Vakbonden en directie moeten problemen van koudbandwalsers oplossen WEER GOED IDEE BIJ HOOGOVENS BELOOND Aptda 9 Verenigingsnisuws dte DJtort OVER GORDIJNEN GESPROKEN SPIJKER Tank ontploft bii Bols Cursus inkomensverdeling Raden van Kerken EISEN VAN PERSONEEL GEEN ZAAK VOOR ONDERNEMINGSRAAD met invaller Kort IJmondnieuws PLAATSELIJK NIEUWS 1974 DONDERDAG 5 SEPTEMBER k nu t Velsen-IJmuiden Velsen-Noord t 1 Wijk aan Zee Beverwijk i Heemskerk Secretariaat Beverwijk V elsen-IJmuiden (Van een onzer verslaggevers) g e e n e van e 1 Huygens- Huygens- Vergelijk ze maar. I 3 1 J 1 1 r Snelliusstraat 23-27 - IJmuiden Telefoon 1 56 53 Worden 's avonds gesloten weer opnieuw bewonderd. Zijn een lust voor het oog. Onze prachtige stoffen vallen magnifiek- Nieuwe gordijnen hangen zo mooi. De prijzen in uw smaak SPECIALIST IN DEKORATIESTOFFEN Interieur van de Koudbandwalserijwaar sinds maandagavond werd gestaakt. In middels is het werk weer hervat. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. 1 s s e B n d DONDERDAG 5 SEPTEMBER Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. r j 1 s r i i i T e >f n n ?t n e IJmuiden. Dag. uur. Niet op NIEUW-VENNEP. Bij Lucas Bols in Nieuw-Vennep is woensdag tijdens schoonmaakwerkzaamheden een lege tank ontploft. Hierbij werd de 28-jarige schoonmaker G. W. D. uit Haarlemmer meer ernstig gewond. Hij werd met brandwonden overgebracht naar het Ro de Kruis ziekenhuis in Beverwijk. De schade bij Lucas Bols wordt ge schat op 200.000 gulden. De produktie ondervindt geen enkel nadeel. op produktie-oponthoud wellicht kleiner werd en op materiaal zou kunnen wor den bespaard. „De praktijk heeft inmid dels uitgewezen dat uw overtuiging be waarheid is geworden’’, aldus de heer Singer, die de respectievelijke heren zijn gelukwensen aanbood. Omdat het idee nog aan de tot medio april jongstleden geldende criteria is on derworpen, ontvingen de heren Oppedijk en Stoffers bovendien de zilveren ID- onder scheiding. De heer Krikke was reeds in het bezit van dit insigne. Inmid dels zijn de beloningen opgetrokken en wordt het insigne uitgereikt aan inzen ders die met meer dan f 750,- worden gehonoreerd. Bij de foto: v.l.n.r. de heren Stoffers, Oppedijk, Singer en Krikke. Winkeldiefstal Op verzoek van de Haarlemse politie zijn twee Beverwijkse vrouwen van respectievelijk 24 en 29 jaar door de politie in Beverwijk aange houden terzake van winkeldiefstal en aan de Haarlemse collega’s overgedra gen. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeugd 15.30-17.30 u. BHK op reis. Vrijdagavond 6 sep tember vertrekken drumband, majoret tes en Wijker boertjes van de Bever wijkse Harmonie Kapel naar Duitsland, op uitnodiging van de jubilerende mu ziekvereniging „Grünweiss” in Neuwied- De jeugd wordt hoofdzakelijk onderge bracht bij pleegouders. Zondagavond k'omt men weer terug. DONDERDAG 5 SEPTEMBER Progress-sociëteit, Const, straat. Geopend vanaf 20 u. IJMOND. „Dat je met z’n drieën een bedrag van f 1800,- mag delen komt niet iedere dag voor. De kans wordt echter aanzienlijk groter als je bij de ideeënbus een voorstel tot verbetering aandraagt.” Deze woorden richtte ir. W. Singer, onderdirecteur produktie bij Hoogovens, op dinsdag tot een drietal medewerkers van de werktuigkundige dienst. De opmerking van de heer Singer moet de heren F. H- Krikke uit Heems kerk, G. Oppedijk uit Alkmaar en P. Stoffers uit IJmuiden nauwelijks vreemd in de oren hebben geklonken, getuige het feit dat zij reeds in 1972 „een kansje” waagden. Zij stelden voor om aan de rollenbaan van warmbandwalserij 1 een zodanige verbetering aan te brengen, dat de kans VRIJDAG 6 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraat- weg: 14.30-17.30 en 19-21.30 u. (Door Herman Moscoviter) Er zijn avonden voor de buis dat mijn vaderlandslievende hart sneller klopt. Zo’n chauvinistisch avondje beleefde ik gisteren. Een voorproefje vormde de strijd die de Tukkers voeren om het stoom- treinlijntje in het museum Buurtspoor weg in Haaksbergen te behouden. In Van Gewest tot