kruimels C.O.V. „UmuiderT bereidt zich Canada voor op reis naar c Vermoeiende reis Cycloop” in vliegende storm naar BHK naar Neuwied in nood verkerend Grieks schip PPR-Beverwijk gaat nu eigen leven leiden Amper aangeduid symbolisme in Portefeuille uit auto abstracties van André de Jong Du inloop Kees Jongert Geldkist gestolen Wintertraining ijsclub gestolen Agenda VOOR DE JEUGD Activiteiten voor tieners Sportclub voor meisjes „OLYMPIADE" „De Mei” „Voorwaarts" mei rommelmarkt in r ENKELE BEMANNINGSLEDEN LICHT GEWOND VEEL SHOWS VERZORGD 99 y. IN GALERIE BOUMANS i o DINSDAG SEPTEMBER 1974 PLAATSELIJK NIEUWS 4 KOORLEDEN Naar Ontario Velsen-IJnniiden k vi: ve st< he St in aa aa ki br in jo is cij ee ja aa en BEVERWIJK Onder auspiciën van de Stichting Tentoonstellingen Beverwijk exposeert André de Jong uit Anna Paulowna zijn collages, etsen en panelen bij Galerie Bou- mans. In alle drie technieken lijken zijn werken op het eerste gezicht non-figuratief, bij nader inzien zijn er nog enkele werkelijkheidsfrag- menten, die vaak symbolisch moe ten worden geïnterpreteerd. Titels als „Kruisiging”, „Oedipus”, „In het teken van het raam” beklem tonen die hang naar symboliek. Beverwijk DE KOORLEDEN van de Christelijke Oratorium Vereni ging „IJmuiden”, zijn onlangs op hun wekelijkse repetitie-avond aangenaam verrast. Daar werden namelijk toen de zeker groots te noemen plannen onthuld voor de viering van het zestigjarig jubi leum van het IJmuidense koor, dat voor de naamsvernieuwing, enige jaren geleden, brede faam genoot onder de naam „Looft Den Heer”. Het laat zich nauwelijks raden dat de zangers en zangeressen zelf hun gedachten al hadden laten uitgaan naar een passende muzikale viering. Wie de concer ten van de COV „IJmuiden” al eens bezocht, weet dan dat er ge rekend kan worden op kost voor muzikale fijnproevers. De rijke uitvoering van de Mattheüs Pas sion zal velen nog vers in het ge heugen liggen. h- i -XSs&M (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) van HEIN STEEHOUWER De heer Post: „We waren eerst een beetje bang of er wel voldoende ani mo voor zo’n geweldige onderneming zou zijn, maar de reacties zijn over weldigend. Het is allemaal nog wel in een ver voorbereidend stadium, maar we hebben zeker goede hoop dat het zal lukken. Als het drie concerten worden, dan zullen we optreden in André de Jong, 29 jaar, is opgeleid aan de Amsterdamse Rijksnormaalschool en de Jan van Eyckacademie in Maas tricht. Hij exposeerde dan ook in Lim- De Griek bevond zich op 60 mijl ten noord westen van Lands End. Het schip had een volledige „black out” gekregen en raakte op drift, ter hoogte van Cork Island. Alle machines waren uitgevallen en aan boord kon men niets uitrichten tegen de woedende elementen In dit verband doet het bestuur gaarne een beroep op allen, die in schuren of op zolders voorwerpen of artikelen bewaren, om deze voor de rommelmarkt af te staan Ook oud papier en vodden zijn welkom. Na een telefonische melding bij de num mers 12153 of 15482 wordt een en ander dan van huis afgehaald. De markt begint om 10 uur, terwijl om 15 uur door de band op het Markt plein een show zal worden gegeven, compleet met de majorettes. solokwartet, koor en orkest. De com ponist maakte zijn muziek op tekst uit Shakespeare’s „De koopman van Venetië”. Tot besluit zal dan de „Pau- kenmesse” van Joseph Haydn worden uitgevoerd, waarmee de OCV „IJmui- den ook in 1969 al succes oogstte. is bij Vereniging de (ei av vo ov lie vo lie en ar: on w Z( bi is 30- boord gebracht, waarna een verbinding met de erts-carrier tot stand kwam en het Griekse schip op sleeptouw werd genomen. Wind en weder dienende hoop te de „Cycloop” vanochtenr met de sleep in Falmouth af te meren. mc na pe en V8 28 va aa rir vis en BEVERWIJK. Een verpleger in het broederhuis van het Rode Kruis Zieken huis mist sinds zaterdag zijn portefeuille met 550,- die in zijn kamer lag. Zijn kamer