Samenwerking Haarlemse Muziekschool en Amsterdamse Conservatorium Kees Verwey in Venlo ALPHO-studenten gaven uitstekend concert Pleidooi voor grote kunstenaarsbond van Wurlitzer Haarlemse kunst wordt verkocht in Amsterdam Bibliotheekweek start in Utrecht Geen uitbreiding zendtijd voor humanisten Geschoeid op elegante slanke hogere hak leest en Collectie violen si m j WA’- I dinsdag 1 o ANDERE STRUCTUUR MUZIKALE VAKOPLEIDING Eretentoonstelling Voorbereiding voor Berlijn ANOUK-BESTUURDER HANS VERPLOEG Laatste „Keystone Cop” overleden ASTRADA i excellente SHERRY Spaanse bottcling. Met garantiezegel. m3 1974 KUNST SEPTEMBER irlem 0 de een „Stadsschouwburg en Concertge bouw „Haarlem” mr. Peter Lohr. 5 k g g n i- 023- trum ken), 2 )- >k 3- r> t: r- n HAARLEM Het ALPHO, het Amsterdamse Leerlingen-Philhar- monisch Orkest, dat gevormd wordt door vakleerlingen van het Amster damse Conservatorium en het Am sterdamse Muzieklyceum, zal don derdag op reis gaan naar West-Ber- lijn, waar het zal deelnemen aan de internationale ontmoeting van jeugdorkesten, welke zal duren van 12 tot 22 september en waarvan de organisatie berust bij de Herbert von Karajan-Stiftung, die tevens als gastvrouwe zal optreden. HAARLEM Reeds geruime tijd wordt bijzondere aandacht geschon ken aan de situatie van het muziek onderwijs in ons land. Bij de ont wikkeling van dit onderwijs doen zich verscheidene problemen voor; welke niet alleen het onderricht aan amateurs, maar ook de muzische en technische vorming in de professio nele sector betreffen. De problemen zijn niet alleen van financiële aard. Ook de organisatorische kanten hiervan blijken onder de loupe ge nomen te moeten worden. Men is er nu al op uit om de structuur van de muzikale vakopleiding een verande ring te doen ondergaan, aldus de heer L. Huges, het hoofd van de vakopleiding van de Haarlemse Muziekschool, in een gesprek, waaraan ook werd deelgenomen door de directeur van het Amster damse Conservatorium Jan de Man en de directeur van de stichting DE SCHOENENMODE voor het komende seizoen heeft zich uiteraard volkomen bij de ele gantere modelijn aangepast. Het Centrum Mode in Leer uit Rot terdam heeft mij dat bij de pre sentatie van zijn nieuwe collec ties omstandig aangetoond. Slan kere leesten en hogere hakken zijn de meest opvallende ken merken. Wat mij betreft reden tot grote vreugde. (AP). (Van onze kunstredactie) 3t P. ZWAANSWIJK. bekendmaakte. (ADVERTENTIE) en I onder redactie van Bé ter Maat Enkellaarsje met hoge hak (links) laars met wijdere schacht (rechts). Enige jaren geleden had het verbond ook al gevraagd om meer televisiezend tijd, maar kreeg die, eveneens in afwij king van het advies van de Omroepraad. niet. Het Humanistisch Verbond ging in beroep bij de Kroon, die het besluit van de minister vernietigde en conform het advies van de Omroepraad tot verdubbe ling van de zendtijd besloot. Het Huma nistisch Verbond had toen evenwel het viervoudige van zijn televisiezendtijd ge vraagd. ir in t- k- Hij noemt deze bundeling nodig omdat uitvoerende en scheppende kunstenaars economisch gezien een te verwaarlozen groep vormen, die de strijd om het handhaven van hun rechten en arbeids voorwaarden op een aanvaardbaar ni veau zeker niet zullen kunnen volhou den met een versplinterde organisatie. „De Nederlandse kunstenaars en hun pogingen, meegeteld te worden bij de toewijzing van gelden en overige voor- DEN HAAG. (ANP) Minister Van Doorn van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk heeft het Humanis tisch Verbond