Fundamentele heroriëntatie in Brussel aan de orde Ook verbanning in overweging Mogelijk proces tegen keizer Haile Selassie Oproep tot een Passerende arts redt vierjarig kind Keuze voor straaljager valt in januari Ramp eist 71 levens in Zuid-Vietnam Kaper blaast vliegtuig in de lucht op Senator Van Wijk vragensteller bij uitstek Enö ditjo wapenstilstand’ binnen NVSH Moeder na verkeersongeval overleden Handgranaat treft winkel in Parijs: twee doden •h 0 O Ortoli Wil tot besluiten Privérekeningen Gesprekstof es E ger dre gez de per dat de rev ger E fc v n d Z wa (Van onze speciale verslaggever) PARIJS De EEG gaat zijn landbouwpolitiek binnen afzienbare tijd ingrijpend herzien. Tijdens het tot niets verplichtend, wat informele diner van de negen regeringsleiders van de Gemeenschapslanden in het Elysée, van zaterdag, heeft vooral de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt deze eis op tafel gelegd, omdat de rijke Bondsrepubliek het moe is in Europa voornamelijk de rol van betaalmeester te spelen. PP w w 1 BINNEN» EN BUITENLAND Wijziging EEG-landbouwbeleid mogelijk van (Van onze correspondent) WEERRAPPORTEN d ozo zw. de Noordvietnamese DINSDAG 17 SEPTEMBER 16.28 loa op ■aan op Hoog water Laag water DINSDAG 17 SEPTEMBER zw. bew. half bew. 4.02 12.20 zzw wzw ozo n z nnw zzo zw nno nno ver. o 23 24 24 24 20 20 24 14 26 20 22 23 27 17 25 29 17 24 22 26 29 27 uur uur 0 18 1 0 6 0.1 0 0 24 4 0 0 0 0 2 30 0 0 0 0 0 0 0 0 De economische situatie in de wereld vormde uiteraard een belangrijk brok De 22-jarig J.S. uit Rijnsburg is gis termiddag in Lisse om het leven geko men toen hij met zijn motor uit de bocht vloog en tegen een lantaarnpaal terecht kwam. Alle 71 mensen aan boord verloren daarbij het leven. De Boeing was op weg geweest van Da Nang naar de hoofdstad van Zuid-Vietnam, Saigon, toen de ka per trachtte de piloot te bewegen koers ADDIS ABEBA. (Reuter) De kans -dat de afgezette keizer van Ethiopië, Haile Selassie, zich voor een rechtbank zal moeten verantwoorden wordt steeds groter. Zondag richtte het 18.000 leden tellen de verbond van Ethiopische onderwijzers een verzoek aan het militaire coördina- tie-comité de keizer wegens hoogverraad door een militaire rechtbank te laten berechten. naar privérekeningen in het buitenland te hebben overgemaakt, zwijgen zij over Haile Selassie’s toekomst. Tot dusver is geen reactie ontvangen van de 58-jarige kroonprins Asfa Wos- sen, die door de strijdkrachten uitgeno digd is van Zwitserland naar Ethiopië komen om de functie van staatshoofd op zich te nemen. 1 op ge’ foc am De de del de Jus De lan her na? kui aa m he tei ev tei uii De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck n zzw zzw n zzo ozo zzo 12 12 14 13 14 11 12 15 14 10 17 13 14 14 16 17 1 13 15 14 13 13 13 14 18 12 19 12 14 15 18 5 14 14 6 20 22 17 Op uitnodiging van de Amerikaanse minister van Defensie, Schlesinger, heb ben de ministers van Defensie van de vier landen een „studiereis” van twee dagen gemaakt in de Verenigde Staten waar ze op de vliegbasis Edwards in Californië kennis hebben gemaakt met de eventuele opvolger van de Starfigh- ter. Ve Ge vo nis gei de de ni< r sta dir An Fn gij kan tier mei H ling Jap Zij Leg dez het ders alge blee v; is n sinc mas den Beii de i haa: o o 1 0.4 o.i 2 o o o o Over de Britse positie in de Gemeen schap heeft Labour-leider Wilson, die zich in eigen land voortdurend tegen de Gemeenschap afzet in het vooruitzicht van de nieuwe verkiezingen, zijn