met GS Man door stroom gedood investeren Boekhouder Eis tot deelname aan cao-overleg herhaald In Haarlem staan de mooiste keukens bij elkaar! ziekenfonds gearresteerd DRYWAY hairspray voor mannen Schaefer weigert overleg „Regering moet bevorderen” 99 DANSSCHOOL HANNIE EN JOHN STOL (1^- V Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN WIJZIGING W00NRU1MTEWET Rapport van Amnesty INSPRAAK STREEKPLAN MEERLANDEN Inconsequent AGENDA Iets warmer Restaurant MALLE BABBE KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk KOOYMAN SANITAIR TELEFOON 923 - 37 03 50 VNO MEENT: (Van een onzer verslaggevers) TECHNISCHE UNIE B.V. pagina 6 2 3 1 3 9 Plaatselijk nieuws 5, 7, 9 13 Kunst 15 15 17 Sport 19 niiiKiiiiiaiiaaiRiiiiiiiiiii WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1974 64e jaargang nummer 262 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachten bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 PERSPEX op maat Laatste week van inschrijving beginners - gevorderden - medaltest voor de moderne man De ideale hairspray die het haar soepel en ’losjes’ in model houdt. LETTERS - LICHTBAKKEN eigen ontwerp-studio [nïjmaEEEH IJmuider Courant Ge rd de Ley: Elke vrouw is een schoonmoeder in spe. Hoofdredactie: Jos L. Lode wij ks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20. (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. Een jaar junta in Chili: zeker (Van onze Haagse redactie) 5000 doden de loonontwikkeling (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 3) onmiddellijk stopgezet (Van een onzer verslaggevers) J. SCHAEFER (Zie verder pagina 17) IIIEHIllimilIIIIIIHIIII» Stafpersoneel wijst elke vorm van nivellering af Deze krant bestaat uit tweeëntwintig pagina’s Wecrrapporten Binnen- en buitenland 2, Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: Achtergrond Kastje kijken Radio en televisie Strips Beurs een werd Vanochtend is namens de vier pro gressieve partijen een bloemenhulde gebracht ter nagedachtenis van wijlen president Allende. Daartoe was in de tuin van de familie Van der Sanden- Ten Hagen in Diepenveen een sym bolisch graf opgericht. Op de foto v.l.n.r. de heren Van der Louw, Van der Lek en Van Dam. luchthaven. „Ik zou het een zegen vin den als Haarlemmermeer niet langs al lerlei sluipwegen de industrie rondom Schiphol toch nog zou binnenhalen”, zo zei de Gedeputeerde. Van de gemeente Haarlemmermeer was overigens noch de burgemeester, noch een van de wethou ders aanwezig om de speldeprik van de Gedeputeerde in ontvangst te nemen. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Vannacht is bjj kooks- oven 2 van Hoogovens de 36-jarige T. J. Vroone uit Den Oever dodelijk veronge lukt. Het slachtoffer werd geëlektrocu- teerd. Frankestraat 27 - Haarlem Gesloten wegens vakantie van 2 t/m 19 september (Van een onzer verslaggevers) Speciale klubs voor verloofde en gehuwde paren. „Snelprivéles” volgens afspraak. Inschrijvingen dag. van 7-9 uur n.m. Julianakade 18, IJmuiden. Telefoon 14733 ,,’t Is er gezelliger’’. DRY WAY VAN SILVIKRIN Volgens het rapport van de organi satie voor mensenrechten zitten in Chili nog steeds circa tienduizend po litieke gevangenen vast. Ook wordt nog steeds gemarteld, niet meer op zo grote schaal, maar veel systemati scher en verfijnder dan voorheen. De Raad van Kerken in Nederland De man moest in de zogenoemde kooksoven beschermplanken aanbrengen voor de stroomleiding. Hij meende de stroomvoorziening te hebben afgesloten, maar dat bleek slechts' gedeeltelijk waar te zijn. Hij heeft zijn aluminium ladder tegen het onveilige gedeelte gezet en zich vastgegrepen aan een stroomgelei- der waar 500 Volt op stond. De man was op slag dood. DEN HAAG. Amnesty Interna tional heeft gisteren een rapport over Chili gepubliceerd. Daarin wordt de militaire junta die vandaag precies een jaar in het Zuidamerikaanse land aan de macht is verantwoordelijk gesteld voor de dood van duizenden Chilenen. De schattingen van het aantal doden lopen uiteen van 5000 tot 30.000 mensen. gaat meewerken aan een campagne tegen het martelen, die Amnesty twee jaar geleden is begonnen. De zondag voor 10 december de dag van de rechten van de mens zal mogelijk het thema 'martelen in de kerkdiensten ter sprake komen. Op de persconferentie was de Gedepu teerde Van der Knoop met de redactie van het inspraak-rapport van mening, dat de rijksoverheid eindelijk eens dui delijk zou moeten zijn over Schiphol. De heer Van der Knoop vroeg zich zelfs af of het wel zinvol was om verder aan het streekplan te gaan werken, zolang over de aanleg van een vijfde en een zesde baan op de luchthaven door het Rijk geen beslissing is bekendgemaakt. Zoals bekend wordt elke uitbreiding van de luchthaven van de hand gewezen, door zowel de provincie