke afspraken zijn gemaakt tussen Michels en Barcelona en het bestuur van de KNVB om trent Neeskens en Cruijff. „Het is te verwachten”, stelde Knobel, „dat de twee spelers ook voor de komende wedstrijden van het Nederlands elftal in de voorronde van het Europees „Er zal meer gericht gewerkt moeten worden. Gericht op het echte talent, zowel bij de jeugd als bij de senioren. Het geld verdwijnt nu te veel in een bodemloze put, waaruit de kosten van vaak zinloze interlands worden betaald of de kosten van centrale training voor atleten die er vaak niet thuishoren. Ge richt werken betekent voor mij het instellen van niveaus: een olympisch, internationaal en nationaal niveau. Bij het uitnodigen daarvoor zul je erg selec tief moeten zijn”, aldus Westphal, die het accent duidelijk meer in de richting van de clubs wil verschuiven. DUINDIGT. De uitslagen van de woensdag gehouden draverijen op Duin- digt zijn: Kerkdriel-prijs 2040 m (Autostart).: 1 Leslie Hanover (J. Duivenvoorden) 2.49.8 1.23.2, 2. Kalida W, 3. Katinka v. Wisch. Winn. 1.70 pl 1.10 1.30 1.90 kopp 3.10, trio 19.40. Kapelle-prijs 2040 m (Autostart). 1. Liedavid (J. v.d. Broek) 2.55.3, 1.25.9, 2. Lady Lyric, 3. Linard. Winn 5.20 pl 2.00 11.20 2.00, kopp 13.90. Kortenhoef-prijs 2120 m. (Leerlingen) 1. Marko van Echten (F. Janssen) 2.58.1 1.24.3, 2. Krone van Nora, 3. Killing Feet. Winn 2.00 pl 2.50 2.40 kopp 11.60 trio 87.40. Estrelinha-prijs 1800 m (Ren) 1. Kra- cinska (A. Treanor), 2. Rhodos. 3. Sweet Unexpected. Winn 4.90 pl 1.40 1.30 3.10, kopp 8.40. Krimpen-prijs 1600 m. (Autostart). 1. Kid D (H. Pol) 2.07.9 1.19.9, 2. High Flyer, 3. Julius Ceasar. Winn 1.60 pl 1.40 1.90 2.00, kopp 7.30, trio 101.00. Kattendijk-prijs 2040 m. (Autostart). 1. Espoir de Bonheur (J. van Dooyeweerd) 2.40.5 1.18.7, 2. Joke (buiten wedden schappen, 3. Ivan Axkit. Winn 1.40 pl 1.10 1.10, kopp 1.80. Zilveren Schild-prijs. Amatrices) 2600 m. (Ren. 1. Quick Nan ny (G. Dekkers) 2.55.7, 2. Radbout, 3. Rosebud. Winn 3.90, pl 2.80 4.90 kopp 23.60, trio 401.50. Kampen-prijs 1520 m. 1. Narcis G (C. Imming 2.04.2 1.22.8, 2. Noach van Ech ten, 3. Noorden. Winn 3.20 pl 2.10 6.10 3.20 kopp 13.80. Kortgeneprijs 2120 m. 1. Kemal Hag- heweyde (R. v.d. Lubbe) 2.54.2 1.21.4, 2. Kris Areta, 3. Ka Bond. Winn 1.70, pl 1.30 1.20 1.60 kopp 5.80, trio 13.10. Kerkwijk-prijs 2120 m. 1. La Vitesse (B. van Klaveren) 3.09.7 1.28 6, 2. Majoor Voorne, 3. Lana Rodney. Winn 1.70 pl 1.10 1.10, kopp 2.80. Totalisator-omzet 278.567. „Verschrikkelijk jammer”, zei Wil Lippitz, de chef d’equipe van de Neder landse ploeg, „nu krijgt ze in de herkan singen onder meer de Amerikaanse Joan Lind en de Russische Genovaite Ramosj- kene tegen zich.” Op papier zijn inderdaad de eerste twee plaatsen in de herkansing al verge ven nu Lind en de oud-Europese kampi oene Ramosjkene in de superserie van de skifs met vier finalisten van de laatste Europese titelwedstrijden de hal ve finales hebben gemist. Een derde plaats zou Ans Gravesteyn nog juist een ronde verder orengen. Dat wel. „Ze moet het kunnen halen”, bekende Wil Lippitz, „maar dan moet er ook niets bijzonders gebeuren.” Een triest incident. De wedstrijdlei ding gaf de fout na Nederlandse druk officieel toe. Anderzijds geldt dat zeker een roeister die deelneemt aan een der gelijk groot FISA-toemooi moet besef fen dat ze moet doorgaan tot ze zeker weet dat de 1000 meter beslist zijn voltooid. De Utrechtse heeft in feite haar vierde plaats dan ook te wijten aan eigen falen. Slechts