Kamerleden willen CHU vraagt Den Uyl om „bede troonrede in goedkope vervanging van Starfighter NIEUWE WEG WORDT GEREINIGD Kamerlid wil Begrotingstekort van rijbewijs tijdelijk verlengen 86 milj. in Suriname Kritiek EVO Conclusie van ambtelijke werkgroep over trek naar Nederland: Regels voor toelating Surinamers nodig op verplichte autokeuring DoDEnïlg dit I if" ft 99 Voorstellen voor nieuwe opleiding zwakzinnigenzorg Babylijkje uit gracht gevist o tJ 1974 n i n s d A G 3 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND 'l AMSTERDAM (ANP) Omdat de trek naar Nederland van Surinamers en in mindere mate van Antillianen voorlopig zal blijven bestaan, is het noodzakelijk op korte termijn de toelating naar Nederland aan re gels te binden. Dit is een conclusie van een ambtelijke werkgroep, die een jaar geleden een advies uitbracht over de coördinaties van beleidsmaat regelen voor de opvang van rijksgenoten in Nederland. Het advies, dat met inmiddels verouderde cijfers werkte, is hooit openbaar gemaakt. Het is opgesteld door een aantal ambtenaren van CRM, Sociale Zaken, Onder wijs, Justitie, Volkshuisvesting en Kabinet van Surinaamse en Nederlands Antilliaanse Zaken. De commissie stond onder leiding van dr. G. Hendriks van het ministerie van CRM. 5 dS ES u £•5 (Van onze parlementsredactie) ervaren In werd EVO l 1 van i WEERRAPPORTEN 1 24 in adviescommissie o 1 o De tijdelijke verlenging zou moeten gelden voor die automobilisten, die de auto voor het dagelijks werk nodig heb ben, zonder rijbewijs niet verzekerd zijn en toch die periode moeten overbruggen, die ligt tussen het aanvragen van een rij-examen en het afleggen daarvan. De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Locarno Londen wnw nnw ono zzw no nnw zo o zw zw zw nw 19 20 25 31 24 24 19 20 21 22 25 29 24 23 20 25 19 uur uur uur uur In een brief aan de premier zeggen Tweede-Kamerfractieleider Eerste-Kamerfractieleider vol, zeker ook in deze tijd, hebben". Twee Italiaanse advocaten zijn gear resteerd in verband met de bomaanslag van 4 augustus op een trein in de buurt van Bologna. De advocaten, van wie er een medewerker is van de leider van de neofascistische partij, zouden een man gedwongen hebben onjuiste verklaringen af te leggen over gebeurtenissen vooraf gaande aan de aanslag. Volgens het PPR-Kamerlid Jurgens mag niet langer krijgstuchtelijk worden ingegrepen tegen het verspreiden van drukwerken. Hij heeft schriftelijke vra gen gesteld aan minister Vredeling. Dit naar aanleiding van een vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof tegen twee dienstplichtigen. Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich z zzw zzw z zzw z zzw z zzw zzw o n zzo z z zzw ozo w zzo 20 20 22 22 22 19 20 22 2(1 23 17 13 13 13 13 13 12 13 13 14 12 11 18 17 13 12 13 13 10 12 17 16 13 11 12 19 16 14 19 12 13 19 20 13 16 14 14 17 20 22 22 5 9 10 13 6 5 6 5 5 6 11 0.2 12 ge niet zijn M3 re CM G re 2 15 0.5 0 2 9 7 9 0 0 0 0 0 6 8 0 0 0 0 2 0 „Bij de samenstelling van de begroting is het van het begin af de bedoeling van de regering geweest er een te presente ren welke met het oog op de beperkte middelen enerzijds sober van opzet is, maar die toch gericht is op de verbete- AMSTERDAM. (ANP) Een kapitein van een ter plaatse gevestigde rond- vaartrederij heeft gisteren b(j het Park hotel aan de Stadhouderskade in Amster dam uit het water van de Buitensingel- gracht het lijkje opgehaald van een pas geboren baby. Kruisinga, prof. Van Hulst en partijvoorzitter baron Van Ver- schuer: „De bede was en is in ons land, waarin de beginselen van