Muzikaal onthaal helpt nog weinig AMSTERDAM OVERROMPELDE DEFENSIE WEER GAF HAARLEM ONNODIG ZEGE WEG Hattrick van Nico Jansen Suurendonk redde AZ’67 Feyenoord buitte vrijheid uit Eredivisie in cijfers g De Graafschap smeet een helft met z’n krachten s Hughes: Van Duivenbode speelt wel tegen Roda nz IMK ES „Toe maar jongens, de beuk erin” MARKT. KOÓ BB0R51- Verschil van mening over tactiek II MAANDAG 10 Ónmogelijk 3 (Van onze sportredactie) Angstige ausputzer schap kon de net herstelde Hazel hekke zijn eredivisiedebuut maken en moest Roel Zaaijer wegens een schorsing worden vervangen door de minder geroutineerde Eduard Schreur. DOETINCHEM. De tucht- commissie van de KNVB en blessu res zorgden ervoor dat Evert Teu nissen en Joop Castenmiller hun respectievelijke elftallen drastisch moesten wijzigen. Bij de Graaf- z SPORT (Van onze sportredactie) SPORTEF (Van onze sportredactie) maar Mis- (Van onze sportredactie) THEO KLEIN Van Duivenbode: tegen Roda in ’t veld Peter Feteris op het middenveld in duel met Leen van der Merkt. (Van onze sportredactie) rne Programma voor zondag: NAC-MVV, Een uiterst verdienstelijke actie van De Wit (kort na rust voor de uitgeputte Bijl in het veld) en spits Couperus werd 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 2 3 3 3 2 3 3 3 2 1 1 1 1 1 2 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o 2 2 2 2 2 0 1 1 2 1 1 1 1 0 0 Ajax PSV Feyenoord FC Twente FC Den Haag FC Amsterdam De Graafschap Telstar Roda JC AZ’67 Excelsior FC Utrecht Sparta Wageningen Haarlem Go Ahead Eagles MW NAC 6 6 4 4 4 4 4 4 4 3 3 2 1 1 1 1 0 0 9-2 8-4 12-3 5-1 4- 1 5- 3 3-2 3-2 5.6 2-2 1- 2 2- 4 1- 2 2- 5 2-8 2-9 1-4 2.9 0 0 1 0 0 0 o o 1 1 1 1 1 2 2 2 2 3 Bij Telstar moesten niet alleen Fred André en Tonnie Fens naar de kant maar bleek Cees van Kooten nog zoveel last te hebben van een recente blessure dat meedoen onmogelijk was. Een lasti ge zaak voor de Velser-ploeg die nu van de A-selectic uitsluitend Monne de Wit als wisselspeler ter beschikking had. J Telstar: Van der Meeren, Driesen, Zwaan, Van Essen, Bischot, Bijl (53-De Wit), Helling. Jonker, Stout, Couperus en Schoonewllle. Scheidsrechter Beukman, 8500 toeschouwers. Maar opnieuw lukte het de thuisspe- lende club niet Telstar beide punten af te snoepen. Ondanks een voorsprong in de eerste helft en een aantal kansen daarna slaagde De Graafschap er niet in voldoende afstand van de Velser-forma- tie te nemen, een nalatigheid die zich na rust wreekte en bij Teunissen terecht een ontevreden gevoel achterliet. „Dit is geen duel waarin wij een punt hebben gehaald maar er een hebben laten lig gen”. Het offensief dat de thuisclub halver wege de eerste speelhelft ontketende verwarde Telstar weliswaar maar het brak de ploeg niet. Het onstuimig aan vallende De Graafschap wisselde voorin nogal van positie en dat verschafte Nan- lohy. Veen en Hazelhekke de nodige ruimte. Van der Meeren, voldoende her steld van zijn tegen AZ opgelopen ver wonding, moest een doorbraak van Siet- ze Veen op de 16-meter lijn verhinderen. Overgoor miste een goeie kans na een actie van Nanlohy die langs Driesen was geglipt. Na een half uur was de Velser doelman echter kansloos bij een fraaie dubbele combinatie van Hazelhekke en Schoenaker, het tweetal dat van Wage ningen werd overgenomen. Het duel kreeg alle vrijheid en Schoenaker profi teerde als laatste: 1-0. Meteen na rust weigerden de pupillen van De Graafschap hun voorsprong uit te breiden toen Mintjes Schoonewille te zelfzuchtig liet staan. Zijn knal werd door Van