Enthousiasme voor ragtime Moskouse politie vernielde expositie abstracte kunst Gevechten in Antwerpen om anti-nazi toneelstuk Met Wiener Philharmoniker van Luis de Parana overleden Michael Heifitz veroordeeld Gezellig modespel bij De Bijenkorf C. en A. en Joyeuze finale Brucknerherdenking ker naar voren. Langzamerhand begon ik erachter te komen wat eigenlijk de bijzondere aantrekkelijkheid is van de „Wiener Philharmoniker”. Zij spelen zonder nadrukkelijk de aandacht voor hun mooie spel te trekken. SUNBLIND WEER OP KUNSTENAARS Première van „Verschaeve Slachtoffer censuur GROTE PARTIJ COUPONS ROLGORDIJNSTOF Haagse toneelpremière ging niet door „HEKSENJACHT” Bouwens Autoverhuur Kampervest 23 - Haarlem Telefoon 312638 Van Beethoven-prijs voor Bruno Madema 15 SEPTEMBER MAANDAG 1974 KUNST blikken of blozen een pantalon dragen, terwijl de „sous pull” het geheel afrondt. De „sous pull” is een dun, zijdezacht nylon col- pullovertje, dat zich ook onder een blouse lekker voelt. ƒ2.50 - ƒ9.50 - ƒ14.50 Vele complete restant rolgordijnen SUNBLIND VOOR AL UW ZONWERING Marktplein 56 IJmuiden Telefoon 02550-13122 WEEKREKLAME: ONDER HET MOTTO „Kom Kombineer” kunt u wat C. en A. betreft het komende seizoen naar hartelust uw gang gaan. De jurk, uitgegroeid van het zomer- schort tot het jasschorttype, is te verkrijgen in stoffen die jong, gekleed of zelfs bijzonder dames achtig en chic zijn. Hieronder mag men van C. en A. zonder MOSKOU (AP) Zondag is een tentoonstelling van abstracte kunst, gehouden in de Moskouse buiten wijk Tiopli Stan, door de autoritei ten op de meest krachtdadige wijze verstoord met behulp van bull dozers, vrachtwagens, straatspuiten en grote aantallen politiemannen en krachtpatsers. Schilderijen wer den vernield, kunstenaars en pu bliek (er waren ongeveer 500 toekijkers) werden uit el kaar gedreven, geslagen of met wa ter besproeid. Ook werd een aantal arrestaties verricht. - EEN FORD-ESCORT HUREN? f 27,50 per dag incl. 100 km. en verz. excl. btw en benzine 9 bouwjaar 1974 langere huurtijd op aanvraag r r r i ■r. „ze (ADVERTENTIE) I’ iSSii' f onder redactie van Bé ter Maat Kuitlange rokken en lange gebreide vesten uit de collectie van C. en A. LONDEN (AP) Luis Osmer Meza, oprichter en dirigent van Los Paraguay- os, is zondag dood aangetroffen in het Londense hotel, waarin hij logeerde. g <c r s VOOR DE HEER DES huizes is er niet zoveel nieuws onder de herfst zon, doch klassieke alsmede het pro gressief ingestelde type kunnen bij de gebroeders B zeer wél gekleed de deur uit stappen. Datzelfde geldt evenzeer voor de lieve jeugd van nul tot veertien. Eveneens uit de collectie Bijenkorf is deze loden breasted trenchcoat. DEN HAAG (ANP) —In verband met het gijzelingsdrama in de Franse ambas sade is zaterdag de première van het toneelstuk „De Venetiaanse tweeling” van Carlo Goldoni in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag afgelast, zo heeft een woordvoerder van de schouw burg meegedeeld. Aanleiding tot al dit tumult was de eerste opvoering (voor een vijftigtal ge nodigden) van het stuk „Verschaeve”, een stuk over het leven van de omstre den Vlaamse prieser-dichter Cyriel Ver schaeve. Volgens de auteur toont zijn stuk aan hoe Verschaeve langzaam af gleed naar het nazisme en zijn bedoeling is aan te tonen dat er overeenkomsten aan te tonen zijn tussen de vooroorlogse tijd en 1974. Ruim 500 bezoekers hebben zaterdag avond in het Haarlemse Concertgebouw veel enthousiasme getoond voor het op treden van The New England Conser vatory Ragtime Ensemble onder leiding van Gunther Schuller. Dat enthousiasme verplichtte het orkest ertoe om nog drie keer terug te komen nadat een breed scala van ragtimemelodieën van Scott Joplin was afgewerkt. Niettegenstaande het plezier dat velen in het spel van het Amerikaanse ensemble beleefden, moet gezegd worden dat de muzikale pres taties, vooral bij de solisten, vaak ver onder de maat bleven. Een grote mate van gelijkvormigheid was al snel duide lijk geworden, die alleen bij een vrolijk werkje van Jelly