Loonstijging in één jaar bijna 20 percent Vakbeweging wil f 300 mln van bedrijfsleven ontvangen bedrijven ta? Ernstige gebreken aan nieuwe huizen Malversaties bij grote Britse bank Binnenkort fusie tussen Danion en De Wit horen,zien bpdeFirtttO Scanlon: „Bij verlies van Lab our volgt chaos” „Bescherming tuinbouw is ondeugdelijk” WAGENINGEN (ANP). Een veel gebruikt maar ondeugdelijk argument is, dat een bedrijfstak moet wonden be schermd tegen invoer uit landen met lage lonen. ir io na van treinen Enorme ravage botsing 41 ONGEVEER HALF PERCENT VAN LOONSOM STICHTING KOMO EXTRA-VERGADERING OP VERZOEK NEDERLAND 30aug-8sept. j 1974 ECONOMIE SEPTEMBER DINSDAG 3 BIJ ARBEIDERS: Lippendienst ■HM Ramp Hr'WW Jk Britse vakbondseisen worden gevreesd Dit zeggen ir. C. de Beaufort en ing. Spanningen rond landbouw (ADVERTENTIE) toegang f5.- AMSTERDAM Prof. drs. J. de Veer, adjunct-directeur van het Landbouweconomisch instituut, zei dit vandaag op het nationaal tuin- bouwcongres in Wageningen. Een voorbeeld: de prijs van een ton stro bedraagt momenteel vijftig gulden In de zuivelsector zal het effect van die vier percent prijsverhoging neerko men op ongeveer één percent prijsstij ging voor de consument. Het systeem van de interventieprijzen in de rundvleessector heeft niet gewerkt waren geladen met benzine die bij de botsing prompt ontploften. De brand die de reusachtige hitte verspreidde was zo groot dat de brandweer het vuur niet Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse Ure (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Twee goederentreinen, die in de Ame rikaanse plaats Mustang (Oklahoma) op elkaar in zijn gereden, hebben een enor me ravage veroorzaakt. Diverse wagons grote publiek diensten aan bewijzen. Tot weigerd. De loonstijging (per uur) was bij de beambten minder groot dan bij de hand arbeiders. Het indexcijfer van de uur lonen der mannelijke beambten bedraagt voor juli 1974 zeventien percent hoger dan voor juli 1973, terwijl hun week- en maandlonen met 15*/i percent toenamen. Het verschil in stijging tussen uurlonen en week- maandlonen is toe te schrijven aan de arbeidstijdverkortingen, die dit jaar op grote schaal hebben plaatsge vonden. Volgens „Ruim Zicht” zijn de vakcen trales op het ogenblik een oplossingaan het zoeken voor het vraagstuk georgani. seerden - ongeorganiseerden, die voor de hele vakbeweging kan worden gebruikt. Eerdere pogingen daartoe zijn mislukt, vooral doordat over de uitgangspunten binnen de vakbeweging verschillend wordt gedacht. Centraal staat bij alle bonden, dat moet worden voorkomen, dat de werkgevers de vakbeweging in moei lijkheden kunnen brengen door bijvoor beeld aan de bijdragen eisen te verbin den met betrekking tot het algemen vakbondbeleid. Veel vakbonden vinden het „oneerlijk” dat zij een pittige contributie moeten betalen aan een bond die voor alle werknemers werkt, terwijl lang niet alle De ministers van Landbouw van de negen EEG-landen zijn gisteren begon nen aan de driehonderdste EEG-raads- vergadering in een politiek zeer gespan nen sfeer. Ditmaal is die niet zozeer terug te voeren tot EEG-problematiek. maar wel tot het feit dat in alle lidsta ten binnenlandse politieke spanningen zijn ontstaan door het noodlottig samen vallen van hogere produktiekosten en inflatoire invloeden die het landbouwbe drijf momenteel tot een zeer slecht be loonde bezigheid maken. Veelal zijn het ook sectoren met klei ne ondernemingen, waar structurele aanpassingen traag verlopen. Voor de overheid is er in zulke gevallen de keus tussen nationale en internationale soli dariteit. UTRECHT. (ANP) De werkgevers die vorig jaar een bijdrage aan de vak bonden gaven, hebben toen 20 tot 30 miljoen betaald. De vakbeweging wil dat de werkgeversbijdrage in het gehele be drijfsleven wordt ingevoerd en denkt daarbij aan een totaalbedrag van rond 300 miljoen: ongeveer een half pro cent van de loonsom. Dit meldt ..Ruim Zicht”, het officiële orgaan van het Ne derlands Katholiek Vakbond. De advieskoersen voor buitenlands Tilburgsche Hypotheek. De Tilburgsche Hypotheekbank gaat met ingang van dinsdag tot nader