der Meeren weggestompt maar de vrijstaande Hazelhekke miste de opgelegde kans die hij daarna kreeg. Lustig combinerend nam Telstar geleide lijk het heft in handen waarbij Helling, alhoewel soms wat te laconiek, en Jon ker zich uitleefden. Monne de Wit ging veel de diepte in, weinig gestoord door Koenders die evenals Schoenaker met de drukkende warmte teveel moeite had. ALKMAAR. Het gelijkspel dat AZ ’67 op de valreep op een geroutineerd spelend FC Twente bevocht, was zeer verdiend. AZ ’67, zonder de geschorste Spelbos en Wildbret, speelde het grootste deel van het duel voluit op de aanval, maar faalde herhaaldeijk in de afwer king. Sadek had wat dat betreft boter op zijn hoofd, want hij was het die met twee, zij het prachtige solo’s een behou dende opzet aan het begin van de twee de helft bij voorbaat onmogelijk maakte. Zijn eerste éénacter belandde op de vuisten van Jongbloed en de tweede één-twee met Feteris werd ten onrechte door de zwakke grensrechter Pustjens wegens buitenspel afgevlagd. De Haar lemse nervositeit moest onherroepelijk tot fouten leiden, die door het experi mentele defensieblok niet rechtgetrok ken konden worden. Sterker nog. de laatste linie leed uiteindelijk het zwaarst onder de kracht van Amsterdam, dat als herboren na rust het veld was opgeko men. Trainer Pim van der Meent: „In de tweede helft was ik voor het eerst in dit seizoen tevreden over ons spel. Daarvoor was de druk om het dit jaar weer te moeten maken te groot voor onze spe lers geweest.” Jörgen Kristensen: twee doelpunten ondanks blessure. Een nieuwe nederlaag leek dan ook in de lucht te hangen, toen Thijssen zeven minuten na rust een vlekkeloze Twentse aanval afrondde. Alle pogingen van de Alkmaarders het verlies te ontlopen le ken tot mislukking gedoemd. Suuren donk rondde een goede aanval te zwak af, Nygaard knalde van grote afstand op de lat en Van der Vall redde op de doellijn. Twee minuten voor tijd kwam eindelijk de verdiende treffer. Suuren donk rondde een vrije trap van Nygaard af. Scheidsrechter Beek, 12000 toeschou wers. De blonde middenvelder had bij zijn ren Jos Jonker weer eens gelost, een bezigheid waarmee hij in de eerste helft veel succes had maar die hem na rust opbrak. De Graafschap smeet voor de pauze met z’n krachten met als gevolg dat diverse spelers royaal voor het eind signaal uitgeteld waren. Telstar buitte dat goed uit door in de 65-ste minuut de gelijkmaker te scoren. HAARLEM. Een verschil van mening tussen Haarlem-trainer Barry Hughes en Theo van Duivenbode over de te volgen speltaktiek. is er de oorzaak van geweest dat de verdedi ger HaarlemAmsterdam vanaf de tribune heeft gevolgd. Hughes wilde na de teleurstellende beginresultaten per se twee punten tegen Amsterdam pakken en daarom met aanvallend ingestelde middenvelders spelen. Op zijn eigen wijze was de Haarlem mer een verdienstelijke centrumaanval- ler die het invaller-voorstopper Schreur zeer moeilijk maakte. De Graafschap raakte niet in té grote problemen omdat ausputzer Theo van Londen Schoonewil le en Couperus diverse malen in be dwang hield. Van Londen was echter ook een ang stige laatste man die tientallen meters achter zijn linie opereerde. Zeker in de eerste helft maakte het team van Cas- tenmiller nauwelijks gebruik van de ruimte die daardoor op de vleugels ont stond. De ploeg tikte wel aardig maar bleef toch teveel hangen. De paal, die een schot van Hiddink keerde en missers van Veen en Hazelhekke hielden Telstar overeind. De Graafschap: Van Oosterhout. Mintjes, Schreur, Van