JUNTA HAD GEEN WAPENS OM TURKIJE AAN TE VALLEN g De Griekse arsenalen waren stiekem leeggehaald Als flop ontpopt... Hoorzitting parlementaire enquêtecommissie begonnen Paardrijden tot oplossing kwestie-Cyprus Opnieuw Frans dagblad verdwenen Veiliger doorgangskamp voor joden in Wenen Noodlanding drie Franse toestellen „Sojoez-15 was „Nederland kan bijdrage leveren beschadigd” 2 Turkse senator Kamra Inan 99 Krachtige kernproef Debat buitenlandse arbeiders uitgesteld i- H V R IJ 13 A G 30 AUGUSTUS 1974 BxNNENLAND-BUITENLAND len Affaire-Wienand Betekenis niet doorzien !•- to 'in: 5 ■•..„All (Van onze redacteur in Bonn) 3 (Van onze Haagse redactie) Senator Inan, die in opdracht van de (Van onze redacteur in Parijs) (Van onze redactrice in Wenen) niets tegen Turkije heeft ondernomen toen dat land Cyprus binnenviel. lijn ?rd, gen ilië. een l in :och ling tl 4 zel ling mge lap- inge nen cre- aar- laal der lijk aan de paramilitaire organisaties van de neo-fascisten in Italië. De wapenverkopen waren zorgvul dig geheim gehouden. Zo werd in een van de wapenopslagplaatsen een laag keurig geoliede M-16 geweren aange troffen. De andere lagen ontbraken. In de plaats van geweren vond men stro en stenen. Voor de Griekse ballingen in Ame rika, die goede contacten hebben met de nieuwe regering van premier Ka- Het weekblad Quick beschuldigde in zijn nummer van gisteren de fractie voorzitter van de sociaal-democratische partij Herbert Wehner ervan de spiona- ge-activiteiten van Guillaume gestimu leerd te hebben. Bovendien zou Wehner in mei 1973 tijdens een bezoek aan Oost- Berlijn de eerste secretaris van de Oost- duitse communistische partij, Erich Ho negger, hebben laten weten dat men op de naam Guillaume voor het eerst in de krant te hebben gelezen. Het persbureau DPA meldt dat de zakelijk leider van de SPD-fractie in de Westduitse bondsdag, Karl Wienand, vol gens onbevestigde berichten zou hebben aangeboden zijn functie tijdelijk neer te leggen hangende het gerechtelijk onder zoek naar tegen hem ingebrachte be schuldigingen. gelegenheden van het Huis van Afge vaardigden naar Athene vertrekken. Hij zal zeker met de 100 Amerikaan se officieren spreken die verantwoor delijk zijn voor het goede gebruik en onderhoud van de Amerikaanse wa pens in Griekenland. Zij maken over eenkomstig het Amerikaans-Griekse militaire verdrag de „Gezamenlijke Amerikaanse Militaire Hulpgroep”. vet ja de >is- mp er- lis- in dat zan eer rk- aar ge ren in les- da- aad ra ter >uw (er van den een Ik kon rein ■gd- ge- ben en- inst :ul- an- op om de va- aar aan ;be- icht lien zoor een roet >ge- ler- Irie lar- gen der ■am iga- en- >ek, de t te ;tu- den eb de het De de eeft ni- ren tse feit 1O- da- tis- aen ter ■ns- had oep op 700 tors •aal we ens et- aar tot er- es- de, or- ide Op 9 september zal de voorzitter van de commissie voor Europese aan- Ook in het NAVO-hoofdkwartier in Brussel kan men vragen krijgen. Di plomatieke erkenning van en hulp aan het kolonelsbewind is zeven jaar lang verdedigd met het wijzen op het strategische belang van Griekenland binnen de NAVO. „Wat zou er ge beurd zijn als de Sovjet-Unie had aangevallen”, zo vraagt men zich in Griekse ballingenkringen in Washing ton nu af. PARIJS. (AP) Drie Franse vliegtui gen hebben gisteren noodlandingen moe ten maken omdat onbekenden telefo nisch hadden laten weten dat zich bom men zouden bevinden aan boord van de toestellen die naar Nice vlogen. Bij het ministerie van defensie in Washinton kan men zich buigen over de vraag hoe het mogelijk was dat praktisch onder de ogen van de MOSKOU. (AP en DPA) Westerse deskundigen