NA 125 JAAR PSYCHIATRISCHE HULP VRIJHEID VOOR DE PATIËNTEN Jubileum met intern feest en expositie Agenda F h I64STEN HOLEN kleverpark/van ostadestraat 4 haarlem n n I I A i E ik D A kj AUGUSTUS Z A 19 74 6 door Hans Invernizzi Afdelingen Omwonenden Beverwijk In en om Haarlem Zandvoort Bollenstreek Heemskerk V elsen-I Jmuiden Castricum op dinsdag 24 september in restaurant ’die raeckse’ v< bi m 9.( ca B( lij te 10 in ze A' Oi Ni de ns er si< 14 19 15 ru ta en va gi< tij pr te: N( so 17 Ni mi Li 19 V) V: 19 VI m m de te: 22 V: m h: o- (S Ni 9. m vi Bi m 12 ac ke N: te 13 ve of Ai O m 14 kt L< ti< 17 di II si lf lf IS ui ni di in N ki 01 zi m K m m 2J aanv.; 10,3(1—14.30—20.00 u entreeincl. café complet f 6,- reserveren: (023) 25 19 37 aktueel voor iedereen /VODEI^N Slechte nazorg SANTPOORT Honderdvijfentwintig jaar na de oprichting zijn de patiënten in het provinciaal psychia trisch ziekenhuis in Santpoort letterlijk en figuurlijk van hun kluisters bevrijd. Het geneeskundig gesticht „Meerenberg” is verleden tijd. Het idee, dat „krank zinnigen” moeten worden opgeborgen is een hersen schim geworden. In ruim een eeuw heeft de psychia trische zorg voor Haarlem en omstreken en Amster dam een gigantische ontwikkeling doorgemaakt. Pa tiënten zijn anno 1974 zo vrij als een vogeltje in de lucht. Het hoge hekwerk rond het ziekenhuis zou wat betreft het gros van de medewerkers kunnen worden afgebroken. Het provinciaal ziekenhuis, in de volks mond beter bekend als PZ, is een plaats waar mensen, die emotioneel en psychisch vast zijn gelopen de weg wordt gewezen naar een beter leven. Expositie Verbittering Krankzinnigenwet Intern v Ontreddering Geen pyromanen Gevaarlijk PZ: wegwijzer naar een beter leven H) ni b< I (ADVERTENTIE) ft IJmuiden. Op 45, isen, wmuiutai. v bezichtigen van 10 tot 12 uur. Schalkwijk. TENTOONSTELLINGEN BIOSCOPEN MUZIEK BIOSCOPEN u.: (ADVERTENTIE) BIOSCOPEN BIOSCOPEN 20 en BIOSCOPEN DIVERSEN 1 Honderdvijfentwintig jaar geschiedenis heeft niet geresulteerd in een afgerond beeld van het hoe en wat in de psychi sche gezondheidszorg. Er is sprake van een voortdurend veranderingsproces. Dat zijn de 850 werknemers van PZ zich dondersgoed bewust. Zij wachten zich ervoor te zeggen, dat ze de wijsheid in pacht hebben. Ze hopen slechts op de goede weg te zijn. Dat verschijnsel is mede bepalend bij de beslissing over ontslag van onvrijwil lig opgenomen mensen. Overigens zijn beroepsmogelijkheden tegen het stand punt van de behandelaars gecreëerd. Men kan zijn heil zoeken bij het zieken huisbestuur of de officier van Justitie bij klachten en vragen. Als geen bevre digend antwoord wordt verkregen, kan men zich wenden tot de inspecteur voor de geestelijke volksgezondheid. De zoge- elechte nazorg. Er is te weinig geld en »r zijn te weinig middelen om de patiënt in de maatschappij als het nodig blijkt een ruggesteun te geven. Het interieur van het zogenaamde ge- stichtswinkeltje, tegenover het Provin ciaal Ziekenhuis. Van 1920 tot 1965 kon den de patiënten hier terecht om snoep en tabak te kopen. Men betaalde met gestichtsgeld, dat als beloning werd ge kregen voor de arbeid in de inrichting. Museum Beeckestijn, Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. In de nieuwe kijk op het Provinciaal Ziekenhuis past ook openingen maken te bezichti- na telefonische MODE SHOW H Na enige jaren slaagde hij er inder daad in de dwangstoelen, dwangbuizen, dwangmoffen. maskers