LAATSTE SEIZOEN IN HAARLEM Kees Akerboom Typsoos’ Hennie Blom: WK’77 roeien in Amsterdam ZEGE IN RONDE VAN NOORDWIJKERHOUT SMIT HIELD NANNO BAKKER OP AFSTAND hensenh NOG STERKER” Moccona, lekker pittige korrelkoffievan ^Douwe Egberts lijdelijk in vierkante Oud-Hollandse stopflesjes „Ik blijf „CONCURRENTIE gewoon mijn best doen” 23 1974 SPORT 5 SEPTEMBER DONDERDAG •r w (Van onze sportredactie) GROTE VEILING TE HAARLEM Ommezwaai Werkklimaat ant 50 en 100 gram iu- m U weet het? lad voor Uw vrijetijds- kleding voor Uw bedrijfs- kleding GROTE MARKT HAARLEM Z AND VOORT. Typsoos Lions lijkt in elk geval één aanzienlijk voordeel op naaste buur Levi’s te hebben: van ernstige onrust, bij de Zandvoorters in het verleden vaste prik, was dit keer tussen de sei zoenen geen sprake. Sponsor, lei ding en coaching van de club ble ven in dezelfde handen terwijl in het spelersbestand weinig verande ring plaatsvond. Kees Kassteen en Roel Tuinstra verdwenen uit het gezichtsveld maar de komst van Nico Boots (Haarlem Cardinals) ving dat enigszins op. ci j (Van onze sportredactie) t tt W (ADVERTENTIE) Alle artikelen worden verkocht onder volle garantie. Gelegenheid tot bezichtigen der goederen vanaf 13.00 uur. (Van onze wielermedewerker) Naast de competitieperikelen krijgt de PIETER MUL (ADVERTENTIE) Felicitaties voor winnaar Ron Smit. (ADVERTENTIE) op. •t th Voor handelaren en particulieren bestaat de gelegenheid tot het inbren gen van goederen tot 12.30 uur. wen. Voor de rest zijn alle andere voor waarden hetzelfde als bij Levi’s.” Amsterdam kreeg met 49 tegen 37 stemmen de voorkeur boven medekandi- daat Duisburg. Op de Bosbaan werden in de afgelopen jaren al enige keren de Europese kampioenschappen gehouden. De wereldkampioenschappen van het volgend jaar zullen in Nottingham wor den gehouden en in 1978 in Karapiro, Nieuw-Zeeland. op zaterlagmiddag 7 september a.s. aanvang 14.00 uur zal in: H.K.B. gebouw, Tempeliersstraat 35 erkend veilinghoudersbedrijf Amstelveen, fa. M. Pijpers te Amstelveen t.o.v. gerechtsdeurwaarder A. E. de Best te Hoofddorp een partij goede ren publiek a contant bij opbod verkopen, waaronder nieuwe: antieke hanglampen 6- en 12-delige cassettes platenspelers oude lampen draagbare T.V.’s stereo radio meubelen commodes stereo apparatuur cassette recorders Bretonse klokken draagbare radio’s Zaanse klokken wandornamenten dekenkisten lade- en hoekkasten vitrinekastjes bijzet- en telefoontafeltjes gouden sieraden, w.o. gouden dames- en herenhorloges. en wat verder ter tafel zal worden gebracht. tijdelijk gebouw BRINKMANN Hoewel Kees Akerboom er vanuit gaat dat hij over die „voorwaarden” niet hoeft uit te wijden, is het duidelijk dat het om de financiële kant van de zaak handelt. Het is langzamerhand een pu bliek geheim dat daar in de vereniging een hartig woordje over gesproken is. Akerboom heeft door op een voortijdige Brink, Frans v.d. Enden en anderen in het geweer, waardoor er een kopgroep van veertien man ontstopd. Een jacht- groep van zo’n twintig renners wist alsnog aansluiting te bekomen en voor alle overigen was het toen bekeken. Een idee dat niet alleen bij Janbroers leefde. Akerboom leek als geboren en getogen Haarlemmer voorbestemd voor een permanente rol in het Haarlemse HAARLEM. Zelfs al sluit Levi’s het nieuwe seizoen, dat voor de Haarlemmers vrijdagavond met de uitwedstrijd tegen Raak van start gaat, met een landskampioen schap af, dan nog zal Kees Akerboom (22) naar Sperry Remington (ex-EBBC) ver trekken. „Op 1 juli van het volgend jaar ben ik daar lid. Dat staat zo vast als een huis. Ik ben met Ingang van die datum ingeschreven in Den Bosch, daar veranderd niemand meer wat aan”, aldus de Haarlemse topbasketballer, die slechts omdat Levi’s geen toestemming voor een directe transfer wilde geven noodgedwongen dit seizoen nog bij de Haarlemmers volmaakt. Doordat het fiks begon