Groot geheim koffer EX-PRESIDENT AANVAARDT AMNESTIE VAN FORD Kolonisten in Mozambique bezetten radiostation Franse invitatie Betere controle op medicijnen voor beiaarden Landmacht aan het werk in Soedan Breznjev optimistisch over de graanoogst Makarios gaat spoedig Geen geld meer voor dominees EEG-partners aanvaarden terug naar Cyprus in NA AKKOORD TUSSEN LISSABON EN FRELIMO Transportoperatie voltooid V ertegenwoordigers krijgen gratis rechtsbijstand Weer Brits reisbureau geliquideerd Geen cijfers bekendgemaakt wtAANDAG 9 StPïEMBtR 4^74 BlrtREKLAND'tiXJlXENLAND 3 Speciale bijstand Bandjes Bekrachtigd Staatsgreep i dF- s Nixon geeft fouten toe het Watergate-schandaal niet krachtiger en meer recht-door-zee op te aldus d n it lossen”, van it ‘t op mogelijke stappen”. Gedeputeerde t- m in ft LISSABON (Reuter, AFP, DPA en UPI) De Portugese regering voert beraad over de stappen die genomen moeten worden tegen de Portugese blanke kolonisten die in Lourenco Marques in verzet zijn gekomen tegen overdracht van de macht in Mozambique. het Witte Huis, die op 30 september voor de rechtbank zullen verschijnen wegens hun aandeel in het Watergate-schandaal. t 1 i i s n n s Ook Nederland is door middel van de Nederlandse handelsreizigers en handels- agentenvereniging NHRV vertegenwoor digd in de internationale liga. „Dat de manier waarop ik de affaire- Watergate behandelde, de verkeerde was, is een last die ik alle dagen die mij nog historisch proces en de wegen van de toekomst”. In een verklaring voorafgaande aan de ondertekening van het amnestiedecreet zegt Ford dat hij bij zijn geweten te rade is gegaan om het juiste te doen. Ford legde zijn amnestieverklaring af, nadat hij in de St. Johnskerk in de onmiddellijke nabijheid van het Witte Huis een dienst had bijgewoond. Twee jaar geleden werd door de lei ding van de kerk van Engeland geschat dat bij een jaarlijkse prijsstijging door inflatie van 5 percent de kerkgangers in 1975 45 percent meer aan de kerk zou den moeten bijdragen dan in 1970. De inflatie bedroeg het afgelopen jaar ech ter al twintig percent. doorgaat, er over enige tijd meer hulp priesters dan priesters zullen zün” De Britse verkiezingen zouden nu door premier Wilson definitief zijn vastge steld op 10 oktober. De premier bezocht het afgelopen weekeind koningin Elisa beth op Balmoral Castte. Hij zou deze datum aan haar hebben voorgelegd. 1 n e n g. 't e n If >r ie et m as t t 1 1 5 L- k ?r :h se li ve il ls et je m )e ?n )e g- ‘1 n g i, g le n ie :e sr le ft li et »n le i- in ti :d ar t- >n g in m at ■n 11 an ti- d- jn sn o— de ge is lij <a al te se President Fords perschef Herald TerHorst heeft gisteravond zijn ontslag ingediend uit protest tegen de aan oud-president Richard Nixon verleende gratie- In een communiqué zegt TerHorst, die een goede vriend van Ford is, dat de president naar eer en geweten heeft gehandeld. „Het is ook een gewetenszaak van mijzelf mijn ontslag in te dienen”. EL FASHER (ANP). Het Neder landse detachement van de rampenbri gade van de landmacht dat op het ogenblik in de westelijke Soedanese pro vincie Darfur is, is sinds de aankomst van het negende en laatste transport vanaf Soesterberg, vrijdagochtend, com pleet. Op 20 augustus werd een begin gemaakt met de overbrenging van het detachement. Het Witte Huis maakte gisteravond bekend dat minister van Justitie William Saxbe heeft bepaald dat Nixons bandjes, en documenten zijn persoonlijk eigen dom bljjven. Met Nixon is overeengeko men dat de ex-president juridisch de eigenaar van deze stukken zal blijven, maar dat ze de komende drie jaar door de regering beheerd zullen worden. MOSKOU (AP). De Russische partij leider Leonid Breznjev, die wrees op de „ongunstige” omstandigheden voor de landbouw in sommige streken van de Sovjet-Unie, heeft voor dit jaar niette min „geen slechte” graanoogst voorspeld. Nixon zegt dat hij hoopt dat Fords „daad van barmhartigheid” de last van Watergate van de schouders van de Amerikaanse natie zal lichten. De ex- president zegt verder dat hij wel wist dat „er veel eerlijke Amerikanen