het christen dom diep geworteld waren, de verwoor ding van gevoelens die zeer grote groe pen in onze bevolking, zij het vaak om uiteenlopende redenen, als zeer waarde- In de vragen aan de minister oppert het Kamerlid de suggestie houders van een rijbewijs twee maanden voor het verstrijken van de uiterste termijn, waarbinnen verlenging mogelijk is, te waarschuwen. De overheidsschuld blijkt in de perio de van 1 januari 1973 tot 1 januari 1974 te zijn gestegen met 18,6 miljoen tot 210,8 miljoen Surinaamse gulden (337,28 miljoen Ned. gulden). De handelsbalans was in de eerste periode van 1974 nega tief en de werkloosheid in Suriname blijkt ondanks de migratie gestegen. Het interimrapport van de werkgroep bevat behalve een concept-wetsontwerp voor de erkenning van het nieuwe Z- diploma ook adviezen- voor de te ver nieuwen opleiding, zo meldt „Klik”, het blad van het Nationaal Orgaan Zwak zinnigenzorg. Volgens het advies zou de opleiding drie jaar moeten duren en zou de toela- tings-leeftijdsgrens moeten worden ver hoogd tot 17 jaar. De opleiding moet zeer gevarieerd zijn, zodat de leerlingen niet alleen met allerlei typen zwakzinni gen komen te werken, maar ook kennis maken met verschillende praktijksitua ties. De werkgroep heeft het concept-wets- ontwerp zo ruim opgezet, dat een aan passing aan nieuwe ontwikkelingen steeds mogelijk blijft. De gehele veran dering in de Z-opleiding zal binnen drie jaar moeten worden verwezenlijkt. De Surinaamse regering wil ook gro tere opbrengsten uit de natuurlijke hulpbronnen. Premier Arron zei bij de aanbieding van de begroting in de Sta ten: „Daarom zullen op korte termijn besprekingen worden geopend met de in Suriname opererende bauxietmaatschap- pijen teneinde tot nieuwe verhoudingen te geraken.” Minister Van Doorn van CRM heeft de Tweede Kamer laten weten dat vol gend jaar een bescheiden begin kan worden gemaakt met de subsidiëring van kindercentra door het rijk. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen L licht bew. De CHU’ers schrijven verder dat ook de CHU ervan uitgaat dat de overheid niet een godsdienst of levensovertuiging dwingend aan haar onderdanen mag op leggen. „Zou de bede in het verleden zijn opgevat als een uitnodiging aan de overheid om door middel van dwang het persoonlijk geweten te beïnvloeden, dan zouden wij met uw kabinet voorstander van afschaffing van de bede zijn ge weest. Een dergelijke uitleg van de bede heeft in ons volk nimmer een rol ge speeld. Evenmin kan aan de bede het karakter worden toegeschreven van een (de vervoer- Tweede opdringen van God aan mensen die Hem niet erkennen”. Volgende week maandag wordt in Eindhoven een nieuw systeem van wijk agenten ingevoerd. In 21 wijken zullen speciaal daarvoor aangewezen agenten worden betrokken bij de surveillance. De wijkagent zal nauw samenwerken met andere organisaties, ook in de parti culiere sector. Teneinde te demonstreren tegen „de waanideeën van de Lammerskliek” roept een aantal Amsterdamse actiegroepen de bevolking van de hoofdstad op deel te nemen aan een protestmars naar het stadhuis, die vrijdag om vijf uur ’s mid dags zal beginnen op het Koningsplein. De belangrijkste eisen zijn de stopzetting van de metrobouw en herstel van wo ningen bij de Nieuwmarkt en de Dap- perbuurt. Weer In binnen- en buitenland De Nederlandse regering krijgt de aanbeveling ervoor te waken minder urgente zaken te financieren en de rege ringen overzee wordt aanbevolen in hun ontwikkelingsbeleid accentverschillen te leggen. In het advies staat verder onder meer dat er in Suriname en de Antillen