Schrijver van Amor Fati Nazareth: vriendelijke hard-rock A. Mussche Dertigste seizoen bij overleden Hoofdstad Operette aanbevelingen aan ALFRINK TEVREDEN OVER THEOLOGISCHE HOGESCHOLEN P. C. Hooftprijs voor mr. Abel J. Herzberg Zakelijk Pastoraal Overleg produceerde de lopende band wij hebben speciale grootafnemers- prijzen voor sportartikelen vraag catalogus aan g; I BOOM WORDT BEELD Muzikaal niet spectaculair MET „GRAFIN MARITZA” BEGONNEN Vlaamse auteur BISSCHOPPEN KWAMEN VRIJWEL NIET AAN HET WOORD M X A, NJ D A G 2 SEPTEMBER 19 74 Geestelijk leven - Kunst 6 Zakelijke affaire Het gezin Geen winstbejag Herindeling Leek in de kerk Geen gehuwden SPORTHUIS HAARLEM (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT „Bis schoppen en pastoors treden ge woonlijk op 75-jarige leeftijd terug; Rome spoort hiertoe althans aan. Een aansporing van Rome is echter weinig minder dan een bevel. In ieder geval komt er bij het bereiken van die leeftijd geen ontslagbrief”. Dit antwoordde mgr. Bluyssen, bis schop van Den Bosch, zondagmid dag op het vragenuurtje van het Landelijk Pastoraal Overleg. De vraag was gesteld of de bisschoppen hun best wilden doen bij de paus om kardinaal Alfrink volgend jaar als hij 75 jaar wordt te laten blij ven. 4 j :v SS J b XjsI fes’ ij: uaWm.-ihr 8 Hü KEES TOPS ADVERTENTIE) Bij het thema „het gezin” werd grote o Het LPO nodigde de bisschoppen uit te bevorderen dat nu reeds werkgroepen Nazareth, gefotografeerd door Gijs Hanekroot in Amsterdam: van links naar rechts Manny Charlton op lead-guitar, Pete Agnew op bass en zanger Dan McCafferty. r w 1 KJLx WAREN Grote Houtstraat 123, tel.31295O (tussen de twee bioscopen! AMSTERDAM Pure hard-rock, gegoten in een vriendelijke vorm. Dat is zo ongeveer de omschrijving van het eerste optreden in Neder land van de Schotse popgroep Na zareth. Hoewel de groep doodge wone, en zelfs vrij afgezaagde mee- stampers de zaal inslingert, vormt zij binnen het kader van de hard rock een uitschieter door de ge moedelijke manier van optreden. Afgezien van het irritant gebrulde .Thank you” na ieder nummer, vindt men bij Nazareth geen spoor van de opgeblazen gemaaktheid die in deze muzieksector zo welig tiert. Kortom, geen ordinaire geluidshin der, maar een goed geoliede show, gericht op een optimaal contact met het publiek. m Het gebeurde in termen die door grote bekendheid met de stof ontaardden in groepstaal en nergens meer de gloed had van gelovend getuigen. Het systeem had daarnaast tot gevolg dat er praktisch geen bisschop tijdens deze vergadering aan het woord is geweest en dat men node de bijdrage moest missen die ver tegenwoordigers van andere kerken bij vorige gelegenheden aan de discussie gaven. Overigens was dit de enige aanbeve ling die het niet haalde op dit LPO. In feite is deze zitting van het LPO een bijna zakelijk aandoende affaire geweest waarin twee dagen lang aan de lopende band aanbevelingen werden geprodu ceerd. Zo althans kwam het op de waarne mer over. In werkelijkheid zijn deze aanbevelingen de vrucht van maanden lange discussies in de delegaties en in de talrijke secties en delegatievergaderingen die tijdens dit LPO werden gehouden. Deze vergaderingen waren echter beslo ten. Bovendien vonden nu de plenaire vergaderingen van het LPO volgens een systeem plaats waarbij slechts de zeven woordvoerders van de diocesane delega ties discussieerden. ten om in speciale gevallen gehuwden tot het priesterschap toe te laten. Tot dusver heeft nog geen enkel verzoek daartoe, van waar ook ter wereld, Rome bereikt. „Ik weet niet of Nederland wel het eerste land zou zijn dat een derge lijk verzoek zou doen”, zo merkte kardi naal Alfmk op. Het toelaten van vrou wen tot het priesterambt noemde hij het laatste dat Rome ooit zou doen. De