IJmondgemeen- L. J. GLAS ORGANISEERDE VIJFTIGSTE UITSTAPJE ten toch in overloop- commissie Afscheid van J. Wijnberg Bouw 64 flats in stadhuis aan Orionweg Jaarverslag 1973 Vrouw berooid POLITIEKE STOKPAARDJES BIJ COMMISSIEVERGADERING OP STAL ingesloten Leden- Demonstratieve Nappa kleding Suède- VELDHUIS Messengooiende Spanjaard politie V eisen in kort bestek vergadering IJmond-handbal optocht naar stadhuis Honderd 65-phissers uit Velsen naar „De Hoge Veluwe” terug van gymnastiekles begint spoedig langspeler Philips batterijen Zaterdag in Velsen Klaverjassen Wonin^contingent voor Heemskerk PLAATSELIJK NIEUWS 1974 SEPTEMBER DONDERDAG 12 t r- 3d Goed sigaartje voor dames en heren •n ijven 5t te able, maar )Ilek- is. In bina- :t tot isjes, nog maal n de Ira u r dit Ook be- asjes .Dit die gaan maar door e (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Vanuit de commissie voor plantsoenen en de reiniging werd woensdagavond bij de daar voor verantwoordelijke wethouder gepleit voor een verder overleg in zake de vuilverwerking in de toe komst met de andere gemeenten die voorheen in ISK-verband samenwerkten. Die verantwoorde lijke wethouder is na de jongste portefeuillewisseling de heer H. van der Werff geworden, die de betref fende portefeuille van zijn collega wethouder M. Roessingh heeft over genomen. Beide wethouders waren aanwezig. Bree»traat12 B eve rwijic Tel. 25629 ■■I (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De leden van de commissie die het jaarlijks uitstap je voor de Velsense 65-plussers or ganiseren hebben, evenals de heer S. S. Heins, die hierin de federatie „Bejaardenzorg” vertegenwoordigt, de toelatingsnormen weer enigszins verruimd, zodat hiervoor nu onge veer honderd gegadigden in aan merking zijn gekomen, in plaats van verleden jaar slechts vijftig. Dit besluit hebben zij gaarne ge nomen, vooral omdat men na het vorige reisje nogal veel spijtige reacties had ontvangen van hen, waar geen plaatsen meer voor be schikbaar waren. MV CM (ADVERTENTIE) Na een gezellig verblijf in „De Hoge Veluwe” moet de terugreis worden aanvaard. Eendjes en karpers voeren in de vijver van het jachtslot. Gewillige koeien maaien gemeentegras (Van een onzer verslaggevers) Over de bestrijding van onkruid door Dit gebeurde op het werk bij Hoog ovens waar de 34-jarige in Beverwijk woonachtige Spanjaard ruzie kreeg met een 39-jarige landgenoot die in IJmuiden woont. De woordenwisseling liep zo hoog op, dat de 34-jarige plotseling een mes trok en dit in het onderlichaam van zijn tegenstander gooide. De 39-jarige man werd onmiddellijk naar het Rode Kruis ziekenhuis in Beverwijk vervoerd, waar operatief moest worden ingegrepen. Hij verkeert buiten levensgevaar. De messenwerper werd door de politie gearresteerd en in het hoofdbureau inge sloten. de gemeente machteloos staat omdat men nu eenmaal niet de beschikking heeft over inkomensgegevens. Wethouder Roes- singh wees in dit verband op de deze week uitgekomen nota van het college van B. en W., welke als discussienota en studiemateriaal zal gaan gelden voor de nieuwe gemeenteraad. Over het oude probleem rond de vuil niszakken werd vanuit de commissie op gemerkt dat niet alles zich in de plas tic zakken laat verpakken. De vraag was of er ook gebruik mocht worden gemaakt van kartonnen dozen, of dat het meene men daarvan misschien afhankelijk was van de presentatie van een goed sigaar tje. Goed geluimd sprak wethouder Roes- singh, die met het gemeentepersoneel kennelijk het beste voor heeft: „Dat in elk geval”. Groot werd de hilariteit, toen de directeur van de Reinigingsdienst, de heer J. H. van de Burg corrigerend op merkte: „Dat is in elk geval officieel niet toegestaan, maar op die manier is veel te bereiken”. Een en ander kenmerk- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het streven van de ge meente Velsen om samen met de beide andere IJmondgemeenten Beverwijk en Heemskerk vertegenwoordigd te zijn in de zo veel besproken „overloop-com- missie” heeft succes gehad. middel van chemische middelen, viel een geruststelling te beluisteren. Zowel de directeur van Reiniging en Plantsoenen, als de betreffende wethouder deelden mee dat dit slechts in uiterste noodzaak gebeurt. Niet bij grasvelden waarop kin deren spelen, maar noodzakelijkerwijs wel op sportvelden. Verder zo weinig mogelijk bij jonge beplanting. 