geweigerd zijn televisie zendtijd van 7,5 minuten per week te verdubbelen. De Omroepraad adviseerde de bewindsman gunstig te beschikken op het verzoek om verdubbeling van de televisiezendtijd van het Humanistisch Verbond. NEW YORK. (AP) Mevrouw Lee Wurlitzer, directrice van Rembert Wur litzer, Ine., heeft maandag in New York bekendgemaakt dat de prachtige verza meling violen van de onderneming zal worden verkocht. Het huidige bedrijf werd 25 jaar geleden gesticht door Rem bert Wurlitzer, die in 1963 overleed waarna zijn vrouw de zaak ging leiden. Nu herhaalde het verbond het oor- sponkelijke verzoek. Het voerde nu ook' nog aan, dat er mogelijkheden voor uitbreiding zijn door de thans vastgestel de totale televisiezendtijd. Hierin ziet minister Van Doorn geen argument tot inwilliging van enige aanvraag. Overi gens acht hij de overwegingen van de Kroon voor uitbreiding van televisie zendtijd tot niet meer dan 7,5 minuten per week nog onverminderd geldend. De tentoonstelling, die een overzicht biedt in groepen genres, door Kees Ver wey beoefend en die bovendien chrono logisch is opgezet, is zeer boeiend. Bin nenkort komen we er in afwachting van de Haarlemse expositie op terug. Nu alvast kan worden vastgesteld dat het werk van de laatste jaren, grote en bijna panoramische stillevens die het atelier weergeven, tot de toppen van Verwey’s onverzwakte talent behoren. Op deze expositie zijn ze als een afslui ting en apotheose geëxposeerd, een in drukwekkend hoogtepunt. Minister Van Doorn vindt voorts, dat uitbreiding van de totale zendtijd niet leidt tot een relatieve terugplaatsing van het Humanistisch Verbonud wat zendtijd betreft. Het verbond heeft volgens hem niet aangetoond .dat zijn relatieve bete kenis voor het geestelijk leven in Neder lands, sinds de beschikking van de Kroon, is toegenomen in een mate, die overeenkomt met verdubbeling van de televisiezendtijd. Fino Amontillado Three Stars k Cream kvan 7,25 W, tot 8,25 Slankere leest en hogere hak komen fraai tot hun recht bij de T-band pump (links) en het matteren model met reptielneus en wreefbandje (rechts). HAARLEM. De Haarlemse graficus en kunstschilder Marinus Fuit exposeert vanaf vrijdagavond 9 uur zijn werken in Galerie-T aan de Keizersgracht in Am sterdam. Zijn mede-exposant is Kees Spermon. De expositie duurt tot en met 11 oktober a.s. In Weekend Galerie Apart Diepen- brockstraat 28 in Amsterdam exposeren op 14 en 15 september de Haarlemmers Harry Balm en Jan van der Veer, in gezelschap van Kim Clifford-van Bosse en Peter Wagner hun aquarellen en schilderijen. De eerste dag is de exposi tie geopend van 11-24 uur, de tweede van 11.16 uur. Kees Verwey tijdens de opening van zijn tentoonstelling in Velo in gesprek met de burgemeester en diens echtgenote. Op de achtergrond in het midden de dichter Adriaan Roland Holst. UTRECHT. (ANP) Staatssecretaris W. Meijer van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk opent vrijdag 11 oktober in Utrecht de landelijke biblio theekweek en de informatiebeurs van het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Cen trum (NBLC). Tijdens deze bijeenkomst zullen ook de prijzen worden uitgereikt aan de winnaars van de wedstrijd om de best verzorgde bibliotheekpubiikatie in de periode 1 januari 1973-1 juli 1974. UTRECHT. (ANP) Er zal op korte termijn één grote kunstenaarsorganisatie moeten komen, waarbinnen de huidige organisaties als zelfstandige sectoren zijn ondergebracht. Dit stelt Hans Verploeg, bestuurslid van de bij het NVV aange sloten Algemene