Bridge Schaken Dammen Filatelie 1 ureai ttttt Blindeman stad dassen onteur o- sters en ie e Agé ureau iel en ersone r direct ructie- rerken iurs ktie- «terkei Prijsrebus Oplossing prijspuzzel ZATERDAG TE \IG 17742 Wm sim E O <2 7 ANJIGUA 96 als hij maar niet verdwaalde of M. jegen- ED HOLSTVOOGD Wit begint en wint. MR. E. SPANJAARD n K. J. HEYMANS A. BOEKHORST Waar is Piet en waar is Marjan? Ik ben de blindeman. Ik zie je niet, maar als ik kan raak ik je an end en I ANTIGUA. Verschillende voorstel- l lingen van spelers in een steelband- I orkest komen voor op vier zegels in de waarden 5, 20, 35 en 75 c., die op 1 augustus verschenen, (afbeelding). De volgende week wordt de achtste interland tussen de damteams van Ne derland en Rusland gespeeld. Het is voor ons een thuiswedstrijd, maar dat voor deel is bij een sport als dammen maar delen) en het UNO-ei.Meem. (afbeel ding). Ogenschijnlijk een heel simpele in greep die niettemin talrijke tegenstan ders in het geweer heeft gebracht. Zij die de schermen te vuur en te zwaard bestrijden, verliezen daarbij steeds uit het oog dat het niet gaat om de bestrij ding van vals spel maar dat het uitslui tend de bedoeling is dat de invloed van onvermijdelijke menselijke reacties op de uitslag van een wedstrijd wordt inge damd. volgende week zeer zwaar krijgen. Laten zij, die dan niet hoeven te werken, daarom de onzen moreel steunen door bij deze interland aanwezig te zijn. Je weet toch wel, wat een rebus is? Het zijn plaatjes, die soms een woord voorstellen of een gedeelte daarvan. Met letters en doorgestreepte letters wordt aangegeven, wat er bij zo’n woord moet of wat eraf gaat Probeer je het eens met deze rebus? Ik verklap je niet, wat eruit komt. Dat zoek je zelf op en stuur dan die oplossing naar onze krant. Doe het uiterlijk dinsdag! ti., trim ’ll i - beha’s an 35-37 en ie tie nden Want dan- krijg ik de doek en zijn zij weer zoek. BELGIË. Ter herdenking van de on dertekening van de Benelux-douane- overeenkomst 30 jaar geleden wordt op 9 september een zegel van 5 F uitgegeven naar ontwerp van Michel Olyff. De zegel toont het woord „BE NELUX" in verschillende vormen Gewijd aan de jeugdfilatelie komt op 16 september' een zegel van 3 F. in omloop met de reproduktie van een schilderij van Cornelis de Vos. De voorgeschiedenis van deze inter land is zeer merkwaardig. Aanvankelijk wilden de Russen nu met een tiental in plaats van zevental spelen en eind mei komen in aansluiting op het persoonlijk Europees kampioenschap. Later kwam het bericht dat de Russen dit jaar niet naar ons land zouden komen (Sijbrands was toen vol animo gestart met de training van de top). En enige tijd later lieten de Russen weten toch te komen, maar nu met een zevental (Sijbrands had toen inmidels al ruzie gehad met de bond en zich als speler/trainer terug getrokken). Men kan zich afvragen of het aanvankelijke af bericht uit angst en de latere terugkeer op deze beslissing uit een hersteld vertrouwen is geboren. Sij brands is immers evenals Fischer De vier dingen waren: spiegelei, stoel poot, handschoen en bloempot. De prijzen worden thuisbezorgd bij: Frank de Groot, Alise Strentker en P. Verkalk. Het volgende spel kan misschien dui delijk maken waarom het gaat. Noord gever, allen kwetsbaar Dan is Piet en daarna Marjan ook eens de blindeman. Zij zien mij niet, maar als ik kan raakt ie me an! OOSTENRIJK. In verband met het 30e congres van de „Vereinigung deutschsprachiger Dermatologen" in Graz komt op 3 september een zegel van 4 S. tot uitgifte met het portret van de