Sonnevelds discografie S Alex Veelo wint Frans concours TOP DE POP POP DERTIEN voor dirigenten Eerste druk van Beekman i>« 0 Mariska Veres naar Tokio Alligator regenjassen NIEUW-ENGELAND 1 „Boeken worden Frank Kraaijeveld kan het rocken niet laten weinig duurder” „Een brug te ver” al uitverkocht I DRIE GROEPEN IN DE PEN in Popfestival Alkmaar 1 Soosagenda Wiener Philharmoniker in Amsterdam Drs. Van den Brink In de actuele trenchcoat o.a. f215.- „ATIKA, ATIKA” GOED DEBUUT VAN PETER HOEKSEMA Vragen over advies van Omroepraad Tentoonstelling „De koe in de kunst” 1 17 KUNST 1974 SEPTEMBER DONDERDAG Voor goede en duurzame vloeren EDELHOUT 5.50 Amsterdam 245721 vloeren RESTAURANT Kleding en service gesigneerd i Rotterdam Eindhoven 137370 443208 I J in£ 1 2 k (ADVERTENTIE) Frank Kraaijeveld in actie. Schier- op av.: av. (Van onze correspondent in Parijs) 31 05 80 Haagse Comedie zet stap vooruit (ADVERTENTIE) van Ik HAARLÉM u. I seren. reden AMSTERDAM (ANP). „Er is geen enkele reden om in paniek te raken over berichten als zou de prijs van het boek met 100 pet. stijgen. Persoonlijk neem ik aan dat een op zichzelf noodzakelijke prijsstijging niet hoger zal zijn dan de gemiddelde geldontwaarding dit jaar.” Dit heeft de voorzitter van de Raad van Bestuur van NV Uitgeversmaatschappij Elsevier, drs. R. E. M. van den Brink, woensdag gezegd bij de opening van Elsevier’s nieuwe boekenmagazijn in Cu- lemborg. alleen vrijdag: Jagerschnitzel appelmoes en aard. ZIJLSTRAAT 96 TELEF. Grote Houtstraat 21 Alquin. Naam en faam snellen deze Delftse zesmansformatie vooruit. Ras musici die intelligente luistermuziek maken met swingende ritme’s, gevoe lige passages en druipende solo’s. Mu ziek voor twee oren en een aandach tige geest. Aan vang 20 uur. Entree: fl. 4,-. saisn Haarlem - Haarlem Schalkwijk - Bloemendaa’ - IJmuiden Telefoon 31 46 50 NIEUW ENGELAND, Alquin op vrijdagavond, Hellhound op zaterdagavond en Rembrand op zondagmiddag. Een interessant en ui terst muzikaal weekend in de PEN in IJmuiden. Aan het concours namen dit jaar 80 jonge orkestleiders deel van wie ook nog twee andere Franse deelnemers werden onderscheiden. De muziekcriticus van Le Monde, Jacques Longchamp, schreef in zijn verslag dat Alex Veelo met kop en schouders boven zijn concurrenten uit stak doordat hij met een doelmatige directietechniek zijn orkest wist te inspi reren en zowel Ravel als Sibelius en Berlioz in hun diepste gevoelens en ver voeringen doorgrondde. Haagse Comedie niet eerder heb gezien. Ik moest wel een beetje giechelen, toen ik topactrice Annemarie Heyligers, in het werklicht tussen de scènes door, zomaar met schemerlampen zag sjou wen. Aandoénlijk! Wat bij groepen als het Werktheater en de meeste groepen, die je al jaren in Mickery bezig ziet, als heel gewoon wordt beschouwd, is hier een instelling die nog veroverd moet worden. Niet versagen, Hagenaars. JAC HEIJER. 1. (1) Rock your Baby George McCrae; 2. (2) Gigi l’Amoroso Dalida; 3. (6) Wall Street Shuffle 10 CC; 4. (7) Tonight Rubettes; 5. (3) The Hostage Donna Summer; 6. (10) Air Disaster Albert Hammond; 7. (4) Your Baby ain’t your Baby anymore Paul da Vinei; 8. (9) I shot the Sheriff Eric Clapton; 9. (8) Amateur Hour Sparks; 10. (18) Kissin’ in the Backrow of the Movies Drifters; 11. (11) Veronica Sorry Peter Koelewjjn; 12. (21) In the Summernight Teach In; 13. (20) Auf Wiedersehn Demis Roussos. kennelijk de persoonlijke verantwoorde lijkheid voor een algemeen soort mense lijkheid. Hij legt nauwelijks of geen maatschappelijke structuren bloot, die ten grondslag liggen aan machtsmisbruik en sadisme. Dat mis ik, maar kan ik anders verwachten van iemand, wiens meest bewonderde politicus Hans van Mierlo is (zo blijkt uit de informatie bij het tekstboek). „Atika, Atika” is