WIEL COERVER BESPIONEERDE COLERAINE NIET ft IN ROTTERDAM MOETEN WIJ HET SPEL MAKEN WIEL COERVER I i NAAR TEGENSTANDERS KIJKEN” VAN DER MEENT: „NOG GEEN EXTRA-PREMIES” „EEN VAN DE BESTE TEAMS” „NIET TE VEEL H r 1 I i SPORT 1974 DINSDAG 17 SEPTEMBER 11 Afwezigen Schoolwerk door Bert Brevoord door Mare Serné I Probleem Li door Theo Klein Commercieel ROTTERDAM. Tegen een bij de Nederlandse clubtrainers vanzelf sprekend geworden gewoonte in, heeft Wiel Coerver het niet nodig geacht om de eerste tegenstander van Feyenoord in het Europese bekertoernooi voor landskampioenen, het Noordierse Coleraine, te bespioneren. Een voor de hand liggende verklaring voor die „nalatigheid” is dat Coerver de allure van Coleraine te gering acht om de club echt serieus te nemen, maar dat blijkt toch een misvatting. Coerver: „Omdat Feyenoord eerst thuis speelt, vond ik het niet zo nodig om onze tegenstander te bekijken. Wij moeten hier in Rotterdam toch het spel maken, of we nu alles van Coleraine weten of niet. Als we nu eerst naar Noord-Ierland hadden ge>- moeten, was het een andere zaak geweest. Dan zou het zinvol zijn geweest om de sfeer daar te proeven.” Ervaring I Éi blessure helemaal terug”. Wiel Coerver: „Misschien wel eens te veel naar tegenstanders gekeken”. Hans Kraay: „We zijn nog niemand tegengekomen” Amsterdam voetbalt voor de eer Pim van der Meent: „Internationale ervaring Stoke slaat Ajax nog erg hoog aan te drukken. Hij juist het grote Zij kunnen van elk Europa.cupdpel leren. Van de tactiek, op organisatorisch ge- schikken. Het in de Noordierse clubs opduikende talent wordt in veruit de meeste gevallen onmiddellijk naar de veel meer tot de verbeelding sprekende en veel beter betalende Engelse league gelokt. Klinkende resultaten van ploegen uit Noord-Ierland zijn in de historie van het Europese bekervoetbal dan ook nauwelijks te vinden. niet nog „In Nederland zijn Ajax en Feyenoord in de meeste gevallen gl bij voorbaat zeker van een overwinning. In Schotland heb je met Celtic en Glasgow Rangers hard aan restauratie toe.'is, bevindt zich namelijk in de bekende vicieuze cirkel. Suurbier, Haan, Rep, maar ook nog Kei zer, kunnen toch alles?” Het feit dat Hibernians er om zuiver commerciële redenen in heeft toege stemd om beide wedstrijden in Amster dam te spelen, duidt al aan dat het er niet op rekent de tweede ronde te halen. Immers, de enige kans om tot een redelijk eindresultaat te komen was de thuiswedstrijd, die Hibernians op zijn AMSTERDAM. „Wat voor een extra premie? Ze moeten blij zijn dat ze de kans krijgen om in deze wedstrijd mee te doen. Voor de spelers van FC Am sterdam zit er geen extra beloning aan vast wanneer ze tegen Hibernians de tweede ronde om de UEFA Cup berei ken”. Trainer Pim van der Meent van cupdebutant FC Amsterdam meent het wanneer hij stelt dat zijn spelers woens dag en zondag aanstaande in de duels met de Malteser club slechts voor de eer moeten spelen. „Pas als ze door deze ronde heen zijn, gaan we verder praten over premies. Maar voorlopig moeten eerst deze wedstrijden gewonnen wor den”, aldus Van der Meent. De Amsterdamse trainer ziet de deel name van zijn club aan het UEFA- toernooi bepaald niet als een eenmalig extraatje. „Nee, zeker niet. We proberen de cup te winnen, of dat werkelijk lukt is een tweede, maar daar praten we voorflonig nog niet over. De internatio nale ervaring die we in dit toernooi op kunnen doen, is erg belangrijk. We heb ben een ploeg met erg veel jonge spelers. Waddington: „Er zijn seizoenen dat wij met het spelen van allerlei beker en competitiewedstrijden zo’n 70 duels afwerken. Vaak op slechte velden in de winter en vaak ook met veel geblesseer de spelers, waar je eenvoudig roofbouw op moet plegen omdat het inzetten van reserves te snel tot puntenverlies leidt. Maar nu is het elftal nog fit. De league is tenslotte pas begonnen”. Stoke is