Roll Morton, waarmee de pauze werd ingezet, werd onderbro ken. De meeste nummers, waaronder het succeswerkje The Entertainer (tune uit de film The Sting), werden ingeleid door dirigent Schuller die een en ander over de ragperiode verklaarde. De Vlaams-nationalistische verenigin gen (de Vlaamse Militanten Orde, en „Were-di”) hadden lang van tevoren aangekondigd de opvoering van het stuk te zullen verhinderen. Vroeg in de avond had de Antwerpse AMSTERDAM Het Brucknerfeest 1974, georganiseerd door het Concertge bouw N.V., is tot dusver eigenlijk niet meer geweest dan een Brucknercyclus. Twee concerten met een heel Bruckner- programma en verder niets. Geen ver sierd borstbeeld of portret van de goede man. waaraan wij zoveel mooie muziek te danken hebben. Zelfs geen feestelijk programma of gedenkboekje, slechts een paar extra bladzijden in het september nummer van „Preludium” (Concertge- bouwnieuws), dat was alles. heid eens fijn rond te snuffelen. Speel het stoffenspel derhalve gezel lig mee! was nog niet bekend er waren gearresteerd Toen de tentoonstelling begon kondig de de politie plotseling aan dat er een „Woskresnik” werd gehouden op het ter rein, een vrijwillige dag zondagswerk, en gelijk kwamen vier bulldozers aange rold, vlak naast elkaar. Het ging zeer snel en voordat de schilderijen in veiligheid konden worden gebracht waren de aanvallers reeds ver- OOK DE BIJENKORF heeft laten zien dat de hele familie zich daar van top tot teen voortreffelijk kan kle den. Naast een volledig kledingpak- ket. waarin vanzelfsprekend onuitput telijke combinatie-mogelijkheden zijn gecalculeerd, is bijzondere aandacht besteed aan fijne accessoires. Kiest men bijvoorbeeld een comfortabele wijde rok met een gebloemde blouse en een gebreid vest in uni of in een folkloristische jacquard, dan vindt men daarbij beslist een leuk beschil derd bijou. Zo vindt u in die immer bedrijvige korf ook laarzen, schoenen, tassen en vossebontjes, maar evenzeer de allerlaatste modenieuwtjes. ONS ALLER PA GAAT zich bij politie de wijk rond „Het Natiepeerd”, het café-theater waar het stuk werd opgevoerd, afgegrendeld. Eerder op de dag as er een „gasbom” in het café gevonden die weliswaar geen explosiege vaar opleverde, maar wel brandgevaar. De bom werd door de politie ontman teld. Ook ’s avonds werd zo’n bom gevonden en daarom moest de opvoering van het stuk ongeveer een half uur worden uitgesteld. Inmiddels was er op de Antwerpse Paardenmarkt heftig gevochten tussen rechts-Vlaamse tegenstanders van he stuk en linkse voorstanders. Later op de avond hielden die betogers zich daar nog steeds op, echter gescheiden door een gehelmde politiekordon. Ze beperkten zich er toen toe elkaar uit te schelden en leuzen te roepen zoals „Fascisten buiten” en „Linkse ratten rolt uw matten”. Meza, die bekender was onder de naam Luis Alberto de Parana, is 46 jaar oud geworden. Hij was in Londen om voorbereidin gen te treffen voor een toemee door Engeland met Los Paraguayos. Volgens de politie is hij een natuurlij ke dood gestorven. DE MANTELS IN DE herfst- en wintercollectie van C. en A. zijn wijd, hetzij uitlopende vanuit een schouderstuk, dan el met een klok- rok vanuit een gemarkeerde taille. Opvallend zijn verder de verbrede schouders. Om een aantal van de modellen zo soepel mogelijk te laten vallen zijn ze soms ongevoerd. Een grote variatie is er voorts in korte klokkende jasjes voor op de kuitlange rokken; zo ook capes. Echt bont en fop-bont, eventueel bedrukt met „beestachtige” dessins, is verwerkt in korte en lange, sportieve en elegante jassen. Grote vesten, eventueel met pullovers, mutsen en lange shawls, zowel van wol als van acryl, zal men in vele breitechnieken aantreffen. Fgü.».i MOSKOU, (AP).De Russische schrijver Michael Heifitz is tot vier jaar ZOALS ALTIJD LEVERT een nieuw modeseizoen weer een verruk kelijk kijkspel op en bij deze beide mode-giganten krijgt u alle gelegen- tl-!? BRUSSEL (ANP).De première van het toneelstuk „Verschaeve” van de Vlaamse auteur Bert Verhoye, heeft