Russen speelden sterk DAMPLOEG dan Janssen VERSLAGEN Schuiten tegen Merckx op de achtervolging Matige prestaties Basketbalsters Haarlemse op elfde plaats SC Haarlem niet atleten in landelijke competitie Basketbalcoach Biljartevenementen bij Howie Landa jubilerend Haarlem-N bleef weg Veranderingen in dames-atletiek 020-211711 4 Engelbracht bleek sterker Beurskoersen NIEUW-ENGEIAND nun ‘Rikmee die rol PTT o NAPO B.V. "Wat biedt Mercedes-Benz nu eigenlijk meer?" NIEUW van Red Band natuurlijk. Softbal I De nieuwe 5-ciiinder Diesel is er. Voor de robbedoes windjackets en pantalons. En voor de fijne meid ook rokjes en blouses. Leuke jongens- en meisjeskleding RED BAND Mercedes-Benz xuinig van huis uit on Geen DCO-Telstar „Ahoy” opent baanseizoen 17 SPORT 1974 SEPTEMBER DINSDAG 3 i 1 OFF. MERCEDES-BENZ DEALER Overveen: Bloemendaalseweg 329, Tel-: 023 - 32 62 50. HAARLEM: Amsterdamsevaart 114, Tel.: 023 -31 7710. ikKhi, Ki fel fllIlnfOl rUl! U lIL 'luSn Nijverheidsweg 15, HAARLEM. Tel. 023-323240/319245 24 uur per dag nu van 20 naar 44 lijnen Kleding en service gesigneerd Amsterdam Koningsplein 245721 Mr De Amsterdamse Effectenbeurs Informaties worden u gaarne verstrekt door: If® T i (Van onze schermmedewerker) Moment uit de damwedstrijd NederlandRusland. Rechts Drost, links Gantwarg. (ADVERTENTIE) gew. NIEUW ENGELAND ll (ADVERTENTIE) ■lil, (Van onze softbalmedewerker) (Van onze sportredactie) (Van onze biljartmedewerker) (ADVERTENTIE) HAARLEM. De West- ADVERTENTIE) o I Martin Bolwijn bracht als sluitstuk een nieuw clubrekord tot stand op de 1500 meter steeple jongens B. en liet een tijd noteren van 4.57.0 minuut. CAGLIARI (AFP). De datnes bas- ketbalploeg van de Sovjet Unie die zon dag al Europees kampioen was gewor den, heeft maandag in Cagliari de laat ste wedstrijd tegen Italië gewonnen met 81-32. De ruststand was 34-18. Hongarije versloeg Bulgarije met 56-53. Halverwe ge stonden de Bulgaarse dames nog met 32-29 voor. In de troostronde won Joe goslavië met 80-42 (45-18) van Denemar ken en versloeg West-Duitsland Spanje met 49-41 (24-13). Door de winst van Westduitsland zakte Nederland van de tiende naar de elfde plaats. De beste professional Stayers (Stam en Verschueren) zullen strijd leveren met de sterkste amateurs (Breuer, Venix en Minneboo). [Mxi Krachtige en toch zuinige 80Din p.k. motor. Snelle acceleratie dank zij de 3-liter motor. Maakt eens een proefrit. B.V. Automobielbedrijf n-o'i /hi// ROTTERDAM (ANP). De eerste van de vier ontmoetingen in de achtste lan- denwedstrijd NederlandRusland stond in het teken van prachtige duels en werd tenslotte met het kleinst mogelijke verschil 4-6 door de nationale ploeg verloren. In tegenstelling tot voorgaande keren waarin met zeventallen werd ge speeld, wordt in deze wedstrijd door vijftallen deelgenomen, omdat twee ge kozen spelers in het Sovjet-team verhin derd waren naar Nederland te komen. Op de 400 meter liep deze atleet 53.1 in de series. Ondanks alle tegenwind waren er toch nog twee verbeteringen van persoonlijke prestaties: op de 1500 meter AB kwam Evert van Ravensberg tot een beste tijd van 4.02.4 minuut en bij de heren CD liep Hans Stoop naar een nieuw persoonlijk rekord in 4.14.4 mi nuut. Op de 300 meter jongens B werd Frans Capellen 2e in precies 40 secon den. Joost de Book liep de 10 Engelse Mijl in Breda en finishte als 26e in 55.45 minuut. voorbeurskoersen voorbeurskoersen openingskoersen koersen van 