3SSO, 1581 i de BEVERWIJK. Vrijdag wordt in De Slof aan de Moensstraat een open kla- verjasavond gehouden. Deze door De Zwervers te organiseren bijeenkomst be gint om 20 uur. De kosten bedragen ƒ2,- Laatstgenoemde maakte duidelijk dat de gemeente Velsen gezien de goede ver houdingen als gast zeker zal mogen mee praten, maar dat Velsen geen deel uit maakt van de Kennemerraad. En het zijn de wethouders van de daarbij aangeslo ten gemeenten die zich over dit probleem buigen. Anderszijds werd er door verschillende commissieleden op aangedrongen nog eens goed te bezien hoe een eventuele fusie van de reinigingsbedrijven van de IJmondgemeenten voor Velsen kan uit pakken. Temeer omdat er van de zijde van de wethouder (Roessingh) al eens met nadruk op is gewezen dat een en ander er voor Velsen misschien niet goedkoper op zal worden. Een der com missieleden maakte de voorzitter er op attent dat de raad zich destijds bij amen dement tegen een al te hard van stapel lopen keerde. Dit in verband met het eventueel al te hoog oplopen van de rei nigingsrechten. Ook de differentiatie van de tarieven kwam ter sprake. Vanuit de commis. sie weid gevraagd of er bij differentia tie ook rekening gehouden zou worden met de draagkracht van de gezinnen. Wethouder Van der Werff zegde toe dat al het mogelij^e zou worden gedaan om een eventuele differentiatie zo rechtvaar dig mogelijk toe te passen. Hij legde er evenwel de nadruk op dat, wanneer met draagkracht het inkomen bedoeld werd. VELSEN. Op het hoofdbureau van politie zit ingesloten een 34-jarige Spanjaard1, die met een mes een landge noot in het onderlichaam had verwond. Op deze mededeling werd de heer Glas door het gezelschap spontaan het „Lang zal hij leven!” toegezongen, welke hulde hij prompt beantwoordde met het aanbieden van „een rondje”. te de ongedwongen sfeer van de verga dering, waarbij politieke stokpaardjes op de achtergrond bleven en constructief werd samengewerkt. Wel werd duidelijk heidshalve gezegd dat, nu de schaarste in plastic voorbij schijnt te zijn, karton nen vuilverpakking zeker in het ko mende seizoen niet kan worden ge accepteerd. Dat ook de aanbiedingsbrief voor de komende begroting vrolijkheid kan bie den bleek even later. In dit boekwerkje staat namelijk dat: „Grote weinig betre den grasvelden om niet of tegen geringe kosten door particulieren worden ge maaid”. Een understatement van de be treffende gemeentelijke dienst, want toen hierover een vraag gesteld werd, ant woordde de heer Van de Burg laconiek en met een nauwelijks verholen glim lach: „Die mensen hebben een koe...” Het „apparaat” waarmee particulieren grote, weinig betreden (gemeentelijke) grasvelden om niet of tegen geringe kosten, maaien. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De Milieu Actiecen trum Nederland (MAN)-afdelingen IJ muiden en Velsen-Noord houden zater dagmiddag een demonstratieve optocht naar het Velsense stadhuis. Voor de Velsen-Noorders is het vertrekpunt het Buurtcentrum De Mei, vanwaar men zich om 13.30 uur op weg begeeft naar Velsen. De IJmuidenaren vertrekken om 14.15 uur vanaf de hoek Moerberg- laan/Kennemerlaan. Door een van de werkgroepleden zal een en ander over de MAN-activiteiten worden uiteengezet. Indien het gemeen tebestuur het goedkeurt, zullen demon stratieborden worden meegedragen. IJMUIDEN. Met ingang van 1 ok tober heeft het gemeentebestuur van Velsen eervol ontslag verleend aan de heer J. H. Wijnberg. De heer Wijnberg was administratie-chef van de Dienst voor de Volkshuisvesting en de Woning stichting Velsen. Door deze functie en mede door zijn jarenlang penningmeesterschap in het dagelijks bestuur van de Velser Sport stichting genoot de heer Wijnberg grote bekendheid in IJmuiden. Voor alle belangstellenden die af scheid willen nemen van de heer Wijn berg is daar de gelegenheid tijdens een receptie, die dinsdag 24 september om half vier ’smbiddags wordt gehouden in de Burgerzaal van het Stadhuis. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een Beverwijkse vrouw is tijdens het gymnastieken in een gymlokaal heel wat eigendommen kwijtgeraakt. Toen de lessen waren be ëindigd bemerkte ze, dat haar handtas, waarin haar twee ringen, een polshorlo ge, de bromfietssleutel, verzekeringspa- pieren en 18 zaten, was gestolen. Ook haar bromfiets was verdwenen. VELSEN-NOORD. De handbalvere niging „IJmond” uit Velsen-Noord zal vrijdag 20 september haar algemene le denvergadering houden, ’s avonds om half negen in het sportpaviljoen Ko ningsveld aan de Grote Hout- of Ko ningsweg in Velsen-Noord. Op de agenda staat ondermeer een bestuursverkiezing. Van het oude be stuur stellen de heren C. de Vries (voor zitter) en P. Siebers zich herkiesbaar. De heren K. Klesser en W. Siebers treden af. Als nieuwe kandidaten zijn voorge steld de heren D. van den Outenaar en G. Zonneveld. Verdere agendapunten zijn: de begro ting van het nieuwe seizoen, de vereni- gingskleding, de aanvraag tot koninklij ke goedkeuring van de vereniging, het beleid van de technische commissie en de verkiezing van de jeugdcommissie. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het ziet er naar uit, dat over ongeveer zes weken een begin wordt gemaakt met de bouw van 64 etagewoningen in woonlagen van drie en vier. De gemeente heeft woensdag over eenstemming bereikt met het rijk en de bouwer ten aanzien van de financiën. De flats, die zullen Ijjken op de in Velsen- Oost gerealiseerde woonlagen, worden gebouwd door de n.v. Panagro. Ten aanzien van de acht eengezins woningen zijn er over de financiën der mate moeilijkheden gerezen, dat deze vermoedelijk niet als woningwetwonin gen gebouwd kunnen worden. Van de zijde van het college zal dienaangaande binnenkort een voorstel komen al dan niet gebaseerd op suggesties van de com missie voor de volkshuisvesting, die gin gen in de richting van casco-bouw of experimentele woningen. Ten aanzien van dit laatste staat wethouder C. Ocke- loen op het standpunt, dat men niet moet gaan experimenteren op het gebied van oplossingen voor de woningnood. Hij is van oordeel dat deze acht woningen voor een ieder aanvaardbare woningen moeten worden. VELSEN. De politie van Velsen heeft deze week het jaarverslag 1973 vrijgegeven voor publicatie. In het ver slag wordt uitvoerig melding gemaakt van het gevolgde beleid en de activitei ten van het korps in het afgelopen jaar. Het zijn zaken waarover regelmatig in onze bladen is gepubliceerd. Daarom worden nu slechts in kort bestek de voornaamste feiten uit dit verslag nog eens op een rijtje gezet- De personeelssterkte van het Vel sense politiekorps bedroeg eind vorig jaar 128 leden. De maximumsterkte is bepaald op 133 leden. In 1973 werden in Velsen 6900 pro- cessen-verbaal opgemaakt wegens over tredingen; bijna dertienhonderd meer dan in 1972. Bijna vijftig automobilisten werden vorig jaar dronken achter het stuur aangetroffen. Elf reden er door na een aanrijding. Op de strandpost werden vorige zo mer honderdvijftig kinderen gebracht. Zeventig meer dan in 1972. In het verslagjaar kwamen verkeersongevallen ter kennis van politie, honderd meer dan in 1972. Aan de dalende tendens in de laatste twee jaren is een einde gekomen. Er zijn hiervoor geen bepaalde oorzaken aan te wijzen. Tengevolge van verkeersongevallen verloren elf mensen het leven, terwijl er 140 ernstig en 315 lichtgewond werden. De getallen voor dieze categorieën waren in 1972 respectievelijk 6, 164 en 236. In 433 gevallen was de oorzaak van een verkeersongeval het niiet-verlenen van voorrang. Onoplettendheid was de tweede grote oorzaak van ongevallen en wel 158, terwijl het tekort achter elkaar wel 158 keer, terwijl te dicht op elkaar rijden 120 keer een ongeluk veroorzaak- De kruispunten waar de meeste aanrijdingen plaats hadden waren: 1. Rijksweg Amsterdam-VelsenVerkeers plein zuid-oostzijde; 18; 2. Stationsweg- Minister van Houtenlaan: 16; 3. Stations- weg-Kanaaldijk: 13; 4. Rijksweg Sant- poort-VelsenAfrit rijksweg 9: 11; 5. Parkweg-Rijksweg Santpoort-Velisen: 10. De technische dienst van de Velsense politie onderzocht 392 motorvoertui gen. Er werden 107 voertuigen voor de sloop afgevoerd, omdat herstel niet mo gelijk was. Na straatcontroles werden 272 wrakken van de openbare weg verwij derd, dan wel bij aanrijdingen onher stelbare voertuigen afgevoerd. De bij de Velsertunnel gestationeer de kraanwagens moesten 330 keer uit rukken (385 maai in 