Aan vooravond ministersconferentie in Brussel Autofabrieken zullen verlies lijden Schiphol verwerkte minder passagiers PTT-onderzoek over werken en Brits vakverbond matigt eisen ouder worden Energietekort Amerika roept in Zwitserland deskundigen uit dreigt USSR terug NKOV verwacht bedrijven (te weinig van Loevestein laat Prinsjesdag 55 mensen afvloeien s NB o Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! LUBBERS OP BEZOEK IN DDR reai e i ie VOOR HET EERST NA OORLOG STEUN VOOR WILSON BIJ VERKIEZINGEN Spaarwinstbiljet Geeft loon naar sparen. Spaarwinstbiljet aan toonder. Rente tot 1V2 70 I ECONOMIE 1974 SEPTEMBER DONDERDAG 5 >lde n ijk zijn ivoor Europese boeren gaan weer ageren evenwel steeg met (Van onze redacteur in Londen) (ADVERTENTIE) u stort spaartermijn rente u ontvangt buitenlands voor hoofdsom 6% basisrente de ver- De stagnatie in de groei van het totale passagiersvervoer wijt Schiphol vooral aan de achteruitgang van het toeristen- vervoer, zowel op de lijndiensten als in het chartervervoer, In het charterpassa- giersvervoer werd een teruggang van drie percent genoteerd in het Europese en vijftien percent in het intercontinen tale vervoer. Het geregelde Europese passagiersver voer nam in de eerste helft van dit jaar toe met drie percent. Daarentegen daal de het geregelde intercontinentale passa giersvervoer met twee percent. Het geregelde Europese verkeer ver toonde een stijging van acht percent in de eerste helft van dit jaar. De boze boeren, die dinsdag al in Brussel hadden vergaderd, hebben die beslissing in Parijs genomen, omdat ze de resultaten van het jongste ministerië le beraad in de Belgische hoofdstad veel te mager achten. Zelfs de bescheiden 4 DEN HAAG (ANP). De PTT-werk- groep ,3e oudere werknemer” gaat een onderzoek instellen op grond waarvan de bedrijfsleiding geadviseerd zal wor den over eventuele maatregelen, die het werk van ouderen kunnen verlichten of de werkomstandigheden verbeteren. De regering in Bern heeft in verband hiermee gisteren een aantal noodmaatre gelen opgesteld om het dreigende tekort te overbruggen. Deze moeten nog door het parlement worden goedgekeurd. 2 jaar a jaar 6 jaar 6 jaar Volgens de Ford-directeur zullen de meeste Europese autofabrieken dit jaar verlies lijden. Een uitzondering vormen naar zijn mening Daimler-Benz, Opel en Ford Europa. De winst bij Opel zal echter teniet worden gedaan door het zware verlies bij Vauxhall, zo voorspelt de heer Bourke. Men vermoedt dat de premier vandaag op het vakbondscongres de datum voor de nieuwe verkiezingen zal bekendma ken. Algemeen wordt aangenomen dat dit 3 oktober is- Labour, dat sinds het begin van dit jaar als een minderheids regering aan het bewind is, hoopt een ruim meerderheidsmandaat te krijgen. f i.ooo,- f 5.000,- f 1.000,- f 5.000,- U stort nu f1.000.- en wij betalen u terug: waardoor u ontvangt spaar termijn f 1.143,60 f 1.261,0a f 1412,48 f 1.608,23 totaal* rente 7’/2% 7’/2% IO1/2% IO’/2% 1. 7% 8% 9% 10% premie NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 5,. 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar van de negen landbouwministers in Brussel zullen ze, op 16 september, om te beginnen in de hele EEG pro testacties organiseren tegen de lage prijzen van hun produkten. f 20,- f 7°r f 150,- f 270,- WASHINGTON (Reuter). —Het Ame rikaanse ministerie van Landbouw heeft bekendgemaakt, dat het een groep des kundigen uit de Sovjet-ünie heeft te ruggeroepen in verband met reisbeper kingen. Ruim 4600 PTT-ers van 45 jaar en ouder, mannen zowel als vrouwen, krij gen deze maand de vraag voorgelegd of zij betrokken willen worden bij dit be- drijfsonderzoek over problemen van het werk in verband met het ouder worden. Er zijn namelijk aanwijzingen dat er op dit gebied allerlei knelpunten be staan. Daarom is de werkgroep ingesteld aldus het personeelsblad „aangetekend”. De groep 45-plussers omvat 23.000 personen in het gehele PTT-verband. De 4600 vormen een afspiegeling van het totaal. Het onderzoek is niet bedoeld om te leiden tot bepaalde individuele maat regelen, zoals bijvoorbeeld vervroegde pensionering. Het gaat om een algemeen beeld, waarbij het vooral gaat om de vragen welke eisen het werk stelt met de daarbij behorende omstandigheden en of iemand die ouder wordt nog aan deze eisen kan voldoen of dat sommige eisen te zwaar woren. In eerste instantie