12.00 uur koersen eerste periode slotkoersen nabeurs New York slot New York en Met de revanches beginnen de wed strijden op de Rotterdamse winterbaan eerder dan te doen gebruikelijk was. Die vroegere start, past in het plan van de directie die de wielersport op de baan verder wil stimuleren. „Het „gala der (Van onze sportredactie) ROTTERDAM(ANP). Eddy Merckx en Roy Schuiten zullen elkaar op vrij dagavond 13 september in het sportpa leis Ahoy ontmoeten in een omnium dat een onderdeel is van de revanchewed- strijden van de wereldkampioenschap pen, in het Rotterdamse sportpaleis. Wedstrijdleider Peter Post heeft nog een ander hoogtepunt op zijn programma. matige prestatie komen, men noteerde voor hem 22.4 seconden. Daan Portegijs werd in de finale vierde in 24.4 secon den. Bij de heren CD eindigde Hans v.d. Eem tweede in de series met 24.6, in de finale werd hij vierde met 24.1 seconden. verdedigde vakkundig en bood in een gelijke stand remise aan. Harm Wiersma maakte er 3-5 van in een interessant duel met de Europese kampioen Andreiko. Wiersma, vrij van militaire dienst voor deze wedstrijd, ging zeer creatief te werk en het was duide lijk merkbaar dat hij wilde winnen. In tegenstellin tot andere ontmoetingen tussen beide spelers moest Andreiko nu spelen en werd het een aantrekkelijk duel, dat door beiden bekwaam werd behandeld. De langste partij had Frank Drost, die met Gantwarg een duel uit vocht waarin geen van beiden de moei lijkheden uit de weg ging. In hevige tijdnood forceerde de Russische kampi oen remise waardoor de eindstand op 4-6 kwam. Drost krijgt nog gelegenheid om zich te revancheren voor zijn geleden nederlaag in het Europese kampioen schap. In de tweede wedstrijd speelt Bergsma in plaats van Clerc. HAARLEM Op 1 september 1974 is het vijftig jaar geleden dat in café „De Hoek” aan het Julianapark het te genwoordige café Drogtrop - de bil jartvereniging „Haarlem-Noord” werd opgericht en zich aansloot bij de Konink lijke toen nog Nederlandse Bil jartbond. „Haarlem-Noord” heeft in die vijftig jaar de biljartsport in verschil lende lokaliteiten in Haarlem beoefend. De vereniging bestaat uit 22 leden, waarvan de oudste 83 en de jongste 23 jaar is. voor vanavond, dinsdag, vastgestelde wedstrijd tussen amateurclub DCO en Telstar gaat niet door. Telstar verzocht om uitstel vanwe ge enkele blessures. Het duel wordt nu vermoedelijk over twee weken gespeeld. Salaris heeft hij nog niet gehad, maar wel werden er aanzienlijke onkosten gemaakt. Voor een eerste gesprek met Landa ging eerst bestuurslid Rotteveel naar Amerika, daarna kwam de poten tiële coach zelf naar Nederland en bo vendien regelde de bond onder andere reeds een huis voor hem. Berteling: „We laten op het ogenblik uitrekenen hoeveel hij ons precies gekost heeft. Bovendien wordt bestudeerd of we nog juridische stappen kunnen ondernemen om dat geld terug te krijgen”. den in hun omnium sprints, een klasse- mentswedstrijd, een tijdrit over 1000 meter met aflossing en een achtervol ging over 5000 meter waarin ook afge lost kan worden. Contractueel is echter vastgelegd dat de strijd in die achtervol ging in de laatste tien ronden (twee kilometer) zal gaan tussen de wereld kampioen op de weg (Merckx) en titel houder achtervolging Schuiten. „Haarlem-Noord” is een zeer actieve vereniging in het district Haarlem van de K.N.B.B. Nagenoeg al haar leden nemen jaarlijks deel zowel aan de per soonlijke kampioenschappen, als