Den Uyl kritiseert Franse regering dreigt met nieuwe acties FAMILIE GIJZELAARS ONTREDDERD Waar blijft u nu? Meneer Kraan met uw spaarboekje. R „Rode Leger” Publiek vermaakt zich met „terroristje-kijken” liBlli w ik1'1 u NA VERKLARING VAN CHIRAC ZENUWSLOPENDE UREN SAMEN IN GEBOUW VAN MINISTERIE Gijzelaars Schiphol Vrij! Foeroeja Ongedeerd Druk Perrin Bij de Amro Bank krijgt u 2% méér op ’t nieuwe Spaar-Plus-Boekje. Ofwel 7|% amro bank BINNENLAND-BUITENLAND Eindeloos wachten in gespannen Den Haag (Van onze speciale verslaggevers) *n de (Van onze Haagse redactie) (Van onze Haagse redaktie) (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG. Het Japanse Rode le ger heeft met nieuwe wraakakties ge dreigd als leden ervan gevangen worden gezet. In een verklaring, die gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus bij een persbureau in de bus werd gedaan, staat dat de bezetting van de Franse ambassa de deel uitmaakt van de „compromisloze revolutionaire strijd” van het Rode Le ger. Zondagavond. Premier Den Uyl heeft bekend laten maken dat er nu helemaal niets meer bekend zal worden gemaakt, tot het drama is afgelopen. Veel verschil In de Koninklijke Schouwburg, schuin tegenover de ambassade, geen voorstel ling vanavond. 02.30 uur. Op het Korte Voorhout in Den Haag wordt de stilte doorbroken door de accordeonist die de nacht daar voor acte de presence gaf toen als bege leider van wat dronken zangers. In de Premier Den Uyl by aankomst op het Elysée in Parijs, waar hij zaterdag aan zat aan een diner. Naarmate de gijzeling langer duurde, werd de vertwijfeling van de familiele den groter. Zij maakten zich zorgen over het uitblijven van voedsel voor de gegij zelden en zij vroegen zich ontredderd af of hun familieleden mogelijkheden zou den hebben om naar het toilet te gaan. Ook vreesden zij, dat hun gegijzelde vaders of kinderen geestelijk letsel zou den oplopen. Premier Den Uyl zei toen tegen Fran se journalisten: „U moet wel begrijpen dat bij de onderhandelingen die nu ge voerd worden met de terroristen het leven van tien mensen op het spel staat (Pas gisteravond werd bekend dat er elf gijzelaars waren). Een enkel onvoorzich tig woord kan daarom catastrofale ge volgen hebben, want de Japanners hou den zich via de radio van alle gebeurte- >ta de de en op •k- nen 19 uit >ed. VM ie rs ;n ie id ui- js- len ijk de lan dit oe- zal er- tan te- uit ets de op nt- 26 het le le te d, tn n. •n ;n •d is. B- in ;n le n. ?e- let rs. tal rs- ;e- >p- >.v. ).a. rs. de in- u- in de s- en de en re >rt *el te- 100 Ijk sal •a- ag de ri et an is ng de dt li en ïst jr- Mevrouw Perrin, die vrijdagnacht ge dwongen werd tussen het luidruchtige Haagse publiek achter de dranghekken de ontwikkelingen te volgen, heeft zich er bij de Haagse commissaris van politie inmiddels over beklaagd dat een van de agenten haar toevoegde: „Ben jij soms ook een van die hysterische wijven die een man heeft die gegijzeld wordt?” Premier Den Uyl zegt o.a. irf zijn verklaring „dat de regering begrijpt dat er behoefte bestaat aan nadere informa tie over de verantwoordelijkheden en maatregelen van zowel de Franse als de Nederlandse regering. Verwijzend naar het risico dat de besprekingen met de terroristen doorkruist zouden worden, vraagt premier Den Uyl „er begrip voor dat deze mededelingen worden opgehou den tot de positie van de gijzelaars dat toelaat”. DEN HAAG. De familieleden van de tot vanmorgen vroeg elf gegijzelden in de Franse ambassade hebben sinds zaterdag het merendeel van hun zenuw slopende uren samen doorgebracht op de eerste verdieping van het ministerie van Buitenlandse Zaken, op 300 meter van de Franse ambassade. Daar waagden zij zich voorzichtig aan speculaties over de dingen die komen gingen. Veel