huidspecialist Ferdinand Rit ter von Hebra (1816-1880), ontworpen door A. Pilch en gegraveerd door K. Leitgeb. De eerste geldigheidsdag is 3 september een zegel van 2.50 S. met 10 september. Ter herdenking van de 100ste geboortedag van de componist Arnold Schonberg (1874-1951) ziet op zijn beeltenis het licht; de frankeer- geldigheid begint op 13 september. De ontwerper en graveur is Otto Stef- ferl. n langs em Gracht 1 9296 Noord V 7 4 <2 A V 10 3 O A 10 5 A 7 5 Oost A B 9 8 6 3 <2H B 9 8 5 2 6 ZWITSERLAND. Met voorstellin gen ontleend aan de architectuur en het kunsthandwerk worden op 19 september vier definitieve frankeer zegels verkrijgbaar gesteld: 1.00 F. ro zet van glas in lood uit de Kathe draal van Lausanne, 1.20 F. Romaans kapiteel van de kerk St. Jean Baptis te in Grandson, 1.50 F. medaillon met plafondversiering uit het kloostermu- seum St. Georgen in Stein am Rhein, en 2.00 F. erker van een huis in Schaffhausen, (afbeelding). Eveneens op 19 September verschijnen drie bij zondere zegels: 15 Rp. t.g.v. het 100- jarig bestaan van de federale grond wet (reproduktie van de ijzerplastiek „Schwurhande” door Femer Witschi) 30 Rp. t.g.v. het 125-jarig bestaan van de federale post (symbolische voor stelling van posthoorn en transport band) en 30 Pf. voor de popularise ring van de Stichting „Schweizer Sporthilfe” (met het embleem van de stichting), (afbeelding). wit zelfs. U mag gerust puzzelen, hoe wit telkens n jeugd. SRVEEN oma Zwiebelaar een kopje thee te drinken en een heerlijk koekje lag ernaast. Ze wachtten even op de flatvlieg, dan dron ken ze samen hun thee, dat was gezelli ger. Maar wie er aankwam.geen flatvlieg. Ze wachtten wel een kwartier en nog altijd niets te zien. Opa stond maar eens op om hem te gaan halen; misschien was hij de tijd vergeten. O, wat een schrik! De paar haren die opa nog op zijn hoofd had, gingen rechtop staan. Daar hing de lamp zónder vlieg. Verschrikkelijk! Als hij maar niet te dicht bij de vogelkooi was gekomen, want parkieten doen soms rare dingen. Oh nee, opa zag het al: het raam stond net iets te ver open. Ach, ach, hij was natuurlijk naar buiten gevlogen. Arme ROEMENIË. Ter gelegenheid van het Wereldbevolkingscongres, dat in Boekarest werd gehouden, verscheen naar ontwerp van Danila Dumutru een zegel van 2 L. met vijf gestileerde figuren (de bewoners van de wereld- De laatste maanden heeft de bridge- wereld er een nieuw gespreksonderwerp bijgekregen, de tafelschermen. Het idee is geboren uit het besef dat partners geheel onopzettelijk door aarzelingen en in het algemeen door hun houding aan de bridgetafel zo veel informatie over brengen dat de uitslag van een wedstrijd erdoor beïnvloed kan worden. Zijn de verschillen tussen de strijdenden nu maar groot genoeg dan beslist toch al tijd de technische en tactische beheer sing van het spel. Speelt men echter op wereldtopniveau dan zijn de verschillen in speelsterkte minimaal geworden en dan gaan die onopzettelijke maar niette min ongewenste inlichtingen toch een rol spelen. West OV987643 10 9 4 3 2 Zuid H 10 5 2 64 O H B 2 H V B 8 Edoch, naarmate het schaken welhaast het normale maatschappelijke leven gaat vervangen hetgeen met name geldt voor professionals wordt het een bik kelharde zaak, een strijd om het bestaan zoals de beoefenaren van meer materia listische beroepen boeren, arbeiders, middenstanders, ambtenaren, intellectue le werkers, handelaren, bankiers, chauf feurs en wat u maar wilt die voeren. De beroepsschaakmeester moet denken aan zijn brood en winnen, ploeteren, studeren. Zijn