Londen, Overgoor, Schoenaker (80-Poulus), Koenders, Hiddink, Veen. Hazel hekke (70-De Jonge) en Nanlohy. Pieter Huyg als voorstopper optrad en Gerrit Peys als linksback fungeerde, toe nam. Jerzy Sadek: „Wij hadden in de tweede helft rustig de bal op moeten brengen in plaats van door te blijven jagen op de tweede goal. Ons hele spel werd daar nerveus, fouten konden bijna niet uitblijven.” Maar de Amsterdamse voorsprong kwam er toch, in de 21e minuut, door Van Duivenbode’s vervanging bete kent niet dat hij nu definitief uit het Haarlem-elftal is verdwenen. „Zon dag tegen Roda zal hij zeker weer spelen”, aldus de Haarlem-oefenmees- ter, die in Kerkrade tegen Roda ui teraard niet wil gaan aanvallen. In de 21ste minuut strafte Jürgen Kristensen een fout van Johnny Oude Wesselink af. Acht minuten later kreeg Kristensen opnieuw alle gele genheid om de Deventer doelman Henny Spijkerman te passeren. In de 36ste minuut resulteerde een snelle combinatie tussen Peter Ressel en de voor Kristensen ingevallen Van de Korput in de vijfde Rotterdamse HAARLEM. Het lijkt misschien een hard oordeel na slechts drie wed strijden in de nieuwe competitie, maar wanneer Haarlem zo onbezonnen blijft voetballen als gisteren na rust tegen FC Amsterdam (1-3), dan zullen er nog heel wat punten onnodig prijsgegeven moeten worden. Na de eerste 45 minuten, waar in Haarlem het beste van het spel had, leken alle ingrediënten voor een zege tocht aanwezig. Amsterdam was in de eerste helft nog geen schim van de succesrijke ploeg die vorig seizoen teams als Ajax opzij kon zetten, er werden fouten aan de lopende band gemaakt, waardoor alle inspanningen zonder zichtbaar resultaat bleven. Talrijke on zuivere Amsterdamse passes zorgden er voor. dat Haarlem via snelle mannen als Sadek, George, Pot en Feteris verrassend en gevaarlijk kon uitverdedigen. Zo’n ac tie leverde in de 21e minuut het eerste doelpunt van de Haarlemmers op. Fete ris bracht de bal op, passte voor het doel langs naar links, waar Cor Pot met een diagonaal schot Jan Jongbloed kon passeren: 1-0. Feyenoord maakte dankbaar ge bruik van de vrije ruimte die zijn spitsen na het tweede doelpunt plot seling in overvloed kregen. Bij de treffer van Willy Kreuz die de Rot terdammers in de eerste helft op een voorsprong had gebracht en het doel punt van Schoenmaker werden er nog vier gevoegd. treffer door Schoenmaker en vlak voor het eindsignaal van scheidsrech ter Arie van Gemert kon Willy Kreuz er 6-0 van maken toen de snelheid van Peter Ressel de Deven ter defensie opnieuw tot een willoos slachtoffer had gemaakt. Haarlem: Boersma, Wentink, Hoeben, Huyg en Peys (De Haan); Feteris (Meuwse), George en Van den Berg; Sadek. Pot en Boszhard. De grote overwinning was voor Feyenoord na de nederlaag in Eind hoven tegen PSV en met het eerste Europa-Cuptreffen woensdagavond voor de boeg natuurlijk uiterst wel kom. Temeer daar de Rotterdammers erg tegen het duel in Deventer had den opgezien. Door een schorsing konden zij immers niet beschikken over Van Hanegem, terwijl vrijdag tijdens de training Van Daele zich zo ernstig blesseerde dat hij er ook niet bij kon zijn. Kristensen moest daar door, ondanks zijn lichte enkelblessu re, worden ingezet. Het leek voor Feyenoord nog moei- lijker te worden toen Ramljak in de zevende minuut al na een forse at tack van Arntz gewond bleef liggen. De Joegoslaaf speelde daarna op hal ve kracht verder en werd pas in de zestiende minuut van de tweede helft door Van Til vervangen. De Eagles kregen dankzij het hoge tempo, waarmee de Rotterdamse de fensie, waarin Schneider als laatste man fungeerde en Everse als voor stopper het vaak erg moeilijk had, diverse kansen om na de openings treffer van Kreuz de stand in even- ’-.