Brokamp naarAjax Huisbrandolie op de bon in Frankrijk Kuikentjes in plaats van eieren Wadden onveilig door afzwaaiende kogels De Tijd Toekomst Geels BESTE HEES Opruiming in Suezkanaal GSpaardepositos QZ tot 11/0 f Danscentrum „Schröder” Oo 5 mei vrij V erscheidenheid l/JU* J Het woord is aan ZEKER HONDERD DODEN GRONINGER GEDEPUTEERDE gemakkelijk, e'én adres voor al uw geldzaken AGENDA pagina 6 v.d. Vooren bakt't Zweedse staat grootste aandeelhouder Volvo Nieuwe leider bij MPLA Gedetineerden ontsnapt Vrij zonnig Verbod „Exorcist” gevraagd - 5 I BERENDSEN B.V. BOERENKR^P 7 7 Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 155 44 IJmuiden E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 Fa. HARTOG Het toonaangevende danscentrum |r g mu ide r Courant Einander: J. waarin opgenomen de kennemer courant en het dagblad voor ijmuiden Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. ANS in te lage Joegoslavië baan 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6 4 Kerkdiensten Kastje kijken 4 AAN HET STRAND Radio en televisie Strips 9 Kunst 11 Economie 12, 13 Sport ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1V74 64e jaargang nummer 253 Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij Frankrijk, dat ernstig lijdt onder de sterke stijging van de invoerrekening voor olie, staat dit jaar een betalingsba lanstekort van ten minste 11,3 miljard gulden te wachten. Het Suezkanaal komt langzaam weer tot leven. In internationaal verband wordt hard gewerkt aan het verwijderen van mijnen en wrakken. Op de voorgrond is de Britse mijnenveger Wilton bezig. Op de meeste plaatsen droog en vrij zonnig weer. Meest matige wind uit zuid tot zuidoost. Maximumtem peraturen van 21 tot 27 gra den. rika maan STOCKHOLM (Reuter) De Zweedse staat zal door het kopen van een nieuwe emissie de grootste aandeelhouder wor den van de automobielfabriek Volvo, zo is vrijdagavond bekendgemaakt. Het bedrag van 100 miljoen kronen komt uit bet staatspensioenfonds. Volvo bouwt hiermee een nieuwe fa briek in Zweden en een vrachtwagen- fabriek in België. Een onweersstoring, vanmorgen bij België en Zeeland, trekt voor namelijk naar het noordwesten. Morgen een kleine onweerskans; tijdelijk enige bewolking. Later weer zonnig. Wind zuid tot zuid west. Temperatuur 22 tol 23 gra den, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Hogedruk ver sterkt boven Zweden, waardoor begin september waarschijnlijk nazomers strandweer geeft. In de kleerkast van een echte humorist hangen geen grapjassen en lolbroeken. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, Ijmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 B.Ï. l De Tijd' is voorbij als dagblad. Vandaag is het laatste nummer ver schenen. Een katholiek „instituut” is daarmee verdwenen. Wat heeft ten grondslag gelegen aan het vertrek van dit blad? Wim Helversteijn, lange jaren chef-redacteur van de Nieuwe Haarlemsche Courant, in dertijd bloeiend dochterblad van De Tyd, en de laatste jaren deel uitma kend van de Tijd-redactie, luidt het laatste katholieke dagblad in Neder land uit in onze krant. Hij geeft enkele oorzaken aan van het ver dwijnen, maar laat een definitief oordeel over aan de historicus van later. PARIJS (Reuter). Komende winter zal in Frankrijk huisbrandolie worden gerantsoeneerd. Minister van Industrie Michel d’Ornano heeft dit gisteravond bekendgemaakt. Er is nog geen definitie ve begindatum vastgesteld. Volgende maand zal de distributieregeling officieel worden be'... x^gemaakt, zei de minister. Treinramp in i Nog gefeliciteerd met je verjaardag ik kom vanavond niet op je feest al die