REELE INKOMENSVERBETERING VAN 3,5 PERCENT 1 1 •3 a Relatief gunstige prijzen baren toch nog zorgen 13 Ideale situatie PRIJSBEHEERSING MAAKTE 2 PERCENT VERSCHIL UIT h DINSDAG 17 1974 ■■■■ealmlnnnmnnMM dig I GULDEN UITGEEFT ■I k Ili de overheid, aldus het Centraal Plan Bureau. zinking van de produktie en een daarmee gepaard gaande vergroting de werkloosheid. Tegenover een zwakke buitenlandse vraag staat sterk aantrekkende binnenlandse vraag door het expansieve beleid /I nA Xblkshuisv. /L^coSct. hh i hH U U i i - 41 (j l h Prinsjesdag 1974 DEN HAAG Er hoeft in 1975 niet te worden gevreesd voor een in- van een van II I I I I I I I I l'l I I I i 'tTiV j 4 4 4 i 4 4 i 4 4 4 4 I Hl}lII HU SEPTEMBER IIIII Be (Van onze Haagse redactie) sterke i j HOE DE STAAT Nederland bevindt zich eigenlijk in een ideale situatie. Dat zou de eerste conclusie kunnen zijn na lezing van de rijksbegroting voor het jaar 1975. van ontwikkelingen Overigens zal er bijzonder ontwik kelingen voorbehouden dit jaar geen wijziging meer komen in het prijsbeleid Wellicht ontstaat er enige compensatie bij de overige gesubsidieerde woning bouw. Volgens de ramingen zullen om vang en samenstelling van de begonnen woningbouw in 1975 niet noemenswaar- dig afwijken van die in 1974. Voor wat de vernieuwbouw betreft, sluiten de ver onderstellingen aan op de beleidsvoorne- j mens zoals neergelegd in de Nota Wo ningbouw 1974-1977, aldus het CPB. r? zoor u We kunnen per hoofd van de bevol king zo ongeveer het hoogste bedrag ter wereld voor ontwikkelingssamenwerking afstaan, we kunnen de belastingdruk enigszins verlagen, we kunnen een onge lofelijke hoeveelheid sociale en culturele activiteiten financieren en we kunnen een miljard compenseren van de verlie zen van openbaar vervoer en KLM. Bovendien houden we vier miljard gul den over op onze betalingsbalans als één van de weinige Westerse landen ter wereld, die zich die luxe kunnen veroor loven. DEN HAAG Hoewel de prijsont wikkeling in ons land gunstig afsteekt bij die in andere landen, is er toch reden tot zorg. Als gevolg van de zeer grondstoffenprijsstijging is het stijgingstempo hoger dan in 1973. De bestaande indexeringsmechanismen (aan passing van inkomens en tarieven aan de prijsstijging) veroorzaken een „vlieg- wielwerking”, die dit inflatietempo lan ger dreigen te handhaven dan de oorza ken rechtvaardigen. Wa)ers)6a 9c) 1 Dit zegt minister Lubbers van econo mische zaken in de memorie van toe lichting op zijn begroting voor 1975. Hij vindt dat de ervaringen met het anti- inflatiebeleid opgedaan, voortzetting er van rechtvaardigen. Voorkomen moet worden dat door een afnemende interes se voor het inflatieprobleem, nu het in vergelijking met het buitenland wat be ter gaat, de vertraging in de prijsstijging weer omslaat. len zal nader worden ingegaan in de eind van dit jaar uit te brengen interimnota. De regering acht het behoud van een gezond en breed gespreid mid den- en kleinbedrijf, ook in de land bouw, maatschappelijk van grote be tekenis. Op de scherpe inkomensda ling in de landbouw heeft zij gerea geerd met een aantal maatregelen, die door verdergaande regelingen in Europees verband zullen moeten worden gevolgd. Overigens wil de regering de positie verbeteren van de zelfstandigen in het algemeen. Van de aangekondigde fiscale en sociale maatregelen zullen ook zij voordeel hebben. De regering wil daarenboven een deel van het bedrijfsvermogen vrijstellen van ver mogensbelasting en de mogelijkheid tot reservering ten behoeve van de oudedagsvoorziening verder verbete ren. Nog dit kalenderjaar zal zij een wetsontwerp indienen voor een volksverzekering tegen arbeidsonge schiktheid. Aan de Sociaal-Economi- sche Raad zal zij advies vragen over de wens te komen tot een werkloos heidsvoorziening voor zelfstandigen die hun beroep of bedrijf hebben moeten beëindigen. De werkloosheid treft velen hard. De bestrijding ervan staat in het regeringsbeleid centraal. De in