De reikende vloed NA TRIOMFANTELIJK BEZOEK AAN GRIEKENLAND: r Kogelregen op Spoorwegramp wordt met Duitse trein gereconstrueerd Boze Jaworski zou Nixon Premier Kirk toch willen vervolgen Portugezen moeten eigen overleden wapens terugkopen Lage wenteling noodlottig voor prototype-helicopter Doden in Welkom verkeersweg horen, zien en Van der Stoelstraat in Saloniki Gruwelijke taferelen bij Zagreb Guinée-Bissau Ongeluk op luchtvaartshow Farnborough Giscard vergadert met Schmidt „Troepenvermindering Noord-Ierland „Haig zal aftreden” BINNEN- EN BUITENLAND 1974 MAANDAG 2 SEPTEMBER 1 j 30 aug.-8 sept^J toegang f5.- AMSTERDAM raiTV-j giBMi I Van der Stoel wil bemiddelen op Newsweek (Van onze redacteur in Parijs) V (Van onze speciale verslaggever) k geopend 10-17 en 19-22 uur, zondags 10-17 k Trein-Toegang-biljetten bij NS stations^' >ld- ven len. de ral- zan- -ige- eest leen man i in zijn de n is i de be- Boven: de Sikorsky-helikopter tijdens een van de vele „loops’’ die hij maakte vlak voordat het toestel neerstortte op het vliegveld van Farnborough. Onder: de vuurzee waarin een van de twee piloten omkwam en de ander zwaar gewond werd. De onafhankelijkheidsbeweging PAIGC, die het land na de onafhanke lijkheid van 10 september officieel zal besturen, wil liever niet dat de vertrek kende Portugese militairen wapens bij de inheemse troepen achterlaten. Het leger zou nu eigen geweren, ma chinegeweren, pistolen, granaten en mu nitie terugkopen. Volgens een Portugese eeft zie- de de zou den >len het lam, als van de r is ;em dat zer- ion- zijn Iruk lag- van llen ;sen de alle het vie- raal jlen ;der run blij- aakl hel van mo lden ige- zijn lijk een ater wil ’ing, ige- iten ieve leb- de sche ;rsi- :haf ege- t de gis- De ge bet De :hap her- ivee uit was De len, ap- :en- jeer :ge- lige i/ter op Kat- aint icai- de stu- aakt arde rter- i?ai- J otel te i Een officiële commissie van onderzoek zou tot de slotsom zijn gekomen, dat het inrij sein op rood heeft gestaan en dat de bestuurder van de verongelukte trein met ruim 90 km per uur de op dat LISSABON (AP). Het Portugese le ger in Guinee-Bissau ziet zich genood zaakt duizenden guldens aan de plaatse lijke troepen te betalen om deze solda ten ertoe te bewegen hun wapens in te leveren. Dit is gisteren gezegd door blanke soldaten die zojuist uit Guinee- Bissau zijn teruggekeerd. In een interview met het Amerikaanse weekblad Time heeft de Griekse minis ter van Buitenlandse Zaken Mavros trouwens gezegd dat op zijn minst enke le leden van de Griekse regimes uit de afgelopen jaren voor rechtbanken zullen moeten verschijnen. Er zal echter mee worden gewacht tot na de verkiezingen. SCHIPHOL. Een van de straten van de Noordgriekse stad Saloniki krijgt de naam van de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, Max van der Stoel. De burgemeester van de stad heeft gezegd dat dit zal gebeuren uit erkentelijkheid voor de inspanningen van mr. Van der Stoel voor het herstel van de democratie in Griekenland toen hij deel uitmaakte van de Raad van Europa. Als rappor teur van de Raad heeft Van der Stoel herhaaldelijk kritiek gespuid op het kolonelsbewind. Met de reconstructie van het ongeluk wil de Joegoslavische overheid achter de oorzaak komen. Volgens de politie heeft de hoofdbestuurder verklaard dat de remmen geweigerd hebben. Bovendien, zo zegt hij, stond achter een onklaar voorsein het inrij sein op veilig. Volgens het blad is Jaworski ver borgen op zowel het Congres als op president Ford, omdat zij hem op schepen met de beslissing over het al dan niet vervolgen van Nixon, zonder hem daarvoor politieke richtlijnen te geven. NEW YORK. (UPI en AFP) De speciafe aanklager in het Watergate- schandaal, Leon Jaworski, overweegt Richard Nixon te vervolgen wegens pogingen het schandaal in de doofpot te stoppen. Hij zou dan de voormalige president afzonderlijk terecht willen laten staan, aldus het Amerikaanse tijdschrift Newsweek. traject toegestane snelheid bijna heeft verdubbeld. Gistermiddag waren er 121 lijken ge vonden. Maar er is ook nog een hoeveel heid lichaamsdelen die bij elkaar ge zocht moeten worden. Naar schatting zijn er 150 mensen omgekomen. Familie leden van de slachtoffers helpen bij de identificatie. Men verwacht dat het nog wel een week zal duren voordat alle doden zijn herkend, voor zover herken ning mogelijk is. In een groot aantal kampen is het vrij eenvoudig voor de zwarte militairen om de geweren te verbergen totdat zij hun geld hebben ontvangen. Een andere blanke soldaat verklaarde: „We weten dat er betaald wordt. We weten niet hoeveel het leger betaalt en aan hoeveel soldaten, maar het moet een groot be drag zijn”. 