zijn die van mening zijn dat zijn handelswijze in Watergate bedoeld was om eigen interesses te dienen en niet geoorloofd was. In de nieuwe richtlijnen bepalen GS onder meer dat de door een arts voorge schreven geneesmiddelen alleen aanwe zig mogen zijn in de verpakking, waarin zij voor de patiënt individueel door de apotheek zijn afgeleverd. Verder moet de per keer afgegeven hoeveelheid ge neesmiddelen worden beperkt tot ten hoogste het benodigde voor één maand. „Ik zie nu in hoe mijn eigen fouten en verkeerde beoordelingen deze mening sterkten en schenen te bevestigen. Deze last is de zwaarste die ik dragen moet”. Op de foto: premier Wilson voor zijn aankomst op Balmoral. In het koffertje heeft hij zijn grote geheim: de werkelij ke datum van de verkiezingen. (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. Als de inflatie op dezelf de voet blijft voortschrijden, zal de kerk van Engeland binnenkort geen fondsen meer hebben om de dominees te betalen. De kerk zal dan overgaan tot het instel len van onbetaalde hulpdominees, die hun inkomen verdienen in andere func ties. Een dergelijke situtatie bestaat al in De stukken zullen drie jaar geheim blijven, tenzij er gerechtelijk beslag op wordt gelegd. In andere gevallen zijn de stukken slechts toegankelijk na toestem ming van zowel ex-president Nixon als de staatsarchivaris. Op een persconfe rentie zei Philip Buchen, adviseur van het Witte Huis, dat Nixon uit eigen beweging zijn „oefening van berouw” heeft gepubliceerd. Dat was een voor waarde geweest voor het verlenen van amnestie. De „■schuldbekentenis” die Nixon gisteren publiceerde gaat echter aanzienlijk verder dan zijn eerdere ver klaring, waarin hij alleen maar toegaf dat hij „fouten” had gemaakt. Buchen zei dat bij zijn weten niet wordt overwogen amnestie te verlenen aan de zes voormalige medewerkers van BORDEAUX (AFP). De Internatio nale Liga van handelsvertegenwoordi- gers en handelsagenten heeft op het wereldcongres in Bordeaux besloten dat de 200.000 aangesloten vertegenwoordi gers in loondienst of zelfstandig wer kend gratis rechtsbijstand zullen kunnen krijgen in de 14 aangesloten landen. Zij zullen dit krijgen op grond van het lidmaatschap van hun vakbondsorgani satie. GENÈVE. (Reuter en DPA) Aarts bisschop Makarios heeft gisteren in Genève verklaard dat hij de wettige president van Cyprus blijft. Hij zal waarschijnlijk binnen een maand op het eiland terugkeren. In de tussentijd zou den de Griekse officieren, die verant woordelijk zijn voor de staatsgreep te ruggetrokken moeten worden naar Grie kenland. ook Nederlandse helpers, dachten hier van de hongersnood omgekomen stak kers langs de kant van de weg te zullen vinden, maar zo erg is het gelukkig niet. Er heerst geen hongersnood en er is vrij weinig ondervoeding. Een enorm tekort, vertelt de commandant-majoor, heeft men echter aan al datgene, wat voor een normaal leven nodig is. In El Fasher bijvoorbeeld is geen brandstof, geen suiker en geen melk te krijgen. Er is geen telefoon en er zijn vrijwel geen verbindingen. In naburige en omliggende plaatsen rondom El Fasher is de situatie nog slechter. Het Nederlandse detache ment maakt zich hier verdienstelijk bij de distributie van voornamelijk dura, een soort mais. Majoor Helmholt houdt dan ook de komende weken rekening met enkele reacties vanuit zijn ploeg in de geest van: „Was deze tocht in dit moordend klimaat nu wel nodig?” „Maar ze besef fen zelf wel hoe uiterst primitief alles werkt,” aldus de commandant. Hij stelt bovendien dat dit gebied te kampen heeft gehad met een uitzonder lijk zwaar regenseizoen, dat veel vroeger dan andere jaren is begonnen. Hierdoor waren al snel talrijke wegverbindingen onbruikbaar geworden en de distributie was dan ook hoognodig. De regentijd is nu voorbij. Overdag bereikt het kwik in El Fasher temperaturen tot boven de 40 graden celsius. De komende week zal worden getracht verder gelegen plaatsen vanuit El Fasher te bereiken. Er zijn tot nu toe vrij weinig „uitval lers”. Een 3-tonner moest onderweg ach terblijven wegens een vastgelopen mo