Gewest liet men de puffende locomotief ons heimwee naar vroeger tijden opvoeren, om daarna ge legenheid te bieden stoom af te blazen op de rijksweg 35, die dit spoorlijntje misschien tot verdwijnen doemt. Wegen zijn mooi, de auto heeft voor rang, a la, maar waarom zo’n stukje nostalgie op zulk een brute wijze de das om doen? Is in dit land vol compromis sen geen vergelijk tussen de wegenplan ners en de spoorwegfanatici meer moge lijk? Moeten wij weer zo volledig toege ven aan de auto, de blikken sprinkhaan, die zelfs onze nostalgie dreigt op te vreten? De AVRO bracht na het journaal het toneelstuk „De receptie” een vroegertje van Lodewijk de Boer- Een vroegertje overigens met alles in zich van de to neelschrijvers van nu, maar ook nog met de modieuze trekjes van toen. Soms zag je Edward Albee tussen de coulissen staan en teksten influisteren. Maar het was niet Albee die dit huwelijksdrama toonzette, maar Lodewijk de Boer. Ne derland levert echt toneel, en regisseurs die zulk toneel weer twee-dimensionaal in de huiskamer kunnen brengen, zonder dat er diepte verloren gaat. John van de Rest leverde (alweer) een werkstuk van klasse af. Het verfijnde van zo’n stuk weerhield me niet om terug te schakelen naar Nederland I met Spel zonder grenzen. In een tomeloze keet daverde een Britse(i) walkure over het toneel en kreeg Ba rend Barendse de slappe lach toen de Zwitserse versie van deze vrouw over haar rokken struikelde en ter aarde stortte. Het was even wennen na De receptie, dit brute geweld uit een stadje waarheen alle Wagner-bedevaarten lei den. Langzamerhand begreep ik dat Gen- dringen het er niet slecht van af bracht (tot dan toe), en weer werd ik warm van vaderlandslievendheid. Leve het chauvinisme. Het horen van het Wilhel mus zou me innerlijk niet méér kunnen verhitten. Ook Barend Barendse scheen gegrepen door dit chauvinisme, hoewel hij een tijd lang niet te horen was. Aan het eind, na een „eervolle vierde plaats” voor Gendringen, vulde hij de vertoonde acrobatiek nog eens extra aan door over de Nederlandse deelnemers te vertellen dat „ze de schouders om eikaars hals sloegen”- Wat dat betreft had Gendrin gen dus wel een hogere klassering ver diend. Vervolg chauvinisme, met Studio Sport. Nederland verplettert Zweden. Ik hoef er niets aan toe te voegen, dunkt me. Vervolg chauvinisme, met Den Haag Vandaag. Debatten over het publiciteits- ei dat Vredeling heeft gelegd en waar de Tweede Kamer zich met bergen moties overheen boog. De schaal van het ei bleek zo hard, dat ook de woorden van de WD’er Tuijnman er geen scheurtje in vermochten te krijgen. Onze minister president gaf antwoord aan alle Twee- de-Kamerleden, omdat Vredeling nu thuis huiswerk zit te maken. Den Uyl presteerde het eerst te persisteren (was Vondeling soms met vakantie?), maar daarna verklaarde hij dat „het aanzien van ons land in het buitenland niet was geschaad.” Een pak van mijn vader landslievende hart. Vervolg chauvinisme. Den Haag Van daag bracht de koningin. Zij sprak, in 1966 reeds, de Staten Generaal toe op de Derde Dinsdag in September- Onze vor stin zei (na enig bladeren in haar papie ren): „Met de bede dat God ons wijsheid en kracht moge schenken bij het ver richten van deze verantwoordelijke ar beid. enz. enz.” Den Haag Vandaag zal de CHU met deze uitzending zeer aan zich verplicht hebben. Chauvinisme vervolg. Daar zat Bob Meier, die namens het laatste journaal de echo van Den Haag Vandaag verzorg de. Je kunt niet vaak genoeg herhalen dat „Nederlands naam in het buitenland nog een goede klank heeft”, nietwaar? Chauvinisme tenslotte: Bob Meier droeg gisteren zijn oranjekleurige das. Wat een avond. DONDERDAG 5 SEPTEMBER Openluchtzwembad „De Heerendui- nen”. Geopend tot 18.30 uur. Velserbad, Briniostraat 16.30-17.30 uur: gemengd zwemmen. Centrale Bibliotheek Velsen, filialen Velsen-Noord, Wijkerstraat 177, geopend van 19.00-21.30 uur. Boksclub „De Ring”, 20.00 uur, les training en wedstrijd in gymnastiekzaal Ossendorpschool, Wijk aan Zeeërweg. „In de Abeel”, Abelenstraat, 