zullen de vragen aan de chefs van de 4600 warden ge steld. Via een voorenquête wil de werk groep allereerst te weten komen welke groepen het meest kwetsbaar zijn in verband met het probleem van ouder worden en functievervulling. In de tweede fase vindt het eigenlijke onderzoek plaats. Over de aanpak van het onderzoek is uitvoerig met de vakor ganisaties gesproken. Deze hebben zich positief opgesteld en willen op de hoogte worden gehouden van de resultaten. Tot kort voor de stemming leek het erop dat de op een na grootste vakbond, die van de bijna anderhalf miljoen leden tellende metaalbewerkersbond, zou te genstemmen. De leider van deze bond, de militante Hugh Scanlon, had bij hoog en bij laag beweerd dat hij voor het sociaal contract niet voelde en dat zijn mannen vrij moesten blijven de eisen te stellen die ze wilden. Het ongeregelde Europese en intercon tinentale luchtverkeer gaven in de eerste helft van 1974 een daling met respectie velijk 18 en 12 percent te zien ten opzichte van de overeenkomstige perio de van 1973. GORINCHEM (ANP). De Loeve- steingroep (licht en zwaar beton) zal ongeveer 55 werknemers van haar be drijven laten afvloeien. De groep ziet zich volgens een verklaring van de di rectie genoodzaakt haar herstructurering te versnellen als gevolg van het instor ten van de Engelse en Duitse bouw markt. Het totale aantal vluchten in het han delsverkeer nam in de eerste zes maan den van dit jaar toe met één percent tot 61.900, De intercontinentale lijndiensten vertonen een teruggang met drie percent als gevolg van het samenvoegen van diensten en het inzetten van grotere vliegtuigen, zoals de Boeing 747 en de Douglas DC-10. pet gemiddelde verhoging van de land bouwprijzen, waarvan de redelijkheid ook door Europees landbouwcommissaris ir. Lardinois erkend is, kwam in Brussel, zo constateerden ze grimmig, niet uit de bus. stemmen en besloot zich van stemming te onthouden, zodat de eenheid naar buiten toe zoveel mogelijk kon worden bewaard. Gruyter Grootverbruik voortaan Instel. De Gruyter Grootverbruik (SHV-con cern) is in de afgelopen jaren dusda nig gegroeid, dat SHV het wenselijk acht om deze organisatie de juridische status van een onafhankelijke ven. nootschap te geven. In verband hier mee wordt nu op de markt geopereerd onder de nieuwe naam Instel BV. Nedam. Nedam (onderdeel van Ballast- Nedam) heeft in de afgelopen maan den vijftien nieuwe opdrachten ont vangen met een totale aanneemsom van ruim ƒ57 mln. Het grootste deel ervan (ƒ31,8 min) heeft betrekking op de bouw van een rioolwaterzuive- ringsbedrijf in de gemeente Duiven bij de IJssel. Een door de metaalbewerkersbond in gediende resolutie, waarin als voorwaar den voor de aanvaarding van een sociaal contract vermindering van de defensie- uitgaven, en een herverdeling van de welvaart o.a. door inkomensnivellering, werden geëist, werd ingetrokken nadat namens het bestuur beloofd was deze punten bij het overleg met de regering aan de orde te stellen. De bond kon zich er na zijn aanvan kelijk afwijzende houding echter niet toe brengen vóór het sociaal contract te Het goederenvervoer op de Europese lijnen vertoonde een stijging met twee percent, terwijl op de intercontinentale lijnen een stijging van 17 percent werd genoteerd. Dit resulteerde in een toena me met negen percent op de totale lijndienst. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS Veertien erkende boerenbonden uit de negen EEG- landen, verenigd in de COPA, heb ben gisteren in Parijs onder leiding van hun Nederlandse voorzitter Knottnerus besloten hun acties de komende weken te coördineren en tevens te verscherpen. Aan de voor avond van de volgende conferentie AMSTERDAM (ANP) De advieskoereen (aan- en verkoopprijzen) bankpapier luiden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) SCHIPHOL. Voor het eerst in de naoorlogse ontwikkeling van de luchtha ven Schiphol is er in het eerste halfjaar van 1974 een stilstand gekomen in de groei van het passagiersvervoer. Tot nu toe was er een stijging van ongeveer twaalf percent per jaar. Voor de zoveelste keer blijkt, aldus de heer Perquin, dat er iets aan de mentale instelling van het kabinet ten opzichte van de middenstand ontbreekt. Hij zal de regeringsmaatregelen beoordelen op wat ze betekenen voor de inkomensont wikkeling voor de middenstand in ver gelijking met wat ze betekenen