de be groting voorziene verhoging van de overheidsuitgaven zal aan rond 45.000 mensen werk kunnen geven, mede door een aantal verbeteringen in de financiële situatie van de gemeenten. De u dezer dagen aa te bieden interimnota over de werkloosheid be vat een nieuw program voor aanvul lende werkgelegenheid en maatrege len gericht op het beter doen functio- zal wonden verdiept. De regering zal, voorzover dit in haar vermogen ligt, verandering brengen in de maat schappelijke factoren die agressief gedrag in de hand kunnen werken. Op korte termijn zal de politie be langrijk worden uitgebreid en beter voor haar taak toegerust. De resulaten van de invoering van maximumsnelheden duiden erop dat het aantal dodelijke ongevallen in het verkeer aanzienlijk kan worden ver kleind. Een nationaal beleidsplan voor de verkeersveiligheid zal u wor den aangeboden. Op de weg naar spreiding van macht en meer actieve deelneming aan het bestuur wil de regering in het komende jaar concrete resultaten bereiken. Er moet meer bescherming komen tegen onredelijk handelen van overheid, instellingen en ondernemin gen, en meer inzicht in de wijze waarop zij tot hun besluiten komen. Daarom zullen u spoedig wetsont werpen bereiken over de openheid en openbaarheid van bestuur, de instel ling van een ombudsman en een beroepsrecht van de ondernemings raad tegen bepaalde besluiten van de ondernemer. Voor het eerst zijn gel den uitgetrokken voor subsidiëring van vormingsactiviteiten van politie ke partijen. De wettelijke bescher ming van de consument wordt verbe terd; een wetsontwerp tegen mislei dende reclame zal in 1975 worden ingediend. De regering onderzoekt hoe aan gesubisidieerde instellingen een democratische bestuursvorm kan worden gegeven. Zij heeft bij de Sociaal-Economische Raad aange drongen op spoed met het gevraagde advies over taak, samenstelling en bevoegdheden van de ondernemings- Het zijn de bekende smalle marges van de democratie. Je wilt wel maar je kunt niet. Het meer onder gemeen- schapscontrole brengen van één gedrijfs- tak is onmogelijk zonder de door velen zo gewenste structurele veranderingen voor de hele maatschappij door te voe ren. En hoezeer een aantal leden van dit kabinet dat ook zou willen, dat zit er eenvoudigweg op korte termijn niet in. Dit betekent, dat de gestegen afschrij vingskosten niet mogen worden doorbe rekend en dat de mogelijkheid tot door berekening van gestegen loonkosten be perkt blijft. Het gevolg daarvan is, dat de procentuele winstmarges op de bin nen- en buitenlandse afzet verder uiteen gaan lopen. De winstmarge op de bin nenlandse afzet zal verder inkrimpen. Wel treedt in 1975 een extra prijsstijging op, omdat gedurende de eerste helft van 1974 wachttermijnen golden voor de doorberekening van externe kostenstij gingen. Naast een zeer bescheiden verzwaring van de indirecte belastingen, de optrek king van de huren met 8 percent en de in EEG-verband te verwachten extra 'prijsstijging van agrarische produkten, wordt de binnenlandse prijsontwikkeling ook beïnvloed door de voorgenomen ver hoging van de aardgasprijzen. Als het aardgas met 5 cent per m3 stijgt, bete kent dit een prijsstijging van de particu liere consumptie met 1 percent, van de gezinsconsumptie met 0,8 percent. De premies voor sociale verzekeringen zullen niet of nauwelijks stijgen. Ver wacht wordt, dat de werkgeverslasten met 0,6 percent van de loonsom per werknemer zullen stijgen en voor de werknemer met twee kinderen met 0,4 percent. Voor de woningbouw lijkt een verbe tering aanwezig. Voorwaarde is dan vol gens het CPB wel, dat de opgelopen achterstanden op het woningbouwpro- gramma 1974 in de komende maanden grotendeels worden ingelopen. Met name voor de woningwetsector lijkt dit niet geheel mogelijk, zelfs al wordt in aan merking genomen dat dit onderdeel van het woningbouwprogramma inmiddels met 6000 is verlaagd. ook geld te gaan geven voor her structurering en een reële uitbreiding