Grote demonstratie bij bijeenkomst EEG-ministers Arrestaties in I verband met moord Japanner I OPEC wil Radio-piraten zwijgen Minister verhogen Van Doorn met bommen bedreigd Zeventienjarige rijdt twee mensen dood Moeder Teresa in Nederland Moorden en schietpartijen in weekeinde 1 prijs weer ...Ehtai dit ow z// i Veronica-fans slaags met politie - zes arrestaties Met gestolen auto in Leiden LIJK IN WATER GEVONDEN; RESTAURANTHOUDER DOODT VROUW Scheiding Siamese tweeling in Rotterdam mislukt dr fee -è=: i 9 w M Dode WEERRAPPORTEN Anna Paulowna Minnaar Turk - («•Ne '3 fsajr Boeren krijgen mogelijk toch vier percent Het is voorbij voor Veronica. Stilletjes zitten de medewerkers bijeen in de studioruimte van het schip. (Van onze redactrice in Wenen) (Van onze Haagse redactie) VOORUITZICHTEN VOOR WOENSDAG: (Van onze correspondent) n paar regen 5 1 I 1 i l 1 De ministers zullen ook de door België en Frankrijk eenzijdig getroffen steun maatregelen aan de boeren bespreken. Omdat deze maatregelen tegenover de boeren in de andere landen onrechtvaar dig zijn, zullen ze mogelijk voor alle lid staten gaan gelden, aangezien niet aan te nemen valt dat België en Frankrijk één en ander ongedaan zullen maken. De gebeurtenissen op de hoogste ver dieping van het Karei de Grote-gebouw, waar de Europese ministerraad vergadert, werden voorafgegaan door een omvang rijke boerendemonstratie. Men herinnert zich nog de maand maart van het jaar 1971 toen betogende landbouwers het centrum van Brussel overspoelden in weerwil van de gehelmde politiemannen met traangasgranaten op de geweren. De balans van toen: een do de en tientallen gewonden als uitvloeisel Alleen de royalties een speciale be lasting van de oliemaatschappijen aan de producerende landen zijn toen met 2 percent verhoogd. Wat er op 12 september uit de bus komt, durft hier in oliekringen dan ook niemand te voorspellen. De EEG gaat trouwens een dolle dinsdag tegemoet wanneer morgen de ministers van landbouw van de negen bijeenko men. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Weer In binnen- en buitenland zzw wzw nnw zzo zzw zo zzo ono ozo zzo zzw 21 24 25 20 28 28 21 22 20 uur uur uur uur In Den Haag trof de politie zaterdag morgen het lijk van een 24-jarige vrouw aan. Aanvankelijk werd aan zelfmoord gedacht: een fles vergif stond naast de vrouw op het nachtkastje. Later beken- DEN HAAG. Het huis van CRM- minister Van Doorn in Baarn staat sinds zaterdag onder politiebewaking. Suppor ters van de nu verdwenen radiozenders Veronica en Noordzee hebben de minis- In het Noordhollandse Anna Pauwlo- na werden twee jongens in het station door nog onbekenden neergestoken. Hoe wel de verwondingen zich ernstig lieten aanzien, bleek gisteren dat alleen een 24-jarige jongen uit Anna Pauwlona een niet ernstige messteek in de borst had opgelopen. De andere jongen mankeert waarschijnlijk niets. Aanleiding tot de vechtpartij waren moeilijkheden tussen bezoekers van een jeugdsociëteit. De Utrechtse politie zoekt naar de De Arnhemse recherche zit nog steeds achter de man aan die vrijdagavond laat enkele schoten afvuurde op de minnaar van zijn echtgenote. Bij de schietpartij werd een 27-jarige stoffeerder aan het hoofd gewond, toen hij de woning van zijn vriendin binnen wilde gaan. Direct na het aanbellen werd een kogel op hem Naar een vermoedelijk Tukrse schut, ter is de Rotterdamse politie nog op zoek. Zaterdagochtend vroeg vond de politie in de buurt van een bar een 28- jarige Turkse gastarbeider, die door twee pistoolschoten was gewond. De recherche van Paramaribo heeft een oud-portier van het academisch zie- kenhuis aangehouden in verband met de diefstal van ongeveer SF 198.000 uit de kluis van het ziekenhuis. De portier zou bekend hebben enkele maanden geleden een reservesleutel van de kluis gestolen te hebben. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich z nnw zzo zo o n o nw n C 1 I z I M3* «J C CQ 0.6 3 1 0 0.1 4 0.1 0.1 1 0.2 0.4 Het door financiële moeilijkheder met sluiting bedreigde culturele centrum ’t Hoogt in Utrecht kan voorlopig blij ven doordraaien. Dat is bekendgemaakt na een gesprek van personeel van hei centrum met wethouder Kieboom var Culturele Zaken. de de echtgenoot, een 37-jarige Chinese restauranthouder, dat hij zijn vrouw na een ruzie met messteken om het leven had gebracht. De nu 69 jaar oude Albanese zuster kreeg grote bekendheid door haar werk voor de allerarmsten in het Indiase Cal cutta. Sinds moeder Teresa in 1950 haar werk in India begon, sloten steeds meer zusters zich bij haar congregatie, ’de missionarissen van liefde’ aan. Haar zus ters en broeders hebben nu de zorg voor 1,5 miljoen kinderen, zieken, hulp behoevenden en armen. O He Eindhovense politie heeft twee jongens, zeven en elf jaar oud, gered uit een brandend papierhok. Het vuur was door de knapen zelf aangestoken. De deur was achter hen dichtgevallen, waardoor zij niet meer konden ontsnap pen. Ze moesten beiden in een zieken huis worden opgenomen. De Rijkspolitie van Eist heeft van morgen vroeg een 21-jarige man aange houden, die betrokken zou zijn geweest bij de gewapende roofoverval in Geleen op 26 juli. Bij die overval werd een man doodgeschoten en een ander gewond. Vrij koel met enige tijd regen. Later weer opklaringen. Aantal uren zon: 1 tot 9. Minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. (Van onze correspondent) BRUSSEL De Europese commissie zal de ministers van Landbouw, die morgen in Brussel bijeenkomen, voorstellen de gegarandeerde land bouwprijzen binnen de gemeenschap met vier percent te verhogen. Deze maatregel moet er, in combinatie met andere maatregelen toe leiden dat de situatie van de landbouwers weer aanvaardbaar wordt. Amsterdam licht bew. onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt 0 0.1 4 1 1 0.2 0 4 1 0.2 16 S 0.4 0 0 0.2 0 3 0.1 0.4 0 0 2 1 0 0 0 (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Siamese tweeling die eind vorige week in Rotterdam werd geboren, heeft een operatie niet over leefd. De twee meisjes, die zijdelings vergroeid waren, werden na een uitge breid onderzoek geopereerd. De operatie met het doel hen te scheiden slaagde niet doordat de meisjes gemeenschap pelijke organen bleken te hebben. AMSTERDAM. Het afgelopen week, einde zijn twee moorden aan het licht gekomen. Op verscheidene plaatsen in het land werden bovendien mensen door pistoolschoten of messteken gewond. LEIDEN, (ANP). Een 17-jarige Leidenaar heeft gisteren in zijn woonplaats na een wilde rit in een gestolen auto twee voetgangers doodgereden. De politie heeft de jongeman, die zelf gewond raakte, in het ziekenhuis aangehouden. De oorzaak van de onenigheid moet gezocht worden in het feit dat de stof feerder anderhalf jaar met de vrouw van de schutter samenleefde toen die in de gevangenis zat. In de tuin waar de kleding is gevon den, zijn geen sporen van geweld aange troffen. Zondag hebben 25 agenten de hele wijk uitgekamd, maar men is daar van niets wijzer geworden. In de kleding vond de recherche een huissleutel en een fietssleuteljes. Voorts een kaartje van het zwembad Den Hommel. Een vooralsnog mysterieuze zaak is de moord op een