vertrou wen in een goede afloop had men nau welijks. Zij slaagden er niet in hun emoties voortdurend de baas te blijven. Zondagmorgen 00.00 uur. Alles rustig aan het Korte Voorhout. Publiek wordt op grote afstand gehouden. Er blijken veel brood- en anderszins dronken Hage naars op de sensatie af te komen. een de ambassadeurskamer ge- Omstreeks twee uur het is inmiddels maandagochtend geworden vertrekt één van de Mystères-20 naar Parijs. Aan boord de bemanning die de Boeing naar Schiphol heeft gevlogen. Twee uur later keert de Mystère terug. De bemanning levert een pakje af. De miljoen dollars waarom is gevraagd? Plus de valse pa pieren waarover Foeroeja beschikte toen hij in juli door de Franse politie werd opgepakt? NOS-studio, schuin tegenover de Franse ambassade, deelt de politie pamfletten uit aan de journalisten en fotografen. Op de stencils waarschuwt hoofdcom missaris Peijster van de Haagse politie dat de aanwezigen in het NOS-gebouw daar op eigen risico zijn. bekehd. Onder hen is de Franse ambas sadeur, graaf Sénard. Met hem worden vastgehouden de heer E. Driehoek, di recteur van een Franse oliemaatschappij, uit Rotterdam; zijn chauffeur F. Buiten dijk uit Den Haag en ambassadesecreta- ris Perrin uit Den Haag. En verder nog een bezoeker en vier medewerkers van de ambassade. De familie maakt zich voorlopig nog het meest zorgen over de gezondheids toestand van de gegijzelden. De heer Driehoek uit Rotterdam, een van de bezoekers die gegijzeld werden, lijdt aan suikerziekte. Dat de Japanse gijzelaars tot twee maal toe insuline-injecties voor hem hebben laten komen, stelt de fami lieleden nauwelijks gerust. Een van de gegijzelden is hartpatiënt. Gisteravond kreeg ook hij tabletten. Zijn familie vraagt zich echter af of de spanningen voor hem niet te groot zullen worden. DEN HAAG. In een zeer zorgvuldig opgestelde verklaring heeft premier Den Uyl gisteravond kritiek geleverd op het optreden van de Franse regering in het gijzelingsdrama. Naar aanleiding van een verklaring die de Franse premier Chirac gistermiddag uitgaf, zei Den Uyl dat „mededelingen over de verantwoor delijkheden van de Franse en Neder landse regering, die ongetwijfeld alle betrokken partijen bereiken, de bespre kingen met de Japanse terroristen zou den doorkruisen”. 18.00 uur. Terwijl premier Den Uyl na enige aarzeling toch maar vertrokken is naar Parijs, neemt vice-premier De Gaay Fortman de leiding van de onder- handelingen over. Er wordt uit het raam van de ambassadeurskamer een glas wa tert?) leeggegooid. Even later wordt er tot drie keer toe naar buiten gekeken, door iemand die daartoe de lamellen van de luxaflex uit elkaar buigt. 11.15 uur. Het ministerie van Justitie maakt bekend dat er elf gijzelaars zijn, in plaats van negen, zoals steeds is gedacht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft inmiddels een kamer inge richt, waar familieleden van de gegijzel den kunnen wachten op de dingen die komen. Eindelijk. Premier Den Uyl en de regering voel den zich gistermiddag enigszins overval len door de verklaring van Chirac, waarin de verantwoordelijkheden van de Franse en de Nederlandse regering bij het zoeken naar een oplossing voor het gijzelingsdrama werden uiteengezet. Den Uyl staat op het standpunt dat elke officiële bekendmaking de onder- handelingen met de terroristen kan doorkruisen. Hij maakte dat zaterdag avond al duidelijk na afloop van het diner dat de Franse president Giscard d’Estaing aanbood aan de regeringslei ders van de negen landen van de EEG. Besloten wordt op grote vellen papier op straat in het Japans instructies te geven voor het bedienen van de tele foon. Er staat op: „Wij zijn bereid U te antwoorden; leg de hoorn op de haak. De minister-president”. Tegen