DE VEDETTEN MOETEN NU de sterke man bij Ajax OOK VECHTEN De code van de penalty^maffia Ruud Geels ziet in Kraay W J door Marc Serné Optimistisch Twee groepen Gas terug L h. r gj AUGUSTUS 3 1 19 74 7 Dik Trom r Do. n. r r lie Oost^hormonia ATERDAG Gauwdief (KM'""' - .JiA ■Jpi gf ïi F w 1 W - - >r- ito r ig, an ti- ng ppe T BR, STOPPER. Jaap de Blaauw heeft kennelijk ook aanleg in deze branche („De getructe De Blaauw versierde ook nu weer een strafschop door zich mooi te laten vallen”, schrijft de Leeuwar der Courant immers), alleen heeft hij Bre Ü- en Geels: „Een kampioenschap maakt voor mij financieel niet eens zo gek veel uit, hoewel het natuurlijk mooi meegenomen is. Voor de club zelf is het natuurlijk vreselijk belangrijk. Aan de andere kant moet je op dit punt gewoon een profes sionele instelling hebben. Als je veel wedstrijden wint verdien je ook veel. Zo simpel ligt dat.” en de man die door een „linkie”, dus op oneerlijke wijze, de tegenpartij een punt ontfutselt waardoor zij in plaats van met een winstpremie ge noegen moeten nemen met een lagere premie voor een gelijk spel. U zult mij ook niet horen zeggen dat dit niet zo is, want ik weet het gewoon niet. Ik weet wèl, dat Oost- Duitsland voor sportprestaties alles opzij zet, de sportmensen een maxi male begeleiding geeft, er voor zorgt dat zij hun sport goed kunnen combi neren met studie enz. Als je leest hoe gehandicapt Enith Brigitha is in ver gelijking met haar Oostduitse concur rentes wat trainingsfaciliteïten en be geleiding betreft, is het nog een won der dat zij überhaupt in staat is enig Oostduits meisje te overtroeven. Bovendien kent de zwemgeschiedenis veel van zulke periodes waarin een bepaald land de boventoon voerde: de Amerikanen zijn nog altijd in de den. Naar de tijd toen het het sterkste clubelftal ter wereld was en twee, drie briljante acties zo verlammend op de tegenstander werkten, dat zij beslissend voor een wedstrijd waren. Ook Geels realiseert zich als nieuwkomer nu al dat er bij Ajax nog teveel naar de glorieja- ren wordt gekeken. Naar de situatie die nooit meer in die vorm terug zal keren. Geels: „Ajax is een nieuwe weg ingesla gen. Noodgedwongen misschien, maar dat is nu eenmaal zo. De periode Cruyff is definitief voorbij. Voor veel mensen is dat maar moeilijk te accepteren. Die houden zich daar nog aan vast. Dat kun je gewoon aan veel dingen merken.” bijsmaak als die van die Engelse moordenaar die, eenmaal vrijgespro ken van een moord, diezelfde moord in de krant opbiechtte in de zeker heid dat hij niet voor een tweede maal voor hetzelfde vergrijp zou kunnen worden aangeklaagd. Een probleem is dat Ajax in feite met twee spelersgroepen zit. Het grootste ge deelte van de spelers heeft alle grote successen en het daaraan verbonden ge mak (de naam van Ajax was vaak al zo afschrikwekkend dat er voor een over winning nog nauwelijks gewerkt hoefde te worden) meegemaakt, dat het nu wel eens moeilijk kan worden als diezelfde „vedetten” weer voor de puntjes moeten knokken. En dat zal dit seizoen toch sterker dan ooit moeten gebeuren wil Ajax ook maar bij benadering een kans streng gezondigd tegen de code van de penalty-maffia, die wil dat je nooit je geheimen prijsgeeft. Elke scheids rechter weet vanaf heden dat Jaap de Blaauw niet valt omdat hij gepakt wordt, maar valt omdat hij de scheidsrechter wil pakken. Het zal lang duren voordat hij weer een penalty weet te versieren, hij mag voortaan alleen nog maar hopen op een strafschop als een tegenstander hem met een zeis beide benen bij de knieschijf wegmaait op het moment dat hij de bal in het lege doel wilde schuiven. Dan nog heeft hij de kans dat er niet meer dan een