te regenen en het parcours spekglad werd, dunde de ruim dertig man sterke kopgroep snel uit. Alleen Smit, Bruessing, Langereis, Moritz, Bakker en Hoogedoorn wisten zich op het voorplan te handhaven, na men in de bochten meer risico’s dan de anderen en gaven aan de strijd een beslissende wending. Toen de strijdvaar dige Ron Smit weer eens demarreerde en Nanno Bakker achter hem aanging, wilden ook Bruessing, Hoogedoorn, Lan gereis en Moritz het tempo verhogen, maar helaas gingen zij onderuit. Alleen Hoogedoorn zette de strijd voort, kwam sterk rijdend nog wel iets terug, maar kon de twee koplopers ondanks het feit dat zijn ploegmakker Bakker het tempo scheen te drukken om hem bij te laten komen toch niet meer bedrei gen. Intussen heeft hij al wel een nauwe band met de sponsor van de club waar hij in de volgende competitie voor uit zal komen. Binnen enkele weken begint hij namelijk reeds als werknemer bij Remington, waar Akerboom (ook dat was een onderdeel van de overeenkomst) een opleiding in de computersector zal krijgen. Hij vervolgt: „Dat en het uit zicht op een mooi huis trok me erg aan, omdat ik volgend jaar wil gaan trou- De 39-jarige Blom nam halverwege het vorig seizoen de plaats in van Cees Burgert (in de gerechtelijke procedure die zijn toenmalige club Haarlem Cardi nals aanspande wegens Bloms overhaas te vertrek naar Typsoos is nog altijd geen beslissing genomen red.) en „is gewoon bij de club gebleven”. Hij werkt zonder enige schriftelijk vastgelegde af spraak. „In mijn tien DED-jaren heb ik ge merkt dat het werkklimaat het belang rijkste is. Wat heb je aan een coach die een contract heeft maar in onmin leeft met de spelers? Dan moet je vertrekken en niemand hoeft bang te zijn dat ik de boel in dé steek laat als het klimaat daar geen aanleiding toe geeft. We zijn uiteindelijk bezig in een amateursport, niet in een semi-professionele. Welis waar in een goed begeleide amateursport, maar die grote bedragen die dan wel eens vallen, zijn maar voor een enkeling in de top weggelegd. Een goede begeleiding betekent bij ons ondermeer een masseur bij de training, conditietraining van Kees Koppelaar en de toezegging van Typsoos te helpen als er moeilijkheden zijn buiten het basket balveld. Zodat de spelers en coach zich op hun eigenlijke taak kunnen concentre ren. Ik durf te zeggen dat plezier in het basketbal voor mijn spelers het belang rijkste is”. Levi’s heeft de twee wedstrijden tegen het team The Ambassadors met wisselend succes gespeeld. De eerste in Gouda ging met 86-84 verloren, de tweede in Aalsmeer bracht de Haarlemmers een 71-70 overwinning. Nieuwko mer Harold Fox scoorde in het eerste duel 35 punten en dat leverde hem in het tweede een extra scherpe bewaking op. Toen moest hij het met 18 punten doen. Akerboom maakte er twee minder en Parsons kwam tot 14 Trainer/coach Hennie Blom draait er niet omheen. „We hadden gehoopt ons nog wat te kunnen verterken maar de speler die we op de korrel hadden is niet gekomen. Dat is e en tegenvaller, ja”. Positief punt voor de Zandvoortse basketbalvereniging daarentegen is het verlengde verblijf van de beide Ameri kanen Freeman en Bartholomé. Hun meer dan vier meter inbreng is van vitaal belang, zeker nu zij in het basis team dezelfde gezichten als verleden sei zoen zullen zien. De uitslag: 1. R. Smit, Haarlem, de 85 km in 2.14.04; 2. N. Bakker, Wieringer- werf; 3. C. Hoogedoorn, Zwanenburg; 4. A. de Groot, Gouda; 5. F. v.d. Enden. Monster; 6. L. van Nieuwenkerken. s’Gravenzande; 7. B. Langeveld, Lisse; 8. R. Verboom, Ellewoutsdijk; 9. G. Looy- estein, Noordwijkerhout; 10. J. Brink. Haarlem. De Osdorper Johan Kuiker werd twaalfde. basketbalgebeuren. Waarom dan toch die plotselinge ommezwaai? Akerboom: „Omdat het vorig jaar bij Levi’s alle maal niet meer zo prettig ging. We werden geen kampioen. Er waren moei lijkheden met de coach. Uiteindelijk