en getraliede bed den af te schaffen. Wel bleef een kamertje in gebruik, dat anno 1974 nog een enkele maal wordt toegepast als de behandelaars de wanhoop nabij zijn: de isoleercel. Dr. Everts was ook de man, die arbeid ais heilzaam middel tegen geestelijke gestoordheid aanduidde. De later veelvuldig toegepaste arbeidsthera- pie is een uitvloeisel daarvan. Bezoekerscentrum Waterleidingduinen (in gang Vogelenzangseweg bij Oase, Aerdenhout). Natuurproject „Bomen en bos”, aangevuld met bijenkas Elke zondag 13 uur: duinwandeling o.l.v. gids. Bezoekerscentrum Kennemerduinen (ingang Koevlak tegenover de Watertoren aan de Zeeweg, Overveen). Dagelijks geopend van 9- 17 uur. Haarlem Bowling (Orionweg, Delftlaan). Ge opend ma. t.m. zon. 13.30-02 uur, zat. en zond, jeugdbowlen 11.30-13.30 uur Schoteroog (Spaarne). Zat.: Nationale Zeil wedstrijden. Parkeerterrein Winkelcentrum Kermis van 31 aug. t.m. 8 sept. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie etsen en panelen van André de Jong; geo pend tot 21 september van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. Te veel mensen komen na verloop van tijd terug, is de ervaring in het PZ. Iets, dat door de medewerkers wordt be treurd. Men wijt het terugstromen van genezen verklaarde patiënten ook aan de naar de buitenwereld. Dat heeft al ge leid tot gesprekken met omwonenden, die meermalen klachten uitten over ver nielingen en diefstal. Binnen het PZ betwijfelt men of het steeds om patiën ten ging en men niet eenvoudigweg het ziekenhuis als zondebok afschilderde. Men geeft toe dat door de grotere vrij heid, die de patiënten hebben gekregen, controle niet of nauwelijks mogelijk is. Er zal zeker vernield of gestolen zijn door patiënten. Binnen PZ bestaat even wel de overtuiging, dat de omwonenden voldoende tolerantie op (zullen) kunnen brengen. In de nabije toekomst worden opnieuw hoorzittingen georganiseerd. pas goed op gang kwam in het midden van de vorige eeuw, voor Santpoort in 1849, toen het oude buiten Meerenberg werd omgedoopt tot geneeskundig ge sticht voor de provincie Noord-Holland als antwoord op de Krankzinnigenwet van 1841. De eerste geneesheer was dr. B. H. Everts, een man die na een bezoek aan zwakzinnigeninrichtingen in Enge land, vastbesloten was de „dollen” mens waardig te behandelen, met zo min mo gelijk dwang. De veranderingen ziekenhuis worden doorgevoerd, maar er staan de nodige hinderpalen in de weg. Er is gebrek aan geld, personeel, bijscholingsmogelijkhe- den en er moet nog steeds worden gewerkt in ouderwetse en ontoelaatbaar slechte behuizingen. Dat betekent vaak een opeenstapeling van remmingen, die het enthousiasme van het personeel schaden en soms tot ontmoediging en verbittering leiden. Niettemin is met grote ijver een forse reorganisatie door gevoerd, een flexibele inrichting van het ziekenhuis, die van dag tot dag kan worden aangepast. De ontwikkelingen na dr. Everts zijn niet in twee woorden te vangen. Over het Provinciaal Ziekenhuis zijn al boe ken vol geschreven. Het zou te ver voeren hier diepgaand op de materie in te gaan. Wie zich echt op het PZ wil „storten”, kan een kijkje gaan nemen op een tentoonstelling, die de heer A. Jon ker (hoofd parken en terreinen) heeft ingericht in het Koetshuis naast het oude buitenhuis Meerenberg. Voor groe pen belangstellenden stelt de heer Jon ker graag zijn expositieruimte open, overigens na telefonische