hoofdrollen worden vertolkt door Lizzi Schoffman (gravin Maritza), Jan Handerson (graaf Tassilo), Anita Heins (Lisa) en Jacco van Renesse (baron Ko- loman Zsupan), die hiermee z’n operette- debuut maakt. Het Hoofdstad Operette Over de leek in de kerk waren veel vragen gesteld. Kardinaal Alfrink wilde de misvatting wegnemen dat de leek wordt ingeschakeld met het oog op het tekort aan priesters. Ook bij voldoende priesters zou de leek in de kerk van 1945 door het Russische leger in Tröbitz bevrijd en keerde in juli van dat jaar naar Nederland terug. Zijn ervaringen in het concentratie kamp vormde een belangrijk uitgangs punt voor zijn volgende letterkundige werk: „Amor Fati”, het in Bergen-Bel- sen geschreven dagboek dat als „Twee stromenland” in 1950 verscheen, de „Kro niek der jodenvervolging” in 1949 als bijdrage voor „Onderdrukking en ver zet”. Zijn toneelstuk „Herodes” werd in het Holland Festival in 1957 opgevoerd en twee jaar later „Saul’s dood” met Al bert van Dalsum in de hoofdrol. Als correspondent van De Volkskrant schreef Abel J. Herzberg over het pro- ces-Eichmann. Deze verslagen werden later gebundeld in „Eichmann in Jeruza lem”. De geschiedenis van een joodse emigrantenfamilie stelde hij te boek in „Brieven aan mijn kleinzoon”. Over ad vocaten en hun cliënten verscheen twee jaar geleden „Om een lepel soep”. In een geromantiseerd levensverhaal publiceer de hij dit jaar de ..Memoires van koning Herodes”. De schrijver verwierf de Wijnand Francken-prijs, de Jan Campert-prijs, de toneelprijs van Amsterdam, de Visser- Neerlandia-prijs en de zilveren penning van de stad Amsterdam. -4. DEN HAAG Aan de schrijver mr. Abel Jacob Herzberg, is de P. C. Hooftprijs, groot 8.000, toe gekend. De jury, die over de prijs heeft geadviseerd, bestond uit dr. G. W. Huygens, die optrad als voorzitter, Hella Haasse, drs. M. G. Schenk, C. J. E. Dinaux, drs. R. H. Fuchs, Ben Stroman en Wim Zaal. De heer Herzberg heeft de prijs aanvaard. Hij zal op een nader vast te stellen tijdstip officieel worden uitgereikt. Abel Tacob Herzberg werd 17 septem ber 1893 in Amsterdam geboren, in wel ke stad hij ook studeerde en zich in 1918 als advocaat en procureur vestigde. Naast zijn werk als juridische raadsman bekleedde hij ook diverse functies, waaronder van 1934 tot 1939 het voorzit terschap van de Nederlandse Zionisten bond, en schreef hij als rechtsgeleerde het handboek voor de drankwet 1931. Als schrijver debuteerde hij in 1934 met het toneelstuk „Vaderland”. Tijdens de Tweede Wereldoorlog was hij geïn terneerd in kampen in Barneveld, Wes- terbork en Bergen-Belsen. Hij werd in (ADVERTENTIE) Gewapent met een elektrische zaag gaat beeldhouder Anthony Lockwood een 7,5 meter hoge eikestam te lijf, waaruit hij een Shotse golfspeler zal hakken. De eik is een strategisch punt op het terrein van een golfclub in de Amerikaanse plaats Litcoln. Toen de boom stierf, be sloet de dub er een beeld van te maken. Het is een onderwerp geweest van voortdurende gezamenlijke zorg; hij er kende dat niet altijd de beste vorm wordt gevonden. Niettemin sprak hij zijn grote tevredenheid over deze scho len uit; hij zei namens de aanwezige bisschoppen te spreken als hij het volle vertrouwen in deze theologische hoge scholen uitsprak. BRUSSEL. De Belgische letterkun dige Achilles Mussche is zaterdag op 78- jarige leeftijd overleden. Hij was redac teur van het „Nieuw Vlaams Tijdschrift”, lid van de Koninklijke Vlaamse Acade mie voor Taal en Letterkunde en van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde en tot 1968 voorzitter van de Vereniging van Vlaamse Letterkundigen. Hij heeft gedichten, essays en studies geschreven. Zijn eerste verzenbundel, „De twee vaderlanden” (1927) stempelde hem met Wies Moens tot een vertegen