een betere spreiding en intensivering van het lager en middelbaar beroepsonderwijs moet komen zoals ook voor wat de opleiding van leerkrachten. Er zal meer aandacht besteed moeten worden dan tot nu toe het geval is geweest. Nederland heeft er aldus de De Astronomische Nederlandse Sa telliet ANS functioneert uitstekend. Alle tot nu toe gecontroleerde systemen wer ken zoals verwacht, zo werd gisteren in het vluchtleidingscentrum in Darmstadt meegedeeld. Vanmiddag is het stofdeksel dat de openingen van de meetinstrumen ten afsluit, weggeschoten. Daarna zullen in de komende dagen de meetinstrumen ten afzonderlijk in werking worden ge steld en geijkt en beproefd. Of de kamerleden him zin zullen krij gen, valt nog te betwijfelen, want het schema van de besluitvorming over de Starflghter had weinig speelruimte. Te gen het einde van dit jaar moet de beslissing door de Nederlandse regering zijn genomen. Deze maand nog zullen Vredeling en zijn collega van Buiten landse Zaken Van der Stoel af rondende besprekingen voeren met hun collega’s van Frankrijk en de Verenigde Staten. PARAMARIBO (ANP). De Suri naamse begroting voor 1975, zoals die gisteren door de Surinaamse regering bij de Staten (parlement) is ingediend, heeft een tekort van 54,3 miljoen Surinaamse gulden, wat overeenkomt met ruim 86 miljoen Nederlandse gulden. De EVO herinnert aan het hoofddoel van voertuigen. Aan autobezitters, die deze aansporing niet nodig hebben, biedt het wetsontwerp te weinig faciliteiten. Dit blijkt volgens de EVO uit het feit dat garagebedrijven en andere onder houders- en keuringsdiensten voorlopig geen verplichte keuringsbewijzen zullen mogen afgeven. De organisatie vindt dit een onaan vaardbaar uitgangspunt en wijst er op dat een dergelijke bespreking bovendien een discriminatie inhoudt ten opzichte van verkeersbonden met een keurings dienst, die wel verplichte keuringsbewij zen mogen afgeven. In de komende winter zal het aantal griepgevallen betrekkelijk matig zijn met een mogelijke stijging tegen het voorjaar. Tot deze con lusie zijn des kundigen van het Wereldgriepcentrum in Londen gekomen. Er zijn geen aan wijzingen voor een bijzonder sterke griepactiviteit, zo heet het. De Au. tralische geheime dienst heeft een complot ontdekt om premier Gough Whitlam en vier van zijn socia listische ministers te vermoorden. Dit meldt de oudste Australische nieuws brief „Inside Canberra”. Het ministerie van Justitie wilde gisteren geen com mentaar geven op het bericht. Volgens Inside Canberra zouden bij de voorbe reidingen voor de aanslag rechtsradicale Kroatische immigranten en Australische ex-Vietnamstrijders betrokken zijn ge weest. Vandaag wordt een nieuw wegvak van Rijksweg 62 tussen Tilburg-Noord en Loon op Zand voor het verkeer vrijge geven. De rijbaan moest gistermiddag nog worden ontdaan van enige kalkwerk: onbekenden hadden hun gedachten, wen sen en gevoelens over de minister van CRM tot uitdrukking gebracht op het asfalt. De politie neemt aan dat de „straatschildering” het werk is geweest van aanhangers van illegale zeezenders. De commissie komt tot de conclusie dat de trek van Surinamers naar Neder land slechts op zeer lange termijn via versnelde economische en sociale ont wikkelingsplannen in Suriname en op de Antillen structureel kan worden aange pakt. De verbetering van de werkgele genheid in Suriname en op de Antillen helpt wel bij de afremming, maar niet bij de indamming. Daarom, zo stelt men in het advies aan de Nederlandse rege ring, dat er meer medewerking van de regeringen in Paramaribo en Willemstad nodig