bericht 11,25 pet. pandbrieven 1974 per 1976-1983 uitge ven tegen de koers van 100 pet. De jaarcoupons vervallen op 1 september, K beeft de bank bekendgemaakt. kon blussen. Machteloos moest zij op een afstand toezien. Alle omwonenden van de plaats van het ongeluk in een straal van drie kilometer moesten worden geëva cueerd. AMSTERDAM (ANP) (aan* en verkoopprijzen) bankpapier luiden: eenkomst af te sluiten met de werkge. verscentrales. Binnen het KNV leeft de gedachte, dat de totstandkoming van zo’novereen- komst deel zou moeten uitmak'en van het arbeidsvoorwaardenbeleid-1975. „profiteurs" meebetalen. Een ander ar gument is, dat werkgevers- en werkne mersorganisaties zich inzetten voor het bedrijfsleven, maar dat de werkgevers organisatie wél en de vakbonden niet uit de fondsen van de bedrijven kunnen putten. De werkgevers hebben volgens „Ruim Zicht” geen principiële bezwaren tegen een „vakbondspremie” uit de onderne ming. In veel bedrijfstakken bestaat die dan ook al. De vakbeweging wil die bijdra gen niet ge ruiken om de contributie te verlagen. Dan zouden de werkgevers na melijk door het dichtdraaien van de kraan de vakbewegng voor geweldige financiële problemen kunnen plaatsen. Het is altijd de bedoeling geweest, aldus „Ruim Zicht”, de werkgeversbijdrage te gebruiken om vakbondsleden direct of indirect te bevoordelen. Twee jaar geleden hebben de werkge vers gesuggereerd, tussen de centrale organisaties een overeenkomst af te slui ten die voor de bedrijfstakken en onder nemingen als leidraad dienst kan doen. Ook bij de bonden van NVV, NKV, en CNV bestaat volgens „Ruim Zicht” nu een toenemende neiging om tot een centrale aanpak te komen en een over- De Labour-regering betaalde lippen dienst aan de vakbonden door de EEG als de bron van alle kwaad af te schil deren. Bovendien werden vergaande na- tionafisatieplannen aangekondigd die ook vele gematigde Labour-aanhangers de haren ten berge deden rijzen. Pensioe nen werden verhoogd en er kwamen subsidies op bepaalde levensmiddelen, die ten onrechte de indruk gaven dat daarmee ook maar enig essentieel pro bleem was opgelost. De stijging van de week- en maandlo nen was minder groot: juli waren deze lonen van mannelijke handarbeiders 16,5 percent hoger dan in juli 1973 en iets meer dan 15 percent hoger dan in de cember van het afgelopen jaar. Bij vrouwelijke handarbeiders was de loon stijging groter dan bij mannen, namelijk 22 percent van juli 1973 op juli 1974 voor wat de uurlonen betreft. en zal ook niet werken als de prijzen worden verhoogd, zolang er in de koel huizen van de EEG nog grote voorraden blijven liggen. De huidige werkwijze is de EEG door de Fransen opgedrongen om puur politieke redenen. De vleesberg kan pas verdwijnen bij massale export. Vandaar dat de commissie denkt over het verhogen van de exportrestitutie van 15 tot 25 percent. Dit wil zeggenEuropees voorraad- vlees kan dan aan kopers van buiten de EEG tien percent goedkoper worden aangeboden. Die voorraden zijn overi gens in een maand tijd bijna verdub beld: van 110.000 ton tot 192.000 ton, waarvan 5000 ton in Nederland, een van de zeer weinige EEG-landen waar nog koelruimte voor de opslag van vlees beschikbaar is. De ministerraadsvergadering zal overi gens niet zonder strubbelingen verlopen, ook al beseft dan iedereen dat maatre gelen ter ondersteuning van de land bouw moeten worden genomen. West- Duitsland is er fel tegen gekant om de nationale steunmaatregelen bijvoorbeeld in Frankrijk en België een EEG-verfje te geven. Het blad beschrijft allereerst het vage sociale contract als een uitdaging van de regering aan de bonden: zijn deze en zijn de vakbondsleden bereid de inflatie te helpen bevechten door middel van verhoogde industriële efficiency, minder gespannen industriële betrekkingen een zelf opgelegde beperking in looneisen? Of gaan zij door hun traditionele rol te spelen van altijd maar meer te eisen, zonder acht te slaan op de kosten of zich af te vragen hoeveel ze al eerder hadden gehad? De minderheidsregering van Harold Wilson, sinds eind februari van dit jaar aan het bewind, heeft de vakbonden, tegen wie