woordiger van de humanitair-expressio- nistische lyriek van de jaren twintig. Later, met zijn bundel „Koraal van den dood” (1938), kwam hij tot een soberder, bezonken zeggingswijze en putte hij zijn thema’s uitsluitend uit het persoonlijk gemoedsleven. Tot zijn essays behoren „De broeder van Hamlet” (1949) en „Aan de voet van het Belfort” (1950)- Studies schreef hij over Cyriel Buysse (1929), de etser-teke naar De Bruycker (1936) en Herman Gorter (1946). Werkgevers zouden geen geld mogen beleggen in bedrijven elders in de we reld waar werknemers met instemming van de daar heersende regimes onrecht vaardig behandeld worden. Christelijke werkgevers moeten bij het opzetten van vestigingen in het buitenland ethische overweging meer laten gelden dan winstbejag. Landen als Zuid-Afrika en Brazilië moeten gemeden worden zolang daar onrechtvaardige arbeidsvoorwaar den heersen. Toen het thema „buitenlandse werk nemers” aan de orde kwam, deelde mgr. Zwartkruis, de bisschop van Haarlem, mee dat het episcopaat bezig is een full time kracht aan te stellen die de pasto raal onder buitenlandse werknemers van beleidslijnen kan voorzien. Het LPO had om een apart „vicariaat” met een goed werkend centrum gevraagd. Dat is om financiële redenen echter moeilijk te realiseren. AMSTERDAM (ANP). De Hoofd stad Operette is zaterdagavond in de Amsterdamse stadsschouwburg haar dertigste seizoen begonnen met een fees telijke première van de vijftig jaar oude operette „Grafin Maritza” van de Hon gaarse componist Emmerich Kalman. Onder het publiek bevonden zich enkele speciale gasten, zoals de weduwe van de in 1953 overleden Kalman en minister Van Doorn van CRM. De jubileumvoor- stelling, die door de bezoekers van de schouwburg met een enthousiast applaus werd beloond, zal dit jaar meer dan 200 keer worden uitgevoerd in theaters over het hele land verspreid. Door de bijna zakelijke vergaderwijze is er een flink aantal afgeronde aanbe velingen op tafel gekomen. In vorige zittingen kon men daar nooit toe komen. Wanneer deze aanbevelingen met dezelf de vurigheid, als waarmee ze uit de delegaties naar boven kwamen, nu weer overgebracht worden naar de basis van de geloofsgemeenschap de parochies dan zal eindelijk het effect van een LPO aan de basis eens merkbaar kun nen worden. van deskundigen de bestudering ter hand nemen van actuele sociale vraag stukken vanuit een evangelische levens houding. Als voorbeelden werden ge noemd inkomensverdeling en het huidige beoordelings- en beloningssysteem. dat de opvolger iemand zou zijn als Alfrink, iemand die om zijn open en luisterende houding ieders waardering en respect verdient. „De instanties die een voordracht maken zijn bekend. Ik vertrouw erop dat zij door hun voor dracht verwarring en teleurstelling in Nederland zullen voorkomen. In ieder geval zullen wij alles doen om goed bij de Heilige Stoel te adviseren”. De kardinaal herinnerde andere vraagstellers eraan hoe deze priesterop leiding geconcentreerd is in vijf theolo gische hogescholen, nadat was gebleken dat de 125 seminaries die Nederland vroeger bezat, niet meer te bemannen en de financieren waren. Alfrink benadruk te dat de bisschoppen alle aandacht hebben besteed aan de religieuze oplei ding van de priesterstudenten aan deze hogescholen. Wie dat contact zeer serieus lijkt op te vatten, is bassist Pete Agnew. Deze opgeruimde baas, die gedurende het ge hele optreden in stevig marstempo van links naar rechts over het podium wan delde, vervoegde zich telkens bij een ander groepje opgerukte rockfans ten einde hun persoonlijk zijn aanstekelijke glimlacht mee te geven. En die fans wilden wel. Dat de groep mede door de grote hoeveeheid publiciteit in Ne derland al een reputatie heeft, bleek direkt bij de eerste akkoorden, toen