droomwereld keert als het ware terug naar de asgrauwe reali teit, welke hij aanvankelijk als amateur beoogde te ontvlieden. Dat betekent eigenlijk een verlies, een materialisering van datgene wat een ge lukkig makende schone schijn behoorde te zijn. En dan komen de schaakkunstenaars, de problemisten en de eindspelcomponis- ten, om de materie geworden geest weer tot etherisch leven te roepen. Zij con cretiseren als het ware de quadratuur van de wensdromen des schakers. Hoe gaarne zou deze a-materialistisoh zijn, offers willen brengen, minorp-omoties NEDERLAND. Dertig jaar geleden werd de Benelux-douaneovereen- komst tussen België, Nederland en Luxemburg gesloten. Ter herinnering hieraan verschijnt op 10 september een zegel van 30 c. naar ontwerp van De tafelschermen zijn reeds bij ver schillende gelegenheden gedemonstreerd. Dwars over de tafel wordt een scherm geplaatst waardoor de partners elkaar niet kunnen zien. Men ziet dus uitslui tend zijn rechter- of linkertegenstander. De biedingen geschieden met zgn. bied- dozen en deze biedingen worden een aan de tafel zittende official meegedeeld. Nadat is uitgekomen, wordt het scherm van tafel verwijderd. Ter vergelijking geef ik hieronder de opstelling van de teams in 1973 en nu, waarbij ik wat de Russen betreft uitga van vermoedelijke vertegenwoordi ging. Wie er op Schiphol uit het vlieg tuig zullen stappen, weet je nooit van tevoren. In één van de nieuwbouwwijken van de grote stad stond een heel hoge toren flat. Bijna overal in die flat woonden jonge mensen met of zonder kleine kin deren. Bijna overal, want in de allerbo venste flat, op de hoek met het mooiste uitzicht, woonden twee oude mensen. Het waren opa en oma Zwiebelaar. Eerst hadden ze helemaal niet in de flat gemogen, maar toen waren ze zo veel brieven gaan schrijven, dat de gemeente er tureluurs van werd en hun toch maar toestemming gaf. Wat waren opa en oma Zwiebelaar blij. Ze hadden een prachtige huiskamer met aan twee kan ten ramen, waardoor ze eindeloos ver konden kijken. Verder sliepen ze in een grote slaapkamer en dan was er nog een klein kamertje. Dat was voor hun huis dieren. Eigenlijk mocht je in de flat geen huisdieren houden. Er stond in de huisregels: verboden honden en katten te houden. Nou, die hadden opa en oma Zwiebelaar niet, dus alle andere huisdie ren mochten ze wél houden. ANDORRA (FRANSE POST). Ter herinnering aan de ontmoeting tussen co-prinsen van Andorra (de Fran- se staatspresident en de Spaanse bis- schop van Urgel) in Cahors een jaar I geleden, verscheen op 26 augustus I een zegel van 1.00 F. met afbeelding I van het wapen van Andorra. vlieg, kou vatte. Hij was dat helemaal niet gewend; ’t was een echte huisvlieg. Opa en oma Zwiebelaar hadden helemaal geen trek meer in hun thee. Wat waren ze ongerust. Het werd al later en later, geen vlieg. Het werd tijd voor de avondboterham en nog steeds niets te bekennen. Opa ging niet aan de huiskamertafel eten. Hij zette een stoel in het kleine kamer tje en nam zijn boterhammetjes op zijn schoot. Hij kon haast geen hap door zijn keel krijgen. En toenineenseen dik stuk brood bleef in opa’s keel setken. Wie zat daar op de vensterbank? Hun flatvlieg! Maar hij was niet alleen! Naast hem zat een schattig vrouwtjes vlieg je met grote groen-blauwe ogen. Hij was natuurlijk eenzaam geweest. Dat opa en oma daar niet eerder aan hadden gedacht. Zij waren met zijn tweeën, de goudvissen waren met zijn tweeën en de parkieten waren zelfs met zijn vieren. Nou, de vrouwtjesvlieg was van harte welkom hoor! Van die dag af