Democratische senator Edmund Muskie: STORM LICHTTE DAKEN Frelimo roept op tot rust Jongetje door vallende mast op slag dood Kissinger zou weg willen V’VT gw Meisje gewurgd in Rotterdam RES ALGESAl helpt snel en brandt niet op de huid H MAZDA SPO RTIEF ZANDBERGEN Afgebroken 3.99 3.49 en donderdag onze bekende BIEFSTUKDAG Telstar agressief EDO in opmars Rotterdamse kater Haarlem triest Gematigd optimisme 3.99 2.39 3.99 Zonnige perioden 1.39 AGENDA pagina 4 I MARKT-VOORDEEL Het woord is aan NA BLANKE OPSTAND 2 Weerrapporten 3 Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5 4 Kastje kijken 6 Radio en televisie 6 Strips 7 Kunst 9 Beurs KEURSLAGER BAANDAG 9 SEPTEMBER 1974 64e jaargang nummer 260 Deze krant bestaat uit achttien pagina’s WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN OPGElET AUTO ITALIË B.V Interieurverzorging D. SLECHT l| Breestraat 100- 102 Telefoon 02510-2 79 51 Dinsdag en woensdag reklame FIJN GEHAKT 1 kg NU spierpijn, gewrichtspijn, stijve nek, zenuwpijnen, pijn in armen en benen en heeft geen onaangename geur verkrijgbaar in tuben van 40 en 100 gr. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 - Haarlem Telefoon 023 - 319245 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 ia IJmuider Courant Losse nummers 50 ct. gevaarlijk precedent’ (Zie verder pagina 3). (Zie verder pagina 3) (Van onze streekredactie) WIL VERVAT Beverwijk Weersverwachting van het KNMI tot dinsdagavond: NU Haarlem NU 4 SCHNITZELS De eerste reactie op het gratiebesluit van Ford kwam van de conservatieve Republikein senator Barry Goldwater, die sprak van een „fatsoenlijke en voor zichtige” daad. Volgens Goldwater zou Nixon met moeite een eerlijk en onpar tijdig proces kunnen krijgen. In de hoofstad van Mozambique, Lo- renco Marques, waren gisteren duizen den blanken op de been. Afrikanen lie ten zich nauwelijks in de straten zien. De rebellie is volgens het Frelimo bedoeld om de betrekkingen tussen de rassen in Mozambique te verslechteren en het streven van het Frelimo naar een samenleving zonder rassen- of andere discriminatie, te saboteren. Maar de op stand is tot mislukken gedoemd Voor B. Lemmen en zijn paard Due L was het concours hippique in Deurne voorbij na deze sprong, die door paard en ruiter ruggelings werd beëindigd. EDO, de enige Kennemer ama- teurploeg in de nieuwe hoofdklasse maakte een opmerkelijk debuut met twee klinke overwinningen. Na de zege op Hermes DVS werd gisteren AFC met niet minder dan 3-0 ver slagen. 500 gr. gehakt 2,28 150 gr. boterhamworst0,78 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Castro! GTX 2.99 per blik Alle auto-uitlaten 30% Alle Fiatparts 10 tot 50% Jansweg 47 - (32 02 32) *s Maandags gesloten Noord-Hollands grootste |i collectie klassieke meubelen vindt u bij /anitalr-mar kt voor vordloo hot xol vor/ SPHINX closetpot wit inc! B.T.W. 39,50 Vergierdeweg 250 hk. Vondelweg Haarlem-N. Tel. 37U496 Geopend: ma. t/m vrij. 12-6 uur. Zaterdags 9-6 uur Plein 1945 53, IJmuiden, Tel. 11016 De tien meter lange en zware alumi nium mast stond op het dak van Hotel Bouwes Palace en is door de hevige storm zaterdagavond als een luciferstok je uit zijn houder gebroken. Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht. De overige vijf masten zijn vanmor gen door de hoteldirectie van Bouwes Palace verwijderd. „De masten zijn evenals die welke afgebroken is door de politie geïnspecteerd en veilig bevon den, maar we kunnen dat risico niet lan ger nemen”, aldus een woordvoerder van de directie. Goethe Men moet uitgaan van de grond stelling dat weten en geloven elkaar moet aanvullen, niet uit sluiten. Barry Hughes behaalde voor aan vang van de competitie de ene mooie overwinning na de andere, maar nu het serieus toegaat, staat de Haarlemse eredivisieploeg met één winstpuntje al bijna onderaan. Twente gaf Hughes c.s. geen enkele hoop: 4-0. LORENCO MARQUES. (AFP en Reu ter) Het Bevrijdingsfront van Mo zambique Frelimo heeft de opstand van blanke kolonisten veroordeeld. Het Fre limo roept de Afrikanen op kalm te blijven en niet op provocaties te reage ren. ZANDVOORT. De 13-jarige André van Norde uit Zandvoort is zaterdag avond op slag gedood, toen hij op het Burgemeester van Fenemaplein werd getroffen door een van zeventig meter hoogte neerstortende vlaggemast. WASHINGTON (Reuter en AP) De volledige en absolute gratie voor ex-president Nixon heeft vooral bij Republikeinen in de Verenigde Staten voldoening gewekt. De amnestie gisteren door president Ford verleend „voor alle strafbare feiten die Nixon tijdens de uitoefening van zijn ambt heeft gepleegd of zou kunnen hebben gepleegd” wordt in het algemeen door Democraten veroordeeld. MAG. DOORREGEN VARKENSLAPPEN 500 gram PAARDEBIEFLAPPEN supermals 500 gram van 4.79 Blanke HAMLAPPEN 500 gram van 5.39 van der Mije, II. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,-), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Ook elders aan de kust en in het land werd door de storm enige schade aange richt, die zieh beperkte tot enige tiental len omgewaaide bomen en strandtenten. Toen de storm op zijn hevigst was, moesten verschillenden loods- en veer diensten worden gestaakt. Enige treinen ïiepen vertraging op. In Vlissingen is zaterdagmiddag een ste wardess van een boot gewaaid. Twee uur later werd ze weer opgevist. Ze is in een ziekenhuis opgenomen. Ook in Groot-Brittannië en België heeft de storm enige schade aangericht en het verkeer ernstig gehinderd. Een aantal veerboten over het Kanaal kon niet binnenlopen. De passagiers moesten het einde van het ruwe weer op zee afwach ten. Een opvarende van een in moeilijk heden verkerende Britse kustvaarder is overboord geslagen en verdronken. Veel bewolking met in het oosten van het land eerst nog regen. Morgen overdag zonnige perio den en hier en daar een bui. Vooral de door hun constructie vrij kwetsbare strandhuisjes op het Noorder- strand in Zandvoort, hebben het zater dagavond en -nacht moeten ontgelden toen een woeste storm langs de Noord zeekust raasde. Verschillende daken werden gelicht. De strandpaviljoens kre gen betrekkelijk weinig schade. Met de storm in het vooruitzicht hadden de pachters voldoende voorzieningen getrof fen om hun eigendommen „aan de grond” te houden. Wel werden op ver schillende plaatsen tegen de paviljoens door enorme hoeveelheden stuifzand ho ge duinen opgeworpen. Zondag was men druk in de weer om die te verwijderen. Hoewel ook gisteren de wind vrij krach tig bleek, lokte een zonnetje toch veel mensen naar het strand en waren de terrassen in het dorp vrij aardig bevolkt. De eerste grote klap in dit nog zeer prille voetbalseizoen is al ge vallen. In Eindhoven maakte PSV korte metten met Feyenoord ,dat naar Brabant was gekomen met het drieste voornemen de Oranje-dienst- weigeraars van Kees Rijvers de pan uit te vegen. Met name uitblinker Ralf Edström dacht daar anders over. Hij was het die met een penalty het definitieve vonnis over de Rotterdammers velde: 3-2. Zoals voor iedere daad van barmhar tigheid is er veel te zeggen voor de beslissing van de Amerikaanse president Gerald Ford om zijn voorganger Nixon amnestie te verlenen, zodat deze niet meer vervolgd zal kunnen worden voor zijn aandeel in de Watergate-affaire. De argumenten, waarvan president Ford zich bediende zijn echter niet overtui gend: hij vreesde dat een proces tegen Nixon „onaangename passies” zou oproe pen, dat de „geloofwaardigheid