Reisje door eeuw goede Nederlandse schilderkunst Vervalser vervalst Marcel Achard overleden Van Manen pleit voor vakblad voor ballet Nieuw superduo de maak in n SOOSACENDA I I I TOP DE POP POP DEPJIEN BLOEMENCORSO AALSMEER F DE POLITIE NODIGT JE UIT VOOR ’N PERSOONLIJK GESPREK. POLITIE VOORLICHTING Country en heavy 1 Nieuw popblad noemt zich echt in de PEN Expositie Han van Meegeren Prijs van de Kritiek voor choreograaf SPOOKY AND SUE 9 KUNST 1974 SEPTEMBER DONDERDAG 5 8 r 6 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) dan alles te weten komen over verdiensten, over het werk, variabele werktijden, promotie vt kansen,opleidingen Jb- watje zelfverder nog belangrijk vindt. Tot ziens? Wie nou eens wat meer wil weten over een toekomst als politieman komt deze week een kopje koffie drinken met de politie. In een praatje van man- tot-man kun je RESTAURANT ill li if op vrijdag 6 september in Haarlem, in het Hoofdbureau van Politie, Florapark 5, van 19.00 tot 21.00 uur. - B 1 L Marcel Achard. GEMEENIEPOUTK HEIN STEEHOUWER •’i A DVF.RTENTIE 0- op vrijdag 6 september van 14.0022.00 uur op zondag 8 september van 11.0019.00 uur In vele stands informatie over bloemen en planten Producer Jaap Eggermont, ontdek ker en manager Han Meier (regelt ook Mouth MacNeal) en platen- Een door koloriet en gedurfde penseel voering boeiend gezicht op Delfzijl van Jan H. B. Koekkoek, lid van de bekende schildersfamilie, die van 1840 tot 1912 leefde. 1. (1) Rock your baby - George McCrae; 2 (4) Gigi l’amoroso - Dalida; 3 (2) Hostage - Donna Summer; 4 (5) Your baby aint your baby anymore - Paul da Vinei; 5 (39) Rocket - Mud; 6 (8) Wall street Shuffle - 10 CC; 7 (9) Tonight - The Rubettes; 8 (6) Amateur hour - The Sparks; 9 (18) I shott the seheriff - Eric Clapton; 10 (11) Air Disaster - Albert Hammond; 11 (16) Veronica Sorry - Peter Koelewijn; 12 (7) Pappa was a poor man - Jack Jersey; 13 (10) Six teens - The Sweet. Bezoek de tentoonstelling van de corsowagens in de BLOEMENVEILING te Aalsmeer Scheen: opnieuw hoogtepunten uit Romantische en Haagse school Het jeugdcentrum de PEN in IJ- muiden start dit weekeinde een zeer muzikale maand september (o.a. Al- quin, Trace en Spirit of St. Louis) met de groepen Chickenfeed en Hi- Chile. PAKIJS. (AFP) De toneelschrijver lid van de Academie Francaise en de schrijver van een reeks hoogst populaire blijspelen, is woensdag in zijn woning in Parijs op 75-jarige leeftijd overleden. Sinds 1959 behoorde hij tot de „onsterfelijken” van de Aca demie Francaise en hij was voorzitter van de „Academie de l’humour”. De start van dit veelbelovende duo moet gezocht worden bij Han Meier. Al een paar jaar liep hij met de gedachte om de evergreen „Swinging on a star” in een swingende, eigen tijdse versie uit te brengen. Dit jaar stootte hij op Sue, een Engelse, die viereneenhalf jaar geleden naar Am sterdam kwam om de rol van Ginny in „Hair” te spelen. In Engeland zat ze tien jaar op een toneelschool en speelde rollen in tv-series als ,.Z- Cars’ en „The Onedin Line.” Sue bleef in Amsterdam vanwege Hans Jansen, organist van Ekseption, en heeft een dans- en zangact gedaan in de shows van Seth Gaaikema en de Mounties. Grote Houtstraat 21 alleen vrijdag: geb. visfilet sla doperwtjes geb. aard ravigottesaus 3.90 Werk en persoon van Achard zijn nauwelijks weg te denken uit het Fran se theaterleven van de hedendaagse Franse literatuur. Achard debuteerde op 23-jarige leeftijd met het stuk „Celui qua vivait sa mort”, een jaar later ge volgd door het circusblijspel „Voulez- vous jouer avec moi?”, zijn eerste grote succes. Als zijn geslaagste blijspel wordt „Jean de la lune” beschouwd uit 1929. De leiding van het Curltureel Cen trum had, nadat zij de werken bij el kaar gebracht had, een dochter van Van Meegeren gevraagd naar de werken te komen kijken. Zij stelde vast dat acht tien werken op grond van de stijl en van de signering als valse vervalsingen moeten worden aangemerkt. De eige naars van deze werken, vooral particu lieren, hebben deze werken vaak voor duizenden guldens