Turken bezetten twee dorpen POLITIEKE STAKING BIJ PORTUGESE KRANTEN op Cyprus Kaartenactie UNICEF Raketten van Van der Stoel tegen benoeming Haig Israel weet niet wat Amerika wil Dissident Rubin Diplomatieke banden tussen Amerika-DDR FRELIMO-LEIDERS IN VOORLOPIGE REGERING opgepakt Terechtstelling Amerikanen gestolen I Communistische partij: MOGELIJK COMMANDANT NAVO-TROEPEN Vier maanden geëist tegen doktersvrouw die teveel declareerde „Demagogie van een minderheid” 3 BINNEN» EN BUITENLAND 1974 SEPTEMBER 5 DONDERDAG CIS In West-Duitsland T roepenscheiding Onstabiel Massagraf e w-s f 1 IP (Van onze redacteur in Lissabon) Mozambique in ’75 onafhankelijk or ie ALEXANDER HAIG ït n it Rabin naar Washington n n j 1 1 Als dat waar is, dan was hij niet de enige in het krantenbedrijf. De „Jornal do Comercio” behoort tot de machtige 1 s t n e De krantenverkopers hebben het ech ter niet aangedurfd het blad te versprei den, zodat eventuele kopers hun krantje maar moeten komen ophalen. waarschijnlijk aan het hoofd zal komen te staan van de voorlopige regering. e e e s e t d e v 0 in et n. ie r d g r n n P n n er de de de ur li- se sp ise :ht en tn- De 11e de >p- ■f ar af pt ij se tn rs 1 tl ie n ie te IA li as et n- el- ra- ;r- ra- ist ■n- *o- ier tat de t n ?z in ït •n 3T te ek !e- 51- n- e- T- an op et et ie 5T LISSABON (Reuter en AP) Mozambique zal binnen drie weken een overgangsregering krijgen. Me dio 1975 zal de Portugese kolonie in Oost-Afrika volledig onafhanke lijk worden. Dit heeft de Portugese nationale radio gisteren gemeld. Deze solidariteitsstaking is de eerste ernstige confrontatie tussen kapitaal en arbeid op werkelijke of voorgewende ideologische gronden. Als zodanig zal de voorlopige regering de ernst van deze staking niet onderschatten, vooral om dat deze in strijd is met de regelingen van de pas afgekondigde stakingswet. De Portugese communistische partij keurt de staking om die reden, en omdat het volgens hen een demagogie betreft van een minderheid, af. commerciële groep Borges, welke groep weigert de directeur af te zetten zonder rechterlijke uitspraak over de uitge brachte beschuldiging. Bemiddeling door de minister van arbeid heeft geen oplos sing gebracht. De groep Borges ziet in de pressie van de stakers een gevaarlijk precedent, dat vergaande gevolgen kan hebben voor de toekomst van alle kop stukken en de door deze en andere monopolies beheerste economie van Por tugal. De stakers bij de „Jornal do Comercio” eisen het aftreden van de directeur, Carlos Machado, die beschuldigd wordt van medewerking aan het vorige regime. Later ontkende de perschef van het Witte Huis, Terhorst, dat president Ford van plan was Haig te benoemen tot opperbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten LEEUWARDEN (ANP). De Officier van Justitie in Leeuwarden, mr. G. Nubé heeft gisteren vier maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaar delijk, een geldboete van vierduizend gulden en een proeftijd van drie jaar geëist tegen een 52-jarige doktersvrouw uit Groningen. Comercio”, waarvan de redactie vorige week door militairen ontruimd werd en waarvan de deuren verzegeld werden. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM De reis van premier Rabin volgende week woensdag naar Wash ington luidt, samen met de bezoeken die enkele Arabische ministers van Buitenlandse Zaken al eerder aan de Amerikaanse hoofdstad Washington hebben afgelegd, de tweede ronde van het vredesoverleg in Genève in. In Israel bestaat grote onzekerheid over deze reis van Rabin, of beter gezegd over datgene wat Rabin in Washington met de Amerikaanse regering gaat bespreken. Driehonderd kilometer ten noorden van de havenstad Beira in Mozambique zijn in een massagraf de resten van 69 ne gers gevonden. Dit meldt volgens de Zuidafrikaanse radio het dagblad „Noti- cias” uit Beira. Het