van de werkgelegenheid. Dat is belang rijk, want aan het probleem van de werkloosheid zitten nogal wat kanten: de hoge scholingsgraad, de materiële on derwaardering van bepaalde werkzaam heden (om van de sociale onderwaarde ring maar te zwijgenverschuivingen van economische activiteiten van de ene naar de andere bedrijfstak, tekenen van oververzadiging van de markt (zoals in de bouw), de nog steeds voortschrijdende mechanisatie en het niet op elkaar afge stemd zijn van vraag en aanbod. Wat verder als merkwaardig te signa leren valt is dat een door een socialist geleid kabinet met bovenstaande maat regel, evenals met een aantal in de Nota-huur- en subsidiebeleid aangekon digde maatregelen, de produktie van een sociaal gesproken primair goed niet al leen overlaat aan het particuliere be drijfsleven, maar dti bedrijfsleven via overheidssteun zelfs stimuleert om van de produktie van dit sociale goed een object van particuliere winst te maken. De optimistische toon van de begro ting over het herstel van de bouwmarkt vindt weinig bevestiging in de feiten. Er is nog wel een groot kwalitatief tekort, maar het prijsniveau van de bouw is van dien aard dat zuiver economisch gesproken in wetten van vraag en aanbod weliswaar geen sprake is van een werkelijke verzadiging, maar dat de vraag een stuk lager ligt dan het aanbod dat zou ontstaan bij volledige benutting van de produktiecapaciteit. Het is niet voor niets dat de bouwbonden voortdu rend sombere geluiden ventileren. Een extra-injectie van 400 miljoen, zoals die in het vooruitzicht is gesteld, kan een tijdelijke stimulans betekenen maar in de structurele vraag- en aanbodsituatie wordt geen enkele verandering gebracht. Een aantal oorzaken van deze kwaal wordt uit het buitenland geïmporteerd en met een nationale remedie kom je dan ook niet ver. Het is daarom goed dat de regering overal waar dat relevant is, aankondigt dat binnen de EEG en op ander internationaal niveau overleg zal worden gevoerd om tot afspraken en regelingen te komen. De particuliere bestedingen worden belangrijk gestimuleerd door verlaging van de directe belastingen, verhoging van lonen en van uitkeringen uit de sociale fondsen, alsmede door de al in 1974 doorgevoerde versoepelingen van het fiscale investeringsregime. De ac centverlegging van de buitenlandse naar de binnenlandse vraag gaat vergezeld van enige vermindering van het inflatie- tempo. Ook de grondstoffenprijzen zul len enigszins dalen. het effect dat de binnenlandse con sumptie zal toenemen. Omdat we een relatief laag inflatiepercentage hebben zullen vooral Nederlandse produkten hiervan profiteren, wat gunstige effecten voor de werkgelegenheid zal hebben, zoals ook verwacht wordt. Het effect zal evenwel niet zodanig zijn dat de „harde kern” van werklozen het vaste aantal werklozen, dat als gevolg van structure le oorzaken niet meer aan het produk- tieproces deelneemt weer aan de gang zal kunnen gaan. De regering streeft er dan ook naar om naast het stimuleren van economische activiteiten Onderwijs en \V .Wetenschapper ca. 27 ch Dat ligt natuurlijk niet alleen aan de extra-opbrengsten van het aardgas, waarvan de export in het totaal 1.2 miljard gulden zal gaan bedragen, hoe hoog dat bedrag ook mag lijken. Het ligt met name aan het feit dat het inflatie percentage in ons land, dat voor onszelf behoorlijk hoog lijkt, toch altijd nog enkele punten onder dat van de meeste landen blijft. Hoewel er nogal wat ver schil van mening heerst over de metho de die de regering hanteert om de infla tie in de hand te houden, kan gezegd worden dat het kabinet alle lof verdient, omdat het Nederland, dat zwaarder ge troffen dreigde te worden dan welk ander land ook door de energiecrisis, uiterst bekwaam door een noodsituatie heeft weten heen te loodsen. Hier ligt nu ook juist het contradictio- nele van onze economie: de patiënt is oergezond, maar hij vertoont een ge heimzinnige uitslag over het hele li