CRUYFF EN NEESKENS KWAMEN NIET Records van Ciska Janssen en Toine van den Goolberg GOEDE RESULTATEN VAN ATLETIEKPLOEG Duidelijke zege van Amerikaans zwemteam Okker kwam ronde verder Hermens kwam er Roeiploeg al met aan te pas ingesteld op herkansingen Ton Sijbrands verdedigt titel niet Katja I Toernooi Forest Hills Kuschmann sterke winnaar Bokser overleden 1 I 1974 15 DINSDAG 3 SEPTEMBER SPORT KNVB in actie Verbetering Verrassing (25 soorten!) Indrukwekkend Uitgeschakeld Lekkere drop van Langenberg 14 f (Van onze sportredactie) voorlichtingsman Evert Twee debutanten in de selectie van het Nederlands elftal: Peter Ressel (links) en Jan Peters. u e (ADVERTENTIE) EM (Van onze speciale verslaggever) Tripels: organisatie op het bondsbureau faalde Uiteindelijk bleken die twee tegensla gen alleen maar inspirerend te hebben gewerkt en toonde ze zich op de 100 meter 0.3 seconden sneller dan Justen in Wenen was geweest. heb den van De winnares van een nieuw nummer op de E.K. Atletiek, de 3000 meter: Nina Holmen uit Finland. De 22-jarige Finse, die voortdurend in het kopgroep je, bestaande uit wereldre- cordhoudster Ljoedmilla Bragina, Joyce Smith en Natalia Andrei, op de achter grond was gebleven, spurtte bij het in gaan van de laatste ronde weg en legde die laatste 400 meter af in 62.1 seconden. Zij won in 8.55.2, slechts 3.6 seconden van het wereldrecord van Bragina, die tweede werd. Joyce Smith, met haar 37 jaar de oudste vrouwelijke deelnemer in Rome, veroverde het brons. De Sovjet Unie pakte zijn eerste gou den medaille door wereldrecordhoudster kogelstoten Nadesjda Tsjisjova. De pres taties op dit nummer lagen toch aan merkelijk onder die, welke dit seizoen zijn gemaakt. Tsjisjova zegevierde met 20.78 meter, voor de Oostduitse Marian ne Adam (20.43) en de Tsjechische Hele na Fibingerova (20.33), NEW YORK (REUTER). De jarige Jimmy Connors (hij werd 22) is min of meer struikelende tot de achtste finales doorgedrongen van het heren enkelspel tijdens het toernooi van Forest Hills. De als eerste geplaatste Amerikaan maakte in zijn partij tegen de één jaar oudere Australiër John Alexander ongebruike lijke fouten en serveerde armzalig. Des ondanks wist hij na twee en een half uur oninteressant tennis in vier sets te winnen. VALETTA. De Maltheser zwaarge- wichtbokser Charles Cutajar is overle den aan een zwaar hersenletsel dat hij opliep in de wedstrijd tegen de Italiaan Francesco Piccanelli. Het gevecht kreeg in de vierde ronde een dramatische wending toen Cutajar neerging op recht se upper-cut van zijn tegenstander De Maltheser bokser kwam weer bij, maar stortte voor het begin van de vijfde ronde opnieuw in en werd daarna ijlings naar het ziekenhuis vervoerd. Woedende fans van Cutajar bestormden de ring en bekogelden de Italiaan en de scheids rechter met flessen. 1 aanvankelijk nog wel voorin wist te handhaven, zakte, naarmate de race vor derde, steeds verder weg. Enkele malen probeerde hij door een tempoverhoging nog wel de aansluiting te hervinden, maar het werd toch snel duidelijk dat de Nederlandse recordhouder in het spel niet meer zou meedoen. Liefst veertien maal kreeg de wedstrijd een andere leider. Achter Kuschmann en Simmons zorgde Giuseppe Cindolo voor grote Ita liaanse vreugde door beslag te leggen op het brons. Het Finse verfies op de tien kilometer drie jaar geleden in Helsinki zege vierde Juha Vaatainen werd goedge maakt door Nina Holmen, die op indruk wekkende wijze de eerste Europese kampioene op de 3000 meter werd. ROME. Jos Hermens, die zo hoopte een rol van betekenis te kunnen spefen op de 10.000 meter, het traditionele hoogtepunt van de eerste dag van de Europese atletiekkampioenschappen, kon na afloop zijn tranen bijna niet bedwin gen. Wil Westphal, de coach van de Nederlandse ploeg, voerde de volkomen ontredderde Nijmegenaar dan ook snel weg uit het gedrang. Een oogst, die na zo’n vier uren atle tiek de resultaten overtreft waarvoor de Nederlandse atleten drie jaar geleden in Helsinki bij de Europese kampioen schappen met bijna een eens zo