is juist de Egyptische strategie, die bestaat uit een combinatie van poli tieke manoeuvres en militaire dreigin gen, die het voor Israel zo moeilijk maakt om de „ware bedoelingen” van Egypte op hun juiste waarde te taxeren. Zo zijn de Israëliërs er helemaal niet gerust op dat de vernietiging van Israel niet het uiteindelijke doel van Egypte zal zijn op lange termijn. De Egyptische houding ten aanzien van Israels bestaan is op zijn best ambivalent. De problemen met Egypte zijn relatief nog het eenvoudigst: de Sinaï-woestijn is geen inzet van een ideologische discussie tussen Israel en de Arabieren. Des te gecompliceerder is de toestand met Jor danië. Koning Hoessein heeft gezegd: Jordanië gaat niet naar Genève zonder dat er eerst een troepenscheiding met Israel tot stand is gekomen. Ook blijft Turkse militairen waren daarop te hulp gekomen en bezetten na een,.vuur gevecht, dat het hevigste sinds het .be stand van 16 augustus wordt genoemd, het dorp. Vólgens een woordvoerder van de regering in Nicosia zouden de Turken zonder meer tot actie zijn overgegaan. Zij zouden ook het dorp Varijhia, nabij Galine, bezet hebben. Van de zijde der Verenigde Naties in Nicosia is gisteren meegedeeld dat verte genwoordigers van de VN-vredesmacht die een onderzoek willen instellen naar een door de Turken ontdekt massagraf nabij Limassol door leden van de Grieks-Cyprische nationale garde waren tegengehouden. De tienjarige Monique Auriel verkocht gisteren de eerste UNICEF-kaarten aan Isaac Forster uit Senegal, die de eerste rechter is van het Internationale Hof van Justitie in Den Haag. Links op de foto de kunstenaar Cees Vlag, die voor de actie zijn „Vredespaleis” beschikbaar stelde. De opbrengst van de actie gaat naar de algemene kas van het Wereld- kinderfonds, waaruit de meeste lang lopende projecten worden gefinancierd. De kaarten kosten per tien stuks f 7,50, 10 en f 12,50. Er zijn minikaarten die per 25 stuks 8,50 kosten. Voorts is er een agenda die f 12,50 moet opbrengen. Minister Van der Stoel die op het ogenblik met het koninklijke paar in Finland is, heeft gisteren geen commen taar willen geven op de berichten uit Brussel dat hij gekant is tegen de be noeming van Haig. Sinaï dwars door midden, volgens een oud plan van Dajan waarbij de lijn loopt tussen El Arish en Sjarm El Sheik in het zuiden. Maar het is duidelijk dat dit plan voor Egypte volstrekt onaan vaardbaar is, terwijl het ook niet op Amerikaanse steun kan rekenen. Het is daarom niet meer dan een uitgangspunt bij de onderhandelingen. Hoe onstabiel de hele situatie is, blijkt wel uit de recente uitlatingen van de Egyptische opperbevelhebber generaal Gamasy dat Egypte zonodig de troepen van de Verenigde Naties zal opdragen uit de Sinai te verdwijnen, en opnieuw ten strijde zal trekken als Israel weigert zich verder terug te trekken. NICOSIA. (UPI) Turkse troepen hebben gisteren na een hevig vuurge- - vecht twee dorpen in het westelijke deel van Cyprus bezet. Volgens een VN-woord voerder in Ni cosia hadden de Turkse Cyprioten mee gedeeld dat zij in Galine, een dorpje aan de noordwestkustt op 50 kilometer ten wester^van de hoofdstad, door leden van de Gri.eks-Cyprische nationale garde on der vuur waren genomen. de Jordaanse delegatie thuis als de PLO namens de Palestijnen, en in plaats van Jordanië, naar Genève gaat. CAIRO. (DPA) Een wegens land verraad veroordeelde Egyptenaar is gis- wren in Cairo opgehangen. De terechtgestelde is Atte Iskander, die tot 1967 hoofd was van een rege- ringsinstantie in Sinaï. Hij zou inlichtin gen verstrekt hebben aan de Israëlische geheime dienst. Het doodvonnis werd al in 1972 uitge sproken, maar is pas nu, nadat het beroep was afgewezen, ten uitvoer ge legd. De vroeger apotheekhoudende en de administratie van de praktijk van haar man bij houdende doktersvrouw wordt ervan beschuldigd