200 Gel lid- :ren I zen. j iga- lor- ZAGREB. (DPA en UPI) Het spoorwegongeluk in de Joegoslavische stad Zagreb wordt woensdag a.s. met een trein uit de Duitse bondsrepubliek gereconstrueerd. Bij dit ergste spoorweg ongeluk in Joego-Slavië, dat vorige week vrijdagavond gebeurde, zijn meer dan 120 doden en ruim 150 gewonden gevallen. Het juiste aantal slachtoffers staat nog niet vast. De bloedproeven bij de twee gearresteerde bestuurders zijn negatief uitgevallen. De regering kondig de gisteren een nationale rouwdag aan. Deze troepenvermindering zou samen vallen met een versterking van de plaat selijke politie, waarvoor de Britse minis ter voor Noord-Ierland Merlyn Rees, de eerste maatregelen binnenkort bekend <e>u maken. De maximale sterkte van de iuM -f ïatóL S3.<K?2 in 1970. uitsprak. Het waren vooral de jongeren die Nixon willen terecht laten staan. Bij een onderzoek van het zelfde instituut Gallup heeft 61 pet van de ondervraagden verklaard tevreden te zijn over de wijze waarop president Ford zijn taak vervult. Slechts drie percent was ontevreden, terwijl 26 pet. geen mening uitsprak. De stafchef van het Witte Huis, de gepensioneerde generaal Alexandet Haig, heeft besloten af te treden, ondanks het verzoek van president Ford om aan te blijven. Dit weet het tijdschrift Newsweek eveneens te melden. Haig zou mogelijk al over enige weken het Witte Huis verlaten om zijn militaire loopbaan voort te zet ten. Vanuit het Congres is kritiek geuit op de rol die Haig onder het presidentschap van Richard Nixon in het Watergate-schandaal zou hebben gespeeld. WELKOM (Reuter). Drie Afrikaan se arbeiders zijn gedood en ca. 40 ge wond bij een vechtpartij in een goud mijn in Welkom, in Zuid-Afrika, zo heeft de directie gisteren meegedeeld. Een woordvoerder van de Anglo-Ame rican Corporation, die de mijn beheert, zei dat ca. 200 Afrikanen betrokken waren bij de strijd die begon in een pension voor gemigreerde arbeiders. Ra men werden ingegooid en gepoogd werd een flat van een zwarte voorman in brand te steken voordat de politie de situatie onder controle had. De rust is inmiddels weergekeerd. LONDEN(AFP). —Naar het Britse blad The Times weet te melden, over weegt de Britse regering 1.000 militairen uit Noord-Ierland terug te trekken zon der hen te vervangen. Hierdoor zou de sterkte van de Engelse troepen daar op 14.000 man komen, het kleinste aantal sinds 1972. Volgens een Gallup-opinie-onder- zoek wil 56 pct. van de Amerikanen dat Nixon wegens zijn aandeel in de Watergate-zaak wordt vervolgd. Van de ondervraagden was 37 pet. tegen vervolging, terwijl 7 pet. geen oordeel Juist ook dit weekeinde liet Karaman lis een waarschuwing aan Turkije horen dat Griekenland zijn strijd om Cyprus zal voortzetten tot een rechtvaardige oplossing is bereikt, ongeaeht hoeveel tijd en offers dat zal kosten. De 67- jarige premier sprak op een massabij eenkomst bij Saloniki. „De Turkse inval lers zullen uiteindelijk gevangenen wor den van hun barbaarse onderneming. Ze moeten weten dat wij geen genoegen zullen nemen met voldongen feiten en dat we onze strijd zullen voortzetten tot er recht is gedaan.” Karamanlis veroor deelde nog eens de vroegere militaire leiders van zijn land. Hij kondigde aan dat hij spoedig een datum zal noemen waarop in Griekenland algemene verkie zingen zullen worden gehouden. De verbijstering onder de toeschou wers, in hoofdzaak deelnemers aan de luchtvaarttentoonstelling en journalisten uit vele landen, was enorm, maar de show ging inverbiddelijk door. De om roeper die elke demonstratie begeleidde, maakte slechts melding van „een tra gisch ongeluk” en kondigde na een korte adempauze onmiddellijk de volgende de monstratie