als de omliggende gemeenten. Droog en vrij zonnig. Meest ma tige wind tussen zuidoost en zuid. Minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima morgen van 20 graden op de Wadden tot 25 graden plaatselijk in het zui den van het land. De man was dinsdag samen met de directeui’ van het ziekenfonds voor een verhoor ontboden op het hoofdbureau van politie. Na afloop daarvan kon de directeur naar huis terugkeren. De ar restatie was het gevolg van het ontdek ken van een fraude in zogenoemde „ver haal zaken”, waarbij op het gebied van verzekeringen te hoge rekeningen waren ingediend. Volgensi de politie loopt deze fraude „in de tienduizenden guldens”. De boekhouding van het ziekenfonds „Ken- nemerland” werd in beslag genomen. De directeur van het ziekenfonds werd in maart al door de politie aan de tand gevoeld, evenals de voorzitter van dit ziekenfonds. Beiden werden toen ge schorst. Ook waren op dat tijdstip een aannemer, een apotheker en drie tand artsen bij de fraudezaak betrokken. Haarlem, Tulpenkade 1, tel. 023-319345 Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben er in hun brief aan de Eerste Kamer eveneens bezwaar tegen gemaakt, dat geen woonvergunningen kunnen worden geweigerd aan bejaarden en in validen, ook als ze nooit economisch aan gm Spaame 34 - Haarlem - Tel. 320077 Diverse verwisselbare Lettersystemen UTRECHT De Raad van over leg voor mediaal en hoger perso neel, waarin zeven organisaties van middelbaai en hoger personeel samenwerken, heeft vanmiddag een verklaring uitgegeven, waarin ge ëist wordt dat op geen enkele wijze overheveling plaats vindt van ho gere naar lagere inkomens. De Raad, die 120.000 functionarissen vertegenwoordigt, zegt dit anti-nivelle- ringsstandpunt te zullen handhaven tot dat de in het vooruitzicht gestelde rege ringsnota over de bruto- en nettoverde- ling van arbeids- en niet-arbeidsinkomen tot stand is gekomen. In de verklaring staat verder te lezen dat de welvaartsstijging, die een gevolg is van de toegenomen arbeidsproduktivi- teit, niet bestemd mag worden voor een wijziging van de inkomensverhoudingen binnen de groep loontrekkenden. De Raad van overleg zegt voorts dat niet is aangetoond dat procentuele prijscompen satie tot bevoordeling van de hogere inkomens leidt, zodat er volgens het hogere personeel geen aanleiding bestaat het systeem van de procentuele compen saties te wijzigen. Ook pleit de Raad van Overleg voor een progressie in de vennootschapsbelas ting, zodat relatief zwakke bedrijven minder worden belast dan ondernemin gen. die flinke winsten maken. De Raad van Overleg staat verder op de bres voor meer aandacht voor het investeringsklimaat en vestigingsvoor waarden. voor een beter op elkaar af stemmen van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt, voornamelijk via het op- leidingssysteem. voorzichtigheid bij de uitbouw van collectieve voorzieningen, een volledige inflatiecorrectie over 1975, waardevaste pensioenen en een verbe terd stelsel van medezeggenschap. Zoals te verwachten viel, eist de Raad van overleg voor het mediaal en hoger personeel dat de organisaties van het hogere en middelbare personeel optimaal worden betrokken bij het sociaal-econo- misch overleg, zoals dat nu het geval i met de vakbeweging. Het hoger en me diaal personeel, aldus de verklaring, kan geen genoegen nemen met centrale, be- drijfstaksgewijze of ondernemingsafspra- ken. VNO-voorzitter mr. Chr. van Veen sprak gisteren van „sombere verwach tingen” voor de economische toekomst. Vooral de inzinking van de investeringen in de industriële sector geeft reden tot bezorgdheid, ondanks uitschieters in en kele bedrijfstakken. Met name het uit blijven van een algeheel herstel van de rendementen in de ondernemingen is een andere voorname oorzaak voor het heersende pessimisme. In het rapport staat dat de Meerlan- ders hebben gekozen voor een groeimo del van de bevolking, dat uitgaat van een prognose van 130.000 inwoners in het jaar 2000 (het zogenoemde mini mummodel). Dit doel kon echter niet worden verwezenlijkt als niet onmiddel lijk een halt werd toegeroepen aan de luchthaven. De nationale luchthaven zou volgens het rapport in de Markerwaard moeten komen. In de komende jaren zou Schiphol moeten inkrimpen tot een regi onale luchthaven. Verkapte uitbreiding van Schiphol met terreinen voor opslag en handelsbedrijven in de Haarlemmer meer bij Hoofddorp wordt met nadruk van de hand gewezen. de gemeente gebonden zijn geweest. De bewindsman: „Ik ben niet bereid bejaar den en invaliden te dwingen te blijven wonen in de gemeente waar ze ooit gewerkt hebben.” geopend: maandag t/m vrijdag van 8.00-12.30 uur en 13.00-16.45 uur, dinsdagavond en donderdagavond van 18.30-21.00 uur. De heer W. van der