één Nederlandse ploeg heeft zich donderdag direct geplaatst voor de tweede ronde: de ORCA-GYAS dubbel twee. Hette Borrias en Margriet Dubbel boer roeiden een sterke race en gingen zegevierend door de finish. Daarbij dient dan wel te worden aangemerkt dat de kanshebbers en de kanslozen hier snel gescheiden waren en dat de strijd niet tot in de laatste fase werd gestreden. De omstandigheden mochten op de openingsdag ideaal zijn, de sportieve re sultaten waren dat voor Nederland al lerminst. Dat de dubbel vier van DDS en de nieuwe combinatie-acht niet door een overwinning verder zouden gaan stond bij voorbaat vast. Teleurstellend was het echter dat beide ploegen direct al terug vielen in de achterhoede van het veld. De Nereus-Aegir vier met stuurvrouw is eigenlijk de enige ploeg die zich redelijk goed in het gevecht heeft kun nen mengen. Oost-Duitsland, vorig jaar in Moskou bij de Europese kampioen schappen met gering verschil tweede achter de gouden Nederlandse ploeg, nam nu revanche. De afvaardiging van de DDR roeide de Nederlandse ploeg op een kleine lengte. Een tempo van 38 slagen van de conditioneel uitzonderlijk sterke Oostduitsers was voor de Neder landers met een baantempo van 35 veel te machtig. In het dinsdag uitgegeven boekje „Keerpunt in sport” schrijven Bart Crum en Frits de Leeuw van de Wiardi Beckmanstichting dat verenigingen en bonden alleen voor subsidie in aanmer king zouden moeten komen als zij een „fairplay-statuut”, een „democratisch statuut” en een „sociaal statuut” erken nen. Staan 2ij daarentegen t oe dat hun leden zich bij herhaling schuldig maken aan ruw spel, nemen zij geen democrati sche besluitvorming in acht en regelen zij geen rechtspositie voor de mensen die zij in dienst hebben (profspelers, trainers en coaches, die vaak bij het minste of geringste worden, ontslagen), dan zouden zij moeten worden uitgesloten van het overheidsgeld. Bovendien moet de overheid door nieuwe wetten de trainingstijd van jeug dige sporter, aan een maximum binden. Misschien moeten wedstrijden voor zeer jonge kinderen (zwemmen!) wel hele maal worden verboden. Het toedienen van medische preparaten moet aan strenge regels worden gebonden. Dit dient volgens de schrijvers van het boekje te gebeuren in internationaal overleg, zodat geen ontduiking zal kun nen plaatsvinden met het argument dat men anders in het buitenland niet kan meekomen De snortrechtspraak, nu nog geheel :n ’’«inA’i: van de soortbonden. is volgens de W’ardi Beckmanstichting sterk vernederd Sne’verruwing moe? strafrech-teiiik vervolgd worden. „Wij hehbe-' nip* de nre*entie dat met ons cahier het eerste en laatste woord over hef sportbeleid in Nederland is gezegd”. Zo zien de samenstellers van het dinsdag genubliceerde ..Keerpunt in sport” hun boekje „Keerpunt in sport”, dat deel uitmaakt van de studiereeks t-Gelijkheid” van de Wiardi Beckman stichting. De schrijvers van het cahier bena drukten op een persconferentie in Den Haag dat hun werk in eerste instantie is bedoeld voor de mensen die het nationa- k sportbeleid maken, de top van CRM Hoewel het boekje (60 pagina’s) ook tegen betaling van ƒ6.90 in de boekhan del te verkrijgen is. verwachten zij niet dat veel sportbeoefenaars of trainers- coaches het als naslagwerkje in de boe kenkast zullen zetten. SAO PAULO (AP). Voetballiefheb bers kijken nu reeds reikhalzend uit naar een mogelijk duel tussen de Brazi- voetbalkoning Pele en Johan

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 21