20 uur: Repetittie „V.A.T.’71”. De cursussen zullen worden verzorgd door Evangelie en Industrie en het Be drijf sapolstolaat. Als inleiders treden op in het zuiden de bedrijfsaalmoezenier H. IJMUIDEN. Bij Hoogovens is van morgen om zes uur in Koudbandwalserij I het werk hervat. De vakbonden zullen nu in contact treden met Hoogovens teneinde in gezamenlijk overleg te pro beren een oplossing te vinden voor de gerezen moeilijkheden. Dit besluit is woensdagavond genomen, nadat de On dernemingsraad een verklaring had doen uitgaan, welke aan het Koudbandperso- neel werd voorgelegd. Ofschoon door de directie verzocht was om acht uur die avond weer aan het werk te gaan, werd dit geweigerd; ook door de ploeg welke om tien uur was opgekomen. niet door x een paar mensen op eigen houtje” zo werd aangevoerd. Woor den welke directeur Th. M. van Erp volkomen onderschreef en hem de op merking ontlokte dat er goede afspraken moeten worden gemaakt over het werk van de Ondernemingsraad en het Bedrij- venwerk teneinde te voorkomen dat ie dereen op zijn eigen houtje in het be drijf gaat opereren, daar zoiets een on mogelijke zaak is. In een verklaring welke tenslotte ge zamenlijk werd opgesteld ten behoeve van de wachtende Koudband-mensen, is in de eerste plaats benadrukt dat de vragen van het personeel van Koudband I op het gebied van de arbeidsvoorwaar den, niet tot de behandelingsbevoegdhe- den van de Ondernemingsraad behoren, doch dat het overleg dienaangaande dient te geschieden tussen Hoogovens en de vakbonden. „De Ondernemingsraad beveelt de par tijen aan, dat overleg met spoed te openen. Wel rekent de Ondernemings raad het tot zijn taak de Raad Overleg te ondersteunen bij een onder zoek naar de aanleidingen van de gerezen moeilijkheden en bij het zoeken naar een oplossing daarvoor. De Onder nemingsraad zal enige leden aanwijzen, die samen met de Raad van Overleg deze taak zullen opnemen. De door de Ondernemingsraad aangewezen groeps- voorzitter zal zo spoedig mogelijk een eerste gesprek tot stand brengen, waar van de resultaten dan in de Onderne mingsraad ter tafel zullen worden ge bracht. Verder doet de Ondernemingsraad een dringend beroep op het personeel van Koudbandwalserij I om het werk te hervatten, zodat het overleg in een juis te sfeer zal plaats hebben” aldus het overige gedeelte van de verklaring. Het eerste resultaat bleek vanmorgen zes uur, toen het werk werd hervat. Met ingang van 1 september is tot secretaris van de Raad van Kerken Be- verwij k/Heemskerk/Velsen-Noord be noemd mr. A. Schoorl, Zeeuwstraat 15 in Velsen-Noord, telefoon 02510-27075. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Inkomensverdeling is te genwoordig een actueel onderwerp. Daarom hebben de Raden van Kerken IJmond-Noord en -Zuid besloten in het komende winterseizoen een tweetal cur sussen daarover te organiseren, één ten noorden en één ten zuiden van het kanaal. Daarbij zullen vragen aan de orde komen als: „Wat is inkomen eigenlijk?”, „Zijn er normen te vinden voor een billijke verdeling en zijn die van morele ofpraktische aard?”, „Wat kan en wat móet in een inkomensbeleid de taak zijn van de kerken en de christelijke organi saties?”. BIOSCOPEN Kennemer Theater (Zeestraat). 19 en 21.15 u_: „Kungfu, de Ijzeren man”. 19.30 u.: „Felli ni’s satyricon”. Luxor Theater (Breestraat). 19 en 21.15 u. „Jesus Christ Superstar”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Be verwijk, tel. 02510-25120. Galerie Boumans (Breestraat 122). Expositie etsen en panelen van André de Jong; geo pend tot 21 september van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. „Het is een beslissing van de stakers zelf, dat het verdere overleg door de vakbonden moet gebeuren” vertelde ons vanmorgen de NW-districtsbestuur- der W. Tuinenburg. „In feite zijn wij tot dusver een beetje buitenspel gehouden, hoewel het intern al lang broeide. Wij gaan nu kijken wat we er aan kunnen doen, maar de hoop is niet groot. Over tien dagen zullen we dan weer met zijn allen bijeenkomen om