via de kunsthandel gekocht. De leiding van het Cultureel Centrum heeft besloten de achttien werken niet in de tentoonstelling op te nemen. Deze wordt vrijdag geopend door de schrijf ster Marie Louise Doudart en de acteur Henk van Ulsen. maatschappij Negram hebben een nieuw superduo in de maak: Spooky and Sue. Hun eerste single „Swinging on a star” is al verschenen en vol gende week donderdagavond verschij nen ze daarmee in Sjefke van Oekel’s discohoekje. DEN HAAG Er is dit jaar bij Pieter Scheen slechts één tentoon stelling en die duurt bovendien kort, namelijk tot 14 september. Voor velen dus weer dé gelegenheid om een zeer onvervalst snufje Ro mantische en Haagse School diep in te ademen. Want het is inderdaad weer een verademing, dat er in ons land weer zo’n collectie is bijeenge bracht. Pieter Scheen en zijn schoonzoon hebben er een jaar lang tal van landen voor afgereisd en veilingen bezocht om dit werk weer „thuis” te brengen. Hopelijk blijft het ook thuis in het land waar het behoort, waar een stijl als de Haag se School zulke diepe wortels heeft. Nederland heeft er een popblad bij: PTP, opgericht in Utrecht, zeven jaar oud en tot nu toe verschijnend in een oplage van 1500 exemplaren, allemaal vaste abonnees. Ondanks dat minieme aantal maakt het blad nu zijn start in de winkel met als argument dat in Nederland dringend behoefte bestaat aan een echt popweekblad, wat dat dan ook mag zijn. PTP legt uit: een echt PEN, Kanaalstr. 257, IJmuiden, zat: Chickenfeed; zonda: Hi-Chile. TIOLI, wijkcentrum Laan van An gers, Schalkwijk, zatav: disco Blow up; zondmi: disco. Upstairs, Zomervaart 170, ontmoe tingscentrum voor jongeren, zoav. vanaf 19.30 uur open. Scuff, Lingestr. 1, elke zonmi: dis codansen. Noordzee, Jac v. Looystr., clubge bouw speeltuin Oost; zat. disco. De Wijman, Hoofdstr., Santpoort, elke av. beh. ma: disco. Club Bluesette, A. C. Krüsemanstr. 34, Oost, elke vr., zat. en zo.: bar- dancing-disco. Can-Can, Stoofsteeg 1, iedere av,: bar-dancing-disco. Moulin Rouge, Kleine Houtstr., elke av: bar-dancing-disco. De Ark, Kerkplein, Velsen-Zuid, vr. en zat. soos. HJC, Groot Heiligland 47, Jubileum concert op vrijdav. 20 uur op Grote Markt en daarna openavond in de sociëteit met de Midgetown Jazzband de Lime house Jazzband, de Roaring Seven Jazz Band en Herman Dijkstr’s friends of jazz; zaterdag om 22 uur Frank Wright uartet; Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vrijdag jazz met George Cole man en het Rob Agerbeektrio; zater dag; countryrock en bluegraas met Clinch en Pride of Texas. Turfschip, Turfsteeg 2a, zat.: kof fiebar met flokzangeres Ida Keel- straa. popweekblad houdt zich niet bezig met super-commerciële pop, maar schenkt veel meer aandacht aan de kwaliteitspop. Een beetje een onzinni ge onderscheiding, want wat nu, beste PTP, als een „kwaliteitsgroep” een Top-1 notering haalt? Heeft de com mercie dan de kwaliteit overvleugelt? Maar goed, PTP gaat het proberen. Deze maand komt het eerste nieuwe nummer in een oplage van tiendui zend exemplaren in de winkel tegen 95 cent. Onderwerpen onder meer: Cockney Rebel overleden, Eric Clap ton terug, David Bowie’s nieuwe rocktheater en Stephen Stills. Alle maal heren die zich van nu af aan tot de kwaliteitspop mogen rekenen. Van Manen kreeg de prijs omdat hij „als Nederlands choreograaf de uitzon derlijke verdienste heeft de moderne danskunst voor een breed publiek toe gankelijk te maken”. Verder omdat hij „de vocabulaire van de dans heeft ver rijkt door alledaagse bewegingen te inte greren met de academische danstech- niek”. Voorzitter Jac Heijer van de Kring, die de prijs uitreikte, merkte op dat Van Manen al jaren geleden de prijs had moeten hebben, toen hij met het Neder lands Danstheater begon de conventies te doorbreken. Maar de Prijs van de Kritiek kan moeilijk bij baanbrekers terecht komen, omdat alle zestig leden tezamen stemmen over de jaarlijkse prijswinnaar. Criticus Anton Koolhaas ging in op de verdienste van Van Manen voor de ont wikkeling van de danskunst in ons land, die voor en