torventilator maar kon worden gerepa reerd. In de ziekenboeg ligt nu een soldaat wegens buikloop. Voor het overi ge is het moreel in de Nederlandse gelederen goed, aldus majoor Helmholt. „Het overbrengen van materiaal en manschappen heeft 18 dagen in beslag genomen. We kunnen nu pas optimaal aan de gang gaan”, aldus de 45-jarige commandant-majoor P. A. Helmholt. het diocees Southwark, waar de bisschop deze maand een „heilige synode” heeft uitgeschreven om het dringende pro bleem van het personeelsgebrek nog eens onder de loep te nemen. In South wark zijn al ruim honderd hulpdomi nees werkzaam. Bisschop Stockwood zei in een van de Londense zondagsbladen: De leider van de communistische par tij in de Sovjet-Unie gaf geen cijfers over de vooruitzichten van de oogst en het was ook nog niet bekend of de graanproduktie zal voldoen aan het ge stelde doel van 205,6 miljoen ton. De oogst, die in de loop van september voltooid hoort te zijn, is aanzienlijk vertraagd door hardnekkige en zware regenval die pas eind augustus afnam In een toespraak in de stad Novorossisk aan de Zwarte Zee, zei Breznjev: „de situatie is in sommige gebieden in Sibe rië en een deel van Kazakstan ongun stig”. Dit zijn beide belangrijke graan- producerende gebieden. Vorig jaar maakte Moskou melding van een recordgraanoogst van 222,5 mil joen ton, maar volgens westerse specia listen was bij dit cijfer waarschijnlijk een abnormaal hoog percentage vocht en afval inbegrepen. Breznjev was in Novo rossisk om de tad de titel „heidenstad” toe te kennen om de rol die de plaats tijdens de tweede wereldoorlog heeft gespeeld. De militaire commandanten in Mo zambique hebben opdracht gekregen rust en orde te herstellen om te waarborgen dat het verdrag van Loesaka uitgevoerd kan worden. Portugal zal niet meer soldaten naar Mozambique sturen, „om dat we er genoeg hebben om de toestand het hoofd te bieden”. Uit een persconferentie die de blanke President de Spinola heeft gisteren het zaterdag in Loesaka gesloten akkoord met het Frelimo bekrachtigd. Dat heeft premier Vasco Goncalves in Lissabon bekendgemaakt. „Wellicht zal deze Nederlandse hulp nog weinig zoden aan de dijk zetten, maar het is tenminste een begin, want nog steeds stromen vluchtelingen weste lijk Soedan binnen uit de nog drogere en aitnere landen Tsjaad en Niger. Hun aantal wordt geschat op 100.000. Het brokje ontwikkelingshulp dat ons land hier verricht, heeft zijn positieve uitwerking op at bevolking na drie voedseldistributies niet gemist. De men sen reageren uiterst verguld”, aldus de commandant. Volgens hem bestaat er omtrent de huidige situatie in dit ont wikkelingsgebied een misvatting. Velen, rebellen in Lourenco Marques, de hoofd stad van Mozambique, hielden, kon wor den opgemaakt dat zij bereid zijn tot een vergelijk te komen, „als dat maar een volksstemming zou inhouden over de aard van de onafhankelijkheid”. Deze woordvoerder ontkende dat de blanke rebellen verantwoordelijk zijn voor de bestorming van de plaatselijke gevangenis ter bevrijding van 200 ex- agenten van de ontbonden Portugese geheime politie. „Dat was een spontaan optreden van het volk”, zei hij. Het is de tweede maal dat er dit jaar algemene verkiezingen in Groot-Brittan- nië worden gehouden. De eerste vonden plaats in februari. Het conservatieve ka- binet-Heath werd daarbij ten val ge bracht en opgevolgd door een minder heidskabinet van Labour. De positie van de Labourregering in het parlement was echter zo zwak, dat nieuwe verkie zingen onvermijdelijk bleken. Vrijdag landde op het vliegveldje van El Fasher in de westelijk gelegen Soedanese provincie Darfur een Her cules transportvliegtuig van Saturn Air ways met aan boord twee witgeschilder de 3-tonners, een ziekenauto, een aantal jerricans met benzine en andere beno digdheden. Het vliegtuig werd ingehaald door Nederlandse militairen die gelegerd zijn in een basiskamp vlak naast het vliegveld. Het detachement dat wordt ingezet voor de voedseldistributies in het gebied bestaat uit 69 man, 18 3-tonners, jeeps en 1 ziekenauto. LONDEN (Reuter). Na