is dan tot nu toe het geval is geweest. DEN HAAG. (ANP)— De algemene verladers- en eigen dersorganisatie) heeft aan de Kamer laten weten bang te zijn, dat de voorgestelde verplichte autokeuringen bepaalde autobezitters onnodig belasten, en wel die eigenaren die toch hun auto’s al goed en regelmatig laten onderhou den. UTRECHT. (ANP)— De interdiscipli naire werkgroep Z-opleiding heeft staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid) een advies uitgebracht over ver nieuwingen in de Z-opleiding. De werk groep bepleit een samengaan met de opleiding pedagogische medewerker. commissie de mogelijkheden voor ge geven, maar het wachten is op de uit voering daar. Verder stelt men voor dat er in de rijksdelen overzee een algemene ziekte kostenverzekering wordt ingevoerd met behulp van Nederlandse ontwikkelings gelden. Daarnaast zal er een betere voorlich ting moeten komen op het gebied van geboortebeperking- Ook zullen in Suri name en de Antillen de door deskundi gen uitgebrachte adviezen sneller opge volgd moeten worden. Andere suggesties zijn het verplicht stellen in Paramaribo door de Suri naamse regering van „een verklaring van geen bezwaar” voor minderjarigen, die naar Nederland willen. Er zal ook een ander beurzenbeleid wenselijk zijn, zowel in Nederland, de Antillen als in Suriname. Men moet, aldus de commissie, naar een middel zoeken waardoor Suriname en de Antil len meer profijt trekken van de Nederland universitair opgeleiden. Men denkt aan de mogelijkheid voorwaarden te verbinden aan een Nederlandse beurs. Hierbij doet zich echter de moeilijkheid voor dat Nederlanders hier zonder een dergelijke voorwaarde een beurs kunnen Men denkt onder meer aan de Fair child A-l en de Harrier van Hawker Siddeley. Ook de Alfa-Jet en de Frans- Engelse Jaguar zouden onvoldoende be studeerd zijn door de regering. Deze jagers kosten ongeveer de helft van de heel wat duurdere Mirage of de peper dure Cobra. Luchtmachtdeskundigen hebben overigens wel vastgesteld dat de goedkopere jagers ook mindere capaci teiten hebben. DEN HAAG. (ANP)— Het Tweede- Kamerlid Van Gorkum (PPR) heeft mi nister Westerterp (Verkeer) gevraagd een tijdelijke verlenging van het rijbe wijs mogelijk te maken voor de automo bilisten. die vergeten zijn hun rijbewijs tijdig te verlengen. VOORUITZICHTEN VOOR DONDERDAG: Koel weer met af en toe regen. Aantal uren zon: 0 tot 7. Minimum tempe ratuur: omstreeks 12 graden. Maximum tem peratuur: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. ring van de levensomstandigheden van de bevolking. „Om het begrotingstekort niet te laten stijgen tot een onaanvaardbare hoogte heeft de Surinaamse regering zich wil lens en wetens grote beperkingen opge legd voor wat betreft de uitvoering van het regeringsprogramma voor de periode 1973-1977”, aldus Arron. De Surinaamse betalingsbalans ver toont tot dusver in 1974 geen tekort. De monetaire reserve is van 1 januari 1974 tot 3 augustus opgelopen met Sf4,5 mil joen tot Sf 136,4 miljoen. Hoewel de emigratie de druk van de werkloosheid verlicht, zijn de gevolgen voor de Surinaamse economie duidelijk voelbaar.Niet alleen vindt de handel hiervan nadeel door de inkrimping van de markt en daardoor van de omzetten, maar ook zien bedrijven steeds meer hun goed opgeleide en ervaren krachten wegtrekken. Gouverneur dr. Johan Ferrier opende gisterochtend met het uitspreken van de „troonrede” het nieuwe zittingsjaar van de staten van Suriname. a E Ei in dollars behoeven te betalen; de rest mag in eigen valuta. Op een persconferentie op de Britse luchtvaarttentoonstelling