één uur is de verbinding hersteld. Er schijnt inmid dels rechtstreeks contact te ziijn tussen de crisiskamer op het ministerie van Justitie en de drie Japanners. Premier Den Uyl biedt de Japanners een Neder landse \DC-8 aan (met bemanning) die hen, ongewapend en zonder gijzelaars, naar elke gewenste bestemming zou kunnen brengen. De meesten van hen kwamen sinds vrijdag nauwelijks aan slapen toe. Van hun artsen en van dokter Vlim van de Haagse GGD hebben zij stimulerende middelen gekregen om op de been te blijven. Thuis hebben de familieleden van de gegijzelden ook nauwelijks rust, omdat ze daar worden lastiggevallen met symphatiebetuigingen en telefoon tjes van nieuwsgierigen. Dat was ook de reden waarom de namen van de gijze laars door de politie niet werden vrijge geven. ,We zijn doodsbang voor de eventuele gevolgen van die bekendmaking”, liet de voorlichter van de Haagse politie, de r.sterveer, weten. Inmiddels zijn i vier van de nu nog negen gegijzelden 03.50 uur. Nagekeken uit een raam van de ambassadeurskamer komen twee van de gijzelaars, jonge vrouwen, het gebouw uit. Zij zijn vrijgelaten. In een ziekenhuis wordt de toestand van de vrouwelijke agent die vrijdagmiddag in de borst werd geschoten, redelijk geoor deeld. Haar mannelijke collega maakt het goed. Tegen half vijf vragen de Japanners om rookgerei en licht voedsel. Ze heb ben een touw uit een raam gegooid om de spullen omhoog te kunnen hijsen. Er worden broodjes, soep en cola geleverd. De vrijgelaten meisjes vertellen dat nie mand van de achtergebleven negen gij zelaars gewond of mishandeld is. nissen en officiële uitspraken op de hoogte. Er is al te veel uitgelekt en ook gefantaseerd”. De bemanning van het vliegtuig waar mee de terroristen vertrekken, kan in ieder geval geen Franse zijn. De Franse regering kan niet op het buitenlands grondgebied opnieuw Fransen in een positie brengen te kunnen worden gegij zeld. Als daarentegen de uitwisseling buiten Nederland of Frankrijk moet plaatsvinden, zal de Franse regering Foeroeja naar dat betrokken derde land brengen, aldus de Franse eerste minister. zal het niet maken. Er zijn twee kleine vliegtuigen gesignaleerd die een paar rondjes boven het ambassadegebouw vlogen; vrij laag. Nieuwsgierigen? Er zal proces-verbaal worden opgemaakt wegens deze lage vlucht. De Japanners zijn er overigens niet voor naar het raam gekomen. „Zelfs als u tien of honderd van onze kameraden gevangen zet, zullen wij met tien- tot honderdvoudig effect wraak ne men”, aldus deze verklaring. Het brein achter het Haagse gijze lingsdrama is zonder twijfel de 28-jarige Japanse studente Foesako Shigenoboe. Zij zou sinds het ontstaan van het Rode Leger in Japan een van de leiders van deze organisatie zijn geweest. Hoewel het leger geen democratisch gekozen lei ders kent, wordt Foesako Shigenoboe algemeen beschouwd als de enig overge bleven topfiguur. Waar zij zich op dit moment bevindt is niet duidelijk. Men vermoedt dat zij sinds juli van dit jaar in Parijs verblijft, maar er wordt ook rekening mee gehou den dat Shigenoboe in West-Duitsland of Beiroet zit. Er word internationaal door de politie en veiligheidsdiensten jacht op haar gemaakt. 11.00 uur. Enige opschudding: er wordt een knalletje gehoord. „Pistool schot” weet iemand met zekerheid te zeggen. Maar er gebeurt verder niets. Anders dan in de Parijse verklaringen, wordt in de bekendmaking van premier Den Uyl de nadruk gelegd op het doel dat men in de onderhandelingen met de Japanse terroristen wil bereiken: „De ongedeerde vrijlating van alle gijze laars”. De Franse regering heeft zich bereid verklaard daartoe de terrorist Foeroeja, die zich in handen van de Franse politie bevindt, ter uitwisseling aan te bieden”, aldus de verklaring. „In de gegeven situatie houdt dit in, aldus Den Uyl, dat over deze tegen de Franse regering ondernomen actie met de Japanse terroristen besprekingen moet worden gevoerd over de mogelijk heid van een dergelijke uitwisseling en de daarmee samenhangende vraagstuk ken”. 