zaterdagavond in Antwerpen aanleiding gegeven tot heftige betogingen en vecht partijen tussen leden en aanhangers van, aan de ene kant Vlaams-nationalistische verenigingen en aan de andere kant linkse jongeren. In de Antwerpse bin nenstad was een grote, gehelmde politie macht op de been en politie en rijks wacht voerden verscheidene charges uit om de vechtenden te scheiden. Enkele betogers werden licht gewond en de politie verrichtte verscheidene arresta ties. arbeidskamp en twee jaar ballingschap veroordeeld wegens anti-Russische agita tie en propaganda, aldus hebben woord voerders voor de dissidente beweging verklaard. Het vonnis werd vrijdag in Leningrad uitgesproken. De 38 jaar oude schrijver en geschie denisleraar werd in april gearresteerd, toen de veiligheidspolitie in zijn woning een ontwerpartikel over de in balling schap levende dichter Josef Brodsky vond. Heifitz is de schrijver van een boek over de 19de eeuwse Russische revoluti onairen, die infiltreerden in de gelederen van de geheime politie van de tsaar. Dit boek is officieel uitgegeven. list aan het ondervragen was zei: heeft gelijk ook”. Het optreden van de politie was klaarblijkelijk zeer goed voorbereid. Als een lawine stormden ze eensklaps op de kunstenaars en het publiek toe, slagen uitdelend. Een jonge kunstenaar, vluch tend met zijn schilderij onder de arm, werd door vier mannen tegelijk be sprongen en op de modderige grond gebeukt. Zijn schilderij werd hem ont rukt en op een vrachtwagen geworpen. Christopher Wren van de New York Times, die foto’s wilde maken, kreeg een slag in het gezicht. Toen hij zich her stelde werd hij door twee mannen ge grepen en eert derde gaf hem een paar dreunen tegen maag en onderlijf. Lynne Olson, een 26-jarige fotografe van de Associated Press, trachtte Wren te ontzetten maar moest dit bekopen met een stoot in de maag haar toege deeld door een politieman in burger in aanwezigheid van een paar collega’s in uniform. Na de bulldozers kwamen wagens, uit gerust met sterke spuiten, zoals die waarmee de straten worden schoonge- spoten. Ze begonnen het publiek, dat nog niet had kunnen .wegkomen, te door drenken. De mensen die werden meegenomen werden de auto’s ingedreven met schop pen en karateslagen tegen de nieren en de nek. Zondagavond hoeveel mensen of gewond. De organisatoren die niet gegrepen werden zijn van plan in een brief aan het centrale comité van de communisti sche partij te protesteren tegen het op treden van de politie. Door vrienden van de schilder Roe- chin is zondagavond meegedeeld dat alle door de veiligheidspolitie „in beslag ge nomen” schilderijen zijn verbrand. BONN. (AP) De Van Beethoven- prijs 1974 van de stad Bonn is zaterdag posthuum toegekend aan de Italiaanse componist en dirigent Bruno Maderna voor zijn werk „Aura”. De prijs bedraagt 15.000 mark. Aanmoedigingsprijzen voor jonge componisten gingen naar de Nederlander Chris Hinze en de Westduitser Michael Hamel. De prijzen werden aangekondigd op de eerste avond van het Van Beethoven festival. een bezoek aan De Bijenkorf waar schijnlijk hullen in zo’n lekkere, stoere trenchcoat met alles erop en eraan. Costuums treft u er aan in de meest nonchalante vormen en in de meest uiteenlopende materialen, waarbij corduroy in allerlei ribbels toch de overhand heeft. Zij „adverteren” niet en daarin volgen zij Abbado, die geen enkel middel schuwt om zijn wil te bereiken, maar die zich toch niet op de voorgrond dringt. Bruckner heeft geen slagwerkwinkel achter het orkest staan. Twee pauken (soms drie), een paar bekkens en een triangel, dat is alles. Het was fascine rend cm te zien hoe de bekkenist zich voorbereidde op die éne bekkenslag in het tweede deel en hoe uitgeput en langzaam hij ging zitten na de enorme emotie van die éne slag. Het Scherzo was een bruisende golf van buitelende hoornklanken, die de jachtstoet begeleiden, die met rijke buit huiswaarts keert. De prachtige klank van het koper van de „Wiener Philharmoniker” is terecht wereldberoemd mooier kan Bruckner niet gespeeld