van de Amerikaanse regering in binnen- en buitenland erdoor zou worden aangetast” en tenslotte had hij het over het „afslui ten van een periode voor eens en altijd”. De aanwijzingen zijn dat Ford deze beslissing heeft genomen nadat duidelijk was geworden dat de speciale aanklager, Leon Jaworsky, tot de conclusie was gekomen dat Nixon een gerechtelijke staf vervolging niet kon ontlopen. Ford heeft het beloop van het Amerikaanse recht een stap vóór willen zijn en willen voorkomen dat heit principiële waagstuk van de afzetbaarheid van een president (impeachment) aan de orde zou worden gesteld. Dat was het waar het in de laatste bittere maanden van de Watergate-affai re uiteindelijk om ging: minder om wat er was gebeurd, maar om hoe de Ameri kaanse democratie en rechtspraak deze proef op de som zouden doorstaan. De amnestie voor Nixon heeft het Ameri kaanse volk dan ook beroofd van deze test, die veel had kunnen bijdragen tot een werkelijke sanering van het door Nixon zozeer ondermi.jnde Amerikaanse regeringssysteem. Nog maar enkele weken geleden wees een opinie-onderzoek uit, dat 57 percent van de ondervraagden van mening was dat Nixon als iedere andere burger te recht diende te staan. Wanneer president Ford het nu heeft over het „opwekken van onaangename passies” door een pro ces tegen de afgetreden president, kan men zich dan ook afvragen over wiens passies hij het heeft kennelijk niet over het rechtvaardigheidsgevoel van een meerderheid van de Amerikaanse bevolking. Zijn verdere argument dat een straf vervolging van Nixon de geloofwaardig heid van de Amerikaanse (Ford-)rege- ring in binnen- en buitenland zou aan tasten, is om dezelfde redenen onaan vaardbaar de onaanvaardbaarheid ligt, integendeel, in het feit dat Nixon vrijuit zou gaan, terwijl zijn medewer kers voor zover zij hun straffen al niet hebben uitgezeten, wél terecht zullen moeten staan. Fords beweegredenen zijn, behalve uit een te bewonderen medegevoel met zijn vernederde voorganger kennelijk ook in gegeven door de wens om zijn eigen regering voor eens en altijd te bevrijden van Watergate en van de aanwezigheid van het spook van een ex-president op de achtergrond. Dit is waar Nixon in zijn twee miserabele Watergate-jaren ook steeds op hoopte: dat dit drama op de een of andere manier zou verdwij nen, onzichtbaar zou worden. Maar Wa tergate is niet meer uit de Amerikaanse politieke geschiedenis weg te denken. De Watergate-affaire is met deze amnestie allerminst afgesloten, zoals Ford hoopt, maar onbeslist afgebroken op een wijze die talrijke vragen voor altijd onbeant woord laat. CAÏRO (UPI). Het Egyptische weekblad „Rosé el Joessof” meldt dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, zich nog voor het eind van dit jaar uit het politieke leven zal terugtrekken. Hij zou zijn oude functie van hoogleraar aan de universiteit van Harvard weer opnemen. Het blad dat zich voor dit nieuws beroept op „berichten die in Arabische diplomatieke kringen ontvangen zijn”, zegt dat Kissinger, na de machtsoverna me door president Ford, al twee keer zijn ontslag heeft ingediend. Ford zou dit echter beide keren hebben voorko men. Volgens waarnemers, aldus het Egyptische blad, is de verstandhouding tussen Kissinger en Ford niet goed. Dit zou onder meer gebleken zijn uit de opdracht van de president aan Kissinger geen besluiten te nemen zonder zijn goedkeuring. Van zijn kant zou Kissin ger te kennen hebben gegeven dat hij het met de nieuwe organisatie op het Witte Huis niet eens is. 4 schnitzels 3,48 500 gr. extra mager gehakt 3,78 4 hamburgers 1,58 WOENSDAGAANBIEDINGEN: Haarlem heeft gisteren in En schede moeten ervaren dat goede uitslagen in oefencampagnes bijzon der