keeper werd ^oelnunt TELSTAR VERBAASDE VLEUGELLAM AZ Kostbare blessure Van Hanegem Rotterdammers hebben spijt van interland tegen Zweden Kapitale fout van Van Daele Nieuwe spits voor Vitesse Eredivisie Vosmaer nog altijd geen rechtsbuiten - r: Wrap van m cijfers RS end en [Ier eer- 3be ’t is. •koi et •st :ht n R MAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 SPORT 11 ■oen Blaam Opgeofferd Wilskrachtig Geblesseerd M i S Bt UWBOWWWWII o o o o o 1 o 1 o o 1 o 1 1 1 1 1 2 I FEYENOORD KON PSV NIET STRAFFEN sportief (Van onze sportredactie) Dick Schneider (Van onze sportredactie) pj (Van onze sportredactie) •- PHILII men PIETER MUL 0 Cees Kolos Van Kooien lijkt Gerrit Vooys te gaan verpletteren. De Telstar-spits heeft zojuist de winnende treffer langs de Alkmaarse doelman ingeschoten maar lichamelijk onheil zou Vooys bespaard blijven. raak •ijen '10- EINDHOVEN Een getergd Feyenoord lukte het gistermiddag niet het egoïstische PSV af te straffen voor het niet beschikbaar stellen van zijn spelers voor het Neder lands elftal in de wedstrijd tegen Zweden woensdag jl. Integendeel: de vaak nerveuze Rotterdammers, die voortdurend werden opgejaagd door de geïnspireerde formatie van trainer Kees Rijvers, werden tenslotte naar een verdiende 3-2-nederlaag gespeeld. PSV moest in de afgelopen weken een storm van kritiek trotseren, toen doelman Jan van Be veren, verdediger Adrie van Kraajj, middenvelder Willy van de Kerkhof en aanvaller René van de Kerkhof zich niet beschikbaar stelden voor het Oranje team. Maar na alle hoon voor de zuidelijke topclub kwam dan nu toch ook het succes, want met één slag is PSV nu een werkelijke kandidaat geworden voor het kampioen schap van Nederland. Duidelijker nog dan de FC Twente in de afgelopen jareni heeft PSV zich nu op gelijke hoogte geplaatst van de „vaste kandidaten voor de titel”, Feyenoord en Ajax. Overigens kan alle blaam niet gesta peld worden op het hoofd van de teleur stellende Joop van Daele. die de beslis- 0 0 1 1 1 0 2 0 2 2 0 1 1 1 1 1 0 0 René van de Kerkhof heerste op rechts in de PSV-aanval. 2 2 1 1 1 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 0 0 6—1 6—3 4—0 2—1 2—1 6—3 2—2 1—1 0—0 1—1 2—5 0—0 1— 2 2— 3 0—2 1—5 1—3 1—5 u Niet Jonker maar André was de geluk kige die de vierde gele kaart van Arie van Gemert ontving. 2 2 1 2 De opstellingen: AZ: Vooys, Van Rijns- oever, (Goedhart-88). Mol, Spelbos, De Vries, Wildbret, Suurendonk, Nygaard, Vosmaer, Kist en Vredenburg. Telstar: Van der Meeren (Bloem-61), Driesen, Zwaan, André, Bischot, Fens, Helling, Jonker, Couperus (Stout-82), Van Kooten en Schoonewille. Scheidsrechter: Van Gemert, 9500 toeschouwers. VEENDAM Heerenveen, dat gis teren met 0-3 won van Veendam is op een voor het betaalde voetbal unieke wijze aan zijn openingstreffer geko men. In de 38e minuut trapte de Friese doelman Griever. mede profiterend van de rugwind. de bal zo verschrik kelijk ver uit dat deze al stuiterend over de te ver uitgelopen Veendamse doelman Lókken in het verlaten doel verdween. Heerenveen leidde met 0-1. Bloem maakte zich in het half uur dat hij in het doel stond (Van der Meeren was geblesseerd geraakt bij een actie van Nygaard) waar door prima reddingen na fouten van Jonker en op schoten van Wildbret en Kist. Op het middenveld maakte Tonnie Fens, die herhaaldelijk twee, drie man dolde, een geslaagde ren tree. Hij nam de plaats in van een zieke Klaas Bijl. sende penalty veroorzaakte. Het snelle PSV was de meeste tijd over alle linies superieur aan een meestal onzeker Feyenoord. dat dirigent Van Hanegem niet alleen in de achterhoede, maar voor al op het middenveld node miste. De PSV’ers gunden hun tegenstanders geen moment rust, joegen op iedere bal, stoor den in alle linies, switchsten in de aan val gevaarlijk en schiepen zich meer kansen. Ramljak verloor te veel duels van de vaak naar links zwenkende