afspraak (379900). Aan de hand van foto’s en oude geschriften is chronologisch een helder beeld geschetst van de geschiedenis. in het provinciaal zo snel mogelijk Vrijheid, openheid, gelijkheid, in spraak, democratisering, het zijn alle maal kreten van de laatste jaren. Ver worvenheden die na een langdurig pro ces zijn „binnengehaald”. Een proces dat Corso Theater (Dorpsstraat). Zaterdag 19 en 21.30 u.: „De avonturen van rabbi Jacob”: zondag 15 u.Goofy, de held van de Olympi sche spelen”, 19 en 21.30 u.: „De avonturen van rabbi Jacob”. Verder wordt het 125-jarig bestaan woensdag 4 en donderdag 5 september intern gevierd. De eerste dag is voor de patiënten, ’s Middags wordt in een grote tent een amusementsprogramma voorge schoteld; ’s avonds is er vuurwerk en komt het muziekkorps Wilhelmina. De tweede dag is voor personeel en geno digden. ’s Morgens worden 450 oud-me- dewerkers verwelkomd, ’s middags tre den artiesten op en ’s avonds kunnen de beentjes van de vloer tijdens een groots dansfestijn. De Brederodekliniek, oftewel hoofd afdeling I, is de plaats waar mensen in geestelijke nood in eerste instantie wor den opgevangen. Van hieruit worden zij doorverwezen naar de andere afdelingen, als langduriger behandeling noodzakelijk is. Uitgangspunt daarbij is de stelling, dat geestelijke en psychische ontreddering gezien moet worden als de schade van de botsing tussen het gedrag van de patiënt en zijn omgeving. Wat Santpoort probeert, is de patiënt en zijn familie te helpen ontdekken, wat er aan het wederzijdse gedrag kan en moet worden veranderd. Dat betekent in de praktijk, dat alle betrokkenen bij het genezingsproces worden ingeschakeld, hetgeen vaak tot versnelling leidt en een grotere eigen inzet. Het betekent niet, dat iedere patiënt na verloop van tijd PZ verlaat. Soms is de ontreddering zover voortgeschreden, vooral door li chamelijke oorzaken, dat de patiënt in Santpoort moet blijven wonen. Ook de situatie thuis kan zo ongunstig zijn, dat het beter is als de patiënt in het zieken huis wordt gereactiveerd. Daarbij stelt men ook, dat hulp bij het sterven als het best mogelijke einde van het leven, het leven beter kan maken. De langdu rig verblijvende patiënten (492) zijn on dergebracht in een speciale hoofdafde ling. De meeste chronische gehandicap ten zijn bejaard. noemde Cliëntenbond in Oegstgeest is daarbij behulpzaam. Om de gecompliceerde nieuwe aanpak in het PZ zo soepel mogelijk te leiden, is overgegaan tot werken in teams. Dat was vorig jaar. Ook zijn diverse stuur groepen in het leven geroepen, die zich ieder met enkele onderdelen van het beleid bezig houden. In dit verband is ook de tweehoofdige directie van haar „voetstuk” gehaald. Nieuw zijn verder vier functieblokken, die voortdurend be zig zijn het beleid van de stuurgroepen te toetsen. Men tracht de resultaten van de gezondheidszorg in het PZ meetbaar te maken, zodat politieke bestuurders makkelijker kunnen beslissen als het erom gaat geld ter beschikking te stel len. Niet iedereen wordt zomaar opgeno men in het Provinciaal Ziekenhuis. Mensen die ter beschikking van de rege ring zijn gesteld, komen niet in aanmer king. Ook weigert PZ pyromanen. Daar naast bestaat de poliklinische hulp, het zij in de maatschappij zelf, hetzij in het Provinciaal Ziekenhuis. Wordt wel tot opname overgegaan, dan geschiedt dat in de meeste gevallen vrijwillig na overleg tussen patiënt en