•icht te brengen. „Het is triest dat er bij ons nog zo vaak goede kansen worden gemist. Ik ben op zoek naar een spits maar die mag niet te duur zijn omdat er niet veel geld is”, zei Jan Notermans die inmiddels al een Joegoslaaf heeft ge test en te licht heeft bevonden. Tien minuten later was Pot dichtbij een tweede doelpunt, toen hij uit een voorzet van Piet van den Berg tegen de paal schoot. Tot zover was dat allemaal voor Haarlem dik verdiend. Doelman Rob Boersma, vóór het eerst in actie tegen Amsterdam: „Na de rust kwam ik het veld op met het idee dat we nu konden gaan tikken. Wij stonden ten slotte voor. Amsterdam was de ploeg die had moeten komen.” Aldus Boersma, die zelf in de veertiende minuut van de tweede helft met een afschuwelijke fout de afgang inleidde. Hij schopte eerst de bal verkeerd uit, waardoor de uitblin kende Leen van der Merkt het projectiel direct kon retourneren. De onfortuinlij ke Haarlemse goalie had zijn misser nog ongedaan kunnen maken, als hij daarop resoluut ingegrepen had. Hij onder schepte de bal echter niet rigoureus, waardoor de instormende Nico Jansen de bal alsnog in het doel kon lopen: 1-1. Hughes later: „Dit had natuurlijk nooit mogen gebeuren. Een moment van verslapte concentratie kostte ons de voorsprong. We waren er van uit gegaan dat FC Amsterdam over de vleugels te pakken zou zijn. En dat bleek in de eerste helft ook wel. Wie liepen langs Flinkevleugel en vooral langs Bianchi, maar in de tweede helft hebben we dat weggegeven.” Amsterdam kwam in het eerste kwartier van de tweede helft pas goed los. Misverstanden, zoals die voor de rust waren voorgekomen, bleven uit. waardoor de druk op de Haarlem-defen- sie, waarin de geschorste Marijt ontbrak. HAARLEM. Dc voetbalclub Haarlem heeft de entree van zjjn spelers aan gepast aan de hit-parade. Werd tot vorig seizoen de opkomst van Haarlem één opgeluisterd met de klanken van „A Banda” van Herb Alpert, dit seizoen begeleidt de Haarlemmer Robert Long zijn plaatsgenoten met „Toe maar jongens de beuk erin, zet ni op”, een nummer van zijn eerste solo-LP, waarop verder onder meer het liedje „Jezus Redt” voorkomt. Wellicht dat Hughes daarmee moet beginnen, wanneer zijn team zo doorgaat Om zijn spelers te stimuleren heeft Barry Hughes bovendien een aantal bordjes aan laten brengen in de kleedkamer. De opschriften luiden onder meer: „Balverlies is misdadig: karakter op alle tijden; profinstelling 90 minu ten: optimale inzet”. een kopbal van de opnieuw vrij staande Jansen. Haarlem was op dat moment al knock out. Wissels van Hughes (debu tant Theo Meuwse voor Peter Feteris en Günther de Haan voor Gerrit Peys) maakten weinig verschil. Dat er vier minuten voor tijd uit een één-twee van Jansen en Otto nog een derde doelpunt van de produktieve Jansen voortkwam, benadrukte slechts de chaos in de Haar lem gelederen. Pieter Huyg: „Onze ver dediging was na rust slecht georgani seerd. Misschien hebben we te veel ge jaagd, ik weet het niet precies. In ieder geval zakten we helemaal weg. Dat is ons wel meer gebeurd, ik denk dat het een psychische kwestie is.” De ontreddering van Haarlem kwam pas goed aan het licht, nadat Van der Meent linksbuiten Van der Lem had uitgewisseld tegen de agressieve debu tant Otto. Jansen, tot op dat moment straf gedekt door Huyg, verhuisde toen naar links (tegenover