Steffenhagen niet naar Duisburg TELSTAR OVERKLASTE HAARLEM DUIDELIJK JANSEN NIET MEE FRANK KRAMER GESTOPT Kist redde pover AZ ’67 Castenmiller: ,.We hadden verdiend te winnen Hf IlfMI f SPORT 1974 SEPTEMBER 2 MAANDAG Voorspelbaar Niet creatief ROTTERDAM Wim Jansen., de middenvelder van Feyenoord, zal niet met het Nederlands elftal naar Zweden vertrekken voor het oefen duel van het Oranje-team tegen de Scandinaviërs. In de wedstrijd tegen Roda JC kreeg Jansen weer zo’n last van zijn dijbeenblessure, dat hij zich in de tweede helft liet vervangen door Joop van Daele en later het be sluit nam niet met het Nederlands elftal mee te vliegen. Knobel koos in zijn plaats Peter Ressel, die daarmee debuteert als lid van de selectie. Wever DCO wil Sies (Van onze sportredactie) Wever: amateur. (Van onze sportredactie) Ajax mist raffinement (Van onze sportredactie) MARC SERNé. (Van onze sportredactie) Arnold Mühren in duel met Excelsior-speler Van der Heide. THEO KLEIN Suurbier, Ver- vorm- meestal geen dediging op een zeer snelle terugkeer van Hulshoff gehoopt hebben. Dat de transfer naar Duisburg niet doorgaat, betekent overigens niet dat Steffenhagen nu bij Ajax blijft. „Ik heb alweer contact met twee andere Duitse clubs. Een daarvan, een vere niging uit de Bundesliga, komt dins dag naar Amsterdam om met Ajax te praten. Dat ik hier toch weg ga, ligt ningen in het offensief kon gaan. Doel man Vooys hield de toch wel verdiende zege voor AZ’67 met enkele goede red dingen vast. Het harde spel van Wage- ningen werd door scheidsrechter Berre- voets bestraft met een gele kaart voor Ooms. Toeschouwers: 12.000. Telstars lust tot avontuur leverde al snel na het begin van de tweede helft de verdiende gelijkmaker op. Stout, inge vallen voor Scheonewille, bracht met een wilde trap de bal voor het Haarlem- HAARLEM. Een van de belangstel lende toeschouwers in het Haarlemstadi- on was Amsterdammer Frank Kramer, voormalig lid van de selectie van Pim van de Meent en ex-treinreiziger rich ting MVV. Samen met Schoonewille kwam Kramer een paar maanden terug bij Telstar om eens polshoogte te nemen. Kramer: „Ik had graag in Velsen willen voetballen maar de bedragen die me geboden werden stonden in geen enkele verhouding tot wat ik wilde hebben. Ajax-manager Hans Kraay erkende na afloop: „Over de inzet heb ik niet te klagen, maar wat we missen, is inder daad de creativiteit. We hebben het er in deze week bijvoorbeeld steeds over ge had dat we tegen het defensieve Excelsi or meer over de vleugels moesten gaan spelen. Toch gebeurde dat in de eerste helft niet”. Telstar moest natuurlijk wel met een achterstand, maar het siert het elftal dat het zelfs in een uitwedstrijd niet van plan was om behoudend voetbal te spe len. Castenmiller: „Dat is toch waanzin. Als je van gelijke kracht bent dan moet je toch proberen te voetballen. Alleen daarom vind ik al dat wij verdiend hadden te winnen.” AMSTERDAM. Het is voor Ajax te hopen dat met de nieuwste aanwinst Willy Brokamp het raffinement in de ploeg zal terugkeren. Zo niet, dan ziet het ernaar uit dat de drievoudige Euro pese kampioen Ajax dit seizoen gedoemd is een doodgewone rol te spelen als één van de achttien. Het Ajax dat er zondag tegen promovendus Excelsior slechts twee doelpunten in kin krijgen (2-0). bestaat uit een groep hard werkende voetballers die zich werkelijk van de eerste tot de laatste minuut uitsloven om zo ver mogelijk te komen. Een ploeg harde werkers is echter allerminst een bijzonderheid. Ook de equipe van Ben Peeters verdiende zondag dat predikaat. doel, waar de ijverige en verdienstelijke Couperus de bal met het hoofd verleng de. Een bal die door de uitgelopen Boersma (Marijt: „Omdat hij los riep, liet ik hem