Nederlandse Organisa tie van Uitvoerende Kunstenaars (A- NOUK) deze week in het bondsblad. De fraaiste viool van de verzameling, geschatte waarde 300.000 dollar, is de Hellier Stradivarius. Dit instrument was indertijd door de Italiaanse meester ge bouwd voor de Engelse familie Hellier en heeft sindsdien maar drie andere eigenaars gehad. De heer De Man acht het klimaat om tot samenwerking te komen gunstig. Een voorbeeld hiervan hebben de vakleerlin- gen van het Amsterdamse Muziekly- ceum en het Amsterdamse Conservatori um zelf reeds gegeven met de vorming van het ALPHO, het Amsterdams Leer- lingen-Philharmonisch Orkest, dat door beide instituten werd geaccepteerd en De verzameling omvat violen van Stradivarius, Amati, Ruggerio, Bergonzo- ni, Montagne en Sacconi maar hoewel de waarde van het geheel al tien jaar lang is verzekerd voor 1 miljoen dollar, is de huidige reële waarde niet te schatten. Verleden jaar werd aan de Haarlemse Muziekschool, toen nog deel uitmakend van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst een brief van de overheid ontvangen, waarin werd duidelijk ge maakt, dat de vakopleiding voor muziek in de toekomst in plaats van een driele dige structuur, namelijk die van conser- vatorium-muzieklyceum-muziekschool gewijzigd diende te worden in een twee ledige, en wel Conservatorium en Mu- ziekpedagogische academie. De Alkmaarse muziekschool wilde voor de hier gegeven vakopleiding rijks- erkenning, hetgeen voor de vakoplei dingen aan de Haarlemse en Hilver- sumse muziekscholen reeds het geval was. Dit zou dan leiden tot de aanwezig heid van drie muziek-pedagogische aca demies in de provincie Noord-Holland, hetgeen door het betrokken Ministerie van Onderwijs als te veel beschouwd wordt. Teneinde toch een vakopleiding voor Haarlem te bewaren, werd de Haarlemse waarvan het lidmaatschap voor de leer lingen zelfs verplicht is gesteld. Gezien de in de loop der jaren ge groeide en door talloze bindingen en beleids-inzichten gekenmerkte situatie van de opleiding van vak-musici, zal er bij het streven naar samenwerking of misschien wel naar fusie een duidelijk beleid gevoerd moeten worden, uitgaan de van een aantoonbare noodzaak. P. ZWAANSWIJK zieningen, anders dan door een toevalli ge interesse van een minister of een CRM-ambtenaar of een naar status stre vende gemeente, zullen meer en meer afhankelijk worden van de kracht en doeltreffendheid van hun vakbond in het politieke veld”, aldus Verploeg. De ANOUK is met de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging BBK’69, de Nederlandse vereniging van toneelspelers en andere kunstenaarsgroe pen aangesloten bij de Nederlandse fe deratie van beroepsverenigingen van kunstenaars. De federatie heeft volgens de heer Verploeg toenadering gezoëht tot het NVV en de toneelspelersvereniging heeft zich ook individueel tot het NW gewend. Maar „heel wat” leden, aldus Verploeg, willen een eindeloze procedure van een eventuele toetreding niet meer afwachten, ze wensen zo snel mogelijk lid te zijn van een bij het NW aange sloten vakbond. Hij zegt, dat de ANOUK zich als kunstenaarsorganisatie binnen het NW moet afvragen of ze niet een bredere kunstenaarsvakbond moet worden. Om de belangenbehartiging van de klei nere sectoren tegenover de „macht” van de grotere veilig te stellen, zouden alle sectoren gelijk vertegenwoordigd moeten zijn in het hoofdbestuur. Op de informatiebeurs in het jaar beurscongrescentrum, die drie dagen zal duren, komen 120 organisaties, actiegroe pen en overheidsinstellingen met