van Boeren boos in België Haig blijft Zwendelpraktijken in Sovjet-republiek Topgesprek Giscard-Schmidt had inflatie als onderwerp Leider Turks-Cyprioten Denktash noemt geen reden Betoging tegen keizer van Ethiopië Begrafenis fascist Japans kernschip „Mutsu” verliest radioactiviteit JUAN CARLOS HAD GELUK MET „GENERALE REPETITIE” GEORGIERS TEGEN PLAN-SYSTEEM FRANSE PRESIDENT WENST EUROPEES BERAAD e r" V// DINSDAG 3 SEPTEMBER 1974 BINNEN- EN BUITENLAND Afgezet Massagraf Sterke man Stank Gemeen Tegen inflatie F 3 I FRANCO WEER AAN DE MACHT “IHHfftU: (Van onze redacteur in Parijs) Uitstel van gesprek op Cyprus dat de conferentie (Van onze redacteur in Barcelona, Robert Bosschart) Schmidt zal dus vooral van Giscard willen weten wat de Franse regering van plan is te doen tegen de inflatie. Giscard zal hem vertellen dat de laatste De regering of het parlement komen niet tussenbeide' en beperken zich, even als het volk, ertoe om „op de hoogte gesteld” te worden. Prins Juan Carlos gisteravond tussen Giscard en Schmidt lang, heel lang zijn gepraat, maar zon der veel resultaat waar men onmiddel lijk houvast aan heeft. Niettemin zijn zulke besprekingen nuttig. Bovendien behoort Schmidt, evenals zijn voorgan ger Willy Brandt tot dat type van Duit sers die zich met een sterke mark niet onnodig hard op de borst slaan. Neo-fascisten in Italië brengen in Rome de fascistengroet tijdens de begrafenis van prins Borghese, die vorige week in Spanje overleed. Prins Borghese was uit Italië gevlucht nadat hij ervan beschul digd was betrokken te zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 1970. Twee weken geleden is op Cyprus een massagraf ontdekt in het dorp Aloa, op slechts enkele kilometers van Maratha. Volgens de Turken zijn daar de lijken van 57 Turks- Cyprioten gevonden. ontkomen door zich verborgen te houden. (Van onze redactrice in Wenen) WENEN. Met de zwendelpraktijken in de zuidelijke Sovjet-republiek Geor gië, die daar sinds jaren aan de orde van de dag zijn, lijkt het steeds erger te worden. Ondanks drastische tegenmaat regelen is het Moskou nooit gelukt in het land, waar nota bene vadertje Stalin is geboren, orde te scheppen. De trotse Georgiërs lappen het hele plan-systeem van Marx en Lenin aan hun glimmende roodleren laarzen. MADRID. Generaal Franco heeft via zijn eerste minister Arias Navaro laten weten dat hij besloten heeft het ambt van staatshoofd te hernemen. Prins Juan Carlos de Bourbon, die sinds 19 juli waarne mend staatshoofd was wegens Franco’s ernstige ziekte (een flebo- trombosis in het rechter dijbeen die twee gevaarlijke inzinkingen ver oorzaakte, wat de bijna 82-jarige Franco danig verzwakte), is dus nu weer „toekomstig koning” niets minder, maar ook niets meer. Schmidt moet voor zijn vertrek uit Bonn (ot ingewijden hebben gezegd: hoe welvarender wij zijn, des te kwetsbaar der we worden. Turkse soldaten, een doek voor de mond tegen de stank, zijn gisteren bezig geweest met het opgraven van de lijken, die door een bulldo zer bedolven waren onder een berg De hoofdman van het dorp Maratha, Hassan Nihat Moestafa, zegt dat hij, zijn vrouw, twee dochters en een broer voor zover bekend de enige overlevenden uit het dorp zijn. Er woonden ongeveer 90 men sen. Hij zegt verder dat in de nacht van 14 augustus Grieken, soldaten en mannen in burgerkleren het dorp waren binnengedrongen en de mensen uit hun huize hadden ge dreven. Een half uur later hoorde hij schoten van machinepistolen. Zijn gezin was aan de