bedoe lingen verduidelijkt op een wijze die Den Uyl „opmerkelijk" vond. „Als ik het heb over her-onderhandelingen omtrent de Britse positie in de EEG”, zei Wilson, „dan bedoel ik geen onderhandelingen De 36-jarige R.P. uit Almelo is zater dagmiddag om het leven gekomen toen de auto waarin hij meereed in Albergen (gemeente Tubbergen) vermoedelijk door te hoge snelheid uit de bocht vloog en enkele malen over de kop sloeg. De bestuurder bleef ongedeerd. Een derde inzittende, de 19-jarige N.A. is met ver wondingen in een ziekenhuis te Almelo opgenomen. Volgens de nationale boerenbond zijn zeker 50.000 boeren naar de steden ge trokken om te demonstreren. Een enor me verkeerschaos was op vele plaatsen het gevolg. Volgens de Britse politie hebben gis teren tienduizend Engelsen deelgenomen aan een mars in de regen van Hyde Park naar Trafalgar Square in Londen om te protesteren tegen het militaire bewind in Chili. In Iran zijn gisteravond 20 personen om het leven gekomen en raakten 19 anderen ernstig gewond toen een bus uit Teheran op een vrachtwagen inreed. Volgens de berichten waren de m®«*® slachtoffers, onder wie de chauffeur vm de bus, op slag dood. Bruynzeel Suriname heeft een kort geding aangespannen tegen de Bruynzeel werknemersorganisatie (BWO). Het be drijf eist dat de staking van de 900 werknemers van Bruynzeel onmiddellijk wordt opgeheven. Het kort geding zal vandaag voor de kantonrechter in Para maribo dienen. Turkije heeft in een nieuwe nota aan Engeland geprotesteerd tegen de weigering door de Britse autoriteiten de 10.000 Turken die een toevlucht hebben gezocht op de Britse basis Dhekelia op Cyprus, over te brengen naar een Turk se haven. LEEK (ANP) In het Groningse Leek is zaterdagmiddag de 26-jarige mevrouw E. J. de V. uit Groningen na een ver keersongeluk overleden. Zij was mede- inzittende van een personenauto be stuurd door H.B. uit Groningen, die op rijksweg 43 tegen een boom botste. Kort na aankomst in het Academisch Zieken huis in Groningen, is mevrouw de V. ten gevolge van haar zware verwondingen overleden. De bestuurder werd zwaar gewond. Het vierjarig zoontje van me vrouw de V., die uit de auto was geslin gerd en in een sloot was terecht geko men. heeft zijn leven te danken aan een juist passerende arts die het kind kon redden- FAN RANG (AP). Een kaper heeft gisteren in een Zuidvietnamese verkeers- machine granaten tot ontploffing ge bracht wat tot gevolg had dat het vlieg tuig, een Boeing 727, naar beneden stort te en verbrandde. PARIJS (AFP, Reuter, UPI) —Een onbekende man heeft gistermiddag een handgranaat geworpen op het terras van een winkelcombinatie aan de Boulevard St. Germain in het centrum van Parijs. Er zijn twee doden gevallen en 27 ge wonden. De aanslag is gepleegd op het aan de boulevard gelegen moderne „Drugstore”, dat een combinatie is van een café, een drogisterij en een aantal winkels. Uit nadere mededelingen blijkt dat de dader de handgranaat van de eerste verdieping naar beneden heeft gegooid, waar op dat moment veel bezoekers van het warenhuis inkopen liepen te doen. Het gebouw is zwaar beschadigd. Ook wordt gesproken over de moge lijkheid Haile Selassie te verbannen naar het buitenland of naar een afgele gen oord in Ethiopië. Dagelijks nemen de oproepen toe om tegen de 82-jarige keizer, die het land 44 jaar heeft geregeerd, maatregelen të ne men. In 40 minuten zijn gisteravond in Buenos Aires zeker 15 bommen tot ont ploffing gebracht. Autohandelaren, een