op het gebied van ruimte vaart waren er gisteren van overtuigd dat de taak van de kosmonauten van de Sojoez-15 abrupt is afgebroken nadat een poging om het ruimteschip aan het ruimtestation Saljoet-3 te koppelen was mislukt. Na het drama van Schwechat vorig jaar september, waarbij drie Russische joden plus een Oostenrijker door Pales tijnse terroristen werden gegijzeld, heeft bondskanselier Krelsky het transitkamp in slot Schönau laten sluiten. Het was een van de concessies die hij aan de terroristen moest doen om het leven van de gijzelaars te redden. De vluchtelingen werden voortaan ondergebracht in een sazerne in Wöllersdorf. Itot dorpje ligt evenwel tientallen ki- Volgens genoemde kringen heeft de regering-Karamanlis een onderzoek gelast. Over de omvang van de wa penhandel is nog geen zekerheid, maar hij is blijkbaar van beslissende aard geweest waardoor Griekenland Tijdens zijn verhoor verklaarde Nol- lau dat de verantwoordelijke ambtena ren van zijn dienst de politieke beteke nis van een aanstelling van Guillaume in de kanselarij niet hadden doorzien. De chef van de binnenlandse veiligheids dienst werd door zijn personeel via dos siers op de hoogte gebracht van de ontwikkeling. Zijn voorganger, Hubert Schrübbers, onder wiens leiding in 1969 het onderzoek naar de betrouwbaarheid van Guillaume plaatsvond, verklaarde op de hoogte gebracht van deze gege vens. Volgens de chef van de binnen landse veiligheidsdienst Millau, moet de uitgeverij „Volk und Wissen” als een „legale residentuur” worden beschouwd. Dat betekent dat de uitgeverij spionage- activiteiten gecamoufleerd zou hebben. WENEN. De joodse emigranten uit de Sovjet-Unie krijgen een nieuw door gangskamp in Wenen. Dit om het risico van een aanslag tot een minimum te beperken. Ze zullen voortaan in een gebouw van het Rode Kruis aan de rand van Wenen vlak bij het vliegveld Schwechat worden ondergebracht. De transportwegen de grootste risicofac tor worden daardoor aanzienlijk kor ter. DEN HAAG. „Nederland bevindt zich in de beste positie van alle Westeu- ropese landen om een constructieve bij drage te leveren opdat de onderhande- lingen tussen Griekenland en Turkije over Cyprus snel zullen worden hervat.” Dit zei gisteren de Turkse senator Kam ra Inan, die woensdag het standpunt van de Turkse regering inzake Cyprus uiteen heeft gezet aan minister Van der Stoel, die vandaag naar Athene gaat. Amerikaanse officieren grote hoe veelheden Amerikaans militair mate rieel werden doorgezonden ramanlis, bestaat er geen twijfel over dat leden van de militaire regering bij de wapenhandel betrokken waren. Volgens Griekse bronnen is het dui delijk dat bij een dergelijke zaak personen op hoog niveau betrokken moeten zijn geweest. WASHINGTON (DPA, ANP). Griekenland heeft tijdens de zeven jaren van het kolonelsbewind voor 500 a 600 miljoen dollar van Amerika aan wapens ontvangen. Toen echter Turkije Cyprus binnenviel en de Griekse officieren de onder de wape nen geroepen reservisten wilden be wapenen, waren de arsenalen leeg. Een groot deel van de Amerikaanse karabijnen, machinegeweren, raketten en munitie, zo hebben Griekse ballin gen in Washington onthuld, waren naar andere landen verkocht, voorna melijk in zwart Afrika en vermoede- „Benoeming Guillaume had kunnen lometers ten zuiden van Wenen. Om de emigranten van het station waar ze iedere dag met de Chopin-expres uit Moskou arriveren, naar het kamp te brengen en enkele uren later weer naar het vliegveld Schwechat, moesten ze bij elkaar enkele uren in een bus zitten. Dat bracht grote veiligheidsrisico’s met zich mee. De kosten van de