ZWAKKE ROL VAN SONJA POOT IN LA TRAVIATA ADELLIJK BLOEDBAD Vier Aziatische muziekculturen op Queekhoven Die schone Müllerin in de Toneelschuur Bariton Hans Levie toont veel onvermoede talenten NOS niet eens met zendtijd Symbiose Ongedisciplineerd spel van drummer op HJC BARNEY KESSEL HAD „STOORZENDER Bulgaars debuut Laat ’ns wat van je FLUtf I I 9^ 4 I KLOOS VREEST VERSNIPPERING Poppen bij Christie’s 99 4 If1 Ki’ I SEPTEMBER 1 9 74 ZATERDAG i 4 ÜUHSI Gedateerd MH RESTAURANT Telefonisch nakaarten over ’t gezellige kaartavondj e 4 van gisteren. Altijd doen. 1 Want napret is de mooiste A pret. Of u nu bridged, klaverj ast, toept, zwikt of jokert. En bellen over kaarten of bellen om het volgende kaartavondje aftespreken kan voor de helft van de prij sWant ’s avonds en in het weekend belt u voor half geld door heel Nederland. HAARLEM Dat het welslagen van een jazzconcert in belangrijke mate afhankelijk kan zijn van de begeleiders van de solist, werd gisteravond weer eens overtuigend bewezen in de Haarlemse Jazz Club. Barney Kessel, met recht de eerste en tevens een der allerbeste gitaristen, had op het zilveren jubi leumfeest te kampen met een bij zonder onwillige drummer, die de grote meester in ieder geval in technische zin nauwelijks kon bij benen. Het werd zodoende een op treden dat Kessel-solo veel succes opleverde, maar als geheel niet be vredigde. HAARLEM Talent kan soms uit een heel verborgen hoekje ko men. Hans Levie bijvoorbeeld volg de een opleiding voor mimespeler, en als zodanig weet hij van wan ten, maar gisteravond bleek in de Toneelschuur dat hij ook op zang technisch terrein het een en ander in zijn mars heeft. F AMSTERDAM Vanuit bijna ieder standpunt bekeken is „La Traviata” van Verdi een kunstzin nige scnepping van de hoogste orde, maar vooral als een voorbeeld van karaktertekening. In muzikaal en dramatisch opzicht is er sprake van een zeer goed gelijkend por tret, dat geïnspireerd is op het ka rakter van Violetta. In geen ander werk is de centrale figuur zo domi nerend en zo verantwoordelijk voor het gehele verloop van de opera. De rol van Violetta is een van de meest veeleisende van het gehele operarepertoire. Gedurende de eer ste en de vierde akte verlaat de so praan het toneel niet en in de tussenliggende bedrijven zijn er korte perioden, waarin zij achter de coulissen even bij kan komen. Ge durende viervijfde gedeelte van de opera is Violetta op het toneel te vinden en zij zingt voortdurend. - Operastichting onder de maat (ADVERTENTIE) (Van onze RTV-redactie) CEES STRAUS CEES STRAUS (ADVERTENTIE Barney Kessel met zijn begeleiders Henry Franklin op bas en Alonzo Garibaldi op slagwerk. Als achtergrond dient een breed pro jectiescherm dat in een halve cirkel om het plankier is gespannen. Dit scherm laat steeds verschillende kleuren zien die corresponderen met de stemmingen die uit de liederen spreken. Eenvoudiger had het niet gekund, maar doeltreffend is het wel. De typische gedateerdheid van de ro mantiek gaat dan, sterker dan bedoeld, een geducht woordje meespreken. Er ligt in elk geval een brede scala van mo gelijkheden voor Levie open. Als de hui dige voorstelling niet als de definitieve vorm wordt gezien, kan Die schone Mül lerin zeker tot een bijzondere voorstel ling uitgroeien. AMSTERDAM (ANP). Maandag 23 september zal by de kunstveiling Chris tie’s in Londen een grote collectie poppen en speelgoed worden geveild, die bijeen gebracht is door een Nederlandse ver zamelaarster. Grote Houtstraat 21 Levie wil zich, zo kwam onlangs in een interview naar voren, beslist niet opwerpen als zanger