publi- katies. Er is ook een kleine tentoonstel ling aan verbonden van bibliotheekmeu- bilair en van audio-visuele middelen, plus een collectie kinderboeken uit bin nen en buitenland („revolutie binnen het kinderboek”). Voor de bibliotheekweek (tot en met 19 oktober) staan tal van plaatselijke, regionale en landelijke activiteiten op het programma: bibliotheekdagen voor het algemeen voortgezet onderwijs en voor het lager beroepsonderwijs, een dag voor bibliothecarissen, een oriëntatiedag voor ambtenaren en welzijnswerkers, een bibliotheekdag voor bejaardenwerk, ziekenhuiswezen en gehandicaptenzorg en een landelijk bibliotheekbal in Soest. PHOENIX (ARIZONA) Maandag is hier de dood, op 79-jarige leeftijd, bekendgemaakt van Robert Bobby Vox, de laatste overlevende van de oorspronkelijke „Keystone Cops”. Die vermaarde groep trad op in korte films, meer dan 300 in totaal, die werden gemaakt in de Keystone-studio van Mack Sennett in Los Angeles. Cox was 17 jaar oud toen hij, in 1971, vernam dat Sennett zocht naar 12 men sen die zijn dwaze groep agenten van politie moesten uitbeelden. Hij woog toen nog geen 50 kilo en was de kleinste van de volijverige film- smerissen. Daarom was hij ook de man met wie het meeste gegooid werd, als regel ladders af. Cox werkte ook als assistent van ver maarde regisseurs als John Ford en Cecil B. de Mille. zowel gekleed als sportief, zijn er in verschillende hoogten. De sportieve modellen hebben veelal een Crêpe zool, terwijl de geklede van een iets hogere hak werden voorzien. Zijn vrije tijd kan mijnheer naar mijn idee het best doorbrengen in makke lijke, vrij brede, matleren schoenen met contraststiksels. Vast staat, dat wij in ieder geval weer wat sierlijker geschoeid de vrije wereld in kunnen stappen en bovendien niet te klagen hebben over te weinig kleurigheid. HAARLEM. Volgend voorjaaj- wordt Kees Verwey 75 jaar. Hij krijgt dan in Haarlem zijn eretentoonstelling, waar men zich een beeld zal kunnen vormen van zijn totale oeuvre, een keu ze uit vijftig jaar schilderen. Maar voor uitlopende op dat ogenblik is die exposi tie reeds geformeerd. Ze is zaterdagmid dag in het Cultureel Centrum van Venlo geopend. Daarna gaat de tentoonstelling naar Eindhoven, Apeldoorn en naar Antwerpen, in het kader van het cultu reel verdrag met België. Het is dus een serie-expositie, die vermoedeljjk allerwe- ge belangstelling zal trekken, want ze is uitstekend samengesteld. Vraag uw slijter/ wijnhandelaar. Importeur: DELCAVE B.V. Delft tel. 015-169324* In dat cultureel Centrum in Venlo, in de partituren inzake dynamiek, tem po, ritmiek en frazering aangegeven, voldaan kon worden. In directe relatie tot dit vertolk'ings- beginsel kreeg de muzikale spanning een intensiteit, die geen ogenblik een bedrei ging vormde voor de gaafheid der uit voeringen. Eerst was het Rossinis ouver ture, later ook de Symfonie in Bes grote terts (K.V.319) van Wolfgang Amadeus Mozart, de sprookj escompositie „Ma mère Foye” van Maurice Ravel en de dansen uit de Falla’s ,,E1 Amor brujo”, waarvan de structuur helder werd gete kend en de dynamische nuanceringen hun functionele werking kregen, waarbij ik bijvoorbeeld denk aan de expansie aan het slot van Ravels „Le jardin féerique” en de strijkersklank in de slot- dans van de Falla’s dansen-groep. Een eigen plaats hadden de Variaties op een thema van Sweelinck van Wil lem Frederik Bon in het programma. Zij bleken ernstig, hier en daar zelfs wat somber van uitdrukking, maar zij bevat ten voortreffelijke muzikale gedachten, die