Knoop, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, die bij de aanbieding van het inspraak- rapport aanwezig was, sprak in een commentaar een scherpe veroordeling uit van stiekume uitbreiding van de De staatssecretaris nam zijn onwrik baar standpunt in tijdens het debat in de Eerste Kamer over de wijziging van de Woonruimtewet 1947. De wijziging beoogt de wet in geliberaliseerde gebie den op verzoek van de betreffende ge meente, weer in te voeren voor de woningtoewijzing in haar geheel, of voor bepaalde categorieën woningen. Het vergunningvrijmaken van huur woningen boven de f 375 en van koop woningen boven de 120.000 is een on derdeel van gelijktijdige stroomlijning van de regeling. Gedeputeerde Staten van Utrecht, Zuid-Holland en Gelder land hebben de Eerste Kamer daarover protesten doen toekomen. Staatssecretaris Schaefer zei ronduit de kritiek onzinnig te vinden. DEN HAAG. Minister Vredeling van Defensie zal DS’70 binnenkort offi cieel excuses aanbieden voor zijn uitla tingen tegenover Vrij Nederland. In dit interview vergeleek Vredeling DS’70 met de aanhang van Mussolini. In het debat van vorige week over dit inter view eiste DS’70-leider Drees hierover een verontschuldiging van Vredeling of van de minister-president. BUITENKAAG. De groei van de luchthaven Schiphol moet onmiddell\jk worden stopgezet, anders groeit het groene hart van Holland dicht. Tot deze conclusie komt de inspraak in het streekplan de Meerlanden (Haarlemmer meer, Aalsmeer. Uithoorn en delen van Amstelveen en Ouder Amstel). De gege vens van de inspraak werden neergelegd in een rapport, dat gisteren op persconferentie in Buitenkaag openbaar gemaakt en toegelicht. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen (VNO) heeft het kabinet-Den Uyl aan de vooravond van Prinsjesdag gemaand de onderne mers in h<et regeringsbeleid tegemoet te komen. „Het kabinet moet zich ervan bewust zijn dat concrete, algemene maatregelen ter bevordering van de in vesteringen noodzakelijk zijn in het be lang van de bedrijvigheid en van de werkgelegenheid in ons land”. Dat is een belangrijk uitgangspunt voor de beoor- deHng van het regeringsbeleid op lange re termijn door deze werkgeversorgani satie. „Groei van Schiphol moet VELSEN. Het nog steeds voortdu rend onderzoek naar de fraude bij het ziekenfonds „Kennemerland” heeft er toe geleid, dat de politie de uit IJmuiden afkomstige boekhouder heeft gearres teerd en ingesloten. De verschillende geledingen van het bedrijfsleven in ons land hebben zo langzamerhand allemaal hun eisen en verlangens ten aanzien van arbeidsvoor waarden, investeringen, medezeggen schap en inkomensverdeling op tafel ge legd. Het beeld dat hier grofweg uit naar voren komt, is het volgende: iedereen eist een zo groot mogelijk gedeelte van de koek op. De bonden willen een her verdeling van de inkomsten, de boeren en de middenstanders willen hogere prijzen, de grote ondernemingen willen optimale vrijheid om te investeren waar ze dat willen en steun bij herstructure ring en het hoger en middelbaar perso neel wil dat elke vorm van loonsverho ging procentueel gegeven wordt. Dat is allemaal niet veel anders dan in andere jaren, hoewel het nu het harmoniemodel definitief verlaten lijkt te zijn steeds moeilijker zal worden al deze eisen en verlangens enigszins op één noemer te brengen. Wat zich intussen meer en meer ma nifesteert, is dat het vrije ondernemer schap in onze oergecompliceerde samen leving meer en meer op de tocht komt te staan. De ondernemers houden welis waar onverkort aan dit principe vast, maar de tendens naar meer overheids steun neemt toch toe. De boeren willen dat overtollige voorraden uit de markt worden genomen op kosten van de ge meenschap, de industrie eist steun voor noodlijdende bedrijfstakken en de mid denstand eist saneringsmaatregelen. Het bewijst allemaal dat we hard toe zijn aan een individuele inkomenspoli tiek. Op de bres staan voor een vrij ondernemersschap, maar tegelijkertijd eisen dat de gemeenschap het onderne- mersrisico op haar schouders neemt, lijkt te inconsequent om geloofwaardig te zijn. DEN HAAG. Staatssecretaris Schaefer peinst er niet over met provin ciebesturen te gaan praten over de richtlijnen, die hij van plan is uit te vaardigen inzake het woonvergunnin- genbeleid. Gezien komen de grenzen weliswaar iets hoger te liggen dan aanvankelijk de bedoeling was, maar de gemeenten zullen aan iedereen die een huis huurt dat meer dan f 375 per maand kaal doet (was f 300) of die een huis koopt van meer dan f 120.000 (was 100.000). een woon vergunning moeten afgeven, ook als de huurder-koper niet economisch aan de gemeente gebonden is. Een uitzondering wordt alleen gemaakt voor agglomera tiegemeenten.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1