indirecte vrije schop inzit, als de scheidsrechter toevallig Gans heet- Ik zal dan geen medelijden met De Blaauw hebben, want het mag aan de ene kant wel slim en goochem, han dig en bekeken zijn om zo een straf schop te versieren, aan de andere kant is hij daardoor ook een gauw dief van de Tilburgse portemonnee geweest. Want er is natuurlijk geen wezenlijk verschil tussen de man die in de rust de kleedkamer van Willem II binnensluipt en uit ieders porte feuille een briefje van honderd jat. Dat is dan een gelukkige bijkomstig heid voor Ajax dat vorig seizoen al een middenvelder (Neeskens) topscorer zag worden en momenteel nog zo op zoek naar de grote vorm is dat het veel te veel moet forceren, de spelers oók teveel met de bal lopen, voordat er een doelrij- pe kans ontstaat. Althans zo was het in de eerste presentatie voor eigen publiek, in de wedstrijd tegen Hertha BSC. Een krachtmeting die tevens aangaf dat Ajax ook veel te snel het sterke hoofd van Geels zoekt als het het domweg niet meer weet, of wanneer de spelers über haupt geen zin hebben om door het lopen zonder bal ruimte te trekken, waardoor gaten kunnen ontstaan voor opkomende mensen. Geels kopt wat bal len in en door. Juist zijn koptechniek bezorgde hem een plaats in de Oranje- selectie van tweeëntwintig, omdat Mi chels al snel geconstateerd had dat „Geels één van de weinige fatsoenlijke voetballers was, die ook in de lucht een beetje sterk waren”. Toch kijkt het nieuwe Ajax nog teveel naar het verle- Een Zweedse sportarts heeft de veronderstelling geopperd (dat klinkt wat gematigder dan de beschuldiging geuit) dat de Oostduitse zwemmeisjes met hormonen zodanig zijn opgepept, dat zij de onzichtbare grens tussen meisje en jongen gepasseerd zijn, waardoor hun prestaties „jongensach tig’’ zijn geworden, dus onnavolgbaar voor de meidemeisjes uit het brave Westen. Een van de tekenen die op de hormonale behandeling wezen was de diepe stem van de meisjes en verder waren er natuurlijk hun „geweldige schouderpartijen” (ik citeer Ada Kok), als doorslaand bewijs. Wat die diepe stem betreft kan de Zweedse sportarts uit ervaring spreken: Zarah Leander was Zweedse van geboorte, haar stem was dieper dan de stem moordende conditietesten onder leiding van hoofdtrainer Bobby Haarms is er deze week wat gas terug genomen en meer gepraat dan getraind. Geels: „We hebben vooral gesproken over het feit hoe wij het moeten gaan spelen. Het loopt misschien nog niet maar we heb ben nog vier wedstrijden om warm te draaien. Die eerste vier wedstrijden te gen Excelsior, NAC, Wageningen en Tel star moeten hoe dan ook acht punten kunnen opleveren. Tot nu toe heb ik mij in oefenwedstrijden ook wel eens wat terug laten zakken. Maar in de competi tiewedstrijden blijf ik voor de pot han gen. In feite is mijn enige taak dan, om naast doelpunten te maken, ervoor te zorgen dat de laatste man van de tegen partij niet kan opkomen. Ajax moet het volgens mij ook wat anders gaan spelen dan het tot nu toe gewend was. Meer met twee spitsen ook. Tegen Reims heb ben we zo gevoetbald, waarbij Keizer zich wat meei’ af liet zakken naar het middenveld. Dat ging toen voortreffe lijk.” Optimistische geluiden van Ruud Geels die tevreden is met zijn overgang naar Ajax en zich als een voorbeeldig werknemer ontplooit door iedere wed strijd ongelooflijk hard te werken. van „deep throat”. Alleen dat argu ment van de kolossale lichaamsbouw begreep ik niet erg omdat ik die Oostduitse meisjes vergeleken met vele topzwemsters van vroeger (onder wie Ada Kok) juist nogal bekwaam ge proportioneerd in hun badkpak vond steken. Wil dat zeggen dat ik geen woord geloof van die beschuldiging? Nee, want ik weet