chaam, waarvan artsen en specialisten de oorzaak maar vaag menen te weten, zodat van een therapie voorlopig niets kan komen. Het gaat ons goed, dat wil zeggen, we maken met zijn allen een nationaal produkt dat meer dan vol doende is om onze welvaart ruimschoots te verzekeren, maar een aantal bedrijfs takken gaat duidelijk achteruit, wat dan overgecompenseerd wordt doordat het in andere bedrijfstakken weer uit stekend gaat. Uitgaande van deze nogal gunstige economische ontwikkelingen berekent het Centraal Plan Bureau een loonsom stijging van 13 percent, een absolute prijsstijging van 9,5 percent en een prijs stijging van de gezinsconsumptie met 8,5 percent. Er blijft een reëel beschikbare inkomensverbetering per hoofd van de actieve beroepsbevolking over van 3,5 percent. Na aftrek van salarisverhogingen die gevolg zijn van promoties en toenemend aantal dienstjaren, blijft voor de con tractloonstijging ongeveer 2 percent over. In 1974 werd via de machtigings wet aan de laagstbetaalden relatief meer loonstijging gegeven dan de hoger betaal den. Uit de onderhandelingsresultaten tussen de sociale partners zal moeten blijken, hoe men dit jaar de stijging zal verdelen. Het Centraal Plan Bureau meent, dat geen verdere nivellering van de bruto- inkomens zal plaatsvinden, doch dat via het belastingstelsel wel de netto-inko- mens dichter bij elkaar zullen ko men. De geraamde prijsstijgingen van 9,5 en 8,5 percent zijn haalbaar indien het huidige prijsbeleid onverkort wordt ge handhaafd. Economie is goed gezond ondanks aantal zorgen (Van onze Haagse redactie) kind de meest wenselijke is. In dit verband kondigt hij een nota aan over d'S' economische structuur. Op korte ter- miijn zal nu ook de vorig jaar al aange kt bndigde Winkelsluitingswet worden in- geidiend. De meningsverschillen tussen dei betrokken partijen hebben de indie- niiïig vertraagd. iDe rol van de overheid in de economie zal} voortdurend groter worden, met na me ook in de energiesector. In dit kader melldt Lubbers het reeds aangekon- diglde wetsontwerp tot vaststelling vaia overheidswege van de aardgasprij- zeni Hij verwijst naar de komende Enejrgienota voor nadere uiteenzettingen ovea de greep die de overheid moet krijgen bij het plannen van de toekom stige elektriciteitsvoorzieningen. Oc|k zal de overheid meer geld gaan uitgelven voor grote technologische ont wikkelingsprojecten, bijvoorbeeld op het gebied van vliegtuigindustrie, ruimte vaart! milieu, en dergelijke. Een wette lijk verbod van horizontale prijsregelin gen ais in de maak. Ook komen er maatregelen tegen verticale prijsbinding. De regering streeft naar een betere be heersing van economische machtscon centraties. —i I»-- perken. Het ligt in het voornemen de overcapaciteit aan ziekenhuisbedden te vermiivderen. In aanfluiting op de nota huur- en subsidiebe leid zal de regering maatre gelen voortstellen om de achterstand in huisveSiting van jongeren en al leenstaanden weg te werken. Een structuurschema over de wen selijke ontwikkeling op lange termijn van verkesr en vervoer zal verschij nen in sauaenhang met het tweede deel van d|a Derde Nota Ruimtelijke Ordening. 'Daarin wordt het beleid uitgestippeLtl ten aanzien van sprei ding en mobiliteit van de bevolking, de ontwikkeiling van groeikernen en de instandhouding en versterking van de steden. In 1975 zal volgens plan de bouw beginnen van de eerste wonin gen in de nieuwe stad Almere. Een wetsontwerp |tot toekenning van een voorkeursrecht aan gemeenten bij verkoop van bnroerend goed kunt u dit zittingsjaar tegemoetzien. Tegelijk en in samenhkang met het komende wetsontwerp cJp de stadsvernieuwing zal worden vporgesteld onteigening tegen gebruikswaarde mogelijk te maken. Met de in de) Defensienota voorge stelde plannen Jmeent de regering de basis te hebben) gelegd voor een kwa litatief goede krijgsmacht die in staat is» haar bondgenootschappelijke ver plichtingen in Noordatlantisch ver band te vervuild