aan de competitie. Diverse titels werden in het verleden in alle categorieën veroverd. Zeer recent zijn het kampioenschap van Nederland, kader 38-2, dat werd behaald door Bert van der Kuyl en de districtsti- tels libre-klein 1ste klas en vierde klas, die respectievelijk werden veroverd door Jan Kauffman en Frans van Duynen. Ook organisatorisch heeft „Haarlem- Noord” zijn sporen verdiend met de vele districtskampioenschappen die de laatste RIJSWIJK. Gisteren is op het landgoed Te Werve in Rijswijk het nati onale schermseizoen geopend met een invitatie florettentoernooi voor dames en beren. Ondanks dat iedereen de wapens nog wat onwennig hanteerde, zeer re centelijk werden de trainingen hervat, bereikte men in de finales een degelijk niveau. Verassingen deden zich niet voor. Bij de dames won Tonneke Petrus (zaal Visser Amsterdam) voor de derde achtereenvolgende maal de beker, die definitief in haar bezit kwam. ROME. (ANP)De damescommissie van de internationale atletiekfederatie (IAAF) heeft besloten dat na de Olym pische Spelen van 1976 in Montreal de dames vijfkamp zal worden gewijzigd. De 200 meter zal daarbij worden ver vangen door een 800 meter. Verder zul len de organisatoren de keuze krijgen de wedstrijd in één of in twee dagen af te werken. De dames meerkamp zal vijf nummers blijven omvatten. Petrus bleef ongeslagen in de finale. 2. Yvette Kardolus (zaal Kardolus) 3 gew. part. 3. Mej Schaafsma (Vlaardin- gen) 3 gew. part., 4. Margriet Blaauw (zaal Visser) 2 gew. part., 5 Ineke Leu- nenberg (zaal Visser) 2 gew. part., 6. Ankie v.d. Berg zaal Kardolus) 0 gew. part. Bij de heren bleef Rorik Janssen (Val keniers. Haarlem) 4 partijen lang onge slagen. Toen verloor hij van Rini Engel bracht (zaal Visser), die zelf eerder het onderspit had moeten delven tegen club genoot Anton van Harskamp. In de bar rage versloeg Engelbracht Janssen op nieuw (5-4) en streek daarmee de eer op. Verdere uitslag: 3. Patrice Mason(Frankrijk) 3 part.; 4. Anton van Harskamp (zaal Visser3 3 gew.part.; 5. Menno Stemme- rik (zaal Visser) 1 gew. part.; 6. Bert v.d. Berg (zaal Kardolus) 0 gew. part. jaren werden voorbereid. Een hoogte punt in de vereniging is het jaarlijks te houden „Haarlem-Noord-kadertoernooi”, waaraan door de kaderspelers van de vereniging, André Agema. Charl Broert jes en Gé van der Kuyl en andere kader-prominenten uit Haarlem en om geving wordt deelgenomen. „Haarlem-Noord” heeft bij gelegen heid van haar gouden feest een in stijl vervaardigd jubileumnummer uitgege ven. Dit nummer vermeldt naast een voorwoord van Haarlems burgemeester mr. dr. L. de Gou en een historisch overzicht van de vereniging een uitvoe rig jubileumprogramma. Zaterdag (7 september) is de officiële viering met onder meer een receptie in het clublo kaal Bilj artcentrum van der Kuyl In het jubileumjaar staan diverse bil jartevenementen op het programma, zo als een intern jubileumkampioenschap, de finale van het districtskampioenschap libre-klein 4e klas, een nederlaagtoer- nooi voor teams en het „Haarlem- Noord'-kadertoemooi. Als hoogtepunt volgt dan in april 1975 de finale van het kampioenschap van Nederland, anker-kader 57-2, hoofdklas se. Een kampioenschap dat altijd grote belangstelling geniet en nog niet eerder in Haarlem werd gehouden. 