SITUATIE OP FRANSE AMBASSADE VANOCHTEND UITZICHTLOOS Haarlemmer in arrest na wilde achtervolging Geesink deed poging tot bemiddeling a lit SoL'MRiMP «//paarbank werf nadedand G<Spaardeposito§ 1"1 Q/ totlk/Ó Den Uyl: „Put ze maar uit” 3, ROZIJNENBOLLEN v.d.Vooren bakt ze \CHILI Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN S Vrijgekomen Van Speykshow BERENDSEN B.V. Waterpiloot AGENDA pagina 7 Plaatselijk regen gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1974 64e jaargang nummer 265 Kerkdiensten Kastje kijken Kunst Radio en televisie Strips Economie Sport 2 3 Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 155 44 IJmuiden Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Telefoon administratie 15437 en 16450 Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709 Postgiro 273107 Postbus 18 Klachteh bezorging 18.30-19.00 uur tel. 10519 E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561 -323488 b.g.g. tel. 322031 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, Fa. HARTOG i f Openhartig onderhoud’ over vervanging Starfighter 7 7 7 9 10 10 11 12, 13 (Van een speciale verslaggever) DEN HAAG Terwijl in het gebouw van de Franse ambassade in Den Haag vanmorgen nog steeds de 54-jarige ambassadeur graaf Jacques Senard en acht andere gijzelaars door drie leden van het Japanse Rode Leger (van wie vermoedelijk één Arabier) werden vastgehouden weigerde de 25- jarige Joetoeka Foeroeja zich te laten bevrijden door zijn geestverwanten. De man, wiens vrijlating uit de Parijse Santé-gevangenis door de drie indringers in de Franse ambassade was geëist, werd met een Mystère van de Franse regering naar Schiphol gebracht, maar hij wilde niet naar Den Haag worden vervoerd. Hij zei de drie mannen niet te kennen, die in het Haagse ambassadegebouw wacht ten op de bus die Foeroeja, zijn „bevrijders” en de negen gijzelaars naar Schiphol zou moeten bren gen. Vandaar wilde het drietal in de ambassade met een volgetankte Boeing 707 vertrekken, met on bekende bestemming, zo hadden zij laten weten. Later lieten zij deze eis vallen. Maar de situatie leek vanmorgen uitzichtloos voor ambassadeur Senard, zijn secretaresse, de telefoniste, de concierge, drie bezoekers. Van deze drie bezoekers zou er één Japanner zijn. een ambtenaar, de chauffeur en lis J Umuider Courant Goethe grootste problemen liggen De Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 10,90 p. mnd., f 31,35 p. kwartaal (p. post f 36,—), p. jaar f 123,20, (p. post f 141 Losse nummers 50 ct. Gevangene weigert be vrij ding JOETAKA FOERAJA (Van onze Haagse redactie) het ft STRIJPFONDS CHILI GIRO: 3H«9B00 (Zie verder pagina 3) Geesink arriveert bij de ambassade. Bewaakt door politieagenten en geflankeerd door een pantservoertuig. II Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: In de loop van de nacht is een Neder lands meisje, dat op de Franse ambas sade als secretaresse werkzaam is, uit de ambassade vrijgekomen. Het meisje, dat zich in een kast had opgesloten, heeft evenwel verklaard strikte opdracht te hebben geen bijzonderheden over het gij zelingsdrama bekend te maken. Inmiddels heeft de Japanse regering verklaard bijzonder geschokt te zijn over de gebeurtenissen. De minister van Bui tenlandse Zaken, Toshio Kimoera, heeft alle autoriteiten van zijn ministerie op dracht gegeven nauw samen te werken met de Nederlandse autoriteiten. „Het is verschrikkelijk wat in Den Haag gebeurd is”, aldus verklaarde een woordvoerder van het Japanse ministe rie van Buitenlandse Zaken. „Er moet iets gebeuren. Het belangrijkste is het vrijkomen van de gijzelaars”. Tot slot merkte hij op dat er een hofd- kwartier voor deze affaire is opgezet in het ministerie van Buitenlandse Zaken in Tokio. Deze houdt zich geheel met het gijzelingsdrama bezig. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Beijnesweg, H’lem. tel. 32 13 14 en 32 18 05 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. De man werd vanuit het politiebureau gezien toen hij zich verdacht ophield in het winkelcentrum van Amstelveen. Het politiebureau kijkt uit op het winkelcen trum. Men stuurde een politieauto op de man af. De man ging er toen in een wagen met hoge snelheid en gedoofde lichten vandoor. De auto, waarin de vluchteling reed, was gestolen in Haar lem. Diep onder de indruk van de gebeurte nissen loont de echtgenote van de Fran se ambassadeur, mme. Senard, van de Amerikaanse ambassade naar het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Aafke Steenhuis en Jan Joost Tennissen hebben een half jaar in Chili rondgezworven vóór de val van Allende. Ze hebben er inten sief contact met de bevolking op het platteland gehad, waar ze zelf meewerkten op een collectieve boerderij. Ze krijgen nog af en toe post van hun Chileense vrienden. Goed nieuws komt er niet van daan. Deze week is overal het feit herdacht dat de junta nu een jaar van moord en mishandeling achter de rug heeft in Chili. Aafke en Jan laten zien, hoe gelukkig de Chilenen hadden kunnen zijn, als Allende een eerlijke kans gekre gen had. De Franse president Valéry Giscard d’Estaing had gisteravond persoonlijk de beslissing genomen dat Foeroeja mocht worden vrijgelaten, als daarmee het le ven van de negen gijzelaars zou kunnen worden gered. Uit telefoongesprekken met premier Den Uyl, die kort na het begin van het gijzelingsdrama de leiding van de activiteiten op zich had genomen, had Giscard d’Estaing begrepen dat zon der concessies van zijn kant de gijze laars groot gevaar zouden lopen. In Den Haag vermoedde men in de afgelopen nacht, dat de Franse en de Nederlandse regering waren overeenge komen te proberen Foeroeja, de drie an dere leden van het Rode Leger en de ne gen gijzelaars naar Frankrijk over te brengen. Van Nederlandse regeringszijde is er steeds de nadruk op gelegd dat het hier een Franse affaire betreft, die zich op Frans gebied afspeelt de Neder landse politie kan binnen de ambassade alleen optreden op verzoek van de Fran sen. Vanmorgen omstreeks half zes ontstond er in de situatie een pat-stelling. Er kwam geen ontknoping in het drama, de berichten werden steeds tegenstrij diger en schaarser. Van de Rijksvoor- lichtingsdienst, die met informatie over deze zaak was belast, kwamen bijna geen mededelingen. Er werd rekening gehou den met het feit dat de guerrilla’s via de (Engelse) radio en televisie volkomen op de hoogte waren van wat zich buiten afspeelde. Enige tijd na zijn aankomst op de Am sterdamse luchthaven werd de in de DEN HAAG. Het gerucht dat in Den Haag de ronde deed dat de veel voudig Europees, wereld en Olym pisch kampioen judo Anton Geesink zou bemiddelen in de gjjzelingsaffaire werd door de komst van Geesink be vestigd. Deze ging om tien minuten over elf het ambassadegebouw binnen. Geesink is als judogrootheid enorm populair in Japan. Hij spreekt vloeiend Japans. AMSTELVEEN. (ANP) In de afge lopen nacht heeft de Amstelveense poli tie tijdens de achtervolging van een drughandelaar verschillende waarschu wingsschoten gelost. Aan de wilde ach tervolging door Amstelveen werd deel genomen door drie patrouillewagens. Men reed de man, een 22-jarige Haar lemmer, tenslotte in het Amsterdamse Bos klem. Hij is ingesloten. Een politiefunctionaris heeft het ultima tum, dat uit het raam van de Franse ambassade is geworpen, in zijn hand. Of de „ze”, die naar Parijs willen, de Japanners zijn met inbegrip van Fu- rya. die vannacht weigerde mee te wer ken en nog steeds op Schiphol zit dan wel de onderhandelaars die kort na elf uur gisteravond met het eerste toestel aankwamen, werd niet duidelijk. De Japanners zouden verlangen dat ze hun