dus geen politiek toneel en het politiserend effect lijkt me gering. Om Hoeksema’s opvatting met zijn eigen woorden te illustreren het volgende citaat: „Met toneel los je geen pest op, maar je kan iets tonen, een paar mensen met gekozen worden, beek.” Vooral blij is Frank met de nieuwe installatie, met het PA-systeem. Frank: „In een vorig interview met jou hadden we gezegd dat een PA- systeem niks voor ons en onze mu ziek was. Veel te mooi. We kregen onmiddellijk een zootje fans op ons dak die ons daaraan herinnerden. Sterk he, dat mag ik wel .We zijn niet echt van gedachten veranderd, het enige is dat we nu in de gaten hebben gekregen dat er met een PA- systeem meer mogelijkheden zijn, meer volume vooral, zonder dat je het ruige van je muziek hoeft aan te tasten.” „De opnamen”, zegt Frank Kraaije- veld, „zijn vorige week een geweldig goeie puinhoop geworden. Helemaal in stijl. Kijk, als je daar serieus gaat staan spelen sta je hoe dan ook voor paal. Dus hadden we een hele act bedacht, maar die ging op het laatste moment niet door. Toen zijn we maar met een man of tien uit Bever wijk in de bus gestapt, naar de studio PARIJS. Het internationale con cours voor jonge dirigenten, dat jaarlijks in de Franse stad Besancon wordt ge houden, is dit jaar gewonnen door de 30-jarige Nederlander Alex Veelo. Hellhound komt uit Haarlem. Een vijimans groep die net uit de op bouwfase is en met een geheel eigen, uitgebreid en gevarieerd rpertoire van melodieuze rock aan het begin staat van een veelbelovende periode. Twee sologitaristen, muziek die soms stampt, soms rockt en soms „alleen maar lekker” is en een repertoire dat onder meer de „Boarding School Ses sion” bevat, een veertig minuten du rend verhaal in tekst en muziek over de ervaring van een jongen op een r.k.-internaat. Aanvang: 20 uur. En tree: fl. 2,-. Zaterdagavond aanstaan de. Onze landgenoot is door deze onder scheiding vijfduizend Franse francs rij ker geworden, terwijl hij bovendien ge durende een jaar op een beurs van de regering van tweeduizend francs per maand zal mogen rekenen. Gedurende die tijd zal hij als assistent-dirigent bij een der regionale orkesten in Frankrijk worden aangesteld. DEN HAAG (ANP). Het WD-Ka- merlid Van Dijk wil van CRM-minister Van Doorn weten welke waarde hij hecht aan de adviezen van de omroep raad. nu de minister binnen enkele weken tweemaal een aan zo’n advies tegengestelde beslissing heeft genomen. Aanleiding tot deze vraag is de afwijzing van een aanvraag van het Humanistisch Verbond om verruiming van de zendtijd, ondanks een gunstig advies van de om roepraad. f Het festival vindt plaats op 15, 16 en 17 november. Er zijn 46 deelnemende landen, terwijl Mariska is gekozen uit een zeventiental inzendingen uit Neder land. De titel van het liedje dat zij uitvoert is „Need you near me”, zo heeft de heer Van Rees meegedeeld. Nederlands poptalent is troef het popfestival dat aanstaande zater dag 14 september in de Alkmaarse Veilinghal, Bestevaerstraat 75 wordt gehouden. Focus, Earth and Fire, Kayak, Alquin, Lucifer, Heart, Dizzy Mans Band en Distance. Niet te kort. I Frank Kraaijeveld. Een paar jaar geleden maakte de zanger- bassist van de Bintangs een hit met de ouwe rocker ,Mona Liza”, nu heeft hij de jaren vijftig stamper „Yes tonight Josephine” van stal gehaald. Vanavond be steden Frank, de Kennemerkliek en den heer Van Oekel zelf er in de VPRO discohoek ruime aan dacht aan, reeds. gereden en het toneel opgestapt. Mid den in het nummer gaat m’n string- bas aan stukken, er staan twee piep kleine drumstelletjes opgesteld en niemand van degenen die „meespeelt” heeft ook maar het flauwste benul hoe hij z’n instrument moet bespelen. Uitstekend hoor.” „Yes tonight Josephine” is uitge bracht door Inelco, de nieuwe