Je rechte w naar de ECHTE mode Voorzitter begeleidende commissie vwo-havo-mavo Verfijnde wintermode bij Koster Boutique waar vindt u zoveel keuze in 2 zits banken1 en fauteuils? klassiek tijdloos IKminISIrn Bejaarde Noorse zeezeiler zoek J lïïmlWflïïWf Schoonmaken? Goed! Als Bram Broerse’tdoet! I I c NIEUW De nieuwe 5-cilinder Diesel is er. uxzar^ thuis Best 15 VARIA 1974 SEPTEMBER 5 DONDERDAG Vrij kiezen Doelstellingen L Onzekerheid 0 I 9 9[|_ -SiS F Scholengemeenschap (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Zes jaar na haar invoering in 1968 vallen alle jon gens en meisjes die dit jaar de la gere school hebben verlaten, onder de wet op het voortgezet onderwijs, door het Eerste-Kamerlid Roosjen (ARP) destijds voorzien van de bijr- naam Mammoetwet. Aan de invoe ring van de wet van wijlen mi nister Cals gingen sinds 1963 ex perimenten aan scholen voor mavo, havo en vwo (gymnasium en athe neum) vooraf. Experimenten, die tot aan 1974 werden begeleid door een commissie vwo-havo-mavo. collecties, betrokken van de allerbeste Europese modehuizen. De dezer dagen gehouden shows waren hiervan weer het klink klare bewijs. a KOSTER BOUTIQUE in Haarlem kan zich niet alleen verheugen over een grote regio nale bekendheid, maar eveneens over een steeds toenemende lan delijke belangstelling. Die niet geringe aandacht werd in de loop der tijd terecht verkregen door de uiterst smaakvol samengestel de en kwalitatief voortreffelijke NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST !Z 1 Dr. Geerars gelukkig met Mammoet samenwerken, HM® (ADVERTENTIE) ’ö1 Alg u bij ons komt zult u het zelf zien. Advertenties) j’ I onder redactie van Bé ter Maat 1.1 bekleed met smaakvolle gobelins, tijdloze stoffen en leer. in het sfeervolle grachtenhuis aan de Raamsingel 42 N1/7405 daar, dat hij voorstander is een middenschool met een brugperiode van drie a vier jaar. Hij vindt niet, dat er destijds door de heren politici met de brugperiode gesjacherd is. ,.Het is nu eenmaal zo, dat het onderwijs bepaald wordt door de politiek. Er waren toen voorstanders van een driejarige brugpe riode, maar het is een keihard feit, dat dat toen politiek niet haalbaar was”. Stralende bruid in wit zijden jersey japon met een ingerimpeld bovenstuk dat het lichaam fraai omsluit. Het geheel wordt vervol maakt door een beeldige cape en bijpassende turban. Een mooie vossehoed uit de col lectie van Koster Boutique. Spooky and Sue OFF. MERCEDES-BENZ DEALER Overveen: Bloemendaalseweg 329, Tel-: 023 - 32 62 50. HAARLEM: Amsterdamsevaart 114, Tel.: 023-31 7710. Krachtige en toch zuinige 80Din/ p.k. motor. Snelle acceleratie dank zij de 3-liter motor. Maakt eens een proefrit. B.V Automobielbedrijf Grote Houtstraat 28 -30 Haarlem Raamsingel 42 - Haarlem Tel. 31 51 12 's maandags gesloten CONCLUSIE VAN DIT modefes- tijn: De nieuwe herfst- en wintercol lectie van Koster Boutique mag ook nu weer worden gezien. Liefhebsters van verfijnde mode zullen zeker niet worden teleurgesteld. die bovendien nog wordt bekroond met een handgeborduurd collier, be geleid je alleen maar met een zucht van verrukking. Nina Ricci was voor de -late avond vertegenwoordigd met' een japon van Hallenstein composé; het bovenstuk bestond uit een geruite zuivere zijde, de rok kreeg eenzelfde ruit maar met wol doorweven. De éénjarige brugperiode vindt Geer ars eigenlijk te kort om goed vast te kunnen stellen waar een bepaalde leer ling het beste naar toe kan gaan. Van- jqö® Nieuwe ontwikkelingen, sensationele nieuwtjes, andere tendensen. Een indruk van onz< collectie voor het komende seizoen. Een collectie boordevol verrassingen. De echte mode, waarvoor u echt even de tijd'moet nemen. Wij