politiebewa king onderweg door Oostenrijk te betalen waren bovendien ontzagwek kend hoog. Men is nu bezig een gebouw van het Rode Kruis, praktisch langs de weg van Wenen naar het vliegveld gelegen, als transitkamp in te richten. Volgende maand zal het kunnen gaan draaien. De transportweg van de Russische joden wordt dan met 120 kilometer per groep verminderd. Een hele opluchting zowel voor de Jewish Agency, die voor de emigratie verantwoordelijk is, als voor het Rode Kruis, dat sinds vorig jaar de opvang van de joden organiseert, en de Oostenrijkse regering die hen gastvrij heid verleent. het punt stond een spion in Brandts kanselarij te ontmaskeren. Een woordvoerder van de sociaal-de mocratische partij heeft dit artikel van Quick „smeerpijperij” genoemd. In Bonn wordt weinig waarde gehecht aan het artikel, omdat het blad geen bewijzen aandraagt voor de beweringen. Quick staat bekend om zijn oppositie tegen de huidige regeringscoalitie. Turkse regering een reis langs Europese hoofdsteden maakt om de Turkse ziens wijze inzake Cyprus uiteen te zetten, herinnerde eraan dat mr. Van der Stoel, als parlementariër en als bewindsman, steeds geijverd heeft voor terugkeer van de democratie in Griekenland. Hij zei ook dankbaar te zijn dat het PvdA- Kamerlid Dankert de martelingen van politieke gevangenen in Turkije in 1971 in West-Europa aan de orde had gesteld. Minister Van der Stoel en een aantal Nederlandse Kamerleden met wie hij had gesproken, hadden zich bezorgd ge toond over de gevolgen die de crisis op Een jonge popfan en zijn meisje klampen zich aan elkaar vast terwijl zij verwijderd worden van het terrein van Windsor Great Park in het Engelse plaatsje Windsor. Het popfestival dat aldaar gehouden werd, ontpopte zich als een flop voor duizenden fans toen 600 politiemannen en -vrouwen gisteren de voorstelling sloten. Oorspronke lijk had men tot volgende week door willen gaart, mede omdat regen de pret eerder bedorven had. Cyprus kunnen hebben voor de demo cratische ontwikkeling in Griekenland. Turkije is ook voor volledig herstel van de democratie in Griekenland, aldus Inan, maar anderzijds mag de prijs die wij zullen moeten betalen om een oplossing inzake Cyprus te vinden niet te hoog zijn, opdat het democratische systeem in Turkije niet ook in gevaar wordt ge bracht. Sommige deskundigen vermoeden dat de Sojoez schade heeft opgelopen bij de pogingen om de koppeling tot stand te brengen. Na een vlucht van 50 uur en 12 minuten zagen de kosmonauten Sara- fanov en Demin zich genoodzaakt een nachtelijke landing te maken. Het gezamenlijke Amerikaans-Russi- sche ruimtevaartproject van volgend jaar juli, waarbij een koppeling tussen een Apollo en een Sojoez tot stand zal worden gebracht, is door het mislukken van de vlucht met de Sojoez-15 niet in gevaar gebracht. Dit hebben functiona rissen van het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart (NASA) gisteren in Was hington verklaard. Men wees er van NASA-zijde op dat de Sojoez-15 niet was uitgerust met het koppelingsmechanisme dat de Amerika nen en Russen volgend jaar zullen ge bruiken. DEN HAAG. (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren besloten de behan deling van de nota over het vraagstuk van de buitenlandse arbeiders uit te stellen. Oorspronkelijk was vastgesteld dat deze nota op 18 september besproken zou worden. Een nieuwe datum is nog niet vastgesteld. Drie toestellen maakten op weg naar Nice een tussenlanding op de luchtMven van Lyon, waar na een onderzoek geen explosieven werden aangetroff»*- Ook andere vliegtuigen in Lyon °P de Charles de Gaulle luchthaven