voor het nieuwe Ajax de eerste test-case. Want het is zoals Hans Kraay besluit: „We staan dan misschien wel bovenaan in de competitie, maar we zijn dan ook nog niemand tegengekomen”. beruchte eigen veld, een stoffige zand vlakte waarop onder andere Manchester United en Spartak Trnava al eens niet verder dan een gelijkspel kwamen, had mogen spelen. De Maltezers verkozen echter het geldelijk gewin van een dub bele uitwedstrijd boven een mogelijk sportief succesje. Hoeveel jaar heeft Ajax onder Michels niet gebouwd voordat ook het Neder lands elftal in Duitsland zo’n geweldig wereldtoernooi kon spelen!” en in Spanje met Barcelona en Real Madrid min of meer dezelfde situatie. Bayern München wint in Duitsland ook meestal wel. Dat geeft bij die clubs ruimte tot experimenteren en daardoor krijg je uiteindelijk ook beter voetbal. Toch ruikt Waddington in Ajax een nieuwe kans. Hij stelt: „Wat het trekken van toeschouwers betreft hebben 'wij veel concurrentie van Middlesborough, Manchester City, Derby County, Man chester United, Wolverhampton, Liver pool en Birmingham. Als wij Ajax zou den kunnen verslaan, dan is onze naam ook in Europa voor een tijdje gevestigd. Want Ajax spreekt hier aan”. De bekendste spelers van Stoke ,zijn naast Hurst, Pejic en Hudson, die vorig jaar voor anderhalf miljoen gulden van Chelsea werd overgenomen. Ajax krijgt het daarom moeilijk. Zeer zeker ook omdat de Europa-Cuphistorie, hoewel Stoke tegen Kaiserslautern de uitzondering vormde, heeft geleerd dat Engelse vertegenwoordigers door de eer ste ronde van de Europese bekertoer nooien moeiteloos heenkomen. De uit schakeling volgt meestal in december, of januari als de slopende Engelse competi tie zijn tol eist. „Kijk hoe het door de jaren heen bij Ajax is gegaan. Daar hebben ze in al die toernooien zoveel ervaring opgedaan dat ze mede daardoor in de nationale com petitie bijna onverslaanbaar werden. Ik stel me zo voor dat wfj over een jaar of twee, drie ook ver genoeg zouden kun nen zijn om echt aan het grote interna tionale werk deel te kunnen nemen. En daarom is het nodig dat we van nu af aan elk jaar een plaatsje in een Euro pees toernooi veroveren”. waardering de kop in vervolgt: „Dat is nu gevaar van een gunstige loting; de spe lers j ten. daarvoor heb ik met een aantal spelers een thuiswedstrijd van Stuttgart gezien. Dat was niet zo’n beste vertoning en onwillekeurig ontstaat er dan al te snel een gevoel van onderschatting en dan kun je lelijk worden verrast”. Wat Feyenoord inderdaad bijna tot zijn nadeel ondervond, want thuis werd na een aanvankelijke achterstand moei zaam van Stuttgart gewonnen (2-1), waarna de gewaarschuwde Rotterdam mers de uitwedstrijd aanmerkelijk over tuigender controleerden. Overigens beseft Wiel Coerver terdege dat Coleraine geen ploeg is die voor de Nederlandse kampioen als een met vrees tegemoet gezien obstakel dient te wor den beschouwd. Het Noordierse voetbal heeft alleen iets te betekenen via het nationale elftal, mits die formatie over de in Engeland spelende profs kan be- Zijn besluit om de hand op de porte monnee te houden impliceert een ge ringschattende houding tegenover de eerste tegenstander in het Europese toernooi. Anderzijds doet Van der Meent er echter alles aan om juist die onder- Van der Meent: „Bij zo’n beslissing gelden altijd twee uitgangspunten, het sportieve en het financiële. Dat is bij ons ook zo. Sportief gezien was het aantrek kelijker geweest om ook eens een echte uitwedstrijd in een Europees toernooi te kunnen spelen. Veel van onze spelers waren daar ook voor. Zij wilden nu in de Europa Cup de echte sfeer proeven. Maar uiteindelijk heeft bij ons toch ook het financiële voordeel de doorslag gegeven”. bied, kortom van alles. Allemaal dingen waar ze ook in de nationale competitie veel aan kunnen hebben”. vakantie weer een hele tijd met de selectie heeft