voor de andere maatschappelijke groeperingen in 1974 en de komende jaren. „Het is niet meer voldoende in het prijsbeleid de doorberekening van de gestegen kosten toe te staan. Die kosten zijn zo sterk gestegen, dat ze niet meer doorberekend kunnen worden. Er zal iets kósten en lasten, maar ook produktiviteltsvermeerdering moeten worden”. nentale vervoer twaalf percent. In het postvervoer werd een toename met tien percent geregistreerd. Het Europese chartervrachtvervoer daalde met elf percent. Het intercom! AMSTERDAM (ANP)- De presi- dent-directeur van Ford Europa, de heer W. O. Bourke, heeft verklaard, dat de autoverkoop in Europa dit jaar ongeveer 13 percent zal achterblijven bij die van vorig jaar. In Groot-Brittannië zal de daling ongeveer 30 percent zijn, in West- Duitsland 10 percent en in Frankrijk, Italië, de Benelux en de Skandinavische landen 6 tot 7 percent. De groep arriveerde op 26 augustus in Moskou voor een tournee van twee- eneenhalve week naar zes grote graan. produktiegebieden in de USSR. Maar bij aankomst in Moskou kreeg zij een reis plan waarop slechts een van de zes gebieden was aangegeven. Een reden hiervoor was van Russische zijde niet gegeven. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm speciaal voor hen die van te voren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 71/a%, of zes jaar vast met een rente van io1/2%. Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Minister Lubbers van Economische Zaken is in de Duitse Democratische Republiek aangekomen voor besprekingen met zijn Oostduitse collega Horst Sölle (rechts op de foto). Enkele maanden geleden bracht deze een bezoek aan ons land. Zoals bekend is, beweegt de handel tussen beide landen zich in een sterk, stijgende lijn. De Neder landse bewindsman zal een bezoek brengen aan de grote najaarsbeurs, de Leipziger Messe. landen buiten de EEG na de voorgeno men vervaldatum van 31 oktober en uitkeringen die moeten dienen als com pensatie voor prijsstijgingen bij kunst mest en dieselolie. en op van een billijke beloning voor de arbeid der boeren. Op de bijeenkomst van de COPA in Parijs werd nogmaals gewezen op de eisen van de boeren die begin deze week in verband met het overleg van de EEG-ministers van Landbouw in Brussel waren onderstreept. Die verlangens zijn: een verhoging van de landbouwprijzen met acht pet in plaats van de vier pet zoals door de Europese Commissie is voorgesteld, een verlenging van het ver bod op de invoer van vee en vlees uit 3.65- 3.75 6.15- 6.45 6.60- 6.90 100.35-103.35 38.50- 42.00 8.00- 9.50 2.68- 2,78 54.75- 58.25 88.75- 91.73 38.30- 61.50 47.00- 50.00 42.25- 45.25 14.30- 14.00 4.58- 4.88 7.50- 9.00 69.25- 72.25 16.00- 19.00 OGEM en Schokbeton. De raden van bestuur van OGEM Holding N.V. in Rotterdam en N.V. Schokbeton in Zwijndrecht voeren besprekingen die kunnen leiden tot een nauwe samen werking, aldus een gezamenlijke be kendmaking. Het is de bedoeling dat OGEM door middel van een conver teerbare obligatielening Schokbeton in staat zal stellen zijn bestaande reorga nisatieplannen, waaronder begrepen vernieuwing van de fabriek te Kam pen, te verwezenlijken. Schokbeton heeft de afgelopen twee jaren verlies geleden. Over 1973 bedroeg het verlies ruim ƒ278.000 en over 1972 /1,52 mln. De omzetten in deze jaren beliepen respectievelijk ƒ60,7 mln en ƒ51,5 mln. Zuid Pacific Koper. Zuid-Pacific Koper Maatschappij (waarover de Hoogovens- dochter Oost-Bomeo de directie voert en die een koperbelang in Indo nesië bezit) heeft in 11)73 een verlies geleden van ƒ7044 tegen ƒ4526 het jaar daarvoor. Er waren geen op brengsten: Freeport Indonesia Inc., waarin voor 5 pct. wordt deelgenomen kan geen dividenden uitbetalen voor 1976, zo blijkt uit het jaarverslag. De mijn op Nieuw-Guinea werd in 1973 in gebruik genomen. Er waren **n- loopmoeilijkheden, terwijl ook de in vesteringen hoger waren dan geraamd. Tijdens de op 27 september te houden jaarvergadering van Zuid Pacific zal onder meer ook een voorstel aan de ord< komen de aandelen van ƒ10 te splitsen in coupures (certificaten) van ƒ1. De aandelen zijn incourant geno teerd. BERN (DPA). In Zwitserland' wordt de kans steeds groter dat het land in de komende wintermaanden met een tekort aan elektrische energie te kampen zal krijgen en dat men tot distributie zal moeten overgaan. Volgens deskundigen dreigt het steeds