n. De regering s:et zich in om het spoedig welslagen te bevorderen van de besprekingen .over wederzijdse be perking van de: strijdkrachten in Centraal Europa' en om te bereiken dat de conferentie inzake veiligheid en samenwerking in Europa alsnog een wezenlijke bijdrage tot ontspan ning zal kunnen leveren. Een verbod van alle kernproeven acht zij een nootzakelijke bijdrage voor het beteugelen van de nucleaire bewapeningswedlo l>p. Het veelal teleurstellend functione ren van de Eurotpese Gemeenschap mag niet doen vergeten, dat zij een onmisbare plaats Anneemt ter verze kering van welzijn en welvaart. Naast versterking blijft fundamentele democratisering vaifc de Gemeenschap geboden. In het komende parlementaire jaar zullen in Koninkrijlisverband belang rijke beslissingen moeten worden voorbereid ter verwezenlijking van de onafhankelijkheid Yvan Suriname uiterlijk eind 1975. De regering is beojeid alle mede werking te verlenen atm de planmati ge voorbereiding van; de onafhanke lijkheid die de regeriing van de Ne derlandse Antillen ziclt ten doel heeft gesteld. De sterk toegenometa migratie uit Suriname schept ernstige problemen voor opvang, huisvesting en werkge legenheid. Er worden maatregelen ge nomen om deze probleijnen het hoofd te bieden. Op korte termijn zal met de Surinaamse regering! over een sa menstel van voorzieningen overleg worden gevoerd. Leden van de Staten- Generaal, Veel hervormingen dit» het kabinet bij zijn optreden in hetj vooruitzicht heeft gesteld, zullen dit» zittingsjaar door u gewogen moeten 'worden aan de hand van wetsontwerpen en be leidsnota’s. Veel arbeid ent toewijding zal van ons allen worden ^gevergd. Met het uitspreken vatn de hoop dat wij daartoe de kracht zullen ontvangen, verklaar ik <ïeze zitting van de Staten-Genepaal gtiopanA- Dat relatief lage inflatiepercentage heeft in combinatie met een aantal de koopkracht bevorderende stimulansen TROONREDE Op het gebied van pers, radio en televisie streeft de regering naar het veiligstellen van een veelzijdige me ningsuiting en het dienstbaar maken van de media aan permanente vor ming. Hierover zult u een nota ont vangen. In haar welzijnsbeleid laat de rege ring zich leiden door de gedachte dat aan die groepen van de bevolking die minder ontwikkelingskansen hebben, voorrang moet worden verleend. De bescherming van onvervangbare natuurgebieden blijft een hoge priori teit behouden, zoals tot uiting is ge komen in de behandeling van de Dollard- en Oosterschelde-problema- tiek. De milieuwetgeving wordt aange past en uitgebreid, en de ontwikke ling van schone produktieprocessen bevorderd. In de loop van het begrotingsjaar zullen u ontwerpen bereiken voor een Grondwaterwet, een Wet bodembe scherming en een Wet afvalstoffen. Een eerste indicatief meerjarenpro gramma voor de bestrijding van de vervuiling van het oppervlaktewater kunt u omstreeks de jaarwisseling tegemoetzien. Een dergelijk program ma ten aanzien van de luchtveront reiniging is in voorbereiding, evenals het tweede deel van een programma van maatregelen ter sanering van het Rijnmondgebied. Een ontwerp van wet inzake geluidshinder zal in 1975 gereedkomen. Dezer dagen ontvangt u een wetsontwerp tot wijziging van de Luchtvaartwet dat voorziet in de vaststelling van geluidszones rondom vliegvelden. In het afgelopen jaar bleek het mogelijk de groei van de kosten voor de gezondheidszorg belangrijk te be raad. Zij blijft ernaar streven nog in 1975 tot nieuwe regelingen op dit gebied te komen. De regering ziet verwezenlijking van een gelijkwaardige positie van de vrouw op alle terreinen van onze samenleving als een dringende zaak, niet alleen van wetgeving maar even zeer van actie en overtuigen. Daartoe zal zij een Nationale Adviescommissie Emancipatie instellen. Zij zal een be gin maken met het geven van finan ciële steun aan kindercentra. De re gering hoopt dat de wet die gelijke beloning voor vrouwen afdwingbaar stelt, per 1 januari