aan. Het gold Fokker-VFW, die op het moment van het ongeluk zijn Friendship, Fellowship en de nieuwe VFW-614 in formatie het luchtruim had laten kiezen. Het ongeluk gebeurde om kwart voor vijf, vrijwel aan het eind van de voor vertoning. De luchtvaartshow van Farn borough loopt officieel van vandaag tot en met komende zondag. De Sikorsky H-53, in 1970 in gebruik genomen voor oorlogsdoeleinden maakte circa vijf to tale wentelingen om zijn lengte-as. Bij elke wenteling verloor hij opmerkelijk veel hoogte. Aan het begin van de laatste wenteling, zei een van de heli- koptervliegers: „Je zit een beetje te laag”. Het werd over de boordradio ge hoord door Leif Nielsen, testvlieger van de VFW-614. ang- npi- ndse 'eest lesi- ;che, iek- militair zou een negersergeant zeker 15.000 gulden voor zijn lichte machine geweer, granaten en munitie hebben ge vraagd. Een korporaal vroeg 6300 gulden voor zijn geweer. De arrestant is de 34-jarige Richard Hicks uit de stad Tucson in Arizona. Vanuit zijn rijdende auto zou Hicks zonder waarschuwing en zonder duide lijk motief op iedere auto, die in zijn buurt kwam, geschoten hebben. Auto’s vlogen van de weg af terwijl de kogelregen uit de wagen van de schutter kwam, die zijn doelen steeds tegemoet reed. Op 165 km. van Indio, een stadje ten zuid-oosten van Los Angeles, werd de verdachte gepakt. Hij bood geen verzet. Zijn beschrijving klopte met het signale ment gegeven door ooggetuigen. De Sikorsky had toen juist zijn vol gende wenteling ingezet en op de grond was zichtbaar dat de vlieger weifelde. Hij trachtte het toestel weer in horizon tale toestand te krijgen en op goede snelheid te komen door een duikvlucht te ondernemen. Maar vanaf een hoogte van circa 100 meter werd dit fataal. (Van onze redactie buitenland) SCHIPHOL Minister Van der Stoel heeft aangeboden te bemid delen in het conflict om Cyprus. Hij heeft dat dit weekeinde laten weten in een gesprek met de Griekse pre mier Karamanlis. Van der Stoel zou als boodschapper willen fungeren of zich op andere wijze nuttig wil len maken bij het zoeken naar een oplossing in het geschil. De minister is gisteren teruggekeerd van een tweedaags bezoek aan Grieken land. Hij heeft er met onder anderen Karamanlis en zijn collega van buiten landse zaken Mavros gesproken over Cyprus en over Griekenlands betrekkin gen tot de EEG. De Grieken hebben hem overigens geen verzoek gedaan om als bemiddelaar in de Cyprische kwestie op te treden. Van Turkse zijde is trouwens evenmin zo’n verzoek gedaan. Van der Stoel is een buitengewoon hartelijk welkom ten deel gevallen in Griekenland. Men herkende in hem de man die al in de Raad van Europa ten strijde trok tegen de kolonels die zeven jaar lang het bewind hebben gevoerd in Griekenland. Zaterdag kwamen drom men voormalige verzetsmensen naar de Nederlandse ambassade toen Van der Stoel er verbleef. Velen van hen hebben in de tijd van het kolonelsregime in gevangenissen gezeten. Bij zijn terugkëer op Schiphol zei Van der Stoel gisteren: „Er hangt in Grie kenland iets van een hoopvolle ver wachting in de lucht, zo iets als wij na de bevrijding hebben gekend. Ik hoop alleen dat de kwestie-Cyprus deze gun stige ontwikkelingen niet in de weg zal staan of zal vertragen.” Hij zei overigens te hopen dat een oplossing in het Cyprische conflict ook de scherpe kantjes zal halen van Grie kenlands houding ten opzichte van de NAVO. De Grieken zijn uit de militaire organisatie van de NAVO gestapt, al blijven ze er politiek mee verbonden. Van der Stoel zou graag zien dat Turkije „een gebaar maakt, hetzij een gedeeltelijke ontruiming van het nieuw- Er zijn vermoedelijk geen buitenlan ders onder de slachtoffers. Het overgrote deel van de passagiers bestond uit Joe- goslaven, die van vakantie in West- Duitsland terugkeerden. In ’n bocht vlak voor het station vloog het eerste van de tien rijtuigen uit de rails. Door de grote snelheid van de lokomotief raakten vervolgens de overi ge negen rijtuigen uit hun baan. Een mast van de bovenleiding scheurde de wagons open voordat ze omsloegen. Over een afstand van 70 meter, vertelde een vrouwelijke gerechtsdokter, lagen naast de rails ongeveer 70 lijken, de meesten