worden. Dat de Brucknerherdenking toch nog een Brucknerfeest is geworden, hebben wij aan de „Wiener Philharmoniker” en hun Claudio Abbado te danken. J.H. MOOLENIJZER Dat het laatste concert tenslotte toch een feest is geworden, hebben wij enkel en alleen te danken aan de „Wiener Ph’lharmoniker” en hun joyeuse optre den. Reeds voor het begin heerste er een bijzondere sfeer in de gangen van het Concertgebouw, speciaal in de gang ach ter het oodium. Daar zaten de cellisten broederlijk naast elkaar op de rand van hun reuzekisten (er gaan drie celli in één kist) om hun instrument in te spe len en de hele gang galmde ervan. Daartussen door liepen de violisten en f’uitt’sten, hoboïsten en hoornisten stu derend op solotrekjes, die er straks in de Zevende symfonie perfect uit moesten komen. Zij namen op hun eigen manier bezit van het Concertgebouw en genoten vast bij voorbaat van de zeldzame akoestische eigenschappen, die de mees ten van hun voor het eerst ontdekten. Toen dan eindelijk het grote moment gekomen was en hun dirigent Claudio Abbado vliegensvlug de trappen afdaal de, stonden zij als één man op om hem te ontvangen. Abbado, die met zijn 41 jaren tot de jongste van de „grootste” d’riaenten gerekend mag worden en die nu al genoemd wordt om de taak van Von Karajan over te nemen, is er de man niet naar om het publiek lang in het ongewisse te laten. Na een enkele snelle buiging, keerde hii zich tot zijn orkest en daar weer klonken al de eerste accoorden van de „Drei Orchestersatze”. Het was vanaf het eerste moment duidelijk, dat wij een heel belangrijk concert gingen meemaken, hoe wel d e „Drei Orchestersatze” en de Marsch in d. reeds lang een plaatsje hebben in het beroemde vergeetboekje Overigens merkwaardig zo’n Bruck- en daar niet ten onrechte in zijn ge komen. ner-mars, die helemaal in de zangerige „Brucknertaal” geschreven is, zonder een enkele trom- of bekkenslag. De Zevende Symfonie begint met het beroemde ppp, tremoloaccoord (E. dur) voor de violisten en steeds opnieuw ondergaat men de verrassende gewaar wording, dat de Symfonie ongemerkt begonnen is. In de derde maat beginnen de celli en de hoorns aan de opbouw v-n het melodieuze eerste thema en van af dat moment worden wij opgenomen in het muzikale, hogere sfeer, die door Bruckner geschapen is. Het tweede deel (Adagio-sehr langsam und sehr feierlich) begint met de mooi ste muziek die ooit geschreven is voor ..Wagnertuba’s” (instrumenten die wat klank betreft het midden treffen tussen de hoorn- en de tubaklank. Zij worden bespeeld met een hoornmondstuk en de k’ankbeker is schuin naar boven ge richt). Bruckner, die een grote bewonderaar van Wagner was, heeft deze instrumen ten, die bestemd waren voor de „Ring des Nibelungen”, in verschillende van zijn symfonieën toegepast. Tegenover de nogal „onbehouwen” klank van Wagner tuba’s komen de strijkers des te lieflij- van De double- schenen en moest iedereen maken dat hij wegkwam. De schilder Oskar Rabin en diens vrouw en zoon werden gearresteerd toen zij protesteerden tegen wat er gebeur de. Rabin maakt stillevens die een maca ber gevoel voor humor omtrent het leven in de Sovjet-Unie weergeven. Ook de schilder Jewgeni Roechin uit Leningrad werd gegrepen en afgevoerd. De openlucht-tentoonstelling was ge organiseerd door 20 kunstenaars. Eerst hadden zij de gemeente Moskou om toestemming gevraagd. Die werd niet gegeven. Enige van de schilders waren lid van de „officiële” kunstenaarsbond maar de werken die zij wilden tonen waren privé gemaakt, zonder de zegen van de staat dus. Zij hadden diplomaten van een stuk of tien ambassades gevraagd de tentoon stelling bij te wonen. Terwijl de bulldozers en de politie hun „werk” deden riep een dikke vrouw ineens uit: „Buitenlanders, diplomaten, correspondenten, het zijn allemaal spi onnen”, waarop een man van de gehei me politie die juist een westerse journa- Avondjurk in lingeriestijl met spa- ghetti-bandjes uit de collectie van De Bijenkorf. Ifir -g u

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 7