platen maatschappij van Kraaijeveld en Bintangs. Frank grapt: „De laatste. Er was er nog eentje over.” Bij Ariola was de liefde snel over vol gens Frank nadat de eerste single was mislukt. Demo’s werden afge keurd en de elpee bleef op de plank. Negram, vonden de Bintangs, had voor het mooie al teveel Hollandse groepen en daarom werd het Inelco, dat nu juist op zoek was naar z’n eerste Hollandse groep Kraaijeveld en Bintangs hebben een dubbel contract afgesloten. Zes singles plus een verzamelelpee voor Kraaijeveld, drie elpees voor de Bin tangs. Frank legt uit: „In het verle den hadden we met het doorelkaar lopen van Kraaijeveld en de Bintangs problemen in de zalen waar mensen b.v. Mona Liza verwachtten en het niet kregen. Nu is dat over. Kraaije veld bestaat alleen nog op de plaat met mij als zanger en verder steeds wisselende musici. Met de Bintangs treedt ik op in de zalen, maar dan ook met een Bintang-repertoire. Voor de Bintangs wordt voorlopig niet aan een single en veel meer aan een elpee gedacht. Een hoop num mers staan al op papier en er zijn contacten met de Engelse Kevin Coy- ne-producer Steve Verroca, die de reputatie heeft ongelooflijk ruige op namen te maken in zijn drie sporen kippenhok in Engeland. Als het alle maal doorgaat, gaan de Bintangs ook in Engeland opnemen, waarschijnlijk zo rond januari. Frank: „Het wordt een werkstuk als de eerste elpees van de Stones, lekker primitief, geen con cert voor de gerenommeerde luiste raar. Met de Bintangs gaat het erg goed. We vormen weer een eenheid nu Aad Hooft eruit is. Niet vanwege hem, maar het experiment met de twee dfummers was een mislukking. De twee stijlen liepen te ver uit elkaar en toen moest voor de beste Zondagmiddag om 2 uur Rem brand. Amsterdamse hard rock door spekt met melodieuze, romantische, driestemmige passages en een bij zondere samenwerking tussen zang, gitaren en drums. Entree: fl. 2,-. DEN HAAG (ANP). Mariska Veres ex Schocking Blue zangeres is de finitief uitgenodigd om als Nederlandse vertegenwoordigster in gezelschap van Lou van Rees deel te nemen aan het World Popular Songfestival in Tokio. ENSCHEDE. Ter gelegenheid van de algemene vergadering van de Konink lijke Nederlandse Zuivelbond is woens dag in de Twentse schouwburg in En schede de tentoonstelling „De koe in de kunst” geopend door FNZ-voorzitter drs. R. Zijlstra. Er werd een koe de schouwburg bin nengeleid, die een grote K op haar flank had. Nadat de letter door de veehouder Lubbert Konterman uit Rouveen was gewaarmerkt werd de tentoonstelling die tot 30 september te bezichtigen is, als geopend beschouwd. AMSTERDAM. (ANP)— Vrijdagmid dag worden de Wiener Philharmoniker om 12 uur per trein in Amsterdam verwacht. Zij zullen onder leiding van dirigent Claudio Abbado zaterdagavond en zondagmiddag optreden in het Con certgebouw te Amsterdam en wel in het kader van het door het Concertgebouw georganiseerde Brucknerfeest. Uitgevoerd zullen worden de Parijse symfonie van Mozart. Passacaglia van Webern en de Eroica van Beethoven. Het stuk bestaat uit enige taferelen over een jonge vrouw die zich laat pakken door een politiefunctionaris, om haar man (een gematigd linkse student) vrij te krijgen. Ze komt bedrogen uit, want haar man is tevoren al doodge schoten op de binnenplaats van de ge vangenis, zogenaamd op de vlucht. Tus sen de scènes over deze vrouw, de poli tie en haar familie, krijgen we enige schetsen te zien over situaties in gevan genissen. Dit alles is gebaseerd op recente ge beurtenissen in gevangenissen in Ameri ka en Griekenland of andere dictatoriaal geregeerde landen. Toch suggereert Hoeksema, met pro- en epiloog over Nederlandse delinquenten bewust dat het hier in ons land gebeurt. Misschien om erop te wijzen, dat wij te maken hebben