had hij echter niet afgesloten. W mi tir ne va de lie w h< <li ce Cl ui I. N m< m< tui in ge M: ba w< ar pa je he vi fc< bl 01 01 cc si li: v< Pi fc d; w D w eei op He rei kil de mi 2.5 wc BIOSCOPEN City, dinsdag en woensdag 20 uur: „Tiroler slippertjes’’. DIVERSEN Museum Beeckestijn Rijksweg, Velsen-Zuid, stijlkamers en oude gebruiksvoorwerpen, da gelijks te bezichtigen van 14 tot 17 uur. Stadhuis Velsen, Plein 1945, IJmuiden. Op werkdagen te bezichtigen van 10 tot 12 uur. gen. Doch het noodweer speelde de Hol landse zeeslepers lelijk parten. Op een gegeven moment beukten de golvenmas- sa’s zo hard in op de ruiten van de sleepboot dat de ruiten het begaven en enkele opvarenden lichte verwondingen opliepen. Dit noopte de kapitein om de dichtstbijzijnde haven op te zoeken voor medische hulp aan zijn mensen. vormen van het komende jubileum bijna zestig jaar lang schitterende muziekuitvoeringen in eigen plaats verzorgde. Maar wie gaat he tstraks allemaal betalen? BEVERWIJK. De Beverwijkse Har monie Kapel is zondagavond van een tweedaagse reis naar Neuwied in Bever wijk teruggekeerd. Voorts wordt alle deelnemers voor een wedstrijd om prijzen een ballon uitgereikt, terwijl zij na afloop van de Olympiade ook een hetinnerings- diploma zullen ontvangen. Verder be staan de prijzen uit bekers, die om streeks 17 uur door wethouder H. van der Werff aan de winnaars zullen worden overhandigd. Het Leger des Heils uit IJmuiden maakt zaterdag 14 september een be gin met het jeugdwerk voor het nieu we winterseizoen, welke start wordt aangekondigd als „Sport en Spel Olympiade”. Deze Zal worden gehou den op de sportterreinen van de Prof, mr. S. Vissering-havo aan de P. J. Troelstraweg in IJmuiden-Oost. Al leen bij minder gunstige weersomstan digheden volgt verplaatsing naar de gymnastiekzaal van deze school en die van de technische school aan de Briniostraat. Tenslotte is er vrijdag 27 september een filmvoorstelling voor de tieners, waarmee het feestelijke weekeinde van de „V.A.K” wordt ingezet. Het programma hiervoor vermeldt de vertoning van „Dracula” met Chris topher Lee. De toegang is gratis. Woensdag 18 september volgt een avond voor expressie, met materialen als leer, emaille en kralen. Het deel nemersveld bedraagt een gulden, waarbij dan vrij over de attributen kan worden beschikt. Het programma voor oktober kan daarop woensdag 25 september in overleg met de tiener- leider en de tienerraad worden be sproken, zodat de tieners zelf ook in de gelegenheid zijn tot inspraak. Te vens verwacht de leiding hun reacties op het programma van september. Deze „Olympiade” is bestemd voor de jeugd van vijf tot vijftien jaar en het uitgebreide programma hiervoor bestaat onder meer uit ringwerpen, croquetspel, hindernisrace, touwsprin. gen, mastklimmen, steltlopen en korfbaldoelen. Deze wedstrijden be ginnen om 13.30 uur, hoewel deelne merskaarten (a vijftig cent) reeds om 10 uur op het sportterrein verkrijg baar zullen zijn. Tot zover zal zeker aan de ver wachtingen worden voldaan, want het feestprogramma voor het jubi leumconcert zal Johan Sebastiaan Bach’s Weihnachtsoratorium vermel den. Ongeveer half december 1975 zal dat worden uitgevoerd in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat, de plaats waar de COV gewoon is te concerte ren. Vanzelfsprekend zal het diaman ten feest niet voorbijgaan zonder een receptie, waarvoor als tijdstip gedacht is aan oktober volgend jaar. Meer er wacht het koor meer dan deze wel voor de hand liggende vie ringen van het aanstaande jubileum en penningmeester J. Post kon op deze repetitie tot zijn genoegen en tot ieders verrassing de koorleden mee delen dat er in het jubileumjaar een drietal gastconcerten op het program ma staat in Canada en dat het zelfs niet is uitgesloten dat de oratorium- vereniging ook een concert in New York zal geven. Een tekort aan activiteiten is er bij het koor dus zeker niet. Waar