grote formatie een hele week nodig hadden. Het bereiken van de halve-finaleplaat- sen en het boeken van de sterkste sei- zoenprestaties; met deze instelling ging de Nederlandse ploeg naar de Italiaanse hoofdstad. Vooral verspringster Ciska Janssen en 400-meter-loper Toine van den Goolberg hielden zich aan dit parool Ten aanzien van Ciska Janssen waren de verwachtingen hoog gespannen. Bij De grote figuren van deze wedstrijd waren de Amerikanen Tim Shaw en John Naber. Shaw behaalde drie indivi duele overwinningen op de afstanden waarop hij een week geleden wereldre cords vestigde: de 200 meter, de 400 meter, en de 1500 meter vrije slag. Voorts had hij een aandeel in één van de Amerikaanse estafette-overwinningen- John Naber maakte geschiedenis door de zevenjarige suprematie van Roland Mat thes op de rugslag te beëindigen. Nadat hij zaterdag de lange Oostduitser op de 200 meter verslagen had, volgde een in de laatste meters bevochten overwinning op de halve afstand. Met 57.4 seconden bleef Naber overigens nog bijna ander halve seconde van het wereldrecord van Matthes verwijderd (56.30). Andere dub bele Amerikaanse winnaars waren John Hencken, die het wereldrecord op de 200 meter schoolslag scherper stelde en Ste ve Furniss, die met een tijd van 2.06.32 het wereldrecord van de Brit David Wil kie op de 200 meter wisselslag evenaar de. Ook Shirley Babashoff bracht het tot een dubbele zege. Nadat zij zaterdag de 200 meter vrije slag had gewonnen in precies dezelfde tijd als haar wereldre cord, nam zij zondag de 400 meter voor haar rekening. Voor het overige beheer sten de Oostduitse meisjes de dames- nummers. Het meest opzienbarend was de comeback van Renate Vogel. De 19 jarige seniore van de Oostduitse ploeg kreeg in Wenen de klap van haar leven te verwerken toen de Westduitse Chris tel Justen zich in een alles-of-niets po ging langs haar heen werkte in de fina le van de 100 meter schoolslag en ze daarbij niet alleen de Europese titel, maar ook het wereldrecord kwijtraakte. Vervolgens werd zij in Concord op de 200 meter schoolslag gediskwalificeerd. Ton Zwikstra, bestuurslid sectie be taald voetbal: „Wij willen een duidelijke uitspraak. Valt die negatief voor het Nederlands elftal uit, dan zullen we ons beraden over de noodzaak een nationaal team te formeren met andere spelers.” Hij voegde er aan toe: „Deze woorden hebben beslist niet het karakter van een ultimatum, maar zijn een invitatie voor een open overleg.” Bondsbestuurslid mr. Tripels benadrukte: „Er is een principe besluit noodzakelijk. Wat nu bij PSV is gebeurd, mag naar mijn mening niet meer voorkomen.” Niet alleen in de beleids-, maar ook in By de acceptabele prestaties van de Nederlandse atleten in Rome, ontbrak de naam van Jos Hermens. De Nijmege naar kwam er totaal niet aan te pas op de 10 kilometer. Hij werd 22e. Aanzienlijk slechter dan Okker, die grote moeite had met de vasthoudende Braziliaan Thomaz Koch, verging het Ilie Nastase. De Roemeen, als zevende geplaatst, verloor in vijf sets van servi- ce-geweldenaar Roscoe Tanner (22). De jonge Amerikaan zegevierde met 4-6, 6- 7, 7-5, 6-4, 6-4, een vechtprestatie van formaat. In de schaduw van een andere absen tie, die van de PSV’ers, in de selectie- groep van het Nederlands elftal, zoekt de KNVB op korte termijn naar duide lijkheid bij clubs die spelers aan het Nederlandse elftal (kunnen) leveren. De bond wil met die clubs een volledig akkoord en nodigt de „leveranciers” van het Oranje-team (op 16 september aan staande in Zeist) uit voor overleg. De KNVB zal de verenigingen de vraag stellen: wat is in het totale nationale voetbal belangrijker? Het belang van de clubs of van het oranje-team? was min of meer ingecalculeerd. Zij waren in Rome om ervaring op te doen. De kwalificatie-eis van 54 meter bete kende voor het Nederlandse duo zo on geveer de top. „Mijn laatste worp ging veel te ver krampt. Ik vergat toen weer de tech niek”, aldus de Castricumse Elly van Beusekom, die ten slotte met twee on geldige en een ongelukkige laatste worp van maar 