was ik toch bereid om te gaan praten. Re mington werd voor mij aantrekkelijk omdat de club me een betere betrekking en goede huisvesting in het vooruitzicht kon stellen.” En door de aanwezigheid van Janbroers, de man die hem in Haarlem ontdekte en opleidde? Aker boom: „Het is natuurlijk een voordeel dat ik weet wat ik aan hem heb. Maar het is niet zo dat ik naar Den Bosch ga omdat Janbroers daar nu coach is.” Intussen heeft Akerboom de voorbe reidingen op het nieuwe seizoen met Levi’s' achter de rug. Hij trainde al weken onder leiding van de nieuwe coach Tom Quinn en speelde samen met de nieuwe aanwinsten Fox en Parsons. Akerboom: Quinn is een uitstekende trainer. Zijn trainingsstof is driehonderd percent beter dan wat ik tot nu toe in Nederland heb gezien. Wanneer Fox en Parsons aan de verwachtingen voldoen, zie ik Levi’s* dit seizoen samen met Raak en Transol, en misschien Remington, een hoofdrol spelen. Fox is een enorme spe ler. dat hebben we in de oefenwedstrij den al gezien, maar ik denk dat Parsons nog een paar weken nodig heeft om conditioneel op peil te komen. Als dat zo is beschikken we over twee Amerikanen die onder alle omstandigheden goed spe len en dat is vorig jaar met Leibowitz in de ploeg weleens anders geweest”. THEO KLEIN LUZERN. (SI)Het congres van de Internationale Roeifederatie (FISA) heeft tijdens een vergadering in Luzern tijdens de wereldkampioenschappen roeien de wereldkampioenschappen van 1977 toegewezen aan Amsterdam. Blom: „Als wü met dezelfde spelers op een gelijke plaats eindigen als vorig jaar dan is er al winst geboekt. Typsoos eindigde toen als vierde en evenaring vah die prestatie zou ik geweldig vinden. Het lijkt er namelijk op dat de teams boven ons niet zwakker zijn geworden. Ook Levi’s niet als je de geruchten over hun nieuwe Amerikanen mag geloven. Daarnaast zijn ploegen die onder ons eindigden beslist sterker geworden. Ik denk onder andere aan Deltalloyd (Hank Smith) en Gerard de Lange. Maar ook Kinzo, ASVU en BC Markt maken het dit jaar een stuk zwaarder. Je zult thuis beslist geen wedstrijd meer mogen ver liezen wil je aan de top een rol van betekenis spelen”. Amsterdammer Blom zou dat laatste zeker willen maar hij houdt slagen om de arm, stelt zich extra voorzichtig op. Beweert al blij te zijn met een plaats bij de eerste zeven. „Laten we maar rustig op het eind van de competitie wachten, dan weten we meer. Ik vind dat de eerst volgende wedstrijd van het grootste belang is, daar moeten de pun ten gepakt worden, daar moeten de spelers zich op concentreren”. Smit en Bakker reden de meeste an dere renners die nog in koers waren op een ronde achterstand en in het beslis sende sprintje bleek de Haarlemmer duidelijk de snelste. „Och, ik was echt niet zo bang voor Nanno”, merkte Ron Smit meteen na afloop laconiek „want ik wist dat ik rapper was”. Zandvoortse vereniging voor het eerst dit jaar de kans aan de strijd om de Europese bekers deel te nemen. De be haalde vierde plaats geeft namelijk recht op inschrijving voor het gevecht om de Korac-beker, vergelijkbaar met de UEFA cup in het voetbal. Typsoos maakte van dat recht gebruik en Blom ziet met spanning naar die nieuwigheid uit. „Ik weet zeker dat de spelers het aankun nen. Met hun training moet het moge lijk zijn die wedstrijden erbij te heb ben”. In een vooraf gehouden „dikke ban denrace” toonde Karei Teeuwen uit De Zilk zich in de eindsprint van een veer tien man sterke kopgroep enigszins ver rassend sneller dan de oud-renners Leo v.d. Berg (Noordwijk) en Tjeerd Dijkstra (Noordwijkerhout). Zijn tijd over de 25 km was 42 min. en 23 sec. De transfer van Akerboom (en Paul van der Ree. die wel toestemming kreeg om deze competitie al voor de Bossche club uit te komen) naar Remington, waar Jan Janbroers de scepter zwaait, heeft de stemming bij de Haarlemmers ten opzichte van hun ex-coach om