meisjes en al dat dansen ik heb geen zin om voor joker te staan maar Ik ga wel op dansles Een andere tegenslag is dat de snel heid niet met de geplande overeenkomt. Wanneer deze gegevens juist zijn, heeft dit tot gevolg dat de vele meetprogram ma’s herschreven moeten worden, wat veel tijd kost, en dat de volgstations problemen zullen krijgen bij het regel matig terugkerend contact met de ANS. (zie verder pagina 2) VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Bepnesweg, H’lem, tel. 32 13 14 en 32 18 05 Wij zjjn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft zich bereid verklaard te bevorderen dat op die dag aan de werk nemers in het particuliere bedrijfsleven eveneens vrij-af zal worden geeeven, voorzover althans de werkomstandighe den zich daartegen niet verzetten. Vandaag verdwijnt het dagblad De Tijd van het toneel der Nederlandse dagbladjournalistiek. In ons bijvoegsel „Erbij” wijdt een van de Tijd-redacteu- ren, Wim Helversteijn, een necrologische beschouwing aan zijn krant, die vooral reente verleden sterke banden en de IJmond had en blad een afscheids-hom- in het met Haarlem daarom in ons mage verdient- Het is een zware dag voor Helver steijn, die enkele jaren geleden al bij de groeve van de „Nieuwe Haarlemse Cou rant” (dochter van De Tijd) stond en nu de moeder zelf de laatste eer moet bewijzen. Wij willen niets aan- of af doen aan zijn bewogen beschouwing, maar slechts een summiere kanttekening maken bij de situatie. De situatie vooral bezien uit het oogpunt van de lezers in het algemeen, die bij de verdwijning van kranten in de laatste jaren zeer meewa rig beklaagd plegen te worden vanwege de inkrimping van de verscheidenheid op de dagbladenmarkt. Zijn die lezers werkelijk zo te beklagen? Voor confessi oneel gerichte of uit een bepaalde poli tieke hoek verschijnende dagbladen geldt zeer sterk, dat een ideologische verbondenheid bij de lezers optreedt, waardoor zij door dik en dun trouw blijven aan hun abonnement. Maar wat hebben zulke getrouwen aan „verschei denheid”? Zij lezen één krant, van ge slacht op geslacht, en kiezen al evenmin, ook al is die keuze ruim. Verdwijnt „hun” krant, dan komt dat toch voorna melijk omdat de rangen der getrouwen te dun worden. Op dat moment worden zij gedwongen ook maar eens een ande re krant te gaan lezen. Zou dat hun horizon misschien wat kunnen verrui men? Vooral wanneer de andere krant nu eens helemaal niet „gericht” is of zich voornamelijk in een sectarische denkwereld beweegt, maar open staat voor alles en allen en geredigeerd wordt volgens de principes van de veelgeroem de „verscheidenheid”. Informatie kan uiterst gevarieerd zijn, ook al verschijnt zij in de kolommen van één krant. Als men van verschraling wil spreken, moet men bedenken dat eenzijdig gerichte bladen in het verleden de informatie inderdaad hebben verschraald omdat zij steunden op een bindingselement dat niets met „vrije keuze” te maken had. maar, integendeel, die keuze drastisch afremden. Het is een merkwaardige ont wikkeling dat juist de honger naar bre der informatie een der factoren werd waardoor sommige bladen uit de gratie raakten. De verschraling kan worden tenietge daan door een verbreding van de activi teit en openheid der overblijvende bla den, zodat het getal der kranten niet meer bepalend is voor de journalistieke -diversiteit”. (Van een onzer verslaggevers) HILLEGOM. Het personeel van een eierverwerkend bedrijf in Noord- wijkerhout stond deze week vreemd te kijken toen op het station van Hillegom een lading Hongaarse eieren arriveerde. Van alle kanten hoorde men gepiep uit de wagon, met zo’n 120.000 