in werking kan treden. Over de toekomstige ontwikkeling van het gehele onderwijs zal de rege ring in het komende jaar haar visie bekendmaken. Het verplichte schoolgeld voor het kleuteronderwijs wordt volgend schooljaar afgeschaft. Voor het bui tengewoon onderwijs, het onderwijs aan kinderen van buitenlandse werk nemers en aan kinderen die door maatschappelijke omstandigheden in hun ntwikkeling worden belemmerd, zullen extra middelen ter beschikking komen. Volgend jaar wordt de twee de dag leerplicht voor 16-jarigen in gevoerd. U kunt de opzet tegemoetzien van een stelsel voor hoger onderwijs» en een wetsontwerp voor de oprichting van een instelling van hoger onder wijs te Maastricht. De nota over de organisatie van het wetenschappelijk onderzoek zal het kabinet u nog dit kalenderjaar doen toekomen. van het kabinet. Het voor 1975 te voeren prijsbeleid zal dit najaar in het kader van het centraal overleg met werkgevers en werknemers aan de orde komen. Berekeningen van het Centraal Plan Bureau hebben aangetoond dat de stij ging van de index voor de consumptie prijzen in 1973 bij volledige en directe doorberekening van de kostenstijgingen 2 percent groter zou zijn geweest. Economische zaken zal meer steun geven tot verbetering van de bedrijfs structuur in bepaalde sectoren. Daartoe zijn extra fondsen uitgetrokken. Ook staan maatregelen op stapel ter verster king van het regionale beleid. De zoge naamde „spreidingswet” (selectieve in vesteringsregeling) om economische acti viteiten uit het westen af te leiden naar de rest van het land, zal in 1975 in werking moeten treden. Ook voor de Veluwe zal de wet gelden. Goeree-Over- flakkee en Schouwen-Duiveland daaren tegen worden niet beschouwd als gebie den waar industrievestiging moet wor den beperkt. Lubbers vindt het van groot belang te komen tot een verdieping van het in zicht over de vraag welke ontwikkeling van de economische structuur van ons Leden van de Staten-Generaal, Het conflict in het Midden-Oosten en de strijd om Cyprus hebben op nieuw bewezen hoezeer het behoud van de vrede en de opbouw van de internationale rechtsorde een niet af latende inspanning vergen. Verheugend en bevrijdend is het dat in Portugal en Griekenland rege ringen aan het bewind zijn gekomen die de democratie willen herstellen. De onafhankelijkheid van de Portu gese gebieden in Afrika is binnen bereik gekomen. Dekolonisatie en de mocratisering moeten gepaard gaan met versterking van de banden van beide landen met de Europese Ge meenschap. Hoezeer winst voor de democratie in Europa en de ontwikkeling in Afrika nieuwe perspectieven openen, er is nog een moeilijke weg te gaan. Dat geldt ook voor (iet overwinnen van de onaanvaardbare tegenstelling tussen arme en rijke landen. Ook in dat licht wil de regering het gezag en de doeltreffendheid van de Verenigde Naties helpen versterken. De Nederlandse hulpverlening zal in het komende jaar met bijna een derde worden verhoogd. In het vier jarenplan dat u heden ontvangt is de doelstelling verwezenlijkt dat de ont wikkelingshulp met ingang van 1976 1,5 percent van het nationale inko men zal bedragen. De keuze van landen waaraan Nederland recht streeks ontwikkelingshulp verleent zal meer dan voorheen worden be paald door de mate van armoede, de behoefte aan bijstand en door het aldaar gevoerd beleid. De mogelijkhe den voor onmiddellijke hulpverlening bij hongersnoden en overstromingen worden verruimd. Nederland zal bij dragen aan structurele maatregelen ter bestrijding van de toenemende voedselschaarste. De scherp gestegen prijzen van grondstoffen en energie hebben in de wereld het gevaar opgeroepen van economische teruggang en grote werkloosheid. Internationale samen werking gericht op behoud van werk gelegenheid is thans geboden. In ons land heeft de ongekende invoerprijsstijging het voorgenomen beleid tot vermindering van inflatie en werkloosheid doorkruist. AI heeft Nederland de energiecrisis naar ver