Apal Travel en Court Line is een derde Britse toe ristenorganisatie, gespecialiseerd in rei zen naar Italië, Spanje en Portugal, op de fles gegaan. Er is een bewindvoerder aangesteld, zo is zaterdag in Londen be kendgemaakt. De firma, Discovering Group in Londen, heeft door een speciale regeling de vakantie van 12.000 Engelsen in de drie genoemde landen, gered. Hier voor werd medewerking verkregen van reisorganisaties in Engeland, Italië en Spanje. gangsbewind zal waarschijnlijk nog een maand duren”. Makarios is van mening dat zijn hervatting van het president schap ook voor de Turken een garantie zou zijn voor een vreedzaam naast el kaar leven van de twee bevolkingsgroe pen in de toekomst. Een verdeling van Cyprus tussen Griekenland en Turkije, of het opdelen van het eiland tussen de twee bevol kingsgroepen, is naar zijn mening niet mogelijk. Voorwaarde voor een defini tieve regeling is de terugkeer van elke vluchteling naar zijn geboortedorp en zijn eigendommen. De jongste gebeurte nissen bewijzen opnieuw, aldus Makari os, dat Enosis (aansluiting van Cyprus bij Griekenland) nooit werkelijkheid kan worden, omdat Turkije zich daar steeds tegen zal verzetten. PARIJS (AP). De regeringsleiders van alle acht Franse EEG-partners ztfn ingegaan op een uitnodiging voor een diner die hen door de Franse president Valéry Giscard d'Estaing is gedaan. Het diner, dat een informele bijeen komst is genoemd, is vastgesteld voor veertien september. Het zal de eerste stap zijn op de weg die naar de Fransen hopen zal leiden tot een officiële Europese top conferentie voor het einde van dit jaar. Buiten Lourenco Marques is de toe stand naar zijn zeggen volkomen rustig. Politie en leger blijven trouw aan de Portugese autoriteiten. In antwoord op vragen zei de Portugese premier dat hij tot dusver nog niet de hulp van het Frelimo heeft ingeroepen voor het her stel van de orde. In Lourenco Marques zijn eenheden van leger en politie samengetrokken bij het radiostation, het vliegveld en het hoofdpostkantoor. Tot dusver zijn echter nog geen pogingen gedaan de bezette gebouwen te ontzetten, naar officieel wordt meegedeeld „om bloedvergieten te vermijden”. Volgens de Portugese auto riteiten bedienen de opstandelingen zich van vrouwen en kinderen als gijzelaars. Rond het radiostation staat namelijk, als een levend schild, een menigte mannen, vrouwen en kinderen, die niemand door laat. Aan het begin van de avond wer den de vrouwen en kinderen via luid sprekers opgeroepen naar huis te gaan „opdat men ons niet valselijk ervan beschuldigd u als gijzelaar te gebrui ken”, zo lieten de bezetters weten. Maar enkele uren later werd de menigte op de straat opgeroepen „op hun post te blij ven”. Deze oproep werd gedaan door Daniel Roxo, sinds 1972 bekend als aanvoerder van het detachement van overgelopen Frelimo-strijders, dat guerrillabases in Noord-Mozambique bestreed. Hij presen teerde zich voor de microfoon van „Ra dio Vrij Mozambique” als hoofd van de „militie”. Zijn naam is in verband ge bracht met de massamoord door Portu gese militairen in het dorp Wiriyamu in de provincie Tete, hoewel deze beschul diging nooit bewezen is. (Vervolg van pagina 3) WASHINGTON Ex-president Richard Nixon van de Verenigde Sta ten heeft gisteren de amnestie aanvaard die president Ford hem heeft ge geven voor strafbare feiten die hij tijdens zijn presidentschap heeft of zou hebben begaan. De ex-president gaf toe dat hij fout is geweest door In Met deze snelle bekrachtiging wil Por tugal demonstratief elke poging afwijzen om de dekolonisering van Mozambique te doorkruisen. Tevens zien politieke waarnemers er een gebaar naar het Frelimo in, dat Portugal ernst maakt met de verplichtingen die het op zich heeft genomen. Premier Vasco Goncalves deelde giste ren mee dat twee blanken zijn gedood en een Afrikaan ernstig gewond bij ongeregeldheden op het vliegveld van Lourenco Marques. Hij bevestigde dat de rebellen behalve de studio en het zend station van „Radio Clube de Mozambi que” ook de verkeerstoren van het vliegveld in handen hebben. Om de rust