39.44 meter voorlaatste werd. Lida Kuys liet met haar worp van 49.42 meter nog vijf concurrenten achter zich, maar uiteraard zat er ook voor haar geen finaleplaats in. Het niet verschijnen van dit duo kapi tale spelers, deed het humeur van de bondscoach tot het nulpunt dalen. Niet alleen miste hij het tweetal bij een bespreking (nadat de WK-wedstrijd Zweden-Nederland via video-recording Na een gemakkelijke eerste set (6-1) sleepte Connors zich in de tweede naar 7-5, zag de derde na een tie-break met 7-7 verloren gaan en wist de vierde set dank zij 6-4 de kans op de aanlokkelijke hoofdprijs te behouden. Alex Metreveli (Sovjet Unie) had ook al de nodige moeite met zijn tegenstan der, de Engelsman Mark Cox. Metreveli won met het maximale aantal sets: 6-7, 6-2, 6-7, 7-6, 6-3. In de derde ronde won Tom Okker van de Braziliaan Thomaz Koch. Okker had vijf sets nodig: 4-6, 6- 2, 6-3, 5-7, 6-4. was vertoond), maar bovendien heeft hij ze niet ter beschikking tijdens een voor vandaag vastgestelde training in het Sol- na-stadion. Chef de delegation, mr. Tripels, rea geerde woedend: „De organisatie op het bondsbureau heeft gefaald. Ik laat met niet voor joker zetten. Hier is het laatste woord nog niet over gesproken. Het allerberoerdste is het voor Knobel. Die man tast volledig in het duister.” Knobel wenste op deze tegenslag geen enkel commentaar te geven. (Van onze speciale verslaggever) ROME. Twee Nederlandse records, vier halve-finaleplaatsen en één klassering die al meteen goed was voor een finaleplaats; dit was de alleszins acceptabele oogst, die de Nederlandse atletiekploeg op de eerste avond van de Europese kampioenschappen in Rome vero verde. Een reeks goede resultaten die precies op tijd kwam, nu de na afloop van de slopende tien kilo meter geheel overstuur zijnde Jos Hermens ver van een ereplaats ver wijderd bleef. Hoewel de Brabander Toine van den Goolberg, uitkomend voor het Arnhemse CIKO’66, ongetwijfeld niet zo ver zal reiken als de Amsterdamse verspringster en vijfkampster, mag hij zich nu al de grote Nederlandse verrassing van dit toernooi noemen. „Ik loop het nationale record aan stukken”, riep hij dit seizoen al enkele keren uit. Het lukte hem nooit. Rijn van den HeuveI’s tijd van 46,7 seconden op de 400 meter bleef nu al zes jaar lang in tact. De ClOS-student bleef telkens steken op 47 seconden „rond”. Zelfs nog geen limiettijd. de competentiesfeer rondom het Neder lands elftal vielen er in Zweden nieuwe geluiden te beluisteren. Nu het Neder lands elftal enkel en alleen onder de sectie betaald voetbal ressorteert for meel dient dit nog door het fondsbe stuur te worden bekrachtigd zal de vaste begeleidingscommissie van het na tionale elftal en van Jong Oranje uit vijf personen bestaan: Chef d’equipe Jan Huijbregts, secretaris sectiebestuur be taald voetbal; bondscoach George Kno bel; Karei Akeman, assistent van Kno bel en als zodanig tijdens de wereld kampioenschappen voetbal in West- Duitsland naast supervisor Rinus Mi chels werkzaam geweest; bondsarts Frits Kessel; voorlichtingsman Evert Grif horst. Toelichting van Ton Zwikstra: „Het sectiebestuur is er al mee akkoord. Wij gaan ervan uit dat al het werk rondom het Nederlands elftal door professionals verricht dient te worden. Een simpele zaak.” Sijbrands zegt in zijn brief dat de conflictueuze en zelfs enigszins vijan dige atmosfeer binnen de damwereld hem het met plezier en onder opti male omstandigheden uitoefenen van zjjn beroep annex hobby onmogelijk Ook voert hij aan dat het dit jaar door de algemene vergade ring genomen besluit om hem niet automatisch toe te laten tot de finale van het nationale kampioenschap, waardoor hij zich via de halve finales zou moeten plaatsen, niet in overeen stemming is met zijn opvattingen over de rechten van een wereldkam pioen. Sijbrands zal (voorlopig) geen en kele invitatie voor een belangrijke wedstrijd accepteren. Wel blijft hij spelen voor zijn vereniging RDG. STOCKHOLM. In tegenstelling tot gemaakte afspraken, hebben Joban Cruyff en Joban Neeskens zich