was het een reuze gezellige boel op de lamp in het kleine kamertje en na een poosje zaten er vierkleine vliegjes tussen hun papa en mama flatvlieg in. En de kruimels van de beschuiten met muisjes smaakten hun best! ESTHER VERENIGDE ARABISCHE EMI RATEN. Het 100-jarig bestaan van de Wereldpostvereniging werd gevierd door de uitgifte van drie zegels in de waarden 25 60 f. en 1 Dh. op 5 augustus. De zegels geven het em bleem van de UNO weer. tweede reis naar de Grote Oceaan, waar hij in 1773- 74 twee van de tegenwoordige Cook-Eilanden ontdek te: de Hervey Eilanden en Palmer ston. Ter herinnering hieraan werden op 22 juli twee zegels verkrijgbaar gesteld in de hoge waarden 2.50 en 7.50. Zij geven reprodukties van de twee bijzondere munten die ter her innering aan Cook’s reis werden uit gegeven. De hoge waarden der zegels zijn noodzakelijk voor de verzending van deze munten per luchtpost. Bo vendien kwamen beide waarden in de vorm van een miniatuurvelletje uit. JERSEY. De serie portozegels „To pay” werd met drie waarden aange vuld: 6 p .(oranje), 7 p. (geel) en 25 p. (donkergroen). i MONACO. Naar aanleiding van het 24ste congres van de Internationale Commissie voor het Wetenschappelijk Onderzoek van de Middellandse Zee dat van 6 tot 14 december 1974 in Monaco wordt gehouden, worden naar ontwerpen van Pierrette Lam bert drie zegels in koers gebracht: 0.45 F. Atlantische Wrakbaars (Poly- prion americanum), 0.70 F. diverse Zeeanemonen en 1.10 F. verschillende Koralen, (afbeelding). heel betrekkelijk. Er wordt gespeeld in het zalencentrum „Rehoboth” in Rotter dam op 2, 3, 5 en 6 september (maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag). De orga nisatie heeft als dagelijks aanvangsuur 11 uur ’s morgens gekozen en dat garan deert een minimale belangstelling omdat de meeste mensen overdag plegen te werken. Eenzelfde succes van het nationale team als het vorige jaar, toen in Rus land een gelijk spel werd behaald, valt dit jaar niet te verwachten. Het Neder landse team is danig verzwakt door het uitvallen van Sijbrands (en in mindere mate Roozenburg) terwijl ook Herme- link en Bronstring door hun onderwijs verplichtingen niet in aanmerking kwa men. Dat men nu zelfs een beroep doet op Clerc, die weliswaar jeugdwereld kampioen is maar bij de senioren nog te weinig routine heeft opgedaan, duidt er op dat de bond zich bij een nederlaag neerlegt. De deelneming van deze sterke jeugdspeler geeft het team een interes santer tintje, maar is verder een experi ment. w uitvoeren? Maar zijn boterham noopt hem tot het platvloers veroveren van een pionnetje met na vijf uren een 1-0 plus de geldprijs. Geven wij daarom vandaag eens het woord aan een superhandelaar in hard drugs op het schaakbord, de in 1910 geboren Russische eindspelauteur Mark S. Liburkin. Hij tovert u een super- schaakdroomwereld voor. Michel Olyff uit Haut-Ittre: het woord „BENELUX" in verschillende vormen. Op dezelfde dag komt een zegel van 45 c. uit ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de NA VO; getoond wordt het NAVO-em- bleem en een vliegende vogel. Dan wordt nog een zegel van 45 c. in omloop gebracht naar aanleiding van het zilveren jubileum van de Raad van Europa; de 12 sterren symbolise ren de samenwerking van de landen die van de Raad deel uitmaken, (af beelding). 1974: WiersmaAndreiko, Drost Gantwarg, VarkevisserTsjegolew, De RuiterMogiljanski, BergsmaKoeper- man, De JongSlobodskoi, ClercMits- janski. 