in Lourenco Marques te herstellen zul len Portugese troepen uit het noorden van Mozambiaue naar de hoofdstad worden overgebracht. De opperbevelheb ber van de Portugese troepen in Mozam bique, generaal Orlando Barbosa, staat in contact met leiders van de opstande lingen, aldus een regeringscommuniqué. „De voorspelling is weliswaar gewaagd, maar ik denk dat als de inflatie zo treden. In een verklaring vanuit zijn villa in San Clemente, door het Witte Huis in zegt voor Washington gepubliceerd, zegt Nixon: „Er zijn geen woorden voor om de grootte van mtfn spyt en pijn over de zorgen die mijn fouten in Watergate de natie en het presidentschap een land dat ik zo innig liefheb en een instituut dat ik zozeer respecteer hebben be zorgd, te beschrijven”. is de directe toekomst vaderland”. „Mijn geweten zegt mij dat ik alleen als president de grondwettelijke be voegdheid heb deze periode voor eens en altijd af te sluiten. Mijn geweten zegt mij dat het mijn plicht is niet alleen maar rust op het thuisfront met de mond te belijden, maar haar met alle beschikbare middelen te verzekeren”, al dus Gerald Ford. De pers was in het geheim naar hef Witte Huis ontboden om van het beslui* kennis te nemen. Ford maakte in het geheel geen mel ding van een eventueel verzoek om gra tie van Nixon, noch maakte hij melding van op handen zijnde justitiële stappen tegen de ex-president. al zinspeelde hij Volgens Makarios gaat de Griekse re gering ook akkoord met deze gang van zaken. Makarios heeft zaterdag en zon dag in Genève langdurig overleg ge pleegd met de Griekse minister van Buitenlandse Zaken George Mavros. Hij zei dat Glafkos Cleridis nu, geheel in overeenstemming met de grondwet, waarnemend president is. Dit „over- In de bestaande verordening op de bejaardenoorden zijn al bepalingen op genomen over het beheer van genees middelen. Voorschrift is dat er in elk tehuis een medicijnkast moet zijn die moet zijn voorzien van een deugdelijk slot. De houder van het bejaardenoord moet ervoor zorgen dat de bewoner de beschikking krijgt over de hem voorge schreven medicijnen. Hij zei dat hij tot de conclusie kwam dat er veel maanden en misschien wel jaren zouden moeten verstrijken voordat Nixon had mogen hopen op een eerlijk proces door een onbevooroordeelde jury „Zoals ik' het zie zou een ex-president van de Verenigde Staten, in plaats van de gelijke behandeling te genieten die elke andere van wetsovertreding be schuldigde burger geniet, wreed en te streng worden gestraft, hetzij door de veronderstelling dat hij onschuldig is of door snelle vaststelling van zijn schuld om een juridische schuld aan de samen leving in te lossen”, aldus president Ford. „Het is niet hef uiteindelijke lot de heer Nixon waarom het mij in eerste instantie gaat”, aldus de president. „Het is de directe toekomst van dit grote President Ford zei dat hij over de kwestie „de speciale bijstand van God” heeft ingeroepen. „Omdat wij een natie onder God zijn, ben ik gehouden aan bet eerbiedigen van haar wetten met hulp van God”, aldus de Amerikaanse presi dent. Kolonel Goncalves is van mening dat er geen sprake is van een poging tot staatsgreep in Mozambique, maar van een „wanhopige daad van een minder heid die geen begrip heeft voor het In een toespraak van een uur die ook door de televisie werd uitgezonden, bracht Breznjev slechts kort de buiten landse politiek van de Sovjet-Unie ter sprake. Hij verzekerde zijn toehoorders dat de Sovjet-Unie „boven alles een politiek van vrede rastreeft”. ARNHEM. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben nieuwe richtlij nen laten uitgaan naar de beheerders van bejaardenoorden in deze provincie over het beheer van geneesmiddelen in tehuizen. gegeven zijn, te dragen heb”, Nixons „schuldbekentenis”. Breznjev zei dat het „prematuur” zou zijn te beweren dat er in de wereld een krachtig fundament voor de vrede is gelegd maar voegde daar aan toe dat er „bemoedigende vooruitzichten komen als gevolg van wat er in die richting is gedaan en nog wordt gedaan”.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3