Ed strom. Willy van der Kuylen was meest al te snel voor Schneider en Olsen, en Een sterke Fred Bischot pakte Vosmaer in waarbij het Telstar-doelpunt een diep tepunt voor het donkere talent beteken de. Tien minuten voor rust was Bischot in een snelle ren Vosmaer te slim af. De Velser verdediger kreeg de pass van An dré onder controle maar Helling, die hij in een combinatie betrok, verspeelde de bal. Vosmaer wilde vlak bij zijn eigen doelgebied Bischot neel fraai passeren maar met een sliding verhinderde de wilskrachtige verdediger dat. Tot Vos- maers ongeluk caramboleerde de bal met een voor het doel waar Van Kooten Vooys kansloos liet: 1-0. En met nadruk wenste Wiel Coerver er vervolgens op te wijzen, dat Willem van Hanegem wis en waarachtig wel direct tegen PSV had kunnen aantreden als hij woensdagavond niet in actie was geko men: „Willem was reeds geblesseerd, toen hij naar Stockholm ging, maar zijn blessure is sterk verergerd tegen de Zwe den”. Niettemin bracht Coerver de Kromme in de tweede helft toch in het veld, maar kennelijk werd Van Hanegem zozeer geplaagd door zijn blessure, dat ook hij bet spel van PSV niet kon ont regelen. Coerver daarover: „Iedereen heeft toch kunnen zien dat Van Hane gem nauwelijks kon lopen en met moeite een bal kon spelen”. Ajax PSV FC Twente De Graafschap Telstar Feyenoord FC Amsterdam AZ’67 FC Den Haag FC Utrecht Roda JC. Sparta Wageningen Go Ahead Eagles 2 Excelsior Haarlem MVV NAC Programma PSV. Stand 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 1 2 VELSEN Telstar-nieuweling Gerard Schoonewille kreeg na afloop van het duel met AZ van ausputzer Jaap Zwaan een beeldje met „oorkonde” aangeboden. Een trofee die hem was toegekend omdat de Amsterdammer zich tegen de Alkmaarse ploeg volledig revancheerde voor een zwakke speelhelft tegen Haarlems Beer Wen- tink een week geleden. Joop Castenmiller haalde Schoonewille terecht uit het veld in dat eerste competitieduel en de voormalige Volewijckers-speler werd op alle trainin gen te verstaan gegeven dat hij in dienst van het elftal moest spelen. Net als in de wedstrijd tegen Haarlem stelde Telstar zich erg voorzichtig op in de beginperiode en net als tegen Haarlem kende de Castenmiller-equipe een on stuimige tweede helft. Onstuimig in de zin van wilskrachtig, vechtlustig. Iedere speler vocht voor elke meter grond waar bij het aannemen van de bal voor de Alkmaarders een probleem werd. Aanhangers van Feyenoord hebben op de terugweg van de wedstrijd van hun club tegen PSV huls gehouden in de intercity trein, die hen naar huis bracht. De voetbalsuppor ters. die gevlogen waren toen de ravage werd ontdekt sneden in twee coupé’s met messen de bekleding van de banken aan flarden. TL- buizen gingen aan diggelen en klapstoelen werden losgerukt. De voetbalfans lieten voorts hun visitekaartje achter door met rode menie in de trein „Feyenoord-Ajax” neer te kalken. In de tweede helft tikte Theo de Jong de bal langs Van Beveren, nadat Van Hanegem het leer bij een vrije trap over de muur had gewipt. 22. Maar PSV kreeg zijn zege toch: Van Daele vloerde René van de Kerkhof en Edström benut te de penalty. Daarvóór had Feyenoord overigens ook recht gehad op een penal ty, toen Krijgh Kristensen ten val bracht, maar scheidsrechter Coryer wuifde de protesten weg. Gele kaarten waren er voor Van Hanegem en Van der Kuylen, die het met elkaar aan de stok kregen, en voor Olsen wegens een overtreding tegen Edström. 