dezelfde Wilson het in zijn vorige regeringsperiode had moeten af leggen, nu het volle pond gegeven. Alles wat de conservatieve regering de vak bonden geweigerd had met de argumen tatie dat bepaalde essentiële beslissingen aan het parlement dienden te worden overgelaten, werd door Wilson toege staan. De economische en sociale politiek werden gewijzigd in de zin zoals het door de vakbonden werd geëist. De wet Hogere winst NDU. De omzet van de Nederlandse Dagbladunie NV is in het eerste halfjaar van 1974 ten opzichte van dezelfde periode van 1973 geste gen van 166 mln tot f 137 mln. Het concernresultaat bedraagt ƒ4,2 mln (vorig jaar bijna 3,9 mln). Na meeraf- schrij vingen van ƒ368.000 (v.j. 425.000) en reservering van vennoot schapsbelasting van ƒ1,71 mln (V.j. 1,70 mln) bedraagt de nettowinst ƒ2,12 mln (v.j. ƒ1,73 mln) of per aandeel van ƒ250 nominaal ƒ42 (v.j. ƒ34,75), aldus een tussentijds bericht. De dagbladuitgever!jen (onder meer NRC-Handelsblad, Algemeen Dagblad en Drents-Groningse Pers) hebben on danks de zeer sterk gestegen papier- prijzen en andere kosten en de beëin diging van TV-compensatie gunstig gewerkt. het sisaltouw dat de balen bijeen houdt kost tien gulden per ton stro. Minister van Landbouw Van der Stee heeft de landbouwvergadering gisteren geopend, omdat Nederland deze extra vergadering heeft aangevraagd juist vanwege bezorgdheid over een verbrok keling van het EEG-beleid via de ont wikkeling in andere lidstaten. In het voorstellenpakket van de Euro pese Commissie (het uitvoerend orgaan van de EEG) vindt Nederland vooral de afschaffing van de begrenzing van de monetaire compensatie in de graansector van belang. Die compensatie bestond voor landen wier valuta in waarde was gedaald. De uitleg van deze maatregel maakte het bijvoorbeeld mogelijk dat de Fransen een monetaire compensatie kre gen van zo’n acht percent op dit ogen blik, ook als ze graan binnen de EEG exporteerden. Frans graan werd dus op de Neder landse markt ruim acht percent goedko per aangeboden dan het Nederlandse graan moest kosten. Dit Franse graan wordt nu duurder als die mogelijkheid verdwijnt. De markt krijgt zodoende on dersteuning, maar het Nederlandse brood wordt op die manier wel iets duurder. geopend 10-17 en 19 22 uur, zondags 10 l7^kWf ^Trein-Toegang-biljetten bij NS stations De politieke consequenties van dit verzet zijn nog niet te overzien. Voorts worden moeilijkheden verwacht met de Britten. De maatregelen die de EEG- commissie nu voorstelt, zullen zonder enige twijfel in Engeland een duidelijk prijsverhogend effect hebben en de La bour-regering zal dit niet welgevallig zijn, met naar iedereen hier in Brussel aanneemt verkiezingen in begin oktober in het vooruitzicht. De leider van de grootste Britse vak bond, die van de algemene en transpor tarbeiders. Jack Jones, probeert nu zijn collega Scanlon tot bedaren te brengen en hem althans voor het forum van het ertoe te brengen lippen- het sociale contract te nu toe heeft Scanlon ge- op de industriële betrekkingen werd on gedaan gemaakt en het instituut dat lonen en prijzen controleert, werd opge heven. EMMEN (ANP). De fusie tussen Danion Hin nv in Emmen en Jansen de Wit bv in Schijndel, zal waarschijnlijk nog binnen een maand rond zijn. Dit heeft gisteren mr. J. van der Meer, president-directeur van Jansen de Wit bekend gemaakt. Aan de besprekingen namen verder deel de heer B. Roolvink, bemiddelaar, de vakorganisaties en de ondernemings raad van Danion. Onderwerp van be spreking was het nieuwe herstructure ringsplan, waarover de mening is ge vraagd van de vakorganisaties en de ondernemingsraad. Tevens werd de structuur van het management bespro ken. De vakorganisaties en de onderne mingsraad zullen ui terlijk maandag 9 september hun mening over de herstruc tureringsplannen kenbaar maken aan de directies. De ramp van een dergelijke vakbonds- houding voor premier Wilson is vanzelf sprekend niet te overzien. Het is het drama van de Britse socialisten dat zij zich constant tegen de vakbond te weer hebben moeten stellen, en in deze poging bijna altijd hebben gefaald. Men dient overigens