Chinees in Amsterdam. In een water vlak bij het centraal station vond de spoorwegrecherche daar zater dag het lijk van de 26-jarige timmerman Yong Fatt Tang uit Maleisië. De man was met pistoolschoten in hoofd, borst en buik gedood. Het lijk moet drie tot zes dagen in het water hebben gelegen. Het is al eerder voorgekomen dat in Amsterdam Chinezen werden vermoord. Eenmaal gold het een wraakneming in een heroïne affaire; andere keren ging het om de „heerschappij” in Chinese gokhuizen, waarvan Amsterdam er een aantal in zijn Chinese wijk bezit. Het onderzoek van de moordbrigade richt zich daarom ook speciaal op die buurt. De Rotterdamse politie maakte het weekeinde bekend dat de geheimzinnige schietpartij die zich donderdag op Ka- tendrecht voordeed, is opgelost. Een 22- jarige kelner zou de acht kogels op een 27-jarige prostituée hebben afgevuurd. De vrouw en twee vriendinnen bleven ongedeerd doordat zij zich op de grond lieten vallen. De politie kon nog niets over het motief van de schutter meede len. In de Gelderse gemeente Epe zijn drie geheime zenders, die even druk werden beluisterd als gezocht, in beslag genomen. De zenders hetten Stem van Salland, Marianne en De Horizon. Een woordvoerder van het Sophia- kinderziekenhuis, waar de kinderen wer den behandeld, noemde de toestand van de meisjes slecht. Prof. dr. H. K. A. Vis ser was aanvankelijk gematigd optimis tisch over de resultaten van de operatie. De mate waarin organen zijn vergroeid, is van doorslaggevend belang bij het scheiden van Siamese tweelingen. Enige jaren geleden werd in Rotter, dam ook een Siamese tweeling gebo ren. Die heeft ook niet lang geleefd. In Friesland slaagde ruim 20 jaar ge leden wel een poging om een Siamese tweeling te scheiden. De twee meisjes, Folkje en Tjitske de Vries, waren met de buik aan elkaar vergroeid. Het bleek toen een vrij eenvoudige ingreep om de twee een eigen leven te geven. Deze tweeling wordt in november 21 jaar. Rond de Scheveningse haven hadden zich zaterdagavond trouwens tegen de tienduizend mensen verzameld om de thuisvaart van het personeel van Veroni ca mee te maken. De politie noemt het een geluk dat er niemand het water is ingeduwd. Zowel Veronica als Noordzee blijft pogen legaal in de ether terug te keren. Er is ondertussen sprake van dat de hitlijst van Veronica de „top-40” (voorlopig) wordt gepresenteerd door de TROS. SAINT TROPEZ. (ANP) In Saint Tropez is gisteren een 23-jarige Francai- se aangehouden in verband met de moord op de 25-jarige Japanse werkstu dent Suzuki wiens lijk op 21 juni naakt Radio Caroline het schip Mi Om de politie te misleiden, had hij, nadat hij zijn echtgenote doodgestoken had, een flesje met ontsmettingsmiddel in haar mond leeggegoten. De ruzie ontstond vrijdagavond toen de man wil de gaan gokken. Zijn vrouw had het daar niet zo op. De man wond zich er zo over op dat hij haar wurgde en enkele messteken toebracht. Daarna ging de restauranthouder naar het gokhuis. De volgende morgen belde hij de politie. De afgelopen week is de economische commissie bijeen gekomen om zijn ad viezen voor de ministerraad uit te wer ken. Van de kant van Saoedi-Arabië, dat lange tijd voor de verlaging van de olieprijzen heeft gepleit, kan krachtige tegenstand tegen een eventuele prijs verhoging worden verwacht. Uit Algerijnse bronnen blijkt bovendien dat Algerije en Saoedi-Arabië kort ge leden hebben afgesproken de olieprijzen niet te verlagen. Als Riad inderdaad is omgezwaaid, zou dit de positie van de OPEC als oliekartel aanmerkelijk kun nen verstevigen. Maar ook op de vorige vergadering