19.00 uur. Voor het eerst een duidelij ke uitspraak over de toestand van de gijzelaars. Het ministerie van Buiten landse Zaken laat weten dat de drie Japanners hebben gezegd dat hun ge vangenen het goed maken. Zorg baarde ook de gezondheidssitua tie van ambassadesecretaris Perrin, die slechts over één long beschikt. Als voor malig Duits krijgsgevangene zou hij slechts door een stipte regelmaat in zijn leven zijn conditie op peil weten te houden. Volgens de echtgenote van de heer 13.00 uur. Een troepje mariniers sluipt naar het Franse ambassadegebouw, gaat naar binnen en komt even later weer naar buiten. Het blijkt +e gaan om een inspectietocht met het oog op een even tuele toekomstige bestorming. Even later wordt duidelijk, dat de Japanners weige ren op het aanbod van premier Den Uyl in te gaan. Ze willen wel weg, maar met wapens en gijzelaars. broken in de kantoorflat waar lucht vaartmaatschappijen hun vrachtkanto- ren hebben ondergebracht. Die staat vlak bij de plaats waar nu al sinds zaterdagmorgen de DC-8 Vasco da Gama van de KLM staat te wachten om even tueel de Japanners en hun gijzelaar(s) te vervoeren. Even later verschijnen naast de kantoorflat scherpschutters op het dak van het vrachtgebouw. 20.00 uur. Er wordt uit het raam van de ambassadeurskamer een touw neerge laten. Zo te zieh doen een Japanner en ambassadeur Sénard dat samen. Politie mannen binden een pakketje aan het touw, dat dan weer wordt binnenge haald. Het zijn geneesmiddelen, onder meer insuline voor een van de gijzelaars. Er is deining op Schiphol, Er is inge- De zoon van de 60-jarige heer F. Buitendijk, de chauffeur van de heer Driehoek, vroeg zich vertwijfeld af of zijn vader zich in zijn lot zou schikken. Hij was bang dat zijn vader een kans zou aangrijpen om zich uit de voeten te maken en hij vreesde dat zo’n vluchtpo ging fataal zou zijn. Alle familieleden vroegen zich steeds af, of een van de gegijzelden geraakt zou zijn door het schot dat vrijdagavond om half zeven gehoord werd in de kamer van de am bassadeur. In het opvangcentrum op het ministe rie van Buitenlandse Zaken probeerden de familieleden elkaar zoveel mogelijk te troosten. Leden van de dienst voor lichting van het ministerie trachtten hen enigszins op te vangen en te voorzien van eten en drinken. Een enkele keer ging een familielid buiten achter de dranghekken kijken of er al iets veran derde. De belangstelling die fotografen en journalisten dan voor hen aan den dag legden, joeg ze echter weer naar binnen. 23.50 uur. De Boeing 707 is op het enigszins mistig geworden Schiphol ge land. De avio-bruggen op de luchthaven worden in hun hoogste stand gedraaid om het nieuwsgieringen onmogelijk te maken vanuit de pieren op het platform en bij de Mystères of de Boeing te komen. Bij de uitvalswegen van de luchthaven wordt gepost door rijkspoli tie. De Boeing wordt gevlogen door een internationaal samengestelde bemanning. In Parijs begint ook de Franse minister van Binnenlandse Zaken, Michel Ponia- towski, zijn derde nachtwake. De meeste familieleden waren overi gens slecht te spreken over de begelei ding die de Haagse politie hun gegeven heeft. Sommigen vonden dat zij veel te laat over de gijzeling van hun vader waren ingelicht. Anderen zijn er boos over dat agenten bij de dranghekken weigerden hen door te laten toen zij vrijdagnacht naar de Amerikaanse am bassade wilden. ten ci- al- uik zo de log Hij sn- le- md jke el- pe- uit >nd de ro- die de die in het für det zan ze de i in •en. In de loop van de nieuwe ochtend worden er plotseling briefjes uit raam van - - - gooid. Het blijken wc-papiertjes te zijn. Gebruikt, zegt men. Later herhaalt zich dat tafereel. 