wel behoefte aan bestaat, is een taantal zangers. Daarbij gaat vooral de be langstelling uit naar tenoren en bas sen. Wie dus meent dat hij over een redelijke stem beschikt is bij de Christelijke Oratorium van harte wellkom. komen. De belangstelling gaat daar vooral uit naar kerkmuziek en daar om moesten we wel wat tegemoet komen aan de repertoire-eisen”. Krotom: Post kwam terug uit Ca nada, deed zijn verhaal aan het be stuur van de COV en men ging aan het werk. Naar diverse richtingen werden de voelhorens uitgestrekt en dat resulteerde in degelijke contacten. „Maar sinds een paar weken heb ik ’s nachts contact gekregen met de Holland Society in New York, vertelt Post enthousiast, „en de mogelijkheid zit erin dat we aansluitend op de reis naar Canada een trip naar New York kunnen maken. Daar kunnen we wel met een oratorium terecht en het zou een prachtige combinatie zijn. Het is maar een dag reizen vanaf Ontario”. Het gezelschap van 50 BHK-leden, drumband en majorettes, kreeg van de Duitse collega’s een dringende boodschap mee om andere verenigingen in de wijk burgse gelegenheden en in plaatsen in zijn Noordhollandse omgeving. Zijn papier-collages en ook décollages zien er oppervlakkig beschouwd uit als gedeelten van gekalkte muren. De frag menten tekenpapier, maar ook vitrage of andere stoffen, zijn ook na het opplak ken „bewerkt” met dekkende waterverf in heel lichte meestal witte tinten, soms aangevuld met een enkele lijn, soms ook verf in contrasten aangebracht, maar altijd heel sober. Die enkele lijnen sug gereren dan een huis, enige vensters in een muur, een poort, maar, soms ook onderwerpen als een amper aangegeven kruisiging of een fossiel. Het blijft altijd bij een enkele suggestie, zo spaarzaam mogelijk gebruikt. In zijn etsen gaat André de Jong iets verder op het onderwerp in. De etstech niek leent zich daar ook voor, omdat lijnen er een duidelijker taal in spreken. De beeldvorming blijft echter gelijk aan Daarom dat de „Cycloop” haast maak te om zo snel mogelijk contact te krij- Deze plannen vormen zeker een eervol vooruitzicht voor de Christelij ke ratorium Vereniging en de realise ring ervan zou een fraaie bekroning „Ik dacht toen, wat dat koor uit Hardenberg kan, dat moeten wij ook kunnen. We hebben nu een speciaal programma opgesteld,want met een groot oratoriun, moeten we daar niet Met ingang van vrijdag 13 septem ber wordt bij het buurtcentrum „De Mei” aan de Geelvinckstraat ook een begin gemaakt met een sportclub voor meisjes van dertien tot en met zestien jaar. Het is namelijk geble ken, dat hier in Velsen-Noord bij deze categorie een duidelijke behoefte aan bestaat. Jan Teunissen krijgt de lei ding en in overleg met de deelneem sters zal het programma nog nader worden vastgesteld. De leiding denkt hierbij onder meer aan volleybal en badminton. De cluburen zijn elke vnijdag van 19 tot 20 uur. BEVERWIJK. De leden van de PPR, afdeling Beverwijk, hebben het plan goedgekeurd zich af te splitsen van het PPR-actiecentrum. IJmond-Noord en een eigen leven te gaan leiden. De PPR- Heemskerk volgde dit voorbeeld reeds eerder. De leden bekrachtigden eveneens una niem de samenstelling van het interim- bestuur, zoals dat voor Beverwijk, Wijk aan Zee en Velsen-Noord al optrad. Voorzitter is Peter Groot; secretaresse mevrouw P. Heymans; penningmeester J. Brakenhoff en vierde bestuurslid is Max van Bragt, allen woonachtig in Be verwijk. De samenwerking met de PvdA wordt voor wat de PPR betreft gaarne voort gezet in de vorm van een gezamenlijk fractie-beraad en vooral in die van de gezamenlijke maandelijkse bijeenkom sten, waar voor de leden en achterban gelegenheid bestaat de raadsagenda door te spreken met mensen uit beide frac ties. Piet Dijkman Dulkes werd door Beverwijk aangewezen als lid van de landelijke kerngroep PPR. Hiervoor worden vertegenwoordigers gekozen per provincie op basis van het ledenaantal. Van de 13 