van de experts in juni van dit jaar heeft de commissie een prijsverhoging van één dollar per vat (159 liter) geadviseerd, waartoe de ministers bij hun conferen tie in Equador toen toch niet hebben besloten. Voor minister Van Doorn, onder wiens bewind het verdwijnen van de radiopi raten geschiedt, zal de rust waarschijn lijk nog niet terugkeren. Daarom zal de politie hem en zijn huis voorlopig extra in de gaten houden. De hele vorige week zijn er bommeldingen binnengekomen die de woning van de minister betroffen. Zaterdag was mr. Van Doom overigens niet thuis. Het afscheid van Veronica en Noord- SCHIPHOL. (ANP Moeder Teresa, de moeder van de daklozen, zoals zij wordt genoemd, is zaterdagmiddag uit Stockholm op Schiphol aangekomen voor een bezoek van vijf dagen aan ons land. zee is ook gepaard gegaan met bomdrei- gingen tegen de NOS-studio’s in Hilver sum, Van Dooms ministerie in Rijswijk, een verzekeringsmaatschappij in Utrecht en het Amsterdamse Centraal Station. Enkele uren nadat Veronica haar uit zendingen had gestaakt, trokken twee honderd jongelui van Scheveningen naar departementsgebouwen aan het Binnen hof in Den Haag. Met stokken werden geparkeerde auto’s bewerkt, terwijl luid keels gewag werd gemaakt van de onte vredenheid over de besluiten die in het parlement zijn genomen en die tot het einde van de zeezender hebben geleid. Een politiehond beet een van de demon stranten in een been. De jongeman moest in een ziekenhuis worden behan deld. terdagavond de 18-jarige J. de Bruin uit die plaats met zijn motor geslipt en op een tegemoetkomende auto gebotst. Hij was op slag dood. De 21-jarige R. A. M. Maasakkers uit Eindhoven is zaterdagavond kort na middernacht in de gemeente Waalre bij een verkeersongeluk om het leven ge komen. De man reed op een bromfiets over de Gestelsestraat, maar kwam in een flauwe bocht door onbekende oor zaak in botsing met een lantaarnpaal en een boom. Zwaar gewond werd hij naar een ziekenhuis in Eindhoven vervoerd, waar hij enkele uren later is overleden. Bij een auto-ongeluk op de weg Ruur- lo-Zelhem is de 44-jarige mevrouw G. H. Drost-Greven uit Hummelo en Kep pel gistermiddag om het leven geko men, De auto waarin zij zat gaf geen voorrang aan een andere personenauto, waarin een familie uit Neede zat. De auto’s kwamen met elkaar in botsing. De eerste wagen kwam in een sloot te recht de andere auto botste tegen een boom. Er vielen drie zwaar gewonden, een kind werd licht gewond. Allen wer den vervoerd naar een ziekenhuis in Doetinchem. Het personeel van de RET, het openbaar vervoersbedrijf in Rotterdam, heeft het gisteren razend druk gehad als gevolg van het van kracht worden van het zonetarief. Dit zonetarief is in de Maasstad een fel omstreden zaak. Er is zelfs al een actiecomité, dat het systeem te duur en te ingewikkeld vindt, dat heeft aangekondigd vandaag op ver scheidene lijnen te zullen gaan demon- steren. Even heeft het erop geleken of de golflengte van Veronica (538 meter) werd overgenomen door een andere zen der. In delen van Amsterdam werd on der meer reclame voor een sigaretten merk gehoord. De zender was volgens het radio-controlestation van de PTT zeer zwak. Ze bleef slechts drie kwartier in de lucht. c ■c? z zzo zzo z zzo zzo z zzo zzo z Bij oudheidkundige opgravingen in Beersjeba in de Noordelijke Negev zijn resten gevonden van wat mogelijk de waterput van de aartsvader Abraham is geweest. Prof. Johanan Aharoni van de universiteit van Tel Aviv heeft dit be kendgemaakt. In Wamsveld is onder grote belang stelling zaterdag het nationaal kampi oenschap