het grotendeels zeer jeugdige publiek en masse overeind kwam en de stoelen beklom. aandacht besteed aan een aanbeveling die gezinnen uitnodigt steun bij elkaar te zoeken als het erom gaat een nieuwe mentaliteit te kweken ten aanzien van de verkeerd gerichte prestatie- en con sumptiemaatschappij. Gezinnen zouden kunnen beginnen met over de besteding van het inkomen te overleggen. Bij het thema „het onderwijs” beval het LPO aan dat de eigen identiteit van katholieke scholen naar voren moet ko men. Nieuwe accenten in de levensbe schouwelijke vorming van leerlingen, vooral wat betreft de relatie tussen geloof en samenleving, moeten met de ouders besproken worden, opdat zo hun kinderen beter kunnen worden begeleid. Bij het hoofdstuk „het werk” pleitte het LPO voor een zodanige verandering van structuren dat de mens beter in zijn waarden erkend wordt. Er dienen plaat selijke en regionale centra te komen waarin mensen met elkaar kunnen den ken en spreken over betere houding en een beter gedrag van de mens in zijn werk- en leefsituatie. Zoals gezegd, was het muzikale gehal te niet spectaculair. Er is dan ook geen sprake van een nieuwe ontdekking op muziekgebied. Nazareth’s podiumreper toire bestaat voor het merendeel uit nummers van hun vijf elpees, waarvan de laatste „Rampart” zojuist is uitgebracht en vrij goed is ontvangen. Het nummer „Guilty” was slechts in zoverre nieuw, dat de groep het voor het eerst presenteerde. Voor het ovtrige kwam het in de aloude dreun uit de speakers. Na het slotnummer, een bijna drama tische versie van de oude Yardbirdskra- ker „Shapes of things”, kwam de groep nog eenmaal terug met „Woke up this morning”. Het publiek gilde om nóg meer. Bluyssen liet de vragers in het onge wisse: „Laat de kardinaal maar eens gaan nadenken wat hij doet als hij 75 wordt. Hij is er oud en wijs genoeg voor”. Positiever was hij toen gevraagd werd de bisschopzee iix. teri ecuden doen In de aanbevelingen wordt de plaatse lijke kerken verzocht ruimte beschik baar te stellen voor godsdienstige vierin gen en gebruiken van buitenlandse werknemers, ook van niet-christenen. Bij verdere hulp aan deze buitenlanders wordt er door het LPO op aangedrongen deze mensen niet onze normen en waar debepalingen op te dringen. Rome, zo antwoordde de kardinaal, heeft een kleine mogelijkheid open gela- ter niet alleen in Nederland zo. Ondanks deze meningsverschillen tracht men toch steeds tot gemeenschappelijke beleidslij nen in de hele kerkprovincie te komen, en dat is vrijwel altijd gelukt. „Het wordt pas ernstig wanneer men zich lijnrecht tegenover elkaar gaat opstel len”. De Rotterdamse bisschop mgr. Simonis achtte het nuttig om meer achtergrond informatie te geven, zodat de mensen gaan begrijpen dat er meer meningen over bepaalde zaken mogelijk zijn. Hij zei bedekkingen te hebben tegen leken als pastorale werkers een mening die andere bisschoppen niet delen omdat hij geen levenszekerheid voor deze men sen ziet bij de huidige, wankele finan ciële positie van de kerk. Ook vreest hij dat ijveren voor leken als pastorale werkers ten koste gaat van het gewijde ambt (het priesterschap). vandaag een functie moeten hebben. De vorming van deze lekenpastorale wer kers is door de bisschoppen in volle gang gezet. Dat de ontwikkeling van dit instituut niet zo snel gaat, weet kardinaal Alfrink juist aan de gelovigen die nog niet allemaal aan lekenkrachten gewend zijn en bovendien niet de nood zakelijke financiën opbrengen om hun vorming en hun salarissen te betalen. Er werken op het ogenblik al 60 lekenkrachten in ons land. Hun theolo gische opleiding staat gelijk aan de priesteropleiding. In Zwolle is een oplei dingsinstituut; in vijf andere plaatsen wordt zo’n instituut voorbereid. Er zijn ook pastorale