het gewoon niet. Ik zie die Oostduitsers met hun prestatie drang, die zo volkomen in strijd is met de linkse inzichten in deze mate rie in onze contreien, er heus wel voor aan om hun „materiaal” zo te bewerken dat het resultaat optimaal is. Aan de andere kant is er dan ook alle reden om al die meisjes te wan trouwen die toch nog sneller zwem men dan die Oostduitse hormonen. De Amerikaanse Shirley Babashoff bijvoorbeeld, die dit weekend een re cord van Kornelia Ender verbeterde, en trouwens ook Enith Brigitha, en dat Nederlands-Westduïtse meisje, en al die anderen die een Oostduitse hormonia voor wisten te blijven moe ten dan wel helemaal vergeven zijn van de hormonen! In de negen jaar lat de nu 26-jarige Ruud Geels achtereenvolgens bij Telstar, Fgyenoord, Go Ahead, Club Brugge en Ajax betaald voetbal speelt is hij altijd bij de eerste vijf, zes op de topscorerslijst geëindigd. Hij heeft dit merkwaardige vermogen nu alweer geaccentueerd door in het omvang rijke oefenprogramma van Ajax, tegen zwakke en sterke tegenstanders, drieëntwintig doelpunten te maken. Ook daarom weet middenvelder Gerrit Mühren: „Die Geels gaat het dit seizoen helemaal maken. Die schopt er op zijn minst twintig in.” Toen Ajax in Barcelona voetbalde werden de Ajax-spelers benaderd door een journalist met voorgedrukte lijsten, waarop zij moesten invullen wie hun favoriete filmster is, wat zij het liefst eten enz. U kent dat sys teem wel, ik wou dat ik het uitge vonden had en er patent op had aangevraagd, dan was ik nu schatrijk geweest. Johnny Rep (zo hoorde ik van Jan Mulder) liet als zijn lieve- lingseten noteren: „Spinazie”, en als zijn favoriete schrijver: „Dik Trom”. Hoe schrijft u dat, vroeg de Spaanse journalist beleefd, waarna Johnny het behulpzaam voor hem spelde. Ja meneer, het zijn net kwajon gens, maar je kan wel met ze lachen! Toch zal Johan Neeskens het niet gemakkelijk krijgen in Barcelona, want omdat er maar twee buitenlan ders tegelijk m de competitie mogen spelen, moet hij concurreren met So- tïl. En die blijkt daar razend populair te zijn- „Als Sotil aan de bal komt, staat iedereen in het stadion op”, vertelde Jan Mulder me. „En het is ook een heel goede voetballer. Hij doet niet veel, maar wat hij doet is leuk om te zien.” Veel lezers zullen nu denken dat ik wat zwaar op de hand ben- Dat is ook zo. In oorlog, liefde en voetbal is immers alles geoorloofd, waarom zouden we die tuimeling van Jaap de Blaauw niet als een hogere vorm van een schijnbeweging beschouwen? Midvoor Schenkel, eerst van De Vo- lewijckers, daarna van DWS, was een erkend meester in het versieren van strafschoppen. Dat is natuurlijk ook een kunst op zichzelf, want hoe gauw geeft je als „penalty-acteur” niet net iets te veel, waardoor de scheidsrech ter zoveel argwaan krijgt, dat hij door laat spelen. Je ziet de versier ders in allerlei variaties tegen de grond gaan: plat voorover, met gebo gen knieën, zoals oudere dames in het zwembad duiken, of laag over de grond als een straaljager, nog meters lang doortollend, alsof ze van een steile helling afrollen. Zelden zal de scheidsrechter voor zo’n acrobatische prestatie een penalty geven. De ver dienste van Piet Schenkel was ten eerste dat hij doordouwend met de bal een situatie creëerde waarin hij 1 wel gevloerd moest worden, waarna hij het karwei bekwaam maar sober af rondde. Je moest als arbiter dan wel bijzonder achterdochtig zijn wil de je hem geen penalty geven. maken om het imponerende Feyenoord bij te houden. Geels: „Dit Ajax zal er inderdaad harder voor moeten werken. Iedere speler is dat verplicht tegenover de anderen. Iedereen moet ook goed zijn verantwoordelijkheden beseffen. Als er