weinig betekenen. De ploeg van Telstar presenteerde zich in de eerste wedstrijd voor eigen publiek als een eenheid die onder de nieuwe trainer Joop Castenmiller ongetwij feld aan wilskracht gewonnen heeft. Een agressief Telstar stuurde AZ met lege handen naar huis. Kees van Kooten maakte het enige doel punt van de wedstrijd. Overwegend matige westelijke wind. Minimumtemperaturen om streeks 11 graden, maxima on geveer 19 graden. DINSDAGAANBIEDINGEN: In het Nederlandse kamp op de Europese kampioenschappen was er na afloop van het toernooi enige reden voor gematigd optimisme. Daarvoor zorgden Jos Hermens met zijn vierde plaats op de 5 kilometer en Haico Scharn met eenzelfde klassering op de 1500 meter. Anne- mieke Bouma eindigde bij het hoog springen op een verdienstelijke tiende plaats (1.83). Winnares werd de Oostduitse Rosemarie Witschas, maar zij vestigde met 1 meter 95 dan ook een nieuw wereldrecord, net als haar landgenotes op de 4 x 100 meter estafette. ROTTERDAM (ANP). De 15-jarige Wil Vervat uit Rotterdam is in de nacht van zaterdag op zondag vlak bij het metrostation Slinge door een nog onbe kend persoon gewurgd. Het meisje werd binnen enkele minuten na de moord gevonden door buurtbewoners die op haar gillen waren afgekomen. De moor denaar moet volgens hoofdinspecteur J. Blaauw, die het onderzoek leidt, ra zendsnel hebben gehandeld; hoewel er zeer weinig tijd lag tussen de gil van het meisje en de aankomst van een buurtbewoner op de plaats van de moord, heeft deze getuige niet meer gezien dan een schim. Het motief voor de moord is nog niet duidelijk. Van een zedendelict is bij de sectie niets gebleken. Wel was de kle ding van het slachtoffer geschonden, zo dat niet uitgesloten moet worden geacht dat de dader gestoord is bij de uitvoe ring van een plan het meisje te ver krachten. Wil Vervat was zaterdagavond naar een feestje geweest. Met de metro keer de zij naar huis terug. De politie wil graag weten of het meisje alleen met de trein heeft gereisd, waar ze precies in de metro is gestapt, met welke trein ze precies aankwam op het station Slinge en wie de onbekende man was die omstreeks de tijd van de moord een politiewagen aanriep. (De wagen stopte toen niet omdat de inzittenden op weg waren naar een andere melding). Ook wil de politie weten of er in de omge ving van het station de laatste tijd vrouwen zijn lastig gevallen die daarvan geen melding hebben gedaan. ben kunnen begaan of waaraan hij in de periode tussen 20 .januari 1969 tot en met 9 augustus 1974 medeplichtig is geweest”. Amnestie voor Nixon Vice-president Rockefeller (Republi kein) vindt de gratieverlening „gewe tens, moedig en vol meedogen”. De Democratische seantor Edmund Muskie daarentegen sprak de vrees uit dat Fords besluit een „gevaarlijk prece dent” zal scheppen. Partijgenoot senator Lloyd Bentsen verklaarde dat het besluit de vraag van een mogelijke dubbele maatstaf van recht opwerpt. De leider van de Democraten in de Senaat, Mike Mansfield, zei: „De presi dent moet Nixons schuld hebben aange nomen, anders zou hij hem geen amnes tie hebben verleend. Ik maak mij zorgen ten aanzien van de 40 tot 50 personen die bij het Watergate-schandaal zijn be trokken en van wie er enkelen in staat van beschuldiging verkeren en anderen al in de gevangenis zitten. Ik geloof uit de grond van mijn hart dat de wet voor iedereen gelijk moet zijn”. Behalve door Goldwater werd de am nestie ook toegejuicht door een andere Nixon-aanhanger, de Democratische se nator James Eastland. Nixon is amnestie verleend voor alle strafbare feiten die hij tegen de Vere nigde Staten „heeft begaan of zou heb- 100 gram supermalse BIEFSTUK

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1