gunnen ons (veel) tijd voor u. Altijd! Wollen ensemble bestaande uit een lange gebreide mantel waar onder een bijpassende jurkje wordt gedragen met een effen rok en een gedessineerd boven stuk met shawl. BramBroerseb.v. Zaandam/telefoon075-123468 ■Aar schoonmakers dienstverleners Door de leerlingen de mogelijkheid te geven zelf hun eindexamenpakket samen te stellen, is de school nu meer gericht op de aard en de belangstelling van de leerling dan vroeger het geval was. Geerars: „Het aantal examenvakken is bijvoorbeeld in het vwo gedaald van 12 tot 7. Ik vind dat geen verschraling, omdat de leerlingen nu meer verdiept in de vakken kunnen doordringen. Ze heb ben meer bewegingsvrijheid, ze kunnen meer zelfstandigheid verwerven”. Overi gens kon de commissie die verdieping in de leerstof niet aantonen. Maar dat was ook met het tegendeel het geval. Het vrij kiezen van vakken is echter niet zo vrij als het wel lijkt. Vervolgop leidingen, universiteiten en hoger be roepsonderwijs (hbo), vragen vaak een bepaald eindexamenpakket. Zo moeten bijvoorbeeld A-kandidaten, die sociale wetenschappen willen gaan studeren, aardig wat wiskunde in hun programma opnemen. Bij het hbo liggen de zaken nog moei- lijker. Iemand die bijvoorbeeld naar een hts wil, doet er nu goed aan nia de brugklas niet voor het havo te kiezen. De opleidingen zitten zo vol, dat men aan kandidaten van atheneum en gym nasium de voorkeur geeft boven havo- kandidaten. Een keuze, die men al op 13 a 14-jarige leeftijd moeit maken. En welk kind weet dan al wat het precies wil? LICHT ALS EEN VEERTJE ZIJN de heerlijke double-faced mohair mantels in prachtige kleurstellingen waarmee de guurste winterdag toch nog een feest wordt. Capes ontbraken evenmin op het appèl. Voor mantels is waterafstotend velours evenzeer verrukkelijk materiaal. Het behoeft dan ook geen enkele verwondering dat hiervan verschillende fijne mo dellen te zien waren. Opvallend voor mij bij Koster is steeds de sublieme keuze van hoeden, exclusieve kettin gen, ceintuurs en tassen bij de te showen modellen. CONCERTGEBOUW HAARLEM Vrijdag 6 september 1974 20.15 uur „MUZIEK MET EEN PRAATJE” Dirigent: JAN VAN DER WAART. Programma: Von Weber ouverture Freischütz Saint Saëns Danse Macabre Dukas De tovenaarsleerling Offenbach ouverture Orpheus in de onder- CATOOTJE (m.m.v. het publiek) wereld Brahms Hongaarse dans no. 4. Entree 4.50 (a.i.). CJP geldig. Kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertge bouw, Lange Begijnestraat 13, van 10-15 uur. Tel. 320994 van 12-15 u. het rendement door de mammoetwet in elk geval verhoogd is- Dat wil niet zeggen dat we een ideale situatie heb ben. Daarom ben ik voorstander van een middenschool. Ik hoop, dat daarin ook andere elementen, zoals creativiteit, het met elkaar Ieren samenwerken, een waarde krijgen”. Dr. Geerars noemt als de belangrijkste doelstellingen van de Mammoetwet: Een betere determinatie van de leer lingen door het instellen van een brug klas, datiwil zeggen: men moet door de brugklas beter kunnen bepalen naar welk schooltype een leerling het beste kan gaan. De leerlingen meer kansen bieden door ze in de hogere klassen zelf, afhan kelijk van hun aanleg en belangstelling, de vakken voor hun eindexamen te laten kiezen. Het bieden van mogelijkheden aan de leerling om bijvoorbeeld van mavo naar havo, van havo naar vwo door te stro men of omgekeerd. Het in scholengemeenschappen laten samenwerken van groepen die vroeger geheel van elkaar gescheiden waren. Ook dat om de doorstroming te bevorde ren. VEEL AANDACHT WERD BE STEED aan de bontcollectie. Behalve persianer mantels, avondcapes en jas jes van nerts, waren emog vele an dere variëteiten te bewonderen. Met