bank, een limonadefabriek, en enkele andere gebouwen moesten het ontgelden. Zaterdagavond veroorzaakte een bom aanslag op de Chileense ambassade aldaar, aanzienlijke schade. De daders zouden bovendien op dit gebouw hebben geschoten, waardoor een persoon, die zich in de ambassade bevond, gewond raakte. SCHIPHOL. Nederland zal, samen met België, Denemarken en Noorwegen midden januari 1975 een besluit nemen over het type straaljager dat de verou derde Starfighter moet vervangen, De beslissing van de vier landen zal vallen nadat de Amerikaanse luchtmacht op grond van proefnemingen haar keuze heeft bepaald tussen General Dynamics YF-16 en de Northrop Cobra YF-17. Dit heeft minister Vredeling van Defensie zaterdag verklaard na zijn terugkomst op Schiphol vanuit de Verenigde Staten. uur uur IJsselband uit Rheden organiseerde het afgelopen weekeinde in Rheden een groots opgezette mars-show en majoretteconcours. Op de foto: het uit zeventien meisjes bestaande majojrettenteam Baart Kunst uit Zeist in actie. Uyl, „dat zij zelf in staat zijn tot een heroriëntering te komen. Waarom zou de raad van ministers niet aan de Commis sie vragen een waardering van het be leid te geven en op een termijn van twee of drie maanden alternatieven ter discussie te stellen?”. Schmidts roep om een tweede Stresa paste geheel bij zijn blijkbare weerzin tegen de wijze waarop de Brusselse commissie doorgaans te werk gaat. De bondskanselier zou zelf die Europese Commissie buitenspel willen zetten bij de verdere pogingen om de EEG op te tillen uit de sfeer van voortdurende en door vele crises gekenmerkte besluite loosheid. Weer In binnen- en buitenland Helmut Schmidt ging in zijn wijzi- gingsdrang zelfs zo ver, dat hij vroeg om „een tweede conferentie van Stresa" in deze Italiaanse plaats hebben de regerin gen van de EEG in 1958 de grondslagen gelegd voor het gemeenschappelijk land bouwbeleid, waarop het stempel van Mansholt zo onuitwisbaar gedrukt staat). Den Uyl wil dat niet. Nederland is tegen een aparte conferentie van rege ringen, omdat die de instellingen van de EEG buitenspel zou zetten en dus tegen stellingen zal creëren. „Je mag van de Europese Commissie en de organen van de Gemeenschap verwachten”, zei Den Zowel de bezuinigingsplannen als de filosofie over de plaats van de Neder landse defensie in de Oost-West verhou dingen van het kabinet-Den Uyl zijn opmerkelijk positief onthaald door de PvdA-defensiecommissie. In het langver wachte discussiestuk voor de PvdA-par- tijraad, die a.s. vrijdag en zaterdag wordt gehouden, stellen de socialistische defensiecritici zich zeer positief op tegen over de nota „Om de veiligheid van het bestaan van minister Vredeling van defensie. gen. De Australische minister van bui tenlandse zaken, Don Willesee. heeft gis teren gezegd dat zijn regering reden heeft om aan te nemen dat Frankrijk gisteren een nieuwe kernproef in de atmosfeer heeft genomen. Dit zou dan de zevende Franse kernproef van dit jaar zijn, en weer boven het atol Moe- roeroa in de Stille Oceaan. Australië zal „krachtig” protesteren, zei Willesee. Van de 973 door het NIPO onder vraagden vond 49 pet dat de bede aan het eind van de troonrede moet terugke ren, veertien pet zei dat de bede eruit moest blijven en 37 pet kon het niets schelen. Het NIPO vroeg ook of het de mensen interesseerde wat de regering op Prinsjesdag gaat aankondigen. Ja, ant woordde zestig pet, „niet zo erg”, zei 26 pet en veertien pet interesseerde het