te bedenken dat de Labour- partij als politieke organisatie niet meer is dan „politieke zetbaas” van de vak- bondswereld, door wie zij ook groten deels wordt gefinancierd voor land- en tuinbouw. Het probleem daarbij is echter volgens prof. De Veer wel, dat het binnen die welvarende lan den vaak juist de in welvaart achterblij vende gebieden en sectoren zijn die door deze concurrentie getroffen worden. AMEV. NV AMEV (verzekeringen) ver wacht op grond van de gegevens over het eerste halfjaar 1974 dat de norma le bedrijfswinst over dit jaar die van het voorjaar zal evenaren. Het pre- mie-mkomen steeg jn de eerste zes maanden met ongeveer 10 percent. De kostenstijging was weer aanzienlijk. In Australië bedroeg de winst van de VACC Insurance Company (waarin AMEV een belang van ongeveer 28 pet) in het boekjaar 1973-1974 634.000 Australische dollar tegen 908.000 Au stralische dollar in het voorafgaande boekjaar (ongeveer ƒ25.0 mln resp. ƒ35,8 mln.) Het premie-inkomen groei van 23,6 mln Aust. dollar tot 27,0 mln Austr. dollar (ongeveer ƒ93,0 mln resp. ƒ106,4 mln). De meeste gedelegeerden op het vak- bondscongres in Brighton zijn zich van deze „ongehoorde hoorn des overvloeds” bewust. En ze weten tegelijkértijd dat ze van hun kant hun beloften niet zullen kunnen nakomen. In het afgelopen jaar zijn de gemiddelde weeklonen met 18 percent gestegen en de eisen zullen aan houden als de inflatie blijft voortschrij den. Vooral de invloedrijke linkse vak bondsleiders van hoog tot laag zullen het vuur brandende houden. Hugh Scanlon, de machtige leider van de op één na grootste Britse vakbond, verklaart tegenover iedereen die het maar horen wil, dat het land een com plete chaos tegemoet gaat als Labour bij de komende verkiezingen niet wint. Bo vendien verklaart Scanlon dat de La bour-regering de orders van de vakbon den dient op te volgen, en dat de regering vergaande controlemaatregelen dient te nemen tegen alles en iedereen behalve tegen de vakbonden die zichzelf machtig genoeg weten om zich tegen dergelijke maatregelen te verzetten. De vakbond van Scanlon heeft van deze politiek in de loop van dit jaar een treffend bewijs gegeven, toen hij wei gerde een hem door het Hof voor de industriële betrekkingen opgelegde boete te betalen, en zijn bijna anderhalf mil joen leden daarop in staking liet gaan. De boete werd toen door de industrie betaald. LONDEN (Reuter). Bij de activitei ten van het filiaal van Lloyds Bank International in de Zwitserse stad Luga no hebben zich onregelmatigheden voor gedaan. zoals deviezentransacties waar voor geen machtiging was gegeven. Lloyds Bank Ltd, één van de voornaam ste bankinstellingen van Engeland, heeft dit maandag bekendgemaakt. De mal versaties hebben verliezen opgeleverd, waardoor de winst voor belasting over 1974 wellicht met 33 miljoen pond ster ling zal worden gereduceerd. Een intern bedrijfsonderzoek bracht aan het licht dat de vestiging in Lugano op de valutatermijnmarkt posities had die niet waren gedekt. De liquidatie daarvan zou tot een winstvermindering kunnen leiden. Volgens de bekendma king van Lloyds Bank is de zaak inmid dels rechtgetrokken. De internationale tak van Lloyds Bank, Lloyds Bank In ternational, komt alle verplichtingen van het filiaal in Lugano na. Twee van de twintig personeelsleden van de Zwitserse bankvestiging zijn op non-actief gezet. Dit zijn de directeur van het filiaal en een functionaris die belast was met de deviezenhandel. M. Goedée respectievelijk voorzitter en directeur van de stichting KOMO, naar aanleiding van enkele recente bouw- schandalen, in een vraaggesprek in het maandblad „De Nederlandse Gemeente” van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten. De stichting KOMO keurt ma terialen voor de woning, utiliteits-, weg en waterbouw. Volgens Goedée ligt de oorzaak bij verkeerde zuinigheid. Te veel en te vaak wordt uit economische overwegingen met goedkoop, ondeugde lijk materiaal gewerkt. De gemeenten en ook het ministerie van Volkshuisvesting kunnen de voor waarde stellen, dat de bouwnijverheid deugdelijk materiaal gebruikt. Het hangt uiteraard van de