1973: AndreikoWiersma, Gantwarg Sijbrands, TsegolewRoozenburg, Kor- chovHermelink, KoepermanDrost, SlobodskoiDe Ruiter, MitsjanskiDe Jong. een uurtje weer zwart voldoende adem geeft om het pat te voorkomen.De enig juiste oplos sing gaat iedere fantasie te boven. Hij is 23 zetten lang, niettemin begrijpelijk en van een onwaarschijnlijke schoonheid. 1) d7-d8 Paard c5xd4 2) Pd8-f7! d4-d3 3)Pf7-h6!Hiermede krijgt zwart drie zetten. 3)g7xh6 4) g6-g7 h6-h5 5) g7-g8 Paard! h5-h4 6) Pg8-f6!.De geschiedenis herhaalt zich. 6)e7xf6 7) e6-e7 f6-f5 8) e7-e8P! f5-f4 9) Pe8- d6!Een derde rozinant offert zich op, alles noodzakelijk om het doel te bereiken. 9)c7xd6 10) c6-c7 d6-d5 H)c7-c8P! d5-d4 12) Pc8-b6! Sempre crescendo; aanstonds zult u het begrijpen. 12)a7xb6 13) a6-a7 b6-b5 14) a7-a8P! b5-b4 15) Pa8-b6 b4- b3f 16)Ka2-a3 b3-b2 17) Pb6-c4! b2-blD 18) Tdlxbl d2-dlD 19) Tblxdl Dank zij het voorspel kreeg zwart weer een paar tempi met zijn d-pionnen, die hard nodig zijn om de nu volgende interferentiebatterij op te bouwen. 19) d3-d2 20) Pc4-b2!! d4-d3 Nog net één tempo. 21) Tdl-al! d2-dlD 22) Pb2xdl! Hiermede wordt tenslotte Pgl bevrijd, maar zulks baat zwart niet meer. Er volgt altijd Pf2 mat (na een zet van Pgl witte paardpromoties wittepaardpromoties Ziehier de quadratuur van de droom wereld. Wie hiermede niet een ogenblik de zorgen van alledag heeft vergeten, mag deze rubriek nooit meer lezen! Noord opende met 1 SA waarna Oost 2 ruiten zei waarmee hij een tweekleu- renspel harten-schoppen aangaf. Zuid bood 3 SA waarna West en Noord pas ten. Oost gaf het echter nog niet op, hij zei nogmaals 4 ruiten daarmee zijn part ner tot een keuze tussen harten en schoppen dwingend. De arme West moest toen wel met zijn singleton 4 harten bieden. Dat werd gedoubleerd en Oosts toch zeer begrijpelijke actie kostte 1100 punten voor vier down. Dit spel werd door wereldtopspelers gespeeld met gebruik van een tafelscherm. Aan de andere tafel, ook wereldtop maar zonder tafelscherm, ging de bieding aanvanke lijk net zo. maar pastte Oost op 3 SA. Na het 2 ruitenbod van Oost bevindt West zich in een netelige situatie. Hij weet dat elke actie van zijn partner handenvol punten gaat kosten. Het is volkomen begrijpelijk wanneer Wests doodsangst op de een of andere manier houding, wijze waarop hij past tot uitdrukking komt. En men hoeft Oost helemaal niet van vals spel te beschuldi gen wanneer hij door de hele situatie aan tafel nu maar besluit om te passen. De schermen kunnen de strijd waar schijnlijk wat zuiverder maken. Maar voordat iedereen daarvan overtuigd zal zijn, zal er nog heel wat water door de Rijn moeten stromen voor de Russische schakers een ob sessie voor de aan de hegemonie gewen de Russen. In ieder geval hoeven ze nu niet bang te zijn voor een nederlaag. Slobodskoi en Mitsjanski zijn in kracht toegenomen, terwijl de vervanging van Korchov door Mogiljanski, die een schit terend nationaal kampioenschap (tweede plaats) speelde, ronduit een versterking betekent. Zijn uitgebalanceerde overwin ning op Korchov in dat toernooi is daar een bewijs van (zie diagram). Mogiljanski (zwart) gaat hier een beken de dreiging in het spel brengen met 6-11 en 11-17. Korchov (wit) weet dan welis waar schijfverlies te voorkomen, maar staat na een ruilcombinatie op slag ver loren. 296-11!, 30. 47-41. Na 40-34, 9-14 34-30 11-17 is de dreiging 17-21 24- 29 23-28 enz beslissend. De doorbraak met 37-31 47-42 28x6 is te duur, terwijl op 28-22 volgt 15-20!, 19x10 33-28 gedw., 11-17!, enz. 30.... 11-17 31. 36-31? Ge dwongen was nu 25-20 9-14 20x29 (de beste) 23x43 38x49 met een moeilijk te beoordelen stand. 319-14 32. 