te Farnborough deelde Bob Gates dit namens Northrop mee. Volgens hem zullen de toestellen, die ongeveer vier miljoen dollar (ruim ƒ10 mln) per stuk gaan kosten, vrijwel zeker in de betrokken landen in elkaar worden gezet als men tot aankoop van de Cobra overgaat. Gates, die lid van de hoofddirectie van de vliegtuigfabriek is, verklaarde dat al met 30 fabrieken in Nederland voorlopige afspraken zijn ge maakt over wat zij kunnen produceren, als de regering in Den Haag de Cobra bestelt. In de drie andere landen zijn dergelijke besprekingen gevoerd. Northrop heeft ook aangeboden in een van de vier landen een fabriek te stich ten voor de vervaardiging van een gra- fietverbinding die lichter is dan alumini um en sterker dan staal. niet meer voorkomt. Met name CHU, SGP, GPV en RKPN maak ten zich daarover vorig jaar bijzon der boos. M In een toelichting op de begroting merkt premier Henk Arron (NFS) die tevens minister van financiën is, op dat de vorige begroting (van de regering- Sedney) geflatteerd was. In het RAI-gebouw in Amsterdam wordt van 17 september af de Aqua tech ’74-tentoonstelling gehouden, waarop de problematiek van de watervervuiling in haar algemeenheid zal worden belicht. De tentoonstelling duurt tot en met de 20ste van deze maand. Minister De Gaay Fortman van Su rinaamse en Antilliaanse Zaken gaat een werkbezoek van enige dagen brengen aan Suriname. Hij vertrekt vrijdag en hij keert de dertiende via de Antillen terug. De wat vreemde vondst van een bundeltje jongenskleren zonder eigenaar in Utrecht is opgelost. De politie, die aanvankelijk dacht met de stille getui gen van een misdrijf te doen te hebben, kreeg gistermiddag een telefoontje van een echtpaar dat vertelde dat het de kleren van hun zoon waren, die enkele dagen tevoren uit het zwembad Den Hommel waren gestolen. 4.57 uur en 0.58 uur en regeringskringen werd enkele maanden geleden al beweerd dat het kabinet stellig zal blijven vasthouden aan de formule die vorig jaar gekozen is. Tijdens een debat hierover in de Tweede Kamer heeft premier Den Uyl toen verklaard dat de inhoud van de nieuwe bede naar zijn mening accepta bel is voor zowel godsdienstige als niet- godsdienstige mensen. Uitdrukkelijk ver klaarde hij toen dat het niet de bedoe ling van het kabinet was geweest om met het weglaten van de bede een demonstratieve daad te stellen. Amsterdam licht bew. licht bew. licht bew. zw. bew. zw. bew. regen half bew. zw. bew. Vllsslngen licht bew. Z.-Limburg licht bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. regen regen windstil 23 regenbui zw. bew. i regen geh. bew. windstil 19 licht bew. Luxemburg zw. bew. onbewolkt onbewolkt Ucht bew. windstil 28 zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. onbewolkt windstil 28 zw. bew. windstil 29 z zo zzw WOENSDAG 4 SEPTEMBER Hoog water 4.57 uur en 17.17 Laag water 0.58 uur en 13.09 WOENSDAG 4 SEPTEMBER Zon op 5.56 uur onder 19.22 Maan op 19.44 uur onder 8.58 DEN HAAG De politieke lei ders van de CHU hebben minister president Den Uyl gisteren in een brief gevraagd in de komende troonrede weer de traditionele „bede” op te nemen. De gebruike lijke roep tot God om kracht te ont vangen voor het uitvoeren van het voorgenomen werk werd vorig jaar door het kabinet vervangen door een oproep waarin het woord God c Het PPR-I.amerlid Waltmans wil van minister Vredeling weten waarom dienstplichtige soldaten in Ermelo ge dwongen werden deel te nemen aan een in het afgelopen weekeinde gehouden reünie van het 41ste bataljon stoottroe pen. Volgens het Kamerlid werden de dienstplichtigen