bij twee ziekenfond sen te hoge bedragen te hebben gedecla reerd. „Jaarlijks werden er volgens de boekhouding hoeveelheden tranquillizers verstrekt waarmee je een olifant plat zou kunnen krijgen”, aldus mr. Nubé. De advocaat van de doktersvrouw zei dat er geen enkele aanwijzing was dat zijn cliënte zich aan fraude schuldig had gemaakt. Ook maakte hij bezwaar tegen het bedrag dat door de ziekenfondsen was genoemd: zes ton. Een accountants onderzoek noemde een teveel gedecla reerd bedrag van 120.000 gulden, inclu sief rente. Dit bedrag is in april van dit jaar door de echtgenoot van de vrouw overgemaakt aan de advocaat van de twee ziekenfondsen. Deze hebben daarop niets laten horen, aldus de advocaat. De Officier vond dat de vrouw willens en wetens teveel had gedeclareerd. Ze zou assistentes opdracht hebben gegeven de declaraties te verhogen. In goedingelichte kringen in Loesaka, de hoofstad van Zambia waar vandaag de derde gespreksronde over de toe komst van Mozambique begint, was eer gisteren al vernomen dat een voorlopige regering onder leiding van het Frelimo op 25 september de macht in Mozambi que zal overnemen. De Portugese minister voor de Over zeese Gebiedsdelen, Antonio dé Almeida Santos, zei gisteren in Lissabon dat de voorlopige regering van Mozambique on- De Westduitse Justitie maakte gisteren bekend dat de diefstal eind vorige maand is ontdekt bij een routine-inspec- tie. De daders hadden het slot van een betonnen bunker op het terrein verbro ken. Ze zijn er vermoedelijk in een vrachtauto met de raketten vandoor ge gaan. MOSKOU. (UPI) De Russische po litie heeft gisteren de 51-jarige dissident Vitaly Rubin in zijn woning gearres teerd, waardoor hij een hartaanval kreeg en naar een ziekenhuis gebracht moest worden, aldus zijn echtegenote Ina Rubin. Dat is misschien alleen maar erg han dig van Kissinger, maar mogelijk zit er meer achter. In Jeruzalem gelooft men dat Kissinger zelf nog niet heeft uitge maakt wat zijn standpunt zal zijn als Israel en de Arabische landen hun bot sende eisen in Genève op tafel leggen. Iets van het aftasten van de mogelijk heden met het oog op het toekomstige vredesoverleg is al merkbaar. Zo heeft premier Rabin drie belangrijke dingen gezegd: Egypte gaat boven Jordanië, de tijd van troepenscheidingen is voorbij en terugtrekken moet op een basis gaan van de uitwisseling van gebied tegen vrede: veel vrede: veel gebied terug; weinig vrede: weinig gebied terug. Tot nu toe wijst niets erop dat de Israëliërs concrete plannen aan Egypte zullen voorleggen in Genève. Egypte eist in het tweede stadium na de troepen scheiding in Sinaï Israëlische terugtrek king ten minste tot de stad El Arish, in het noorden van de Sinaï-woestijn. Israel wil in'principe dit tweede stadi um tevens tot het laatste stadium van terugtrekking maken: een deling van de Aangenomen wordt, dat het dorpsbe woners zijn die al lang geleden zijn gedood door de inmiddels opgeheven Portugese geheime politie (DGS), nadat zij eerst hun eigen graf hadden moeten graven. De enige overlevende van het bloedbad heeft verteld, dat de slachtoffers eerst gefolterd zijn en toen met vrachtauto’s naar de plaats van de terechtstelling zijn gebracht, aldus het blad. De militaire junta die in de andere Afrikaanse kolonie van Portugal Angola regeert, heeft gisteren in een verklaring, gepubliceerd door het blad „Provincia de Angola”, de vorming bekendgemaakt van een voorlopige regering van Angola. De voorlopige regering zal haar taak verrichten onder toezicht van de junta. In de verklaring wordt met geen woord KAISERSLAUTERN. (DPA) Onbe kenden hebben zestig tankbestrijdingsra- ketten gestolen uit een van de grootste Amerikaanse munitiedepots in Europa. Het depot ligt bij de Westduitse stad Kaiserslautern. WASHINGTON. (UPI en Reuter) De Verenigde Staten en de DDR heb ben gisteren officieel