gaan”) verkeerd beoordeeld werd. Met een boogje verdween de ge lijkmaker in het Haarlem doel. Telstar was nu helemaal niet meer te houden. Het elftal speelde veel zorgvul diger voetbal, voetbalde die tweede helft zeker een klasse beter dan Haarlem en maakte ook op de tegenstander zoveel intütuk dat Beer Wentink concludeerde: „Telstar beeft gevoetbald; wij niet.” Het moet voor Hughes vooral een pijnlijke constatering zijn geweest dat vooral zijn middenveld Feteris, Van den Berg en Van Duivenbode, kansloos was tegen Telstars trio Jonker, Helling, Bijl. Van Feteris gingen bij Haarlem nog de mees te impulsen uit, maar hij moest een kwartier voor tijd, volkomen „kapot” gespeeld, wisselen met Douglas George. Feteris: „Ik zat dood. ja. Maar ik ben wel de hele tijd de diepte in gegaan en heb ook meeverdedigd. Omdat Van Dui venbode en Van den Berg niet meededen werd ik constant door twee man uitge speeld.” Van Duivenbode verloor het alleen al op snelheid van Bijl maar ook Van den Berg speelde erg zwak. Zijn tegenstan der Helling zelfs: „Het gekke is dat ik niet eens te vaak diep durfde te gaan omdat ik bang was voor balverlies van onze aanval. Die Van den Berg liep af en toe gewoon maar wat te wandelen. En dan zul je zien dat zo’n speler nog gevaarlijk wordt ook.” En toch had Haarlem nog kunnen winnen. Een schot van Sadek werd door Zwaan met de borst van de doellijn gehaald. De bal kwam bij de vrijstaande Pot, die in de haast naast schoot. Van Essen was toen bij Telstar al in het veld gekomen voor de geblesseerde Bischot en Driesen stormde herhaaldelijk naar voren om vooral via Van Kooten te proberen om Telstar alsnog aan een overwinning te helpen Het bleef tenslotte gelijk. Haarlem kon daarmee het meeste vrede hebben. ALKMAAR(ANP). Het met veel spanning tegemoet geziene optreden van AZ’67 tegen debutant Wageningen is op een teleurstelling uitgelopen. AZ’67 be gon sterk, wat een uitstekend doelpunt van Kist opleverde. Daarna zakten de Alkmaarders ver weg, waardoor Wage- „Pas na rust ging het wat beter. Ik geloof dat we wel de mensen hebben om een creatief spelletje te spelen, maar wat dat betreft reken ik vooral op Brokamp. Verder zal het iets zijn dat in de loop van het seizoen moet groeien.” Het technische duo bij Ajax, Haarms- Kraay, had zondag gekozen voor het aanvallende trio Rep, Geels,Mulder een een middenlinie met Haan, Mühren en opnieuw de jeugdige Van Santen. In de achterhoede werd geëxperimenteerd met Ruud Krol op de voorstoppersplaats van de nog immer geblesseerde Barry Huls hoff. Van Dord werd als linksback ge posteerd. te weten waarom men constant door elkaar bewoog. Het resultaat was uiteindelijk toch steeds voorspelbaar. De faam was Haarlem duidelijk voor uitgesneld. Zelfs Telstar, dat zelfs met de gehele selectie al een oefenwedstrijd van Haarlem had bij gewoond, rekende op een gevaarlijke tegenstander, want Het gevaar moest voornamelijk komen van het hoofd van Ruud Geels, .maar dat hadden ook de Rotterdammers gauw door. Met een allerminst foutloze Rinus Israel („Ik heb vandaag gemakkelijk ge speeld”) op de laatste plaats en een uitstekende keeper Van der Roer in het doel, hielden de Rotterdammers de scha de beperkt. Trainer Ben Peeters: „Ook zonder Cruyff en Neeskens is er nog een groot klasseverschil tussen Ajax en Excelsior We zijn er daarom van uitgegaan dat het spel zoveel mogelijk in de breedte ge stuurd moest worden. Ajax moest zo min mogelijk kans op diepgang krijgen. Dat is ons uitstekend gelukt. Dank zij rustgevende figuren als Israël. Den But ter en Van der Heide is die opdracht bijzonder gedisciplineerd uitgevoerd”. In de wedloop om na de snelle eerste goal van Rep (zevende minuut) en de tweede treffer van Van Dord een