41-36. Want 40-34 betekent schijfverlies en op 39-34 volgt 17-22 en 24-30. Nu dwingt zwart winst af -door de afwikkeling met 32.. 17-22! 33. 28x17 24-29 34. 33x24 19x30 35. 35x24 gedw., 23-28, 36. 32x23 21x34, 37. 40x29 8x17, 38. 23x12 8x17. Deze stand heeft wit niet en zwart wel goed getaxeerd: er dreigt 13-19 3-9 en 17-22 26x48, terwijl 45-40 (om de dam met 40-34 af te nemen) direct verliest door 13-18 enz. Wit heeft dus niet beter dan 39. 42-38 13-19 40. 24x13 3-9 41. 13x4 17- 22 42. 4x27 21x3 en verloor kansloos na 43. 29-23 43-49, 44. 23-18 49-21. Op 18- 13 volgt namelijk 14-19 13x24 21-8 en na 31-27 21x46 18-12 wint zwart door 46-23 12-8 23-18 enz. Tegen spelers van deze allure zal ons nationale team het Ieder mens heeft zijn droomwereld om het kille leven van alle dag te ontvluchten, te compenseren, te vervan gen. Hij begint al als kind; het meisje speelt met poppen, het jongetje met soldaatjes of autootjes. De volwassene beleeft zijn fantasieën in ontelbare vor men: detectives, film, sprookjes, opera, drugs, opium, carnaval, maskerade en gaat u zo maar door. Natuurlijk is ook het schaakspel een droomwereld, een vervanging van de levensstrijd door een gesublimeerde strijd zonder werkelijk levensgevaar, een sublimering van allerlei wensdromen die velen in het bestaan van alledag niet kunnen concretiseren. Op een kastje in het kleine kamertje stond een aquarium met twee goudvis sen. In een hoek van het kamertje had opa Zwiebelaar een grote kooi gemaakt en daar zaten vier parkieten in. En verder hing er aan het plafond een heel grote lamp; die was ook voor één van hun huisdieren: de flatvlieg. Toen opa en oma Zwiebelaar nog in een heel klein huisje woonden, hadden ze ook een heel klein lampje en een heel klein flatvliegje. Nu woonden ze gelukkig groter en konden ze ook een grotere vlieg houden. Het was een heel lieve flatvlieg. ’s Morgens at hij de kruimels van de beschuiten met suiker, ’s Middags maak te hij de borden van het warme eten schoon, ’s avonds at hij de velletjes van de worst en tussendoor kwam hij koek kruimels eten van de koffie- en thee- koekjes. En iedere keer als hij wat lek kers had gekregen, ging hij op opa's hoofd zitten, stampte drie keer met zijn pootjes op opa’s kale kruintje en vloog dan weer weg met zijn lamp. Dat drie keer stampen met zijn pootjes betekende „dank u wel” en oma had hem dat geleerd. COOK-EILANDEN. Tweehonderd jaar geleden maakte de Britse ont dekkingsreiziger James Cook zijn Een dergelijke stelling zult u in een partij nooit op het bord krijgen, laat staan het verloop dat tot de begeerde winst voert en de enig juiste mogelijk heid is. Probeert u het vooral eerst zelf en u loopt net als wij stellig vast in de ontelbare varianten, welke in de compositie verscholen liggen. Het grote probleem is dat zwart bijna pat staat; anders was het eenvoudig genoeg. U zoudt dan bijv, op d8 een paard kunnen halen om op e4 af te springen, teneinde op f2 of g3 mat te geven. Bijv. 1) d8 Paard c4 2) Pb7 c3 3) Pc5 c2 4) Pe4 benevens Pf2 of Pg3 mat. Immers 4)cdl: Paard belet 5) Pg3 mat niet en 4)cl Paard t 5) Ka3 Pe2 6) Pf2 mat betekent slechts één zet uitstel van executie. Maar helaas; zwart kan na 1) d8 Paard ook cd4: spelen en na 2) d4-d3 staat hij pat. Als wit de patstel ling opheft, komt zwart los en verliest en In Europa en in Azië vliegt een vlinder met doorzichtige vleugels. Hij heeft alleen aan de randen schubben. Zijn kleuren zijn bruinrood en groen zwart en zijn naam is: GLASVLEU- GELPIJLSTAART.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 25