dank zij een geslaagde instrumenta tie een treffend klanken-gewaad werd geschonken. In het hartelijk applaus van de toe hoorders voor het genoten orkestspel lag ongetwijfeld de wens voor succes in Berlijn besloten. Muziekschool door de staatssecretaris van dit departement de raad gegeven contact te zoeken met het Amsterdamse Conservatorium, zodat, aldus directeur De Man, de muziekschool in Haarlem mogelijk als een soort dépendance zou kunnen gaan fungeren, uiteraard voor wat de vakopleiding betreft. Het advies van de staatssecretaris is ernstig in overweging genomen. De eerste stappen om tot een samenwerking te komen, werden gedaan, hetgeen mede werd ge stimuleerd door het tekort aan ruimte, waarmede het Amsterdams Conservato rium te kampen heeft. Het contact tussen de beide instituten heeft geleid tot de overplaatsing naar Haarlem als proef van de muziek-dra- matische opleiding van het Conservato rium. Zowel de heer Huges als de heer De Man zijn optimistisch gestemd over het effect van deze overplaatsing, welke ook door directeur mr. Lohr van de Haar lemse stadsschouwburg met instemming wordt begroet, vanwege het gebruik dat deze opera-klasse van het theater zou kunnen maken en vanwege deze speciale inschakeling van dit gebouw in het alge mene cultuur-beeld en cultuur-beleid van de stad en haar omgeving. Mevrouw Lee Wurlitzer is, naar zij maandag bekendmaakte, voornemens haar prachtige instrumenten te verkopen aan een klein aantal zorgvuldig uitge zóchte handelaren. DIE ELEGANTERE LIJN zien we gelukkig niet alleen bij de geklede schoenen, maar ook de laarzen, trot- teurs en moccasins de laatsten zijn er zelfs met heel hoge hak zijn aanmerkelijk „afgeslankt”. T- band pumps zullen het volgens inge wijden het komende seizoen helemaal gaan maken. 1 len van u zullen dat i iet mij geen onaangenaam geluid vinden; beeldig toch zulk schoeisel! DEN HAAG. De Tweede-Kamer- fracties' van KVP, ARP en CHU hebben er bezwaar tegen, dat van rijkswege gemeente- en provinciebesturen ver plicht worden openbare bibliotheken op te richten. Aan de vooravond van het Kamerdebat over het regeringsvoorstel een wettelijk stelsel van regelingen voor het openbaar bibliotheekwerk in het le ven te roepen hebben de Kamerleden Hermes (KVP), De Boer (ARP) en Van Leijenhorst (CHU) in een amendement (wijzigingsvoorstel) voorgesteld het ver plichtende karakter aan de nieuwe wet te ontnemen. Met hun amendement willen de drie Kamerleden een aantasting van de auto nomie van de lagere publiekrechtelijke lichamen voorkomen. Zij menen voorts, dat niet vooruit gelopen mag worden op de realisering van een integrale wet op de welzijnsvoorzieningen. OOK DE SLEEHAKKEN doemen weer op. Voor gekleed in uitvoerin gen van suède met reptiel en in de iets sportievere sfeer zijn ze geheel van matleer. Houdt u voorts van een versierinkje hier en daar, dan gaat u zeker door de knieën voor matleren modellen met reptiel. Wellicht schaft u zich in een plotseling opkomende, luxueuze bui dan ook nog een bijpas send smal ceintuurtje en een enve- loppetas van de huid van zo’n glibbe rig beest aan. De weliswaar slanker geworden sportieve schoen wordt niettemin mengimaal van een zware crêpe zo”l voorzien en soms zelfs van een hoge crêpe hak. LAARZEN ZIJN DIT SEIZOEN wat ruimer van schacht, al zal men de nauwsluitende modellen nog niet behoeven te missen. Enkellaarzen kwam ik in talloze uitvoeringen te gen, doch meestal met hoge hakken. Leuk voor de dames die de pantalon trouw blijven, maar het effect zal aanzienlijk