de bepaald niet onderdrukte ah’s en oh’s waren de toeschouwers terecht ten zeerste verrukt van een prachtig verwerkte ocelot mantel en een lako- da met lynx. Das werd chevron ver werkt met leren tussenzetsels, waar door deze vrij dikke bontsoort toch een slank silhouet opleverde. AVONDKLEDING VOOR INFOR MELE partijtjes, maar ook voor groot gala is bij Koster Boutique een show in een show. Zeer aparte wollen ja ponnen of rokken met jumpers Waar op bloemapplicaties zijn een lust voor het oog. Maar een robe van Pierre Balmain (want zoiets noem je ge woonweg geen japon) waarin vele meters zijden jersey zijn verwerkt en In maart van dit jaar kwam de com missie met haar eindrapport. Een rap port, dat zeker geen rooskleurig beeld geeft van de situatie die er door de Mammoetwet in ons voortgezet onder wijs is ontstaan. De fundamentele ver nieuwing ervan, door de wet beoogd, kwam niet tot stand. Het rapport bevat een litanie van onbereikte doelstellingen. Zo komen nog steeds vrij veel leerlingen op de verkeerde school terecht, is het buiten de scholengemeenschappen niet altijd eenvoudig een verkeerde school keuze te herstellen en is het probleem van het zittenblijven nog altijd aanzien lijk. Een „te hoge” of „te lage” school keus komt nog steeds voor. Dr. C. M. Geerars, die vanaf 1966 voorzitter van de commissie is geweest, blijkt er nogal van geschrokken te zijn dat juist deze negatieve punten in de pers de nodige aandacht hebben gekre gen. Hij vindt, dat de Mammoetwet genoeg positieve kanten heeft om er gelukkig mee te zijn. Maar: „Het moet nooit meer gebeuren dat er achter de schrijftafel een wet wordt gemaakt die daarna aan het onderwijs wordt opge legd”, zegt hij. OSLO. (DPA) De radiokuststations en de reddingsdiensten van Nederland, West-Duitsland en Denemarken hebben van hun Noorse collega’s het verzoek gekregen uit te zien naar de 88 jarige Noor Anders Smedsvik, die met een 36- voetszeilboöt sinds vorige week donder dag zoek is. Volgens de „Haugesunds Avis” is de bejaarde zeiler van Terschelling of uit Rotterdam vertrokken om alleen naar Haugesund te varen. Het is niet bekend of hij een radiozender aan boord heeft. Het schip heeft geen motor. Smedsvik heeft enkele jaren geleden zelf het jacht gebouwd om er een reis om de wereld te maken. In de zomer van 1972 was hij ook enige dagen zoek. Hij belandde toen op Terschelling, ter wijl hij dacht zich veel zuidelijker te bevinden. bovendien worden de leerplannen met elkaar in overeenstemming gebracht. Het kan nu niet meer voorkomen dat er in de tweede klas van de mavo plantkunde wordt gegeven, terwijl er in dezelfde klas van het havo aan mens kunde wordt gedaan. De leerlingen on dervinden bij de doorstroming geen hin der meer van de ouwe hokjes. De leer planontwikkeling is een groot winstpunt van de mammoetwet”. Dr. Geerars is echter niet blind voor de negatieve kanten van de grote Scho lengemeenschappen. De kinderen komen in een grote onderwijsfabriek terecht waar de onderlinge relaties met leraren en leerlingen veel moeilijker komen te liggen. „Het is waar dat dat in grote scholen het geval is- Maar ik heb de ervaring met mijn eigen kinderen dat ze hun eigen contacten wel zoeken. Het staat voor mij keihard vast dat de leerling het gevaar bedreigt op te gaan in de massa. Dat betekent dat de school daar in de begeleiding van de leerlingen iets tegenover moet stellen. Er worden al sinds de experimenten pogingen ge daan om groepen leerlingen een leraar als mentor te geven, maar dat gebeurt helaas nog te weinig”. Tot slot wil de heer Geerars nog wel kwijt dat hij gelukkig is met de ontwik kelingen die door de mammoetwet op gang zijn gebracht. „De mammoetwet heeft het