helemaal niet. Staatssecretaris Michel van Hulten (PPR) vindt afsnijden van de elektrici teitsvoorziening bij mensen, die de „Kal- karheffing” weigeren, machtsmisbruik van de elektriciteitsmaatschappijen, zo lang de juridische procedure over de rechtmatigheid van die maatregel nog niet door de hoge raad is bevestigd. Hij zei dit zaterdag tijdens een PPR-bijeen- komst voor gemeenteraads- en statenle den in Utrecht, nadat hij die ochtend aan een bijeenkomst van de landelijke milieuwerkgroep van de PPR had deel- genomen. Een aantal huurders van een flatge bouw in Eindhoven voert actie tegen het plaatselijk makelaarskantoor Huibers. De huurders zeggen een groot aantal grieven te hebben tegen het makelaars kantoor, dat de twWe jaar geleden opge leverde flatwoningen verhuurt in op dracht van de eigenaresse Interpolis b.v. uit Tilburg. Er wordt geklaagd over o.a. het „autoritair optreden” van Huibers. De bewoners hebben spandoeken aan de buitenkant van het flatgebouw opgehan- De Franse bond van zeelieden is vandaag in staking gegaan ter onder steuning van de actie van de bemanning tegen de voor verkoop of sloop bestemde oceaanstomer „France”. Intussen houdt de bemanning stand tegen de quarantai ne waarin het schip door de politie en kustwacht geplaatst is. Entering vreest men niet omdat de „France” zeven ver diepingen hoog is. Het personeel van het NVSH-hoofd- kantoor in Den Haag en van de drie abortusklinieken is gevraagd vandaag geen acties te ondernemen. De heer P. Diepenveen, bestuurder van de NW- bond Mercurius, werd gevraagd vandaag op het NVSH-kantoor in Den Haag aan wezig te zijn om de oproep tot kalmte nog eens te ondersteunen. De bedoeling is, volgens de beide be middelaars, dat vandaag een soort „wa- penstilstandsdag” binnen de NVSH wordt, zodat het hoofdbestuur vanavond in alle rust een beslissing kan nemen over het aanbod een commissie vertrouwenslieden in te schakelen. De fundamentele heroriëntering van het landbouwbeleid, de economische en monetaire vraagstukken waarmee de wereld kampt, een beter functioneren van de EEG en zijn instellingen, de positie van Groot-Brittannië in de Euro pese Gemeenschap, zijn onderwerpen die omstandig ter sprake kwamen. De idee- en daarover zullen in de komende maanden verder worden uitgewerkt als basis voor verdere besluitvorming op een officiële topconferentie, die vrijwel ze ker in november of december wederom in Parijs moet plaatsvinden. Een negenjarig meisje uit Hasselt is zaterdagmorgen met haar fiets onder een landbouwtrekker gekomen en op slag gedood. De piloot liet weten dat hij geen brandstof genoeg aan boord had voor die reis. Hij zette toen koers naar de Zuid vietnamese luchtmachtbasis Fan Rang. Kort voor aankomst aldaar liet de kaper zijn granaten ontploffen en stortte de machine naar beneden om daarop te verbranden. De kaper was, aldus is van officiële Met Wilson en Schmidt achtte Den Uyl het nodig om in de EEG een geïntegreerd werkgelegenheidsbeleid te voeren. De sociale politiek is, zo zei hij, een zwakke plek in de EEG, met een sociaal fonds en een regionaal fonds die niet functioneren. DEN HAAG. (ANP) Het Eerste- Kamerlid Van Wijk (PSP) is geen goed koop kamerlid geweest. Dit heeft Eerste- Kamervoorzitter Thurlings zaterdagmid dag gezegd in ean woord van afscheid tot twaalf senatoren. Bij de onlangs gehou den Eerste-Kamerverkiezingen waren zij niet herkiesbaar of zij werden niet her kozen. Dientengevolge keren zij niet te rug in de nieuwe