helemaal naakt. Andere doden en ge wonden moesten met snijbranders uit de wrakstukken worden gehaald. In de ziekenhuizen zijn tot nu toe vier gewonden bezweken. Er worden nog 40 gewonden verpleegd, van wie er zes in levensgevaar verkeren. Het vloedwater van de Japanse Tama reikt naar huizen in Komae City, een voorstad van Tokio, nadat de rivier door zware regenval buiten zijn oevers was getreden. De politie evacueerde 7.000 mensen omdat verwacht werd dat de vloed nog verder zou stijgen door de orkaan Polly, die momenteel het westen van Japan teistert. Op de voorgrond: half-verzwolgen tennisbanen. FARNBOROUGH. Voor de ogen van honderden toeschouwers is gister middag een Skikorsky-helikopter neer gestort In Farnborough. Het gebeurde aan het begin van het jaarlijkse Britse vlieg- feest. Een inzittende kwam om het leven, een tweede werd zeer ernstig gewond. Het toestel spatte bjj een val van 100 me ter hoogte uiteen en vloog in brand. De vliegers zouden te laag hebben gevlogen en te groot risico hebben genomen. WELLINGTON (Reuter, AP). Pre mier Norman Kirk van Nieuw-Zeeland is zaterdag in een ziekenhuis in Welling ton aan een hartaanval overleden. Hij is 51 jaar geworden. Kirk, die ook minister van Buiten landse Zaken was, deelde 28 augustus mee dat hij op medisch advies zes we ken volledige rust nam. Hij werd premier toen zijn Labour- partij in december 1972 een verkiezings overwinning behaalde. Eerder dit jaar had hij zich aan spata deren laten opereren, als gevolg waar van hij een longembolie kreeg. Kirk, die „Grote Norm” werd ge noemd, was een zwaargebouwde man. Hij was trots op zijn eenvoudige af komst. Voordat hij in de politiek ging, had hij allerlei eenvoudige baantjes. Het eerste huis voor zijn gezin bouwde hij eigenhandig. De overledene was ge trouwd en had vijf kinderen. De Labour-af ge vaardigden zullen vrij dag een opvolger kiezen. Kirk zal don derdag worden begraven in zijn geboor teplaats Waimate, een dorpje bij Christ church. De helikopter boog steeds meer naar voren en daverde bijna loodrecht op een van de betonnen platforms af. Ver van (Van onze redactie buitenland) INDIO. —Een man die zaterdag een grote verkeersweg in het zuiden van de Amerikaanse staat Californië in het wilde weg passerende automobilisten be schoot, is gisteren gearresteerd. Door zijn toedoen kwamen drie mensen om met kogels in het hoofd en liepen zes meieren verwondingen op. De zwarte militairen, die 11 jaar zij- aan-zij met de Portugezen tegen de guerrilla-strijders van de PAIGC hebben gevochten, blijven voor het merendeel in Guinee-Bissau. PARIJS. President Giscard d’Es- taing ontvangt vanavond op het Elysée de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt. Tijdens het diner zat in hoofd zaak gepraat worden over heropleving van de gemeenschappelijke markt en de lening van twee miljard dollar die de Duitse Emissiebank zo pas heeft toege staan aan de Bank van Italië. bezette territoir, hetzij door een gedeel telijk terugtrekken van zijn troepen.” Het zou het volgens Van der Stoel gemakkëlijker maken om de partijen weer aan de onderhandelingstafel te brengen. de toeschouwers weg maar goed waar, neembaar voor hen sloeg het toestel tegen de grond. Een lichte explosie volg de, stukken vlogen ver in het rond en het wrak vloog in brand. Ofschoon betrekkelijk dicht bij de brandweerkazerne, duurde het ruim vijf minuten voor de brandweer ter plaatse was. Het vuur was in tien minuten geblust maar het duurde bijna een uur voor de tweede inzittende kon worden bevrijd. De vliegtentoonstelling te Farnbo rough. een luchtmachtbasis op 30 km ten zuidwesten van Londen, wordt door de Britten als een veilige beschouwd, ofschoon het vaker is voorgekomen dat tijdens de show vliegtuigen neerstortten. Oorspronkelijk was Farnborough een aangelegenheid van uitsluitend de Britse militaire en commerciële luchtvaart. Dit jaar nemen voor het eerst ook buiten landse exposanten deel bij elkaar 400, waarvan 150 niet-Britse. De neergestorte Sikorsky was een prototype en zou na Farnborough naar West-Duitsland, Israel en Spanje gaan om daar zo mogelijk te worden verkocht.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3