van het klassieke lied. Hij vertelde in Die schone Müllerin Paloma Picasso, dochter van de beroem de schilder, maakt op het ogenblik fu rore als filmactrice: Ze speelt de rol van gravin Erzsebet Bathory in de film Les contes immoraux (De immorele ver halen). Een van de bijzondere genoegens van het gravinnetje was om te baden in het bloed van zeer jonge maagden. De film trekt veel belangstelling in Parijse bioscopen. De foto toont een scène uit Les contes immoraux met uiterst rechts de toekijkende gravin. HILVERSUM Het NOS-bestuur heeft vrijdag geprotesteerd tegen de beslissing van de minister van CRM, mr. H. W. van Doorn, om Symbiose wel in de ether toe te laten. De minister trok zich bij die beslissing niets aan van het advies van de Om- roepraad, dat zendtijd afkeurde. André Kloos (VARA) vreesde een versnippering in de ether plus een enorme toeloop van belangengroeperingen in de Nederlandse samenleving, die ook graag zendtijd willen. De heer Kloos dacht in dit verband aan de ANWB, de KNAC, de Consumentenbond en de voetbalverenigingen. Sonja Poot en Vittorio Terranova vertolken de hoofdrollen in Verdi’s opera La Traviata. ken schetterend en vaak veel te schel, maar deze fouten zouden hem niet kwa lijk worden genomen als Garibaldi een wat meer gedisciplineerde houding aan nam. Aanwijzingen van Kessel werden nu meestal volkomen genegeerd. Er zal nog heel wat gespeeld moeten worden voordat deze groep een eenheid vormt. Barney Kessel is het waard met beter spelende begeleiders op te treden. alleen maandag: Wiener Schnitzel— sla - geb.aard. OiOU De bariton Hans Levie bracht in de Schuur een zeer aanvaardbare presenta tie van de liederencyclus Die schone Müllerin van Franz Schubert. Om dit oorspronkelijk als recital opgezette mu ziekwerk wat meer dimensie te geven, had Levie in samenwerking met Jan Witteman van de technische theater- werkgroep Perspekt gekozen voor een theatrale vormgeving die binnen het kader van Levie’s kwaliteiten uitste kend tot haar recht kwam. Barney Kessel behoort samen met Charly Christian tot de eerste gitaristen die gebruik maakten van elektrische ver sterking. Kessel moet trouwens veel ge leerd hebben van Christian; diens invloed was bij vlagen vrij duidelijk merkbaar. Dat hoeft Kessel niet als negatief te wor den aangeschreven. Hij is in staat het beste van Christian als het ware te ver voegen in .,Kesseliaanse” stijl. Die stijl is fenomenaal. Kessel kan zich leterlijk alles permitteren, voor ieder figuur weet hij wel een oplossing. Het waren vooral de up-tempo stukken waarin Barney Kessel kon excelleren. Hij toont een zeer bewonderenswaardige vingervlugheid, terwijl ook zijn slide- techniek in vergelijk met vele zwarte bluesgitaristen van een uiterst geraffi neerd gehalte is. Capobianco een zeer goede staat van dienst achter zich heeft en dat hij grote successen oogst aan de Juilliard School of Music in New York, maar van „La Tra viata” heeft hij geen kaas gegeten. Het hele gamma van diepe en diepere gevoe lens, die in deze opera tot uiting moeten komen, is in deze voorstelling onderdrukt gebleven. De hoofdrollen stonden er als houten klazen bij en de scène met het zigeunerkoor was lachwekkend van in fantiliteit. Nogmaals, het is jammer dat ik zoveel negatieve factoren moet vermelden in dit verslag. Het kan best zijn dat er over twee of drie voorstellingen een prachtige Traviata te zien zal zijn, maar nu is de Operastichting onder de maat gebleven. J. H. MOOLENIJZER Wel kan de vraag worden gesteld of uit een dergelijke theaterpresentatie niet meer kan worden gehaald. Juist omdat