moordpartij vier maanden van het jaar een beroep is gedaan op 200.000 verkooppunten in Frankrijk om de prijzen met 5 percent te verlagen. Maar dat zal op Schmidt weinig indruk maken. Even weinig in druk trouwens als op de Franse consu menten, van wie er maandag acht mil joen van vakantie thuis gekomen zijn. Over de strijd tegen de inflatie zal werd staatshoofd op het moment dat Franco zulks besloot en zijn ambtster mijn eindigde op dezelfde manier toen Franco maandagmiddag zijn terugkeer aankondigde. Franco zowel als Juan Carlos hebben met de tijdelijke machtswisseling zeker enig politiek risico gelopen. Voor Franco was dat risico overigens vrij klein, want de kans dat Juan Carlos misbruik van zijn kortstondige regering zou maken of dat hij zou weigeren de macht terug te geven, was gering. De prins daarentegen heeft een groot risico genomen door zich zo daadwerkelijk te compromitteren met de dagelijkse politiek van het regime. De procedure van de machtsover dracht is automatisch en wordt door het staatshoofd in een volkomen persoonlij ke beslissing in en buiten werking ge steld. vuilnis van blikjes, papier en plas tic. Volgens de Turken zijn de meeste lijken van vrouwen en kin deren. Ze zijn door schoten in het hoofd en de nek gedood. Identifica tie van de slachtoffers is vrijwel onmogelijk omdat pogingen zijn gedaan de lijken te verbranden. Zweedse politiemannen van de VN- macht, die toezicht houden bij het opgraven, hebben bevestigd dat tot dusver ongeveer 28 lijken zijn ge vonden. De Turken zeggen dat er 70 tot 80 slachtoffers moeten zijn. strofale tornado van 1972 in Tiflis, de hoofdstad van Georgië, bij een bank 112.000 roebel hadden opgenomen voor reparatiewerkzaamheden, terwijl daar voor maar 30.000 roebel nodig zouden zijn geweest. De minister van Binnenlandse Zaken van Georgië, Ketiladse, riep in het jong ste nummer van het Georgische partij blad „Morgenrood van het Oosten” dan ook tot een kolossale campagne op. „Diefstal, bedrog, protectionisme en „an dere alarmerende verschijnselen” nemen op ontstellende wijze toe”, aldus Keti ladse. De autoriteiten concentreren zich volgens hem op economische toekomst projecten zonder efffectieve maatregelen te treffen om ook aan de economische criminaliteit paal en perk te stellen. PARIJS. Gisteravond hebben Gi scard d’Estaing als president van Frank rijk en Helmuth Schmidt als bondskan selier van West-Duitsland met elkaar op het Elysée-paleis gedineerd. Het lange gesprek heeft onder vier ogen plaatsge had en als er geen tolken bij zijn geweest, hebben de twee staatslieden Engels met elkaar moeten spreken. Alles wat aan tafel besproken is, zal binnens kamers blijven. Er wordt geen commu niqué uitgegeven en de pers zal niet worden ingelicht. Eén voorbeeld: tijdens zijn waarne- mend-staatshoofdschap schoot de Guardia Civil in Carmona een betoger dood en werd een krant in Malaga voor twee weken gesloten als politieke straf. De betogers liepen langs het paleis waar de keizer zijn bureau heeft en langs het onlangs genationaliseerde „na tionale paleis”, waar de keizer nu vrij wel in afzondering woont. Het is voor het eerst dat openlijk tegen de keizer wordt gedemonstreerd, sinds het Ethiopische leger begin dit jaar rebelleerde en Haile Selassie geleidelijk steeds meer macht ontnam. Het comité van de strijdkrachten heeft zich tot dusver onthouden van persoonlijke aan vallen op de keizer. In een radio-uitzen- ding deelde het comité mee dat voor toekomstige demonstraties