eieren aan boord. Een paar honderd eieren waren door de hitte tijdens het transport uitgebroed, zo dat er kuikentjes in plaats van eieren arriveerden. Het voortijdige uitbroeden was een gevolg van een samenloop van om standigheden. De Hongaarse leveran cier had in eigen land al een week vertraging gehad, voor de eieren op transport gesteld werden. Bovendien was men vergeten koelstof toe te voegen. Tijdens de reis van zes dagen werden zo kennelijk optimale broed- kansen geschapen. De firma accepteerde de kuikens niet. Per slot van rekening had men eieren besteld, geen levende have. Van de drie- tot vijfhonderd beestjes was een deel al dood, bekneld tussen de eieren. De rest kwam te voor schijn toen de wagen werd geopend. Een aantal van de diertjes werd ter verzorging meegenomen door Hille- gommers. Volgens de laatste berichten is de opvang weinig succesvol geweest, door de slechte conditie van de kuikens, die onder moeilijke omstandigheden uit het ei kwamen. Ook onder broed- lampen hielden de meeste beestjes het niet uit. Aanvankelijk was het plan de kui kens naar het Vogelrampenfonds in Haarlem te brengen, maar men zag daarvan af omdat men vreesde dat de onfortuinlijke diertjes dit niet zouden overleven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Als er in het Lau wersmeer met schietende tanks wordt geoefend, bestaat de kans, dat Schier monnikoog wordt geraakt. Hoewel er kogelvangers op de dijk, die het oefen terrein afsluit, worden geplaatst, is het hele Waddengebied tot Schiermonnikoog onveilig, omdat die kogelvangers geen afewaaiers tegenhouden. Met die mede deling verraste de Groninger gedepu teerde L. Boer gistermiddag de Kamer commissie voor Defensie tijdens een hoorzitting over de Defensienota in Den Haag- „Dit is geen indianenverhaal,” ver klaarde hij op een verbaasde vraag van het PvdA-kamerlid Patijn, „dit berust op informatie, die ik op het ministerie kreeg.” ngïiy Ben jij nok nog zo’n „kneusje” op de dansvloer: ga dan toch op dansles neem die beslissing nu we garanderen je, dat je er geen spijt van zult hebben. Raamsingel 16, Haarlem, Telefoon 315015. s LOESAKA (AFP en Reuter) Het eerste congres dat de volksbeweging voor de bevrijding van Angola (MPLA) sedert haar oprichting 13 jaar geleden heeft gehouden, heeft als nieuwe voorzitter Daniël Chipenda gekozen. Hij volgt Augustinho Neto op, wiens beleid door Chipenda fors werd gekritiseerd. AMSTERDAM (ANP) Uit het Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg zijn vrijdagmiddag tijdens het luchten twee gedetineerden ontsnapt. Volgens de politie zaagden zij de tralies van een niet meer in gebruik zijnde luchtkooi door. ■BHBBBBBBBBBBWBBBBBSBBBBBMBB Niet alleen om die reden hadden GS van Groningen, GS van Friesland, de gemeentebesturen van Kollumerland en Ulrum, de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee en het Actieco mité Lauwersmeer nogal wat bedenkin gen tegen de aanleg van militaire oefen terreinen in het Lauwersmeer. Burge meester mr. D. J. Krajenbrink van Ul rum vertelde de Kamercommissie, dat de huidige plannen inhouden, dat op een afstand van één tot twee kilometer van zomerhuisjes met „Punt 50”-mitrailleurs zal worden geschoten („ik moet zo’n ding eerst nog eens horen voordat ik een Hinderwetvergunning afgeef,” zei hij) en met lichte kanonnen. Een baan om handgranaten te gooien licht op eenzelf de afstand van het recreatiegebied. „Toen het Lauwersmeergebied voor het eerst een gedeeltelijk militaire be stemming kreeg hadden we nog geen zicht op de recreatieve mogelijkheden. Nu wel. Komt u maar eens kijken, ik zal u graag rondleiden,” zei hij