zijn huisarts of zenuw arts. Dit kan een arts zijn van de GGD of een vrij gevestigde neuroloog. Ook kan de beslissing over al dan niet opne men in samenspraak geschieden met een dienst voor geestelijke gezondheidszorg. gedacht. Aan drugs verslaafden vormen slechts een kwart van de populatie. Het verschil tussen Amstelland en Rijnland (43 mannen - 56 vrouwen) is een kwes tie van leeftijd. In Rijnland worden slechts volwassenen behandeld. Verder kent hoofdafdeling II de mogelijkheid van plaatsing in een „doorgangshuis” naar de maatschappij: ’t Heem (8 vrou wen).. Hoofdafdeling III (363 plaatsen) is be stemd voor mensen, die intensieve hulp behoeven. Er wordt gedaan aan klini sche behandeling, aan lichamelijke en geestelijke training en leerprocessen. Er zijn drie paviljoens: Gooiland (43 man nen - 48 vrouwen), Wieringerland (108 mannen) en Zaanland (154 vrouwen). Vanuit Wieringerland kan men terecht komen in de bij het ziekenhuis staande woning Cloeckendaal (10 mannen), die als „doorgangspost” naar de maatschap pij dienst doet. Hoofdafdeling V is al eerder ter spra ke gekomen. Hier zijn de chronische patiënten onderdak gebracht. Er zijn vier afdelingen: West Friesland (149 vrouwen) voor bejaarden met geestelijke en lichamelijke handicaps en Schermer- land (106 vrouwen) voor patiënten met hersenafwijkingen en dergelijke. Ook zit ten hier mensen, die echt „zwakzinnig” zijn. Dat wil zeggen, dat zij lijden aan on geneeslijke stoornissen. Verder horen bij hoofdafdeling V Beemsterland (120 man nen) waar niet-bejaarden met perma nente afwijkingen in een beschut woon- milieu zijn ondergebracht en Kennemer- land (100 vrouwen - 7 mannen) waar bejaarden tijdelijk worden opgevangen en behandeld. Vanuit de afdeling West Friesland is ook op hoofdafdeling V de mogelijkheid geschapen voor het wonen buiten de inrichting in het huis Bloe- mendaals Begin (12 vrouwen). Het provinciaal ziekenhuis heeft nu vijf hoofdafdelingen. In totaal heeft men 1162 plaatsingsmogelijkheden; de bezet tingsgraad is 95 percent. Hoofdafdeling I is gesitueerd in de Brederodekliniek (68 mannen - 70 vrou wen) en bedoeld als opvangcentrum. Ook wordt kort behandeld en voorbereid op langduriger verblijf. Hoofdafdeling II (167 plaatsen) dient ter behandeling van problemen rond de eigen identiteit, contactmoeilijkheden en stremmingen in de persoonlij kheidsont- wikkeling. Er zijn twee paviljoens: Amstelland en Rijnland. Het eerst wordt bewoond door mensen van 14 tot 21 jaar (30 mannen 30 vrouwen) en is geen drugge- bruikers-opvang, zoals meestal wordt u.„Born Dolfirama (Hotel Bouwes Palace). Dag. om 1.30, 12 14 en 16 uur. Avondshow dl., vr. en zat 21 uur. Bowlingcentrum (Burg, van Fenemaplein). Dagelijks geopend van 16-01 en zo. 12-02 uur. Gasthuisplein, zat. vanaf 10.00 u.: Zomer- markt. Linnaeushof (Bennebroek, park met speel tuin en andere attracties. Geopend dag. 11-17 uur. Tulipshow Frans Roozen (Vogelenzangseweg, Vogelenzang). Dag. geopend van 8-19 uur. Tulipgarden John van Grieken (t.o. de kerk te Vogelenzang) Geopend 8-20 uur. Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 20.00 u.: „Dr ZJivago" 14 j. Zat., zond, en woen. 13.30 u.Stan Laurel en Oliver Hardy in de „IJscotoeristen”, a.l Zat. 24.00 u.: „Jailhouse Rock" met Elvis Presley. Frans Hals (Frans Halsplein) 19 en 21.5 u., teven<- zond. 14.00 u. „Vrolijke ontucht in Onvrijwillige opnamen komen voor, als de overtuiging bestaat dat de betrok kene een gevaar vormt voor zichzelf, voor anderen of voor de openbare orde. De beslissing wordt dan ingegeven door een bevel tot inbewaringstelling (IBS) door de burgemeester of door een rech terlijke machtiging (RM). Een patiënt van het Provinciaal Zie kenhuis wordt ontslagen bij vrijwilli ge opname op eigen verzoek. Samen met behandelaars of alleen neemt hij contact op met „de maatschappij”. Men bereidt terugkeer naar de werk- en woonsituatie zo goed mogelijk voor. Vaak hangt het van de tolerantie in de maatschappij af, of een genezen patiënt weer volledig gaat meedraaien. City, zaterdag en zondag 19 en 21.15 uur en maandag 20 uur: ,zlj noemden hem Plat voet”; zondag 14.30 uur: „Dinosaurussen vero verden de wereld”. Stadsschouwburg, zaterdag en zondag 20 uur: „Mr. Q. gunman nr 1”; zondag 14.30 uur: .Wlnnetou en de schat in het Zilver- meer”. Tirol", 18 j. Zat. 23.30 u.: „Bonnie en Clyde”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 Losers”, 18 j. tev, zond. 16.15 u. Luxor (Gr. Houtstr.) 14, 18.45 en 21.15 u.: „The Good, The Bad en The Ugly”, 14 j. Zat. 24.00 u.: „Sundy Bloody Sunday", 18 j. Stadio (Gr, Markt) 14.15 u. (beh. zat., zond, en woensd.) 19 en 21.30 u„ tevens zon. 164» uur: „Amarcord", 18 j. Zt. en woen. 14 15 u., zond. 14.00 u.: „SJors en Sjlmmle en de Gorilla”, a.l. Democratisering en het idee „gelijke monniken gelijke kappen” zjjn stringent ingevoegd. De patiënten zitten niet meer met heel verschillende problemen door een, de behandelaar beschouwt zich als een gelijke van de geestelijk gehandi capte en de patiënten zijn zelf mede verantwoordelijk voor de behandeling. Daarbij staat vrijwilligheid bovenaan de lijst van ingrediënten. Kunstzalen Heerkens Thijssen (Houtplein 13) Expositie „Stillevens van diverse stoffe ringen", met o.a. werk van Will Kalshoven, Otto Veen, Jan van der Veer en Floris Vester. Geopend m. t.m. za. 10-18 u. T.mm. 31 aug. Galerie Epoque (Zandvoortselaan 2, Heem stede). Expositie werken van Antoine Tames olieverfschilderijen en krijttekeningen: Anne Huitema, etsen; Saskia Borgesius, tekeningen.' Barvara Zlttrer, olleverfminiatuurtjes en ke ramiek van Jan Haas. Geopend dagelijks 13-16 u., dond. 19-21 U., za 13.30-16.S0 u. T.m. 1 sept. Het Huls in de Duinen (Herm. Heijermans- weg 1, Zandvoort). Werken van Jac. P. Thljsse boeken, tekeningen, schetsen onder de titel „Bloemen en haar vrienden." Geo pend dag. 10-12, 15-17 en 19-21 uur. T.m. 31 augustus. Galerie Judasoog (Westkolk, Spaarndam). Expositie olieverfschilderijen en aquarellen van Leen Spierenburg, batikwerk en zeef drukken van Gerda Spierenburg. Geopend za. 14-17 uzond. 10-17 uur. DIVERSEN Pieter Vermeulen Museum, Moerbergplant- soen 24, IJmuiden. Dagelijks te bezichtigen van 9.30 tot 12 uur en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. IJmuiden. Dinsdag en donderdag gen van 12 tot 13.30 uur en afspraak (02550) 94159. Stadhuis Velsen, Plein werkdagen te 1 Cinema Marquette (Ruysdaelstraat). Zater dag 19 en 21.15 u.: „Vrolijke ontucht in Tirol”; zondag 14 u.: „Tarzan, de onoverwin nelijke”, z u.„Karatekalos Lee Keung”, 19 en 21.15 u.„Vrolijke ontucht In Tirol”. Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62). Per- mnente tentoonstelling collectie schilderijen van Frans Hals en andere schilders uit de Haarlemse School, zilver, glas en antiek, meubelen, poppenhuis en oude apotheek. Prentenkabinet: expositie boeken uit eigen bezit. T.m. september. Teylers Museum (Spaarne). Tentoonstelling Nederlandse tekeningen uit de 18e eeuw uit stellingen schilderijen en tekeningen, tevens mineralen, kristallen, historische natuurkundi ge Instrumenten, fossielen e.d. Open di. t.m. za. 10-17 u., zondag 14-17 uur. St. Beeldende Kunst (Ged. Oude Gracht 121). Uitleenkunst met kooptegoed. Expositiekel- dertje: gedurende de maand augustus reliëfs di. t.m. vrijd. 13-17 uur en do.avond 20-22 uur. Preekstoel (ingang Gasthuispoort t.o. Kleine Houtstraat 93). Collectie religieuze goederen geopend, di do en za. 10-12 uur en 14-16.30 uur. Cruquiusmuseum (aan de Ringvaart bij Heemstede). Oud-Hollandse molens, maquette waterstand, oud stoomgemaal enz. Tel. 02509- 854. Geopend dag. 9-17 uur. Theehuis geopend dag. van 8-24 uur. Galerie Mare (Wolstraat 18). Expositie werk van de Haagse School. Geopend dl. t.m. za. 10-17 u. en zo 14-18 u. T.m. 31 aug. Galerie Zijlstraat (Zijlstraat 31). Werk van de Roemeense Glna Hagiu (glasschilderingen en tekeningen). Eugen Popa, (grafiek en tekeningen). Haarlemse Ikebana-Japanse bloemschikkunst Geopend: werkdgen 12-17 u., ma. wo. en vrijd. tev. 20-21.30 u. zond. 14.30-17 uur. Tot 22 september. Gebouw Noord-Holland (Hamelinkstr.-hoek Schlpholweg). Werken van Youssef, grafiek en schilderijen. Geopend van 9-17 uur. Tot en met 13 september. Kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidsevaart). Zat. 15.00-15.45 u.: Orgelconcert door Johan Timmerman. Waalse Kerk (Begijnhof) zat. 20.30 u.: Res- tauratie-Orgelconcert door Kees Rosenhart. Teylers Museum (Spaarne 16). Zond. 15.00 u.: Orgel- en Clavecimbel-concert door Gerard Dekker. Kennemer Theater ,Zeestraat). Zaterdag 19 en 21.15 u.: „Pikant gevrij in de alpenwei”, 19.30 u.: „Clockwork orange", 23.30 u.: Oog om oog"; zondag 14.15 u.„Dik Trom en het circus”. 14.30 en 19.30 u. „Clockwork oran ge”, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Pikant gevrij in de alpenwei". Luxor Theater (Breestraat). Zaterdag 19 en 21.15 u.„The stone killer”; zondag 14.15 u. Zorro, wreker der partisanen”, 16.30, 19 en 21.15 u.: ,Way out”. TENTOONSTELLINGEN Poppentheater „Merlijn”, Hasselaersplein 35). Zat. 14.30 u.: „Slingertje en „De Bliksem- berg”. Poppentheater Mtfko (Peuzelaarsteeg). Zat., zond. 14.00 u.: „De Zangvogel.” Poppentheater Condola (Warmoesstr. 11). Zat., zond. 14 00 u.: „De Zangvogel.” Holland Nautic-hal (Werfstraat, Haarlem-N.). Elke zondag 14 u.: Draaiorgelmuziek. Kathedrale Basiliek (Leidsevaart). Bezichti ging schatkamers van kathedraal. Geopend v. 10.30- 12.30 en 14.30-16.30 uur. Zond. 15-16.30 u Torenbeklimming. Wijkcentrum Euruopawijk (Laan van An gers 5). Spreekuur sociaal raadsman di. 10-12 uur vrij. 14-16 uur. De Waag (Spaarne 20). Geopend op dond. en zond, v.a 20-01 en vrij, en zat. van 20-02 uur. VVV Haarlem (Stationsplein). Open dag, 9-20 u., zond. 11-14 en 17-19 uur. Stadskweektuin (Kleverlaan 9). Bloemen en planten. Kassen met tropische planten. Geo pend woe. 14-16 uur; zat. en zond. 10-12 en 14- 16 uur. Rondvaart door Haarlemse Grachten, ver trek bij Houtbrug, dag. 10, 11, 12, 14, 15, 16, 17 u., za en zo. 16 uur naar Groenendaal. Excursies op aanvraag. Tel. 023-241080 en 324859. Thijsses Hof (Mollaan, Bloemendaal). Vogel en plantentuin. Geopend di. t.m. vrij. 9-12 en 13.30- 17 uur. Zat. en zond. 9-17 uur. «4- MS-

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 6