met het lot van politieke en andere gevangenen elders. Maar toch lijkt me de suggestie wat onzuiver. De Nederlandse toestand bij de rechtspraak en het gevangeniswezen is lang zo ver schrikkelijk niet. Alhoewel, er gebeuren ook hier toch rare dingen met Surina mers en buitenlanders. Waar het Hoeksema vooral om gaat is DEN HAAG. Peter Hoeksema is een 34-jarige toneelspeler bij de Haagse Comedie. Hij heeft enige moderne stuk ken vertaald en zag gisteren in het HOT-theater zijn eerste eigen stuk in première gaan: „Atika, Atika", dat asso ciaties moet oproepen met o.a. het Grie kenland van de kolonels en de gevange nis in de staat New York. Een beetje gezochte titel, maar alia. Hoeksema’s debuut is lang niet gek en zeker niet bij de Haagse Comedie voor een publiek van nette Haagse burgers. Voor twintig gulden ben je van ’s middags twee tot ’s avonds twaalf uur lijfelijk en muzikaal onder de pannen. Het festijn heet „Pop In 1974” en wordt gepresenteerd door Toppop’s Ad Visser. Wie met de trein komt vindt vóór het station een spe ciale bus die voor een kwartje voor vervoer zorgt. De cabaretiers Toon Hermans en Conny Stuart hebben gisteren in het nieuwe De la Martheater in Amsterdam de eerste exemplaren in ontvangst genomen van de „com plete discografie” van Wim Sonneveld. Conny Stuart omdat zij, aldus de producer van het album, de vrouw is die het nauwst betrokken is geweest bij het leven van Sonneveld, en Hermans „met wie Wim weliswaar veel gerommeld en gestaggeld heeft, maar die hij naderhand als een goede vriend en een goed collega is gaan beschouwen”. feitelijkheden confronteren, een enkeling bewust maken. Er moet nu eenmaal gewerkt worden voor de kost. Dat kan aan het toneel. Dan weer zus, dan weer zo. Deze keer zo.” En zaterdag staat Hoeksema te spelen in Goldini’s „De Venetiaanse tweeling”. Een realistisch standpunt, daar niet van. Maar wie kan in gemoede werkelijk opstandig worden van dit soort algemeen aanvaarde huma ne welwillendheid. De scènes over het conflict van de jonge vrouw zijn goed geschreven en hebben vooral naar het eind toe werke lijk dramatische kracht. De scènes over gevangenen zijn minder geslaagd, veel te lang uitgesponnen dialogen. Die situaties worden veel eerder in woorden uitgelegd dan in beelden getoond. Wie wil zien hoe het beter kan, moet naar The Fami ly met „Shorteyes” in Mickery gaan kijken, dat toevallig ook over een toe stand in de gevangenis gaat. Zo’n scène over homosexuele agressie kan in een halve minuut begrepen worden: daar heb je niet zoveel uitleg bij nodig. Kees Coolen heeft het stuk geregis seerd op twee scènes na in een traditionele realistische stijl, compleet met allerlei meubilair en andere hulp- ftukken, die net zo goed gemist hadden kunnen worden. Een vertellende speel- trant had meer voor de hand gelegen, maar daar heeft de Haagse Comedie geen ervaring in. Misschien is het zo nog wel het beste omdat men voorkomt, dat spelers totaal mislukken en het eigen publiek er helemaal niets meer van zou begrijpen. Op die manier zouden de goede bedoelingen wel eens de mist in gegaan zijn. Deze werden nu toegediend in brokjes uitstekend spel van met name Edda Barends, die een felle meid neer zette. en in mindere mate van een iets te heftige Wim van den Heuvel, van Gas ton van Erven, Herman Frank en in de epiloog zowaar ook Anne Oostveen. De spelersgroep en dus het stuk zou aan geloofwaardigheid winnen als ze was opgetreden als een werkelijke col lectief (zie alweer „Shorteyes”). Maar daaraan is men (nog) niet toe. De Haag se Comedie staat blijkens deze voorstel ling voor de overgang naar een optreden met een werkelijk gezamenlijk gedragen verantwoordelijkheid. De ontwikkeling daartoe is een langzame, zoals men bij een groep als Centrum kan ervaren. Maar als de Haagse Comedie deze pro- duktie werkelijk ernstig neemt, dan is „Atika, Atika” een hoopvolle stap in de richting naar vernieuwing. Temeer om dat hier met éigen mensen een eenheid en eenvoud bereikt is die ik bij de Disco Dubois, Berlagelaan 45, elke zondagmiddag: disco. Paradiso, Weteringschans, Amster dam, vr.String Driven Thing, voor- progr.: Electro Tear; zat: Ekseption en Brave New World. Crazy Inn, Kokstr. 