diplomatieke be trekkingen aangeknoopt. Beide landen hebben besloten over te gaan tot het uitwisselen van ambassadeurs. De Israëliërs weten niet precies wat Amerika van Israel wil. „Amerika wil van Israel zoveel mogelijk territoriale concessies”, wordt in politiek Jeruzalem gezegd, maar men weet niet welke con cessies precies en de Amerikanen laten zich daar op dit moment ook niet over uit. Kissinger heeft alle Arabische mi nisters van Buitenlandse Zaken die Ra bin zijn voor geweest, alsmede koning Hoessein, vriendelijke woorden en begrip voor hun standpunt laten horen,'zonder zichzelf te binden. geveer een week na het akkoord dat men de komende dagen in Loesaka ver wacht, benoemd zal worden. Minister Melo Antunes voegde hieraan toe dat Portugal Mozambique volgend jaar en wel op een datum die in Loesaka zal worden vastgesteld, als onafhankelijke staat zal erkennen. Hij voorspelde dat de voorlopige regering, waarin het Frelimo de meerderheid zal hebben, niet geleid zal worden door de topman van het Frelimo, Samora Machel. Volgens hem zal Machel president worden van de toekomstige onafhankelijke republiek Mozambique. Maar, zo zei hij, hierover zal het Frelimo zelf moeten beslissen. Van officiële Portugese zijde is mee gedeeld dat een regionale bevelhebber van het Frelimo uit het district Tete In het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken werd een overeen komst getekend tussen beide landen. In een na ondertekening gepubliceerd communiqué wordt gezegd, dat er „in de naaste toekomst’ onderhandeld zal wor den over de regeling van aanspraken en andere nog te regelen financiële aange legenheden tussen de VS en Oost-Duits- land. De Verenigde Staten zullen trachten financiële compensatie te krijgen voor Amerikaanse maatschappijen en particu lieren, die bezittingen verloren of schade leden in de nazi-tijd in het oostelijke deel van Duitsland. Naar het zich laat aanzien zal de 73- jarige voormalige Amerikaanse senator John Sherman Cooper de eerste Ameri- LISSABON Een algemene 24-uurs-proteststaking is uitgebroken btf alle Portu gese ochtend- en middagkranten, met de gebruikelijke uitzondering die de regel be vestigt. Deze uitzondering betreft het ochtendblad „O Seculo”. waarvan de mede werkers verklaarden dat een door een minderheid uitgeroepen solidariteitsstaking niet in het belang is van het land en evenmin van het krantenbedrjjf. De nieuwe staking heeft nu een poli tieke en geen sociale achtergrond. Er wordt gestaakt u t solidariteit met de stakers van de ochtendkrant „Jornal do Minister Van der Stoel zou volgens het Amerikaanse persbureau UPI dat zegt de informatie te hebben gekregen van regeringszijde in Nederland, be zwaar hebben tegen de chef van de staf van het Witte Huis vanwege het feit dat deze lange tijd met de vroegere Ameri kaanse president Nixon heeft samenge werkt. De Nederlandse ambassadeur bij de NAVO in Brussel A'. Hartogh bevestigde tegenover UPI dat hem door Den Haag Drie Portugese ministers Mario So ares van Buitenlandse Zaken, Antonio de Almeida Santos van Overzeese Ge biedsdelen en minister zonder portefeuil le Ernesto Melo Antunes bevestigden gisteren in Lissabon dat er nog deze maand in Mozambique een voorlopige regering onder leiding van het Frelimo, het Front voor de Bevrijding van Mo zambique. zal worden gevormd. kaanse ambassadeur in Oost-Berlijn worden. Hij heeft de reputatie van een liberale Republikein. Hij was tijdens het bewind van president Eisenhower am bassadeur der Verenigde Staten in India en Nepal en maakte in de jaren 1949 en 1950 deel uit van de Amerikaanse VN- delegatie. Bekend werd Cooper vooral door zijn kritische houding tegenover de Ameri kaanse betrokkenheid bij de oorlog in Vietnam. Samen met de Democraat Frank Church diende hij een wétsorit- werp in, waarin uitbreiding van de Amerikaanse betrokkenheid tot