Levie zich niet wil opwerpen als zanger en de aandacht wil verleggen naar de theater-aspecten, komt er misschien een te grote druk te liggen op de vormge ving. Witteman koos voor een onder steunende vormgeving, niet een vorm De heer Keyzer stelde voor om Studio Sport in plaats van het voorgenomen tijd stip van 19.00 uur toch op half acht te handhaven. Dit met het oog op de rust en het geluk in het gezin, aldus de AVRO-voorzitter. Zijn voorstel kreeg geen enkele steun. Vanuit het bestuur kwam ook verwondering ten aanzien van de dubbele hitparade. De NOS brengt op vrijdag een top-30. terwijl de TROS donderdag reeds een top-40 presenteert. De coördinatie kwam hierbij in het ge drang, meende het bestuur. Deze kwes tie wordt nu nog in onderling overleg behandeld. De discussie omtrent dit pro bleem is nog lang niet afgerond. die de vocale inbreng overheerste, maar haar eerder aanvulde. Juist daarom kwam al snel het accent op Levie’s zang- kwaliteiten te liggen. Begeleid door een zeer consciëntieus, spelende Miep van Luin aan de piano, bleek Hans Levie zangtechnisch gezien zeer redelijk tegen zijn taak opgewas sen. De theatraliteit en pathetiek van de romantiek ligt hem kennelijk goed en wat hij ervan overbrengt is zeker ac ceptabel. Het blijft echter de vraag of dat ook opgaat voor de inhoud, die, aldus gedramatiseerd, een te sterk accent mee krijgt. De collectie bestaat uit 250 Franse en Duitse poppen, Nederlandse poppenhui zen, allemaal gemeubileerd, poppenwa gens en poppenbedjes, serviesjes, minia tuur winkels en keukens, opwindbaar speelgoed waaronder een model van de raderboot „Rotterdam”, een speelgoed kast je met vier en een chiffonière met zes laden, waarvan men aanneemt dat ze aan koningin Wilhelmina hebben toe behoord. De hoogte die hij aldus bereikt, is ken nelijk te veel voor zijn begeleidend trio. Henry Franklin op bas toonde veel en thousiasme en kon in grote trekken mee komen. Anders was het gesteld met Alonzo Garibaldi. Daar, waar Kessel after-beat techniek van zijn drummer vereiste, bleef Garibaldi verre in gebre ke. In de eerste set moest hij gebruik maken van geleend slagwerk, hetgeen ook al niet bevorderlijk was voor een goed samenspel. De schaarse soli klon- AMSTERDAM (ANP). Het Amster dams Philharmonisch Orkest heeft het programma voor zijn populair kunst-10- daagse concert op 27 september in het Amsterdamse Concertgebouw gewijzigd. In plaats van de aanvankelijk aangekon- digde Eugen Fodor komt nu de jonge Bulgaarse violist Mincho Minchev naar Amsterdam. Met het vioolconcert in D gr. terts van W. A. Mozart (Sibelius gaat niet door, maar na de pauze wordt wel de 4e symfonie van Tsjaikovsky uitgevoerd) zal hij zijn Nederlands debuut maken. De Raad van Beheer antwoordde dat CRM vorig jaar al voor dit risico was gewaarschuwd, naar aanleiding van een aanvraag voor uitzendingen ten behoeve van zieken en bejaarden door Max Tail leur. Het NOS-bestuur vond deze beslis sing van de CRM-minister te ver gaan. De mogelijkheid werd geopperd om bij de Kroon tegen de zendtijdtoewijzing aan Symbiose in beroep te gaan. Na enig beraad besloot men de kwestie te laten rusten tot een volgende vergadering, aangezien de beroepstermijn dat uit stel rechtvaardigt. De radio- en televisieschema’s van de NOS voor de komende maanden zijn ver gezeld van enkele kritische kanttekenin gen, door het bestuur goedgekeurd. De heer Kloos had ernstig bezwaar tegen het pakket van de NOS-TV op woensdag- I avond. In het nieuwe seizoen is er elke avond een actualiteitenrubriek op de te levisie. Op het andere net is zo’n rubriek, terwijl