4 4 3 3 3 2 2 2 2 2 1 1 1 I 1 Het inzetten van Willem van Hanegem moest daarom gerubriceerd worden onder het hoofdstuk „noodgrepen”. Harry Vos. die zwak speelde als linkervleugelverde- diger, en die met een blunder voor de inleiding van het eerste PSV-doelpunt zorgde, werd voor Van Hanegem uit de ploeg gehaald. Niettemin is duidelijk dat ook een volledig fit Feyenoord de groot ste moeite zou hebben met dit PSV, dat eindelijk naar volwassenheid is gegroeid. De gebeurtenissen van de afgelopen weken mochten Feyenoord dan geprik keld hebben, ook PSV was er sterk door geladen. Snerende uitspraken die met name door Johan Cruijff en Willem van Hanegem aan het adres van de PSVers waren gericht, toen ze zich niet beschik baar stelden voor het Oranjeteam, had den hun uitwerking kennelijk niet ge mist in Eindhoven. Want PSV speelde met een niet te blussen inzet tegen Feyenoord. Uitvoerig was er in de afgelopen week binnen de PSV-groep gediscussieerd. Kees Rijvers daarover: „Ik heb overwo gen om voor deze wedstrijd tegen Feyen oord in trainingskamp te gaan, omdat de Rotterdammers juist nu gebrand waren op een zege op ons. Maar in onderling Een dreun voor AZ dat in de eerste helft zeker niet de mindere van de Vel- senaren was geweest en dat middels een schot op de lat van Nygaard het dichtst bij een voorsprong kwam. Ook miste de Telstar-defensie nog een keer in trouwe eensgezindheid een corner zonder dat die blunder fatale gevolgen had. Spits Kees Kist verdween herhaaldelijk naar de vleugels waarmee hij zich aan André’s bewaking onttrok maar voor het doel kwam de Fries niet verder dan een schot in het zijnet. ARNHEM De Arnhemse eerste- divisieclub Vitesse heeft een nieuwe spits aangetrokken. Het is de 28-jarige Joegoslaaf Bosko Bursae, die voor Di namo Zagreb heeft gespeeld en enke le malen voor het nationale elftal van Joegoslavië is uitgekomen. Het is de bedoeling dat Bursae, die een contract voor een jaar heeft getekend, de op volger zal worden van Veenendaal, de topscorer van vorig seizoen in de eer ste divisie. Veenendaal speelt thans voor de zaterdagclub DOVO. 1 Het is nu ook de vraag of bijvoorbeeld Feyenoord in de toekomst nog ooit spe lers beschikbaar zal stellen voor een oefenwedstrijd voor het Nederlands elf tal die plaatsvindt vier dagen voor een veelbeslissende competitiewedstrijd. Het is vrijwel zeker dat ook Feyenoord de trainer van de KNVB dan met een af wijzend antwoord zal opzadelen. Want juist die oefenwedstrijd tegen Zweden woensdagavond in Stockholm .heeft de Rotterdamse ploeg wellicht beslist parten gespeeld. Feyenoord moest namelijk aantreden zonder een geblesseerde Willem van Ha negem. Het was niet zonder reden dat trainer Wiel Coerver de opstelling van zijn formatie tot aan het betreden van het veld geheim hield, want én Wim Jansen én Willem van Hanegem sukkel den in de afgelopen dagen nog met bles sures. Pas bij de warm-ing-up, vlak voor de wedstrijd, viel de beslissing: Willem van Hanegem zou niet meespelen. Wim Jansen wel. Wiel Coerver vertelde later: „Willem kwam naar me toe en zei: mijn kuit is te pijnlijk en voelt aan of-ie een meter dik is. Daarom moest ik kiezen voor Joop van Daele”. Een mistroostige Vosmaer: „Als de trainer mij daar neerzet moet het eruit komen maar lekker ging het niet. Het is mijn stekkie ook niet”. Brands greep verbaast destemeer omdat hij moet weten dat zjjn ontdekking vorig seizoen bij Haarlem op diezelfde rechtsbuitenplaats de mist inging. Opstellingen: PSV: Van Beveren, Van Kraay, Krijgh, Nordqvist en Deijkers, Willy van de Kerkhof en Strik, René van de Kerk hof, Lubse, Edström en Van der Kuylen. Feyenoord: Treytel, Van Daele. Schneider. Ramljak en Vos (Van Hanegem). Jansen, De Jong en Olsen. Ressel. Kreuz en Kristensen (Schoenmaker). Toch had Feyenoord de leiding kunnen nemen, toen Van Kraaij uiterst onzorg vuldig passte, Kristensen de bal te pak ken kreeg en alleen naar Van Beveren stormde, maar de bal naast zijn doel schoof. Een blunderende Harry Vos liet in de 16e minuut René van de Kerkhof tot vlak bij het doel oprukken. Alle Feyenoord-aandacht concentreerde zich op René, die vervolgens de bal voor de voeten schoof van de volkomen vrij staande Edström en dat betekende 10. Wel kwam Feyenoord na precies een half uur gelijk (11), toen Kristensen