Parijs werden aan een grondig onc-rzoek on derworpen, hetgeen tot grote vertragin gen leidde. worden verhinderd” De Combat zag het levenslicht in Lyon in december 1941, na de fusie van twee illegale bladen, de Liberté en de Vérité. George Bidault, de latere minis ter van Buitenlandse Zaken, werd de eerste hoofdredacteur. Bij de bevrijdin^ in 1944 begon een grote periode v jor de Combat. Het ille gale geschrift kwam uit als dagblad met als devies: „Uit het verzet naar de revolutie”. Onder het hoofdredacteur schap van Albert Camus steeg de oplaag tot 180.000 in 1P45. Tot de bekende medewerkers behoorden onder anderen Jean Paul Sartre en André Malraux Financiële moeilijkheden en onderlinge meningsverschillen duwden de oplaag achteruit to 120.000 in 1947. Die daling heeft zich regelmatig voortgezet tot nog geen 2500 exemplaren in de afgelopen weken. De financiële gaten werden gestopt door de eigenaar, Henri Smadja, die 95 percent van de aandelen in zijn bezit had en van geen wijken wilde weten. UPPSALA. (AP) Een krachtige kernbom is gisteren ondergronds tot ontploffing gebracht op het proefterrein in het gebied van Nova Zembla, aldus heeft professor Marcus Baath van het seismologisch instituut in Uppsala be kendgemaakt. Twee geheel verschillende vrouwen en twee geheel verschillende stijlen van paardrijden. Links, prinses Anne van Engeland die gisteren in een soort cow- boykostuum deelnam aan een concours hippique te Bramham in het graafschap Yorkshire. Rechts, stripteasedanseres Fiona Richmond die gisteren gearresteerd werd omdat ze op het Londense Picca dilly Circus reed, slechts gekleed in een pistoolriem, laarzen en een cowboyhoed. Fiona wilde met haar luchtige ritje re clame maken voor de revue „Let’s get Laid” (te vertalen als „Kom naar bed”), die maandag in het Old Windwilltheater op Piccadilly Circus in première gaat. Fiona begon haar ritje even buiten het theater. Omdat de automobilisten voor het gebeuren stopten en zodoende een enorme verkeerschaos veroorzaakten, verschenen alras politie-agenten ten to nele en werd de naakte paardrijdster in een deken gewikkeld en afgevoerd. Fio na heeft de geldboete van f 130 reeds betaald. BONN De aanstelling van Günther Guillaume tot persoonlijk assistent van kanselier Brandt had kunnen worden verhinderd. Dit verklaarde gisteren de chef van de Westduitse binnenlandse veilig heidsdienst, Günther Nollau, voor de parlementaire enquêtecommissie, die de spionage-affaire onderzoekt. De ontploffing vond precies om 11.00 uur plaats en gaf de uitslag 6.6 op de open Richter schaal, aldus Baath. Het was waarschijnlijk de eerste multi-me- gaton kernlading die tot ontploffing is gebracht sinds tijdens het bezoek van president Nixon aan Moskou in juli een protocol werd ondertekend waarbij werd overeengekomen door de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten geen kernbommen zwaarder dan 150 kiloton meer te doen ontploffen. De Amerikaanse commissies voor buitenlandse zaken van Senaat en Huis van Afgevaardigden zijn door de in Washington in ballingschap leven de Griek Elias Demetracopulos van het schandaal op de hoogte gebracht nadat deze begin augustus in Genève met leden van de nieuwe regering in Athéne had gesproken. Dat Guillaume desondanks een top functie in Brandts kanselarij kon krij gen, is voornamelijk te wijten aan com- municatiestoringen in het apparaat van de Westduitse binnenlandse veiligheids dienst. Zo nam de afdeling die een onderzoek naar het verleden van Guil laume moest instellen alleen contact op met de afdeling communisme en niet met de afdeling contra-spionage. De binnenlandse