de NOS de kijkers vergast op Van gewest tot gewest, een langer jour naal, Panoramiek. Studio Sport en Den Haag vandaag. Kloos vond dat te veel van het goede en bovendien in strijd met de afspraak om geen actualiteiten te brengen als de andere omroepen daar al in voorzien. Hij kreeg daarbij de steun van Landré (TROS) en Keyzer (AVRO). zoveel theatermogelijkheden te zien, dat hij het experiment van een dergelijke uitvoering graag aandurfde. Witteman koos voor een doordacht en sober décor. Wat bij een recital is terug gebracht tot een eenvoudig podium, wordt bij Witteman in wezen niets an ders dan een extra aangebracht niveau, dat via enkele hellende looppaden be reikt kan worden. Sonja Poot, die gisteravond in de Stads schouwburg in Amsterdam het nieuwe seizoen van de Nederlandse Operastich ting opende in deze zware rol, bleek niet tegen haar taak te zijn opgewassen. Het is altijd jammer zoiets te moeten consta teren en ik zou er liever over zwijgen, temeer daar ik haar nog niet zolang ge leden uitstekend heb horen zingen en zien acteren. Zij leek mij dodelijk vermoeid en de oorzaak zou wel kunnen zijn dat zij op de repetities teveel van zich zelf geëist heeft. Van haar tegenspeler Vittorio Terra- nova ging ook niet veel inspiratie uit. Waar Violetta door indispositie te laag zong, was haar Alfredo niet in staat om haar over de moeilijkheden heen te hel pen. Hij was blij als hij zijn eigen hoge noten halen kon. De enige waar ik geen zorgen over gehad heb was Jan Derksen, die als Giorgio Germont een diepe indruk maakte, maar zelfs hij had last van kleine inzinkingen. Daar kwam nog bij dat Edo de Waart ook niet bepaald op dreef was. Zijn tempi waren vaak te langzaam en vooral in het begin waren er nogal wat hinderlijke on gelijkheden met het koor. De tussenspelen van de strijkers echter klonken prachtig, dat was in ieder geval een duidelijk winstpunt voor het Rotterdams Philhar monisch Orkest. Het is evenwel niet dui delijk gebleken waarom juist Edo de Waart deze Traviata moest leiden. Hij mist de routine, die juist bij een over bekende opera als deze onontbeerlijk is. Er lopen toch genoeg dirigenten rond die met de Traviata niet de minste moeite hebben. Het is een goed idee om een nieuw seizoen te openen met een be kende en zeer geliefde opera, maar kies dan ook een dirigent die precies weet wat er voor de Traviata nodig is. Het kan zijn dat de regisseur Tito Het gebeuren is voorbereid door Ton de Leeuw, Willem Adriaansz, Frank Har rison, allen uit Nederland, Rudolf Heine mann uit West-Berlijn, en Tran van Khe van de Sorbonne in Parijs. Het program ma voorziet in recitals, demonstraties, lezingen en discussies. Wezenlijk voor het project zijn de uitwisselingen van ge dachten en confrontatie van musici van oost en west. Van 20 tot 26 oktober is China het on derwerp van Musicultura, van 27 oktober tot 2 november krijgen Vietnam en Korea de aandacht en van 3 tot 9 november staat Japan in het middelpunt van de belangstelling. Van 10 tot 16 november zal een centrale groep deelnemers aan het programma van voorgaande weken ver der werken aan een rapport over Musi cultura, dat voorbereid wordt door mede werkers van het centrum voor ethno- musicologie „Jaap Kunst” in Amsterdam. BREUKELEN. De Eduard van Bei- num stichting houdt op Queekhoven in Breukelen vier weken lang een serie bijeenkomsten, waarop deelnemers wor den geconfronteerd met enkele grote mu ziekculturen, die van China, Vietnam, Korea en Japan. Coördinator van deze Musicultura is Ton de Leeuw. v.. '«ql

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 9