een vergun ning nodig zal zijn. Betogingen als die van gisteren kunnen de doelstellingen van de beweging, bestrijding van de corruptie van het oude regime, de aris tocratie en de keizerlijke familie in gevaar brengen, aldus de radio. De betogers zongen gisteren beledigen de liedjes aan het adres van keizer Haile Selassie. De demonstratie verliep zonder incidenten. Politie en leger grepen niet in. Toch valt het niet moeilijk te raden waarover het gesprek na de koffie ging. Giscard heeft zijn zinnen gezet op een topconferentie aan het eind van het jaar om de Europese eenwording weer wat verder op gang te brengen. Schmidt heeft er wel oren naar, maar wil in geen geval een nutteloos gesprek of een praatje aan de haard, zoals indertijd in Kopenhagen, waar nooit wat uitgekomen is. Beiden zullen het betrekkelijke van zulk een nieuwe top inzien, zolang er geen klaarheid bestaat over wat Enge land precies wil. Blijft Wilson na een stembusuitspraak aan het bewind, dan kan men een meer Verenigd Europa voorlopig wel vergeten. Als Schmidt van zijn hart geen moord kuil maakt, zal hij de hoop uitspreken dat bij verkiezingen in Engeland de conservatieven winnen. NICOSIA (AFP, Reuter en UPI) Het voor gisteren aangekondigde gesprek tussen president Glafkos Clerides van Cyprus en Rauf Denktash, leider van de Turkse gemeenschap, is op verzoek van Denktash uitgesteld tot vrijdag. De bespreking zou gaan over humanitaire problemen. Officieel is geen reden voor het uitstel bekendgemaakt, maar uit goede bron is vernomen dat Denktash de ontmoeting heeft afgelast na de ontdekking van een massagraf in het Turks- Cyprische dorp Maratha bij Famagusta. Volgens Turks-Cyprische autoriteiten zijn onder een vuilnisbelt zeventig Turks-Cyprische inwoners van Ma ratha begraven, die zouden zijn vermoord toen het Turkse leger op 14 augustus een tweede opmars op Cyprus begon. Tijdens het bezoek van VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim vorige week aan Cyprus waren Clerides en Denktash over eengekomen elkaar geregeld te ontmoeten voor besprekingen over humanitaire problemen. Het eerste gesprek zou gistermiddag plaatshebben. Het uitstellen van deze bijeenkomst na de ontdekking van het massagraf kan ernstige gevolgen hebben voor de kansen op hervatting van het overleg tussen de twee bevolkingsgroepen op Cy prus en van de conferentie in Genève. TOKIO. (AFP) Het eerste Japanse schip met kernaandrijving, de „Mutsu”, lieeft gisteren zijn proefvaart onderbro ken omdat er een abnormale hoeveel heid radioactiviteit vrijkomt. Boze Belgische boeren hebben gisteren 20.000 tractoren op de Brusselse straten gebracht om kracht bij te zetten aan hun eisen tot inkomensverbetering. Deze actie heeft tot omvangrijke verkeersop stoppingen geleid en drie gewonden ge kost: twee rijkswachten en een vracht wagenchauffeur. De mannen van de Rijkswacht liepen hun verwondingen op toen verontwaar digde landbouwers het kantoor van de Boerenbond in Brussel wilden bestor men. De vrachtwagenchauffeur kreeg een ferm pak slaag toen hij met zijn voertuig tractoren opzij wilde drukken die een kruispunt versperden. Een bloemlezing uit de schandalen van deze zomer: ambtenaren van het Georgische ministerie van Bouwwerken hebben loonlijsten gevoerd over niet- bestaande arbeiders, waardoor ze in de loop van de maanden 200.000 roebel hebben geïncasseerd. In Suchumi hebben arbeiders van een tabaksindustrie door de produkten van hun bedrijf zwart te verkopen zich illegaal met