13, zat: soos- opening seizoen. Youth for Christ, Turfsteeg 2a, zat-: koffiebar en film „Lost Generation”. Noordzee, clubgebouw speeltuin Jac. v. Looystr., zat: disco. Club Bluesette, A. C. Krusemanstr. 34, vr. zat. en zo.: bar-dancing-disco. HJC, Groot Heiligland 47, vr: Bar ney Kessel Trio; zat: Abbi Hübner’s Low Down Wizzards. PEN, Kanaalstraat 257, IJmuiden, vr: Alquin; zat.: Hellhound; zo: Rem brand. De Ark, Kerkplein 5, Velsen-Zuid, vr. en zat: soos. Can-Can, Stoofsteeg 1, elke bar-dancing-disco. Moulin Rouge. Kleine Houtstr., elke av: bar-dancing-disco. De Weijman, Santpoort, elke beh. ma: disco. TIOLI, centrum Laan van Angers, vr: kennismakingsav. danscursus; za: disco Blow-Up; zomi: Hage’s Top- Tien met singles gemaakt in eigen studio. Upstairs, Zomervaart, zondagavond: discussie over zwakzinnigenzorg. De heer Van den Brink zei hiermee stelling te willen nemen tegen enkele persberichten die „suggereerden dat de prijzen van sommige boeken met 100 pet. moeten stijgen in verband met de gestegen papierprijzen.” „De papierprijsverhogingen van de laatste tijd zijn zich nu aan het stabili- De grote uitgevers zien weinig om in een paniekstemming te raken. Een eventuele prijsverhoging zal zich slechts geleidelijk voltrekken, kan u zeggen dat sinds de oliecrisis de omzetten van de boekuitgevers niet on aanzienlijk zijn toegenomen”, aldus de heer Van den Brink tegenover het ANP. Drs. L. J. Hermans, burgemeester van Culemborg, verrichtte de officiële ope ning van het boekenmagazijn voor de groep Nederlandstalige boeken van Else vier. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. De eerste 50.000 exemplaren van Cornelius Ryan s boek „Een brug te ver” zijn uitverkocht. In oktober zal de tweede oplaag verschij nen. Dit heeft uitgeverij Van Holkema en Warendorf woensdag meegedeeld, bij de presentatie van de Nederlandse uitga ve van „Een brug te ver”, in aanwezig heid van de schrijver. Van Ryan’s boek „De Langste dag” zijn in Nederland ruim 160.000 exemplaren verkocht. Voor deze gelegenheid waren zeer veel mensen naar het Amsterdamse Hilton- hotel gehaald, die de schrijver belangrij ke informatie hebben verschaft over de operatie Market-Garden, de mislukte po ging van Montgomery om door bezetting van de bruggen te Son, Grave en Nijme gen en Arnhem in één klap een weg te banen naar het Roergebied. Ryan be dankte nu publiekelijk een aantal van deze mensen, onder wie Cora Baltussen uit Driel, met wie „Een brug te ver” be gint en besluit. „Onbekende burgers, van jullie houd ik het meest”, aldus Ryan, „want het is juist de onbekende burger die van de geschiedenis het meest te lijden heeft. De moedige man of vrouw bestaat niet, de moedige is hij die zijn vrees het meest weet terug te dringen. De meesten weten niet dat operatie Market-Garden de enige slag sinds D-Day is geweest en dat deze slag tweemaal zoveel slachtof. fers als D-Day heeft geëist. Ryan roemde voorts prins Bernhard, over wiens dagboek Ryan heeft kunnen beschikken, als „Nederlands beste am bassadeur”, en Henri Knap, „wiens waarschuwingen voor sterke Duitse con centraties Eisenhower 24 uur voor de slag begon, hebben bereikt. Ik heb nooit begrepen waarom noch Eisenhower, noch Montgomery van deze operatie heeft atgezien, zodra zij dat wisten.” Dat was r t'' i

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 17