Laos en Cambodja afgewezen werd. De 44-jarige professor in dé economie dr. Rolf Sieber is benoemd tot de eerste Oostduitse ambassadeur in de VS. Voorts wordt George Bush hoofd van de Amerikaanse vertegenwoordiging in Peking, Kenneth Rush, die nu de voor naamste economische adviseur Van het Witte Huis is, gaat als Amerikaanse ambassadeur naar Parijs. gerept over het eerder bekendge maakte plan van admiraal Countin- ho, Het hoofd van de junta, om leiders van de bevrijdingsbewegingen in de voorlopige regering op te nemen- gevraagd is om „de meningen van colle ga’s te horen”. Hij ontkende echter dat hij enige kennis heeft van verzet van de Nederlandse minister tegen de benoe ming. Volgens UPI heeft minister Van der Stoel het verzoek aan ambassadeur Har togh maandag naar Brussel gestuurd. De ambassadeur die dinsdag van vakantie terugkeerde, verklaarde gisteren in Brussel nog niet aan zijn onderzoek te zijn begonnen. Ook zou minister Van der Stoel een soortgelijk verzoek hebben gestuurd aan de Nederlandse ambassade in Washing ton. De Nederlandse ambassadeur in Washington zou inlichtingen moeten vragen over de militaire achtergrond en capaciteiten van generaal Haig. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag verklaarde gistermiddag dat hij aan de woorden van ambassadeur Hartogh in Brussel niets heeft toe te voegen. Hij wees erop dat het gebruikelijk is dat bij een dergelijke benoeming altijd de rege ringen van de andere NAVO-landen worden geconsulteerd. De mogelijke benoeming van generaal Haig als opperbevelhebber van de NA- VO-troepen en van de Amerikaanse troepen in Europa is gisteren in Witte Huis-kringen gemeld. Volgens het Witte Huis bestudeerde president Ford gisteren „verschillende mogelijkheden inzake de bestemming van generaal Haig”. Israel piekert er niet over tot zo’n troepenscheiding met Jordanië over te gaan. Dat heeft zowel een fundamentele als een opportunistische oorzaak van binnenlandse aard. Er is een denkwijze in Israel, door Rabin aangehangen, die vooropstelt dat vrede met Egypte de sleutel is tot uit eindelijke vrede in het gehele Midden oosten. Als met Egypte eenmaal vrede is gesloten, zo is de redenering, dan zullen de andere Arabische landen ook volgen, daar Egypte het machtigste en belangrijkste Arabische land is. Daartegenover staan zij <jie de Pales tijnse kwestie centraal stellen. Minister van Buitenlandse Zaken Allon is de belangrijkste representant van deze zienswijze. Bij dit interne conflict komt de opportunistische omstandigheid dat de westelijke oever van de Jordaan door een belangrijk deel van de Israëlische bevolking als een deel van het histori sche vaderland wordt gezien. Premier Rabin heeft daarom verkiezingen moe ten beloven voor enige beslissingen ten aanzien van de Jordaan-westoever geno men zullen worden. Niet alleen met dit probleem zit Israel in zijn maag, ook de vertegenwoordiging van de Palestijnen is vooralsnog een onoplosbaar probleem. Het Israëlische standpunt is simpel: met de PLO wordt niet onderhandeld. De PLO vertegen woordigt voor de Israëliërs diegenen die dood en verderf zaaien onder de Israëli sche bevolking door terreur. Palestijnse vertegenwoordiging dus al leen binnen het kader van het Jordaanse koninkrijk. En aangezien de PLO voor koning Hoessein tenminste een even gro te bedreiging is als voor Israel, is daar wellicht een aanknopingspunt te vinden voor onderhandelingen tussen Israel en I Jordanië. ■i BRUSSEL. (UPI en ANP) De Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken mr. Max van der Stoel zou begon nen zijn zijn Europese collega-ministers te vragen of zij in zullen stemmen met de benoeming van de Amerikaanse ge neraal Haig tot opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Europa. Haig zou generaal Goodpaster moeten opvolgen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3