dansen voor buitenlandse werknemers gehouden. Aan dit feest werd deelgenomen door Griekse, Tunesi- sche, Joegoslavische, Indonesische, I Spaanse en Italiaanse dans- en muziek- groepen. afgevuurd. Tijdens zijn vlucht werd de stoffeerder nog enkele malen onder vuur genomen. Hij werd echter slechts licht gewond door een kogel die zijn slaap raakte. Hij had de auto, die eigendom was van een arts gistermorgen voor het Dia conessenziekenhuis in Leiden gestolen, ’s Middags werd hij door de politie ge signaleerd, waarna hij een wilde rit be gon. Op een gegeven moment kon hij de wagen niet meer in bedwang houden, begon te slingeren, ramde zes auto’s en botste daarna tegen een muur. Daarbij reed hij een man en een vrouw aan, die op het trottoir liepen. De twee slachtoffers zijn de 68-jarige mevrouw J. van der Meij en haar 33- jarige zoon K. L. van der Meij uit Leiden. De jongeman, die het ongeluk veroor zaakte, ligt gewond in het ziekenhuis. De politie heeft hem nog niet kunnen ho ren. De 38-jarige kunstschilder E. Jansens uit Amsterdam en de 22-jarige mej. T. Ebeling uit Graft (N.H.) zijn zaterdag morgen bij een verkeersongeluk in de Beemster om het leven gekomen. Zij reden in een bocht rechtdoor, in plaats van de weg te volgen. De auto kwam in een sloot terecht. In de Dorpsstraat te Groesbeek is za- WENEN. De economische experts van de OPEC (Organisatie van olieprodu cerende landen) menen dat de prijs van ruwe olie 1 oktober moet worden ver hoogd. In die zin hebben zij geadvi seerd aan de minister van de 13 OPEC- landen, die daar op 12 september in het Weense hoofdkwartier over moeten beslissen. Ook een eventuele verminde ring van de olieproduktie zal ter dis cussie staan. o. .EE ES 9 9 9 10 9 10 10 11 12 11 7 21 17 14 16 10 11 11 11 14 17 13 9 9 18 15 14 12 17 16 10 21 19 15 13 11 15 21 22 H Vrijdagmiddag zullen dertig „old timer” vliegtuigen uit Denemarken even op het vliegveld bij Hilversum komen. Deze vliegtuigen, die gedeeltelijk uit de jaren twintig stammen, maken een ral- lyvlucht door Europa. zw. bew. regen licht bew. licht bew. geh. bew. windstil 21 zw. bew. windstil 22 Kopenhagen zw. bew. zzw 23 motregen wzw 23 geh. bew. windstil 20 18 14 28 In en rond de koninklijke stallen van paleis Het Loo zijn zaterdag tussen de 700 en 800 oud-verzetsstrijders uit de Tweede Wereldoorlog, afkomstig uit alle delen van het land en ook uit het buitenland, bijeengeweest voor de vie ring van de dag van het verzet. Centraal hierbij stond de herdenking van wijlen koningin Wilhelmina. O De stichting Friese Milieuraad wil zeer spoedig een provinciale wetgeving, waarmee de recreatie in het merenge bied beteugeld wordt. Veel gemeenten vechten voor steeds meer recreatieve voorzieningen, zonder oog te willen heb ben voor de totale gevolgen, aldus de raad. O De belangstelling voor ongeveer 200 kavels bouwgrond in de gemeente Gel drop is zo groot, dat sinds zaterdagmid- I dag 48 serieuze gegadigden bivakkeren voor het bureau van gemeentebedrijven. De eerste kandidaten kwamen vrijdaga- j vond al opdagen. De uitgifte is vanmor gen begonnen. De reddingboot Bernard van Leer uit Scheveningen heeft zaterdag vastge maakt aan een speedbootje, dat enige tijd spoorloos verdwenen leek en later in moeilijkheden bleek te verkeren op ongeveer vijf mijl uit de kust van Kat wijk. Lissabon Locarno Londen Luxemburg geh. bew. motregen onbewolkt windstil 30 onbewolkt windstil 29 half bew. zw. bew. regenbui zw. bew. half bew. zw. bew. half bew. motregen mist Casablanca half bew. windstil 24 Las Palmas zw. bew. Tel Aviv ca 20 19 19 21 19 20 19 