houding goed doorstaan, de uitvoering van het wetgevend program van het kabinet is er wel door vertraagd. Met de plannen die de regering nu ont vouwt beoogt zij de binnenlandse be stedingen te vergroten, de werkloos heid terug te dringen en de uitvoe ring van haar program vaart te ge ven. De rijksbegroting is voor het eerst geplaatst in het perspectief van be leidsafspraken voor een vierjarige pe riode. De principiële uitgangspunten van het kabinet komen tot uitdruk king in een sterke verhoging van de uitgaven voor welzijn en onderwijs, ontwikkelingshulp en sociale voorzie ningen, subsidies voor volkshuisves ting, openbaar vervoer en stadsver nieuwing. De ontwikkeling naar een samenleving met minder ongelijkheid, zoals dit kabinet die voor ogen heeft, krijgt hierin gestalte. De begroting 1975 doet de uitgaven van rijk en gemeenten aanzienlijk stijgen en schept ruimte voor een toeneming van het vrij besteedbaar inkomen. Om deze inkomensverbete ring te verwezenlijken zonder de in flatie aan te wakkeren, is gekozen voor een verlichting van lasten in de after van belastingen en sociale pre- 11 Ji mies. De regering acht deze verlich ting temeer gewenst nu de aardgas prijzen uit een oogpunt van een verantwoord energiebeleid moeten worden verhoogd. De overheidsbijdrage aan het Ouderdomsfonds wordt met ruim 500 mln extra vergroot, waardoor de premiestijging bij de AOW zal vermin deren. Een verlaging van de loon- en inkomstenbelasting wordt voorgesteld waarvan de lagere inkomens naar verhouding het meest zullen profite ren. De inflatiecorrectie bij de loon- en inkomstenbelasting zal voor 80 percent worden toegepast. In afwach ting van de komende beslissing over de invoering van een vermogens winstbelasting zal het dit jaar ver hoogde tarief in de vermogensbelas ting voor 1975 worden gehandhaafd. De regering vertrouwt erop ook na het vervallen van de machtigingswet te kunnen rekenen op de medewer king van de sociale partners. Zij wil met hen de komende maanden inten sief overleg plegen. Daarbij wenst zij ook de problemen te betrekken die voortvloeien uit sterk uiteenlopende rendementen onevenredige winsten in ondernemingen. Zij wil een strak prijsbeleid handhaven. Zij hecht gro te waarde aan de totstandkoming van een centraal akkoord over het ar beidsvoorwaardenbeleid in 1975, zo wel ter beteugeling van de inflatie als voor de voortzetting van een in komensbeleid dat in beginsel alle in komensgroepen omvat. Op mogelijk heden en grenzen van een verdere verkleining van de inkomensverschil- neren van de arbeidsmarkt. Speciale maatregelen worden genomen ter vergroting van werkgelegenheid in de bouw. Voor dit samenstel van maat regelen is een bedrag van 600 mln beschikbaar. Knelpunten van proce durele aard die de voortgang van overheids- en particuliere investerin gen belemmeren, zullen worden weg genomen. Nog voor het eind van dit jaar komt de regering met voorstellen voor een meer fundamentele aanpak van de zo hardnekkige structurele werkloosheid. Het industriebeleid gericht op her structurering van bedrijfstakken zal worden versterkt en aan het regiona le beleid zullen extra stimulansen worden gegeven. Voorgesteld wordt de wet selectieve investeringsregeling, zij het in gewijzigde vorm, op 1 januari aanstaande in te voeren. In de spoedig aan te bieden ener- gienota stelt het kabinet een integraal beleid voor om te komen tot een vertraging van de groei van het ver bruik en een vergroting van de ze kerheid van de energievoorziening Binnenkort zal u een ontwerp van wet bereiken dat de mogelijkheid biedt regelen te stellen met betrek king tot prijzen voor aardgas, zowel voor afzet in Nederland als voor export. Het aandeel van deoverheid in de opbrengsten van het aardgas» wordt aanzienlijk vergroot. In deze tijd van toenemend geweld vraagt de bescherming van persoon en goed bijzondere zorg. Het onderzoek naar de oorzaken van de verruwing

IJmuider Courant | 1974 | | pagina 15