groter wordende ver bruik de produktie van elektriciteit te overtreffen. LONDEN. Het Britse verbond van vakverenigingen, het Trade Union Con gress, heeft zich op zijn jaarvergadering in Brighton met overweldigende meer derheid uitgesproken voor een sociaal contract met de Labourregering. Het contract houdt in dat de bonden vrijwil lig hun looneisen zullen beperken. Het belang van het besluit is dat premier Wilson zich op de steun van de bonden zal kunnen beroepen als hij binnenkort de verkiezingsstrijd ingaat. Het sociaal contract met de bonden beschouwt hij als één van zijn grootste troeven. Want hiermee kan de premier de beschuldi ging van de conservatieve partij, dat hij in de strijd tegen de inflatie niet kan rekenen op de medewerking van de vakbeweging, ontzenuwen. Na een rede van Len Murray, secretaris-generaal van de TUC, klaarde Scanlon echter dat zijn bond „zijn rol zou vervullen” als het sociaal contract zou zijn aangenomen. f 865,33 f 4.326,66 f 549.3a f 2.746,61 aan de aan de gedaan Scherp keerde hij zich tegen de nivel- leringstendenzen zoals die, volgens hem, uit de al bekende regeringsplannen en uit de wensen van de vakbeweging blij ken. Wanneer er geen rekening mee wordt gehouden, dat de nivelleringsten- denzen voor het loonintensieve midden- en kleinbedrijf anders uitpakken dan voor de rest van het bedrijfsleven, dan past de heer Perquin ervoor aan het centraal akkoord mee te werken. „En wanneer er geen centraal akkoord komt en ook de regering met haar loonbeleid daar geen rekening mee wil houden, dan zal zij ons vierkant tegenover zich vin den", aldus de heer Perquin. SPAUBEEK (ANP). ,Jn wat er nu van de regeringsplannen bekend is heb ik weinig van echt op de specifieke nood van de middenstand gerichte maatrege len kunnen ontdekken. Ik heb dan ook geen hoge verwachtingen van wat er op Prinsjesdag voor het midden- en klein bedrijf uit de bus komt”. Dit zei de heer W. Perquin. voorzitter van het Neder landse Katholiek Ondernemersverbond, vanmorgen op de jaarvergadering van de Katholieke bond van metaafverwer- kingsbedrijven in Spaubeek. De afvloeiing zal voor een deel langs natuurlijke weg verlopen, voor een an der deel op kortere termijn via een afvloeiingsregeling, die volgens de direc tie in nauw overleg met de vakbonden tot stand zal komen. Bij de Loevesteingroep werken onge veer 1100 mensen in fabrieken in Mep- pel, Vuren, Ubach over Worms, Nijme gen en Oss. De export van lichte beton producten naar Engeland is vrijwel tot nul teruggelopen, terwijl de export van deze producten naar West-Duitsland vanwege stagnatie in de Duitse bouw is gehalveerd. Volgens de directie is de positie van het bedrijf in de Benelux en de andere landen waarnaar uitgevoerd wordt, sterk. En om de landbouwministers vast dui delijk onder de neuzen te wrijven dat ze niet langer met zich laten spelen, heb ben de Europese boerenbonden hun ei sen nu bij voorbaat tot 8 pet verdub beld. Welk karakter de mobilisatie van de Europese boeren op 16 september precies zou kunnen aannemen, zal de komende dagen pas uit de doeken worden gedaan. Op de trouw en ook de strijdvaardigheid van hun aanhang geloven de boerenlei ders echter best te mogen rekenen, en ze herinneren, ter waarschuwing, bovendien aan de honderdduizend agrarische mani festanten die ze vorig jaar in Brussel al op de been wisten te brengen. Sindsdien is hun toom nog eens aanmerkelijk gestegen, zodat het er op die Europese protestdag van 16 september, onder aus piciën van de Groene Internationale, vermoedelijk weer heet aan toe zal gaan. De demonstraties in elk der EEG- landen zullen worden georganiseerd door de betrokken boerenorganisaties in die landen. In de komende demonstratieve acties moeten drie punten naar voren komen: de band tussen de boeren Europa, de positie van de landbouw de wereldmarkt en het vraagstuk De flexibele tussenvorm. Vindt u twee jaar vast wat kort en 6 jaar vast te lang, dan is het Premie Spaar Biljet een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar jaarlijks worden uitbe- taald.U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. f 1.123,60 f 1.191,02 f 1.262,48 f 1.338,23 De percentages vermeld onder „totaal rente” zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-. Met Premies van f 100,-na 2 jaar, tot f 1350,-na 5 jaar.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17