gebruikt voor het op voeren van ceremonieel vertoon. Hij vraagt zich af of een en ander wel in overeenstem ning is met het door het kabinet ingenomen standpunt dat cere monieel vertoon zo mogelijk versoberd zou worden. zw. bew. geh. bew. regen Casablanca half bew. windstil 25 Istanboel mist Las Palmas half bew. Tel Aviv onbewolkt Tunis half bew. Het was een meisje van vijf kg en het moet volgens een medisch rapport tij dens het weekeinde terstond na de boorte de navelstreng was nog eens verwijderd in het water geworpen. Er waren geen directe tekenen geweld op het lichaam aanwezig. De artsen menen echter dat de baby wel geleefd heeft. In opdracht van de Offi cier van Justitie zal de patholoog 'ana toom, dr. J. Zeldenrust, sectie op het lijkje verrichten om de doodsoorzaak vast te stellen. Gisteren hebben de Nederlandse minis ters met hun Belgische ambtgenoten ge sproken. Men heeft de Belgen laten weten dat de keus nog volkomen open is, in tegenstelling tot berichten, die in Frankrijk nogal wat deining hadden veroorzaakt, als zou Nederland al voor de Northrop-Cobra hebben gekozen. De Amerikaanse vliegtuigfabriek Northrop heeft Nederland, België, Dene marken en Noorwegen aangeboden dat zij, als zij tot aankoop van de Cobra overgaan ter vervanging van hun Star- fighters, slechts 20 pet van de koopsom krijgen. Daarom zo stelt de adviescom missie, moet er een initiatief komen van de regeringen in Paramaribo en Willem stad. Vorig jaar studeerden er 1600 Surina mers en 1370 Antillianen in Nederland, van wie 110 Surinamers en 400 Antillia nen op een Nederlandse beurs. Het is een bekend feit, aldus de commissie dat het grootste deel van hen niet terug keert. De terugkeer (remigratie) van Surina mers zal door de Nederlandse overheid gesteund moeten worden. Dit kan finan cieel gebeuren, mits men er zeker van is, dat de betrokken personen later weer niet naar Nederland gaan. Als mogelijkheid wordt voorgesteld de remigranten financiële faciliteiten te verlenen door de terugkerende gezinnen gedurende bepaalde tijd kinderbijslag te verlenen in Suriname en de Antillen. Hiervoor is echter in Nederland een wetswijziging nodig. Maar, zo voegt de eraan toe, het is onbekend hoe de rege ringen overzee hier tegenover staan ge zien de grote werkloosheid daar. Er is dus daar in de eerste plaats een verbete ring van woon-, werk- en leefklimaat nodig. In Ede is gistermiddag een nieuwe gereformeerde sociale academie geopend. Er studeren 140 mensen. De academie werd twee jaar geleden geopend in Er melo, maar kon daar wegens ruimtege brek niet uitbreiden. Daarom volgde overplaatsing naar Ede. De Provinciale Noordbrabantse Elektriciteitsmaatschappij heeft gisteren drie zgn. Kalkar-weigeraars in Veldho ven afgesloten van het elektriciteitsnet (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De linkse partijen in de Tweede Kamer hebben hun pogingen om een goedkope vervanger voor de Starfighter van onze lucht macht nog niet opgegeven, ook al lijken deze weinig kans van slagen te hebben bij minister Vredeling van Defensie. Tijdens de serie gesprekken van Vredeling met België, Frankrijk en de VS over de afronding van de Starfighter-vervanging werd gisteren in Den Haag bekend dat onder anderen de Kamerleden Dankert (PvdA) en Ploeg (VVD) er volgende week maandag tijdens een vergadering van de defensiecommissie uit de Tweede Kamer bij Vredeling op aan zullen dringen goedkopere mogelijkheden te zoeken dan de twee overgebleven kandidaten Mirage en Northrop-Cobra. I f - *4 Wi

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2