21.00 uur. In Den Haag is opnieuw een voorstelling in de Koninklijke Schouw burg (tegenover de’ Franse ambassade) afgelast en op Schiphol stijgt de span ning als een woordvoerder van de KLM met zichtbare opluchting meedeelt dat de DC-8 van zijn maatschappij niet zal worden gebruikt. Kort voor tien uur in de zwoele avond wordt bekend dat de Franse regering een Boeing 707 naar Schiphol stuurt. De DC-8 van de KLM is imiddels weggesleept. De bezetters laten zich de hele nacht niet zien voor de ramen van de ambas sadeurskamer; hun slachtoffers ook niet. Wel blijkt er nog steeds telefonisch contact te zijn. Zo wordt verteld dat de Japanners een aanbod om voedsel en drinken te laten brengen, hebben afge wezen. De Franse regering wil de vrijlating van de Japanner Joetaka Foeroeja, die, aldus Chirac, op dit moment in handen is van de Franse politie. De uitwisseling moet op Nederlands grondgebied plaatsvinden, onder verant woordelijkheid van de Nederlandse rege ring. Als de uitwisseling en vrijlating van de gijzelaars tot stand zijn gekomen, valt het vertrek van de Japanners onder de verantwoordelijkheid van de Neder landse autoriteiten. Het doet er volgens premier Chirac niet toe met welk vlieg tuig van welke nationaliteit dit ge schiedt. Foeroeja zat intussen nog steeds op Schiphol. Niet meer in de auto, de Airport 1, waar hij eerst in gezelschap van twee Franse veiligheidsofficieren werd vastgehouden, maar in de Mystère- 20 waarmee hij vrijdagavond naar Schiphol werd gebracht. Want in dat vliegtuig is een wc beschikbaar. Zaterdagmorgen, tegen 10 uur: er ont staat bij de wachtenden enige opwin ding; de telefoonverbinding tussen de Amerikaanse ambassade (die naast de Franse ligt) en de ambassadeurskamers waar de drie terroristen zitten met hun gijzelaars, is verbroken. Perrin moest de situatie in de kamer van de ambassade schrikbarend zijn. „In de kamer van de ambassadeur staan slechts twee stoelen en een bankje”, vertelde zij. „Daar kunnen maximaal zes mensen zitten. In de kamer van de secretaresse daarnaast staan nog eens twee stoelen. Je kunt dus nagaan hoe men zich daar moet ophouden”. Minister-president Den Uyl, minister Van Agt van Justitie en minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken voeren vanuit de crisiskamer in het mi nisterie van Justitie de onderhandelin gen. De mededelingen naar buiten wor den steeds schaarser. Bemiddeling van de Egyptische ambassade levert nog niets op- Wachten ook voor Foeroeja, van wie aanvankelijk werd gezegd dat hij niets met zijn drie bevrijders te maken wilde hebben. Het bericht wordt later weer tegengesproken. Wachten trouwens eveneens voor de honderden journalis ten, die onmiddellijk na het eerste alarm uit heel Europa zijn toegestroomd. DEN HAAG Om vier uur vrijdagmiddag begon het gijzelingsdrama: Bij de alarmcentrale van de Haagse politie komt het eerste telefoontje binnen, van de Franse ambassade. Tegen de avond begint het eindeloze wachten. Voor de elf gijzelaars in het ambassadegebouw, voor hun fa milieleden, die pas sinds zaterdagmiddag redelijk worden opgevangen door de autoriteiten: in een ruimte in het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Haagse Plein. 15.00 uur. Het wordt druk in de an ders op zondagmiddag uitgestorven Haagse binnenstad. Den Haag wandelt niet in de Scheveningse duinen, in het Haagse Bos of langs het strand; men gaat „terroristje kijken”. Een straatveger doet ongestoord zijn werk, vlak bij de Franse ambassade in Den Haag. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 3