1972). Er waren 116 gevallen van loos alarm. Ook in 1973 viel er in Velsen op nieuw een stijging van het aantal mis drijven te zien. 1394 Gevallen kwamen ter kennis van de politie, een stijging ten opzichte van 1972 met negen per cent. Het aantal opgeloste misdrijven be droeg 763, hetgeen een oplospercentage betekent van 54,7. Het aantal inbraken en diefstallen is opnieuw toegenomen. Vorig jaar bijna elfhonderd, in 1972 iets meer dan negen honderd. Het aantal seksuele misdrijven nam af, van 126 in 1972 tot 63 in 1973. Tien mensen pleegden zelfmoord (in 1972: 8). De politie constateerde vijf pogingen tot zelfmoord. Vorig jaar werd 51 keer de eerbaar heid in het openbaar geschonden. Er waren vijf aanrandingen, vier keer werd er ontucht gepleegd. Tien keer constateerde de politie ordeverstoring in dronkenschap. In het verslagjaar werden 309 kin derzaken behandeld, waarvan 51 gezins- en 257 individuele kinderzaken. Er verblijven thans 202 Italianen in de gemeente, 684 Spanjaarden, 15 Portu gezen en 223 Turken. Müller”, terwijl anderen de voorkeur gaven aan een korte wandeling door het mooie park rond het jachtslot „St. Hu- bertus”. Een der grootste attracties was hier de karpervijver, waar „joekels” van vissen soms bereid bleken het brood uit de handen te accepteren. Door dit alles vlogen de uren om, ook al omdat de weersomstandigheden zo onverdeeld gunstig waren. Vandaar dat met een lichte tegenzin de terugreis om vier uur moest worden begonnen. Via Otterlo en Barneveld ging het daarop naar Ankeveen, waar restaurant „Het Polderhuys” al vele jaren voor het diner is aangewezen. Alvorens met het voorgerecht te laten beginnen, hield de heer S. S. Heins zijn traditionele tafelre de, waarin hij weer kon terugzien op een bijzonder geslaagde dag. Een woord van dank aan het adres van het Velsen se gemeentebestuur dat hiervoor gere geld een subsidie verstrekt, achtte hij dan ook volkomen op zijn plaats. Even min wilde hij hiervan de beide helpsters van het Rode Kruis uitsluiten, die gedu rende het reisje steeds voor assistentie paraat zijn geweest. Ook richtte de heer Heins zich tot mevrouw E. J. de Zwarte-Lokker en de heer L. J. Glas, die zich dit jaar wel bijzonder voor dit uitstapje hebben beij verd. Hij onthulde daarbij dat de heer Glas deze dag in zekere zin jubileerde, omdat hier nu sprake was van de vijf tigste tocht die hij mede had georgani seerd. HEEMSKERK. De hoofdingenieur- directeur volkshuisvesting van de pro vincie Noord-Holland, heeft aan het Heemskerkse gemeentebestuur laten we ten, dat ten behoeve van de Heemskerk se woningbouw een nieuw contingent voor 147 woningwetwoningen, nul pre- miewoningen en voor 316 gesubsidieerde particuliere woningen is toegewezen. Een groot deel van dit contingent is in aanbouw in Zuidbroek. Vandaar dat woensdagmorgen weer twee bussen met opgewekte reizigers op leeftijd uit Velsen konden vertrekken, ditmaal met het nationale park „De Hoge Veluwe” als bestemming. Zoals gewoonlijk hebben de chauffeurs hierbij de snelwegen zoveel mogelijk vermeden, teneinde de passagiers uitsluitend met toeristische plekjes te confronteren. Al dus kon het traditionele kopje koffie worden aangeboden in restaurant „De Wilgenpias” in Maarssen, waarna de reis opnieuw langs allerlei binnenwegen naar „De Hoge Veluwe” werd voort- gezet. Hier wachtte in restaurant „De Kope ren Pot” de goed verzorgde koffietafel en na afloop daarvan konden de reizi gers de verdere middag geheel naar eigen verkiezing doorbrengen. Een deel daarvan maakte aldus gebruik voor een bezoek aah het Rijksmuseum „Kröller Er is bericht binnengekomen, dat deze drie gemeenten door één persoon in de commissie vertegenwoordigd mogen worden. Daarop is in overleg met de twee nabuurgemeenten besloten, dat wethouder C. Ockeloen de vertegen woordiger zal zijn. Wél is bekend gemaakt, dat deze zit tingsperiode duurt totdat er beslissingen zijn genomen over de gewestvorming. Velsen heeft daarop gereageerd met de mededeling, dat hier het gemeentebe stuur de mening is toegedaan, dat zelfs dan nog, het wenselijk is de IJmondge meenten vertegenwoordigd te zien in die overloopcommissie. Daarop is tot op he den nog geen antwoord binnen gekomen.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 5