vlak na de oorlog een schraal bestaan leidde, ondanks het werk van „vroedvrouwen” als Mascha Ter Weeme, Hans Snoek en andere. Koolhaas noemde Van Manen een Euro pees kunstenaar en prees diens geduld Pieter Scheen geeft niet altijd een catalogus uit bij zijn tentoonstellingen. Nu wel, in het besef natuurlijk dat hij het zelf de moeite waard vindt. Hij is een kenner bij uitstek en je kunt de kwaliteit van veel werk dat hier nu is dan ook alleen maar beamen. Naar gewoonte heb ik eerst gezocht naar werk dat aan Haarlem en omge ving is gebonden. Deze keer niet zoveel, maar toch minstens wel een stuk, dat eigenlijk in een der Haarlemse musea zou moeten hangen, al was het maar in bruikleen. Dat is het hierbij gereprodu ceerde „Gezicht op de Haarlemmermeer” van Andreas’ Schelfhout (1787-1870), die tot de beste landschapsschilders van zijn tijd behoorde en vooral bekendheid ver wierf door zijn ijsgezichten en panora mische landschappen, waarvan het ge noemde er een is. Hij heeft dit in 1840 geschilderd en nam behalve het bospar tijtje op de voorgrond met houthakkers, op de horizon nog iets van het Haarlem se stadssilhouet mee. Het levendig ge stoffeerde geheel is geschilderd binnen de beste tradities van die tijd. Om nog even bij Haarlem te blijven: Wouter Verschuur junior, zoon van de meer bekende senior en levend van 1841-1936, heeft vele jaren in Haar- TILBURG (ANP). Van de ongeveer honderd werken van de meesterverval ser Han van Meegeren, die het Cultureel Centrum in Tilburg bijeengebracht heeft voor een overzichtstentoonstelling van Van Meegeren, blijken er achttien vals te zijn. Haar talent en ervaring zijn nu gecombineerd met de kwaliteiten van Spooky, ex-zanger van de Swinging Soul Machine. Spooky komt uit Aru ba, belandde als zeeman in Amster dam en bleef om te zingen. Hans Hollestelle, befaamd Neerlands studio- musicus en nu ook bij Ekseption. maakte van „Swinging on a star” een super-commercieel, swingend, stam pend nummer dat door het duo even swingend wordt gebracht. Han Meier is er dik tevreden mee. Nu Mouth MacNeal in Nederland wat aan het eind van hun Latijn raken, hoopt hij met Spooky Sue een nieuwe kra ker in handen te hebben. Hans van Manen met prijs en bloemen. en wijsheid als vernieuwer. Ook ver meldde Koolhaas de grote produktiviteit van Van Manen, die in het vorig seizoen vier nieuwe balletten maakte: Twilight, Daphnis et C’nloë, Adagio Hammerklavier en Sacre du Printemps. „Zo’n choreo graaf kan er wat van”, zei hij. Voorzitter Heijer ging in op het afge lopen toneelseizoen. Hij sprak er schan de van dat de vormingsgroepen Proloog en GLTwee in Limburg nog steeds met politieke censuur bedreigd worden door andersdenkende politici. Hij betreurde voorts dat de drie theatercritici, J. W. Hofstra, A. Rutten en M. Kolk, van het verdwenen dagblad De Tijd hun dage lijks podium moeten missen, en dat de jonge critici die bij de actiegroep To maat vijf jaar geleden opkwamen, het vak hebben verlaten. Hans van Manen merkte op dat de balletkritieken niet hoog staan aange schreven bij de verschillende redacties. „Maar het is voor de dans van groot belang, dat het wordt vastgelegd en niet in rook op gaat” Voor bredere beschou wingen en analyses pleitte hij voor een vakblad. Hij betrok in zijn dankwoord ook de gezelschappen en dansers die zijn werk hebben uitgevoerd en in het bij zonder de kunstenaar Jean Paul Vroom, die niet alleen het uiterlijk van Van Manens balletten verzorgt maar ook diens grote inspirator is. Vroom had een cadeau voor Van Manen meegenomen: een grote foto, waarop Van Manen te zien is als een soort dirigent voor een groep repeterende dansers. Er was veel belangstelling uit de balletwereld bij de prijsuitreiking. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De choreograaf Hans van Manen vindt het noodzakelijk dat er een vakblad komt voor het ballet. Hij acht dat een taak van de balietcriti- ci, de dansgezelschappen en de overheid. Dit idee opperde Van Manen, nadat hij woensdagmiddag in de Amstelbrouwerij de Prijs van de Kritiek kreeg. De prijs is hem toegekend door een grote meer derheid van de leden van de Kring van Nederlandse Theatercritici (KNT). Willem Roelofs is de grondlegger van de Haagse School geweest, de geestelijke vader dus van een groot aantal schil ders, die tot ver buiten onze grenzen gezocht waren om kleur, lichtwerking en spontaniteit in hun vaak wijdse na- tuurgezichten. En dat type werken is hier natuurlijk volop aanwezig, kort genoteerd een uit stekende aquarel „Poldervaart” Van F. J. van Rossum du Chattel (1865-1917); nog een aquarel van Jacob Maris, molens in een polder onder een hoge lucht; een „Weg langs poldervaart” van J. H. Weis- senbruch (1824-1903), eveneens een aquarel. Van zijn hand hangen er ook een paar boeiende olieverven. Er zijn natuurlijk niet alleen land schappen. De Romantische School is hier vertegenwoordigd met een voor zijn stijl, zo typerend paneel „Zeilschepen voor de kust” van Petrus Johannes Schotel (1808-1865). Bij een werk van W. B. Tholen (1860-1931) noteerden we een prachtige mistige sfeer in een „Stadsge zicht bij winter” met veel figuren in een besneeuwd straatje. Van Jan Weissen- bruch (de oudere) een goed, maar wat droog gezicht op de Sint Laurenskerk in Rotterdam; een plezierig zonnig gezicht op een Amsterdamse gracht van J. C. K. Klinkenberg (1852-1924), een man, die tot in onze jaren nog altijd wordt nage volgd. Het kan nog steeds niet op, met het noemen van die enkele namen, maar de overigen moeten de liefhebbers van het genre maar zelf gaan ontdekken. Het is geen vergeefse reis in een eeuw goede schilderkunst. lem gewoond en was daar lid van Kunst zij ons doel. Evenals zijn vader schilderde hij graag paarden en bij Scheen hangt dan ook een goed paneelt je „Werkpaarden bij een Limburgse boerderij”. Van zijn vader zijn er twee stallen met paarden van een uitstekende kwaliteit. Naar nog een Haarlemmer zoekende kom je hier ook terecht bij Anthonie Jacobus van Wijngaerdt (1808-1887) met een heel mooi impressionistisch polder landschap, kennelijk hier ook in de buurt gemaakt. In het lijstje musea, .waar werk van hem hangt, komt het Frans Halsmuseum helaas niet voor. Wel in Haarlem te vinden, in Teylers Meuseum is werk van de typisch Haar lemse bloemenschilder Hendrik Reekers (1815-1854), van wie nu bij Scheen een glorieus bloemstuk hangt. Hij was een leerling van zijn vader en van de toen malige Haarlemse Stadstekenschool en in dit in 1850 geschilderde grote paneel zette hij dan ook de stadstraditie op het gebied van bloemen schilderen uitste kend voort. Nu verder los gezien van een mis schien wel wat overduidelijk stedelijk chauvinisme moet ik nog een paar ande re werken noemen. Niet alle, want daar voor hangt er hier te veel. Maar natuur lijk mag een heel idyllisch werk van wellicht onze grootste romanticus Wij nand .Nuyen (1813-1839), leerling en schoonzoon van Andreas Schelfhout niet worden vergeten. Het in 1833 geschilder de paneel stelt een klein meisje in een bos voor. Het paneel is door kleur en sfeer echter ontstegen aan alleen maar hét idyllische. Het is heel goed geschil derd en je blijft je afvragen wat een man als Nuyen, die helaas op zijn ze- entwintigste jaar’ stierf, niet voor ons land had kunnen betekenen, vooral om dat hij in uitsluitend jeugdwerken zijn tijd al vervooruit blijkt te zijn geweest. Van een andere pionier is er eveneens een uitstekend doek en wel een polder landschap, door Willem Roelofs (1822- 1897), geschilderd. Het is een landschap met een prachtige lucht, verwant na tuurlijk aan de beide andere landschap pen, die hier ook van hem hangen. Zaterdagavond Chickenfeed, vier ervaren musici, die zich uitleven in countrymuziek en volgens de overle vering een hele zaal de horlepien kunnen laten dansen. Entree: 2. Zondagmiddag de Heemsteedse vijf- mans-formatie Hi-Chile. De groep be gon een paar jaar geleden als High way Chile, maar heeft het repertoire drastisch veranderd in de richting van heavy swingende muziek. Aan vang: 14 uur. Entree: 1,50. hl T f 1 3* -Si!

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9