10.05 uur 11.05 uur 11.45 uur 12.05 uur 12.35 uur 13.45 uur 16.45 uur 20.45 uur Ook koersen Tokio, Londen Zurich The Herons met onder meer oud- interna'ïonal Nel van Ewijk.Huneker en de van Terrasvogels afkomstige Joke Druif decimeerden vervolgens in de tweede wedstrijd de Haarlemse kansen nog verder. Zonder ook maar zelfs tot het redden van de eer te komen verloor SC Haarlem met 11-0. Een wat uitgeblust SC Haarlem bezat daarna niet meer de juiste instelling om de beide laatste wedstrijden nog in winst om te zetten. Wel werd van Mon- treu Quick na een flinke achterstand op de valreep nog met 9-8 gewonnen, maar tegen ADO ging in de laatste slagbeurt de 5-2 voorsprong nog verloren en moest met een 5-5 gelijkspel genoegen geno men worden. Komend weekend zullen The Herons en de Meteoor de num mers 1 en 2 in Bussum met JRC Ducks en Schiedam de hoogste geëin digde ploegen in de voorronde te Ooster- hout gaan uitmaken welke twee ploegen het volgende seizoen in de landelijke competitie uitkomen. AMSTERDAM. Enkele dagen voor het begin van de basketbaleompetitie zit de Nederlandse Basketbal Bond opnieuw zonder bondscoach. De Amerikaan Ho wie Landa, die twee maanden geleden naar Nederland kwam om een overeen komst van een jaar aan te gaan is op zijn eerste werkdag, 1 september, niet op komen dagen. NBB-voorzitter Berteling: „Hij had alop allerlei manieren gepro beerd om onder zijn verplichtingen uit te komen. Daarna liet hij ons weten dat hij zijn contract eenzijdig opzegde, maar we hebben steeds nog een beetje hoop gehad dat hij desondanks op 1 septem ber op zou komen dagen”. (Van onze atletiekmedewerker.) HAARLEM. De wedstrijden in Vught hebben de Haarlemse atleten niet gebracht wat men ervan gehoopt had. Door de vrij sterke wind kon Bert de Jager op de 200 meter slechts tot een Het Russische vijftal, dat achter de borden plaats nam boezemde ontzag in. Het bestaat uit drie oud-wereldkampioe- nen, de Russische nationale kampioen en de tweede aankomende in deze titel strijd. De tactiek van het Nederlandse vijftal was er dan ook op gericht de te ver wachten nederlaag zo klein mogelijk te houden, want zonder wereldkampioen Ton Sijbrands trad het toch al niet in zijn sterkste formatie aan. Maar dat is de eerste wedstrijd toch allemaal mee gevallen. Het is omdat Kees Varkevisser na een uur en tien minuten met zijn 23ste zet in een vrijwel gelijke stand de fout maakte waardoor oud- wereldkampioen Tsjegolev een ook bij zijn tegenstander bekende eenvoudige damcombinatie kon realiseren anders had deze ontmoeting in een gelijk spel kunnen eindigen. De Ruiter scoorde het eerste punt na een felle aanvalspartij, waarin hij een keer een remiseaanbod van Koeperman had afgeslagen. De Rus forceerde tenslot te een doorbraak die ogenschijnlijk aan de Nederlander de beste kansen liet, maar kort daarop aanvaardde De Ruiter toch een hernieuwd remisevoorstel van de oud-wereldkampioen. Zo stond het na twee uur en tien minuten spelen 1-3 in het voordeel van de Sovjet Unie. Kort daarop werd het 2-4 door toedoen van de jeugdwereldkampioen Robert Clerc, die een geweldige partij speelde tegen Mogiljanski. tweede in het Russische kampioenschap. De Rus trachtte voor deel te bereiken door een korte-vleugel- opsluiting, maar de jonge Amsterdam mer hield de stelling goed onder contro le. Bij het liquideren van de posities kreeg Clerc nog aanvalskansen op een Russische voorpost, maar Mogiljanski wereldkampioenen” is een proef”, vol gens directeur Hofmeester. „Wij be schouwen het expiriment als geslaagd, indien er meer dan 4000 mensen komen. In dat geval