wapens mogen houden, en zouden, alvorens te vertrekken bereid zijn acht van hun negen gijzelaars vrij te laten. Geesink kwam na twintig minuten weer uit het ambassadegebouw, hij liet weten dat hem was verzocht niets te zeggen in verband met het alge meen belang. Hij wilde evenmin ver tellen wie hem dit verzoek had ge daan. Geesink was in gezelschap van een oudere heer, naar verluidt de heer Teengs Gerritsen, een oud-bokser en een vriend van prins Bernhard. Sa men vertrokken zij in een personen auto. WASHINGTON (AFP) De woord voerder van het Pentagon, William Beecher, heeft gistermiddag te kennen gegeven dat het onderhoud van de Bel gische, Deense, Nederlandse en Noorse ministers van defensie met hun Ameri kaanse ambtgenoot, Schlesinger in de ochtend over de vervanging van de Starfighter „openhartig en volledig” was. De vier ministers zullen vandaag naar Europa terugkeren. SCHIPHOL. De regering wil door een uitputtingsslag van de Japan ners zien te winnen. Op Schiphol werd vanmorgen tegen haff acht het volgende mobilofoongesprek opgevangen van pre mier Den Uyl tegen een niet geïdentifi ceerde „Frits”, die zich op dat moment in een van de politieauto’s op het plat form bevond: „Frits, ga jij langzamer hand maar naar Oegstgeest, dan kunnen we de komende nacht opnieuw een be roep op je doen. Put ze maar uit. Ze willen nu allemaal naar Parijs en ze willen één gijzelaar meenemen”. Cees van den Velden is wereld kampioen. Dat zal velen weinig zeggen. Bert Brevoord zocht daar om deze titelhouder speedboatra- cen zware klasse op in Boxtel, waar merkwaardigerwijs geen stukje water te vinden is waar hij zou kunnen trainen. Van den Vel den is enkele weken geleden voor de tweede maal ’s werelds snelste waterpiloot gebleken. Aad van den Heuvel laat het harde nieuws binnenkort voor wat het is. Hij gaat dan weg bij Brandpunt, hoewel hij incidenteel nog wel eens zal meewerk'en. Hij start in oktober met zijn totaal programma „De Van Speyk-show of dan liever de lucht in”. Kees Tops had met Van den Heuvel een uitgebreid gesprek over die show. In het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Tot matig of krachtig toenemende wind uit zuid tof zuidwest. Mini mumtemperaturen ongeveer 14 graden, maxima morgen rond 19 graden. daar, waar wij ze niet zoeken. Bewaakt door politieagenten en geflankeerd door een pantservoertuig, staat de „Mystère” van de Franse luchtmacht op het platform van Schiphol, nadat het toestel uit Parijs was gearriveerd met aan boord de Japanner Joetaka Foeroeya. Mystère overgevlogen Japanner Foe roeja uit het door pantserwagens om geven toestel gehaald en geboeid en tegenspartelend door vijf agenten weg gevoerd. Vermoed werd dat hij naar de ambassade zou worden gebracht, maar later ontstond de indruk dat hij in een cel op Schiphol was ingesloten. Sinds kort na het begin van de be zetting, die bij het ter perse gaan van deze krant nog voortduurde, hebben ver tegenwoordigers van de Nederlandse re gering, later premier Den Uyl zelf, in voortdurend direct contact gestaan met de Franse autoriteiten. Ook minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en Van Agt (Justitie) waren op het Haagse hoofdbureau van politie, de commando post voor alle activiteiten van de over heid vrijdagavond. Bij de bezetting van de ambassade, gistermiddag om kwart over vier, zijn twee leden van de Haagse politie be schoten en gewond geraakt. De 21-jarige agente J. M. Remmerswaal, die in de borst werd getroffen, is er het ernstigst aan toe. Zij is evenwel buiten levensge vaar. Haar collega, de 22-jarige agent O. Koster, werd in de schouder en arm gewond. Niet geïdentificeerde kinderen meisje heeft vol ontzetting de hand voor het hoofd geslagen van gijze laars in de Franse ambassade.

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 1