meegelopen, is hij De openhartige manier waarop Wad dington, al 14 jaar manager van Stoke City, over het Nederlandse voetbal spreekt, bewijst wel dat hij ook nu nog Ajax erg hoog aanslaat. Waddington: „Het is voor mij nog een van de beste elftallen van Europa. Dat is een eenvou dige rekensom. De ervaring en klasse die er ook nu nog in dit elftal moet zitten valt niet te loochenen. Laat ik een voorbeeld geven. Ik heb in mijn elftal een speler als Geoff Hurst. Hij maakte drie doelpunten in de finalewedstrijd Engeland-West-Duitsland in 1966 op Wembley waardoor Engeland voor het eerst wereldkampioen werd. Zulke spe lers als Hurst hebben toch een routine en daardoor een voorsprong op andere voetballers die hen heel bijzonder maakt. Ajax heeft nog een stuk of zes van zulke spelers. Voetballers als Krol, Bij Wiel Coerver blijkt enige twijfel te zijn ontstaan over het nut van de normaal geachte oriëntatiebezoeken aan komende opponenten. „Misschien hebben wij ons vorig jaar, met name in thuis wedstrijden, wel eens té veel op de tegenstander ingesteld en dat is niet altijd even goed uitgepakt. Daardoor is er in Rotterdam door ons wellicht een aantal tegendoelpunten geïncasseerd, dat er niet gekomen zou zijn wanneer wij niets van de tegenstander hadden gewe ten. Een heel duidelijk voorbeeld daar van vind ik onze thuiswedstrijd tegen VFB Stuttgart in de halve finale van het UEFA-cuptoernooi. Een paar dagen Van der Meent heeft de Maltezers nog nooit zien spelen. Zijn informatie be perkt zich dan ook tot de oppervlakkige gegevens die hij uit de kranten ver neemt. Van der Meent: „Maar dat hoeft geen bezwaar te zijn. Door de hele image van het Nederlandse voetbal is het toch zo dat zij tegen ons opkijken en wij niet tegen hen. Wij spelen ge woon het spelletje waarmee we groot zijn geworden, en daar zullen zij zich naar moeten schikken”. Zo kon het bijvoorbeeld ook gebeuren dat bondscoach Don Revie, de vroegere succesvolle manager van landskampioen Leeds United, zelfs na de verloren finale tegen West-Duitsland opmerkte: „Neder land is ook voor mij de eigenlijke we reldkampioen. Wat de Hollanders heb ben laten zien is het voetbal zoals het door iedereen gespeeld zou moeten wor den. Nederland heeft de rest, ook Enge land, laten zien hoe ver het achter ligt. Maar met ons geweldig potentieel moeten we terug aan de wereldtop kunnen komen. Want je maakt mij niet wijs dat in zo’n groot voetballand als Engeland voor mijn part moet je daar al bij de jeugd op de scholen naar zoeken ook geen Cruyff of Beckenbauer in de dop is”. Een op zich geen onaardige theorie. Zelfs niet voor Stoke-manager Tonny Waddington. Maar het is ook voor hem uiterst frustrerend om te zien hoe de goede voornemens zich nu al weer nega tief ontwikkelen. Het Engelse voetbal, waarvan alle leiders beseffen dat het Een ander probleem voor Waddington is dat Stoke City ook niet veel internati onale ervaring heeft. De club van de legendarische Stanley Matthews en doel man Gordon Banks die een oog verloor en moest stoppen met voetballen, heeft voor de UEFA-Cup één keer eerder gespeeld. In het seizoen 1972-1973. Het werd na 3-1 in Stoke een 4-0-nederlaag in Duitsland zodat het feest snel afgelo pen was. Coerver over de begin vorig seizoen ineens doorbrekende, maar later geheel teruggevallen Everse: „Hij speelt op het ogenblik zo goed, dat hij voor niemand in de achterhoede onder hoeft te doen. Dat was vorig seizoen ook een hele tijd zo. maar toen hij zich meer moest concentreren op zijn schoolwerk en ’s avonds ging trainen, zakte hij helemaal weg. Zelfs in het c-elftal kon hij zich met moeite handhaven. Nu hij in de -j a- weer STOKE. Het is op zich een begrij pelijke zaak dat Stoke’s assistent-mana- ger Eastham Ruud Geels na afloop van de wedstrijd tegen Wageningen als „een voortreffelijke spits” roemde. Want wat wil je: een voetballer als Geels die