uit een vrije trap de bal cpwipte en Theo de Jong bikkelhard door de muur kogelde, maar PSV bleef sterk, en nam opnieuw de leiding in de 36e minuut. Van der Kuy.len nam een vrije trap, Lubse ver anderde de bal van richting; René van der Kerkhof trok het leer voor het doel en Edström kopte raak: 21. overleg alle spelers hebben inspraak hebben we besloten dat niet te doen en in huiselijke kring over die spanning heen te komen. We zijn er juist uitste kend door gemotiveerd en het succes heeft ons alleen maar in het gelijk ge steld”. Ten behoeve van Cees de Vries voor het eerst na zijn knieblessure weer in het veld had trainer Brand de Utrech ter naar rechts geschoven, een plek waar De Vries overigens zelf vaak genoeg heeft gespeeld. Ondermeer bij Telstar. Brand bracht nog een belangrijke wijzi ging in zijn team aan. Noodgedwongen, zo zei de Haarlemse oefenmeester, om dat Eef Mulders bij de warming up ge blesseerd was geraakt. Vermoedelijk een leugentje van Brand om Mulders, die tegen Wageningen een onvoldoende haal de, de hand boven het hoofd te houden. Vóór de warming up namelijk had Brand de Bosschenaar al buiten het elftal ge houden dat hij aan tegenstander Telstar had opgegeven. Gedwongen of niet, Brand liet zijn aankoop op de bank maar be schikte door de blessure van Hooge- steeger nog maar over twee spitsen, Vredenburg en Kist. Tegenstander Henk van Rynsoever kon alleen in het begin van de wedstrijd nog wat ruimte voor rushes vinden maar Schoonewille linkerspits heeft de AZ-aanwinst daarna weinig reden tot juichen gegeven. Nu had Van Rijnsoever, net drie maanden weg bij amateur Elink- wijk. ook geen gemakkelijke taak. Vorige week speelde hij nog een prima partij tegen Wageningen maar dat was als lin- kervleugelverdediger. Ralf Edström, de held van de dag. klimt hier op de rug van de verschrikte Mladen Ramljak. oogje in het zeil. SpartaMVV afgel., ExcelsiorFC Den Haag 00, NACAjax 14, Wa geningen—De Graafschap 11, Tel starAZ’67 10, FC TwenteHaar, lem 40. FC AmsterdamFC Utrecht 1—1, Roda JCGo Ahead Eagles 21, PSVFeyenoord 32. ..y. „Een van de vier middenvelders moest toen op de rechtervleugel en volgens mij kon dat alleen Vosmaer zijn. In zijn eer ste eredivisiewedstrijd (bij Haarlem) maakte hij tegen Go Ahead vanaf die plaats drie doelpunten”. Waarbij Brand er aan voorbij ging dat de Deventer club toen werd geconfronteerd met een vol strekt onbekende Vosmaer die zijn ano nimiteit goed uitbuitte. De Haagse stu dent werd nu op de rechterbuitenplaats opgeofferd. Joop Brand na afloop: „Wij willen voetballen en niet keihard spelen zoals Telstar deed, daar ben ik werkelijk van geschrokken. Wij zijn ingegaan op pro vocaties van de andere zijde. Van Gemert zag dat niet maar wel de fouten die AZ maakte”. Brand overdreef daarmee schromelijk al lijken de vier gele kaar ten die de arbiter na rust uitdeelde zijn gelijk te bewijzen. Feit is echter dat Van Gemert voor de pauze erg lankmoedig optrad en daarna voor iedere pittige overtreding parmantig de gele kaart te voorschijn haalde. Stuk voor stuk terecht (Spelbos. Wildbret, Fens en André waren de boosdoeners) maar Van Gemerts hou ding was daar in belangrijke mate ver antwoordelijk voor. voor zondag: Sparta MVVExcelsior, Den Haag NAC, AjaxWageningen, Graafschap- Telstar, AZ’67—Twente, Haarlem— A’dam, UtrechtRoda, Go Ahead Feyenoord. AZ trachtte de gelijkmaker met man en macht te forceren maar deed dat op een weinig intelligente wijze. Voorstop- per Mol liet Van Kooten los om naar voren te gaan maar de Alkmaarse ver dediging werd keer op keer verrast door Van Kooten en Couperus, goed gevoed uit het middenveld, De weinig ervaren Spelbos stond in het centrum op één lijn met zijn collega’s waardoor iedere verre uittrap van Jaap Bloem onmiddellijk ge vaar voor Vooys betekende. houdt een MM

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11