denken over de doelstellingen van ons onderwijs bevorderd. Maar he laas leven we nog in een diplomamaat- schappij. De maatschappelijke waarde ring van diploma’s zal moeten verande ren. Nog altijd is de scheiding tussen algemeen vormend onderwijs en de be roepssector niet opgeheven. Juist de keuze van de school waar een kind naar toe gaat, is nog altijd milieu-bepaald. En dat vind ik jammer. Kortom: er valt aan ons onderwijs nog genoeg te Verbe teren”. Ook in de scholengemeenschappen waarin verschillende schooltypen bij el kaar zijn ondergebracht ziet Geerars meer voordelen dan nadelen. „Het idee van de scholengemeenschap is een mid del om de doorstroming te bevorderen. De leerlingen blijven in dezelfde ge meenschap als ze gaan doorstromen. En ZO BEWONDERDE IK VOOR u bijzonder fraaie mantelcostuums van de fijnste tweeds waarbij de uitste kend gekozen blouses en jumpers op vielen. En wat te zeggen bijvoorbeeld van dat kostelijke mosgroene fluwe len jasje op een donegal tweed rok in mosgroen-écru met een zuiver zijden écrukleurige blouse. Ragfijne wollen jersey’s in uni en gedessineerd waren omgetoverd tot ideale jurkjes waar voor onder andere René Veron had getekend. Te kust en te keur in de nieuwe collectie japonnen en deux-pièces avn wollen mousse line en zuiver zijde. Een bij zonder slank effect werd bereikt met een crochet japon in schuin ve^werk- te streep. Van Nina Ricci zag ik voorts een japon met jasje in een mooie tint grijs met kraag en man chetten van ingeverfde vos. -Ï7Ï"" Jonge kinderen krijgen doordat ze veel vaker dan vroeger moeten kiezen, juist in een moeilijke leeftijdsfase een zware last op de schouders. Hun onze kerheid is groter geworden. „Die onze kerheid is niet alleen een gevolg van de mammoetwet, het is een kenmerk van onze hele samenleving. Ik - vind het geen nadeel dat de leerlingen onzekerder zijn, dat ze moeten kiezen, want het hele leven bestaat uit kiezen. Maar er moet wel een goede begeleiding aan worden gegeven en die heeft nog onvoldoende aandacht gekregen”, aldus Geerars, die er op wijst dat met name bij de nieuwe lerarenopleidingen en aan de universitei ten aan deze zaak aandacht wordt ge schonken. „Ik hoop dat de leraren daardoor de leerlingen meer zullen kunnen helpen dan in het verleden mogelijk was”. De doorstroming noemt Geerars een duidelijk succes, ook al stranden er bijvoorbeeld in het havo al in het eerste leerjaar vrij veel leerlingen die van mavo naar havo zijn overgegaan. „Het is een duidelijk feit, dat er nu veel meer doorstroming is van mavo naar havo en van havo naar vwo. Ook is er een duidelijke stroom van het algemeen voortgezet onderwijs (avo) naar het be roepsonderwijs. Andersom is dat nog niet het geval. Maar nu de eerste jaren van het beroepsonderwijs ook algemeen vormend worden, kan ook daar de door stroming naar avo op gang komen”. „Dat er al snel veel leerlingen stran den, is geen argument om te zeggen dat de doorstroming mislukt is. De kansen op doorstroming worden in de wet gege ven, maar niet alle leerlingen hebben de capaciteiten. Je moet niet kijken naar wat er mislukt, maar je moet kijken of er meer doorstroming is dan vroeger. En dan kan je keihard feitelijk zeggen, dat Dr. Geerars: „De kennis staat ook in het hbo nog altijd centraal. De persoon lijkheidsvorming staat nog te weinig voorop. Als die centraal zou staan in het aannemen, zou het er heel anders uit zien. Het feit, dat iemand goed kennis kan opnemen, wil nog niet zeggen dat hij ook slaagt. Ik ben 17 jaar leraar geweest aan een gymnasium. De beste leerlingen die ik daar had, zijn niet het meest geslaagd in het leven”. „H, y.' F fP i,

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15