bouwers af of zij het materiaal ook op de juiste wijze toepas sen. Het gemeentebestuur kan bijvoor beeld bij het verlenen van een bouwver gunning eisen dat bewijzen van deugde lijkheid worden getoond. Het KOMO-garantiemerk is zo’n be wijs. De gemeentelijke bouwverordenin gen en bestekken bieden alle mogelijk heden tot het verlangen van derglijkee bewijzen. Het gebeurt nu vaak dat een gemeentebestuur een bouwvergunning zonder voorwaarden verleent. De bou wer krijgt daarmee een vrijbrief zijn gang te gaan .aldus de heren Goedée en De Beaufort- Het gebeurt niet vaak dat een ge meentebestuur bij het verlenen van een bouwvergunning de eis stelt dat de bouwmaterialen een kwaliteitsverklaring moeten hebben. Als de technische dienst dit ook niet doet, is de aannemer vrij in het zoeken van een leverancier, aldus de KOMO-directeur. Natuurlijk kan de technische dienst dé aangevoerde materialen keuren, maar daarvoor zijn gespecialiseerde krachten nodig. Zelfs de grootste gemeenten heb- bn geen mensen in dienst die alle materialen kunnen keuren. Die heeft de KOMO, die in het even is geroepen door de VNG en de vereniing van directeuren van gemeentewerken, wel. DEN HAAG (ANP). In één jaar tijds, van juli 1973 op juli 1974, zijn de uurlonen van mannelijke arbeiders met een kleine twintig percent (19,3 pet) gestegen, blijkt uit de indexcijfers rege lingslonen. samengesteld door het CBS. Het indexcijfer voor juli 1974 (1954 100) bedraagt 630, dat voor juli 1973 529. In vergelijking met december 1973 (indexcijfer 539) zijn de uurlonen met zeventien percent gestegen in het lopende jaar tot en met juli. DEN HAAG. (ANP) Het is een wonder dat er niet veel vaker „grote gebreken” aan nieuwe woningen worden gesignaleerd- Er doen zich veel meer ernstige gebreken aan nieuwe woningen voor dan men denkt, maar de meeste worden niet aan de grote klok gehangen. Door gekeurde bouwmaterialen te ge bruiken, kunnen die fouten worden ver meden. 2.67- 2.77 6.18- 6.48 6.63- 6.93 100.25-103 25 37.50- 41.00 8 00- 9.50 2.70- 2.80 54.50- 58.00 89.00- 92.00 58.50- 61.50 47.00- 50.00 42.50- 45.50 14.32- 14.62 4.60- 4.90 7.25- 8.75 69.25- 72.25 16.00- 19.0» Scheepshypotheekbank Nederland. De winst voor vennootschapsbelasting van Scheepshypotheekbank Nederland NV is in het eerst haljaar van 1974 ten op zichte van dezelfde periode van het voorgaande jaar gestegen van ƒ5,6 mln tot 6,1 mln, aldus een tussen tijds bericht. De leningsportefeuille nam sinds eind 1973 toe van ƒ487,3 mln tot 521,5 mln. De groei van het leningsbestand handhaafde zich daar mee op het in de voorgaande jaren bereikte percentage. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De ongeveer duizend gedelegeerden uit de vakbondswereld die sinds gisteren in het verregende Brighton bijeen zijn voor het jaar lijkse congres van het overkoepelend vakverbond, de TUC, dragen een verantwoordelijkheid die groter is dan ooit tevoren. De zich in een een parig versnelde beweging voortzettende economische ondergang van het Verenigd Koninkrijk zou namelijk niet veroorzaakt u'orden door de olie crisis, maar voor een belangrijk deel door het optreden van een paar van Engelands machtigste vakbonden. Premier Wifson zal donderdag het vakcongres toespreken en, naar men aanneemt, algemene verkiezingen aan kondigen tegen 3 oktober. De uitslag van deze verkiezingen hangt voor Labour voornamelijk af van het welslagen van het zogenoemde sociale contract tussen de Labour-regering en de vakbonden. Dit contract is voor de regering-Wilson het antwoord op de wat genoemd wordt, vakbondsbluf. Zo althans ziet het de Financial Times. Het gaat hier volgens hem om invoe ren uit arme landen, die voor hun verdere economische ontwikkeling of om verdere verarming te voorkomen weinig anders kunnen doen dan zich te richten op een produktie, waarmee ze door hun relatieve overvloed van weinig geschool de arbeid een concurrentievoordeel heb ben. Als welvarender landen met veel rui mere mogelijkheden zich tegen zulke importen beschermen is dat laakbaar. In principe geldt dat ook en vaak juist

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11