schot van 25 meter, net na rust) verder af stand te kunnen nemen, draaide de am bitieuze Van Santen zich bijna over zijn toeren. Halverwege de tweede helft moest hij hoognodig worden vervangen door Arnold Mühren. Kraay: „Hij zat toen helemaal vast. Het elftal heeft hem onverantwoord veel laten werken. Van Santen moest voor en achter storen en bovendien vaak zelf het initiatief nemen. Dat was te veel voor zo’n jonge speler. Hij heeft nog niet het lef om tegen de anderen te zeggen dat zij hun eigen taken moeten doen.” Vijf minuten voor tijd was Arnold Mühren nog het dichtst bij een derde Amsterdams doelpunt. Hij schoot de bal langs de verslagen Van der Roer, maar Wickel was bijtijds ter plaatse om de inzet van de doellijn weg te kunnen tikken. Het had voor de Rotterdammers over igens niet zoveel verschil gemaakt. Peet ers: „Ik geef mijn jongens een pluim voor wat zij hier gedaan hebben. Meer dan dit, was voor ons niet haalbaar”. Zoals verwacht mocht worden, de de aanval van Excelsior i belichaamd in Bassant alleen enkel gevaar voor de Amsterdamse ach terhoede. Toch zullen fervente Ajax- supporters er zaten er ruim 12.000 op tribune bij sommige onnodige ge vaarlijke manoeuvres in de centrale ver- Wat Ajax in het verleden zo bijzonder maakte, waren de geslepenheid, de fan tasie in het spel die, gepaard aan werk lust, borg stonden voor een unieke zege- reeks. Dat raffinement, waarvoor Cruyff. Keizer (uitgeschakeld door een bles sure aan de achillespees), Swart, maar ook Neeskens, in het verleden tekenden, was tegen Excelsior ver te zoeken. Al mag hierbij niet onvermeld blijven dat Jan Mulder de man die wel voor de sprankeling had kunnen zorgen al na 19 minuten met een bloeduitstorting in zijn rechter enkel moest uitvallen. Arno Steffenhagen gaat niet naar MSV Duisburg. Vorige week leek de overeenkomst gesloten, toen alle par tijen (Ajax, Duisburg en Steffenha gen) tot een akkoord waren gekomen. Ajax-manager Kraay: „Afgelopen maandag zou hij al gekeurd worden. Maar we hebben de hele week niets meer gehoord”. Zondag draafde de Duitser in het Ajax-team op als ver vanger van de geblesseerde Jan Mul der. Voor de zekerheid heeft Mulder in het ziekenhuis foto’s laten nemen van zijn geblesseerde enkel. HAARLEM. Het was op zich na tuurlijk al opmerkelijk dat bijna 12000 toeschouwers naar het terrein aan de Jan Gijzenvaart waren gekomen om Haarlems openingsduel voor de competi tie tegen Telstar bij te wonen. Publiek dat ook gedeeltelijk was aangelokt door een uitstekende oefencampagne van het „nieuwe” Haarlem, dat een aantal soepel verlopende oefenwedstrijden achteloos naar zijn hand zette. Daarom was het des te pijnlijker dat diezelfde toeschou wers, voornamelijk aangetrokken door het beloofde spektakel, na negentig mi nuten chaotisch voetbal van Haarlem met een katerig gevoel achterbleven. Een down-stemming die ook oversloeg op Hughes en zijn spelers. „Want”, wist ook Piet Hoeben later heel eerlijk, „ik had mij zoveel van deze wedstrijd voor gesteld. En wat viel het tegen.” AJAX: Schrijvers, Blankenburg. Krol en Van Dord, Haan, Van Santen (Arnold Mühren) en Ger Mühren, Rep, Geels en Mulder (Steffenhagen) EXCELSIOR: Van de Roer, Israel. Ger den Butter. Wickel en Tabbernee. Van der Heide. Aad den Butter en Van den Berg. Roggeveen* Van Diggele), Kwakkernaat en Bassant. Toeschouwers 12.500. Scheidsrechter: voort. Haarlems eerste en enige doelpunt. Pot reageert enthousiast. Op de achtergrond de Haarlem-spelers Boszhard Doelman Van der Meeren, Zwaan, Bischot en André (liggend) kij ken verslagen toe. Opstellingen: Haarlem: Boersma-Wentink, Hoeben. Marijt, Huyg-Feteris(George), Van den Berg, Van Duivenbode-Sadek, Pot, Bosz hard. Telstar: Van der Meeren: Driesen, Zwaan, André, Bischot (Van Essen), Jonker, Helling, Bijl-Schoonewille (Stout), Van Koo- ten, Couperus. Scheidsrechter Corver, 12.000 toeschouwers. Dat was dan ook de reden dat Haar lem, dat alleen het eerste kwartier uit blonk door de bereidheid om voor iedere bal te gaan, al na twaalf minuten een voorsprong kon nemen. Wentink pikte de bal op uit een hoekschop van Bosz hard, omspeelde Jonker en schoot in. De bal werd van richting veranderd en Cor Pot, die zeer attent reageerde door in een groot gat in de Telstar-defensie te stormen, aarzelde niet om de voor zijn voeten ketsende bal langs Van der Mee ren te jagen. Haarlem-goaltjesdief bij uitstek had dus weer eens succes. Het opmerkelijke was echter dat deze vroege voorsprong geen rust bij Haarlem ver schafte. Het elftal volhardde in een weinig, bijkans nietszeggende speelwijze waardoor Telstar halverwege de eerste helft tot de conclusie kwam dat het ook nog meedeed. De Velsense ploeg werd steeds gevaarlijker. In de eerste helft manifesteerde zich dat al met een vrije trap van Helling (de bal belandde op de bovenkant van de lat) en een afstand schot van Schoonewille, dat Boersma tot een snelle reactie noopte. De wedstrijd speelde zich helemaal af op de Rotterdamse helft. Dus op een zeer klein veld, en daarop maakte het snel bewegende Ajax vaak de indruk niet anders is het onbegrijpelijk dat de Vel sense ploeg ach in eerste instantie zo mee liet slepen door het rommelige voetbal dat Haarlem ten toon spreidde. Hughes wist ook: „Voor de wedstrijd dacht ik nog: We vreten Telstar op. Er zit tenslotte kwaliteit in dit Haarlem- elftal. Dat heb ik in die voorbereidings periode toch zelf gezien. Maar het liep totaal niet zoals het zou hebben moeten lopen.” En Telstar-trainer Joop Casten miller: „De competitie betekent pas de waarheid. Wij hebben misschien niet zo’n geweldige voorbereiding achter de rug. Maar tegen amateurclubs mis je toch die instelling bij de spelers die ik vanmiddag wel aangetroffen heb. Mis schien had Telstar alleen in het begin niet teveel zelfvertrouwen." HAARLEM. Vanavond heeft DCO-trainer Jan van de Gevel een afrondend gesprek met Ajax-manager Hans Kraay over de Ajacieden Sies Wever en Van ’t Sant. Doelman We ver, die bij Ajax geweigerd heeft om een nieuw contract te tekenen, en Van 't Sant trainen al enkele weken bij DCO en zullen als amateur voor de Haarlemse vierdeklasser gaan spe len. Het probleem is natuurlijk dat Ajax een vergoedingsbedrag wil heb ben als Van de Gevel zou besluiten om Van ’t Sant en Wever over een seizoen weer door te verkopen. Om dit soort zaken duidelijk te regelen heeft Van de Gevel vanavond een gesprek met Kraay. DCO speelt dins dagavond om half acht een thuisoe- fenwedstrijd tegen Telstar. Daar is het toen op af gestuit. Ik sta bij Amsterdam niet meer onder constract maar ik ga alleen nog maar voetballen als ik zoveel verdien dat ik ervan kan leven.” niet aan mij. Ik heb sterk de indruk gekregen dat de heer Kraay geen prijs meer stelt op mijn aanwezigheid hier”, aldus de Duitser, die 500.000 gulden op moet brengen. Na afloop van de eredivisiewed strijd FC Utrecht—F C Twente is zondag in stadion De Galgenwaard de loting verricht voor de eerste ronde van de KNVB-beker die in het week einde yap 5 en 6 oktober zal worden afgewerkt. De eredivisie clubs komen pas in de tweede ronde aan het werk. De loting: Hermes DVSFC Den Bosch, IJ sselmeervogelsLimburgia, Dordrect—SW, NECFC Groningen, RBCVeendam, Heerenveen—Fortu na SC, Helmond SportElinkwijk, SC CambuurWillem II, PEC Zwol leSpakenburg, VVVVitesse. VlaardingenHuizen. Amersfoort— Eindhoven. HeraclesQuick Nijme gen. GermanicusVolendam. en Wentink.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13