19 18 18 ter verscheidene malen met bommen bedreigd. Het verdwijnen van de zeezen- ders leidde in Den Haag tot botsingen tussen om en nabij tweehonderd jonge lui en de politie. Er werden zes arresta ties verricht. Veronica verdween zaterdagavond om zes uur uit de ether. De zender die veertien jaar in de lucht is geweest, nam afscheid onder het spelen van het Wil helmus. „Het sterven van Veronica is ook een beetje het sterven van de demo cratie in Nederland”, luidde een van de laatste teksten. Directeur H. Verweij liet zich bitter uit over het Nederlandse omroepbeleid; hij bedankte artiesten, platenmaatschap pijen, medewerkers en luisteraars. Hij besloot met de woorden: „Veronica is wel gewond maar niet verslagen.” Twee uur na Veronica sloot ook Radio- Noordzee de zender. Na bijna drieëneen half jaar deed ze er het zwijgen toe. Directeur John de Mol vond het „rot” dat zijn station moest verdwijnen „maar misschien wacht ons nog een andere kans. Wij zullen ons aan de wet houden, ook al vinden we dat dit stukje gelegen heidswetgeving nooit tot stand had mo gen komen.” Op de Noordzee is achtergebleven. Vanaf Amigo blijft dit station van de Engels man O’Rahilley muziekprogramma’s uit zenden. van verzet tegen Mansholt’s sanerings plannen. Behalve de ministers van de EEG ver gadert morgen ook het presidium van de COPA, de overkoepelende Europese land bouworganisatie. Woensdag komen in Pa rijs 16 leiders van Europese vakbonds organisaties bijeen op uitnodiging van de grootste Franse landbouwfederatie ter be spreking van de acties die met steun van de vakbonden kunnen worden onderno men om de Europese en de nationale overheden onder druk te houden. Alge mene mobilisatie dus aan het groene front van Europa. herkomst van kleding van een vermoe delijk 15- of 16-jarige jongen. Een broek, windjack, schoenen en sokken werden zondagmorgen in een tuintje in de Utrechtse wijk Oog en Al gevonden. Eerst dacht de politie aan een grap, maar aangezien na een paar uur de eigenaar van de kleding nog steeds niet kwam opdagen, is men er nu voor tachtig percent zeker van dat er sprake is van een misdrijf. „Beschuldigingen dat vijf medische studenten van de Hebreeuwse universi teit in Jeruzalem na een weddenschap van menselijke hersenen hadden gege ten, zijn volkomen onjuist.” Dit heeft de Israëlische minister van politiezaken gis teren aan het kabinet meegedeeld. De studenten waren voor twee jaar ge schorst na deze beschuldiging, die in het hele land grote beroering verwekte. De studenten zouden wel een weddenschap hebben gesloten, maar niet van de her senen hebben gegeten. De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder regenbui Rotterdam licht bew. Twente licht bew. Vlissingen onbewolkt Z.-Limburg onbewolkt mist windstil 16 onbewolkt half bew. windstil 26 22 22 18 21 verpakt in een met stenen verzwaarde zak. uit het nieuwe Grachtje in Amster dam werd opgevist. Volgens de Franeai- se was de jonge Japanner in een hotel in Amsterdam overleden aan een te grote dosis heroïne. De Fran?aise en haar 23-jarige landgenoot die op dit mo ment bij de Japanner waren, zouden volgens de verklaringen van de aange houden Fran?aise in paniek geraakt zijn en zich ontdaan hebben van het lijk i door het in een zak verpakt in een gracht te deponeren. Een maand later kwam het lijk boven drijven. 26 licht bew. zzo 29 DINSDAG 3 SEPTEMBER Hoog water 4.29 uur en 16.49 Laag water 0.27 uur en 12.40 DINSDAG 3 SEPTEMBER Zon op 5.54 uur onder 19.24 Maan op 19.25 uur onder 7.50 K 4 S3 ruw ;E

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2