Noordhollandse PPR-raadsle- den mag er 1 door de PPR-IJmond geleverd worden. drie steden in Contario. Dat zal dan zijn in Toronto, Hamilton en London. Aan de contacten daarvoor zijn we gekomen door het Christelijk Resi dentie Mannenkoor. Dat is daar vorig jaar geweest”. Post vertelt dat er bij de Nederlan ders in Canada grote belangstelling is voor koren uit ons land. Vorig jaar was hij met vakantie in Canada en toen sprak hij mensen die naar zo’n kooruitvoering geweest waren. Er werd met veel geestdrift over gespro ken. Het betrof en kerkkoor uit Har denberg. BEVERWIJK. De door de Bever wijkse Ijsclub verzorgde conditietrai ning, die vanaf mei wekelijks in het duingebied werd gehouden, zal, ingaande woensdag 11 september, weer plaats vin den op de sintelbaan in het sportpark Adrichem. Omdat de overgang van de zomertrai- ning in het duin naar de wintertraining op de baan altijd een wijziging oefenstof inhoudt, is dit een goed start punt voor degenen die nu met de schaatstraining willen beginnen. Gega digden zijn van harte welkom, elke woensdagavond, van 19.30 uur af op de sintelbaan. Voor de ijstrainingen gaat men naar de kunstijsbaan in Alkmaar. De trai- ningstijden zijn evenals vorig jaar de woensdagavonden van 19.30 tot 21 uur. Voor inlichtingen, aanvragen van abon nementen, verlenging of aanvragen van schaatspaspoorten en dergelijke kan men zich wenden tot J. G. Timmer, Romer- kerkweg 101, telefoon 02310-25893, Be verwijk. Woensdag 11 september wordt in het buurtcentrum „De Mei” aan de Geelvinckstraat in Velsen-Noord door middel van een klaverjas- en tafeltenniscompetitie een aanvang ge maakt met het winterprogramma voor de tieners. Een en ander begint om 19.30 uur, terwijl de buurthuislei ding hiervoor enige aantrekkelijke prijzen beschikbaar heeft gesteld. „We hebben een begroting gemaakt voor het jubileum en voor die reis”, vertelt d evoorzitter van de DOV, de heer E. van der Velde, „En het is zo dat de koorleden zelf in elk geval een bedrag van ongeveer zeshonderd gul den moeten bijpassen voor deze reis, die tien dagen zal gaan duren. Je moet zoiets dan eigenlijk als je va kantie beschouwen. Verder hopen we ook dat de gemeente Velsen wat wil bijdragen in de vorm van een speciale subsidie en inmiddels is er ook een verzoek om subsidie vooor deze reis naar het ministerie van CRM. Onze hoop is daarnaast nog gevestigd op Hoogovens. In het verleden hadden we daar al goede contacten mee en toen ons podium jaren geleden niet meer bruikbaar was, kregen we van Hoogovens een subsidie om een nieuw te maken”. Zaterdagavond voer de „Cycloop” weer uit met de volledige bemanning aan boord en zondagmorgen had men contact met de „Tees Ore”, welke hulpe loos ronddreef. Aan boord bevonden zich tot het gebeente verkilde en hongerige Griekse zeelieden, want alle installaties waren uitgevallen en men kon stoken noch koken. Direct zijn gasflessen over gezet en werd ander materiaal aan Voorzitter van der Velde: „Het komt ons voor dat er eigenlijk bij veel mensen ook wat de bezoekers van concerten betreft nog een bepaalde drempelvrees bestaat ten aanzien van onze vereniging. Daarvan hoeft geen enkele sprake te zijn. De laatste tijd zijn er heel wat jongeren bijgekomen op ons koor en we kun nen met een gerust hart zeggen dat de sfeer bijzonder prettig is. Dat blijkt ook wel uit het feit dat zich nu al ruim negentig koorleden voor de jubileumreis hebben aangemeld. BEVERWIJK. De Beverwijkse ijs club Kees Jongert organiseert op zondag 29 september weer een duinloop. De start vindt plaats om 11 uur aan de Oudendijk (duiningang) in Heems kerk. De afstanden zijn drie en zes kilometer. Dankzij de sponsors, assurantiekantoor Tijms en café De Vergulde Wagen, zijn er aantrekkelijke prijzen te winnen. Bij de drumband „Voorwaarts” houdt men zich reeds thans bezig met het organiseren van een zogenoemde „rommelmarkt”, met de bedoeling de ze zaterdag 21 september op het Marktplein in IJmuiden te houden. De opbrengst daarvan is bestemd voor de kostbare opleiding van jeugd leden, terwijl men hier tevens een deel van de zaalhuur, uniformkosten en andere uitgaven mee hoopt te kunnen bestrijden. BIOSCOPEN Kennemer Theater, (Zeestraat). 