werkers op lager niveau reeds actief werkzaam in paro chies- Hun opleiding is eenvoudiger. On der hen zijn ook vrouwen. Wordt er nog gewerkt aan het uitvoe ren van de besluiten van het vroegere pastorale concilie om aan te dringen op het wijden van gehuwden en het toela ten van gehuwde priesters, zo wilde men weten. Nazareth is, afgezien van het te een zijdige repertoire, een groep die bestaat uit goede musici. De uitstekende drum mer Darrel Sweet legt met Agnew’s eenvoudige basloopjes een solide ritmi sche basis voor McCafferty’s imposante stemgeluid. Helaas is er in de massale geluidsbrij weinig plaats voor Manny Charlton’s gitaarsolo’s. (V:n onze correspondent) NOORDVIJKERHOUT. Het lande lijk pastoiaal overleg dat dit weekeinde in Noordvijkerhout werd gehouden, is niet gekonen tot een direct advies aan de bisschoppen om een raad van kerk en samenlevilg in te stellen. Zo’n raad zou bisschoppm en geloofsgemeenschap moeten adviseren hoe zij, getuigend en kleur belennend, kunnen spreken en handelen ten aanzien van de sociaal- economiscïe problemen die onze pro- duktie- er. consumptiemaatschappij op- roept. Hoewel de behoefte aan zo’n raad algemeen werd gevoeld, kan het LPO zich nog geen duidelijk beeld vormen over opzet samenstelling en werkwijze van zp’n crgaan. Daarom gaf men er de voorkeur ran eerst een commissie in te stellen die dit nader zal onderzoeken. Daarna kan op een volgende zitting van het LPO definitief tot instelling van deze raad worden besloten. orkst werd gedirigeerd door John Kap per. De regie is in handen van de oost-nrijker Karl Frey. Dtze jubileumvoorstelling van de Hoodstad Operette is extra in de be- lang.telling gekomen doordat de AVRO de dag vóór de Amsterdamse première een Juitse televisie-opname van „Grafin Mariza” heeft uitgezonden. De hoofdstad Opentte had de AVRO gevraagd van die uitzeiding af te zien, hetgeen echter niet is geleurd. De enige toezegging van de omrotporganisatie was dat regelmatig in de uizendingen zou worden bekendge maakt waar en wanneer de Hoofdstad Operet.e voorstellingen verzorgt. Direc trice Hetty Hamel van het operettege- zelschao merkte op: „De AVRO heeft ons eer. klap in het gezicht gegeven. Ons antwoord is een sublieme voorstelling die de ingeblikte namaak-operette be schaamt”. Mgr. Bluyssen verzekerde de vergade ring dat de bisschoppen mee zullen spre ken als er voornemens zijn om tot een herindeling van de bisdommen in Neder land te komen. Hij wees erop dat eerde re pogingen tot een herindeling van het bisdom Den Bosch gestaakt zijn, toen hij de desbetreffende congregatie in Rome gevraagd had daarvan af te zien. Er waren 33 vragen aan de bisschop pen gesteld, door de delegaties schriftelijk ingediend en in een goed uur door zes bisschippen mgr. Gijsen, de Limburg se bisschop. was afwezig beknopt be antwoord. Kardinaal Alfrink ontkende in zijn antwoorden niet dat er in het episcopaat meningsverschillen. bestaan. Dat is ech- Een van de uitschieters vormde „Lo ved and Lost”, een verstild bluesy num mer, door leadzanger Dan McCafferty scheurend gebracht tegen de achter grond van een zeer uitgekiende, simpel begeleiding van bas en gitaar. Gitarist Manny Charlton vond hierin een van de weinige mogelijkheden om met een snerpende solo uit te halen. Een aanvan kelijk soortgelijk nummer dat echter al gauw uitmondde in een meezinger was „Turn on to the season”. .1 Overleg in Noordwijkerhout. Op de foto van onder naar boven mgr. Simonis, mgr. Bluyssen, kardinaal Alfrink, mgr. Zwartkruis en mgr. Möller. Tegen het einde werden enige, het publiek meeslepende boogies van de plank gehaald. Temidden daarvan was Joni Mitchell’s „This flight tonight” nog slechts met grote moeite te herkennen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7