desge vraagd tot de Kamerleden. Hij wilde alléén van een oefenterrein weten als er ook een garnizoen en werkplaatsen bij Zoutkamp komen. DEN HAAG (ANP). Het kabinet heeft besloten om het rijkspersoneel volgend jaar dertig jaar na de bevrij ding in 1945 op 5 mei een vrije dag te geven. Bij deze beslissing is er vin uitgegaan, dat de provinciale en gemeen- tebesbiren en de schoolbesturen eenzelf de gedragslijn gaan volgen. (Van onze sportredactie) ENSCHEDE Niet René Notten maar Willy Brokamp speelt het komende sei zoen voor Ajax. Gisteravond kwamen MVV, Ajax en Brokamp tot een akkoord. Maandag wordt de Limburger medisch gekeurd. Niettemin had manager Hans Kraay een duidelijke voorkeur voor de middenvelder van FC Twente, nadat de Enschedese club donderdagavond laat had laten weten alsnog bereid te zijn Notten te laten vertrekken. Lang zag het er vrijdag nog naar uit, dat Notten na de door hem verloren ar bitragezaak alsnog voor Ajax zou kun nen uitkomen, maar het exorbitant hoog transferbedrag van twee miljoen gulden stond zijn vertrek naar De Meer uiteinde lijk in de weg. De Amsterdamse club weigerde pertinent aan de hoge finan ciële eisen van FC Twente te voldoen en bleek niet bereid meer op tafel te leggen dan 1.2 miljoen gulden. Niet ten onrechte voelt René Notten, die vrijdagavond weigerde de pers te woord te staan en zijn vrouw het woord liet doen, zich in hoge mate gedupeerd. Temeer, omdat FC Twente’s voorzitter mr. Jan Masman hem vrijdagavond nog eens zeer nadrukkelijk te verstaan heeft gegeven niet te willen praten over een herziening van zijn driejarig contract, dat op het einde van het morgen begin nende seizoen afloopt. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: HEERLEN (ANP) De Gebedsactie Limburg heeft het gemeentebestuur van Heerlen verzocht de vertoning van de film „The Exorcist” in Heerlen te ver bieden. De film zou volgens de Gebeds actie Limburg een grote bevolkingsgroep ernstig beledigen. BELGRADO (Tanjoeg) Ten minste honderd mensen zijn om het leven gekomen toen vrijdagavond de sneltrein AtheneDortmund vlakbij het station van Zagreb ont spoorde. Het aantal gewonden wordt op 150 geschat. De trein ver voerde voornamelijk gastarbeiders uit Joego-Slavië en Griekenland, die van vakantie naar West-Duits- land terugkeerden. Toen de trein uit de rails liep sleepte hij de elektriciteitskabels mee, die op de wagens terechtkwamen Voornamelijk hierdoor vielen de slachtoffers. De loco motief reed na de ontsporing het station binnen, waar alle sporen werden geblok keerd. Alle acht of tien wagons kantel den. De oorzaak van de ontsporing is nog onbekend. De trein was om 17.10 uur uit Bel grado vertrokken als extra trein om de Hellasexpres te ontlasten. Het is de ernstigste treinramp in Joego-Slavië in dertig jaar. Ruud' Geels verwacht van het „nieuwe” Ajax, dat het hard zal moeten knokken. Ook de vedetten in het team. Mare Serné vernam van de gnalgetter, dat hij veel van Hans Kraay verwacht. Hij pakt de zaken goed aan. DARMSTADT (ANP). Uit de eerste gegevens blijkt dat de gisteren in Ame- gelanceerde Nederlandse kunst- ANS in een te lage baan om de aarde is gekomen. De astroloog Gieles voorziet moei lijke tijden voor VVD-fractievoor- zitter Hans Wiegel. Trouwens ook het kabinet Den Uyl krijgt het niet gemakkelijk in de komende dagen (Vredëlings uitspraken waren voor het maken van de horoscoop, die hij speciaal voor onze krant trok, nog uitkomen. Ron Brown heeft hem niet bekend). Gieles zegt dat negen- over zijn werkwijze aan de tand tig percent van zijn voorspellingen gevoeld.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1