spektakel voor de goal maakt, op ogen schijnlijk ieder simpele hoge bal de lucht in gaat en dan ook nog veel doelpunten maakt, is zo’n beetje het summum voor iedere Engelse voetbaltrai ner. Er is namelijk niet zoveel veran derd in Engeland. Ondanks alle goede voornemens. Want het is nog maar en kele maanden geleden dat een tiental van de beroemdste Britse voetbalmana gers, van Celtics Jock Stein tot Arsenals Bertie Mee en ook bondscoach Don Re vie, tijdens de wereldkampeioenschappen in West-Duitsland niet uitgepraat raak ten over het fantastische bewegingsvoet- bal van de „Hollandse school”. Feyenoord’s vermoedelijke opstelling tegen Coleraine ziet er als volgt uit: Treytel; Jansen, Schneider, Everse en Vos; De Jong, Schoenmaker (Olsen) en Van Hanegem; Olsen (Schoenmaker), Kreuz en Ressel. bij kan zijn. Omdat Feyenoord geen ploeg is die goed met twee spitsen uit de voeten kan, zal Peter Ressel zeker naar links uitwijken en óf John Steen Olsen of Lex Schoenmaker als rechter spits worden opgesteld”. „Zeker” noemt Coerver ook het op stellen van Dick Schneider als laatste man, terwijl bij afwezigheid van Ram- Ijak in de defensie Wim Jansen naar achteren zal worden gehaald en de jon ge Jan Everse zeer waarschijnlijk als voorstopper gaat fungeren. Hoever Amsterdam het; dit seizoen al denkt te brengen, interesseert Van der Meent nu nog niet: „We beginnen met de zekerheid dat we kwaliteit genoeg hebben, bovendien is onze ploeg er nu rijp voor. Woensdag beginnen we ge woon aan een nieuw karwei en dan zien we later hoe ver we precies kunnen komen”. Vermoedelijke opstelling FC Amster dam: Jongbloed, Flinkevleugel, Koop man, Fransz, Bianchi, Dekker, Visser, V.d. Merkt, Jansen, H users en V.d. Lem. Waddington: „Ik ga In zoverre met Revie’s theorie mee dat het mogelijk moet zijn dat er in Engeland een kleine Cruyff of Beckenbauer rondloopt. En spijtig is dat wij die in ons huidige systeem echter nooit zullen vinden. Laat staan kunnen opleiden. Al die theorieën over het bewegingsvoetbal zoals Ajax dat vroeger en daarna pok het Neder lands elftal speelde, zijn geweldig. Die spreken mjj ook erg aan. Maar als wjj op zaterdagmiddag het veld ingaan, dan weet ik niet of ik een punt aan een wedstrijd overhoud”. „Zelfs in mijn rapporten die ik van Ajax-Wageningen heb gekregen heb ik begrepen dat Ajax eenvoudigweg wel moest winnen omdat het klasseverschil te groot was. Zo’n situatie is bij ons ondenkbaar. Door de verscherpte degra datieregeling is de concurrentie hier nog verbitterder geworden. Geen elftal, ook Leeds United, Liverpool en Derby Coun ty niet, zijn zeker van de punten. Daar voor moet iedere week weer geknokt worden. Dat vermoordt bij ons de moge lijkheid tot beter voetbal”. gaan de tegenstander onderschat- Wat dat betreft heeft ook een sterke opponent zijn voordelen. In de eerste plaats trek je je dan aan zijn niveau op, terwijl je natuurlijk op een hogere recette kan rekenen”. Dat Feyenoord tegen een niet al te sterke opponent kan beginnen aan weer een internationaal bekergebeuren, komt de Rotterdammers wel goed van pas, want op volle kracht kan de Feyenoord- machine woensdagavond niet draaien. Zekere afwezigen zijn nog niet van zijn uit de WK-finale daterende knie- genezen Wim Rijsbergen en Jörgen Kristensen, die zijn twee gele kaarten die hij vorig seizoen in het UEFA-cuptoernooi opliep moet bekopen met een schorsing voor één wedstrijd. Vraagtekens zijp verder de met een erg matige seizoenstart kampende Joop van Daele (spierblessure in het rechter- bovenbeen en liesklachten) en Mladen Ramljak, die zondag in het competitie- dueltegen Go Ahead Eagles in Deventer met een kwetsuur aan de rechsterenkel het veld moest ruimen. Coerver: „Juist omdat we thuis het spel moeten maken, is het jammer dat een publiekspeler als Kristensen er niet

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 13