mooier zijn bij een kuit- of enkellange rok. Prachtige, warme herfstachtige tinten heeft het leer meegekregen: vele schakeringen bruin, brique, flesse- en olijfgroen, bordeaux-rood en het niet als kleur aan te duiden zwart. BIJ DE HERENSCHOENEN ligt het accent op de klassieke, rustige schoen in Engelse stijl. Enkel-booties, zich uitmuntend lenende voor grote overzichtstentoonstellingen, was zater dagmiddag een zeer grote belangstelling voor de opening, die werd verricht door Venlo’s burgemeester drs. J. M. Gijsen. Als schrijver van een uitvoerige en prachtige geïllustreerde monografie over Kees Verwey, die als catalogus de expo sities begeleidt, sprak daarna Lambert Tegenbosch, kunstcriticus. Als persoon lijk vriend van Kees Verwey rondde mr. J. Keuning de opening af door een korte karakterschets van de exposant te geven. Tot veler verrassing, vooral van Kees Verwey zelf, was zijn jarenlange oude vriend Adriaan Roland Holst bij deze opening aanwezig. Als vriendin, die vaak samen met hem exposeerde en die hem, zowel als Roland Holst in brons vereeu wigde, was Charlotte van Pallandt even eens aanwezig. De deelnemende orkesten hebben de opdracht gekregen om elk voor zich een 9 eigen concert te geven met een repre- sentatief programma en zo zal het festi val van Berlijn interessante indrukken kunnen geven van het karakter en de muzikaal-pedagogische begeleiding van de muziekbeoefening door begaafde jon ge mensen. Het Alpho heeft zijn programma voor Berlijn maandagavond ten gehore ge- bracht op het concert, dat het orkest in het Haarlemse Concertgebouw onder lei ding van zijn dirigent Joop van Zon heeft gegeven. Een perfecte uitvoering van de ouver ture voor de opera „La scala di seta” van Gioacchino Rossini werd de veel voldoening gevende inleiding van dit concert. De vakstudenten gaven hierbij blijk van een uitstekende beheersing van de vereiste speeltechniek voor deze trans parante, eigenlijk zo kwetsbare muziek en waar zij de kans kregen zich in meer solistische zin te laten horen, gaven zij overtuigende indrukken van een per soonlijke muzikaliteit. Vooral de blazers konden van dit voorrecht, door de voortreffelijke instrumentatie mogelijk geworden, gebruik maken. De strijkers- groep liet zich evenmin onbetuigd en zo onstond een levendige afwisseling in het spel van instrumentale kleuren. Het karakter van de uitvoering werd evenwel bepaald door de dirigent Joop van Zon. Als een voorbeeld van de bedoeling van de uitspraak „één moet de baas zijn en dat is de baas zelf” hield hij de teugels van het orkesttrale gespan vast in de hand en in overeenstemming met een behoedzaam beleid heeft Van Zon dit leiders-principe ook voor de overige vertolkingen op deze avond laten gelden. Steeds trad in zijn directie het overwogen streven naar exactheid in E structurele opbouw aan de dag en de wil om het orkest zo in een beveiligde koers te houden, waardoor aan alle eisen Nu het eerste contact is gelegd en men zelfs tot een eerste aanzet tot practische verwerkelijking is gekomen, wil men ook gaan denken aan het ontwerpen van een ontwikkelingsplan, dat onder andere een uniform toela tingsbeleid zou moeten behelzen en dat zou gaan over de rechtspersoonlijkheid, het bestuur en de directie van een mogelijk gecreëerd instituut voor de vak opleiding. Wat het zeer vakkundige personeel van Wurlitzer gaat doen, gezamenlijk een nieuw bedrijf stichten of in dienst treden van andere firma’s, is nog niet bekend. 5 typen: Manzanllla

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11