veiligheidsdienst was reeds in 1954 op de hoogte van het feit dat Guillaume in dat jaar in opdracht van de Oostberlijnse uitgeverij „Volk und Wissen” drukkerijen in de Bondsre publiek had bezocht. Vermoed werd dat hij daar wilde infiltreren. De afdeling contra-spionage bewaarde bovendien in haar archiefkasten een dossier over de DDR-spion Nenninger, die bij Euratom werd ontmaskerd en ook werkzaam was geweest bij de uitgeverij „Volk und Wissen”. Een combinatie van beide feiten had argwaan moeten wekken, maar de afde ling die Guillaume’s antecedenten na moest gaan, werd door nalatigheden niet Met het in stand houden van de krant heeft hij een groot deel van zijn vermo gen verspeeld. Bij zijn dood dit jaar werd het bedrijf voortgezet door zijn neef Jean Marc Smadja. die de zaak niet heeft kunnen redden en faillissement heeft moeten aanvragen. Opiniebladen verdwijnen in Frankrijk gaandeweg. De socialistische partij heeft al in geen jaren meer een eigen dagblad sedert de verdwijning van de Populaire, die in de laatste jaren van zijn bestaan met slecl.ts één pagina verscheen. De partij van Mitterrand moet het doen met een weekblad. Ook de communisti sche Humanité gaat niet al te best en wordt hoofdzakelijk drijvende gehouden door de zondagsuitgave Humanité en Dimanche, druk gelezen en verspreid. PARIJS. Andermaal is in Frank rijk een stuK van de vrije en zelfstandi ge pers afgehakt. Vanmorgen is het laatste nummer verschenen van de „Combat”. Onder een heroïek hoofdstuk uit het illegaal verzet tegen de Duitse bezetter, staat een streep. Naar gisteren in Bonn verluidde zou Wienand dit aan het SPD-fractiebestuur aangeboden hebben. Hij ondergaat mo menteel een medische behandeling in zijn woonplaats aan het Gardameer. Wienand wordt ervan beschuldigd aanzienlijke bedragen te hebben geïncas seerd van de vroegere chartermaat schappij „Paninternational”, waarvoor hij als adviseur was opgetreden. Wie nand heeft dit steeds ontkend. De justi tie onderzoekt de belastingaangiften van hem omdat er verdenkingen zijn van belastingontduiking. Enige tijd geleden kwam Wienand in de publiciteit, toen de CDU-afgevaardig- de Julius Steiner zei 50.000 mark van Wienand te hebben ontvangen. Hij moest daarvoor bij een motie van wan trouwen in april 1972 tegen zijn eigen CDU-fractie en voor kanselier Willy Brandt stemmen. Wienand heeft deze beschuldiging als onwaar van de hand gewezen. Duidelijk werd dat de top van de veiligheidsdienst eerst werd ingelicht toen Guillaume werkelijk werd verdacht van spionage. Die verdenking ontstond toen Guillaumes naam in de aantekenin gen van vakbondsfunctionaris Wilhelm Gronau werd aangetroffen. Gronau werd in september 1972 als DDR-spion ont maskerd. De Turkse publieke opinie is zeer gevoelig inzake de behandeling van Tur kije door de westelijke bondgenoten. Men heeft het idee dat Griekenland het „beminde kind” van het Westen is en Turkije het „trouwe kind is dat vaak in de steek wordt gelaten.” Turkije is voor snelle hervatting van het overleg over Cyprus in Genève (dus met Engeland en Griekenland) omdat er snel een oplossing gevonden moet wor den voor de problemen van de 200.000 vluchtelingen op Cyprus en de duizen den Turkse Cyprioten die zich in encla vés op Grieks-Cyprisch gebied bevinden. Als er geen snel akkoord komt, wordt een feitelijke verdeling van het eiland tot stand gebracht, terwijl Turkije juist geen einde wil maken aan de onafhan kelijke staat Cyprus, aldus senator Inan, die ook op het gevaar van verdere internationale politieke complicaties wees. V”

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3