ééntje is die er met zijn pet naar gooit dan zal hij dat moeten wéten ook. Ajax begint nu in feite weer van voren af aan. Maar met een manager als Kraay zie ik die ontwikkeling wel zitten. Hij zet echt het mes er wel in als bepaalde spelers niet naar zijn zin voetballen of werken.” y Ook daarom komt Geels tot enkele positieve conclusies, als hij stelt: „Ik heb het vooral bij mijn overgang van Brugge naar Amsterdam ervaren. Brugge was toch ook een topclub, maar qua mentali teit en qua sfeer is het hier heel wat professioneler. Je kunt aan alles merken dat deze club jarenlang op het aller hoogste niveau gevoetbald heeft en daarbij ook duizelingwekkende successen heeft behaald. Dat merk je ook in het buitenland, waar de naam Ajax erg aanslaat. In Reims, maar vooral in Brugge hebben wij ook uitstekend ge voetbald. In Brugge hielden wij een kwartier lang de bal in eigen ploeg. Ook tegen Barcelona hebben wij uitstekend gespeeld. Wij hadden gezien het aantal kansen bij de rust moeten voorstaan in plaats van Barcelona. Maar al dit soort zaken stemmen mij toch wel optimis tisch. Als je alleen al ziet wat er hier tijdens de trainingen aan talent rond loopt dan zeg ik dat de zaak gewoon niet kapot kan. Ook al zijn er dan twee weggevallen. Wel hele goeie natuurlijk.” De afgelopen week was er bij Ajax een sterke afbouw in de training. Na de running (wat dacht u trouwens van Mark Spitz, met zijn zevèn gouden medailles?), de Hongarenzijn een tijdje onoverwinnelijk geweesth, de Australiërs zijn oppermachtig ge weest, en ook Nederland heeft zijn gouden decennium gehad in dë da- meszwemsport. In feite was het toen niet Nederland dat de wereld regeer de maar Hilversum met Jan Stender aan ’t hoofd en waaraan was dat dan wel te danken? Aan intensiever trai nen dan de concurrentie deed, en aan een intensievere begeleiding. Eenvou dig als goeiedag.. Sportclub Cambuur speelde zondag thuis tegen Willem II. Al na vier minuten bracht Willem II de stand op 0-1. Eijkenbroek c.s. wist die voor sprong tot een kwartier voor het einde te handhaven. Toen verdraaide Eijkenbroek zijn knie en moest uit vallen. Met nog 15 minuten „te gaan” kreeg Cambuur een penalty toege kend van scheidsrechter Gans. Tho mas Haan maakte daaruit gelijk: 1-1- Zes minuten later gaf het aangesla gen Willem II Thomas Haan de gele genheid zijn tweede doelpunt te sco ren, maar vlak voor tijd werd het nog „verdiend” gelijk: 2-2. Een verliespuntje dus voor Willem II. Te danken aan het acteertalent van Cambuur-rechtsbuiten Jaap de Blaauw. Ik citeer uit de Leeuwarder Courant: „Een kwartier voor afloop gingen twee Tilburgse verdedigers Van Roel en de van NAC aange trokken Neefs geheel onnodig in de slag met de naar links uitgeweken rechterspits Jaap de Blaauw, die de bal niet meer kon bereiken. De ge tructe De Blaauw versierde evenwel ook nu weer een strafschop door zich mooi te laten vallen. Jaap de Blaauw: „Die bal was voor mij niet meer binnen speelbereik. Ze hebben me in het geheel niet geraakt, maar ik liet me mooi vallen”. De weinig overtuigend leidende arbiter Gans trapte erin. Het verzilveren van de penalty was Thomas Haan wel toe vertrouwd: 1-1” Het siert iemand als hij zijn mis- epbiecht: het boetekleed mis staat de man niet, zegt het spreek woord. In dit geval echter komt be rouw niet alleen na de zonde, het komt ook te laat, omdat er geen sprake meer kan zijn van straf en bovendien krijg je sterk de indruk dat Jaap de Blaauw niet onder be rouw gebukt gaat, maar loopt te grinniken van leedvermaak. Zijn biecht heeft dezelfde onaangename fa. Q vjj W ifl i - 3Kja Kr i b 1 Vï eV» Hk'i - -’1 fW Si 1' -

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23