kamer, welke morgen voor het eerst bijeenkomt. Mr. Van Wijk, die in 1966 kamerlid werd, was de vaste vragensteller. In totaal, aldus de senaatsvoorzitter, stelde hij ongeveer 360 schriftelijke vragen. „Aldus verschafte hij vele departements ambtenaren handen vol werk. Hij moet daar nu wel opvallend stil gaan wor den”. Alle landen zijn het er, om soms uiteenlopende redenen, over eens dat het Europese landbouwbeleid een andere op zet moet krijgen, aangezien deze niet langer functioneert. De Nederlandse mi nister-president Den Uyl heeft er echter de nadruk op gelegd dat veranderingen via de organen van de Gemeenschap tot stand moeten worden gebracht. In 200 steden en dorpen in heel Enge land hebben duizenden boeren zaterdag gedemonstreerd tegen de stijgende le- vensmiddelenprijzen en de lage prijzen die zij zelf voor hun produkten krijgen. Met tractoren en oogstmachines werden op vele plaatsen wegen geblokkeerd. Leden van de links-radikale groepe ring „Die Rote Armee-Fraktfon” uit West-Duitsland hebben zaterdagavond een rechtstreekse uitzending van de Nord-Deutsche Rundfunk vanuit Gro ningen verstoord. Rond half negen die avond probeerden acht leden van de groep enkele microfoons te grijpen die in het congrescentrum „Het Tehuis” in Groningen stonden opgesteld voor het rechtstreekse programma „Abend für junge Hörer”. Dit werd hen eerst belet door programmamakers en leden van het orkest. Om half tien kregen ze gelegenheid om hun protest tegen de behandeling van politieke gevangenen in Westduitse gevangenissen te laten horen. Hij genoot daarbij een zekere mate van Franse steun. Ortoli, de Franse voorzitter van de Europese Commissie, was aanvankelijk en welbewust niet voor de informele top uitgenodigd. Zelfs na een lang gesprek met Giscard d’Es- taing gaf het Elysée nog te kennen dat zijn aanwezigheid niet werd verlangd. Nederland en België hebben druk op Giscard uitgeoefend om Ortoli toch nog te laten uitnodigen. Welnu, dé heer Ortoli, die als eerste in het Elysée binnenkwam, heeft volgens het verslag van de Nederlandse premier de gehele avond gezwegen. Dat is vreemd én verontrustend, ook al gaf de heer Den Uyl te kennen dat hem niets bekend was van een overeenkomst die Ortoli tot deze sprakeloosheid doemde. Overigens hebben de verzamelde rege ringschefs vrij duidelijk te verstaan ge geven dat de Europese Commissie voor taan meer initiatieven moet nemen. En indirect is gezegd dat niet alleen bepaal de lidstaten zoals Frankrijk en Enge land, maar ook de Commissie schuld draagt aan het uitblijven van een ge meenschappelijke energiepolitiek. Een initiatiefrijke commissie immers, kan voorkomen dat het instituut van bilaterale besrprekingen tussen grote Euopese machten als Frankrijk en West- Duitsland aan betekenis gaat verliezen. te zetten naar hoofdstad Hanoi. De 65-jarige H.H. uit het Noordlim- burgse Well is gisteren bij een verkeers ongeluk op slag gedood. De man werd door een personenauto geschept toen hij met zijn fiets bij zijn huis de weg wilde oversteken. M5 75X O M C <9 Sinds de keizer vorige week uit zijn genationaliseerde paleis werd gehaald verblijft hij in een nederig en slechts enkele vertrekken tellend bouwsel op het terrein van het militaire hoofdkwar tier in Addis Abeba. Hij mag daar leden ontvangen van zijn vorige regering, die ook in het hoofdkwartier gevangen zit ten. Het gezelschap bestaat uit ongeveer 160 ex-ministers, voormalige regerings functionarissen, provinciale gouverneurs en