enkele mil joenen roebels verrijkt. Ook kwam men er achter, dat ambtenaren na de cata- Natuurlijk had de prins geen enkele directe verantwoordelijkheid voor deze gebeurtenissen, maar er hadden wel be langrijke gevolgen kunnen ontstaan, die de prins als voorzitter van de minister raad tot compromitterende besluiten hadden kunnen dwingen. Juan Carlos heeft geluk gehad dat het ditmaal tot een generale repetitie be perkt bleef. Zijn politieke overlevings kansen als koning zullen in de toekomst immers berusten op zijn prestige bij het héle volk hij heeft niet zo’n ijzeren controle over het regime als Franco en moet dus een bredere basis zoeken." Of Franco, weer geheel de oude is, blijft nog een open vraag, ondanks alle medische bulletins, die vooral bedoeld zijn om het Spaanse volk „gerust te stellen”. Er zijn aanwijzingen dat zijn naaste medewerkers en familieleden druk op hem uitgeoefend hebben om zijn taak weer te hervatten, omdat zij zo weer dichter bij de macht staan en hun toekomstige posities beter kunnen indek ken. Want ondanks alle „geruststellingen”- lijkt het einde van het Franco-tijdperk dichterbij dan ooit. De overgang zal, hoe schoorvoetend ook, een politieke ontwik keling met zich meebrengen. En dat is voor heel wat personen in bevoorrechte posities een zorgwekkende gedachte. Schmidt is in Parijs als de sterke man. Frankrijk moet dit jaar rekenen op een tekort op zijn handelsbalans van 20 tot 25 miljard franken, terwijl West- Duitsland een royaal overschot heeft van 10 miljard dollar. De Westduitse produkten vinden bij export naar het buitenland gretige afnemers, terwijl de Franse export door gebrek aan een goed exportapparaat wel toeneemt, maar niet aan de Franse verwachtingen beant woordt. Toch is de reis van Schmidt naar Parijs mede ingegeven door eigenbelang. Zelfs West-Duitsland, met zijn sterke mark, ontkomt niet aan de gevolgen van de inflatie. Er zijn in dat land op het ogenblik een half miljoen werklozen, en dat kunnen er eind van het jaar één miljoen worden. Italië is van het bank roet gered door een Duitse lening van twee miljard dollar op goudbasis. Zou het met Frankrijk of Engeland diezelfde kant uitgaan dan kunnen rampzalige gevolgen voor West-Duitsland niet uit blijven. gebied van Maratha ook honderden Grieks-Cyprioten worden vermist. „Een voorwerp gevonden op het lijk van een vrouw in het massagraf wijst erop dat de eigenaresse een Griekse vrouw was”, aldus de ver klaring. In een tweede regeringsverklaring wordt een onafhankelijk onderzoek door het Internationale Rode Kruis verlangd, in aanwezigheid van Turks-Cyprische en Grieks-Cypri- sche waarnemers. De regering ver oordeelt de gemelde misdaad en soortgelijke misdrijven, ongeacht door welke partij ze begaan zijn, aldus de regeringsverklaring. ADDIS ABEBA. (Reuter) Met leu zen als „Weg met de keizer”, „Hang de keizer” en „De keizer is een dief” is gisteren in Addis Abeba gedemonstreerd tegen de Ethiopische keizer Haile Selas sie. De betoging van een 3000 a 4000 studenten begon bij de universiteit, maar gaandeweg sloten steeds meer mensen zich bij de demonstratie aan- De strafing bedraagt op het oppervlak van de reactor 0,1 milliroentgen per uur. Dit zou normaal zijn als de reactor van 36.000 kilowatt op volle kracht zou wer ken. Men is echter pas in het stadium van voorlopige proefnemingen. Volgens het Japanse bureau voor de ontwikkeling van kernenergie zal het 8.214 ton metende schip wellicht onmid dellijk moeten terugkeren naar zijn