Wentink), terwijl Huyg Otto voor zijn rekening nam. Doordat Jansen. Husers en Otto nogal eens van plaats verwisselden, bleef er van een betrouwbare dekking echter niets meer over. Herhaaldelijk liepen één of meer aanvallers zo vrij als een vogeltje voor Boersma. Nog geen minuut nadat Jansen het eerste doelpunt aan had laten tekenen, maakte Otto nog een goal. Scheidsrechter Vervoort keurde die echter af, omdat hij hands van Van der Merkt geconstateerd zou hebben. Hoe het ook zij, Amsterdam beleefde gisteren een uitstekende generale voor de Europa-cupduels tegen het Maltese Hibernians, terwijl Haarlem met één wedstrijdpunt uit drie ontmoetingen en acht goals tegen en twee goals voor een zorgelijke toekomst tegemoet lijkt te gaan. Wageningen-Den Haag. Telstar.Ajax, Twente-De Graafschap, Roda JC-Haar- lem, Feyenoord.Utrecht, PSV-Go Ahead, Excelsior-Sparta (beide laatste op zater dag). DEVENTER. Eagles trainer Jan Notermans zag de debacle voor de Deventenaren tegen Feyenoord nade ren. Hij schreeuwde zich de keel schor, maar zijn spelers luisterden niet. Want nadat Lex Schoenmaker in de achttiende minuut van de twee de helft de Rotterdammers op een 2-0 voorsprong had gebracht, had Go Ahead Eagles alleen nog maar aan dacht voor de aanval. „Ik heb me te barsten geroepen dat ze terug moes ten blijven. Iedereen zag het toch aankomen dat Feyenoord met die snelle jongens ons met nog meer doelpunten om de oren zou gaan slaan”. Hughes: „Ik weet het niet, schien is hij boos dat ik hem verwijt dat hij verscheidene spelers in zijn spel meetrekt. Hij kan er dan wel anders over denken, maar ik heb als trainer het laatste woord.” Drijvend op routine zorgde Telstar nog voor het meeste gevaar. De Graaf schap had geen fut meer en ook de vervanging van Hazelhekke door Gerrle de Jonge (ex-Cambuur) verontrustte de Velsenaren niet. Tien minuten voor tijd liet Teunissen Coen Poulus nog opdra ven op welk moment niet alleen Schoe naker maar ook Mintjes het veld wilde verlaten. De teleurstelling leefde kenne lijk niet alleen bij Teunissen. PIETER MUL FC Amsterdam: Jongbloed, Flinke vleugel, Fransz, Koopman en Bianchi. Visser (Karte). Van der Merkt en Dek ker; Jansen, Visser en Van der Lem (Otto). Scheidsrechter Vervoort. Toe schouwers: 10.000. Van Duivenbode: „Hij vergeet ech ter dat een elftal als Haarlem niet buiten verdedigende middenvelders kan. Nadat ik eruit was gegaan tegen FC Twente vielen er wel drie doel punten. Hughes vergeet ook dat ik het weinig kan helpen als er na twintig seconden al een doelpunt te gen ons wordt gemaakt, waardoor wij in een moeilijke positie komen. Hij moet dan niet zeggen dat ik niet meedoe. Als hij mij tegen Telstar eruit had gehaald: Dan zeg ik ak koord; ik speelde slecht. Maar tegen Twente speelde ik naar mijn gevoel goed. Ik ben de meest verdedigende man op het Haarlem-middenveld, maar wanneer ik dan opkom wordt er niet overgenomen. Dat wordt niet gezien. Bovendien heeft Hughes mij een verwijt gemaakt, dat ik in mijn hele voetbalcarrière nog nooit heb meegemaakt. Vraag zelf maar aan hem wat dat is.” door de laatste zeer koel en geraffineerd benut. Stout en De Wit en Couperus sneden nog een keer door de vijandelij ke defensie maar Couperus had toen pech dat zijn inzet afstuitte. Sparta-PSV 1-2; MVV-Excelsior 0-1; FC Den Haag-NAC 4-1; Ajax-Wagenin- gen 31; De Graaf schap-Telstar 1-1; AZ’67.FC Twente 1-1; Haarlem-FC Am sterdam 1-3; FC Utrecht-Roda JC 1-3; Go Ahead Eagles-Feyenoord 0.6. ?‘-- L

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 11