rechters. De discussie over het landbouwbeleid zal er volgens de verwachtingen van Den Uyl toe leiden de vergadering van de landbouwministers, morgen in Brus sel, gemakkelijker te doen verlopen. Hij had de wil onderkend om besluiten te nemen, al verheelde hij niet dat onder meer de Bondsrepubliek een verklaarde tegenstander blijft van een tussentijdse prijsverhoging die slechts voor bepaalde sectoren in de landbouw enige inko mensverbetering van betekenis mee kan brengen. van de gespreksstof. Den Uyl heeft met anderen de vrees uitgesproken voor de tekenen van recessie die zich thans in Europa voordoen. Hij stak een pleidooi af voor een meer expansief beleid, om dat „het gevaar niet denkbeeldig is dat een te deflatoir en restrictief beleid zou voeren tot een nog hogere werkloosheid en de daarmee samenhangende onderbe steding”. Hij onderschreef de waarschuwing van Schmidt aan de Amerikanen dat hun politiek van beperking en minder- besteden voor Europa gevaren mee brengt, doch vroeg zich ook af of de politiek van West-Duitsland, het land met de grootste betalingsoverschotten, wel expansief genoeg is. UTRECHT (ANP). Mary Zeldenrust- Noordanus, ex-voorzitster van de NVSH, en de journalist Cees Noordewier, die samen het initiatief hebben genomen tot het formeren van een commissie van vertrouwenslieden die moet proberen de moeilijkheden binnen de NVSH tot een oplossing te brengen, hebben gisteren een dringend beroep gedaan op alle betrokkenen alles na te laten wat tot een verdere escalatie zou kunnen leiden. In Papendrecht is de 19-jarige J. van E. verongelukt en later in een zieken huis te Dordrecht overleden aan zijn verwondingen. De jongeman was met zijn bromfiets op een kruispunt in bot sing gekomen met een personenauto, vermoedelijk volgens de politie doordat hij door een rood licht gereden was. Hij viel en liep een schedelbasis- fractuur op. u c c y ■a*; a» -7 •re Jü uur en uur en zijde meegedeeld de ongeveer 40-jarige Le Doek Tan, die aan boord was gegaan te Da Nang, gekleed in de uniform van een Zuidvietnamese majoor der para chutisten. Gistermiddag zijn door reddingsploe gen de lijken geborgen van 57 reizigers en zeven bemanningsleden. Slechts een paar konden worden geïdentificeerd. Het zoeken werd na het invallen van het donker voortgezet bij het licht van schijnwerpers. De passagiers van het vliegtuig, dat het eigendom was van de maatschappij Air Vietnam, waren op vier na allen Zuidvietnamezen. Fan Rang ligt onge veer 255 kilometer ten noordoosten van Saigon. Amsterdam half bew. mist mist zw. bew. mist mist mist licht bew. mist zw. bew. Hoewel de strijdkrachten hem er openlijk van hebben beschuldigd het land uitgebuit te hebben en miljoenen n ver. ver. zo ver. w nnw n wzw z half bew. windstil 27 geh. bew. ozo 21 bew. windstil 23 onbewolkt ver. 23 half bew. o 26 geh. bew. windstil 24 licht bew. onbewolkt kopenhagen zw. bew. onbewolkt half bew. windstil 25 geh. bew. nno mist nno 24 half bew. windstil 30 onbewolkt windstil 26 zw. bew. licht bew. geh. bew. geh. bew. mist windstil 27 onbewolkt Stockholm onbewolkt zw. bew. mist onbewolkt windstil Las Palmas half bew. Tel Aviv Tunis van Engeland tegenover de acht andere lidstaten, maar besprekingen binnen de structuur van het raamwerk van de Gemeenschap”. 6.17 uur onder 18.51 8.12 uur onder 18.55 Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Nice Oslo Parijs Rome Split Wenen Zürich Istanboel

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 2