19 en 21.15 u.: „Het ronde bed”, 19.30 u.: „Fellini’s satyricon”. Luxor Theater,, (Breestraat). 19 en 21.15 u.: „Jesus Christ Superstar”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer, (huize Schey- beeck, Velserweg 2). Geopend op woensdag van 14 tot 17.30 uur en op donderdag van 19.3o tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk. Tel. 02510- 25120. Galerie Boumans, (Breestraat). Expositie et sen en panelen van André de Jong; geopend tot 21 september van dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 18 uur. CASTRICUM. De groep Castricum van de rijkspolitie is tijdens het week einde met twee diefstallen geconfron teerd. Uit de kast van een kantoor in de jeugdherberg Koningsbosch in Bakkum werd een geldkistje met een inhoud van 2800.- gestolen. Ook enkele enveloppes met een totaal inhoud van ongeveer honderd gulden verdwenen. Op de cam ping Bakkum werd ten nadele van een Amsterdammer een draagbare t.v. uit de tent weg genomen. die in de collages, verrijkt echter door de mogelijkheid van het drukken via meer geëtste platen. De panelen zijn voortzettingen van het andere werk, qua beeldvorming ge lijk, maar door het toepassen van struc- tuurverf en lichte reliefwerking door een enkele ingekraste lijn sterker sugges tief. Ir. dat werk streeft hij ook naar een grote verstilling en een heel voor zichtig balanceren op de grens tussen het non-figuratieve en de laatste resten van vage herinneringsbeelden. Zijn techniek is daar op een persoonlijke wijze goed bij aangepast. Eigenlijk is dit werk heel moeilijk te omschrijven en foto’s ervan op krantepapier zouden ab soluut niet overkomen. Deze beschrij- ken. ving kan dus niets meer doen dan be langstellenden opwekken zelf te gaan kij- er toe te bewegen ook naar Neuwied te komen. De BHK werd vrijdagnacht om 1 uur door Ernst Augner in Neuwied ontvan gen en direct bij gastouders onderge bracht. Zaterdagmiddag trad de BHK samen met de 20 jaar bestaande fanfare groep Grün Weiss op in het stadspark. De Beverwijkers maakten hiermee hun eerste show in de nieuwe uniformen. Ook de Wijkerboertjes gaven acte de presence. Na de show overhandigde de heer Slechter, voorzitter van het Verkehrs- verein, de BHK een boeket bloemen en een herinneringsvaantje. De zaterdag werd besloten met een show in de enorme kermistent. Zondagmiddag volg de voor Neuwied een hernieuwde ken nismaking met de BHK toen de Bever wijkers deelnamen aan een gezamelijke show met 15 drumbands, die, begeleid door praalwagens, een tocht door de stad maakten. Moe, maar voldaan arri veerden de BHK-leden zondagnacht in Beverwijk. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In vliegend stormweer bij windkracht 11 tot 12 orkaan- kracht is de „Cycloop” van Bureau Wijsmuller vrijdagnacht uitgevaren om een in nood verkerende Griekse erts carrier de 9000 brt. metende „Tees Ore” te hulp te snellen. Inmiddels heeft het koor zich ter dege voorbereid op een andere zaak: het aanstaande naj aarsconcert. Het programma daarvoor ziet er gevari-ij eerd uit. Begonnen wordt met Brahm’s korte oratorium „Nanie”, gevolgd door „Sweet Bird” van Georg Frede ric Handel (1685-1759). Hiervoor weer een beroep gedaan op de praan Anette de la Baje. Het is een werk voor sopraan, fluit en orkest. Voor de fluitpartij werd de fluitist Jan van de Berg bereid gevonden, en de orkestbegleiding is in ver trouwde handen bij het Noordhol- lands Philharmonisch Orkest. Het na- jaarsconcert dat op 23 oktober zal worden uitgevoerd, wordt vervolgd met R. Vaughan Williams ,„Serenade to Music”, een romantisch werk voor

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 4