maandag niet ter beschikking gesteld van bonds coach Georg Knobel. Zij bleven weg uit het kampement van de selectiegroep van het Nederlands elftal, opgeslagen in Soi na, op een steenworp van Stockholm. KNVB’er Karei Akeman toog tweemaal vergeefs naar het vliegveld. Na enig telefonisch verkeer met Barcelona kwam min of meer vast te staan dat de beide Johannen van plan waren pas in de loop van dinsdag in Zweden te arri veren. Jos Hermens, die maandag in de Itali aanse sportbladen als één van de favo rieten op de tien kilometer werd opge voerd, eindigde volkomen gedesillusio neerd als 22ste in een tijd van 29 minuten en 41 seconden. Zijn Neder lands record staat op 28.15.6. Hij werd in de pakkende finale gedubbeld door de imponerende winnaar Manfred Kusch mann. De Oostduitser, die een einde maakte aan de Finse hegemonie op de 10.000 meter van de laatste jaren, is een waardig opvolger van Juergen Haase, die in 1966 en 1969 Europees kampioen werd. Op dezelfde manier waarop Haase een wedstrijd won, sloeg ook Kusch mann in Rome toe. Bij het ingaan van de laatste ronde stormde hij naar voren en besliste met een lange eindsprint de boeiende race. Kuschmann kreeg in die laatste 400 meter alleen de Engelsman Tony Simmons mee. De Brit trok het gat van enkele meters, dat de Oostduit ser had geslagen, nog wel dicht, maar hij kwam een fractie te kort om Kusch mann te verslaan. De elektronische tijd waarneming registreerde voor de twee lopers geen verschil: 28.25.8. Het zware werk in deze 10 km werd gedaan door de Engelsen Ford en Brack en de kleine Spanjaard Haro. Jos Hermens, die zich Niet Barcelona (met Cruyff en Neeskens), noch Santos (met Pele), maar het Braziliaanse Palmeiras won het voetbaltoernooi in Cadiz. Het won de finale tegen Espanol met 2-1. Neeskens zorgde met 2 doelpunten voor het veilig stellen van de derde plaats, die Barcelo na bereikte tegen Santos. Prof-renner Herman van Springel won de ronde van de L’Aulne, door in de sprint Alain Santy te kloppen. De KNAU wees 5 atleten aan voor de Rude Pravo, een grote atletiekwed strijd in Tsjechoslowakije: Hermens, Vonck, Terbroke en de dames Van Ger- ven en Beurkens. Ruiter David Broome heeft een boe te van 10000 pond gekregen voor een poging buitenlands geld op illegale wijze uit het land te krijgen. In de amateurronde van Oost-Duits- land won Jan Huisjes de derde etappe. Maas en Van Katwijk werden in zijn spoor derde en vijfde. De Westduitse televisie zendt geen reportages uit van de atletiekkampioen schappen in Rome. Men vindt dat er te veel reclame in het stadion is aange bracht. In de ronde van Arendonck (België) veroverde Kees Bal de tweede plaats achter Herman Beyssens met wie hij 1 minuut voorsprong had. LUZERN (ANP). „Ach”, zei de chef d’equipe Meester van de Nederlandse he- renploeg berustend toen maandagavond in Luzern het lot de tegenstanders van zjjn ploegen bekend had gemaakt, „op een wereldkampioenschap kun je eenvoudig niet in een zwakke serie terecht komen. De kracht van de tegenstanders is veel groter dan bjj de Europese kampioen schappen. Ik zie dan ook geen enkele van onze boten via de series direct de halve finales bereiken. De vier zonder stuurman zit nog het best Maar ook in dat geval zal het niet gemakkelijk zijn verder te gaan. We zullen het gewoon moeten hebben van de herkansingen- Dat wisten we ook al toen we hier naartoe kwamen.” CONCORD (ANP). „Het zwemduel van de giganten”, zoals het duel tussen de Verenigde Staten en Oost-Duitsland werd genoemd, heeft een duidelijke zege voor de Amerikanen opgeleverd: 198 - 145. Na de eerste dag was een Ooost- duitse nederlaag onafwendbaar, maar terwijl de trend bij de heren ongewij zigd bleef (Amerika won hier met 119- 61) herstelden de Oostduitse meisjes zich. Onder meer dankzij wereldrecords voor Ulrike Richter, Rosemarie Köther en Renate Vogel bleed de DDR hier na een aanvankelijke achterstand in de meerderheid: 84-79. Voor drie andere Nederlanders bleef het bij één optreden. „Hoewel Jan Struyk tot de een na beste persoonlijke prestatie