te zien wat er is bereikt. De stakers vonden de verklaring van de Ondernemingsraad wel wat erg summier. Hebben jullie daar nou twee ëneenhalf uur over moeten vergade ren?, vroegen ze. Maar er is onder meer lang gesproken over de werkwijze van de huidige Ondernemingsraad, welke ge heel anders is dan die van de vorige” zo deelde Tuinenburg mede. Dat gesprek begon woensdagmiddag om vier uur in tegenwoordigheid van Hoogovendirecteur Th. van Erp als voor zitter van de Ondernemingsraad. Tijdens deze vergadering zagen de NW-leden in de Ondernemingsraad te genover zich de vertegenwoordigers van het CNV, de BHHP, de AVH en Lijst 7 (groep Bunte-red.). De NKV-represen- tanten hielden zich afzijdig, zo nie ech ter de leden van de Unie BLHP, die het er ook mee eens waren, dat de NVV- Ondememingsraadsleden onjuist hadden gehandeld. Van de zijde van het NW zou opge merkt zijn dat deze vakbond weliswaar niet achter de staking kon gaan staan als gevolg van het bepaalde in de cao, maar dat men de eis van f 1500,- ge en deze moreel VRIJDAG 6 SEPTEMBER Openluchtzwembad „De Heerendui- nen”, geopend van 10 tot 18.30 uur. Velserbad, Briniostraat, 6.30-8; 12.15- 13.15; 16.45-18 en 19.30-21 uur: gemengd zwemmen. Centrale Bibliotheek Velsen, Plein 1945 van 14.30-17.30 en 19.30-21.30 uur. Centr. jeugd en tienerbibl. Willemsbeek- weg 96 van 15.30-17.30 uur. Santpoort- N„ Wüstelaan 79 van 19.00-20.30 u. jeugd, van 19-21.30 u. volw. Velsen- Noord, Wijkerstraatweg 177, 14.30-17.30 en 19.00-20.30 uur. Badhuis Snelliusstraat, geopend van 13 tot 20.30 uur. Fidelusgebouw, 19.30 uur: clubavond damclub „IJmuiden”. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. Van maandag tot en met zaterdag van 8 tot 10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geo pend van 9-12 en 13.30-15.30 u. Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u. BIOSCOPEN City, donderdag en vrijdag 20 uur: „Tiroler slippertjes.” Stadsschouwburg, vrijdag 20 uur: „Turks fruit”. DIVERSEN Museum Beeckestyn, Rijksweg, Velsen-Zuid stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat, IJmuiden, elke dinsdag en donderdag van 12 tot 13.30 uur en na telefonische afspraak, tel. 02550-94159. Pieter Vermeulenmuseum, Moerbergplant- soen 22, IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uur. Niet op zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, te bezichtigen van 10 tot 12 zaterdag en zondag. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Dag. te bezichtigen van 10 tot 12 uur. Niet op zaterdag en zondag. Oude Raadhuis, Velsen-Zuid, donderdag 20 tot 22 uur: tentoonstelling „Flevum en de Romeinen in Velsen.” Voor groepen en scho len na telefonische afspraak 023-320788-378034 Engelmunduskerk, Velsen-Zuid, 20 uur: or gelconcert Joop Huizinga. kant H. W. Nusselder. Waarschijnlijk worden de cursussen gegeven in het Capucijnerklooster in IJmuiden en in de kelder van de Regina Caelikerk aan het Beverwijkse Hilbers- plein. De data zijn de dinsdagen 8 oktober, 12 november, 10 december, 14 januari, 11 februari, 11 maart, 8 maart en 8 april. Opgeven voor de cursus in noord of zuid kunnen worden gezonden naar het bureau voor Evangelie en Industrie, Wenckebachstraat 112-114, Velsen- Noord, post Beverwijk, of naar het bu reau Bedrijfsapostolaat, Zeestraat 92, Beverwijk. rechtvaardigd achtte steunde. En dat nu aldus een van de aan wezigen doet sterk denken aan de houding van de vakbonden bij de kwes tie van de vislossers in IJmuiden, waar ook beloften zijn gedaan, die men niet heeft kunnen waarmaken, met als ge volg dat de stakende mensen een drei gend ontslag boven het hoofd hing. Verder werd in de vergadering kritiek geleverd op het feit dat sommige NVV- leden uit de Ondernemingsraad op eigen houtje waren opgetreden zonder secreta ris J. Ham daarvan in kennis te stellen. Zo wist hij ook niet van het eerste optreden in de Koudbandwalserij. „In dien er opgetreden moet worden, dan door de gehele Ondernemingsraad en Ft M ""WWSWfcJ -■ 'Z

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7