zullen wij in de toekomst stellig doorgaan omdat gebleken is dat de belangstelling voor wielrennen in het sportpaleis stijgende is. In drie jaar groeide het aantal toeschouwers van 43.894 via 53.794 tot 96.006 in het afgelo pen seizoen bij de wielerwedstrijden.” Behalve de revanches staan er, naast de gebruikelijke populaires op de zondag ochtenden, drie grote wielerprogram- ma’s op de kalender van Ahoy, namelijk het Europees kampioenschap koppel- koers 25/10). de nacht van Rotterdam (13/12) en de zesdaagse 23-28H). Het programma voor de opening van het seizoen omvat de sprintersvierkamp tus sen de eerste drie uit het wereldkampi oenschap en Leyn Loevesijn, het omni um tussen de koppels Merckx/Sercu en Schuiten/Pijnen en de strijder stayers, waarvoor vrijstelling van de KNWU werd verkregen omdat profs en ama teurs tegelijk in de baan zijn. Wanneer volgende week vrijdag zou blijken dat het een ongelijke strijd is zal na de eerste rit over 25 kilometer voor de tweede manche over 30 kilometer een handicapformule worden toegepast. Merckx/Sercu en Schuiten/Pijnen rij- Intussen is het kort dag voor de NBB. Volgend jaar worden de Europese kampioenschappen gehouden en voor volgende maand staat er reeds een in terland op het programma. Door tijdge brek gedwongen heeft de bond nu dan ook een speurtocht ingezet naar een nieuwe coach, die gerecruteerd moet worden uit het groepje vakmensen dat «i -.yederiand voorhanden is. HAARLEM. SC Haarlem de rayonkampioen softbal zal het ko mende seizoen niet uitkomen in de lan delijke competitie. In Bussum waar de Haarlemse dames de strijd moesten aan binden met The Herons, de Meteoor, ADO en Montreu Quick werden de eer ste twee wedstrijden SC Haarlem fataal. In het treffen met de Amsterdamse kampioen de Meteoor speelde SC Haarlem weliswaar foutloos, maar wa ren de zwakke slagprestaties er oorzaak van dat de winst toch met 2-1 naar de Meteoor ging. Die hoop bleek ijdel. Hoogstwaar schijnlijk neemt Landa, die enkele maanden terug slechts voor een week in Nederland was, binnenkort het vliegtuig naar Italië, waar hij volgens hardnekki ge geruchten een lucratiever baantje als coach bij een tweededivisieclub heeft gevonden. Niettemin was het salaris bij de NBB ook niet onaantrekkelijk. In het eerste jaar mocht er in totaal zeventig mille aan de bondscoach (salaris plus onkosten) besteed worden. Pogingen om het programma uit te breiden tot zeven, werden verworpen. Onder meer op grond van in Duitsland opgedane ervaringen. Daarnaast nam de damescommissie nog een aantal andere besluiten: De 400 meter horden wordt een officieel num mer, dat de IAAF zal trachten opgeno men te krijgen in het programma van alle internationale kampioenschappen, de Europa Cup-wedstrijden en alle inter landwedstrijden. De 200 meter horden vervalt als internationaal nummer. Het wereldrecord van de 3000 meter zal officieel worden erkend. De mini- mum-afstand voor de cross country da mes zal worden gebracht op 3 Engelse mijl resp. 5000 meter. In principe heeft de damescommissie geen bezwar tegen marathon wedstrijden voor dames. Het voorstel van de Neder landse afgevaardigde Jo Moerman om bij een „gemengde” marathon de dames een half uur later te laten vertrekken dan de heren, werd met algemene stem men aangenomen. De minimum-leeftijd voor meisjes om deel te nemen aan internationale wed strijden werd gesteld op 15 jaar.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17