doen slaan. Ten onrechte, meent Kees Aker boom echter. „Eigenlijk”, vertelt hij, „heeft Remington helemaal geen initia tief genomen. Het was Frisol dat mij in eerste instantie benaderde. Om achter mijn adres te komen belde men echter Janbroers op. Zodoende wist hij dat ik weg wilde. Tot op dat moment stond ik zelfs niet op zijn verlanglijstje, omdat hij steeds aan had genomen dat ik niet uit Haarlem weg zou gaan”. Het voornaamste probleem waar Typ soos al mee te kampen kreeg voordat het seizoen is begonnen is het speelsche ma. Blom heeft onderhand wel vier verschillende tabellen gezien waarvan met name het eerste (met in het begin een reeks uitwedstrijden op rij) vol strekt onaanvaardbaar was. Protesten leidden tot wijzigingen, en opnieuw wij zigingen. Door de week is de Zandvoort se sporthal ook bij andere huurders in gebruik en het heeft er veel van weg dat Typsoos met nogal wat dubbels in het weekend zal komen te zitten. De strijdvlam laaide in deze Noord- wijkerhoutse naj^arsronde, waarvoor zestig amateurs aan de start verschenen Juul Bruessing, Ron Smit en Jo Brink waren alsnog aan de lijst van deelne mers toegevoegd doordat er zo'n zeven tien man verstek liet gaan al spoedig hoog op door een demarrage van plaat selijk favoriet Gerard Looyestein en zijn Lisser clubmakker Bas Langeveld, die nadien met pech werd geconfronteerd en tweemaal van fiets moest verwisselen, maar toch nog tot een redelijke klasse ring wist te komen. Door de activiteiten van Looyestein en Langeveld, die het tot een paar honderd meter voorsprong brachten, kwamen ook favorieten als Juul Bruessing, Nanno Bakker, Co Hoogedoorn, Ron Smit, Co Moritz, Jo NOORDWIJKERHOUT Een der sportieve hoogtepunten van de najaars feesten in Noordwijkerhout vormde woensdagmiddag weer de wielerronde voor amateurs, die door de plaatselijke Oranjevereniging in samenwerking met de Ren- en Toervereniging De Bollen streek op een parcours van omtrent duizend meter in de kom van het dorp werd verreden. Het was alleen jammer dat de regen als spelbreker optrad, waardoor niet alleen de meeste toe schouwers een veilig heenkomen zoch ten, maar ook vele renners er voortijdig de brui aangaven. Niettemin toonde Haarlemmer Ron Smit zich een sterk en verdiend triomfator. Samen met Nanno Bakker uit Wieringerwerf Was hij over gebleven van een aanvankelijk zes man sterke kopgroep, die na een demarrage van Smit door een valpartij uiteen werd geslagen. Alleen Zwanenburger Co Hoogedoorn heeft nog tevergeefs gepro beerd om Smit, die het in Noordwijker hout tot zijn twaalfde zege van dit seizoen bracht, en Bakker te achterha len. Favoriet Juul Bruessing, Co Moritz en Henk Langereis gaven er na de valpartij de brui aan. Blijft echter de bijzonder vreemde situatie dat'Akerboom dit seizoen tegen zijn zin mee moet spelen in een vereni ging, die dit seizoen hoogstwaar schijnlijk vier maal zijn nieuwe baas zal tegenkomen. Het lijkt nauwelijks een uitgangspunt voor het leveren van goede prestaties. Akerboom: „Natuurlijk kan ik wel een goed seizoen maken. Waarom niet? Alles is nu geregeld en ik speel gewoon als lid van Levi’s. Pas volgend jaar hoor ik bij Remington. Het is beslist niet zo dat ik wrok tegen Levi’s koester. In de zes jaar dat ik hier speel heb ik bij deze club geen enkele onpret tige ervaring opgedaan. Waarom zouden we dan kwaad uit elkaar gaan? verbreking van zijn cntract aan te situren een aanzienlijke premie ver speeld. Een bedrag dat hij alleen uitge keerd had gekregen wanneer hij geen overschrijving had aangevraagd. Hard nekkige geruchten wilden dat de zaak gesust is omdat Remington Akerbooms financiële verlies dit jaar al zou com penseren; beweringen die zoals zo vaak niet met feiten aangetoond kunnen wor den. r Kees Akerboom: „Ik ga niet naar Den Bosch omdat Janbroers daar zit”. ■4!

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 23