kwam, mist hij toch nog de klasse van Nusse”, vertelde trainer Wil Westphal kort nadat Struyk zijn serie 400 meter horden als laatste in 51,38 seconden had beëindigd. De twee zonder stuurman van Laga treft woensdagmorgen een sterke tegen stander: De Roemenen Oanta en Grume- zescu, de Europese titelhouders. De Du- dok van Heel vier met stuurman, met de inmiddels hersteld verklaarde Van Via- nen weer in de boot, zal Oost-Duitsland moeten bekampen, dat vorig jaar met zilver uit Moskou terug keerde. De Aegir/Phocas vier zonder stuurman werd beter door het lot bedeeld. Geen van de vijf tegenstanders was vertegen woordigd in de eindstrijd van de laatste Europese kampioenschappen. Maandag is de Nederlandse afvaardi ging uit het trainingskamp in Luzern aangekomen. Niet geheel fit overigens. Ronald Vervoort was er nog slecht aan toe. Jan Bruyn, vervanger van Van der Kloot Meyburg in de ongestuurde lichte vier van Skadi, en diens ploeggenoot Lycklama hadden darmklachten. „Zie je nu wel dat ik gelijk gehad”, zei de dolgelukkige Van Goolberg onmiddellijk na afloop zijn serie. Een serie, die voor hem ein digde na 46,46 seconden. Calculeert men het altijd nadelige verschil in van 0,2 seconden dat bij elektronische tijdme ting optreedt, dan betekent deze tijd een verbetering van het nationale record met in feite een halve seconde. Bovendien werd Van den Goolberg achter de Westduitser Hermann, de Fin Kukkoaho en de Oostduitser Utikel vier de, waarmee hij heel verrassend een halve-finaleplaats verdiende. Voor de andere drie halve-finaleplaat sen zorgden 400-meterloopster Trudy Wunderink, 400-meter-hordenloper Frank Nusse en sprintster Wilma van Gooi. Trudy Wunderink, die met haar tijd van 53.30 seconden als allerlaatste de halve finale binnenslipte, als de Pool- se Nowaczyk 500e van een seconde snel ler had gelopen, was de Muidense uit het toernooi gestoten was volkomen uitgeput. „Wat ging het verschrikkelijk hard, die eerste 200 meter. Naar mijn gevoel wel in 23.5 seconden. Ik wilde zo gauw mogelijk naar de Poolse Kacz- perzyk toe. Het was mijn enige kans. Je kunt beter uitgeschakeld worden na dat je inderdaad alles hebt gegeven, dan dat ik mijn eigen tempo had aangehou den”. Heel hard ging ook hordenloper Frank Nusse weg. Op de achtste horde had hij zelfs nog de leiding. „Toen moet Frank even gedacht hebben dat hij er al was. Het werd een misrekening, maar zijn tijd van 50,73 seconden was nog ruim schoots voldoende”, aldus Westphal over zijn 21-jarige Amsterdamse pupil, die in zijn serie vierde werd. Als derde beste tijd ging Nusse, die met deze elektronische tijd in feite zijn handgeklokte record van 50,5 seconden egaliseerde, achter de 12 automatisch geplaatsten die halve eindstrijd in. Voor sprintster Wilma van Gooi was dat achterdeurtje er ook. Ondanks haar zwakke tijd van 11.95 seconden, waar mee ze achter wereldrecordhoudster Re nate Stecher vierde in haar serie werd, kwam ze als 16e en laatste toch nog in de halve finale. In Rome onderstreepte ze dit weer eens door meteen al na haar eerste sprong de recordafstand van 6.47 meter voor zich te laten opmeten. Een officieel record, want de rugwind was nauwelijks een halve meter. Belangrijker is nog dat Ciska Janssen als vierde verspringster de finale in gaat. Alleen de Hongaarse Bruzsenyak en de Finse Helendus over brugden respectievelijk met 1 en 7 cen timeter de 6.50 meter. Dat Elly van Beusekom en Lida Kuys niet verder zouden komen dan drie kwalificatieworpen bij het speerwerpen AMSTERDAM(ANP). Wereld kampioen Ton Sijbrands heeft beslo ten volgend jaar zijn wereldtitel niet te verdedigen. Hij heeft de KNDB schriftelijk van zijn besluit op de hoogte gesteld. de nationale kampioenschappen op Pa pendal had ze al een overtuigende re- cordsprong van 6.45 meter voor zich laten registreren. „Ik weet dat ik ruim over de 6.50 meter kan komen”, vertelde de 29-jarige Amsterdamse, die dit sei zoen na een afwezigheid van vijf jaar een ongelooflijk sterke come-back maakt. H

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15