thuishaven, Somori, in het noorden van Japan. De „Mutsu” is het vierde koopvaardij schip ter wereld met kernaandrijving. Het schip is een week geleden uitgeva ren. ondanks tegenwerking van plaatse- I^ke vissers die bang zijn dat radioactie ve besmetting van het vaartuig een ern stige schade aan de visstand zal ver oorzaken. Denktash zei hierover: „Deze verkla ring strooit zout in onze wonden. Hoe kunnen ze zo gemeen zijn en denken dat ze zo slim zijn dat ze de wereld Kunnen bedriegen”. Vol gens hem zijn de lijken beslist van Turks-Cyprioten. Familieleden pro beren nu de slachtoffers te identi ficeren. Denktash vond het schijnheilig om onder deze omstandigheden over humanitaire vraagstukken te gaan praten. De besprekingen zouden gaan over de naar schatting 225.000 vluchtelingen op het eiland. „Ik kan niet met Clerides gaan praten over humanitaire problemen als er een moordpartij op grote schaal onder baby’s, oude mannen en vrouwen heeft plaatsgevonden”, al dus Denktash. Een VN-woordvoerder heeft meege deeld dat in een Grieks-Cyprisch dorp in de buurt van Maratha drie ongeïdentificeerde lijken zijn ge vonden. Een ander Grieks-Cyprisch dorp, Loutros, was in brand gesto ken. Voor zover bekend waren er toen geen mensen in het dorp. De VN proberen een voedselzending te sturen naar het dorp Petra, waar uit bericht is ontvangen dat een aantal bejaarde Grieks-Cyprioten er van honger dreigt te sterven. Turkse soldaten met een doek voor de mond tëgen ,de stank, bezig met het op graven van een massagraf op Cyprus. i Grieks-Cyprioten zeiden gisteren dat de lijken in Maratha even goed kunnen zijn van de honderden Grieks-Cyprioten die in dit gebied vermist worden. Denktash verklaarde gisteravond dat hij de bespreking heeft uitgesteld uit woede over een regeringsver klaring waarin wordt gesuggereerd dat de lijken in het massagraf mogelijk van door Turken ver moorde Grieks-Cyprioten zijn. In die verklaring staat dat in het Al in 1972 zijn in Georgië diverse top politici afgezet vanwege opzienbarende corruptieaffaires. Mjananadze werd als partijleider van Georgië ontslagen *en opgevolgd door Tsjevardnaze die op zijn beurt diverse ministers met congé stuur de. Van Moskou had hij de instructie gekregen zo rigoureus mogelijk op te treden. Dat schijnt er alleen maar toe te hebben geleid dat de ontevredenheid on der de Georgische bevolking is aange- wakkerd. Het nationalisme viert er hoogtij. De uit Moskou afkomstige vijfjaren plannen en economische projecten be schouwen de Georgiërs zelf als totaal onaangepast en onuitvoerbaar. Vergrij pen tegen die plannen gelden als „kava- liersdelict” en als een Georgiër zich op kosten van de staat weet te verrijken, dan wordt hij door zijn landgenoten niet als een fraudeur, maar als een soort patriottische held met fantasie en durf aangekeken. WASHINGTON. (Reuter) De staf chef van het Witte Huis, generaal Alezander Haig, heeft zich bereid ver klaard op verzoek van president Ford in functie te blijven. Dit heeft de woord voerder van het Witte Huis, Gerald terHorst, gisteren meegedeeld. TerHorst sprak hiermee een bericht in het tijdschrift „Newsweek” tegen, als zou de generaal binnen enkele weken aftreden om zijn militaire loopbaan weer op te vatten- Volgens Newsweek zouden medewer kers van Ford de president hebben ge vraagd generaal Haig naar huis te stu ren wegens zijn betrokken zijn bij Nixons verdediging in het Watergate- schandaal. VdH».

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3